NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8388 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 27 OCTOBER 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D VERTEN TIËN: per drie maanden: JzZtJu Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1.30 fAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland,1.65 M, p% 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant GaUusfreercf ZorOagsblad, 'voor Haarlem' 1 I I 1 I oSh redactil! - Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Ow3 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DU NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 28 OCTOBER. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Hoorn stede: Gemeenteroadfcvei-g ade ring, 7 1/2 uur. OM ONS HEEN No. 1240. MetracMing van den Gemeenteraad. De traditie van eenige jaren brengt mee, dat de Haarlemsche gemeente- begrooting in enkele uren wordt af gehandeld. Daaraan is ook ditmaal voldaan en hieruit blijkt vanzelf, dat ©r geen belangrijke beginselquaesties aan de orde zijn gekomen. Twee pun ten, die tot veel debat aanleiding had den kunnen geven, de verlaging van den gasprijs en de eigen aangifte voor de gemeentelijke inkomstenbe tasting, zullen afzonderlijk worden behandeld. En al kon de heer Mid delkoop zich niet weerhouden, toch nog een aanval te doen op het batig saldo van de gasfabriek, dit was niet meer, dan bet jaarlijksc.il van stal halen van een der geliefde stok paardjes. 't Stomme dier blijft dan do rest van liet jaar rustig in zijn ver gelen hoekje. De lieer Kleijnenberg, de eenige, die over de begroeting aigenieene be schouwingen hield, had ditmaal naar *t scheen een zwartgallige bui. Het ©verkomt hem zelden, van nature behoort hij tot de optimisten. Dat het budget ieder jaar stijgt, vervulde hem met zorg. Maar zou het niet veel bedenkelijker zijn geweest, wan neer het gedaald was Ik kan mij jjiet goed voorstellen, dat de hegroo- ting van een gemeente, waar 't niet slechter gaat dan in een andere, waar mcnscheu wonen, evenals el ders, die telkens meer gemakken, meer onderwijs, meer van allerlei dingen wenschen, iets anders zou kunnen doen dan stolen. Zoodra ver schillende cijfers verminderden, zou daaruit blijken, dat de gemeente als geheel achteruit ging. Tegenover deze eenigszins sombere beschouwing moest dan ook wel do wethouder van financiën, Dr. Kruse- man, anders krachtens zijn amlit zwaartillend, de blijde -rol spe len. Hij deed dat met te zeggen, dat dc gemeente er altijd nog gekomen was, maar maakte meteen gebruik van de gelegenheid, om den Raad te vermanen, niet te veel te vragen. Waren de vroede vaderen daarvan onder den indruk, toen de bestrating van onzen hoofdverkeersweg aan de orde kwam Of was er een ander motief, dat den sprekers zekere angst voor het noemen van het woord asplull scheen in te boezemen Wie de discussie er over naleest, Zal niol den indruk hebben gekregen, alsof de Raad klaar slaat om tót asphaltccren van onze voornaamste winkelstraten te besluiten. Niet voor den eersten keer heb ik opgemerkt, dat de Raad zwijgt over iets, waar om de bui-gerij met vele adressen re- questreert. Er heerscht meermalen ©en geest, ik wil aannemen onbe wust, van we weten het zelf wel en hebben jelui wenken niet noodig. De heer Modoo zei zelfs, vrij scham per, dat de menschen er elkaar warm over koken. Het is Inderdaad een be denkelijk ding, wanneer een Raads lid, die niet tot de slechtste helft be hoort. voor do verzoeken van allerlei Ingezetenen niets dan een woord van ©pot over heefL Heel zwak leek ook de heer Huls- Wit, toen hij zich beriep op het Brus- celsche wegen-congres, dat had uit gemaakt, dat het niet raadzaam Is, asphalt te leggen in straten met tramlijnen, omdat daarnaast het wa ter doordringt en het asphalt be derft. Iedereen zal wel willen geloo- Ven, dat asphalt gebreken heeft. De burgemeester heeft beloofd, dat vóór de tramrails gelegd worden, een voorstel over de bestrating zal wor den gedaan, maar na deze discussie ben ik wel heel bang, dat we in een overzienbaar tijdperk nog geen as phalt zullen krijgen. De meest principieele gedachten- wisseling liep over het voorbereidend onderwijs. Of om het minder deftig te zeggen het bewaarschoolonder- wijs. Het is wel merkwaardig nu en dan denk je, dat we langzamerhand ontsnappen aan de meening, dat ken nis, kennis en nog eens kennis ons gelukkig kunnen maken in deze we reld en dan op eens merk je aan zoo'n discussie, dat we er nog midden in zitten. We worden toch heusch te veel met den schoolmeester achterna gezeten. Ik ben zoo dwaas niet, om- de groote beteekenis van kennis en ontwikkeling niet in te zien, maar zou aan den anderen kant toch ook wat meer onbevangenheid wenschen. Is het nu wezenlijk en waarlijk noo dig, dat kleine kindertjes al in een vormpje gekneed worden Zouden we die nu niet in de luttele eerste levensjaren aan hun moeder overla ten En als er dan toch wat aan ge daan moet worden, is het dan de gemeente, die daartoe geroe pen is Het debat over de zaak heeft wel een wonderlijk verloop gehad. De wet houder van onderwijs had er een memoriepost voor uitgetrokken, om naderhand met voorstellen te kunnen komen. En ten slotte gaat de Raad mee met een voorstel van den heer Modoo, om een onderzoek naar de noodzakelijkheid van voorbereidend onder-wijs in te stellen. De wethouder stemde natuurlijk tegen. Maar zijn onderzoek zal, daar hij immers al van de nuttigheid overtuigd is, wel meegedeeld worden in den vorm van een voorstel. liet gebruik brengt mee, dat aan liet eind van de begrooting het oud ste Raadslid den burgemeester dank zegt voor zijn leiding. De heer Van Styrum, na het overlijden des heeren Sneltjes de oudste in dienstjaren, gaf aan de huldebetuiging een bijzondere betcckcriis door, ais meer dan een beleefdheidsvorm, den wonsch uit te spreken, dat Jhr. Bareel nog vele jaren de vergaderingen leiden zou. De toespeling op de geruchten, dat onze burgemeester aan aftreden denkt, was duidelijk, maar de voor zitter bleef er met groote diplomatie buiten, zei niet, dat hij dat ook wenschte, eveiunin dat er niet van komen zou. En wij zijn even wijs als te voren en kunnen onze knoopen tel len gaat.... gaat niet... Over 's burgemeesters plannen loo- pen trouwens de malste verhalen. Zoo is onlangs in allen ernst be weerd, dat Jhr. Roreel aftreden zou, omdat hij voor een groote reis geen verlof kon krijgen. Zoo iets is ab surd. Wanneer Haarlem's burge meester' verlof wenscht voor eene groote reis, wordt hem dat zeker ver leend. De waarheid is precies anders om. Jhr. Boreel heeft zich wel eens uilgelaten, dat hij graag groote rei zen, o. a. door Amerika, zou willen doen, maar daar geen verlof voor vragen w i 1. Zet hij dit plan door, dan zou dat dus een reden zijn, ooi zijn ambt neer te leggen. Fortuinlijk is in verschillend op zicht de gemeente in den laatsten tijd niet geweest. De rijks-tuinbouw- wiaterschool zal niet in Haarlem, maar in Lisse worden gevestigd, het Koloniaal Museum eal nu wel naar Amsterdam worden overge bracht en de middelbare koloniale school komt in Deventer en niet in Haarlem. Minister Talma is onze stad blijkbaar niet wel gezind, want de reden, waarom de ach ter afsta/1 Deventer verkozen is voor deze nieu we school, is waarlijk al te gezocht. In Haarlem is de verlei ding groote r. Beteekeot dit, dat de onzedelijk heid in Haarlem grooter zou zijn dan elders, dan werpt de Minister wel zeer lichtvaardig en onverdiend een klad op Haarlem's goeden nfi&m. Zeker, er wonen hier personen, die we. als we konden, met een bezem do stad zouden willen uitvegen, maar ze zijn niet talrijker, dan in andere gemeenten van dezelfde grootte en er wordt niet minder scherp op hen toegezien, dan elders het geval is. Of is de bedoeling, dat de verleiding in Haarlem groot is, om naar Amster dam te gaan en daar, huiselijk ge zegd, te fuiven Maar welk denk beeld heeft de Minister dan van het karakter en den levensernst van de aanstaande leerlingen dezer school En hoe zal hij dit wonderlijke systeem op den duur kunnen door zetten Krijgt Amsterdam, waar ze ker veel ongerechtigs huist voor wie er naar willen zoeken, voortaan geen enkele nieuwe school meer en zal Den Haag, waar heel wat rneer kwaad schuilt dan te Haar lem, niet in aanmerking komen voor de vestiging van nieuwe bureaux Het argument is gezocht en on juist en wij in Haarlem werpen de betichting, indien het er een is, met kracht van ons af. Ik heb wel eens gemeend, dat de school het best gepast zou hobben te Amsterdam, waai- de grootsche stich ting van de heeren Cremer c.s. ver rijzen zal, maar dat is niet juist. De school heeft namelijk in de eerste plaats terrein noodig, waarvan geen kans is. dat het in een afzienbaar tijdperk zal worden bebouwd, en dat is bij het naar alle kanten groeiende Amsterdam niet te vinden. Wel bij Haarlem, centrum immers van den tuinbouw en dat bovendien nog dit voordeel oplevert, dat het in de sta/1 zelf, in Amsterdam en Leiden specia liteiten heeft op het gebied van Indi sche culturen. Van dat alles ls De venter kilometers ver verwijderd. En dat de school nu in Deventer wordt gesticht, is een bewijs van de verkeerde methode, die de regeering volgt, door dergelijke stichtingen als 't ware bij inschrijving aan den meestbiedende te gunnen. Ze had in de meest geschikte gemeente moeten worden gebouwd, ook al zou die ge meente er noch een terrein, noch een gebouw voor over hebben gehad. Overigens heb ik met eenige ver wondering vernomen, dat er kaars zou bestaan, dat een deel van het Koloniaal Museum voor Haarlem behouden blijft. Berust deze opmer king van 's Raads voorzitter niet op een misverstand Volgens mijn in formatie is het niet alleen zeker, dat het Museum naar Amsterdam wordt overgeplaatst, maar ook dat het in zijn geheel daarheen zal wor den overgebracht. j. a p. Stadsnieuws Kraambescherming. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de Vereeniging: Kraaaibescherni'ng door kraamverzekering, te Haarlem. De vereeniging heeft ten doel het bevorderen van a. het volledig her stel van kraamvrouwen, en b. de ge zondheid van zuigelingen. Zij tracht dit doel te bereiken a. door het propageeren der wen- schelijkheid om wettelijke bepalingen in het leven te roepen, welke bevor deren het volledig herstel van de kraamvrouwen b. door bet geven van sloffelijken steun aan kraamvrouwen. Besmett Ziekten. In de week van 19 tot en met 25 October kwamen ter kennis van den Cenlralen Geaondheidsraad 2 geval len van typhus te Haarlem, 2 geval len van typhus te Sloten en 1 geval van typhus te Velsen. Tactiek. „De Auto" waarschuwt, in de ru briek Auto-vallen, aldiis Te Heemstede wordt men aange houden door den gemeente-veldwach ter, die u om nummer- en rijbewijs vraagt. In dien tussehentijd komt een tweede veldwachter op de fiets aangereden, die met een chronome ter in de hand vertelt, dat men te hard gereden heeft, wat natuurlijk in de meeste gevallen het geval ia. Oneerlijk knechtje. Het onderzoek der politie heeft uit gemaakt, dat de koperen rijtuigknop pen, ontvreemd uit een stal in de Molens teeg, weggenomen zijn door den 17-jarigen C. J.. een jongen, die bij den benadeelde in dienst was Hij had het gestolene bü een kooper' verkocht „DAS MUSIKANTENMaDEL". Wat in deze operette te misprijzen valt is de omstandigheid, dat de libretto-schrijver lierahard Buchhiii- der op den ongelukkigen inval kwam een der edeiste en meest bekende fi guren uit de muziekgeschiedenis in een even ongunstig als onwaarschijn lijk daglicht te stellen. Een histo risch persoon in zijn stuk in te voe ren en daar wat omheen te fantasee- ren zal wel iederen tooneelschrijver vrij staan. Maar wat z'n eigen brem aan de geschiedenis toevoegt, moet vooreerst liefst niet te kort doen aan het karakter van zijn held, en ten tweede dient het, ofschoon onwaar, toch minstens waarschijnlijk te we zen. Welnu, wie het karakter en le ven van Joseph Haydn eenigszins kent, verwerpt als onwaar en geheel ondenkbaar wat de solïrijver tot uit gangspunt van zijn operelte-honde- ling gemaakt heeft. Maar al ziet men nu ook in hel misdrijf, of de zooge naamde jeugdige lichtzinnigheid, die Joseph Haydn hier wordt toegedicht, niets meer dan een gebrek aan goe den smaak bij den tekstdichter, hot onware in den ojjzet bederft veel van den indruk, die anders verschillende toonecltjes wel in staat waren te maken. Afgezien hiervan is er in het werkje veel aardigs. En de opvoe ring, door Edmund's Deutsche Ope rette, was uitmuntend ofschoon liet gezelschap toch niet over stemmen van eeuig belang te beschikken heeft. Het meeste succès had wel mej. Tilly Artót een kranig actricetjo voor burleske rollen ais deze It e s e 1. Oer-komisch was vooral haar Ma rionetten-dans Jn het tweede bedrijf met den grappigen heer Leo Los- co (Peter) als verdienstelijk partner. Uitmuntend ook leek mij de heer Edmund als Joseph Haydn. Als zan ger presteert hij niet veel wat hier ook volstrekt geen vereischte was maar aan zijn mooi, sober spel dank ten, onder meer, de pakkende finales van het tweede en het derde bedrijf heel veel van hun succès. Dan wil ik nog even noemen den heer Julius Steiner als Karl (neef van Joseph Haydn), wiens frisch tenor geluid nog het meest het aanhooren waard was. Allo verdere rollen waren zeer goed bezet en het geheel gaf weer dat vlotte, geanimeerde samenspel te zien, dat wij van dit hoogst verdien stelijk gezelschap kennen. Van de muziek heb ik nu nog niets gezegd. Nu, veel valt er dan ook niet van te zeggen, dat niet oven goed op andere operettes uit den lateren tijd zou kunnen slaan. De partitie bevat een aardige, echte Wiener wolsmelo- die, een paar zeer goede duetten, waaronder dal der Marionetten, een echt Haydn'sch Menuet, oen vlot kwartet en een zangerige, maar wat gerekte melodie, die zoowat als leid motief of hoofdmotief dienst doet. Op zeer pakkende wijze is aan hot einde van het tweede bedrijf de me lodie van liet Oosten rij ksch volkslied te pas gebracht Ook het melodrama in het derde bedrijf is van zeer goede werking. De dirigent, Herr Max Volland, gaf rich met zijn orkest alle moeite, om Georg Jarno's muziek tot baar volle recht te brengen. Uit den flink bezetten Schouwburg klonk herhaaldelijk een luid applaus op, ten blijke van do voldoening, waarmede de aanwezigen ds voorstel ling volgden. PHILIP LOOTS. Gevonden voorwerpen. Terug tc bekomen bij Een portemonnaie met inboud. J. Cubekus, Parklaan 31. Een bos sponsen, J. Wensing, Pie- ter Kiesstruat 22. Een kinderholsket ting, A. Tork, Laurens Costerstraat 13. Een zakmesje, J. Wijkhuizen, Laid- scheeiraat 146. Een portemonnaie met inhoud, Bu reau van Politie. Een blouse, W. Scharwagter, Bal- ju wslaan 17. Een bal, W. van den Bosch, Begijn hof 4 B rood. Een liaridschoen, A. van der Horst, Voorzortcitraat 30. Een handschoen, 8. Pauw, De Clercqstraai 99. Een dameshorloge J. van Velsen, Leidscheslraut 80. Een rozenkrans, H. Barger, Leid- scheplein 31. Een zwart liondje, M. Keijser, Adrl- aan Loosjesstraat. Een bril in étui, J. Heseker, Am- sterdaXistraat 48. Benoemd. Tot lid der commissie tot bevorde ring van eene Nederi andeche en kmiale inzending op de het volgend jaar te Londen te houden tweede in ternationale tentoonstelling van rub ber en aanverwanto Industrieën is o.m. benoemd de lieer J. Merens, lid der firma Gebr. Merens, fabrikanten van caoutchoucartikelen, alhier. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE HAARLEM. Aan 1 ons toegezonden verslag" van de laatst gehouden vergadering dezer Kamer onUeenen we, dat ingekomen was een circulaire van de Kamer van Koophandel te Vel9en, met verzoek om ondersteuning van haar adres aan den Directeur-Generaal der pos terijen te 's-Hage om in het tarief der z.g. verrekenpakketten eene h. L bib lijke wijziging te brengen. Dit stuk werd om prae-advies gesteld in han den der vaste commissie voor het postwezen. Ter tafel kwam het rapport der commissie, bestaande uit de heeren Mr. Enschedé, De Clercq, Jacobs, Geijl en Janzen, omtrent het schrij ven van Burgemeester en Wethouders met rapport van den Directeur dar gemeentewerken, betreffende de nieuw te maken spoorweg-verbinding en spoorweghaven aan het Vuilrak. Na bespreking werd besloten dien overeenkomstig te antwoorden. Door het comité in zake werkloos heid is aan dc Kamer verzocht het gemeentebestuur er op te wijzen, dat eene rattonoele keuze van de tijd stippen waarop met de uitvoering van groote werken der gemeente be gonnen wordt, zou kunnen bijdragen tot vermindering der werkloosheid in die bouwvakken en tot voorkoming van een toevloed van elders wonen de werklieden. Er werd besloten aan dit verzoek gevolg te geven. Tevens werd te dier zake dc meening uitgesproken dat het voor sommige handwerkslieden, die aan periodieke werkloosheid blootstaan, aanbeveling verdiende zich nog een ander handwerk op het gebied van huisvlijt eigen te maken, zooals elders veelal plaats vindt. Door don Voorzitter wordt mede gedeeld dat hij een onderhoud had gehad met den burgemeester, waaruit hem was gebleken, dat heit gemeen tebestuur zeer zoude betreuren indien do plannen om het Koloniaal Mu seum van de Maatschappij van Nij verheid naar Amsterdam over te brengen, tot uitvoering kwamen. De voorzitter wijst er op dat ook de ves tiging een er Koloniale Landbouw school hier tor stede, aanbevolen wordt door de nabijheid van het Ko loniaal Museum. Na discussie was de Vergadering van oordeel dat in de bestaande omstandigheden door haar dezen geen© stappen konden ge daan worden, en dat, indien de over brenging van het Koloniaal Museum naar Amsterdam aan dat Museum ten goed© zou komen, zulks de vesti ging der Koloniale Landbouwschool alhier eerder zoude bevorderen dan tegenhouden, gelet op de nabijheid gemakkelijke verbindingen met Amsterdam. LIBERTAIR ONDERWIJS. Onder leiding van den heer No- verraz, voorzitter van de vereeniging Libertair Onderwijs" te Haarlem, had gisterenavond in de bovenzaal van de Soc. Vereeniging een openba re vergadering plaats, waarin de lieer W. Hamburger uit Blaricum als spreker optrad met het onderwerp: De dood van Ferrer en de Internatio nale Bond voor de rationalistische opvoeding van het kind. D© zaal was zeer matig bezet, en de voorzitter sprak er in zijn ope ningswoord zijn droefenis over uit, dat Ferrer reeds zoo spoedig door 1 publiek vergeten schijnt Do heer Hamburger ging in groote trekken Ferrer's leven na, en legde in het bijzonder den nadruk op geen hij voor de opvoeding van het kind gedaan heefL Daarna zette hij liet standpunt uiteen, waarop de Bond, die te Parijs zetelt, zich plaatst heeft. Hij beoogt de vrije op voeding van het kind, op athéistisch- materialistischen grondslag, en zijn onderwijzers zullen het kind van dit standpunt uitgaande de maatschap pelijke verschijnselen verklaren. De heer Noverraz deelde, na aüoop der zeer toegejuichte rede, mede, dat de vereeniging ..Libertair Onderwijs' ontbonden zal worden, en zich op nieuw oonstitueeren zal als afdee- Ung Haarlem van den Int. Bond voor rationalistische opvoeding van het kind. Een twintigtal der aanwezigen trad als lid tot de nieuwe afdeeling de sectie Nederland too. KAMER VAN KOOPHANDEL. Ter vervanging van den heer lire- lage, die geen herbenoeming wenscht, wordt genoemd de oudste der heeren Hoog, deelgenooten in de bekende zaak der firma Van Tubergen. BOUWPLANNEN. Naar wij vernemen bestaan er plan nen tot stichting van een nieuw ge bouw voor de H. B. S. met 3 j. c. en Handelsschool. Wij juichen dat zeer tce, daar elke verbouwing van het oude huis in de Jacobijnestraat gebrekkig zou zijn ge weest en deze straat bovendien eigen aardige bezwaren meebrengt. HOE KOMEN DIE ER UIT? De winkelier v. B. alhier gaf met een vrachtrijder een doos mee naar Amsterdam. Bij aankomst bleek dat er van de 5 mantels die in 't pak ge borgen waren, 2 verdwenen waren. Vrije en orde-oefeningen. Bij 't examen te Amsterdam zijn geslaagd de heeren A. F. J. v. d. Breek, G. Buter eu S. E. ten Cato te Haarlem; J. B. Nederkoorn, J. P. A. Scholtz en J. Bonteltap te Bever wijk. NED. VER. t. AFSCH. v. ALCOH. DRANKEN. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de Ned. Ver. tot af schaffing van Alcoh. Dranken, afd. Haarlem, werd in de plaats van den heer Taekema de heer Bax gekozen tot lid van het Centr. Comité voor Drankbestrijding. Verder werden besprekingen gehou den over de winter-werkzaamheden, en over het vóór en het tegen der kermis. Zulke rakkers. Eenige kwajongens hebben een vuurtje gestookt in een ijzeren pa piermand, staande op het Prinsen- bolwerk. n je familie moet je *t hebben Het is gebleken, dat de portemon naie met een gulden, die door v. 't N. in dc Zuider Schoolsteeg vermist werd uit een op den zolder hangende jas, door een neef gestolen is. Uit de Rechtszaal AARDAPPELDIEF. Na een lange zitting met gesloten deuren, verscheen in het beklaagden bankje Jac. K.. een oude bekende der justitie, die reeds eenmaal wegens diefstal tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld is. Heden had hij zich te verantwoorden voor 't op 11 Juli l.L van de groentenmarkt aan den Kou- deohorn wegnemen van twee manden aardappelen, elk inhoudende onge veer een halven H.L., toebehoorende aan den groentenhandelaar Hendrik Plantje, alhier. K. verkocht de aardappelen, die een ue van ongeveer f 4 hadden, r ©en som van 1.40 aan Jac. v. E. De manden heeft beklaagde later eggeworpen. K. bekende. De rechercheur Jacob Brunt, die de- zaak uitgezocht heeft, deelde meo, dat beklaagde in den laatsten tijd nogal goed oppaste. Hij is zwervend en was eenige maanden geleden ker misreiziger. Mr. lloyor wilde ditmaal geen zware straf vragen, omdat K. in den laat sten tijd bewijzen van goeden werk- wil gaf. De eisch luidde 1 maand gevange nisstraf. DE GROOTE X. De losse werkman Corns. P. stond terecht, omdat hij 14 Augustus 1.1. een fietslantaarn van den bloemistknecht Gerrit Bruin wegnam. De diefstal was een brutaal stukje werk. Bruin had zijn rijwiel, met verschillende ande ren, in de gang van een café in de Schoolsteeg alhier gezet Toen B uit dc gelagkamer kwam was de lantaarn van zijn fiets afgeschroefd en verdwe nen. Do verdenking viel op P., die ook in dat café geweest was, en even vóór B. vertrok. De lantaarn is later in P.'s huis gevonden. Beklaagde zeide de lantaarn ge kocht te hebben, maar niet gestolen. In de Jansstraat beeft hij een per soon met een grijs-bruin pak ont moet en een garibaldi op, die de be wuste lantaarn bij zich had, en wien hij er 1.80 voor betaalde- De groote onbekende i De rechtbank glimlachte eens om het naive ver< haal. De getuigenverklaringen deden

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1