NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28« Jaargang. No. 8387 Verschqnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 26 OCTOBER 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ÊN: ,,nnf PER Dft,E MAANDEN: typL. J3hjv Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement A A 'u'j' Z,-'A n,' 'a' J LA) Haarlem van 1—5 regels /l.eike regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) V Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 "m* MT^V\50 Cts. voor 3 plaatsmgln a contant P P g' Afzonderlijke nummers0.02 H V *T nf.. - Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buiteuspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Dl 1 NUMMER BES1AAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 27 OCTOBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Do Kroon: Soirée Musicale door E. A. Cuts, 8 uur. „De Kroon": Lezing door Mir. H. A. Lorenlz, 8 uur. Gebouw Haarl. Jongel .Ver.: Open bare vergadering „Patrimonium", 8 uur. Café „De Karseboom", Concert. SinUBavo: Cursus in de Katholieke gelou'fs- en zedenleer. Onderworp: Do heerlijkheid, welke Christus voor zich zeiven door zijn Jijden en dood ver diend hoeft. Bloeiueudaal: Raadsvergadering, 2 uur. Haarlemmermeer: Vergadering van den Gemeenteraad, 11 uur vooxm. „iadsnieuivs Jobs. Je Breuk. Blijkens een bericht in het „Week blad voor Bloembollencultuur", ziet de heer Jolis. de Breuk zich, wegens gezondheidsredenen verplicht, om, nu afsluiting van de werkzaamheden verbonden aan het dienstjaar 1910, zijne betrekking van algemeen secre taris-penningmeester neer te leggen. Do heer De Breuk was reeds van 1879 af penningmeester van de Ver een iging en nam iu 1890, na hel over lijden Van den toenmaligen secrota- ris, den heer Bakker, ook het ambt van secretaris op zich. De lieer Krelage en eelleneuliuur." 'In liet „Weekblad van Bloembol lencultuur" komt het volgende be richt voor: „Naar aanleiding van de mededeo ling v,»n onzen voorzitter, dat hij zich met voor cene eventueele herkie zing beschikbaar stelt, hebben ondei- gelcekejiden, leden van het Hoofdbe stuur, die met groot leedwezen van die uieuedeeling kennis namen, ge meend in uwen geest te handelen door ie trachten cLn lieer Krelage op zijn besluit te doen terugkomen. Zij achten het aanblijven van den heer Krelage, die als voorzitter met zoo veel beleid en tact die functie beeft waargenomen, hoogst gewenscht en zulks te meer, vooral met het oog op een goedén gang van zaken," nu de heer Jolis. de Breuk hun tot hun leedwezen heeft medegedeeld, wegens gezondheidsredenen als algemeen se- cieturis-penningmeester te willen af treden, na afdoening der rekening en verantwoording over het jaar 1910. W aar de redenen, die den hoor Dc Breuk tot zijn besluit genoopt heb ben, uit den aard der zaak geëerbie digd behoor en te worden en derhalve zijne toewijding en werkkracht de vereeniging niet meer ten goede kun nen komen, en de vereeniging der halve zou komen tc staan voor de gelijktijdige keuze van een nieuwen voorzitter en een nieuwen algemee- nen secretaris-penningmeester, ver heugt het ondergeteekenden, dat zij den heer Kie'agé bereid hebben be vonden, onder de gegeven omstan- iigheden, althans voorloopig, het voorzitter.-l hap te blijven beklecden. Onze Voorn r heeft evenwel ver klaard, zich niet' opnieuw vooraf voor een vol vijfjarig tijdvak te kunnen verbinden en wenscht dan ook zijn .vrijheid van handelen voor te behou den, om zoo noodig tusschentijds af te treden. Wij noodigeu U derhalve uit den heer Krelage als voorzitter tc herkie zen en daardoor te kennen te geven, dat men den aftredenden voorzitter voor de Ye: mging zoo lang moge lijk wens lit le behouden, zij het ook niet vo.r liet volle vijfjarig tijdvak.' Deze ntededet-iiiig is onderteekend door rie tieercn L. H. Koolhoven, YV. G. Droog, J. Roes, J. Koomen Hzn., C. H. Domen, H. V'. van Zanten Gz., i C. J. L van der Meer, C. Egg'ink. G. Vlasveld en J. L. Veldhuizen v. Zan- ten. Koloniale Landbouwschool. In ons Raadsverslag (zie Tweede Blad) is door den beer Van S t y- r u m zeer terecht geprotesteerd te gen de allerzonderlingste betichting van Minister Talma, als zou de ver leiding in Haarlem voor jongelieden groot zijn. Dit naar aanleiding van de vestiging alhier (of te Deventer) van de Middelbare Koloniale Land bouwschool. De kans voor Haarlem schijnt ver keken, njaar toch achten wij nuttig, mede te deelen, wat door het ge meentebestuur in deze is gedaan. Bij schrijven van 22 October 1908 vroeg de Minister van Landbouw. Handel en Nijverheid het oordeel van B. en W. over de vraag, of het ge meentebestuur er prijs op zou stellen, de Middelbare Koloniale Landbouw school te Haarlem gevestigd te zien, en, zoo ja, op welken steun van de zijde der gemeente bij de stichting dier school zoude mogen worden ge rekend. In zijne vergadering met gesloten deuren van 24 Februari 1909 besloot de Raad, B. en W. te machtigen om aan den Minister mede te deelen, dat het gemeentebestuur bereid zoude zijn ten behoeve van gezegd doel a. ter beschikking te stellen een ter rein aan de Kleverlaan b. het schoolgebouw met bewaar derswoning voor hare rekening te bouwen en behoorlijk te onderhou den, zullende voor het Rijk komen de kosten van het aanschaffen v meubelen en leermiddelen een en ander onder voorwaarde lo. dat door het Rijk jaarlijks aan de gemeente zoude worden betaald als tegemoetkoming in de kosten van renteverlies, aflossing en onderhoud een bedrag, gelijk staande met zeven pCt. van het totaal bedrag der richtingskosten der gebouwen 2o. dat, indien de school met den daarbij behoorenden proeftuin, of één van beide, mocht worden opge- heven of verplaatst, de grond en de gebouwen, welke niet weer voor het aangegeven doel worden gebruikt, weder ter vrije beschikking van de gemeente zouden worden gesteld. Nadat dit aanbod aan den Minister was gedaan en bij de herhaalde mon delinge gedachten wisseling tusschen den Minister en den Burgemeester, waarbij deze nog bij herhaling op de gunstige ligging van Haarlem wees, de indruk was verkregen, dat hel aanbod in goede aarde was gevallen, zoodat de vestiging te Haarlem kans van slagen scheen Le hebben, werd van den Minister een schrijven ont vangen, houdende bericht, dat de voorwaarden voor medewerking van de zijde van deze gemeente te bezwa rend voor bei Rijk moeten worden geacht, zoodat zij niet konden wor den aanvaard. In verband met van andere zijde aangeboden steun, aldus schreef de Minister verder, onder voorwaarden, welke voor het Rijk veel aannemelijker zijn, moet ik tot mijn leedwezen van verdere onder handelingen met Uw College in deze aangelegenheid afzien. Toen nu uit dc Memorie van Toe lichting van het wetsontwerp tot verhooging van Hoofdstuk X Staats begrooting voor 1910 (no. oleek, dat het gemeentebestuur van Deventer voor de vestiging dei- school in die gemeente minder be zwarende voorwaarden had aange boden, overwoog de Raad in zijne vergadering met gesloten deuren van 11 Mei 1910, dat voor een mogelijk niet vestigen van de bewuste school in deze gemeente geen motief zoude mogen worden ontleend aan minder aannemelijke voorwaarden dezerzijds gesteld, en besloot hij B. en W. te machtigen aan den Minister van Landbouw te berichten, dat deze ge meente bereid is hare medewerking te verkenen tot de vestiging dei- school in Haarlem onder voorwaar den, geheel gelijkluidend aan die, door het gemeentebestuur van Deven ter g-esteld, gelijk zij in de aangehaal de Memorie van Toelichting zijn ver meld. Aan den afgevaardigde voor het kiesdistrict Haarlem naar de Tweede Kamer der Siaten-Generaal, Jhr. Mr. Frank K. van Lennep, is van een en ander mededeeling gedaan, met machtiging om daarvan bij de behan deling dezer aangelegenheid in de Tweede Kamer gebruik te maken. Thans wordt door den Minister in dc Memorie van Antwoord als be zwaar tegen Haarlem aangevoerd, dat de jeugd in ecne gemeente als Haarlem te veel aan verleiding bloot staat. Reeds eerder, mondeling, is dit be zwaar door den Minister aangevoerd in cene der audiënties, den Burge meester verleend. De Burgemeester vond toen gelegenheid met allen na druk er op te wijzen, dat Haarlem op zedelijk gebied eene vergelijking met andere steden gemakkelijk kan door staan. Zoo werd aangevoerd, dat in deze gemeente de bordeèlen zijn af geschaft en dat de politie op de prostitutie zooveel mogelijk een nauwlettend toezicht houdt. WERKLOOSHEID. Wij ontvangen het volgende schrij ven Mijnheer de redacteur, vergun mij ©en plaatsje in uw veelgelezen blad. Hedenmorgen stonden wij op de Kam pervest en vroegen aan den baas Van de Stoep, van Gouderak, of hij werk voor ons had. Wij waren met ons dertigen en hij antwoordde ont kennend, en op onze wedervraag, of er nog kans zou wezen voor ons. ant woordde hij weder ontkennend, daar bij zeggende, dat hij zijn volk mee bracht. En daar er nu op het oogen- blik zooveel werkloozen loopen, die ook gaarne een daggeld zouden ver dienen, is onze vraag is hiertegen niets te doen H. VAN GANNBR. Z. Brouwersstr. 1. H. J. J. ROEST. E. DE WARTTE ROELLOF. Tot zoover de verzoekers. Het geldt hier 't maken van kademuren, waar bij menig Haarlemmer gehoopt had, een daggeld te verdienen. Wij maken de autoriteiten hierop attent wel weten we, dat een aan nemer niet belet kan worden, zijn per soneel te kiezen zooals hem goed dunkt, maar een bespreking zou toch zeker wel iets goeds in 't belang der Haarlemsche arbeiders kunnen uit werken. NIET GOED GEREGELD. Dit opschrift plaatsten wij boven een klacht in 't vorig nummer, dat de leerlingen der H. B. S. met 3-j. c. en der Handelsschool geen gymnastiek les kunnen krijgen, omdat de zaal van den Doelen voor militaire doeleinden bij het Rijk in gebruik is. Daarmee is natuurlijk niet gezegd, dat de directeur van deze scho len daaraan schuld zou hebben, inte gendeel, Dr. Borgman staat er geheel buiten en doet wat mogelijk is. Bij gunstig weer kunnen In de uren dat er anders gymnastiekles wezen zou, de leerlingen gaan wandelen, bij slecht weer worden theoretische beschouwin gen gehouden over de voor- en nadee- len van lichaamsoefeningen en den bouw van het menscheltjk lichaam. De fout schuilt hierin, dat toen de tijd gedurende welken over de Doelen zaal voor militaire doeleinden be schikt moest worden, werd uitge breid, niet onmiddellijk een ander lokaal daarvoor is aangewezen, Nu is de zaak ter hand genomen, maar bij de bekende langzaamheid van de administratie kun het nog wel een poosje duren, voor ze in orde komen is. Zoolang staat de gemeente haar eigen ondcrwijslokaal, dat ze zelf broodnoodig heeft, aan do militaire autoriteiten af. Wij noemen dat niet goed geregeld. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 11T0. ngeschreven: 8 timmerlieden, machinale houtbewerkers, 1 wa genmaker, 2 meubelmakers, 1 mo delmaker, 4 metselaars, 8 opper lieden, 1 stucadoor, 6 witters, 6 machinebankwerkers, 9 monteure, 7 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier, 3 vuurwerkers, 1 ketelmakers, 8 burgersmedan, 2 machinisten, 6 sto kers, 3 electricians, instrument maker, koperbankwerker, ko perslager, 2 loodgieters, schoen maker, 1 zadelmaker, kleerma ker, 17 schilders, l behanger, 1 stoffeerders, 2 bloemisten, 4 tuin lieden, 8 grondwerkers, 4 bakkers, 1 banketbakker, slagers, 1 krui deniersbediende, kellner, 11 ina- gazijnkuechts, 9 loopknechts, 2 huis knecht, 1 sigarenmaker, 2 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 1 letter zetter, lithograaf, binder, 17 losse werklieden 1 dienstboden, werksters, 1 naaister, 1 kook ster, huishoudster, 8 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. op*., houtdraaier. Verlof Drankwet. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van N. J. van den Brink, om Verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlo kaal van hei perceel aan de Bartoljo- risstraat no. 40. Leunen tegen vensters. Dit is voor winkeliers een groote last. Daarom is 't nuttig, dat er pro ces-verhaal is opgemaakt tegen den 19-jarigen P. T„ die, zonder vergun ning van den eigenaar, leunde tegen een raamkozijn van het huls in de Kruisstraat No. 35. Gevsarlij k verzuim. J. van S. had een uitgraving aan den Kleverparkweg laten maken en verzuimd, die 's avonds te verlichten. Voor die nalatigheid, die voor voor bijgangers gevaarlijk bad kunnen worden, is hij bekeurd. Dierenmishandeling. Terecht is door de politie proces verbaal opgemaakt wegens een geval van ernstige dierenmishandeling. Het betreft den voerman J. L., een man nota bene van 60 jaar, die dus beter moet weten, maar er geen been in ge zien heeft, een paard in de Pieter Kies- straat tegen den kop te slaan en aan de tong te trekken. Waar te zoeken? Door C. J. v. h. N., die in de Zui derschoolsteeg woont ten huize van Mej. \V\, is aangifte gedaan, dat hij een gulden vermist uit een portemon- naie, die stak in een zijzak van een colbert, welke over een stoel op den zolder hing. De man moet zijn geld voortaan op een veiliger plaats bewaren. BAZAR. Het bestuur van de Groen van Prin- sterer School is voornemens een ba zar te houden, waarbij de opbrengst zal dienen ter verbouwing van de school, „umdat", zoo lezen wij in de circulaire, „de school nu gesteund wordt uit 's Rijks schatkist en daar om voldoen moet aan de eischen der wet. Hiervoor is reeds een niet on belangrijke som bijeengebracht, doch op verre na niet toereikend." Alles wat voor een bazar schikt kan worden geacht, zal dank baar worden aanvaard, ook giften in geld. Van 't Kantongerecht UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan Z. v. W., D. de R., H. K., en G. H. J. te Haarlem, J. R., en A. M. B., te Vel- sen en F. F. te Zalt-Bommel, overtre dingen Arbeidswet, no. 1/5 plus 2 maal 2 boete of 3 plus 2 maal 1 d. h., .■na 2/5 boete of 3 d. h., no. 3 en 4 5 boete of 2 d. h., no, 5 6 maal 2 boete -jof 6 maal 1 d. h., no. 6 en 7 2 boete of 1 d. h. A. J., te Haarlem, en 4 anderen, overtreding Jachtwet, 7 dagen hecht, en 10 boete of 4 d. h. A. v. d. P. te Velsen, overtreding Leerplichtwet, 3 boete of 2 d. h. H. J. W. cv. E. te Haarlem, overtre ding IJ kwet, 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. J. F. F. te Beverwijk, het opkoopers- register niet bijhouden, 25 boete of 5 dagen beebt. W. J. v. B. te Velsen, geen tijdige geboorte-aangifte doen, f2 boete of 1 dag hecht. L. ell. en 7 anderen te Katwijk aan Zee, een vaartuig niet verlichten, 5 boete of 3 dagen hecht. A. v. E., te Velsen, een voorwerp niet verlichten, 2 boete of 1 dag h. R. dc B. te Haarlem, en 5 anderen, een trekdier onbeheerd lateen staan, 1 boete of 1 dag hecht. J. de W., te Haarlem, en 6 anderen loopen op verboden grond, ƒ5 boete of 3 dagen hecht. L. H. de la Ch.. te Haarlem, over treding Proslitutieverordenlng Haar lem, 1 boete of 1 dag hecht. F. J. v. 't V. te Haarlem, overtre ding vleeschverordening Haarlem 20 beete of 5 dagen hecht. J. S., en 7 anderen, te Haarlem, overtreding Politieverordening Haar lem, f2 boete of 1 d. h., en 1 boete of 1 d. li., C. v. d. P. te Haarlem, vrijge sproken. C. M., te Krommenie en R. B.. te Purmereud, overtreding Politieveror dening Wijk aan Zee en Duin, 1 boe te of 1 d. h. H. E. L. de R., te Katwijk, en 11 an deren, overtreding Politieverordening Zandvoort, 3 boete of 2 d. h., 3 boe te of 1 d h., 2 boete of 2 d. h.. 2 boete of 1 d. h., en 1 boete of 1 dag hecht. F. II., en A. N., te Haarlem, overtre ding Politieverordening Heemstede, 2 boete of 2 dagen hecht. 11. J. K. te Scheveningen, overtre ding Motorverordening Haarlemmer- lied©, 5 boete of 2 d. h. J. J. de K., te Haarlem, en 4 ande ren, overtreding Provinciaal Regle ment, 5 boete of 2 dagen hecht., 3 maal 1 boete of 3 maal 1 d. h., en 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag h. C. Z. te Hillegom, rijden zonder licht en vulschen naam opgeven, 1 en 3 boete of 1 en 2 d. h. d. F. H. te Haarlem, en 11 anderen, rijden zonder licht. 2 boete of 2 d. h., en 1 boete of 1 dag h. Voorts werden er nog 8 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 21 dagen hecht., 5 boete of 3 dagen h.. en 2 boete of 2 dagen hecht. Hinderwet B. en W. van Haarlem deelen me de, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot des namid dags 2 uur, tot 8 November e. k. 's voormiddags te 11 uur. ter gemeen te-secretarie (7de Afdeeling) lèr inza ge is nedergelegd het ingekomen ver zoekschrift met de bijlagen van H. P. Misset, om vergunning tot oprichting van een smederij, waarin zal ge plaatst worden een boormachine en een slijpsteen, en waarbij als beweeg kracht een electromotor van 2 paarde- krachten zal worden gebezigd, in het perceel aan de Lange Vlamingstraat no. 15, en dat op 8 November e. des voormiddags te 11 uur op bet Raadhuis der gemeente de gelegen heid zal worden gegeven, om ten over staan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Nachtverblijf. Eiken nacht komen eenige perso nen, wel zeven of acht, bij de politie om nachtverblijf, meest doortrekken de lieden, die werk zoeken. Vervolg Gemeenteraad Gemeentebegrooting. (Vervolg van het Tweede Blad). BRUG AMSTERDAMSCHE POORT. De heer LASSCIIUIT vraagt hoo het staat met de brug over de Am- sterdjamsche vaart. De VOORZITTER: De plannen zijn nog in behandeling. P o s t 125. ORGELBESPELINGEN De beer BREGONJE waagt of B. en W. eens willen overwegen om één der twee orgelbespelingen in de week 's avonds te houden. Wellicht zullen er dan meerderen, vooral arbeiders, in de gelegenheid zijn, om naar de muziek te gaan luisteren. De VOORZITTER zegt overweging toe. Post 134. POLITIE-AGENTEN. De heer BREGONJE zegt, dat het antwoord van B. en W. in de memo rie, over de rustdagen der politie hem niet geheel tevreden stelt. B. en W. zullen advies uitbrengen maar zijn B. en W. ook doordrongen van de gegrondheid der verzoeken om meerdere rustdagen voor alle agen ten en verhooging der jaarwedden voor agenten 4e klasse. De VOORZITTER antwoordt, dat B en W. zich nog niet kunnen uit spreken. Ze hebben toezegging ge daan om de zaak te onderzoeken en dan nader advies uit te brengen. Post 147. OPHALEN AARDAPPEL SCHILLEN. De heer KRELAGE herinnert, dat de bepalingen der poH tie verorden Lng over 't ophalen van aardappelschillen tot geen vervolging aanleiding heb ben gegeven Vinden B. en W. daar in aanleiding, om herziening der ver ordening voor te stellen. De VOORZITTER: Daarover zuilen we 't advies der rechtsgeleerde com missie vragen. De heer KRELAGE: Ik bewonder 1 diplomatieke antwoord van den Voor zitter. Spreker dringt evenwel op spoed aan. In het rapport van den directeur dar gemeente-reiniging wordt geklaagd over de concurrentie. De VOORZITTER zegt dezen spoed toe. Dc heer VAN DE KAMP onder schrijft het verzoek van den heer Krelage. F.erst hardden eenige onge lukkig© menschjea schillen op, maar nu zijn 1 40 flinke kerels, die zelfs paard en hit hebben. Deze menschen doen concurrentie aan de reiniging, en de schade is niet gering, want de mest vermindert door bet gemis van de aardappel schillen. Post 175. MIDDELBAAR ONDERWIJS, De heer KLEIJNENBERG zegt, dat er een zonderlinge verhouding ont staan is, bij het verdeeleu van de sommen voor de verschillende takken van onderwijs. De leeraren die aan de H. B. S. en tevens aan de Handelsschool les geven, zijn in de begrooting niet juist geboekt, daardoor ontstaat een schee- ve verhouding. De heer LOOSJES had beter gevon den deze opmerking in de afdeeling te maken, dan hadden B. en W. de zaak beter kunnen nagaan. Spreker kan evenwel wel toezeggen, dat naar een zuivere boeking gestreefd zal worden. De heer THIJSSEN zegt, dat elk jaar een juiste opgave vraagt '.on de kosten voor 't gymnasium, geheel en geeplitst. De heer TH1EL meent, dat 't hier alleen een vprmquaestie is. De leer aren zijn geboekt op de rekening der scholen, waar ze benoemd-zijn. Spre ker ziet zelfs geon roden om veran dering in de boeking te brengen. P o s t 177. GYMNASTIEKONDERWIJS H. li. S. De heer MODOO zegt, dat soma geen onderwijs in de gymnastieklo kalen gegeven kan worden, omdat het Rijk gebruik maakt van de Doo- lenzaal. Het zou juister zijn de zual alleen te geven aan 't Rijk voor do tijden, d'at de gemeente haar niet noodig heeft. De heer LOOSJES antwoordt, dat het niet anders kon. De gemeente moet de lokalen voor de militie aan het Rijk geven. Er wordt thans even wel overwogen een andere zaaj aan 't Rijk te geven. STUDIEREIZEN. Do heer KRELAGE is tevreden ge steld door 't antwoord van B. en W. De studiereizen gelden alleen de leer lingen en niet de leeraren. Was het andersom, dan had spreker tegenge stemd. HANDELSSCHOOL. De heer THIEL vraagt of er al vooruitgang is gekbmen in de po ging om aan 't Rijk subsidie te vra gen voor onze inrichting van Han delsonderwijs. De heer LOOSJES meent, dot hel ook de schuld van zijn voorganger is, dat deze zaak nog niet veel gevor derd is. Bij sprekers optreden heeft hij met den heer Thiel vele conferen ties gehouden over het Handelson derwijs. De heer Thiel had toen be zwaren tegen het vragen van de Rijkstoelage. Thans heb ik zoo vervolgde de heer Loosjes mij weer van deze bezwaren losser gemaakt. Dc heer THIEL antwoordt, dat hij niet de bedoeling heeft gehad iets te verwijten. Spreker heeft met blijd schap gehoord, dat de heer Loosjes minder de bezwaren gevoelt, dan spr. indertijd. Met spanning verwacht 6preker het nader verloop van deze zaak. Post 181. TOEZICHT ONDERWIJS. De heer THIEL dringt er op aan, dat in de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs ook dames zullen benoemd worden. Daardoor zou toezicht kunnen geoefend wor den op de Huishoud- en Industrie school en bovendien beter toezicht geoefend worden op de Meisjessolwol. De hoer LOOSJES antwoordt, dat Is de Commissie inziet, dat ze niet geheel aan haar verplichtingen kan voldoen, het op haar weg licht om zelf een voorste] te doen, om dam» in haar midden te benoemen. De heer KLEIJNENBERG zegt wat "t toezicht op de Huishoudschool be treft, dat het gewenscht is, dat ok heeren op deze school eens toezicht houden. Dat eeuwige toezicht van dames op zoo'n inrichting is ook niet goed. Hierna wordt gepauzeerd. Post 187. KOLONIAAL MUSEUM, De beer SLINGENBERG vraagt, naar aanleiding van de waarschijn lijkheid, dat het Koloniaal Museum ia 1911 naar Amsterdam verplaatst

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1