NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Claribel's Huwelijk. 28e Jaa*gang. No. 8389 Verschijnt dagelijks, beteah» op Zoo- an Feestdagen. VRIJDAG 28 OCTOBER 1910 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: A„ u PBR DRIE maanden: Van 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement voor manen. J iAJ Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen .n dep omtrek waar «en Agent gevestigd Is (kom der 'Si® Bij Abonnement aanzienlijk rabat. P gemeente) JAdvertentlën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsine- Franco per post door Nederland„1.65 50 Cis. voor 3 plaatsingen a contant. pwputamg. Auonderlijke nummers0.02,4 V ffsTV PSfMV J" i Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.31 X Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALT A Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht IN DE FRANSCHE KAMER waren gisteren weer interpellaties over de spoorwegstaking aan de orde. In antwoord op verschillende spre kers, wees de minister van openbare werken, Millerond, de verwijten van zorgloosheid, die Kamer en regeering gedaan zijn, van de hand en stelde nogmaals vast, dat de staking is uit gebroken toen de onderhandelingen in vollen gang waren en de maat schappij der Noorder-spoonvegen een minimumsalaris van 5 frs. aan het personeel van het depót te Chapelle had toegestaan. De minister merkte op, dat de beloften, die voor de staats spoorwegen zijn afgelegd, ook gehou den zijn. Wat betreft het vcrleenen van te rugwerkende kracht aan de wet op de ouderdomspensioenen, merkte de mi nister op, dat indien de Kamer deze op onvoorzichtige wijze mocht hebben aangenomen, de regeering indertijd heeft verklaard, dat deze thans nog onmogelijk toegepast kan worden. Onmiddellijk hij liet uitbreken van de stalling stond do regeering tegen over een langen tijd te voren beraamd plan van sabotage. Geen enkel dor te berde gebrachte argumenten kan zoo vervolgde de minister de staking rechtvaardigen en het is onmogelijk té ontkennen, dat, parlement en regeering van hun zorg voor de spoorwegarbeiders hebben blijk gegeven. Na de uiteenzettingen van den minister Briand (in do verga dering van Maandag) kan de regee ring het oordeel der Kamer afwach ten. In antwoord op den afgevaardigde Bouvéri, die hem verweten had, vroe ger voor de algemeene staking ge sproken t.o hohhen, verzekerde Rrinnd. dat hij toen socialistisch advocaat was en tot de formisten behoorde. Hij is zich bewust, steeds het land, do Republiek en de arbeiders gediend te hebben. Er is verschil in do Kamer, 't Blijkt evenwel steeds duidelijker, dat er ook 't Wordt waarschijnlijk, dat Vivia- ni, de minister van arbeid, binnen kort zal aftreden. Een Parijsch blad verzekert, dat het morgen, Zaterdag, zal geschieden, andere bladen laten zich niet uit over den datum, maar zijn het overigens over 't aftreden Viviani en Renoult, de ondersecre taris van financien, die zich ook niet met de politiek van het kabinet zou kunnen vereenigen, zijn bij Briand geweest. Blijkens een, na dit bezoek, uitgegeven communiqué verklaarden beiden, dat zij niet zouden aftreden. Viviani voegde hieraan toe, dut hij tot dusver geen bezwaren heeft tegen het beleid der regeering. Van Renoult neemt uien vrij wel algemeen aan, dat hij zal blijven, en uit de woorden van Viviani meent men te kunnen op maken, dat hij de solidariteit van liet ministerie zal hooghouden zoolang als de stakingsdobatteu aan de orde zijn. Aangezien hij zich evenwel niet kan vereenigen met de maatregelen, die Briand en Millerand tegen een mogelijken terugkeer van de jongste gebeurtenissen willen nemen, zal hij aftreden, zoodra de stukingsdebatten zijn afgeloopen en bedoelde maatre gelen in behandeling worden geno men. Men had beweerd, dat hij bij de stakingsdebatten in overleg met Jau- rès een poging zou doen om Briand te laten vallen, door nml. wanneer Jaurès een aanval op Briand doet, mede te deelen, dat hij niet meer met de tegenwoordige regeering kan sa mengaan. De op die vyijze veroor zaakte crisis zou Briands positie der mate schokken, dat het betrekkelijk gemakkelijk zou zijn hem ten val te brengen. Deze opzet wordt 'door Viviani na tuurlijk bestreden. En om een bewijs te geven van zijn loyale gezindheid, zou hij hebben aangeboden naast Briand op de ministerbank de Kamer vergadering met de stakingsdebatten bij te wonen. Verdeeldheid is vooral in den Bal kan te viuden. DE BERICHTEN UIT GRIEKENLAND geven zelfs aanleiding tot ernstige bezorgdheid, 't Is nog steeds twijfel achtig, welk standpunt de provinciën ten opzichte van de ontbinding der nationale vergadering innemen. To Athene is de meerderheid van het volk vóór Veniselos, maar in de pro vinciën hebben de oude partijen en de voorstanders eener constituante nog veel aanhangers. Bovendien zijn de Thcssalisch© agrariërs tegenstanders Veniselos, dien zij, wanneer hij op reis gaat voor zijn verkiezingscam pagne. uit hun provincie willen we ren. De berichten uit de provinciën zijn aan een uiterst gestrenge censuur onderworpen. I»i Acarnanië en Lako- nië moet de bevolking met een op- marsch naar Athene dreigen. In leger en vloot sympathiseeren de oudere officieren en de meeste on derofficieren met Veniselos, de jonge re officieren zijn hem evenwel vijan dig gezind. Bij wijze van voorzorgsmaatregel houdt Veniselos Athene onder sterke militaire bescherming, omdat hij sto kerijenvan zijn tegenpartij vreest. Hij is dan ook besloten zoo noodig den staat van beleg af te kondigen. Dit wat Griekenland betreft. Ook zijn weer te voorzien. Turkije houdt zich voor bereid op een nieuwe uitbarsting van vele opgewonden gemoederen in Ma cedonië. De bekende organisatie voor het bendewezen, die na de omwoeling van het nieuwe regeeringsstelsel in Tur kije slechts in schijn ontbonden is. is weer bijeengekomen en de ontplof fing van de dynamietbom, die op 13 October bij Kemanovo een goederen trein deed ontsporen, is een der eer ste levensteekenen van de herboren organisatie, en dankt haar ontstaan aan het feit, dat de Bulgaarsche mi nister van buitenlandsche zaken met zijn jongsten rondbrief geen succes heeft gehad. De organisatie moet reeds sedert het afgeloopen voorjaar, wegens het krasse optreden der jong-Turken te gen de Bulgaren bij de ontwapening, weer aan het werk zijn en wel met zooveel succes, dat drievierde van de Macedonische Bulgaren haar gezag erkent en gereed staat, haar bevelen op lo volgen. 50 60 beuden, ieder slechts 3 a 4 man sterk, maar uil be proefde komidsja's bestaande, die in geval van een opstand ieder ais leider kunnen optreden, zijn reeds aan het werk en hun optreden zal, wanneer tijd en omstandigheden het eischen, van plaatselijken opstand vergezeld gaan. Bovendien zijn eenige leden van het comité voor Eenheid en Vooruit gang ter dood veroordeeld. De Turken zitten ook niet stil. Ver schillende verdachte Bulgaren, ook priesters, zijn al in hechtenis geno men. Of dit evenwel voldoende zal zijn, om 't uitbreken der gistingen te voor komen GEEN ONTWAPENING. De commissie der Oostenrijksche delegatie verwierp een door de so cialisten ingediende motie, waarbij de regeering verzocht wordt, met Italië onderhandelingen te beginnen over de inkrimping der krijgsmorine, daar ontwapening alleen mogelijk is, door een overeenkomst tusschen alle staten. Het thans bij den Rijksdag ingedien de wetsontwerp betreffende de verbe tering van de Duitscho waterwegen en het heffen van scheepvaarttollen, be paalt in art. 6, dat op de bij het ver drag van 22 Juni 1S70 tusschen Oos tenrijk en den Noord-Duitschon Bond en de Rijnscheepvaartactie van 17 Oc tober 1868 vastgestelde bepalingen be treffende Oostenrijk en Nederland door de wet geen inbreuk wordt ge maakt. ■Verder bevat het ontwerp de vol gende bepalingen In. artikel 54 van de Rijksgrondwet ■ordt de 2de zin van alinea 3 ge schrapt. De 4de alinea van hetzelfde artikel zal als volgt gelezen worden In alle havens, aan alle natuurlijke aterwegen mogen slechts voor die 'erken, inrichtingen en andere in stellingen tollen geheven worden, die tot vergemakkelijking van hel verkeer dienen. Deze tollen mogen bij. rijks- of gemeente-inrichtingen of waterwe gen de voor oprichting of herstelling benoodigde kosten niet te boven gaun. Als oprichtingskosten gelden: rente' i delging van kapitaal. De vaartol- len kunnen bij de binnenscheep- vaart beschikbaar worden gesteld voor alle kosten van een waterweg, een stroomgebied of voor een net van waterwegen. Voor de vaart met vlot ten zijn deze bepalingen in zooverre van toepassing, als deze plaats vindt op voor schepen bevaarbare water wegen. Achter deze alinea zal de volgen- 2, nieuwe worden toegevoegd De kosten van oprichting en onder houd van inrichtingen, dio niet uit sluitend voor bevordering van het verkeer zijn ingesteld, maar ook het bevorderen van andere doeleinden en belangen beoogen, mogen slechts in de mate, waarin die inrichtingen bij de bevordering van het verkeer be trokken zijn, uit de tollen bestreden ■orden. In de toelichting van het wetsont werp wordt medegedeeld, dat het door den Bondsraad met algemeene stemmen is aangenomen. 'T DUITSCHE KEIZERSPAAR is gisteravond 11 uur uit Brussel weer naar Berlijn afgereisd. Brusselsche Kont. Het laatste bedrijf! Sombere wolken waren aan den horizon verrezen. De „Kaiser" zou komen en waar in Brussel vele socia listen zijn en ook de rest der bevol king spoediger zijn antipathie maardat geen der mij opgegeven num- ook zijn sympathie laat blijken dan In cms kalmei- landje, was het te voor zien dat dit bezoek niet zoo kalm zou afloopen. Een nog al scherp aanplak biljet deed hiertoe het zijne. Laat ik echter beginnen met u ge rust te stellen. De Brusselaar spreekt wel met stemverheffing, schrijft met dikke pen maar is au fond practisch. En een practisch mensch doet geen domme dingen. Eerst iets over den vooravond. Togen Maandagavond was een groote vergadering aangekondigd van le parti ouvrier socialists in do Bras serie flamande, om te protesteeren tegen do feestelijke ontvangst door de Belgische regeering aan den Duit- schon keizer bereid. Dat de belang stelling buitengewoon groot was, be hoef ik u niet te zeggen. De zaal was niet alleen propvol, maar eenige hon derden moesten buiten blijven. De perstafels waren internationaal, er waren Duitsche, Engelsche, Ameri- kaansche en zelfs een Japansche jour nalist, bovendien een dame speciaal voor deze gelegenheid voor een der Weener dagbladen overgekomen. Als zij echter geweten hadden, wat het worden zou, betwijfel ik of zij deze buitengewone moeite gedaan liaddon. Want van rustverstoring, „oproei'" of lets dorgelijks was geen sprake. In de zaal zagen wij geen enkelen poli tieman in uniform, buiten twee agen ten als bij de file van een schouw burg. Vier redenaars waaronder prof. de Brouckhèrc voerden het woord. Wat zij vertelden kwam in het kort hierop neer. -Wij hebben alle achting voor het Duitsche volk, dat op veler lei gebied aan de spits van West-Eu ropa staat. Den „Kaiser" beschouwen wij echter niet als de vertegenwoor diger van dat volk en als de Regee ring hem met pracht en praal ont vangt, willen wij duidelijk doen uit- komen, dat wij passen. Geenszins wekken wij op tot wanordelijkheden; ieder verstandig mensch moet mor gen aan zijn werk blijven, want de hoele geschiedenis is niet waard, dat de werkman er een dag loon door verliest. Wat ik hier nu zoo droog vertel werd natuurlijk opgeluisterd en sma kelijk gemaakt door grappen op den Keizer, zooals wij die al lang uit re vues en humoristische bladen"kennen, en door critiek op verschillende spee ches, die Z. M. zoo al de wereld in zond. Nu was een deel van het publiek het hiermede wel niet geheel eens, roe pend dat men den Keizer uit moest fluiten, maar bovenal domineerde op deze meeting niet de haat maar de spot. Brussel dacht Dinsdagmorgen meer aan de trekking der tombola, die om 9 uur plaats vond, dan aan den Duit- schcn Keizer, 't Stond aardig vol op de Groote Markt vóór het stadhuis, maar al spoedig vernamen we, dat de deuren eerst om tien uur geopend zou den worden, wijl heden alleen de tien hoofdprijzen zullen uitgeloot wor den van frs. 200,000 tot en met frs. 5000, terwijl de rest der trekking, loo-1 pende over prijzen van frs. 25 tot frs. 4500, eerst plaats zal inden na 20 December. Laat ik vooraf zeggen, j /Itlt crpfln rfpp mil nnffAfrpvmi num. iners voor de 8sle serie tot de geluk- kigo behoort, de kans op prijzen tot en met frs. 5000 is dus verkeken, maar ik heb, dank zij de bereidwillig heid van den Directeur der Tombola, maatregelen kunnen treffen, waar door ik ook na 20 Dec., hoewel dan niet meer in Brussel zijnde, den vol- ledigen uitslag zal kunnen melden. Men moet de loten voor de 8ste serie dus zorgvuldig bewaren. De loterij vond plaats in de.prach tig gedecoreerde militiezaal van het stadhuis. In eiken trommel werden groote dobbelstéenën gedaan, elk 'met één nummer en daarachter stond een weesmeisje, in zwart elegant cos- fcutimpje, dat het er uittrok. Groote spanning natuurlijk bij h<a publiek, leder koopt maar, er zijn liefst 1 millioen nummers verkocht. Het lot 25083 biljet 2, waarop de bom gevallen is, blijkt verkocht te zijn aan het postkantoor te Chénée, een dorp bij Luik. Laat ik thans uit Brussel mijn laat- sten groet aan den lezer brengen. Er is een tijd van komen en van gaan, zegt het leeke-dichtje. Laat ik niet. als de grijsaard het liedje van verlangen zingen en nu heengaan in de volle herinnering, aan een schoo- nen droom. WaL Brussel en zijn be- roanrde tentoonstelling geweest is, hoop ik u duidelijk te hebben aange too.nd, trouwens duizenden mijner lezers hebben meegenoten. Maar bij het scheiden voel ik mij gedrongen, mijn har tel ijken dank te brengen, aan allo autoriteiten, gemeentebestuur, burgemeester, politie en het pers- comité, voor de groote medewerking en bereidwilligheid, die ik overal heb ondervonden. Ook in het bijzonder aan de posterijen en de afdeeling poste-restante voor de groote moeite, die de ambtenaren, zich getroost heb ben om bij die ontzettende drukte mij op allerlei wijze te helpen, tijdig mijn correspondentie te ontvangen. Soheiden thut Weh Ik heb iets ©enig moois gezien. En het is met weemoed, clat ik afscheid neem, maar H. HENNING Jr. Stadsnieuws DE TOCHT NAAR DEN WII.HEL- MINA-TOP OP N1ËUW-GUINEA. Gisteravond werd de serie winter- lezingen van het Koloniaal Museum geopend. Het bestuur was zoo geluk kig, voor den eersten keer Mr. H. A. Lorentz als spreker te kunnen krij gen. Inderdaad een gelukkige keus Er was dan ook veel belangstel ling. De bovenzalen van de Kroon waren bijna te klein, om alle toe hoorders een plaatsje te bieden: velen moesten het staan voor lief nemen. De koene ontdekkingsreiziger ver telde heel onderhoudend van zijne tochten in Nieuw Guinea. Sinds de eerste poging in 1903 was het zijn en ook Van Nouliuys' levenswensch, om het sneeuwgebergte, het witte wonder, te bestijgen. Na de mislukte pogingen gelukte het aan de expeditie in het najaar van 1909. De bestijging van den Wil- helmina-top, op 4461 meter hoogte, ging evenwel met zeer veel moeilijk heden gepaard. Men weet dit reeds uit do breedvoerige mededeclingen in de courantenverslagen. Interessant was het evenwel, om Mr. Lorentz persoonlijk de lotgeval len te hooren vertellen. Men kreeg daardoor een juister blik op het koe- Onze Lachhoek DAAR GING 'T JUIST OM. Wat zei je, toen Karei je vroeg f Ik schudde mijn hoofd. Zijdelings, of "op en neer BESCHEIDEN. Dame (tot haar geleider). Kijk dat boerenvolk ons eens aangapen.... Het is net of ze nog nooit een mooi meisje gezien hebben. EEN TROOST. Beschuldigde (totlevenslange ge vangenisstraf veroordeeld). Dat is tenminste een troost, dat ik al over de zestig hen. VERSTROOID. Professor Pappelhoven komt van eene avondwandeling terug en ziet in zijne kamer licht branden. Zonder ling, zegt hij, om dezen tijd ben ik anders nooit thuis. VLEIEND. Man. Zie eens, vrouwlief, het is onbegrijpelijk, maar men zegt, dat zóo'n slang een heel schaap kan ver slinden. Vrouw. Waag je dan maar niet te dicht in de nabijheid. WAARSCHUWING. Zij. Mijn dochter schildert, speelt piano, rijdt automobiel, heeft al iets geschreven Hij. O, dank u voor de waar 'schuwing. ne stuk werk, door deze Nederlan ders verricht. Belangrijk was ook de mooie serie lichtbeelden, die vertoond werden.. Door den spreker werden vele be langwekkende bijzonderheden over het onbekende binnenland van Nieuw Guinea verteld, over de gesteldheid van den grond, het klimaat, de be woners, enz. De talrijke toehoorders hebben eea aangenamen en leerrijken avond doorgebracht. Het luide applaus was zeker niet alleen e©n dankbetuiging voor de causerie, maar ongetwijfeld ook een warme en welverdiende hul de aan Mr. Lorentz en ziin metgezel len op dezen moeitevollen, tevens zoo succesvollen tocht. Uit de Rechtszaal Na de pauze stond terecht een ONGEMAKKELIJK REIZIGER. De jong© beroeplooze Jan T., die tusschen V oestduin en Vogelenzang woont, reed 16 Juli 's avonds ie half acht ongeveer met den trein uit Haarlem huiswaarts, in het bezit van een kaartje, dat tot Woestduin gel dig was. Maar T. vond het blijkbaar gemakkei ij ker naar Vogelenzang door te rijden, en stapte daar uit. Den con troleerenden ambtenaar, den keer 'Corns, de Geus, weig©rde hij zijn kaartje af te geven, zeggend: Ik geef geen kaartjes, aan kerels van jouw slag. Toen De Geus bleef aandringen werd beklaagde driftig, hief een paar schoenen op, dat hem over den schou der hing, en sloeg De G. daarmee zoo hevig op het hoofd, dat deze neer stortte. Tevens slingerde hij hem nog igö liefelijke woorden toe. FEUILLETON NaurketEngelsch. van H. T. JOHNSON. 18) Dienzelfden avond, terwijl de zwaarlijvige Giordano Conovessa achter de met lood bekleedo toon bank van zijn herberg zat, met te vreden blik de opbrengsten van dien dag berekenende, druk pratende niet zijne Napelsche echtgenooto, die evenals hij zeer zwaarlijvig en tevre den was, ontdekte hij plotseling een handschoen op de toonbank, welke tot nog toe door hem en zijne weder helft onopgemerkt was gebleven. Terwijl hij hem naar zich toetrok, verdween de tevreden glimlach van zijn gelaat, een aschgrnuwe kleur verspreidde zich over zijn bolle wan gen hij staarde op den handschoen en groote zweetdroppels vertoonden ach op zijn glimmend voorhoofd on der zijn ravenzwart haar. Dien nacht nani Giordano de vlucht, zijn zaak en zijne ega achterlatende. Maar hij vluchtte niet ver. Den volgenden dog mankten de nieuwsbladen melding van een ont dekking van eenige politieke samen zweerders te Sohu en van tal van ge vangennemingen. Den volgenden morgen ontwaakte de vrouw von Beppo Gianini met een gevoel van iets nats naast haar gelaat. De eerste zonnestralen dron gen door de luiken en onder een hartverscheurenden kreet bemerkte Lucie Gianini, dat het kussen naast haai' doorweekt was van bloed, dat stroomde uit een gapende wonde aan den hals van haar vermoorden echt genoot. Meer dan veertien dagen verliepen en het treurspel van Saffrou Hill was reeds geen nieuwtje meer, toen op een namiddag de aanplakborden van de „Night Light" vol stonden met het volgende bericht Ontzettende ontdekking in Soho. Menschelijke overblijfselen. Men veronderstelt een staatkundigen moord. Bewijzen van identiteit van het slachtoffer. De schuldigen verdwenen. De politie teleurgesteld. HOOFDSTUK XII. Bagley's HoteL Do voorgevel van Bagley's Hotel komt uit in een van de nauwe zijstra- 1 ten, die de slagaderen van de City met elkaar vertinden en aan den achterkant ziet hët uit op een groen grasperk, overschaduwd door oude lmdeboomen, hier en daar met bloem perken van verschillende kleuren pracht, dit is de tuin van Candlestick- makers' Hall. Na korter of langer tijd aal Bagley's Hotel en zal ook Cand- lestickn.aker's Hall verdwijnen, om plaats te maken voor grootscher ge bouwen met sierlijke steenen gevels, ruiten van spiegelglas, gangen, waar in zich voortdurend een lift op en neer beweegt, met ruime kantoorlo kalen, waarin het electrisch licht een blauwachtigen glans verspreidt, en waar de telefoonschel den ganschcn dag weerklinkt De Candlestickmakers zullen elders hun middagmaal moeten gebruiken, Bagley's zal tot het verleden behoo- ren, en de City zal nog een van de weinige banden verbreken, die het nieuwe Londen met het oude vereeni gen. Bagley's Hotel wordt hoofdzakelijk bezocht door kooplieden en reizigers, vertegenwoordigers van de groote handelshuizen van noordelijk en wes telijk Engeland. In Bagley's heerscht een atmosfeer van portwijn en van ouderwetsche degelijkheid en rein heid. Gij drinkt daar het koele bier uit een drinkbeker, zoo fonkelend in zijn helderheid, dat men er met ge noegen zes stuivers voor betaaltde beroemde „Scotch" te Bagley's is een heerlijk vocht. Daar vindt men een forsche, oude keukenmeid, die met een geheel smetteloos gewaad en hagelwitte muts de malsche cótelet- ten en het geurige vleesch braadt boven een vuur. waarmee Vulcan us zijn© bliksems had kunnen smeden daar vindt men een kellner, zoo bij zonder netjes en deftig, dat men liet voor eene beleediging zou houden, hem te verzoeken goed uit zijn oogen te zien, en om te bedienen zijn er aardige, vroolijke meisjes mot hagel witte kraagjes, bijzonder nette zwar te japonnen voor bekoorlijke figuur tjes. die met haar rozerood© vinger tjes den bezoekers lufenis brengen. Het was aan een van die blozende, zwartcogigen. dat majoor Punter op den avond na den dag. dat hij een telegram naar Brighton had afge zonden, naar den heer Hammersley vroeg. Ja, die bevindt zich hier, was het antwoord. Ik geloof, dat hij in de Handelszaal is daar wordt van avond een concert gegeven. Wilt gij daar ook binnen gaan, mijnheer Charles De deftige kellner trad naderbij met een waardigheid, geheel in over eenstemming met zijn uiterlijk, en hij verzocht den majoor hem te vol gen, terwijl hij hem aanspoorde, om zich te haasten, en in een pauze bin nen te treden, daar de hecren ge woon waren om degenen, die hen in hunne muzikale genoegens kwamen storen, met kurken en citroenschillen te gooien. De majoor trad juist intijds binnen om een bleeken, tongeren, ouden heer met een bril op, ie hooren beweren, „dat hij geen vijand in een glinste rendo wapenrusting vreesde" toen hij rondkeek, zag hij Dudley Car- stairs in een hoek van hei vertrek zitten naast een onbezetten stoei, dien hij voor den majoor had vrïjge houden. Ik vind het drommels gewaagd van u, om u te vertooncn op een plek, waar zooveel menschen bij elkaar zijn, mompelde de majoor onder het applaus, dat werd aangeheven, toen de „man zonder vrees" had ge ëindigd. Waarom hebt gij geen kalm plekje in .een van de voorste don gekozen Waar iedereen zich verwonderd zou afvragen, wie ik was. en waar een onderzoek zou worden ingesteld naar mijn persoon en mijn beroep. Dat is een van uwe zwakke punten. Punter, gij zijt te zenuwachtig. Gij zult nooit leeren begrijpen, dat de veiligste plek om onbekend te blijven, een publieke verzamelplaats is. Laten wij dan nu maar naar bui ten gaan, zeide Punter. Wacht nog een oogenblik ik vind het hier wel aardig, was Dud ley's antwoord terwijl hij nog een sigaar aanstak en iets voor den ma joor bestelde. Door een slag met zijn hamer ver zocht dc voorzitter stilte voor een eerwaardigen heer, geheel het type van een braaf mensch, die, ofschoon hij het hoofd was van een flinke zaak in drogerijen en een onberispelijk echtgenoot en vader, op de piano toetrad en op ernstigen toon verkon digde, „dat hij een vroolijke jongen was, maar nu in wanhoop verkeer de". De toehoorders stemden vroolijk in met het refrein van het lied, dat door dezen man werd gezongen. Op dit lied volgde een voordracht met veel gevoel, van een jongen man met een innemend uiterlijk, die, wan neer hij geen ouderen broeder had gehad, op het landgoed van zijn va der zou hebben gewoond, in plaats dat hij een ondergeschikte betrekking vervulde aan de Engeische Bank. Al vorens zijn bijdrage tot het program ma ten gehoore te geven, verzocht hij den toehoorders om hun verbeel dingskracht te laten werken, en in hem een ruwen bewoner van White- chapel te zien, welk verzoek natuur lijk met erkentelijkheid werd aange nomen, waarna hij met een melk- ea waterachtige stem een lied begon te zingen. fWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5