K fïl TJES ADVERTENTIE N VRAAC-ER-AANBOQS ADVERTENTIEN: 1-6 RECELS 25 CENTS 3PLAATSINCEN f 0.50 BIJVOORUITBETALINC duurt dit natuurlijk nog langer. In- tuaachen zoo spoedig eenigszins moge lijk is zal ik aan mijn opdracht vol doen. H. HENNING Jr. Stadsnieuws KRUIMELDAM IN PARUS. Het gemeentebestuur van Kruimel- dam een dorp. dat zoomin als zijn bestuur in de zegeningen der bescha ving deelt krijgt van den Parijschen gemeenteraad een uitnoodlging om de prijsuitreiking van een vee-ten toonstelling aldaar te komen bijwo nen. Het college van B. en W. is aan stonds daarover in de wolken en «enige uren later te Parijs. Dan bo- ginnen de avonturen, en burgemees ter Katerman vergeet wel eens een gade in Kruüneldam te hebben achter gelaten. Een liefdesgeschiedenisje tusschen mevrouw Katerman en zo- keren Vlieger, die een allesbehalve degelijk personage blijkt te zijn, komt do kluchtigheid vau deze klucht ver meerderen. Enfin, de Kruimeldam- sche deputatie komt weer good on wel thuis, en de geschiedenis eindigt al lerminst tragisch. Da heer C. P. T. Bigot, de schrijver van deze zotte historie, heeft er iets alleraardigst van gemaakt. De gezeg den raken elkaar, slaan soins op el kaar, naar een trant, die eer Fransch dan Hollandsch heelen kan. En do muziek van Chr. van Dinteren, die wel niet zeer oorspronkelijk is waarop zij ook zeker geen aanspraak maken wil pakt dadelijk. Allerlei populaire operette-wijsjes zijn op zon derlinge, maar dikwijls heel geesti ge wijze dooreengestrengold, zoodat de toehoorder telkens naar eon be kend motief luistert, wat den meesten wel bevalt. Het was dan ook een goed denk beeld van de Vereeniging van Indus- trieelen en Kooplieden betreffende Bouwkunde en aanverwante vakken om haar leden dit gezellige Stoel-en- Spree-avondje in den schouwburg te bereiden. Van de gelegenheid tut in troductie was blijkbaar ruim gebruik gemaakt, want op de hoogere ran gen was het eivol. De schrijver van het zangspel speelde zelf de hoofdrol, en hij deed dat op die leutig-jolige v. ij ze. die wij van hem gewend z:jn. Bigot is toch een goed acteur en de groot© routine, die hij in zijn langdu rige tooneelloopbaan opgedaan heeft, weet hij uiterst gelukkig to gebrui ken. Hoe fijn-gezegd waren niet de coupletjes „Waarom Daarom I Het publiek begreep dit, en applau disseerde bij open doek. En dan ifievr. Bigot—Eggers, die de Parijsche buf fet-juffrouw Clairclte te beelden had, hoe echt-Fransch, hoe los, hoe fijn- geestig, ook wanneer zij iels grofs te zeggen had. Met haar diepe alt ver overde zij stormenderhand het pu bliek. Dit tweetal werd uitnemend door de andeie gezelschaps-lcden ter zij gestaan. We kunnen ze niet allen noemen, maar toch wel even herinne ren aan het puntige spel vuil inej. Betsy Cremer, die sedert de Haarlem mer kermis, toen zij in „Parfum" speelde, heel wat vooruitgegaan is. En dan de heer lvammeyer, Gerrit Eylders, mej. Pieterse Enfin, men heeft gelachen, dut 't klonk. Het was een aardige avond. Hinderwet. B. en W. van Haarlem maken be kend dat bij hunne beschikking van 26 dezer jl. aan J. B. Odenthal ver gunning is verleend tot oprichting van eene smederij, waarin drie inof- felovens, in het perceel aan de Lange Hofstraat No. 12. CDFER-VERG1SSING. In een strooibiljet van den Bond Tuu Nederlandsche gemeentewerklie den lezen wij: „B. en W. willen ons driemaal verhooging geven van GO cent per joai'? O neen, per drie jaar. In negen jaar tijd dus zal men een verhooging genieten van 1.80 of 20 cent per jaar." Dit is toch niet juist. De verhoogïng dio B. en W. willen is 0.60 per week driemaal te verleenen, telkens om de drie jaar, zoodat het loon na gen jaar verhoogd is met 1.80 per week. Gev. Voorwerpen. 'I'erug te bekomen bij: Een witte kip, J. Goverts, F.endj poortstraat 5. Een ijsmuts, S. Stapel, Waldeck Pyrmontstraat 44. Een portemonnaie met inhoud, J. de Vries, L. Begijnestraat 34. Een broche, J. Bekman, Groet Hei ligland 18. Een bruine schooltasch met boeben W. Broekhuysen, Boerensteeg, 8. Een rozenkrans, M. Vreeken, Oos terstraat 57. Een damestaschje met inhoud, H. Wnbbe, Molensteeg 29. Een grijze handschoen, T. Krijzer, Adriaan Eoosjesstraat 29. Een hondenmuilkorf, G. Biesbrouck Amsterdamstraat 84 rood. Uit de Omstreken HALFWEG. Kinderarbeid. Wegens het meermalen gebruiken vnn kinderen als trekkrachten aan de jnaglijn van schepen, heeft de Rijks politie te Halfweg proces-verbaal opgemaakt togen een schipper die zijn met beetwortelen geladen vaar tuig liet trekken door een kind van elf jaar. IJMUIDEN. Prinses Ezelsvel. Onze correspondent schrijft ons: Dinsdagavond woonden we in Hotel Nieuwe Willem Barendez do eerste uitvoering bij van de meisjeszang- scliool onder directie van den mu ziekleeraar, den heer Gonlag. Voor deze uitvoering was de keuze gevallen op de kinderoperette „Prin ses Ezelsvel", waarvan zeker meer de lieve muziek van Jac. Bonset, dan de tekst, den Directeur bewogen zal hebben tot de keuze daarvan. Deze eerste opvoering alleen toe gankelijk voor ouders der leerlingen en genoodigden, moet blijkbaar meer beschouwd worden als een generale repetitie, die de uitvoering van Don derdag a.s. voorafgaat. In aanmerking genomen de groole moeilijkheden aan een kinderoperet te verbonden, verdiende deze vóórloo- pende uitvoering veel lof. 't Is ook wel een aardig gedoe. Wat zal dat een moeite gekost heb ben, die kleintjes te loeren en te dresseeren. Binnenland De Bakkerswetten- V. Den Haag. 26 October 1910. De houding van het publiek op de gereserveerde tribune is allerminst gereserveerd, als er in 't politieke Kamerspel een pakkende scène zal worden afgespeeld. Men moet 't zien, hoe de kluwen begearigen door de drie deuren heen wringt, duwt en sleurt..., neen, men moet dat voelen. Het doet daar in 't stemmige gebouw van de Tweede Kamer denken aan een warmen zomeravond op Scheve- ningen, in vroeger jaren, wanneer de Haagsche tram een 50.000 menschen van de badplaats naar de Residentie terugbrengen moest. Natuurlijk is in 't aantal verschil, want meer dan een veertig menschen kunnen er niet op de „Kleine tribu ne", maar in het wezen is het gedrang al-even onpleizierig. En dan op de tribune sta je oen uur of zes, behalve de tien, die een stoel bemachtigen kunnen, als haringen in een ton ge pakt, nu eens op 't trapje, dan weer togen den achtermuur en je bent de werold te rijk, als je een hang-plaats- je vooraan kunt bemachtigen, om je ineenzakkend lichaam op de balius- trade te steunen. We zijn er nog al tijd met 't zelfde- clubje: 't Bakkers- comité met mr. Blaupot ten Catc, uit de verschillende steden hier samen gekomen; de leiders van den jto zeil en- bond met den onschrijfhaar langen naam, waarbij behalve brood, koek en beschuit, ook chocolade en suiker te pas komt, die eiken morgen uit Amsterdam komen, don de leiders van den Christ, gezellenbond uit Rot terdam en een paar journalistieke lot- en leedgenooten, extra-journa listen die evenmin als ik een plaatsje vonden op de in gewone tij den al overborn nn de Perstribune. Vandaag was do belangstelling ook bij onze over-buurlieden op de Pu blieke tribune grooter dan ooit, nu de Minister aan het woord zou ko men, ook bij onze waarnemines-ob jecten: de Kamerleden, die daar bene den nog roezig-rumoerig door elkaar krioelen als de bijen in den korf op den eersten lente-dag. Minister Talma staat aohter de groene tafel met een paar leden te praten en pakt terwijl de bundels pa perassen uit z'n met oranje-stof ge voerde Ministersta9ch, die 'n gedien stige bode hem nu heeft gedragen. Maar als de heer Van Bylandt aan kondigt: Het wonrd is aan den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel, stilt ineens 't rumoer en wan delen de leden naar hun bankjes; net als een troep schooljongens men vergeve mij die vergelijking, die ech ter ook in andere momenten voor de Kamer opgaat die op 't waarschu wend vermaan des meesters naar hun plaats stuiven. Overal heerscht nu rust. Hier en daar ziet men be kende koppen: de heeren Troelstra en Hugenholtz in één bankje, daar achter de heer Duys, eenige banken naar voren het baardige hoofd van Professor Drnckor, aan den eenen kant de schrale figuur met 'n groote kale hoofd van Mr. Tydeman, aan do andore zij het oolijke gezicht van den heer Roodhuyzen en hetongedurige gelaat van den heer Borgesius. Onder ons: de Rechterzijde: de oude heer Lohman in de derde rij, achter hem do felle afgevaardigde var» Bodegraven, de heer Van Jdsinga, die er in z'n bruin colbertje heel jeugdig uitziet, ondanks een kalen schedel boven z'n hoofd glimt, weer een paar rijen naar ach teren de Haarlonische afgevaardigde, de heer Van Lennep, van wiens vroo- lijk gezicht 'k niet veel moor zie, dan een blonden krans van krullen rond een open plekje in z'n haardos, nu hij naarstig een brief zit te schrijven. Vooraan, op de eerste rij, de don kere heer Aalherse, achteraan in de zen bankenstoet de zwaarbuikige bur gemeester van Ginneken, de joviale heer Passtoors, die zulk een con trast vormt met 'n eenzaam man aan den anderen kant van rechts, Dr. Kuyper, die gewoonlijk met een hand onder het stroef getrokken gelaat zit te kijken en nu en dan eens in zijn eentje door de Kamer spanseert Maar de Minister heeft allang z'n redevoering aangevangen met een scherpe terechtwijzing aan den heer Van Idsinga, over diens gezegde, dat do Minister nieuwe baantjes creëerde voor oude vriend jas. Dit was Inderdaad een kras woord van den Bodegravenschen afgevaar digde. Na de pauze stond hij gemoe delijk te praten met den heer Talma, waarschijnlijk deed hij toen amende honorale, althans nadat de Minister zijn rede had geëindigd, sprak de heer Van Idsinga woorden van ver zoening. De bedoeling zijner „erger lijke" woorden zoo noemde de heer Talma ze was geweest, dat er geen ambten mochten geschapen worden, die niet door den dienst ver- eischt werden. Dat sclieelt veel, zelfs zóóveel, dat het wel wat onbegrijpe lijk Is, dat de heer Van Idsinga in zijn toch wèl overwogen rede een dergelijke, zoo geheel van zijn bedoeling afwijkende beschuldiging uitsprak. Maar voor napleiten is geen roden, nu de Minister bevestigend knikte, toon de heer Van Idsinga zeide „Ik hoop. mijnheer de Voorzitter, dat ik met deze opheldering do reden tot verstoordheid bij don Minister heb weggenomen. De redevoering van den heer Tal ma werd ook daarom met veel be langstelling tegemoet gezien, wijl men meende, dat de Minister belang rijke concessies zou doen, concessies aan de meer conservatieve partijen, concessies ook aan de democratischer stroomingen. Maar de Minister is er nog niet toe gekomen, om belangrijke tegemoet komingen te doen. Nóg niet, schrijf ik met voordacht, omdat de Minister bij zijn dupliek of later misschien zal overgaan tot intrekking der Bakkers- raden, daar de heer Van Idsinga in zijn repliek nu zijn stem vóór de Bak kerswet afhankelijk heeft gemankt van intrekking van de Raden. Misschien vindt do Minister daar toe de volgende week gelegenheid, daar het verluidt, dat Donderdag, na afloop der Algeineene Beschouwin gen, de behandeling van het aanhan gige wetsontwerp zal uitgesteld wor den tot in het begin van November. Wanneer 'k uit een eenigszins vage periode in des Ministers rede een gevolgtrekking maken mag, dan zou echter mot do leden Tan het Bakkers- comité. Uit de Kamer en van de tribunes klonken teokenen van instemming, toen de Minister zei, niet ongevoelig te zijn voor kapitaalsverwoesting, maar dat hij bij de keuze tusschen kapitaalsverlies en schending van een menschenleven, het opnam voor den mensch. „Als 'k dit standpunt niet kon handhaven", zei de heer Tal ma, „zou 'k geen dag langer minister willen blijven." DE KUSTVERDEDIGING. Minister Heemskerk, geflankeerd door z'n amhtgenooten van Oorlog en Marine, heeft vanmiddag na de pauze der Kamer beloofd, dat de Regeering een toelichtende nota aan de Kamer zal zendeu over het geheime rapport van de Commissie van samenwerking tusschen Zee- en Landmacht. Men weet, dat de heeren Thomson, Troelstra en Drucker gedreigd had den met obstructie, zoo de Regeering niet meer licht in deze zaak ontstak. De Minister-premier hield echter de Kamer, die op dit oogenblik in zeer talrijken getale aanwezig was, een tijdlang in spanning. In de Kamer had men geheele publicatie van het geheime rapport gevraagd. Deed de Regeering dat, dan maakte zij zich schuldig aan een misdrijf, waartegen art. 98 der Strafwet straf bedreigt. In de Kamer had men gedeeltelijke publicatie gevraagd. Met slechts en kele uitlatingen achtte de Regeering dit eveneens ongeoorloofd en met veel uitlatingen werd het rapport te zeer verminkt, dan dat men daaraan iets zou hebben. De Minister ontkende, dat de in houd van het geheime rapport reeds ter kennis zou gebracht zijn van buitenlandsche regeeringen, door spionnaege, tijdschriftartikelen of in lichtingen bij aanbestedingen. In de Kamer was ook gevraagd om een nota. Nu, daarvoor was de Re geering altijd te vinden geweest. Waarom heeft de Kamer er niet om gevraagd, verweet de heer Heems- 'k zoo zeggen, dat de oplossing van de (niaesUe wel zal zijn, overdracht vanfye bevoegdheid van de Bakkers- raden aan Gedeputeerde Stalen. Die bevoegdheid aan den Minister te geven, daarvoor voelde de heer Talma weinig, daar deze toch weer af moest gaan op inlichtingen van Gedeputeerde Staten. Een werkelijke concessie de heer Diemer uit Rotterdam voorspelde dit al, naar de lezers uit het artikel van Maandag kunnen weten deed do Minister naar den democratlschen kant. llij erkende namelijk, dat regeling van den dagarbeid der bakkers ur gent is. In Zuid-Holland werkt 73 pCL langer dan 12 uur, in Drente zelfs 74 pCt. van de bakkers. Buiten hetgeen ik seinde, zijn dit de hoofdpunten van 's Ministers be toog. Uit m'n telegrafische mededceling weot men, dat de Minister vrij scherp optrad tegen liet Bakkerscoinite, wiens „contra-memorie" hij aan raadde met alle omzichtigheid te aanvaarden, na de gebleken onjuist heid inzake de prijsverhooging van het brood in Italië en de eigenaardige manier van redeneeren. hieruit blij kende, dat het Comité beweert, dat de Minister voor juist erkent dat, wat hij niet heeft weersproken. Vorder betichtte de heer Talma pro fessor Vollmer van onwetenschappe lijkheid in z'n betoog, daar hij ge zegden als :„Dit zal iedereen ;n- zien, als.... hij maar even nadenkt", als argumenten wil doen gelden. Veel beweging verwekte do mecdce- ling, dat Mr. Blaupot ten Cate, de secretaris van het Bakkers-comité, des Ministers huis liet bespieden, om na te gaan met wie de heer Talma in aanraking kwam, en zelfs zijn dienstbode liet nagaan, als deze brood ging koopen. Mr. Ten Cate, op onze tribune, schudde lachend van „nietwaar". Daarom had de Minister niet met Mr. Ten Cate willen confereeren. wel uren in 14 op elkaar volgende etma len. 3o. om artikel 3 aldus te lezen: Met afwijking van het bepaald© in het tweede lid van artikel 2, mag de arbeidstijd van een arbeider ten hoogste 14 uren per etmaal bedrar gen: a. op Zaterdagen; b. op ten hoogste 10 andere dagen in het kalenderjaar, daartoe door 't hoofd of den bestuurder ran de on derneming aangewezen, en aan den burgemeester der gemeente medege deeld. Het doel der voorgestelde amende menten is eiken ondernemer de vrij heid te waarborgen zijn bedrijf in te richten op dc wijze, die hem het best toeschijnt; doch tegelijkertijd den ar beider te bewaren voor overmatigen arbeid of geregelden nachtarbeid. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal zijn thans ter verga dering bijeengeroepen tegen Woens dag 2 Nov. a.s., des avonds 8 1/2 uur. HOF VAN ARBITRAGE. Het scheidsgerecht in zake den eisch betreffende de stoomvaart-maat schappij „Orinogo" vernietigde dc uit spraak van den scheidsrechter Barge op vier punten en kende aan Amerika toe 46,879 dollars met 3 pCt. interest en 7000 dollars voor gerechtskosten, door Venezuela binnen twee maan den te betalen. Wat het meerdere be treft, werd de eisch van Amerika ont zegd. Mr. Z. VAN DEN BERGH. Wij lesten in „Het Volk": Naar wij hooren, zal mr. Z. van den Bergh te Amsterdam, directeur worden van een Roemeensche petro- fcum-nia.itschappij en zich waar schijnlijk te Boedapest vestigen. Des wethouders reis naar den Balkan, tijdens de jongste Raadszitting waar in zijn beleid in enkele opzichten ter sprake moest komen, stond ook reeds in verband met zijn petroleum-plan- nen. In den „Moniteur du pétrole rou- .nuin' leest ineii, dat mr. Z. van den Bergh op 2 Oct. j.l van den heer J. Simonsz een petroleum-concessie in Roemenie heeft gekocht en voor de akte van overdracht 6000 fres. heeft betaald. DIENSTWEIGERING. De dienstweigeraar D. Koning blijft ook te Leaden beslist weigeren het soldatenpak aan te trekken en aan zijn militaire verplichtingen te voldoen. Hij is nu weder in arrest kerk zijn scherp-toeluisterend ge hoor. „Maar waarom hebt u het nooit aangeboden las 'k op 't gezicht van den heer Troelstra. We krijgen dus een nota. Maar de kwestie is nu maar, of die nota vol doende zal blijken. JAC C. M. Jr. AMENDEMENTEN. De heer Van Hamel heeft een omen dement voorgesteld op het artikel be treffende de ïsraölietische bakkerijen. Het ontwerp stelt In artikel 4, der de lid, onder b, een dilemma ter keu ze, maar in het jaargetijde, waarin de sabbath laat eindigt, is de tijd ruimte voor vele bedrijven te kort en is dus het eene gedeelte van liet di lemma voor een groot aantal Jood se he bakkers niet bruikbaar. Het amendement stelt nu eene wij ziging voor die, bij de rationeel© hoofdgedachte van het ontwerp op dit punt, het rekening houden met het wisselend einde van den sabbath, zich aansluitend, gelijkheid medebrengt voor allen. De lieer Snoeck Iienkemans heeft drie amendementen ingediend: lo. om te bepalen, dat onder nacht wordt verstaan de tijdruimte tus schen 10 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags; 2o, om artikel 2 aldus te lezen: Het is verboden des Zondags bak- kersarbeid te verrichten. Het ie het hoofd of den bestuurder van eene onderneming verboden een arbeider bakkersarbeid te laten ver richten gedurende moer dan 10 uren per etmaal of wel gedurende 11 uren per etmaal, indien in den werk tijd geen nachturen begrepen zijn. Het Is het hoofd of den bestuurder van eene onderneming verboden een arbeider bakkersarbeid te laten ver- rlohton gedurende meer dan 50 nacht WETSONTWERP TEGEN DE VER- VALSCHINGEN. Naar vernomen wordt is de regee ring thans bezig aan de samenstel ling oener „Codex alimentarius" en „Codex comtnercialis", welke reeds sinds goruimen tijd iu voorbereiding was. Deze beide reeksen voorschriften, de eerste van de eisch en, welke aan de verschillende levensmiddelen ge steld moeten worden, de tweede van de voorwaarden, waaraan de overi ge handelswaren moeten voldoen, zullen tot grondslag dienen van een ontwerp-wet tegen de vervalsching van levensmiddelen en andere han- didlswaren, welke bij de departemen ten in voorbereiding is. ONGELUKKEN. In een woning aan de Zilversteeg te Utrecht ontstond een brandje door dat een drietal klcme kinderen, tij dens de afwezigheid der moeder met lucifers houden gespeeld. Hierdoor geraakte het wiegje in brand, waar in een kindje van 9 maanden lag. Op het hulpgeroep der kleinen kwamen buren aansnellen, die het brandje spoedig bluschten. De klei ne van 9 maanden was deerlijk ge wond en werd naar het gasthuis ver voerd, alwaar het is overleden. BEGRAVEN. Gisterochtend werd van het Ge meente-Ziekenhuis to 's-Gravenhage uit de Zaterdagavond in de Koning straat vermoorde woduwe Genechten begraven. Het uur van de begrafenis was zooveel mogelijk geheim gehouden en dientengevolge waren er slechts wei nig menschen, die den droeven stoel volgden naar de R.-K. begraafplaats, waar de kist. gedekt met een bloem krans van de familie, na de gebrui kelijke kerkelijke plechtigheden, in de groeve werd neergelaten. ONGELUK OF MISDAAD Men meldt uit Doorn aan de „Te- 1 eer aai" Vrijdagavond werd te M aars bergen in een sloot zekere F. gevonden, een bekend bedelaar, gedomicilieerd to VeenendaaL De ongelukkige gaf, wel is waar, nog eenige teekenen van leven, doch stierf zéér kort daarna. Bij ingesteld voorloopig onderzoek bleek echter, dat zich verdachte om- standiglieden voordeden. De nek was gebroken, terwijl zich op het linker seheenboen een groote wond bevond, en de broek, boven de wond. stuk was Het geval bleek zoo ernstig, dat Maandag ile officier vnn justitie er mede in kennis werd gesteld. Het ge volg hiervan is, dat het lijk naar Utrecht is vervoerd om er secl uit te oefenen. NIET GEHEEL IN ORDE. De rechtbank te Assen heeft giste ren d© nalatenschap van wijlen den heer G. S., in leven notaris te Dwin- geloo, in staat van faillissement ver klaard. Voor eenige weken kwam heerr S. waarschijnlijk door gas vergif liging, te Hilversum om het leven. Reeds geruimen tijd hadden omgeving geruchten geloopen, dat het met het notariaat niet in orde was. Opgezegd© deposito's en opeisch- bare kooppenlngen werden In den laatsten- tijd niet meer uitbetaald. Do familie aanvaardde de nalatenschap, onder beding van boedelbeschrijving. Op de daartoe strekkende aanvraag van een schuldeischer uit Waper- veen, di© eene vordering van f 5000 had, vroeg mr. Doornbos te Meppel thans het faillissement aan, onder de mededeling dat er aan deposito's voor de som van f 150.000 opvorder- baar is. Evenals bij de meeste pluttc- lan'isnotal issen, nam liet kassier schap bij den overleden notaris oen groote plaats in. Tal en tal van een voudige landbouwers zijn met hunne spaarpenningen van vele jaren in dit faillissement betrokken. {N. R. CtO ONGELUKKEN. Op de Bredasche baan, onder Ro- zendaa!, is de molenaar A. B., die zijn op hol geslagen paard tot staan wilde brengen, denr het dier omver- geloopen en op de borst getrapt, ten gevolge waarvan hij onmiddellijk overleed. ONDERWIJZERS EN DF, ONGE- VALI.ENWET. Ingevolge besluit van de directie der Rijksverzekeringsbank, moet de gemeente Btnsum voor haar onder wijzend personeel. Werkzaam aan do openbare scholen, eene jaarlijksche premie betalen volgens de ongevallen wet, omdat die scholen met eene cen trale warmlegeleiding verwarmd worden. De raad der gemeente stond aan B. en W. een crediet van f 500 toe, om voor deze aangelegenheid in beroep te gaan bij den daarvoor to Haarlem gevestigden Raad van Be roep. 'N LIEF HUISHOUDEN. Zondag is. zooals wij reeds gemeld hebben, de landbouwer J. M., uit Rijsbergen, gearresteerd, daar hij beschuldigd werd een moordaanslag op twee zijner zoons gepleegd te heb ben. Achteraf is echter, volgens do Rr. Ct., gebleken, dat het voorval sterk overdreven is; de man had al leen in een driftige bui twee scholen in de lucht gelost, met niet de min ste bedoeling zijn zoons te treffen. Da zoons, die daarop zelf hun vader we gens poging tot moord hebben aan geklaagd, moeten geweldige belha mels zijn. (Onderstaand© Rinnenlnndsche be richten zijn reeds in een klein gedeel te onzer vorige onlang opgenomen). „DEFENSIEGEHETMEN." Men schrijft aan het Tad.; Als een sfnaltj'e hop vrnchfeloos het pogen fs. om brfzonderheden op defensie gebied geheim te honden, kan dienen, dat in het November-rum mer van Jaargang 1833 der „Miftheï- lungen ons dom Geblete des fieewe- sens ïn een artikel getiteld: ,,U"her TTartgusspnnzer", overgenomen uit de FngeT^rhe ..Engineering" de meest helongriike gegevens omtrent, onze dcsffïds in nanhonw 7ünde nnntscr- forten werden openbaar gemaakt; an een der verdedigenswerken bevatte het artikel zelfs uitvoerige schetsen, aangevende de wijze van opstelling en behandeling van het geschut. In hetzelfde tijdschrift werden de resultaten aangetroffen van de schiet proeven, die tot onderzoek van hot pantsermateriaal dienden. Voorzoover mij bekend, was onz6 Regeering toentertijd reeds even ge heimzinnig met deze zaken als thans. SLECHTE VOORLICHTING. Iloe onjuist in Oostenrijk sommige persorganen omtrent H. AL onze Ko ningin en H. K. II. Prinses Juliana worden ingelicht, blijkt wel uit een gelijkluidend bericht, hetwelk dezer dagen in het Pressburger Tagblatt en het Neues Wiener Journal ver scheen. Om der curiositeitswille ge en wij onderstaand het bewuste be richtje vertaald weer: Toen Koningin Wilhelmina vuor eenige dagen in Amsterdam in gezel schap van Haar Dochtertje inkoopen deed, beijverden zich de verkoopsiers kleine prinses wat al te vrijpos tige eerbewijzen te bewijzen. Toen Koningin Wilhelmina zag, dat eene 'erkoopster het handje van het kind, veike Zij spelend had uitgestrekt, kussen wilde, zeide dc Koningin: „Als gij de hand van het kind uit liefde wdlt kussen, zij het u toegestaan. Als gij het echter uit eerzucht doet, ver zoek ik u liet te laten. Wij willen het kiud niet door te vroege eerbetuigin gen bederven. Het moet eerst lang zamerhand ondervinden, dat het een© Vorstin is en het zal Hare plichten der loeren kennen dan ce luis ter". TWEEDE KAMER. GEHUWDE AMBTENARESSEN EN ONDERWIJZERESSEN. Blijkens liet afdeelingsverslag wer den, terwijl door vele leden met de indiening van dit wetsontwerp hun ingenomenheid werd betuigd, van ver schillende zijden tegen het voorstel bezwaren geopperd zoo van prinel- pieelen als van practischcn aard. Terwijl enkelen de oorbaarheid der regeling in twijfel trokken, in verband met art 5 der Grondwet, dat iederen Nederlander tot elke landsbediening benoembaar verklaart, grondden de meeste bestrijders van liet wetsont werp hun bedenkingen op de nlet- noodzakelï'kheid en onbillijkheid der regeling, die, naar zij meenden, het dienstbelang geenszins ten goede zal komen, en tot uitkomsten zal leiden, welke de voorsteller zeer zekor niet kan hebben bedoeld. Tevergeefs zocht men voor een «oo diep-ingrijpenden maatregel als bier wordt voorgesteld rechtvaardiging in den bestaanden toestand; verschei dene ledcu meenden, dut noch het dienstbelang, noch hot gezinshelang vorderde, dat het huwelijk van vrou welijke rijksambtenaren en van onder

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6