NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Claribel's Huweiyk. 28® Jaargang. No. 8388 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feeetdegen. DONDERDAG 27 OCTOBER 1910 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie Maanden: 1 jfljw" Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 /t J Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 j/Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door NederlandEt® jTT^.Jgsa 50 Cts' voor 3 Plaatsingen a contant. Ueiüustre'erd Zondagsblad, "voor Haarlem 037tl Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. h „de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Costèr. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht Brussel viert nog volop feest ter ge legenheid van het bezoek der Duitscho keizerlijke familie De dag van giste ren werd besteed aan een bezoek van ©enige tentoonstellingen, een bezichti ging vc.il het stadhuis, een diner bij de gravin van Vlaanderen en een voorstelling in den schouwburg. Natuurlijk was er weer veel volk op dc boen, zoo zelfs, dat er 's avonds bij den schouwburg eenige ongere geldheden plaats hadden. Dc feesten waren schitterend. Voor al de gala-voorstelling do zaal was vol met mannen en vrouwen van hoo- ge gebnorie, diplomaten en autoritei ten. allen op 't deftigst gekleed. Het waj er zóó deftig, dat er niet een maal geapplaudisseerd werd, hoewel do voorstelling fragmenten uit „Kathariua", „Lakmé" en'„Ivan le Terrible" - daar wel reden toe gaf. 't Spreekt vanzelf, dat door dit be zoek de verhouding'tusschen DUITSCIiLAND EN BELGIË. ter sprake gebracht wordt. In de re devoeringen, die gisteren gehouden zijn, is ook niet veel, dat houvast voor deze besprokingen geeft, 't Wa ren voornamelijk weer beleefdheids- uitingen. In 't raadhuis te Brussel zei de Keizer o. a. uis antwoord op een be groeting van den burgemeester, dat hij zich gelukkig achtte een groot te kunnen brengen aan Brussel, het mid denpunt van een land, welks bevol king zich kenmerkt door een geest van ernst en werkzaamheid. Als bewonde raar van de schitterende resultaten, door België bereikt, op het gebied van handel en nijverheid, wenschte Wil helm het land geluk met het welsla gen der tentoonstelling, waarna hij den burgemeester verzopht bij zijn landgonooten de tolk te willen zijn van zijn gevoelens van diepe dank baarheid en van zijn wenschen voor de welvaart en de gelukkige toekomst van de schoone stad Brussel. Geen politiek dus. De Indópendance verzekert, dat de Keizer dezer dagen ook verklaard heeft, dat hij dc ontvangst, die hem was te beurt gevallen, beschouwde als een onderpand voor hot voortbe staan van den hechten band tus schen de twee hoven en de twee vol ken. „Het spreekt van zelf zoo schrijft het blad dat deze uitdrukking niet mag worden opgevat in den zin van «enigerlei entente, overeenkomst of schikking, daar aan Belgie liet slui ten van eenig internationaal verbond is verboden". Ook eenige andere bladen houden zich met dc Duitschland-België-ver- houding bezig. De Matin t Fransche bladj geeft een artikel van Henri Charriant, door de Fransche regee ring heiast niet een zending in Bel gie. en schrijver van een werk over hel tegenwoordige Belgie. Charriant geeft in dat artikel zijn meening over de toenemende vesti ging van Duitschcrs in België, dat „uit een economisch oogpunt meer en meer eeu soort satelliet van Duitsch- land wordtbetoogingen bij liet kei zerlijk bezoek zullen hiervan het be wijs leveren. Er zijn tegenwoordig overwinningen, welke men behaalt zonder wapens en zonder zegekreten, maar die niet minder vruchtdragend zijn, dan die op het slagveld bevoch ten. Het iudustrieele België strijdt hard nekkig tegen de Duitsche invasie, maar het is de strijd van den steenen tegen den ijzeren pot. Door zijn geweldige productieve kracht, loopt Duxtschlund eiken tegen stand onder den voet. Door do vesti ging van financieele instellingen wordt het terrein voorbereid voorden binnendringende» handel en de indus trie. Het kcizerbozoek is de bekroning van de onteigening ten bate van Duitschland, van België's toekonfct op economisch gebied." Zoo zwartgallig denken de meeste Belgen niet 1 Do Franschcn hebben nu eigenlijk wel iets anders te doen, dan zich te bemoeien met dc Belgische zaken. Ze hebben nu voldoende aan Alle bladen bevatten commentaren op Briand's (den minister president) uitlating Ik verklaar, zender voor heden verder de verantwoordelijkheid van mijn medewerkers te willen bin den, dat do regeering voornemens is, dc oplossing van de tegenwoordige vraagstukken te bestudeeren, op een wijze, die het land beveiligt tegen zulke ondernomingen, en toch geen aanslag is op de werkelijke vrijhe den". Algemeen ziet men in die woorden het bewijs voor de verschillen van meening in het ministerie men voor spelt het vertrek van Viviani, die zich reeds tijdens de staking ontevreden toonde over de krachtige onderdruk- kingsmaatregelen van Briand. Het „Journal" zegt zelfs, dat reeds sedert begin October Viviani zijn ontslag we gens verschillen van meening oyer.de algemeene politiek had aangekondigd; wanneer de staking der spoorwegar beiders niet was uitgebroken, zou Vi viani bij het samenkomen der Kamer geen minister meer zijn geweest. On der de tegenwoordige omstandighe den wilde hij zich niet onttrekken aan de verantwoordelijkheid en nam hij zijn ontslag-aanvrage terug. Toch zal hij die in de zitting van den Minis terraad van Zaterdag a. s. weer in dienen. M'en verwacht ook andere wijzigin gen en zegt, dat Renault, de onder minister van financien, wiens mee ningen ook verder gaan dan die van Briand, hel voorbeeld van Viviani zou volgen, en dat daarvan een gcheele wijziging in het kabinet het gevolg zal zijn. Ook trekken nog algemeen de belangstel ling. Tot dusver toont de nieuwe minis ter-president Veniselos, die de ontbin ding van.de nationale vergadering in Griekenland heeft aangedurfd, wel de bekwamo man, met de vaste hand te zijn, dien dê toestand eischt. Het volk, zoo verzekert men, keurt dezen maatregel goed. Veniselos is van plan in verschil lende provinciën zelf een krachtige propaganda voor de a. s. verkiezin gen tc gaan voeren. Het lijdt blijk baar geen twijfel, dat hij succes zal hebben, hoewel de volgelingen van ithallys en een groot gedeelte der '1 heotokisten zullen trachten het parle mentaire leven te redden door zich uit te geven voor voorstanders van een Constituante. Ook ais minister van oorlog toont Veniselos, dat het hem ernst is. De of ficieren van leger en vloot, die door zijn voorganger Zorbas in hechtenis genomen waren, zijn weer op vrije voeten gesteld. Daarentegen heeft hij verschillende corpscommandanten bij zich ontboden en hen gelast, de tucht, die sterk geleden heeft, krachtig te handhaven En tegen de officieren van het garnizoen Lurrissa, die te gen hem als minister van oorlog be zwaar gemaakt hadden, is een onder zoek ingesteld. De hoofdoorzaak van de ramp, die de provincie Salerno geteisterd heeft, is, naar uit Rome wordt gemeld, ge legen in het feit, dat de steil uit zee oprijzende bergen onbeplant zijn en vol losse steenen liggen. Waar liet maar eenigszins mogelijk was, heb ben de bo'eren tegen de rotswanden aan terrassen aangelegd, deze met aarde opgevuld en daarvan de prach tigste tuinen voor allerlei zuidvruch ten gemaakt. De wolkbreuken hebben nu de bergketen geweldig doen zwel len en deze hebben terrassen met-tui nen en al meegevoerd. Er zijn groote modderslroomen gevormd, die de plaatsen langs de golf van Salerno bereikten en verschrikking en ver woesting verspreidden. En wat de modderstroom heeft heel gelaten, heeft de cvcloon vernield, die de da ken van de huizen afrukte, muren omverwierp en groote rotsblokken van de bergtoppen naar beneden deed rol len. Zoo hebben overstrooming,.modder, cycloon en de razend opgezweepte zee, die den straatweg Salerno-Amalji op verschillende punten vernield heeft, samengewerkt om de vernieling te bewerkstelligen en alle verbindin gen van wegen, telegraaf of telephoon zijn vernield. TJit alle berichten blijkt dat het kleine plaatsje Cetara het zwaarst getroffen is. Cetara ligt aan den voet van de Monte Avocata en de Monte del Composanto. Tegen de Monte Avocata liggen ongeveer 40 huizen van twee verdiepingen, die met de kerk van de Santa Maria della Grazia zijn .weggespoeld. Uit de puin- hoopen komt vreeselijk gekerm en ge roep van gewonden. Soldaten toonen zich onvermoeid bij het reddingswerk en verrichten wonderen, de bewoners staan er echter bij," zonder een hand uit te steken. Volgens een bericht loopt het ge rucht, dat te Cetara 300 menschen om het leven zijn gekomen. Te Amallji, waar groote materieele schade is aangericht, zijn ongeveer 20 personen gewond en 12 gewond. Te Minori vier dooden en zeer veel gekwetsten. Majori is bijna even zwaar geteis terd als Cetara, er zijn reeds 20 lijken opgehaald, men gelooft echter dat 50 personen het leven hebben verloren. De koning bracht een langdurig bezoek aan de geteisterde streken te Casacicciola en werd door de bevol king met geestdrift begroet. Hij be gaf zich vandaar naar Ischia en kwam des avonds te Napels aan. SCHEEPSRAMP. De Haitiaansche kanonneerboot .Liberie" is tengevolge van een ont ploffing op de hoogte van Port-de- Paix gezonken. 70 man zouden ver dronken, slechts 20 gered zijn. Onder do dooden zijn t'en generaals. Brusselsche Kout. CCCLII. Over eten en wonen en nog wat! Als men op reis is en zich het leven niet ai te zuur wil maken, moet men aan de restauratietafel niet vragen wat men eet, of nog minder uit wel ke ingrediënten het is samengesteld, maar alleen of liet g«Jed smaakt. Vol doet het aan dat laatste vereischte, dan eet je maar raak, want maak je je kopzorg over het hoe en waarom, dan denk je alleen aan de propere wijze waarop alles thuis is klaar ge maakt en van de zekerheid die jo daar hebt (of misschien meent te heb ben) alleen onvervalschte, prima grondstoffen te consumeeren. deze beschouwing gelieve mcr niet te distilleeren dat dc Brusselsche restauranis vuil zouden zijn of dat men de clientèle bedorven waar in de maag zou stoppen. De dure res taurants mag ik geheel buiten be schouwing laten, de prijzen daar zijn er op berekend dat zelfs wanneer men 't allerbeste gebruikt, men nog een groote winst maakt, zoodat wan neer men daar nog knoeit het aan groven, bijna misdadige» moedwil te wijten is. Maar in do goedkoopste restaurants, de z.g. „Bouillons" staat het vleesch zelfs uitgestald en wordt het vocxr uw oogen gebakken, wel een zekere waarborg is. waar ik iets over vertellen w dat men hier op de spijskaart zoo vele plats" vindt waar men eigen-! lijk geen „Ahnung" van heeft, wat het eigenlijk is. Zoo had ik al eenigo malen .Tripes it la mode de Caën" gegeten, een soort potje dat het mid den houdt tusschen H 11 Hutspot en dito h&ché en 'k moet zeggen: het had mij goed gesmaakt. Toch trok ik later een oenigszins raar gezicht toen mij opmerkzaam werd gemaakt dat „tripes a la mode dc Caën" hetzelfde was wat men in Amsterdam „versche waar" noemt, ingewanden etc., die uitsluitend voor kattenvoedsel wor den verkocht. Daar hei goed smaakt, blijkbaar geheel onschadelijk en waarschijnlijk zelfs voedzaam is, zou men er uit kunnen concludeeren, dat de Holiandsche katten verstandiger zijn dan de menschen. Maar ik zelf heb na tot de wetenschap gekomen te zijn geen „tripes la mode de Caën' sche café's tegen data in November „Kermesscs aux boudins zijn aange kondigd. Dat zal er wel op neer ito men, dat men bij de noodige pinten warme worsten kan verorberen, een overblijfsel van oud-VIaamsche zeden waarbij feest (kermessei in de eerste plaats beteekent veel en lekker eten en drinken. Boudin is dus worst, wit of zwart, uiterlijk overeenkomende - met onze leverworst of bloedworst het zijn echter ook weer ingewanden, die er in zijn verwerkt, wat niet weg neemt, dat het niet kwaad smaakt als men er aan gewoon is. Nog zoo'n Brusselsche delicatesse is „choessels" ik wil hier liever de samenstelling niet van opgeven maar men vindt het hier een heerlijk avondgerecht, waarbij een goed glas wijn of Iambic hoort. Verschillende Haarlemmers, die dezen zomer Brussel bezochten, zul len, en naar ik vertrouw in 't bijzon der zij, die ik met raad ter zijde stond, opgemerkt hebben, dat vele restaurants matig in prijs waren dat eigenlijk alleen de hotels duur waren tijdens dc tentoonstelling. Ten onrechte doet dit ,1e meening post vatten, dat het leven hier, ondanks beschermende rechten, etc goedkoo per zou zijn dan in Nederland. Het tegendeel is echter waar en waar ik korten tijd geleden met'een werkman kennis maakte, die in uw omgeving f 16 per week verdiende en hier 32 francs zou krijgen, en meende, dat hij daarvan veel meer zou overhou den. meende ik er niet kwaad aan te doen, hierop eens de aandacht vestigen. Des te eenier begaat men die vergissing, wijl het ..reizen" hier veel goedkooper is dan in Holland. In vele kleine Holiandsche plaatsen komt men voor minder dan 1,75 niet onder dak en krijgt men, met wat er bij komt, voor minder dan 2 geen middagmaal. Dat scheelt hiei heel wat, maar de reden er van L niet, dut de onkosten etc. van de on dernemers lager zijn, maar wel, dat. men zoo ondernemend is, altijd op groote en geregelde afname te reke nen. Y\ anneer nïen, om ons voorloo- pig tot de levensmiddelen te bepalen, thans in Brussel woont, kan met eon klein gezin voor hetzelfde geld in een restaurant gaan eten, als dut men het zelf klaarmaakt. Dat men 't laat, ligt dan alleen daaraan dat men het huiselijker en smakelij kor vindt thuis tc eten, en weet wat men krijgt. Dat de levensmiddelen hier ontzet tend duur geworden zijn, heeft men trouwens al kunnen lezen, op ver schillende plaatsen in Belgie hebben al opstootjes plaats gehadT Duur zijn ook de woningen, ik noem geen cij fers, want alles is betrekkelijk, maai de prijzen zijn voor gelijksoortige wo ningen beslist lioogor dan in Arnster- gonuttigd. Nog zoo'n in ons oog dtun> z<^°we' in Brussel als in de voorsteden ,ler boeeratad. Dames kunnen hier voor frs. 4.80 wel een chic winterhoedje koopen. dat verdacht eten is ,,téte dc voau en tor- tue". Het ziet er heel smakelijk uit Onze Lachhoek Baas (die werk heeft zijn overjas aan tc krijgen) Zit de duivel in dat ding? Jongen. Nog niet baas! Dame. De barones heeft valsch® tanden. Heer. En valsche oogen. Dame Hemel, dat is toch niet mogelijk? Man. Marie, daar is een meisje met groenten. Vrouw. Zeg toch geen onzin! Dat is mijn nieuwe hoed! A (opgewekt). Maar kerel, wat zit jij bedrukt te kijkenl Een vent mei zoo'n mooie toekomst, drie rijke sui kertantes en je oom Bernard!! Kerel je moest jubelen en juichen. B (platzak, zéér ontstemd). Jij met je toekomst, kerel 't tegenwoor dige ontbreekt me! Kwak (tot Kwik, wiens zoon al van alles heeft geprobeerd). Je zoon heeft nu een chemisch labora torium geopend, hè? Hoe gaat het nu met hem? Kwik. Och, hij laboreert! Hij. Heb je ooit gehoord dal Kippens vrouw twee talen sprak? Zij. Zekerl Hij. Welke? Zij. Een voor zichzelf, en eeö voor haar man. BEDRAG INGESLOTEN. Dokter (leest een briefje). Geachte Heer, mijn zoontje David heeft een gulden ingeslikt, waarom ik hem naar u toestuur. Het geld voor de be handeling zult u in hem vinden. de slagerswinkels, in potten als bij in Hollandsch oog heel wat kostbaar ons de hoofdkaas (in sommige plaat- der lijkt, maar kom eens om winter- sen zure zult genoemd) zien wij een jassen, schoenen, enz., waarbij niet dikke harde bruine gelei, waarin a!loe" dc smaak van de(n) vervaar- paddenstoeltjes, stukjes vleesch en J* gf- maar ook de werkelijke _,lt '„m» waarde der grondstof meespreekt, dan ooms ook augurkjes en tniKals. hinkt het wjldrn, dat we hier nik te- Wat het is zegt de naam genoeg recht kunnen met hetzelfde bedrag als kalfskop, maar siant dit nu op dc in Holland. fijnere vleeschdeelcn als de tong etc. J)e Standaard had deze week een of is dc hoele kop er in verwerkt. j artikel, waarin betoogd werd, dat de Als je dat worm wordt opgediend munteenheid in patria te hoog «as, met de bekende saus, die alles sina- dut we in plaats \un guldens sehellin- kclijk maakt, in letterlijken zoowel 8'-'n moesten hebben met een waarde als figuurlijken zin, dan \raag je j van ong. 60 cents. Dun zou het leven maar niets, maar eet maar raaK. j goedkooper worden 'k Heb nooit ge- Boudin', een vleeschlekkcrmj, die merkt, dat in landen met lage munt- bier blijkbaar zoo in den smaak valt, eenheid het leven goedkooper was. In dat nu in verschillende edit Brussel- Rusland doet, men met een roebel [f 1.25) heel wat meer dan in Finland met 3 Mark 1.41). In België levende doet men met 1 franc minder dan in Holland met 48 cents en in Frankrijk is het leven tweemaal zoo duur als in België. Ik zou dit onderwerp wel eens uitvoeriger willen behandelen, maar deze „Kout" is er de plaats niet voor. Ik volsta dus met, waar ik vele licht zijden van het Brusselsche leven heb getoond, nu ook de keerzijde der me daille te laten zien. Vergeten mag ten slotte niet worden, dat hier (even als m Duitschlandj de loonen vooi werklieden hooger zijn dan in Hol land, waar weer tegenover staat dat hier harder moet «orden gewerkt er meer wordt geéïscht. Nu het andere. Een abonné van Haarlem s Dagblad verzocht mij een onderzoek te willen instellen naar een inzending, die zich „vermoedelijk' zal bevinden op de Belgische afdee- ling der tentoonstelling. Ik zal trach ten hem ter wille ie zijn, maar hij zal nog even geduld moeten oefenen, want er zijn in 't geheel niet minder dan 27510 exposanten, waarvan 19574 bekroond zijn. Zelfs ten opziihte van het oneindig kleinere aantal Neder- landsche exposanten konden de bla den nog geen absoluut zekere mede- deelingeu ten opzichte der bekronin gen doen. ten opzichte der Belgische FEUILLETON N a a r li e t E u g e I s c b. H. T. JOHNSON. 17) Deze antwoorden werden door den inspecteur zorgvuldig opgeteekend in een boek, dat voor hem op de tafel lag. Eindelijk vroeg hij ie staat met zijn leven borg voor iie trouw van onzen broeder aan de Londeusche afdceling Beppo Giunini. Nadat de formaliteiten hiermede waren afgeloopen, moest het nieuwe lid verscheidene redevoeringen aan- hooren, meest alle in de Fransche of Duitsche taal, welke alle hierop neer kwamen de kapitalisten zijn onze vijanden. Verscheidene plannen werden ge- oppen! om verscheidene doeleinden te bereiken het verjagen van de regeerendo vorsten, He' in vrijheid stellen, door geweld of door andere middelen, van sommige staatsmisda- digers en het bevorderen van de be langen van den bond voor het alge meen welzijn, waarvan deze verga dering een af deeling was. Een der leden nam uit een leêren zakje een vogelveer, waaruit hij behoedzaam een papiertje te voorschijn haalde, dat hij in een plechtige stilte ontrol de. Hij stak een waskaars aan. en hield liet papier in de vlam. totdat liet geheel vergaan en zwart gewor den was. Een paar woorden stonden er nu duidelijk op te lezen. Slecht nieuws, riep hij uit, uit Siberië. Driseov itch is niet meer een held, hij heeft zich bij de marte laren geschaard. Op doffen toon en in verschillende talen riepen alle aanwezigen in koor uit Dood aan Czenski Nu werden de redevoeringen weer hervat.'en deze mannen hadden zon derlinge verhalen te vertellen van zonderlinge gebeurtenissen in vreem de landen, want er bevonden er zich onder hen, die te Napels zwaar ge boeid in gevangenissen hadden ge leefd, anderen, die onder het tweede keizerrijk hadden gezwoegd en ge werkt, en door den langdurig en dwangarbeid al hun geestkracht hadden verloren, die met handen, even rood als hunne mutsen, in de straten van Parijs de flambouw en dc driekleur hadden gezwaaid. Nog anderen, die in Poolsche ge vangenschap en zelfs in de mijnen van Siberië plannen hadden beraamd en complotten hadden gesmeed, om hunne vrijheid terug te krijgen, en dat alleen om hun vrijheid en leven weder in gevaar te brengen. Op onze laatste vergadering, zeide de president, nadat hij stilte had verkregen door middel van een tafelbel, hebben wij nagegaan, welke straf wij zouden toekennen aan onzen gewezen broeder Giorda no, en wij hebben toen eenstemmig besloten? dat wij hem volgens artikel V van het wetboek zouden straffen. De gelaatstrekken van de toehoor ders werden strakker en sommigen zelfs verbleekten terwijl één man het gelaat met de handen bedekte het was Giordano's broeder uiteen op het tot nog toe sombere gelaat van Pedro speelde een glimlach, nog on heilspellender dan zijn eigen uiter lijk. Allen, die hier zijn, moeten er om loten, wie zich met de boodschap zal belasten, om Giordano zijne „be looning" te brengen. Na deze woorden telde de presi dent de aanwezigentoen nam hij evenveel briefjes als er personen wa ren en deed ze in een stembus, die naast hem stond. Een voor een ston den de leden van het gezelschap op, namen een briefje uit de bus en de president riep het nummer af. Er ontstond een pijnlijke stilte, toen de broeder van Giordano van zijn stoel opstond en de zaal doorliep. Zijn gelaat was doodsbleek, en ondanks zijne inspanning, beefde zijn hand, toen hij deze iu de bus stak en er een briefje uitnam. Hij las het zelf niet, maar guf het aan den president om het m te zien. Twaalf, zeide deze kalm. De stilte werd verbroken door een onwillekeurigen uitroep van de aan wezigen, en een innig gemeend „rna- iede(jta van Giordano's broeder. Naar zijn plaats terugvoerende, liet hij het gelaat zinken op zijn ge vouwen handen en weende. Het loten ging zijn gang, tot het eindelijk Gianini's beurt was. Toen hij zijn hand uit de bus trok en het nummer van zijn briefje las, ver bleekte hij, en hij staarde met glazige oogen den president aan. Dertien. Er ontstond een huiveringwekken de stilte. De president stond op en nu ston den de twee mannen tegenover el kaar. De zwijgende toe-hoorders hie ven zich ook van hunne zetels op, er ontstond een doodelijke stilte, en daarna sprak de president Gianini aldus aan Giordano Canovessa was eens een broeder van den bond voor het algemeen welzijn hij was arm, zoo- als er meer zijn in de wereld, maar een trouwe en eerlijke broeder, dio veel opofferde en veel durfde voorde goede zaak. zoodat hij vriendschaps bewijzen ontving uit alle deelen der wereld en in elke stad thuis was. Maac Giordano was gelukkig in den handel, hij verzamelde zich schatten en eindelijk werd hij kapitalist, waarnaar hij altijd had gestreefd. Hij verbeeldde zich, dat de bond tevreden zou zijn met zijn goud, etx niet zou letten op zijne diensten, ter wijl hij vergat, dat rijkdom een ge zworen vijand van onze goede zaak is, en dat wij het geld alleen gebrui ken op dc wijze, waarop tropeeen in den oorlog worden gebezigd, name lijk tegen degenen, aan wie zij ont nomen zijn. Men waarschuwde Gior dano, dat hij zich getrouwer jegens den bond moest toonen. Als antwoord zond hij duizend franc. Het ware beter voor Giordano geweest, dat lui zich weer onder ons had vertoond, al was het ook als bedelaar. Ter wille van zijne vroegere getrouwheid ont ving hij een tweede aanmaning. Toen beging Giordano «-en grove fout, hij beproefde om den band, die hem aan onzen bond hechtte, tc verbreken, vergetende, dat wie eens een broeder van de sectie is geworden, het voor altijd blijft; eens een burger van den algemeenen hond, a 1 t ij d een burger die bond is overal vertegen woordigd, waakzaam, vlug en zeker treffend, waar het wraak geldt. Ik behoef niets meer te zeggen, broeder en burger Gianini, gij moet uit naam van deze afdeeling van den alge meenen bond aan broeder en burger Giordano haar betuiging van achting en dankbaarheid overbrengen. Bij deze laatste woorden gaf de pre sident aan Gianini een klein verze geld pakje en de vergadering gins langzaam uiteen, daar de leden één voor één vertrokken door verschil lende uitgangen. Voordat hij de zaal verliet, naderde de „zoogenaamde" burger Bethel den preside»: en zeide fluisterend Uit naam van de vierde sectie van de Vlaamsche onder-afdeeling, vraag ik inlichtingen omtrent broe der en burger Van der Bergen van, de hoofdafdeeling. Welke inlichtingen Is hij dood of levend De president opende eenige regis ters, die op tafel lagen en terw ijl hij zijn vinger hield bij een cijfer, dat met een sterretje geteekend was, ant woordde hij Burger en broeder Van der Ber gen stierf te Nizza, 20 Augustus j.l. Hij werd daar begraven onder den naam van Dudley Carstairs. De detective sloeg den blik neer door middel van een reeks van tee- kens ging hij door een menigte deu ren en gangen en bereikte de straat. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5