De Bakkerswetten. IV. Den Haag, 25 October 1910. In den namiddag, toen de Kanier in Ioomerig-doffige stemming neerzat, is de belangrijkste redevoering gehou den, die van den heer De Savornin Lohman. Er was spannende belangstelling in do zaal voor de verklaring van den leider van de Christelijk-Ilistorische fractie. De leden, die den heelen dag weer in krantjes en-buurpraatjes-inte- rosse hadden geleefd, kluwden samen, toen de veteraan in de staatkunde in zijn bankje opstond, om zijn redevoe ring te houden. Wel had de heer Van Idsinga al zijn stem verhoven tegen de Bakkers wet, maar 'k merkte het al eens op de afgevaardigde van Bodegraven neemt wel eens een bijzondere stel ling in, vandaar ook die belangstel ling, daar van den beer Lohman een verklaring te wachten was, hoe de houding dezer rninïsterieele partij zou zijn. Het was den heer Talnia wel aan te zien, dat hij 't geen de heer Lohman in het midden bracht, niet zeer plei- zierig vond. Dat valt niet te verwon deren, want de oude staatsman hield een sterk betoog tegen de wet. Met bijna onverstaanbare stem, hoewel de Kamer zeer stil was, stond do heer Lohman deze voor den be- vrie-nden minister onaangename din gen te beweren. Rechtop stond zijn hooge aristocra ten-gestalte, met de velletjes met aan- teekeningen in de linkerhand, zonder gebaar en zonder nuance van geluid in zijn stem. De heer Lohman blijkt met den heer Van Idsinga in deze niet ver te staan van het standpunt der oud-liberalen, die ook thans opkomen voor de indi- vidueelc vrijheid. De persoonlijke vrij heid wordt aangetast door dit ont werp, betoogde de heer Lohman en verdedigde het goed recht der Neder landers op die "persoonlijke vrijheid, die bestaat in vrijheid om het goede te doen en vrijheid om het kwade na te laten .En aan het slot van zijn re devoering raadde hij den Minister aan het wetsontwerp te her zien. Dit is geen vriendelijke ont vangst van de zij do der Christ.-Histo- rischen, maar toch wel vriendelijker, dan de ontvangst, die do wet bij den heer Tydeman te beurt viel. Die dikte het beloo" van zijn partijgenoot De Beaufort nog een3 aan en gaf ten slotte den Minister maar kalmweg in overweging het wetsontwerp in te trekken. De heer Talma lachte eens harte- lijlc. De hoor Tydeman bestreed, dut de vrij-liberalen niets voor sociale wet geving voelden, maar zij verdodigden het vrije bedrijfsleven en de persoon lijke vrijheid. Dat deed do lieer Schaper ook en daarom noemde de heer Tydeman dien sociaal-demo craat ©en vrijzinnig man. Dat Hot do heer Schaper niet op ziich zitten. Hij een vrijzinnig man, dus géén sociaal democraat. Ho, ho! „U rekent te veel naar u toe" interrumpeerde de ver ontwaardigde socialist Maar de heer Tydeman hield mot 'n effen gezicht vol, dat de heer Schaper vrijzinnige gedachten propageerde. Spreker hoor de hem liever dan den heer Passtoors, die naar den tijd der gilden vóór de Hervorming terug wilde. Daar had de Kamer veel schik over. De heer Tydeman wees er -ook nog eens en zeer terecht op, dat de Bakkersraden, commissies van concurrente vakgenooten de ontwik keling van het bedrijf zullen belem meren. Dit waren de twee voornaamste re devoeringen van den dag. Des moreens waren oa. twee leden van rechts aan hot woord geweest. Eerst de anti-revolutionaire heer El- horst. de afgevaardigde uit Ensche dé. die het bakkerij-bedrijf van zeer nabij kent. Doze spreker was zeer geporteerd voor het wetsontwerp-Talma en ont zenuwde allerlei bezwaren, welke daartegen ingebracht zijn. De broodprijs zal niet duurder wor den. Stel, dat de 54 fabrieken met continu-nachtaTbeid, den prije ver hoogden. dan zullen toch de andere 15000 bakkers het niet doen. Eerder zouden zij den prijs verlagen wegens besparing van kunstlicht enz. Men heeft zelfs een professor laten uitre kenen. hoe duur het brood zal zijn. spreker had 't altijd zelf gedaan, grapte de heor Elhoret, zinspelende op zijn vroeger beroep. Het bedrijf zal zich wel aanpassen, 'daarvoor had spreker geen vrees. Overigens meende hij. dat de 54 fa brieken wel niet geheel heiast zullen zijn. Zij kunnen dus de productie in de tegenwoordige fabrieken nog wel vergrooten. De heer Ankerman, een der Christ.- llist Kamerleden, zeide niet veel nieuws. Hij was van wat milder stemming dan zijn geestverwanten Van Idsinga en Lohman. Want hij beloofde alleen tegen te zullen stem men, als de heor Talma volkomen „onhandelbaar" bleek. Dezen dag spraken ook nog twee mannen van links. Van 't bijzondere standpunt van den hear De Klerk, seinde 'k reeds. Minister Talma nam den Rotter- damschea afgevaardigde een klein beetje in de ..maling", toen hij het er over had, dat dit wetsontwerp den nachtarbeid niet afschafte. Stelt u dan voor, oin den nacht te verlengen, riep de Minister uit De Vrijzinnig-democratische heer Bos, die des middags aan het woord kwam zeide de pogingen van den mi nister met vreugde te hebben be groet, maar de uitvoering van het denkbeeld was niet geheel juist. In deze sloot de heer Bos zich aan bij de practische critiek van den heer Eorgesius. Overigens toverden «ie redevoerin gen weinig nieuws ter releveering. Morgen zal dit beter zijn, dan komt Minister Talma aan het woord. JAC. C. M. Ir, BAKKERSRADEN. De Haagse lie „Tel. "-correspondent meldt Met zekerheid kan ik thans mede- deelen, dat het wetsontwerp tot in stelling van Bakkersraden door de Regeering zal worden ingetrokken. HET GEHEIME RAPPORT. De Haagsche „Tel."-correspondent meldt Naar ik verneem zal, na de debat ten der vorige week, door de regee ring aan het geheime rapport der commissie tot samenwerking van land- en zeemacht eenige publicatie gegeven worden. De bedoeling moet zijn, een nota met inlichtingen over te leggen. De zaak wordt heden in de Kamer behandeld. L POSTMUS. Deze Amsterdamsche schoolopziener en bekend Christelijk schrijver is overleden. CHANTAGE Naar de „Tel." verneemt, heeft zich bij mevrouw Hosang, de echtge noot© van den burgemeester van BÏa- ricum, een man vervoegd, die voor gaf van het gerecht te komen. Hij bood aan. hei door den beer Hosang vervalschte mandaat te verscheuren, wanneer hij een bedrag van 150 ont ving Mevrouw Hosang ging echter op de aanbieding niet in, maar heeft van het geval aangifte bij de justitie gedaan. BRAND AAN BOORD. Omtrent een brand aan boord van de „Koningin Wilhelmina" der Mij. Nederland wordt gemeld dat op de reis tusachen Batavia en Soerabaja de kolen in de bunkers zijn gaan broeien; er ontwikkelde zich gas en toen de „Koningin Wilhelmina" het ioodsschip passeerde, had een ontplof fing plaats; de afsluitingen vlogen van do bunkers en drie schepelingen, 2 koks en 1 stoker, werden gewond, waarvan 2 zeer ernstig, zoodat zij ter verpleging naar het hospitaal moes ten worden overgebracht Do „Ko ningin Wilhelmina", ter roede van Suorabaja aHngekuinen, vroeg onmid dellijk hulp vuu de brandweerspuit van het marine-établissement en het brandje was spoedig gebluscht. De schade, die de „Koningin Wil helmina" geleden heeft, is gering en bestaat slechts uit wat waterschade, kolenveriies en eenig gebroken mate rieel. De lading had niets te lijden. OVERREDEN. Te Almelo ia de treinsmid H. An- sink door een binnenkomenden goede rentrein overreden, waardoor zijn rechterbeen boven den enkel werd verbrijzeld. De ongelukkigs is naar het ziekenhuis vervoerd. GEMEENTERAAD Vergadering van den Rand der ge meente Haarlem op Woensdag 26 Oc tober, des morgens te 10 uur. Afwezig is alleen de wethouder,, de heer De Breuk, PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. MIDDELBARE KOLONIALE LANDBOUWSCHOOL. Naar aanleiding van liet adres der afdeeling Haarlem van de Neder- landsciie Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde inzake de Mid delbare Koloniale Landbouwschool, voert de heer VAN STYRUM bet woord over de mededeeling van den Minister, dat hij Deventer gekozen heeft boven Haarlem, omdat Haar lem gevaarlijker voor de jongeling schap is. Bij het lezen van deze mi- nisterieole mc-«ledeeling moet de bui tenstaander de meening krijgen, dat Haarlem op laag zedelijk peil staat. Is het niet gewenscht, dat tegen de woorden van den Minister geprotes teerd wordt Ook vroeg spreker, of het niet mo gelijk is, nog nadere stappen te doen, om alsnog te trachten deze school in Haarlem te vestigen. De VOORZITTER antwoordt, dat deze zaak ook in bet college van B. en W. ter sprake is gebracht We hebben evenwel indertijd in een ge heime raadsvergadering besloten, voor de Middelbare Koloniale School een terrein voor school en proeftuin aan te bieden aan de Kleverlaan. De gemeente zou de school bouwen, on der voorwaarde, dat het rijk een te gemoetkoming geeft in de kosten, gelijk aan 7 pCt. per jaar van de op richtingskosten. De meubileering zou dan voor rekening van het rijk ko men Ook deelde de Voorzitter mede, dat hij in een audiëntie bij den Minister gewezen heeft op den goeden naam van Haarlem, zoodat hier zeker geen buitengewone zedelijke gevaren voor de jongelingschap bestaan. Het college van B. en W. heeft ge meend, niet tegen de uitlating te moeten protesteeren, omdat de goede naam van Haarlem genoeg bekend is. De Minister heeft bij zijn schrij ven blijkbaar het oog gehad op de onmiddellijke nabijheid van Amster dam, waar hij gevaren voor de jon gelingschap aanwezig acht. Wal de tweede vraag betreft, is het den raad bekend, dat alies gedaan is, om te trachten de school in Haar lem gevestigd te krijgen. Mocht de lieer Van Styrum en de raad het gewenscht achten, deze geheime za ken openbaar te maken, dan heeft spreker daartegen geen bezwaar. De heer VAN STYRUM dringt op openbaarmaking aan, opdat men weet. dat alles gedaan is, wat moge lijk was. Hierop doelt de VOORZITTER me de, dat het voorstel der raadsleden inzake VERLAGING VAN DEN GASPRIJS, in handen van B. en W. gesteld wordt, om advies. PUNT 2, Voorstel van B. en W. tot vaststel-1 ling van een staat tot beschikking uit den post voor „Onvoorziene Uitga ven", dienst 1910, tot een bedrag van f 50.50. Goedgekeurd. PUNT 3. Door J. Noordeloos alhier, is tot B. en W. het verzoek gericht om hem voor den prijs van 12 per vierk. M. in koop af te staan een strook grond op den hoek van de Jan Nieuvven- huijzenstraat en de Leidsche straat, om daarop een winkelhuis te bou wen. Tegen de inwilliging van dat ver zoek bestaat bij B. en W. geen be zwaar. Goedgekeurd. PUN T4. B. en W. stellen den Raad voor te bepalen, dat de strooken grond, lig gende ten zuiden van de Amsterdam sche Vaart, kadastraal bekend sec tie E. Nos. 3252. 2845, 2752, 3249, 3247. 3254 en 3245. voor de toepas sing van de Bouwverordening vol doen aan de vereischten voor open baren weg. Tevens stellen B. en W. voor aan de straten, liggende in het verlengde van d« Adriaan Loosjesstraat. Pot gieterstraat en Da Gostastraat, deze zelfde namen te geven. Ten slotte doen B. en W. het voor stel, te bepalen, dat de bestrating van den rijwee, aan te leggen op de stroo ken grond, liggende ten zuiden van de Amsterdamsche vaart, met de kadastrale nummers 3252, 2845, 2752 3249, 3247, 3254 en 3245, zal bestaan uit keien. De heer VAN DE KAMP wil geen debat over keien voeren, maar ver klaart zich er tegen, om hier te be sluiten keien te leggen. Bij de stemming wordt bet voorstel van B. en W. met 16 tegen 14 stem men aangenomen. PUNT .5: Behandeling van da Ontwerp-begrootlng voor 1911. Do ALGEMEENE BESCHOUWINGEN worden geopend door den heer KLEYNENRERG. Hij brengt hulde aan B. en W., voor de samenstelling dezer begrooting, die evenals vorige jaren heel goed ls opgemaakt. Toch voelt spreker zich geroepen, eenige algemeene opmerkingen te maken. Elk jaar stijgt het cijfer van 't budget met ongeveer f 60.000. Men kan wel zeggen, dit komt vooral door het on derwijs en door de politie, maar dit is niet waar. Het is een algemeene stijging der uitgaven. Men moet zich afvragen waar zal eindelijk eens de grens zijn Vooral klemt deze vraag, als men bedenkt, welke uitgaven er in 't naaste ver schiet zijn, men denkt aan het stad huis, aan de openbare leeszaal, aan de loonen der gemeentewerklieden, aan het gemeente-museum, aan de uitbreiding der centrale, enz. Het is dus noodig, dat er buitenge wone maatregelen genomen worden, om een versterking der financiën te verkrijgen. De Rijksbijdrage aan onze ge meente is zeer laag, ook in verhou ding tot de uitkeeringen aan andere gemeenten. Spreker vraagt, of het niet moge lijk is, om een poging te wagen, om verhooging van deze uitkeering te verkrijgen. Sinds het cijfer is vastge steld, zijn de omstandigheden voor Haarlem belangrijk gewijzigd. Door een verhoogde uitkeering zal de ge meente allicht een 70.000 meer ont vangen. De wethouder van Financiën, Dr. KRUSEMAN kan veel, wat de heer Kleynenberg gezegd heeft, onder schrijven. De begrooting ziet er vrij onschuldig uit, de posten zijn vrijwel gelijk aan die van het vorige jaar. De eene post is wat verhoogd en de andere weer verlaagd. Toch is er een steeds merkbare stijging te bemer ken. Spreker heeft nu 10 begrootingen gemaakt. Eerst heeft hij den toestand wel eens duister ingezien, maar hij is er toch gekomen. Als hij nu eens nagaat, wat er in dien tijd tot stand gekomen is hoe het onderwijs ver beterd is. hoe de plansoenen er nu uitzien, enz., dan moet men zich toch verheugen. Spreker heeft in dien tijd tien mil- lioen geleend, maar steeds heeft de gemeente aan haar verplichtingen kunnen voldoen. Nu zijn er weer nieuwe uitgaven in het verschiet. B. en W. hebben de verschillende belastingen nagegaan, maar hebben geen nieuwe bronnen van inkomsten kunnen ontdekken. Nu gaa*. men evenwel nog aan de inkomsten der gemeente tornen. Men wil de kermis afschaffen, die de gemeente ƒ20.000 geeft, men wil den gasprijs verla gen, men wil de cokes goedkooper geven. Dat gaat niet op, want dan is de begrooting niet meer sluitend te krijgen. De staat van den hoofdelijken om slag geeft spreker reden tot tevreden heid. Niettegenstaande den uittrek van gegoeden uit deze gemeente naar de omliggende villa-parken, to de gemeente er gekomen. Spreker vond den vorigen toestand bij het opmaken van den hoofdelij ken omslag beter. Nu wordt deze op gemaakt door den aangesteld en be lasting-controleur, die, hoewei met goeden wil bezield, de toestanden hier in Haarlem niet door en door kent. Wat de vraag van den heer Kleynen berg betreft, dat gaat niet zoo ge makkelijk, want daarvoor is eene wijziging van de wet noodig en dat gaat niet maar ineens. De heer Kleynenberg heeft een lijstje van verlangens genoemd. Meu moet evenwel niet te veel vragen, maar de uitgaven met zorg overwe gen. De heer KLKYNENBERG vindt het antwoord van den wethouder naast zijn vragen. We hebben nu niet gevraagd naar den belasting- controleur. De raad heeft zijn aan stelling gewenscht, en de tijd zal moeten leeron, cd dit goed gezien was. Spreker heeft geen lijstje van ver langens genoemd. De zaken, die hij noemde, zijn geen speciale voorstel len van hem. want al de genoemde zaken zijn reeds door B. en W. in de memorie van antwoord genoemd. De algemeene beschouwingen wor den gesloten. Nu worden do verschil lende posten afzonderlijk behandeld. Eerst de UITGAVEN. Zooëls gewoonlijk noemen we al leen de posten, waarover gediscussi eerd wordt. PENSIOEN WETHOUDERS. De lieer VAN STYRUM herinnert, dat in de tweede afdeeling gesproken is over pensioen-verzekering voor wethouders. Naar aanleiding van het antwoord van B. en W. stelt spreker voor. een commissie van vijf leden te benoemen, om dat vraagstuk te be- studeeren, en een voorstel aan den raad te doen. Het voorstel wordt ondersteund. De VOORZITTER licht het ant woord van B. eu W. in de memorie nader toe. De tijd was te kort, om een advies uit te brengen, maar B. en W. zijn daartoe wel bereid. De heer VAN STYRUM handhaaft toch zijn voorstel, om een commissie voor bestudeering te benoemen. Zonder stemming wordt daartoe besloten. Post 11. KOSTEN TELEFONISCHE AANSLUITINGEN. De heer DE BRAAL kan den wet houder van financiën niet tevreden stellen, dat hij in de toekomst niet zal tornen aan de Inkomsten van de ker mis. Spreker wil den wethouder evenwel helpen. Is er geen mogelijk heid om de telefoon 4n eigen exploi tatie te nemen Wellicht dat er in de toekomst eenig voordeel uit te ha len is. In 1913 loopt de concessie af. Spreker stelt voor een commissi'' van vijf leden te benoemen, om deze zaak te bestudeeren en rapport aan den raad over te leggen. De VOORZITTER zegt, dat B. or. W. over de telefoon-quaestie diligent zijn. De zaak is ook in bchandeliiu' bij dc Kamer van Koophandel. De heer DE DRAAL Dat wist ik niet precies. Vindt u het beter, dal ik de motie zal intrekken De lieer KRELAGE stemt dit toe. Aan do teleh on-rjuaestte zijn vele kanton en hel is niet gewenscht, dat de raad zich nu al uitspreekt, om dc wAschelijklieid van eigeu exploitatie te overwegen. De heer VAN STYRUM zal niet voor do motie stemmen. Met sprekerV voorstel inzake het pensioen was de zaak anders. Van B. en W. is geen voorstel te verwachten geeft ons pensioen. Anders is liet met de tele foon-quaestie, waarover B. en W. ze ker advies kunnen geven. De heer DE BRAAL trekt de mo tie in. P o s t 115. BUREAU OPENBARE WERKEN. De heer RIN KEMA vraagt, hoe de toestand op het bureau voor Open bare Werken ls. De heer HULS WIT zegt, dat de post voor uitgaven niet verlaagd zal worden. Twee personen worden van los tot vast aangesteld. De lieer RINKEMA is daartegen. Het aantal vaste ambtenaren wordt dus weer met twee vermeerderd. Nu gaat de heer Van der Roest weg, en wordt een opzichter opgeroepen voor de vervuiling dezer vacature. Waarom kan een der tegenwoordi ge losse krachten daartoe niet be noemd worden? Spr. begrijpt niet, waarom dat niet kan. Iemaud die 8 jaar opzichter bij 't bouwvak is ge weest, kan toch zeker wel als opzich ter over da straat en riolen optreden. Een nieuwe opdrijving der uitgaven voor 't bureau kan spreker niet toege ven. Het bureau voor Openbare Wer ken kost veel en er wordt weinig voor gegeven. AJle werken zijn nog maar in voorbereiding. Hoe wordt niet ge draaid met den Museumbouw. Juren zijn verloopen, duizenden guldens zijn uitgegeven voor teekenwerk en nu pas kan overgegaan worden tot de aanbesteding van eenig af breek werk. De heer THIEL is ook tegen den post In de redeneering van B. en W to geen logica. B. en W. willen eeni ge losse ambtenaren voor vast aan stellen, maar vragen daarvoor 2400 verhooging van den post. Waarom deze verhooging? Is bet de bedoeling om in de plaats der voor vast be noemden weer losse krachten aan te stellen? De heor WELSENAAR zegt zich ge heel te kunnen aanluiten bij de rede van den heer Rinkema. De heer HULSWIT antwoordt (bij afwezigheid van den heer De Breuk) dat hij door zijn betrekking buiten den raad een goeden kijk heeft op de bureaux voor technischen dienst. De buitenstaander begrijpt het werk daar niet geheel en begrijpt de waar de van den arbeid niet Op 't bureau voor Openbare Werken zijn veel wer ken in behandeling. Spreker leest een lijstje voor, om dit aan te toonen. Da heer RTNKFMA hecht niet vee! aan dit lijstje. Al 't genoemde to in voorbereiding. Wat fe in do laatste jaren tot stand gekomen? Spreker is overtuigd, dat er wat hapert aan dit bureau. Vroeger hebben we de quaostie met de aannemers Spijker en Vring ge had. De commissie voor Openbare Werken beeft den directeur toen in het gelijk gesteld, maar daarover heeft spreker nu veel spijt. De VOORZITTER: Ik geef den heerr Rinkema in overweging thans deze zaak niet to bespreken. De heer RINKEMA: Ik wil deze zaak aangrijpen, om te toonen, hoe slecht do Raad wordt ingelicht over de zaken van Openbare WerEeri. Overal worden fouten gemankt, spre ker maakt zo ook, maar men moot den moed hebben ze to erkennen. Mag dat niet, dan zal ik zwijgen... De VOORZITTER: De beer Rinko ma zegt, dat hij slecht wordt inge licht. maar hij erkent zelf, dat do be doelde quaestie in de commissie voor Openbare Werken ls behandeld. De heor Hulswit heeft de zaak goed verdedigd. Aan 't bureau wordt vee! gewerkt. Wat bet Museum betreft, weten de heoren niet hoe 't met deze plannen in den Raad geloopen is? *t Is juist de klacht van den Directeur, dat hij zooveel verschillende werken in hehandeling heeft. Kon hij eon zaak geheel achter elkaar afwerken, dan zou 't iets anders zijn. Het spijt spreker, dat zoo over de ambtenaren in den Raad gesproken wordt Zonder bewijzen wordt een blaam geworpen. Zoo Iets zal den goedengeest onder de ambtenaren zeker niet bevorderen. De heer THIEL constateert, dat de wethouder niet op zijn opmerking gse- ant woord heeft. Waar is de logica van de redeneering van B. en W Spreker geeft In overweging, om deze verhooging terug te nemen en een nader voorstel te doen betreffen de het bureau. De VOORZITTER erkent, dat de logica ln het voorstel niet geheel rond joopt. De redeneeringen behoo- ren afzonderlijk beschouwd te wor den. De uitbreiding Is noodig en de vaste aanstelling der twee losse tot vaste ambtenaren ls ook gewenscht o.a. in verband met een vroegere vraag van den heer Thijssen. De heer THIEL begrijpt de rede neering van B. en W. nog niet. Het voorstel van B. en W. Is niet anders don een uitbreiding van het aantal ambtenaren, In verhand met de meermalen geuite klachten over <lit bureau over de gegrondheid kan spreker zich geen oordeel vor men zullen er veel leden zijn, die deze uitbreiding niet zullen goedkeu ren zonder een principieel© bespre king. De heer VAN STYRUM zal voor liet voorstel van B en W. stemmen 12r zijn aanmerkingen gemaakt over het bureau. Nu vragen B. en W. evenwel ere ter king van het aantal werkkrachten, en deze mag men dit college niet onthouden. De VOORZITTER onderschrijft de ze meoning. De beer MODOO heeft een andere meening. Er is geklaagd, dat er op het bureau niet genoeg gewerkt wordt. Er moet dan meer gedaan worden, maar niet door nieuw aan te stellen krachten, doch door de thans aanwezige ambtenaren. De heer HULSWIT zegt nog, dat de directeur de aanstelling van het meerdere personeel noodig acht. In dien dit voorstel thans niet gedaan was, dan had de poet later toch over schreden moeten zijn. Men klaagt over weinig werk. Spre ker is overtuigd, dat er op het bureau evenwel veel meer werk verricht wordt, dan de meeste raadsleden den ken. Ik zoo zei de heer Hulswit krijg eiken avond de stukken, en kan er dus over oordeelen. De heer THIJSSEN constateert, dnt ook na aanneming van de ver hooging tijdelijke werkkrachten blij ven werken. Of dit beslist niet anders kan, is voor spreker op dit oogenblik thans niet te beoordeelen. Spreker is voor het voorstel-Thiel, om later eens te kunnen overwegen, hoe de toestand op dit bureau precies is. De beer THIEL stelt voor, den post op de begrooting met 2400 te verla gen. Spreker bedoelt daarmede niet, om iets aan B. en \V. te onthouden wat noodig Is, maar is er tegen, can deze zaak als een afzonderlijk voor stel te behandelen. Hot voorstel-Thiel wordt aangeno men met 23 tegen 9 stemmen. Post 119. ONDERHOUD VAN 8TRATEN EN PLEINEN. De heer VAN ROSSUM herinnert er aan. dat door bet pas genomen besluit over de terreinen aan de Am sterdamsche Vaart, veel verdeeldheid in den raad bestaat over de hestra- tin esq uaestte. Drie laar wacht de raad thans al rm het bestratingsplan. Dat is zeer itg. Spreker vraagt mat den mees te n spoed te bevorderen, dat dit be- stratinesplan bij den raad wordt In gediend. We kunnen nu wel bestra ten, maar we weten niet, of we han delen in tegenstelling met bet be doelde plan. Pas zijn ingekomen de adressen over nsphalleering. Als we deze adressen gaan bespreken, zou het ge wenscht zijn, dat de raad iets meer weet over dit bestratingsplan. De heer HULSWIT heeft bij den di recteur nog eens op spoed aange drongen. De directeur vat de op dracht eren wel hoog op en acht een opmeting der straten noodig. Dit werk Is thans bijna gereed, zoodat nu ook het plan spoedig te verwach ten is. De heer RINKEMA vraagt wat de aanleiding is van de opbreking der straat van de Nieuwe Groenmarkt Drie jaar geleden heeft men dat ook gehad. Waarom moet de straal nu weer vernieuwd worden? De Voor zitter kan dit heel gewoon vinden, maar spreker ergert zich aan zoo- De VOORZITTER zal den direc teur van openbare werken inlichtin gen vragen. ASPHALTEER1NG. De heer VAN DE KAMP dient een motie in. waarin B. en W. worden uitgenoodigd, om, nu door het leggen der tramrails een nieuwe bestrating noodig is, het gewenscht is, te over wegen, welk nieuw bestratingsmaie- riaal voor de hoofdstraten ge wenscht is. In de toelichting sei de heer Van de Kamp, dat hij geen asphalt of ander iepaald materiaal genoemd hoeft, omdat een raadslid onlangs iets gezegd beeft over een geheel nieuw bestratlngsmaterlaal. Keien, daarover is men bfet in 't algemeen eens, deugen niet meer voor onze hoofdstraten. De heer VAN LYNDEN zegt, dat hij in een Engelsche stad een nieuw bestratiijgsmateriaal heeft gezien. Eerst beton en grint, en daarover af val van ijzersmelterijen, teer ca graniet. Deze bestrating heeft alle voordeelen van asi>hait en is ook stofvrij. De heer MODOO is niet genegen om uit te spreken, dat een nieuw be stratingsmateriaal noodig is. De heer Van de Kamp zegt wei, dat de keien uit den tijd zijn, maar daarmee is spreker t nog niet eens. Asphalt is een nieuw snufje, de menschen ko ken elkaar warm. De heer KLEUNENBERG is togen de motie Van de Kamp. De heer Van Roesum heeft den logischen weg aan gewezen. Bij bet bestratingsplan komt het asphalt natuurlijk meteen ter sprake. Goede overweging dezer zaak to noodig, want 't zal een zeer hooge uitgaaf kosten. We zijn nog een kleine gemeente. De beer RINKEMA verdedigt bet asphalt. Het is noodig, dat Haarlem asphalt krijgt, Haarlem kan niet lan ger met de tegenwoordige bestrating der hoofdstraten volstaan. Nu moeten de straten toch opgebroken worden, en is 't zaak bij de H. IJ. S. M. te on derzoeken, hoeveel 't haar waard is als de rails op asphalt gelegd worden. De heer HULSWIT wijst er op. dat 'i moeilijk is, zich uit te spreken voai een bepaalde bestrating. Het wegen congres te Brussel heeft uitgespro ken, dat asphalt voor straten met tramrails niet aan te bevelen is. Bij de rails dringt het water door en vernielt op den duur het asphalt. Ook de economie eischt, dat met met 't veranderen der bestrating wacht, totdat het materiaal, dat uit de straat gehaald wordt, elders ge bruikt kan worden. De heer THIEL is niet geneigd op dit moment zich al of niet uit te spreken over asphalt. Zoo maakt men ongelukken, aan welken kant ook. Zoo de heer Van de Kamp «te motie handhaaft, zal spreker voor stellen de motie in handen van B. en W. om advies te stellen. De heer VAN DE KAmP zegt, dat hij niet bepaald asphalt genoemd heeft. De VOORZITTE Rverklaart, dat B. en W. voor met het leggen der tram rails begonnen zal worden, een voor stel doen zuilen over de bestrating. Na deze toezegging trekt da heer VAN DE KAMP de motie in. P o s t 121. BRUG BURGWAL. De heer VAN DEN BERG wijst op den gevaarlijken toestand van d brug over den BiwgwaL De train komt uit de Anthoniestraat en gaat dan naar 't Spaarne en moet daar door een nauwe passage, 't Zou ge wenscht zijn de brug te verbreeden. Do VOORZITTER zegt, dat B. en W. deze zaak zullen overwegen. (Zie vervolg Eerste Blad). Gemengd Nieuws SCHEEPSONGELUK. De Portugeesche mailboot „Lisboa' ls bij Paternoster ten noorden van Kaapstad aan den grond geloopen. Drie opvarenden zijn verdronken. De overige leden der bemanning en passagiers het schip had 250 pas sagiers aan boord werden gered. Het schip schijnt verloren. EEN DRAMA. De 35-jarige arbeider aan de gas fabriek te Hamburg, Fritz V olf, schoot te Wübbelen, waar zijn fami lie woont, zijn vader dood en ver wondde zijn broeder doodelijk. Na het plegen zijner afschuwelijke daad vluchtte de moordenaar en hing zich in een naburig bosch op. De aanleiding tot dezen broeder en vadermoord wordt gezocht in een erfenisstrijd. Wolf laat een vrouw en twee on mondige kinderen na. Stoomvaartberichten STOOMV. -MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het st. Koning Willem II (thuisreis) vertrok 24 Oct. van Sabang. Het st. Lombok arriveerde 25 Oct. v Amsterdam te Sabang. Het st. Vondel (thuisreis) passeerde 25 Oct. des nam. 2 uur 30 min. Beve- zier. KON. NEDERL. STOOMB. MIJ. Het st. Achilles arriveerde 24 Oct. v. Iviza te Malaga. Het st. Helena vertrok 24 Oct. van Carthagena naar Alicante. Het st. Minerva arriveerde 24 Oct. v. Pyli te Calamata. Het st. Stelia arriveerde 24 Oct. van Konstantinopel te Bourgas. Het st. Tellus arriveerde 24 Oct. van Alexandria te Smirna. Hot st. Vulcanus arriveerde 24 Oct. van Amsterdam te Kopenhagen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Solo (thuisreis) passeerde 23 Oct. Sagres Het st. Wieringen (uitreis) passeer» de 25 OcL Perim. Het st. Ternate (thuisreis) vertrok 25 Oct. van Padang. liet st. Wilis [thuisreis )vertrok 24 Oct. vau Tanger. HOLLAND—AMERIKA LIJN'. Het st. Rotterdam, van New-York naar Rotterdam, bevond zich 24 OcL 's nachts 12 uur 370 mijlen West van Scilly. Het st. Zaandijk, van Baltimore n. Rotterdam, is 25 Oct. des ochtend» 2 uur 20 Prawlepoint gepasseerd.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7