Beklaagd© tel, dat De G. hem ven- scliiLcude grofheden hoeft toege voegd. maar een getuige logenstrafte Mr. Hoy er vond liet feit vrij ern st :g en eischt© een gevangenisstraf van -45 dagen. s'roeger heeft beklaagde reeds een boete van 1.75 moeten lietolen, we gens reizen tuct eooi ongeldig spoor kaartje. WEERSPANNIGBN. Jan W. to Spaarodam hooft rich in kcnnclijken staat van dronkenschap tegen den veldwachter Douwe Booro- ma verzet. Jan weerde rich zoo ge ducht. dat den veldwachter 't bloed uit de handen sprong. Beklaagde ont kende beschonken te zijn geweest; hij had maar één glas bier gedronken, l'wco getuigen décharge hebben be klaagde om 5 uur gezien; toen was hij niet dronken. De arrestatie had echter te 7 uur plaats, en... in twee uren kan heel wat gebeuren. Mr. Hoyor vond dat ook, vertelde dat W. ©on bokend lastig individu is, en eischte 2 maanden gevangenis straf. Jan M. te Zandvoort heeft zich op zekeren dog in dronkenschap tegen de veldwachters T. Zwemmer en Jan v. Duyn krachtdadig, door slaan en trappen, verzet. M. staat zeer slecht bekend. Mr. Hoyer eischte een gevangenisstraf van 3 maanden. KIJVENDE VROUWEN. Te Zaandam heef tAnna de R. met Goortruida V. ruzie gemaakt. Anna stond in 't bankje, omdat zij de an der o.m. aan de hanen getrokken heeft. Maar Anna, die niet op haar mondje gevallen is, verdedigde zich gistermiddag met vuur. Vrouw V. had haar gesard, de kindeken tegen haar opgestookt, met breinaalden haar bedreigd, en nog veel moer ge- daan. Mr. Hoyer geloofde daar niet veel van. Spr. qualifioeerde Anna als een „lastig individu", en eischte 14 da gen gevangenisstraf. Beklaagde vroeg een geldboete om dat ze in haar huishouden ze heeft acht kinderen beneden de 10 jaar niet gemist kan worden. VISCHD1EFSTALLETJE. Hendrik R. te IJmuiöen, die niet verschenen was, moest terecht staan wegens den diefstal van een partijtje visch, zoogenaamde middenschol, toe behoorond© aan den vischhandélaar H. Medik aldaar. De diefstal werd 11 Juli gepleegd in de hal te IJmuiden. De waarde van het gestolen zeeban ket was f 13.50. Buiten rechten heeft beklaagde het fen laste gelegde feit reeds bekend. Mr. Hoyer achtte het bpwijs gele verd en eischte 3 weken gevangenis straf. SOHléE-MUSICALE. Onze stadgenoot, de heer E. A. Cats, gaf gisteravond in „De Kroon" de eerst© zijner beide voor dit seizoen aangekondigde Soirées-musicales. Hoewel deze eerste avond nog niet hij zonder voed publiek, heeft getrok ken, meenen wij toch reden genoeg te hebben den heer Cats met zijn on dernemen geluk te weuschen al was het maar alleen, omdat het hem een aanleiding zal zijn, zijn inder daad opmerkelijk talent als vlolist •vootdureud te blijven cultlveeren. En een tweede gelukwensch geldt het schitterend artistiek slagen van deze eerste soiree. De heer Cats had name lijk de gelukkige gedachte gehad voor deze gelegenheid de medewerking in te roepen van de dames Henrietta Roll en Anna RLs-Roll, de bekende klaviar-duettisten uit Amsterdam. Wat deze beide dames ons dezen avond weer van hare zeldzame kunst te genieten gaven, heeft opnieuw le vendige bewondering gewekt. Dat sa menspel uiag waarlijk ongeëvenaard heelen. De lieer Schiegel die door de dames zijn „Passacagiia" wat heerlijk gedacht en meesterlijk g» schreveai werk toch! hoorde vertol ken, zal zich niet mogen vleien zijn toouladder-poëena ooit beter te hoo- ren weergeven. Wat klankbetoove- ring ging daar uit van de beide prach tig© Bcchstein-vleugelsl li-.-© muztkaal-fijngevoelig en als geheel onopzettelijk werd elk meer belangrijk détail naar voren gebracht. Ik ben waarlijk in 't onzekere wat hier het meest boeide: de rijkdom aan muzikale gedachten of wel de wijze waarop ons die werden overgebracht. Zeker weet ik allee» dat mij die „Pas- sacagüa'-voordracbt een absoluut onvermengd genot heeft verschaft. Zonder twijfel zullen de beide kun stenaressen dit opus van onzen stad genoot als een zeer belangrijke verrij king van liaar repertoire in hoog© eero houden. Na de pauze speelden de dames een „Scherzo" van Saint-Soëns. Ik zal mij niet verder uitputten in lof over de virtuositeit die in dit van geest en leven tintelende etuk door de speel sters wond ontwikkeld, maar eindi gen met de verklaring dat e i in samenspel bier het hoogst mogelijk© bereikt is. En nu strekt het den concertgever, den heer Cats, tot niet geringe eer dat zijne solo-voordrachten zich zoo waardig bij do schitterende prestatie zijner gasten van dezen avond aan- s! ten. Hij opende do uitvoering met Beethoven's heerlijke F-dur-Sonate verrukkend als oen eerste zoele zon nige lentedag? En Cats doorvoeld© de poëzie van deze muziek dat was aan zijn milden zangerigen toon en aan da charme van heel zijn voor dracht te bemerken. Later speelde hij een viertal kleine stukjes, waaronder het prachtig ge zongen „Wiegelied" van R. Strauss en de oolijk voorgedragen „Gavotte" van Gossec uitblonken. Tot slot gaf hij een niet bepaald grootscha, maar zeer muzika le en temperamentvolle vertolking van de Sonate in F-dur van Grieg. Hij genoot het voorrecht bij zijn soli door mej. Henriëtt© Roll te worden begeleid zoodat zijn kunstenaars ziel in niets belemmerd werd baar vleugelen vrij uit ie slaan. Aan blijken van greote ingenomen heid van de zijde der toehoorders ont brak het natuurlijk den uitvoerenden niet; de dames Roll hadden boven dien na de voordracht der „Passacag iia" een bloemenhulde te aanvaar den. PHILIP LOOTS. Rubriek voor Vragen Geubonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houutiaat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en ■woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Is het de gewoonte bij de verschillende dagbladen om te vol doen aan het verzoek om geen ver slag van een of ander geval, dat voor den kantonrechter in behandeling ge weest is, op te nemen? Hoe is dat bij uw blad geregeld? ANTWOORD: Daaromtrent bestaat geen vaste regel d© redactiën be slissen naar gelang van de omstan digheden. VRAAG: Ik heb een zoon, die gaar ne zou teekenen bij de marine. Maar alvorens daartoe over te gaan, wil hij zich door een particulier dokter laten keuren. Kunt u mij ook het adres en het spreekuur van zoo'n dokter opgeven? ANTWOORD: Wanneer uw zoon te 12 uur in Haarlem komt, kan hij tal van doctoren op hun spreekuur aan treffen. VRAAG: Wanneer mijn vader sterft, is mijn moeder dom verplicht boedelscheiding te houden? ANTWOORD: Ja, als er ook maar één kind is dat scheiding vordert, moet die scheiding plaats hebben. VRAAG: Wij zijn in gemeenschap van goederen getrouwd. Als nu één van ons sterft, kom dan de familie om een gedeelte, of kan daarvoor ge zorgd worden? Waar moet ik mij dan vervoegen? ANTWOORD: Daarvoor kan öf ge heel of ten dieele gezorgd worden: dat hangt van de bijzonderheden af. Ga maar gauw naar een notaris, dan komt het wel in ordfe. VRAAG: Iemand krijgt f 8.40 van mij. Ik heb f 3.65 betaald. Nu schrijft hij dat het bedrag met f 3.55 ver hoogd Ls en wil dat ik in eens betaal. Heeft hij daar recht op? ANTWOORD: Hoe het zit met die verhooging, diat kunnen wij natuur lijk niet uitmaken; maar betaling kan worden gevorderd. Wij kunnen u niet radon het op eene vervolging te laten aankomen. VRAAG: Wanneer een man zijne vrouw drie jaren geleden heeft ver laten zonder eenigeai geldel ijken steun, kan die vrouw dan echtschei ding wagen? ANTWOORD: Neen, zij moet wach ten tot er vijf jaar verstreken zijn en dan duurt het proces nog een tijdje. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. RAADSVERGADERING. In de Donderdagmiddag gehouden vergadering waren afwezig da heeren Teding van Berkhout, A. Roezen en Koolhoven. Allereerst werden de geloofsbrie ven van het nieuw gekozen lid mr. W. A. Jacometti onderzocht. Dit werd gedaan door de heeren Bispinck, Bij voet en C. Roezen, die alles in orde bevonden. Daarop werd tot toelating besloten. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van Mr. J. H. Monnik, om hem toe te staan bij 't laten bou wen van een woonhuis aan de Koe pellaan af te wijken van de Bouwver ordening, wat het plaatsen van een uitbouw betreft, 60 c.M. buiten de rooilijn. Het verzoek werd toegestaan. Een adres der Haarlemsche Huis houd- en Industrieschool om subsidie voor het volgende jaar werd in han den van B. en W. gesteld om advies. De Reductor Electriciteits-Maat- ac ha pp ij te Amsterdam beveelde de huur van haar lampen voor straatver lichting aan. De maaisch. garandeer de de lampan, die behalve gxooter lichtsterkte, een besparing gaven van 200 tot 300. Het contract moet aangegaan worden voor 5 jaar. De termijn van 5 jaar vond de Voor zitter eenigszins bezwarend. De heer Bispinck noemde dit geen bezwaar. In 5 jaar wordt dan min stons 1000 bespaard. De heer Tldeman stelde d© moge lijkheid, dat lu de 5 jaar oen uitvin ding wordt gedaan, die nog meetr be sparing ken geven. Misschien zou hierover iets iu een oontract bepaald kunnen worden. Spreker stelde voor, dat de Raad zich voorloopig bereid verklaart, het huurcontract aan te gaan. B. en W. kunnen dan een oontract ontworpen en dan kan da Raad definitief beslui ten. Dit vooretal werd aangenomen. Het kohier schoolgeld 3e kwartaal werd vastgesteld tot een bedrag van I 513.71. De vaststelling van 't bouwplan voor gronden van mevr. do wed. 151- dering werd op voorstel van B. en VV. aangehouden tot de volgende verga- B. en W. stelden voor aan H. M. de Koningin te verzoeken d© gemeen te in eeu andere klasse voor de per- soneale belasting te brengen. Thans is Vogelenzang in de 7e klasse en O verveen en Bloemendaol in de Ge klasse Verzocht wordt thans Voge lenzang in de 6e klasse te brengen en Overveen en BloemendaaJ in de 4e. De Voorzitter deelde mee, dat her haaldelijk verzoeken inkomen, om ontheffing der belasting. Sommige verzoeken zijn ongegrond, maar in 't algemeen is de arbeidende bevolking zwaar getroffen. Door verandering der klassen is eeu verbetering te vor krijgen. Met algemoene stemmen werd be sloten dit adres te verzenden. Vastgesteld werd een verordening voor het gemeentelijk pensioenfonds voor gemeenteambtenaren. Op voor stel van mr. Tide man werden in het ontworpen reglement eenigo wijzlgin gen gemaakt. B. en W. zullen de re dactie van enkele artikelen nog na der overwegen, oin daarna het regle ment nog eens in den Raad to bren gen. Benig© inwoners verzochten verbe tering van de Korte Kleverlaan. Do weg ligt laag, de afwatering is slecht en do tram houdt vlak voor de hui zen stil. De voorzitter merkte op, dat dit een oude historie is. Alle inwoners hebben gebouwd nadat de rails daar reeds lagen, ze wisten dus hoe de toe stand was. De heer Bispinck vond er ook wei nig aan te'doen. De tram daar weg halen ga,at niet, den weg zooveel op- hoogen gaaJt evenmin. De heer Tideman was van die on houdbaarheid van don toestand over tuigd. De bewoners willen evenwel dfe gemeente de kastanjes uit 't vuur laten halen. Laten de bewoners en eigenaars van huizen maar eens uit den hook komen, en zoggen, hoeveel ze voor een verbetering over hebben. Bij zoo'n aanbod kan de Raad de zaak nog eens overwegen. Voor do Raad in geheime zitting ging richtte de voorzitter 't woord tot Mr. Tideman, die voor 't laatst als raadslid tegenwoordig was. Spreker herdacht de bijzondere ijver waarmee de heer Tideman de zaken als raads lid behartigd©, vooral betreurde hij, dat de raad voortaan diens uitste kende juridische voorlichting zal mis sen. Spreker den scheidende dankend voor zijn vele werken Ln 't belang van den bloei der gemeente Bloemendaail, hoopte dat deze in zijn andere betrek kingen o.a. als lid der Gezoaidheid6- conunissie, nog veel zal doen in hot belang der gemeente. De voorzitter wenschte den heer Tideman op zijn verderen levensweg al 't beste. (Ap plaus). Mr. Tideman dankte voor deze har telijke woorden en hot applaus van den raad. Hij herdacht hoe hij steeds met den voorzitter en ook met alle raadsleden aangenaam heeft mogen samenwerken, ook al was er soms heftig verschil van meening. Spreker bracht hulde aan den burgemeester, die hij benijdt om zijn kalme en vrien delijke welwillendheid bij het leiden der vergaderingen getoond. Bij 't scheiden dringt spreker er op aan, en vooral legt hij dit don wet houder den heer De Waal MaJefiji op 't hart, om bij de behandeling der ge meentezaken de juiste waarde toe te kennen aan de rechtsbeginselen. Veel techniek vraagt de aand ucht van den Raad, maar ook van den vorm en de juridische samenstelling hangt veel af. (Applaus). Hierop ging de Raad over in gehei me zitting. BENNEBROEK. Bij de gisteren gehouden stemming voor de verkiezing van 2 notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is gekozen de heer C. van Es, in plaats van den heer C Blokker, die niet meer voor een herkiezing in aanmerking wilde komen. Met algemeone stemmen werd voorts herkozen do heer J. Kuipers. VELSEN. TOCH ONTSNAPT Woensdagavond omstreeks elf uur heeft de gemeenteveldwachter Ten Brink eenige bange oogenblikken doorleefd. Hij trachtte op een tame lijk eenzamen weg een stroopor te ar resteeren, die nog gevangenisstraf moest ondergaan. Deze bood echter ernstig verzet, zoodat Van den Brink hem eerst een geweer, en daarna een groot mes moest ontworstelen. Daar op het geroep om assistentie geeu hulp kwam opdagen, wist ten slotte de strooper te ontkomen. Later heeft men met behulp van rijkspolitie hem nog trachten op te sporen, maar tot heden zonder resultaat. ZANDVOORT. UIT DE RAADSZAAL Donderdagavond vergaderde Zand- voort's vroedschap, onaor presidium van den hcor Bcockman', burgemees ter. Afwezig was de heer Bückmann, Nadat do notulen van do vorige zit ting gelezen en goedgekeurd waren, werd meegedeeld, dat door den Com missaris der Koningin is benoemd tot buitengewoon gemeente-veldwachter alhier de heer Klaas ter Hall. Boeken en kas zijn door het gemeen tebestuur opgenomen alles was in orde, in kas een bedrag van 21.565.05. Het bestuur van de Haarl. Huis houd- en Industrieschool vraagt het jaarlijksch subsidie te veranderen. Tot nog toe kroeg de school f25 por jaar; zij vraagt nu f 10 per leerling en per jaar. 6 Zandv oortsche kind» ren gaan op genueinde school. B. en W. vinden geen termen eeu toewijzend praeadvies te geven. Hot college is wel bereid een retributie-regeling met de school te trachten te treffen, zoo als dio ook met Haarlem is getroffen, wat betreft de 11. B. S.-scholieren. Een voorstel hieromtrent kan de raad binnenkort afwachten. De rege ling zou op den grondslag steunen, dat personen, die voor een inkomen minder dan f500 in de inkom sten-belasting aangeslagen zijn, niets de gemeente moesten terugbeta len. Aldus wordt besloten. Een suppletoir kohier op de hon denbelasting voor 1910 werd vastge steld tot een bedrag yun f 232.35. Door den minister van Binnenland- sche Zaken zijn eenige kleine beden kingen gemaakt tegen de door deze gemeente vastgestelde verordening op de retributieheffing, wat betreft de leerlingen wier ouders huil hoofdver blijf buiten de gemeen le hebben. De wijzigingen werden goedgekeurd. B. en W. stellen voor de gewone gratificatie van f 50 aan den Rijks veldwachter weder toe te kennen. Aldus vv ordt besloten. B. en W. slelien voor, den indertijd voor een jaar benoemden gemeente- opzichter opnieuw te benoemen. De hoer COLLOT D'ESCURY vraagt eenige inlichtingen. Spreker meent, dat de opzichter thans veel particu lier werk verricht. Hij vindt dat een ongewenschten toestand, zoowel voor de gemeente als voor den man zelf. Spr. i3 er voor den opzichter een sa laris van 1200 £t f 1400 to geven, dat opklimmen kan lol 2000. Daarbij kan men hem do verplichting opleg gen geen werk voor particulieren meer to verrichten. De VOORZITTER hoeft da overtui ging, dnt de gemeente in den heer Jansen een persoon heeft, aan wien haar belangen gerust kunnen worden toevertrouwd. Spr. moont ook, dat de geraeentefinanciën zulk een uitgaaf niet dragen kunnen. De heer COLLOT D'ESCURY heeft deze bezwaren wel gevoeld. Hij wil zijn gedachte dan ook niet dadelijk doorzetten, maar wel acht hij goed den heer Jansen in uitzicht te geven oen regeling van zijn positie, zooals spreker daareven heeft aangegeven. De heer ZWAAN vraagt of den heer ü'Eöcury wel eens klachten over den opzichter zijn ter oore gekomen, wat betreft zijn werken voor do ge meente. Do heer.. D'ESCURY Natuurlijk niet. Maar niemand kan twee heeren dienen. En in ieder geval is dat voor een gemeente-opzichter in do eerste plaats ongewenscht. De hoer VAN DER PLAS meent, dat het voorstel-Cullot d'Escury niet urgent is. Als de opzichter zijn werk voor de gemeente niet goed deed, zou do zaak veranderen. Maar daarvan is niets gebleken. Een instructie-wijzi ging kan later worden toegepast. De heer M. KONING is voor uitstel. Wanneer de benoeming nog ©enige weken kan worden uitgesteld, zou spreker daar voor zijn, en B. en W. te machtigen voorstellen betrekkelijk deze kwestie in te dienen. De VOORZITTER zegt, dat de be noeming reeds 1 November moet plaats hebben. De idee van den heer Koning kan dus niet -worden uitge werkt. Maar spr. is het geheel met den lieer Van der Plas eens. De heer SLAGVELD acht het toch wel raadzaam met de idee-Koning mee te gaan. De heer Jansen wordt vervolgens voor een jaar herbenoemd, met inacht neming van toekomstige instructie- wijziging De gemeente-vroedvrouw vraagt den raad een pensioen van 450 per jaar, omdat zij, gezien het pensioen f 300 dat de raad toegekend heeft, genoodzaakt is, eeu particulie re practijk te blijven uitoefenen. B cn W. stellen voor, het verzoek in te willigen, onder verplichting, dat zij, na den 65-jarigcn leeftijd te heb ben bereikt, ge«n practijk meer waarnemen mart. De heer SLAGVELD vindt het pen sioen te hoog zij verdient nu f 500, en dan geeft men geen 450 pensioen. De heer M. KONING vindt, dut de vroedvrouw niet als een gemeente ambtenaar moet besclxiuwd worden, omdat zij niet ten volle in gemeente dienst is Spreker is tegen het voor stel van B. en W. en wil f 300 toege kend zien. De heer COLLOT d'ESCURY vindt B. en W.'s voorstel zeer goed, vooral wat de voorwaarde betreft, die aan de pensioen-toekenning wordt ver bonden. Het voorstel-Koning wordt in stem ming gebracht en aangenomen met zes tegen vier stemmen. Een adres van do afdeeling Zand voort van de Nederlandsche Veroeni- ging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken ter zake van de verla ging van het maximum aantal ver gunningen, is ingekomen. B. en W. adhseeren, het aantal vergunningen niet te verlagen. In de wintermaanden is de te beneden het maximum. De heer M. KONING is het niet met B. en W. eens. Men mag 's win ters bcueden 't maximum zijn, in den zomer is men dat niet. En we mogen geen rekening houden met de bad gasten, maar wc moeten alleen op het vaste aantal inwoners letten. Spreker zal gaarne het verzoek steunen, en stelt voor het aantal ver gunningen op 16 te bepalen. 's Heeren Koning» voorstel wordt verworpen met 3 stemmen voor, dio van de heeren Koning, Van dor Plas en Bakkenhoven. De rekening van hot Burgerlijk Armbestuur over 1909 word goedge keurd, nadal dé heer SLAGVELD ge vraogd had, om 'n de toekomst de bescheiden te doen overleggen. Do VOORZITTER zei, dat met de Opmerking van den heer Slagveld rekening zal worden gehouden. Do gewone subsidie aan het Bur gerlijk Armbestuur werd toegekend on dc begrooting goedgekeurd. DE GEMEENTEBEGROOTING. Dc heer VAN DER PLAS vraagt de reden, waarom de raming voor de plaatselijke belasting met 1000 is verhoogd I)e VOORZITTER deelt mede, dat de inkomsten hooger zijn geworden. De beer VAN DER PI.AS vraagt verder, waarom er 100 op deze bz- grooting is gebracht voor beloonin gen en eereblijken. De VOORZITTER antwoordt, dat deze post dienen moet voor beloonin- gen op de vorderingen van de leer lingen der hoogste klassen van de scholen. De heer VAN DER PLAS vvenscht dozen post tot de helft te verminde ren, en alleen aan die leerlingen een belooning te geven, die uitblinken. Wat liet laatste betreft, daartegen hebben B. en W. geen bezwaar, maar tegen het eerste wei- Het voorstel van den heer Van der Plas wordt niet ondersteund, zoodat de post gehandhaafd blijft. De heer SLAGVELD had gedacht, dat een post uitgetrokken zou zijn voor teruggeving van rioleeringskos- ten door de Hötel- en Terreinmaat schappij. De VOORZITTER zegt, dat dit bij de suppletoire begroo'ing van dit jaar ter sprake komt De heer BAKKENHOVEN wijst er op, dat de kosten voor het ophalen van vuilnis mei 200 verlaagd zijn. Twee werklieden hébben f 525 salaris per jaar. Spreker zou dat verhoogd willen zien tot f 575. Deze zaak zal door de reinig ings- commissle worden onderzochtvoor stellen hieromtrent sullen later vol gen. De begrooting wordt vervolgens vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 65.918.54 1/2. Besloten wordt de jaarwedde van deu opper-brandmeester van 50 op 100 te verhoogen. Van de rondvraag werd door nie mand gebruik gemaakt. Binnenland Da Bakkerswetten. Den Haag, 27 October 1910. In don middag heeft Mr. Troelstra aan den stortvloed der replieken een verrassende wending gegeven, door een motie te lonceeren, waarin der Regeering verzocht wordt het wets ontwerp zoodanig te hervormen, dat daarin wordt opgenomen een rege ling van den dag-arbeid in de bakke rijen. De leider der sociaal-democra ten heeft met zijn scherp-vernuftige redeneering, die deze motie inleidde, eeu belangrijken dienst bewezen aan Kamer en Uegeering beide. Ter verklaring von Mr. Troelstra's optreden in deze. zij er aan herin nerd, dat verschillende sprekers van links, zoowei als van rechts, m den loop der beraadslagingen er op ge wezen hadden, dat zij hot ontbreken van een arbeidsregeling voor den dag, een groote leemte in de wets- voordracht oordeelden. Men was van meemng, dat afschaf fing van nachtarbeid tengevolge zou hebben een overmatige dag-arbeids duur v oor den bakkersgezel. Wel had de Minister Woensdag beloofd, spoe dig met een nieuw ontwerp van wet te komen, waarin de d agar beid in de bakkerijen zou geregeld, worden, maar niet ten onrechte wees men er vandaag in de Kamer op, dat het niet aanging twee malen kort achter een op sterk©'wijze in te grijpen in het bakkersbedrijf. Verbood men nu den nachtarbeid alleen, dan zou men het bedrijf natuurijk anders gaan in richten, eu wanneer men nu, na kor ten tijd, den dagarbeid beperkte, moest men andermaal overgaan tot een belangrijke bedrijfswijziging. Gelijk ik reeds seinde, had de heer De Klerk, de Rotterdamsche afge vaardigde, des morgens reeds met een motie inzake de arbeidsbeperking in den zak geioopen, maar die zou hij niet indienen, zei het goedmoedi- fe oude heertje, omdat hij den heer 'alma de eer wilde laten, om zelf met een wijziging in dezen zin te ko- Maar in den middag liep de zaak in andere richting, dan men mis schien wel verwacht had. Er werd namelijk voorgesteld, om na afloop van de Algeiueene Beschouwingen de behandeling dezer wetsvoordracht tot Februari te verdagen, om den Minister, vóór de behandeling der ar tikelen gelegenheid te geven, de ge maakte opmerkingen rustig te over wogen en, kon hot zijn, zijn ontwerp van wet in den aangegeven zin te hervormen. En da beer T-aiina bleek daartoe bereid. Hoewel hij zich de moeilijk heid niet ontveinsde, dat hij zich dan over eenige maanden nog eens in het wetsontwerp zou moeten inwerken, stelde hij toch in zulk een hooge mat© prijs op het dikwijls als phrase februikto „gemeen overleg" tusscnen .egeering en Volksvertegenwoordi ging, dat hij verklaard© boe te stem men in een verdaging der behande ling. Nu lijkt mij dit de groote verdien ste van de motie-Troelstra de heer D© Klerk bleek haar mee te hebben onderteekend dat zij voorkwam, dat deze anderhaif-weeksche Alge meen© Beschouwingen vruchteloos zouden zijn en de Minister ten slotte toch niet zou weten waaraan hij zich had to liouden. Want, zei do hoer Troelstra, juist, als wij nu hier zoo maar uitr een gaan, beeft d© Regeer in g geen voldoende aanwijzingen, dat de Ka mer nu wij een hervorming van d© wet zoodanig, dat daarin de beper king van den dagarbeid wordt opge nomen. Wel is waar kon men van gehouden redevoeringen van sprekers van zoo u iteen I oopende partij-richtin gen weJ afleiden, dat de Kamer de b» perking wenscht, maar de Regeering kan daarop toch niet afgaan, daar het toch zoor wel mogelijk zou kuu- nn zijn, dat de leden, die voor de ar- beidsbeperking gesproken hadden, dit individucel hadden godoan. En zoo zou 't gebeuren kunnen, dat de wets voordracht in oen g<x«t gewijzigd weed, dien do Kamer ten slotte niet zou blijken t© willen. Hoe 't dus met deze motie gaan zal, of zij aangenomen wordt, dan wel verworpen, zij zal althans klaarheid brengen en der Regeering een poli tiek richtsnoer geven. Vrijdag zal nu de motie in stem. ming komen, nadat de Minister bij zijn dupliek gelegenheid zal hebben gehad zich uit to sproken over de ar beidsbeperking. Tevens zullen dan ook d© replieken der Kamerleden op 's ministers-wet» verdediging beëindigd worden. Vandaag waren die replieken be gonnen door den heer De Beaufort, k Seinde reeds dat deze Mr. Rlaupot ten Cate verdedigde, door mede lo dooien, dat deze hcor secretaris van het Bak kerscomité, hem verzekerd had, -ci.it do bespieding van 's Ministers wo ning tegen zijn wil geschied was en dat hij die ten zeerste had afgekeurd. Het doel dezer „bespieding" ls dat niet een wat te groot woord? schijnt geweest te zijn, om te weten, of de heer Talma zelf ook verseh brood had. Indien dit 't geval was, zou het vermoedelijk tegen hem uitr gespeeld zijn. Maar of dit 'n argu ment tegen den Minister had kunnen zijn? Hoe *t zij de spionnage schijnt wel plaats gehad te hebben, dat consta teerde Minister Talma bij interrup tie. Maar door wie? Door een van do leden van H Bakkerscomité? Dan is de Minister er een weinigj© ,ingeloo< pen." Immers Mr. DJaupot ten Cate had hij niet Willen spreken, om- dat hij door hem op zulk een onwaar dige wijze meende behandeld,te 2ijn, maar wel had hij met de lc-den \aa het Bakkerscomité gesproken. En die zouden nu juist de spionnage- zauk op touw gezet hebben De heer De Beaufort bestreed nog de opvatting van persoonlijke vrijheid van do heeren Van der Molen en Aol- berse, die van oordeel zijn, dat per soonlijke vrijheid is do vrijheid om het goede t© doen en liet kwade te laten. Niet onaardig merkte de heer De Beaufort op; De Regeering beoor deelt hier nu wat goed en kwaad is. En de heer Aalberso vindt dezen maatstaf misschien go«l, zoolang 't oordeel van de Regeering mot het zij ne overeen komt. De heen- Snoeok Henkemans, lid van do Christ.-Hist. Kamorfrficlio was het ten dezen met dom heer Do Beaufort eens. Is de vrijheid van drukpers do hoeksteen van onze gees telijke beschaving, de vrijheid van arbeid is de hoeksteen van onze eco nomische ontwikkeling. Dio hoeksteen wordt beschadigd door liet verbod van nachtarbeid van den aJleen-bak- kenden bakker. De heer Tydeinan viel In zijn re pliek andermaal de twee vorige spro kers bij. De heer Schaper hield des middags de groote redevoering, die aanving met een polemiekje met de heeren Aalberse en Van der Molen. De heer Aalberse moest wat be scheidener wezen niet z'n opmerkin gen, dat de sociaal-democraten steeds paradeerden met sociale wetgeving en de wetsontwerpen op dit gebied afbraken, als zij werden voorgesteld, want volgens spreker gebruikt da Roomsch-Katholieke fractie de soci ale wetgeving als parade-ver tooning en als het op doden aankomt doen zij niets. Wanneer zij nog iets doen, gebeurt dit onder den drang van de sociaal-democrateu De heer Schaper liet nu-en-dan de Kamer eens lachen. „Laat de heer Aalberse niet zulke groote woorden gebruiken" zei hij, „want nu komt hij er bekaaid af." De Kamer lachte, óók, toen de heer Schaper een opmer king maakte, waarom de Voorzitter hem tot de orde riep. De lieer Van der Molen had nl. gezegd de „overwe gingen" der sociaal democraten maar te laten rusten. Daarin zag de heer Schaper iets minachtends voor de overwegingen zijner partijgenooten. Toen zei hij sarcastisch, doelende op de lengte des reusachtigen heeren Van der Molen, dat diens manier van strijden in omgekeerde verhou ding stond tot de lengte van den spre ker. De reprimand© van den Voorzitter volgde en de heer Schaper dacht z'n persoonlijk optreden te billijken door te spreken over de verdachtmakingen den heer Van der Molen. Maar hamerde de heer Van Bylandt an dermaal „lk verzoek u niet van „ver dachtmakingen" ie spreken", zei hij* „O", repliceerde de heer Schaper oolijk, k dacht, dat alleen 't woord Insinuatie onparlementali was. Welk woord moet 'k dan gebruiken „Spreekt u dan van „dergelijke qua- lificaties", raadde de heer Van By landt. „■Mijnheer de Voorzitter", zei de heer Schaper, „dat is me niet krach tig genoeg." De heer Schaper maakte meerma len den lachlust gaande. Hij had 't over de Bakkersraden. „Is dit nu een speciaal anti-revolutionair staatsrech terlijk instituut f" vroeg de spreker* Kn toen met eon grappig gebaar te-, gen den heer Kuyper die met deD rug naar hem toe, in 't Dankje vóór hem was gaan zitten „Ziet de heer Kuy per daarin een speciaal a.-r. insti tuut. Dr. Kuyper z'n hoofd omwendend „Heelemaal niet 1" „Hieruit blijkt", constateerde dé heer Schaper onmiddellijk, ,,dat zelf» ren grondpeUer -an de inti-rev. par tij in de practijk niets van de anti-rev, beginselen weten wil."

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6