Scott's Emulsion De eerste Tand wij ze res sea ontslag uit den dienst zoude medebrengen. Voor de thans In dienst zijnde ambtenaressen werd de regeling dubbel onbillijk geacht SPOORWEGPERSONEEL. Vanwege de Nederlandsche Vereenl- giug van Spoor- en Tramwegperso neel word le Utrecht een zeer druk be zochte vergadering gehouden van spoorwegpersoneel ter bespreking van do voorstellen, welke door de Re- geering en de directie der Maatschap pij l 'l Exploitatie van Staatsspoorwe gen bij de Commissie van Beheer van het Pensioenfonds S. S. aanhangig zijn gemaakt, om tot een nieuwe re geling der pensioenen van het perso neel te geraken. Met bijna algemeene stemmen werd een resolutie aangenomen, waarin o.a. te lozen is: „Betreurt, dat bij het doen van de thans aanhangige voorstellen niet voldoende is rekening gehouden met do hiervoren genoemde eïsclien en voorstellen van de Commissie van Be- beer, aanvaardt dit voorstel van den di recteur-generaal slechts als n eersten stap op den weg om te komen tot al geheels verbetering van dc pensioen- voorwaarden cn verzoekt den verto gen woordigers van t personeel in de commissie van beheer die maatregelen te nemen, welke kunnen leiden tot het zoo spoedig mogelijk tot stand komen van zulke bepalingen ten op zichte van de pensionneering, dat zoowel ten aanzien van de eigen ouderdomspensioenen als van de in validiteit»- en weduwen- en weezen- pensioencu de hoog noodige verbete ring wordt gebracht." 't Kamerlid de heer Vliegen keurde 't af, dut de Hegeering niet aan de uitnöodising gehoor gegeven hoeft, om naar deze vergudering een verte genwoordiger te zenden. Op uezü vergaderlug is, zoo zei spr. ook nog, alleen sprake geweest vau het Staatsspoorwegpersuneel, doch niet van het overige spoorwegperso neel. Bij de Hollandsche IJzeren Spoor weg Mij. is die allereerste plicht (<ie pensioenregeling) niet alleen tegen over liet personeel, maar ook tegen over hel Rijk verzaakt, wuurdoor bij naasting, welke toch binnen ufzien- buren njd zal moeien plaats vinden, het Rijk voor een uitgave van niil- lioencü zul komen te staan. PROVIS0R1SCI1E POSTZEGELS. Men meldt ons uit Amsterdam; Door den hoer G. A. Koens van l!s, Consul-Generaal voor Nederland der Humanitaire Wereldvereeniging „Cos mopoliet" te Neurenberg, is in op- il: acht van het bestuur dezer vcrceni- ging en mede namens een 15-tal an- di ie vereemgingen in het Buitenland allo zich op philutolistisch gebied be- vvi rnde, tot li. M. de Koningin een adres gericht om adhaesie te betui gen aan het door het bestuur van de Nederlandsche Vereenigiiig van Post zegelverzamelaars tot de Koningin go- richt adres, betreffende do uitgifte van postzegels. In dit adhacsie-adres wordt ge zegd: Dat zelfs het uitgeven van proviso rische zegels ook al wordt tegemoet gekomen aan de door hel bestuur der Ned. Ver. v. Postzegelverzamelaars aan Hare Majesteit bekend gemaakte bezwaren, naar requestrunts mee- ning geene aanbeveling verdient, om- dut zulks reeds naar verzoekers vaste overtuiging aanleiding kan geven om Neerlands goeden naam op philatelis- tisch gebied schade toe te brengen. Dat bij hem reeds vele aanvragen van Buitenlanders zijn ingekomen 0111 toezending van het bekende pro visorische strafportzegel, welke ver zoeken hij niet kon inwilligen en waar over de betrokken personen dan soms op eigenaardige wijze hunne bevreemding te kennen gaven. Adressant verzoekt daarom H. M. de Koningin, hoofdzakelijk als recht geaard Nederlander, maar toch ook handelende on last van de grootste Buitenlaudsche vereemging, die over de geheele wereld afdeelingen heeft, en mede namens de overige in het adres genoemde vereenigingen, te willen bepalen: I. dat niet anders dan bij dringen de noodzakelijkheid en hooge uitzon dering zaJ worden overgegaan tot uitgifte van provisorische postzegels; 1L dat, bij aldien uitgifte van der gelijke zeg plaats heeft, de door den overdruK van die zegels geschon ken werkelijke waarde niet kleiner mag ziju dan die, welke oorspronke lijk door dat zegel vertegenwoordigd werd; een en ander met inachtneming van de wcuscben, die dc Nedcrlaud- sciie Vereeuigiug van Postzegelverza melaars zich veroorloofd heeft aan Hare Majesteit kenbaar te maken. ALGEMEEN KIESRECHT. Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democratischen Bond heeft, na de be slissing der S. D. A. P., dat haar adresbeweging voor hel algemeen kiesrecht een uitsluitend sociaal-de mocratisch karakter zou dragen, be sloten aan de algemeene vergadering van November a s. voor te stellen, een zelfstandige adresbeweging ter hand te nemen. Het Alg. Ned. Werkl. Verbond had tot hetzelfde plan reeds vroeger het besluit genomen. Het ligt in de bedoe ling, ook met andere voorstanders van algemeen kiesrecht ten deze samen te werken. EEN AANNEMERSKWESTIE. Men meldt ons uit Enschede: Dezer dagen werd alhier een werk aanbosteed, waarbij volgens bestek de aannemer een partij Waalklinkers zou te verkerken hebben, door den besteder bij te leveren. Na onderzoek bleek, dat deze steenen ongeveer 13UÜ0 door den aaubesteder zeer ,ver beneden de waarde wareil ge kocht van lieden, die tot heden ver ruimden cn wellicht zullen blijven ver zuimen, den leverancier, een Haag- sclie firma, te voldoen De afdeeling Enschede van den Ncd. Aannemersbond meende ter wille van de goede verstandhouding tusschen hare leden on de leveran ciers van bouwmaterialen dergelijke kwade praktijken niet in de hand tc mogen werken en besloot daarom zich bij deze gelegenheid van inschrijving te onthouden. Toch hebben twee fir ma's, die waarschijnlijk gedacht heb ben bij gebrek aan mededinging een goeden slag te kunnen slaan, zich laten verleiden een biljet in te dienen. Een dezer lnschrljfsters was geen lid der afdeel Ing, de andere echter wel en had zelfs instemming betuigd met bovengenoemd besluit om niet In te schrijven. Deze firma is thans als lid der afdecling geroyeerd. TRAMONGELUK OP DE HOLLANDSCHE GRENS. Ter aanvulling onzer telegrammen In het vorig nummer, kan nog ge meld worden Maandagavond werd het gerecht te Aken gewaarschuwd, dat de electri- sche tram Herzogenrath—Aken in een bocht outspoord, omgeslagen en ge heel verpletterd zou zijn. Dinsdagmor gen begaf de justitie zich naar de plaats des onheils, alwaar proces-ver baal van het gebeurde werd opge maakt Hieruit blijkt, dat de electri- sche tram, bestaande uit een wagen, vormoedclijk door het weigeren van de rem in een bocht in volle vaart is doorgereden en omsloeg, terwijl een zich op den weg bevindend per soon door het neerstortende gevaarte getroffen werd en onmiddellijk ver pletterd. In de tram waren gezeten 25 personen, waaronder eeuigen uit Zuid-Limburg. Van deze 25 zijn 20 ge wond, van wie een achttal zwaar. Een deel der gewonden werd naar het zie kenhuis ie Aken gevoerd, terwijl de minder ernstig verwonden zich huis waarts konden laten vervoeren. On der de zwaar gewonden bevindt zich de bestuurder van de tram. De mate- riale schade is zeer aanzienlijk, daar de tramwagen geheel vernield op den weg ligt. Leger en Vloot MILITAIRE LUCHTVAART COMMISSIE. De majoor PeJetier en de kaps. Huizer en Van der Steur, leden der militaire commissie voor de lucht vaart, vertrokken naar Berlijn, ten einde de constructie der bestuurbare luchtballons te bestudeeren. Met na me de Parse val-fa.br iek on zullen zij onder leiding van den bekenden mili tairen luchtschipper majoor Gross bezoeken. MILITAIRE VERPLEGING. Minister TaJma heeft het volgende rondschrijven verzonden aan deelne mers van verbandcursussen. „Ik breng onder uwe aandacht, dat er voor u, nu gij een cursus in verbandleer hebt gevolgd, gelegenheid bestaat om geplaatst te worden op oeiie aan het departement van oorlog gehouden lijst van personen, die zich beschikbaar stellen om in tijd van oorlog behulpzaam te zijn bij de mili- tairo verpleging. Door liet doen op nemen van uw naam op deze lijst zult gij u voor de toekomst tot niets ver binden, doeli uw kansen vermeerde ren op bestaansmiddelen in oorlogs tijd, doordat gij misschien bij liet le gerbestuur of bij liet Ned. Roods Kruis in dienst zult kunnen treden. Uw bereidverklaring zal slechts lei don tot aanteekening van uw naam en tot het inwinnen van enkele in lichtingen. Bij oorlogsgevaar zullen uit de alsdan zich aanbiedende vrij willigers voor verpleging en vervoer van gewonden, de meest geschikten worden gekozen. Pers-Overzicht DE MARINE. ,,Do Nieuwe Courant" bevat een hoofdartikel over de vloot-prcdikant- kwestie, en zet er boven „Het com mando van den vlootpredikant." Het blad vindt van de heeie zaak dit het hedenkelijkste. dat naar het bestuur van de Christen Officieren- vareeniging een deel van het. gezag van marine is overgeplaatst. „Hier komt alzoo ten scherpste nit zegt „De Nieuwe Courant" welk een gevaarlijken stap de Staten-Gene- ranl een jaar geleden deden om de voor het subsidie aangevraagde gel den toe te staan." Over minister Wentholt's houding in de kwestie, zegt „De Nieuwe Cou- Wij hebben nooit medegedaan niet rant" o.a.: het plagen van den heer Wentholt wegens zijn overgang uit het kabinet De Meester, in het ministerie Heems kerk, wij kunnen het zoo goed begrij pen, dat een niet-poiitiek marine-man dc redeueoring volgt: mijn taak is 't voor de vloot te zorgen, en als uien mij daarvoor hebben wil, dan blijf ik aan. Maar nu moeten we toch wel zeggen, dat de heer Wentholt zich in zijn nieuwe overtuiging buitengewoon gemakkelijk heeft geschikt, en daar van de consequenties in het marine- beheer dóórtrekt met een waarlijk apostolische geestdrift. En ook vragen wij ons nu of of wij wel juist keken, toen wij in hem een nieUpolitiek ma- rine-man moenden te zien... Do marine is ten gevolge van het gebeurde een goed opperofficiar kwijt en do geest in het officiers-korps is er natuurlijk al weer niet op verbe terd. Daarentegen is op de Staatsbe- grooting voor 1911 (Hoofdstuk VI) de post voor ..subsidiên cn verdere kos ten in verband met de verzorging van de geestelijke belangen van het personeel der zeemacht" nog met f 2000 verhoogd. Het is niet bekend, of dit bedrag is uitgetrokken oin den hoer Warners een gratificatie te ver leunen wegens de bijzondere verdien sten, door hem In zijn vïoot-officie aan den dag gelegd; de toelichting vermeldt slechts „dat met het toi stane bedrag, f 3000, niet geheel in de behoefte zal kunnen worden voor zien." Maar daar zal de Kamer wel eens naar willen informeeren. ONTEVREDENHEID IN IN Dié. In „Van dag tot dag" in 't Algemeen Handelsblad is o. a. te lezen Met de edelste bedoelingen en over tuigd dat hij daardoor de*i Almachti ge eer bewijst is de Gouverneur-Gene raal van Indie begonnen met zijn po gingen om aldaar Muzelmannen en Europeanen geleidelijk te nopen den wekelijkscken rustdag door te bren gen op de wijze in het oude Testament voorgeschreven. Het ware beter ge weest, zoo Europeesch Nederland voor deze proefneming, die mislukken moet in onzen tijd, gekozen ware dan Tropisch Nederland. Daar schijnt ons deze proefneming vrij gevaarlijk en onstaatkundig. En ze wekt ernstige ontevreden heid. Van vier bezadigde ernstige Neder landers, die in Java sinds vele jaren gevestigd zijn, heb ik met de mail die aankwam, brieven ontvangen. Ze schrijven mij uit verschillende deel en van het eiland en zonder van elkan der af te weten, en alle vier verkla ren, dat een zeer verkeerde geest ge wekt wordt door al de circulaires met theologische strekking van den Gou verneur-Generaal. ,,Er lieerscht hier groote ontevre denheid en veel ontstemming", schrijft de een, en de ander zegt„Niet zon der ernstige bezorgdheid zien wij een landvoogd to Buitenzorg, die zich door een sterk godsdienstig gevoel laat verleiden om misbruik van zijn gezag te maken ten einde tot viering van een rustdag, op de wijze die hem alleen aanstaat, zijn ambtenaars te dwingen. En zeer bedenkelijk achten wij de poging om den Zondag als pasardag voor de inlanders te boy cotten. „De tweede circulaire, die op bene pen wijze zoowat half en half aan de eerste de te groote scherpte poogde te ontnemen, heeft niets geen verande ring in den toestand gebracht. De In landers beseffen, dat gepoogd is, hun den Zondag als marktdag te ontne men en hun tijdrekening door de Europeesche te vervangen, 't Is een gevaarlijk spelletje, dat Zijne Excel lentie speelt. Moeten wij door een afgescheiden dominé geregeerd wor den De persoonlijkheid der schrijvers geeft, voor mij, die hen kent, groote beteekenis aan hun woorden. IN' G EZO ND EN MRDKDE L1NGEN Ét 30 Cts. per regel. komt gemakkelyk door, zonder pyu of inge wand stoornis, indien men de kleine Scolt's Emulsion geeft; rustige nachten volgen en de tandjes zyn recht en wit. Eene reputatie van 34 jaar bevestigt de w-aarheid hiervan. Baby zal van Scott's Emulsion gaan houden en ge makkelyk verteren, zelfs indien ze geen melk kan verdragen. De echte wordt uitsluitend gefabriceerd door Scott Bowne, Ltd., Londen, En- i geland, wier naam op de flesch en de verpakking voorkomt By alle Apotheker# en Drogisten. Dit fabrieksmerk bevindt zich op de verpakking der eenige echte Scott's Emulsion. Sport en Wedstrijden EINDELIJK TERECHT. Een telegram uit Montreal meldt, dat de America in het Noordelijk ge deelte van Quebec is neergekomen en dat de bemanning thans op weg is naar de stad Quebec. WEGWIJZERS VOOR DE LUCHT VAART. In overleg met de rogeering lieeft de Fransche Luchtvaartclub besloten tot het aanbrengen van wegwijzers voor de luchtvaart over te gaan. Het zullen groote witte borden zijn, 2 M. in het vierkant, waarop cijfers den kiiometrischen afstand van Parijs zullen aangeven. De eerste weg, die zoodanig ge merkt zal worden, is die van Parijs naar Chalons, terwijl er eveneens een aangelegd zal worden van Pa rijs naar Mourmelon. WEER EEN SLACHTOFFER DER LUCHTVAART. De luitenant Mente viel bij Maag denburg met een Wright-toestei op het oogenblik dat hij bij liet wegglij den zijn motoren aanzette. De on gelukkige was onmiddellijk dood, het toet tel is gebroken. Koloniën DE CORANTIJN-EXPEDITIE. In de Dinsdagavond ontvangen bla den nog weinig nieuws omtrent de Corantijn-expeditie. Alleen lezen In De West van 7 October, dat een Boschncger het bericht heeft ge bracht, dat do luitenant ter zee Kay- ser hersteld is en pogingen doet, de expeditie voort te zetten. Ook van de hoeren Polak en Flu was nog geen bericht ingekomen. Volgens de geruchten zouden de Bosch negers, door den dood van den luitenant ter zee Eilerts de Haan zich ontslagen achten van do verplichting, de expeditie verder te brengen, en weigert het bosclmeger hoofd nieuwe manschappen te leveren. Dit hoofd zag in het overlijden van den heer Ei lerts de de Haan en een arbei der het toeken, dat da expeditie niet mag worden voortgezet. VLIEGEN IN HET DONKER. Te Reims vloog prins Eristoff met twee passagiers 's avonds en keerde eerst in den nacht weer in de hangar- terug. Kefk en Scnool ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen, 25 Och Geslaagd voor candidaats rechtswetenschap de heer L. Polak. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen, de heer T. J. Verschuur, geb. te Utrecht. Leidon. Geslaagd eindexamen Ned. Ind. Adm. dienst de hoeren A. W. van der Hoeven en A. J. Blok. Theoretisch geneeskundig examen mejuffrouw J. M. vau Ik-lsdingen en de heer J. J. Brutel de la Rivière. PROF. WENCKEBACH. Uit Groningen meldt men dat pro fessor Wenckebach voor de benoe ming te Marburg heeft bedankt. NEDERLANDSCHE PROTESTAN TENBOND. Te Zwolle is de veertigste alge meene vergadering van den Neder- landschen Protestantenbond gehou den. Do voorzitter, mr. J. W. de Kantor, hield een rede, waarin hij o. a. de eedsquaestie besprak. Hij stelde zich de vraag: zullen wij ons over de nu ingediende noodwet verheugen Zeer zeker nietZij zal de eedsquaestie geen stap verder brengen, en een princinieele oplossing daarvan veel eer op de lange baan schuiven. Daareaboveu, wordt dit ontwerp wet, dan zal die wet zijn in strijd met de lijn der historie en een steen des aanstoots voor ben. die het toejui chen, dat de wetgever sindB 1887 meer plaats gaf aan dc belofte. Naar het oordeel vau spreker zal er dan een wet zijn, die in strijd komt. met de gezonde volksovertuiging, dat de staat aan de vrijheid des gewetens niet mag raken on dat allen voor de wet gelijk moetqp zijn. Mei verschil lende argumenten rechtvaardigt spre ker dit oordeel. Uil het verslag van den secretaris, dr. 1. M. J. Hoog, blijkt, dat het aan tal nieuwe leden 829 bedraagt, ter wijl daarentegen 584 leden verloren gingen, zoodat ©en winst bleef vun 245 ieden. Het aantal afdeelingen bodraagt thans 155 mei een ledental van 2037-4. Besloten werd o. a. een protest lo gon do Borromaeus-Encycltek open baar ie maken. Tot bestuursleden werden gekozen de lieercn Th. Joosting, te Assen, dr. I. M. J. Hoog, te Nijmegen, en dr. N. J. v. d. Lee te Apeldoorn. De heer R. van IJ peren, hoofd van eene openbare schooi te Rotterdam, hield een rede over het godsdienst onderwijs op de scholen, en Ds. J. .1 Meyer, te WijnuJdum, over dc ethi sche en esthetische waardeering. Als plaats voor de volgende alge meene vergadering werd Haarlem aangewezen. Gemengd Nieuws Rechtszaken MUNTSCHENNIS. Voor het Gerechtshof te Amsterdam diende in hooger beroep de zaak te- den den Italiaan G. Zerbino, die door de 5e Kamer der Amsterdani6clie Rechtbank veroordeeld werd tot drie jaren gevangenisstraf ter zake van het, om ze als ongeschonden uit te geven, in voorraad hebben van bui- tenlandsche muntspecies, waarvan de schennis, toen hij ze ontving, hem bekend was. Gedagvaard waren elf getuigen a charge, drie getuigen k décharge. Beklaagde bleef bij zijn opgaven, in eersten aanleg gedaan. Ook werden verschillende deskun digen gehoord. Heden wordt de behandeling der zaak voortgezet EEN WOESTE CHAUFFEUR. Voor de Rechtbank te Arnhem werd behandeld de zaak van een chauffeur aldaar, die door woest rijden met zijn auto in den avond van 2 Augus tus op den Velperweg een handwagen aanreed waarbij twee mannen lie pen. Beide mannen vielen, een hen brak den linkerarm, de ander liep kneuzingen op. De subst.-off. van justitie eisclite 2 maanden hechtenis, en ontzegging van het recht om een motorrijtuig te besturen gedurende zes maanden. EEN OPLICHTSTER. De Arnhemsche Rechtbank behan delde de zaak van een 20-jarige dienstbode die, zich uitgevende voor „freule Van Schaik", tal von oplich tingen pleegde. Zij logeerde in een eerste-rangshotel onder dien naam, voorgevende examen te moeten doen voor de hoofdakte L. O.; verschillen de akten voor talen had zij al, heette het, maar eon betrekking hoefde zo niet, want haar ouders waren wel gesteld. Ren rijwiel hondelaar. lichtte zij op voor een fiets, een manufactuurwin kelier voor cenlgo rokken die zij op den naam van haar meesteres op zicht liet komen. In het hotel logeerde zij, toen er een klacht togen haar was ingediend en haar vadej- haar niet meer in huis wilde hebben. Het O. M. eischte vijf maanden ge vangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. DE CRIPPEN-ZAAK. Het geding tegen juffrouw Ethel Le Neve, beschuldigd van medeplichtig heid aan den moord van Crippen op zijn vrouw is te Londen behandeld. De gerechtszaal was zeer volde aan wezigen waren voor het meerendeel vrouwen. Mulr opende als advocaat van de Kroon de behandeling van het proces en gaf een overzicht van de bekende feiten. In antwoord op de ge bruikelijke vraag antwoordde juf frouw Le Ncve, dat ze niet schuldig is. Da verdediger der beklaagde meen de in zijn uitvoerig betoog de jury te moeten waarschuwen tegen een schuldig-verklaren dezer beklaagde, tegen wie niemendal bewezen was. Men moet in aanmerking nemen, dat reeds tien jaren geleden ongeveer, op een leeftijd tusschen 17 en 19 jaar, de ze beklaagde iu aanraking was geko men met ©cn man, die zeker behoord© tot de meest afschuwelijk© misdadi gers, waarvan de crimineele geschie denis van dezen tijd gewaagt. Meer ea meer was zij onder den invloed van dezen man gekomen en uit niets was gebleken, dat Le Neve ook maar eeni- germate bekend was geweest met het geen Crippen had gedaan en dat het bovendien onwaarschijnlijk was, dat deze zijn misdaad zou hebben bekend gemaakt aan een jonge, zenuwachti ge vrouw, die hem gevaarlijk kon worden. Dat zij zich door zulk een man en onder den invloed, dien hij over haar had gehad, er toe liet bren gen met hem te vluchten, kan onmo gelijk haar schuld bewijzen. Hoe af keurenswaardig haar gedrag was ge weest. dit zou de jury zeker niet mo gen beïnvloeden zij was door het geen gebeurd was en de ondervinding die zij had moeten doorgaan, onte genzeggelijk reeds zwaar genoeg ge straft. De verdediger meende het ten volle op zijn verantwoording te mo gen nemen als hij onder de bestaande omstandigheden do beklaagde niet als getuige zou doen hooren, haar niet wilde blootstellen aan een scherp te- genverhoor van den openbaren aan klager. Daarna ging Ue Lord Chief Justice zaak voor de jury resurneeren. Hij wees er nadrukkelijk op, dat het hier een hoogst gewichtige zaak was, die de juryleden hoogst ernstig onder do oogen hadden te zien cn waarbij zij zich vooral niet mochten laten be ïnvloeden door iets anders dan door hetgeen zij als getuigenis gehoord hadden. Zij dienden zich ernstig af te vragen of het aannemelijk was, dat Crippen deze beklaagde met hetgeen hij gedaan had, in zijn vertrouwen had genomen en ol deze van het ge beurde iets zou geweten hebben. Bij aldien hetgeen de getuige mrs. Jacek- son had verteld van dien bewusten avond, had plaats gehad in den avond van 25 Januari, dan was die gebeur tenis natuurlijk niet meer van eenige beteekenis met betrekking tut het geen, waarvoor de beklaagde terecht stond. Jlet. leven, dat de beklaagde had geleid mocht niet vantt invloed zijn op het oordeel der jury, want het foit alleen, dat een vrouw gevallen mocht de jury hier niet beïnvloe den, De jury trok zich terug en keerde iia twintig minuten in de zaal terug. Zij gaf als haar oordcel te kennen, dat be Klaagde onschuldig was aan hetgeen waarvoor zij terecht stond, en daarna sprak dadelijk de rechter haar v r ij. Onmiddellijk daarop ver liet miss Le Neve de zaul met haar be waaksters, om terstond in vrijheid te worden gesteld. Zoouls haar verdediger gezegd had, de ondervinding van do laatste jaren zal haar voor haar verdere leven straf genoeg zijn. Een der moest seusatiewo lekende processeu ton onzen tijd was bierme- gi cindigd. Rest de voltrekking van het doodvonnis aan Crippen. dat binnen de gevangenis zal geschieden in tegenwoordigheid der Sheriffs, want al sedert jaren worden doodvon nissen iu Engeland niet meer in het openbaar voltrokken. Nader wordt geseind: Crippen heeft besloten in hooger be roep te gaan. HEVIGE BRANDEN. In de Russische grvnsplaatsjes Koelgrof en Zclesie zijn 400 gebou wen, waaronder de scholen en ker ken, afgebrand. Twee vroegere brand weermannen zijn ais de vermoedelij ke daders in hechtenis genomen. DE WINNER VAN DEN NOBEL PRIJS VOOR DE GENEESKUNDE. De physiokiog en chemicus, Al- brecht Kossel, die van 't jaar den Ko- bel-prijs voor geneeskunde verkreeg, is hoogleeraar te üeidelberg. Hij is 57 Jaar oud en werd te Rostock gebo ren. In 1883 werd hij leider van scheikundige afdeoling van het door R. du Bois-Reymond bestuurde phy- siologisch instituut te Berlijn; in 1887 buitengewoon hoogleoraar. Via Mof- burg kwam hij in 1901 te Heidelberg. Kossel maakte zich verdienstelijk .door uitgebreide onderzoekingen in te stellen ten aanzien van celstoffen en vooral van eiwit, waarvan het re sultaat was, dat hij met betrekking tot den bouw der eiwitstoffen belang rijke verschieten wist te openen. De resultaten zijner studiën publi ceerde hij in liet „Zeitschrift für phy- siologischo Chemie." Van zijn ken noemen we hier voor het overi ge. Die Gewebe des menschlichen Kórpers und ihre mikroskopische Untersuchungeu cn Leitfaden für me dizinische-chemische Kuise EF.N REUZENKANON. Op do terreinen van de firma Schneider te Creusot zijn proeven ge nomen met een 305 m.M. kanon, dat 12 metor lang is een projectiel ran 100 KG. over een afstand ran 30 KM. schiet. De resultaten zijn bevredi» gend. EEN TOERISTEN-ONGELUK IN SAKSISCH ZWITSERLAND. In Saksisch Zwitserland was een geëngageerd paar uit Dresden op een bergtocht door de duisternis ver dwaald. Om een row over te steken, bond het jongmensch zijn meisje een touw om het middeL Het brak af en de jonge dame stortte in de diepte. Haar verloofde sprong haar na en bleef bewusteloos liggen. Het meisje, dat slechts licht was gewond, riep luide om hulp, doch niemand hoorde haar. Ze dwaalde rond om hulp te zoeken, en ontmoette eenige bewo ners van het naastbijgelegcn dorp. Eerst 's morgens te acht uur vond men de plaats van het ongeval terng. De toerist was nog altijd buiten be wustzijn. Hij was ernstig gewond. De cholera in het krankzinnigenge sticht Ulelnaja, bij Petersburg, die daar onlangs is uitgebroken, heeft onder de verpleegden reeds verschei dene slachtoffers gemaakt. In het geheel zijn er tot dusver 45 personen ziek geworden. Vple zieken weigeren, voedsel tot zich te nemen, daar aan het licht gekomen is. dat men den patiënten bedorven spijzen heeft voor- SózeL KONING MANUEL, a correspondent van de „Daily News" te Evesham meent te weten, dat de mogelijkheid is besproken, dat koning Manuel zich te Brussel of in de nabijheid van deze stad zal vesti gen. Het bezoek van den hertog van Orleans aan Brussel zou hiermede vermoedelijk in verband staan. DE STRAFRECHTERLIJKE WAAR DE VAN DEN POLITIEHOND. Ofschoon de diensten van den po litiehond op het veld van den veilig heidsdienst groot en niet ie onder schatten zijn en hij op dat veld een uitstekenden beschermer van den po litiedienaar is geworden, zoo ligt toch het zwaartepunt van zijn arbeid CR het gewichtige gebied van hel strafrecht. Zijn kracht hangt hier van zijn neusarbeid af. De moderne misdadiger wikt en veegt de uitvoering van groote mis dreven tot in de kleinste hijzonder- heden, berekent nauwkeurig alle kansen op de mogelijkheid van sla gen. Zelden slechts laat hij op clo plaats der misdaad iets achter, dat zijn opsporen kan vergemakkelijken, zoodat meest slechts de plnats der misdaad zelve als ©enig punt van uitgang in aanmerking komt. Hier neemt de hond „lucht". Hoe dit „lucht nemen" eigenlijk in zijn werk gaat, is tot op heden nog niet volko men verklaard; in elk geval hebben wij hier met een gecompliceerd schei kundig proces te doen, waarbij aan genomen wordt, dat er zich van do oorspronkelijke reukbron uiterst fij ne reukdeeltjes afscheiden, welke door liet gevoelige reukorgaan van den hond zijn te onderscheiden- Ieder menschel ij ke lichaam is eene afzon derlijke reukbron, aangezien ieder lichaam de hem eigen lucht of reuk afgeeft, die van de zweellucbt wel te onderscheiden is. De fijne neus vau den hond nu is in staat om onder de millloenen geuren, die de dampkring bevat, een bepaald enkelvoudig reuk- spoor te vindon, vast te houden en ie volgen. Het best is een hond liet vol gen van zulk een spoor mogelijk bij matig vochtig weder (bijv. bij dauw); moeilijker gaat zulks bij zeer droog (heet of koud) weder of bij veel re gen. Deze practisch bewezen feiten zijn even zoovele bewijzen, dat het opnemen der „lucht" een chemisch proces is. De moderne misdadiger heeft liet gevaar, dat hij van den politiehond te duchten heeft, reeds lang erkend en houdt bij het plegen van zware mis drijven wel degelijk rekening met den hond. Zoo heeft bijv. de in München ge vatte Berlïjner moordenaar Max Hackradt zijne misdaad geheel naakt epleegd om zooals hij zelf beken- e de politiehonden geene gelegen heid te geven lucht van hem te no men. Hij was echter niet met de toe dracht der zaak op de boogte, want juist het lichaam is de zetel van do eigen reukbron. Ook het volgen von fietssporen is reeds herhaalde malen aan sommige politiebonden gelukt. In twee gevallen verloor de hond het spoor, doordal de misdadigers hun weg in een rivier, langs den oever, hadden vervolgd of een bad genomen hadden. Eindelijk bemoeilijken nog andere zaken den arbeid der politiehonden in dienst van het strafreclit. Zoo is het voorgekomen, dat bij een groot mis drijf te Berlijn de op het spoor ge brachte reuen eenparig den bepaal den verdachten persoon aanwezen. Deze persoon werd in hechtenis geno men. doch kon zijn alibi bewijzen en naderhand bleek, dat hij in het bezit was van een hond, die op de plaats van het misdrijf geweest moest zijn. Deze omstandigheden in aanmer king nemende, staat de rechter ten deele nog sceptisch tegenover het werk van den politiebond en men moet voorloopig nog wel de grond stelling huldigen, dat de arbeid van den hond slechts dan waarde als be wijs heeft, wanneer daardoor middel lijk of onmiddellijk de dader overtui gend wordt aangewezen, bijv. als de vluchtende misdadiger door den po litiehond wordt ingeliuaid en vastge houden; als het gestolen gced bij hem wordt gevonden, of als hij einde lijk. door den hond tot staan gebracht eene bekentenis aflegt. Op lich zelf Is het aanwijzen van een verdacht per soon door den politiehond tegen woor dig nog zonder be wijs waarde. Deze bewijswaarde kunstmatig te verhoo- gen, moet ;n dc naaste toekomst de taak zijn van de politiehond- en fok- kersvereenigingen: dan zal bij het be hoorlijke doorfokken der politiehon denrassen de dag niet verre meer zijn waarop de politiehond als strafrech terlijk bewijsmiddel algemeen er kend zal worden. (Tiroler Anzeiger).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7