NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28© J&srgeng. No. 83SO Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 29 OCTOBER 1910 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V ERTENTIËN: PER DRIB MAANDEN: $^IL Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem- - 1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der B'j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Adverieittiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! Franco per post door Nederland1-65 «r 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Gciüusfreerd ZondTgsblad, 'voor 'Haarlem* I 0X& Redactie e" Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Costfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. &SD> Drukkerij: Znider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7673, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 30 OCTORER. Schouwburg: Gastspiel Agnes Sor- ma: „Monna Vanna", 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstellingen. Brongebouw: Concert Haarüemsch Muziekkorps, 8 uur. Soc. Vereeniging: Henri tet Hall: Hebt u niets vergeten?", 8 uur. KI. Vereeniging: Specialiteiten- voorstelling, 7 1/2 uur. MAANDAG 31 OCTOBER. Soc. Verceinging: Henri ter Hall: „Hebt u niets vergeten?", 8 uur. Ripperdasi: r 13: Lezing door Prof. Bolland, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1242. H. J. Visser. 'Als ik hierboven schrijf H. J. Visser, 'dan maak ik een fout De heer Visser heeft namelijk, toen hij als Raadslid gekozen werd, ontdekt, dat hij eigen lijk J. II. Visser heet. In elk geval bestaat er voor ons geen verwarring, we weten wie bedoeld wordt en beel den hier den beer Visser af, terwijl hij naar de vergadering van den ge meenteraad stapt, nog even een trekje doende aan zijn sigaar, vóórdat de hamerslag des voorzitters, waarmee de vergadering wordt, ge opend, aan alle rookgeneuchten on verbiddelijk een einde maakt. De heer Visser is in 1853 te Harlin- igeu geboren en heeft dus nu den leeftiid van 57 jaarin 1907, dus drie jaar geleden, werd hij tot lid van den Raad gekozen. Hij kan wel be schouwd worden als een vertegen woordiger in den Raad van den mid denstand, daar hij zoowel van de Haarlemschc Ilandelsvereeniging als van de vereeniging „de Hanze" be stuurslid is. Tot hen, die in den Raad veel spre ken, behoort hij niet, maar niettemin is hij een belangstellend lid, die bij de vergaderingen trouw op zijn post is en niet schroomt om het woord te voeren, wanneer bij meent iets te moeien zeggen. Uit den aard van de zaak is dat vooral over onderwerpen van practisehcn aard. En zoo Tinden wij hem dan nu onder de voorstellers van gaspriisverlaging. Met de heeren Brogonje. Modoo en De Braai is hij van oordeel, dat de tegenwoordige prijs van S cent voor muntgasvor- br ui kers en 7 cent voor andere con sumenten. zeer wel met een cent kan worden verminderd. Tk maak van de gelegenheid ge bruik, om van dit voorstel het een en ander te zeggen. Het plan tot. verla ging van den gasprijs in 't algemeen is zoo oud. als de gasprijs zelf be staal. Sommige voorstanders zoeken het schrikkelijk hoog op ze meenen, dat de gemeente tot verlaging ver plicht is, op grond vair beloften of toezeggingeu. digs zouden zijn gedaan tijdens do onderhandelingen met de Imperial. Als ik eens héél veel tijd heb, zal ik eens nazien, of er- werkelijk zulke beloften zijn gedaan, hoewel ik meen, dat daaraan niet al te groote waarde moet worden ge hecht. Ik kan mij toch niet voorstellen, dat een toezegging zou zijn gedaan, zonder eenig voorbehoud, eeu belofte voor alle gevallen, Een gemeente administratie is een zaak van altijd wisselend aanzien en de mogelijk heid is volstrekt niet buitengesloten, dat men iets, dat vandaag als waar schijnlijk vvQi'dt voorgesteld, in de toekonisi niet kan uitvoeren, omdat de omstandigheden totaal zijn ver anderd. Een tweede soort gasprijsverlagers «ijn de menschen, die oordeelcn, dat ®en gemeente op haar bedrijven in 1 geheel géén winst mag maken, om dat die winst kan worden aange merkt als een indirecte belasting, en deze soort belastingen uil den booze ls. Velen denken er anders over, vin den het gansch niet schrikkelijk, dat wie in den vorm van gemeentebelas ting weinig of niet in de algemeene lasten bijdragen, iets bijbrengen tot haar financieel welvaren door hun gasquitantie. Deze principieele Raadsleden zitten trouwens met hun figuur verlegen. Handelden ze daarnaar volkomen, dan moesten ze voorstellen in het geheel géén. winst meer op hot gas te nemen, waardoor evenwel het ge meentelijk budget hopeloos in de war zou raken, zoodat ze dan ook den moed missen, daarmee ruiterlijk voor den dag-te komen. De derde soort verlagers van den gasprijs vindt nu haar vertolkers in het viertal, waartoe ook de heer Visser behoort. Het is een kwartet schalken. Kijk eens hier, zeggen ze, door ons voorstel wordt wel een be langrijke greep in de winst gedaan, maar bet. debiet zal er zoo door toe nemen. Dii is een zuivere koopmans overweging, waartegen over 't alge meen weinig te zoggen valt Maak de waar goedkooper en er wordt meer ran verkocht Maar zal de uitbrei ding van het debiet tegen de winst- 550.000 meters over den muntmeter. Wordt een algemeene verlaging van een cent toegepast, dan heeft de ge meente een zekere winstderving van ruim een ton, onze inkomstenbelas ting wordt geraamd op 585.000, zoodat die een volgend jaar met meer don een zesde zou worden verhoogd, dus met ongeveer drie kwart pro cent. Een stijging om van Ie beven Een winstderving van 35.000 (al leen op het muntmetergas) zou wel licht overkomelijk zijn. In elk geval zou die nooit n^et 1 Januari 1911, zoo als de voorstanders meenen, kunnen worden ingevoerd, omdat daarmee het evenwicht in de, pas goedgekeur de, begrooting te zeer zal worden verstoord. En mocht men soms zeggen, dat ook de groote gasverbrulkers, met name de winkeliers, wel een cent per kub. meter minder willen betalen, dan wijs ik er op, dat die meer en meer tot electrisch licht zullen over gaan en bovendien breedheid van in zicht genoeg-hebben, om te beseffen, dat een schijnbaar voordeel een groot nadeel wezen kan, wanneer derving opwegen Ziedaar de vraag, die de voorstellers zeker niet bevesti gend zullen beantwoorden. Ze zijn niet zoo bijster zeker. Wel verwachten ze meer gebruik van gas over den muntmeter, maar van gas voor koken en verwarming zeggen ze, dat velen, voor wie dit te bezwarend is, bij een minderen prijs hiertoe wellicht zullen overgaan. Wel licht. En hun derde uitbreidings argument is, dat velen onder de mindergegoeden het gas nog ontbe ren, omdat petroleum goedkooper voor hen is. Uit dit alles valt een logische con clusie te trekken. Toeneming van gas over den muntmeter wordt stellig vern acht, over den gewonen meter is het onzeker. Waarom dan niet alleen het muntmetergas met een cent ver laagd Ik zeg niet. dat ik er een voorstander van ben, maar dat hier mee. zonder al te groot gevaar, al thans een proef genomen zou kun nen worden, indien de Raad iets voor verlaging voelt. Voor 1911 wordt ge raamd een gasverbruik van 6 mil- lloen 550.000 kub. meters over den gewonen meter, van 3 mill! oen daar een verhooging van belasting percentage, dat de menschen van Haarlem afschrikt of hen er uit weg jaagt. daartegenover staat. De heer Visser kan het zijn mede voorstellers mededeelen, hoe inder tijd, juist op dien grond, de Haar- lemsche Handelsver een iging zich te gen verlaging van den gasprijs heeft verklaard. J. C. P. Stadsnieuws Handwerkcursus. Begin November zal mevr. Dyssel- hof—Keuchenius aan de Industrie school te Haarlem een cursus be ginnen voor handwerken. Do bedoe ling is hoofdzakelijk, het geven en bespreken van eenvoudige randjes, geschikt voor versiering van kinder jurkjes, kleedingstukken van vrou wen, kleedjes, gordijnen, etc. Verder zullen besproken worden handwerken, door de leerlingen zelf vervaardigd en zooveel mogelijk be schouwingen en uitleggingen gege ven worden van toegepaste kunst uit vroegere' tijden. Dieisial van f2175.- Sedert 1 September j.L woont hier aan de Leidsc bevaart no. 224, de heer IL J. v. Bremen, Officier van het Indisch leger, thans roet verlof. Donderdagmiddag tusschen 3 en 4 uur, toeu hij met zijn echtgenoote uit was, en de dienstbode alleen bleef, vervoegde zich aan de woning een werkman, opgevende te komen namens den huisbaas, om don kel dervloer en de sloten der deuren na te zien. De dienstbode heeft dit toe gestaan, waarop de werkman bene den en boven z.g. aan het werk ging. Hij was al vertrokken, toen de heer v. B. en zijn echtgenoote thuis kwa men. Eerst gisteren heeft de dienst bode van liet bezoek van den werk man meedeeliug gedaan. Zij had dit vergeten, daatr zij Donderdagavond haai' avondje had. Vrijdagavond om streeks half 12 ontdekte de heer Van B-, dat uit een gesloten kast, staan de op zijn slaapkamer, uit een onge sloten city-bag al het daarin geborgen bankpapier was ontvreemd, bestaan de uit een bankbiljet van 1000, een bankbiljet van 300, een bankbiljet van 2O0, een paar van 100, en rage van 25, te zaman 2175. Hij is daarop dadelijk de politie gaan waarschuwen, welke tea- plaatse een onderzoek instelde. Daarbij bleek, dat bedoelde kast een dubbele glazenkast niet twee deuren met geweld moet zijn opend, daar nabij het slot der deuren indruksels van een bard voorwerp zichtbaar zijn. Het signalement van genoemden werkman door de dienstbode opge geven, is: ouderdom omstreeks 25 jar ren, middelmatig laag, donker uit zicht, aankomende snor, fatsoenlijke spraak, gekleed in donker colbert- pak, gestreept boezeroen en pet. Bij onderzoek is gebleken, dat doaor den eigenaar van 't perceel, den heer R.niemand was belast om den kel der en de sloten na te zien. Een paar weken geleden waren reeds bezighe den aan deu kelder verrioht. De heer Van B. had dit bedrag in buis, om de installatie van zijn huis te betalen. Hij is legen inbraak ver zekerd voor zijn inboedel, niet voor geldswaarde in of buiten brandkast. De reehor cl ie is druk in de weer om zoowel den dief als het gestolen bank papier op te sporen. WEL KRAS. We hebben al heel wat gehoord van jonge gauwdiefjes, maar wat we nu te vertellen hebben is toch wel heel kras. Twee jongetjes, de v ij f-jarige A. G. en de negenjarige W. v. O. zijn de woning van juffrouw H. P., vrouw van A. J. B., m de Korte Wijngaard straat binnengegaan, terwijl de ze venjarige J. G. op den uitkijk stond. De negen- en vijfjarige diefjes heb ben toen uil een gesloten lin nenkast weggenomen twee gouden schakelarmbanden, drie fantasie broches, fontasie-manchetknoopen, bmui-granoten koralen en allerlei kleinigheden. De voorwerpen hebben zij in bewaring gegeven aan een meisje, dat in de Pieterstraat woont De politie onderzoekt hoe de zaak in elkaar zit HET DRAAL EN PIEPSYSTEEM. Bij de begrooting is ter sprake ge komen de methode, om bij de belas tingschuldigen de schroef zoolang aan te draaien, totdat het hun te erg wordt en zij piepen. Deze wijze van doen werd afge keurd en ook de voorzitter deelde mee, dat B. en W. een anderon weg wenschen in te slaan. Wij hebben daarvan aandachtig kennis geno men, maar wenschen even op te mer ken, dat die blijkbaar nog niot be wandeld woerdt. Een van onze redactieleden name lijk ontdekte bij het ontvangen van zijn aanslagbiljet, dat het cijfer niet onbelangrijk was verhoogd. Overeen komstig de aanwijzing op het biljet stapte hij naar den controleur, den heer Alberti, die hem vriendelijk ont ving en beloofde te zullen informee- ren naar de reden van die verhoo- ging. Spoedig kwam die inlichting niet, want de weteouder, Dr. Kr use- man, was op reis en er moest ge wacht worden op zijn terugkeer, waaruit onze redacteur opmaakte, dat het antwoord met groote zorg zou worden samengesteld Dankbaar wachtte hij af en kreeg dan ook de zer dagen van den controleur be richt, dat de gewenschte informatie ten Stadhuize was te vernemen. Inderdaad vernam hij daar, dat B. en W. de belasting op het aange geven cijfer hadden gebracht, omdat zij meenden, datditde werke lijkheid het meest n a b ij- k w a m. Onze redacteur is verbluft naar huis gegaan. Het orakel van Delphi, meent hij, is er nog niets bij. Maar- het komt hem toch ook voor, dat het vermaarde stelsel van aandraaien tot ze piepen nog druk in werking is. Koperdiefstal. De heer M., koperdfijver op de Oude Gracht heeft aangifte gedaan, dat een koperen plaat uit zijn werk plaats is weggenomen. VALSCH GELD IN OMLOOP. Men moet oppassen bij het aanne men van geldstukken. De timmerman W. V.. ontving valschen gulden in een winkel in de Wijdesteeg. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Een portemonnaie met inhoud, G Oly, Teding van Berkhoutstraat 20. Een paar kinderwantjes, N. Bosi, Korte Wolstraat 11. Een lorgnet in étui, H. Scheffer, Lange Raamstraat 28. Een wit kinderbontje. P. Hooger- vorst, Tugelastraat 53. Een zilveren broche. J. I- G Roe mer, Tulpenstraat 25. Een astracan handschoen, H. van Wijk, Ostadestraat 5. Collecte. De collecte voor de scholen met den Bijbel heeft alhier f 577.72 1/2 opge bracht. Baden. In het douchebadhuis aan het Le<id- schepleln zijn in de afgeloopen week 1085 yaden genomen; in dat aan den Koudenhorn bedroeg dit 640. Uitbreiding fabriek. Uit de beste bron vernemen, wij, dat de Jamfabriek „Kenau" door de fiTma Droste en Co. is aangekocht ter uitbreiding harer cacao- en cho coladefabriek in den Veerpolder. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 11T0. Ingeschreven: 10 timmerlieden, machinale houtbewerkers, 1 wa genmaker, l meubelmaker, I mo delmaker, 5 metselaars, 9 opper lieden, 8 stucadoors, 4 witters, 6 machinebankwerkers, 9 monteurs, 8 grofbankwerkers, 1 metaaldraaisr, 9 vuurwerkers, 1 ketelmakere, 4 burgsrsmedsn, 9 machinisten, 5 sto kers, 8 electriciens, Instrument maker, koperbankwerker, ko perslager, 9 loodgieters, 1 sohoen- maker, 1 zadelmaker, kleerma ker, 18 schilders, 1 behanger, 1 stoffeerders, 8 bloemisten, 6 tuin lieden, 4 grondwerkors, 4 bakkers, 1 banketbakker, 1 slager, 1 krui deniersbediende, keliner, 8 ma gazijnknechts, 10 loopknochta, 9 huls knecht, 1 sigarenmaker, 1 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 1 letter zetter, lithograaf, binder, 19 losse werklieden 1 dienstboden, 7 werksters, l naaister, 1 kook ster, huishoudster, 8 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., boutdraaier. Uit de Omstreken SCHOTEN. Evangelisatie. Donderdag j.L werd onder veel be langstelling het eerste huwelijk door Ds. Brandsma kerkelijk voltrokken. De belangstelling gold minder het huwelijk, dan wel de bijzonderheid, dat zulks nog nimmer op Schoten was voorgekomen. Voorlieen trouw de men steeds Protestantse* kerke, lijk in Haarlem.- Er worden alhier ernstige pogin gen In het werk gesteld om tot het oprichten van een Christelijk ge mengd koor te komen Zoo men hierin slaagt zulle» de re petition in het gebouw van Christe lijke Belangen gehouden worden. Herbal ingsenderwfjs, "Voor liet herhaliogsonderwijs dat op 1 Nov. a.s. aanvangt, hebben zich 22 leerlingen aangemeld. HAARLEMMERMEER. Motie. Door de afdeeling Nieuw Vennep van Patrimonium is in een gehou den openbare vergadering, na breed voerige bespreking, de navolgende motie aangenomen De afdeeling Nieuw Vennep van Patrimonium. gelet hebbende op de telkens voor gekomen geweldplegingen in deze gemeente, welke alle, zonder uitzon dering, gericht waren tegen die pa troons, die vreemde werkkrachten iu dienst hadden genomen, spreekt haar verontwaardiging en diepe afkeuring daarover uit, als zijnde deze geweldplegingen eena uiting van revolutionairen aard, waartegen Patrimonium ten allen tijde en ten sterkste ageert. Anderzijds betreurt zij het, en spreekt hiermede daarover haar af keuring uit, dat er patroons zijn, die op onwaardige wijze handelen, door gebruik te maken van vreemde werk lieden, met voorbijgang van inwo ners. die daardoor werkloos rondlie pen, met een langen winter in het verschiet, waardoor de gemoederen werden opgewekt tot gelieel af te keuren handelingen. Besluit dit zooveel mogelijk ter al gemeene kennis te brengen. BLOEMEND AAL. Tegen den bestuurder van de auto G 2723 is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden met zoodanige snel heid, dat de veiligheid van het ver keer in gevaar werd gebracht. Hij reed op den Zijlweg met zoodanige snelheid langs een troep soldaten, dat oen commandant-onderofficier werd aangereden en slechts door vlug op zijde te springen aan erger ont- IJ MUIDEN. Gisterenmiddag is van de haring vloot te IJmuiden binnengekomen het N'ederiandsch Hospitaal Kerk schip De Hoop. Alles was wel. Binnenland TWEEDE KAMER. L'it het afdeelingsverslag over de begTooting voor Landbouw, Nijver heid en Handel blijkt, dat o. a. ge vraagd is Wil de regeering een tweede tuin- bouwwinterschool in Noord-Holland oprichten Hoe staat het met het verstrekken van grond aan landarbeiders Waarom komt er voorloopig niets van ongevallenverzekering vóór den landbouw en zeevaart Is spoedig de verheffing van de veeartsenijschool tot hoogcrhool te verwachten Volgt uit de instelling van een Zui derzeeraad, dat de regeering afziet van een voorstel tot droogmaking der Zuiderzee Is de verplichting van draadlooze telegrafie pp schepen als de „Willem II" niet noodzakelijk Aangedrongen werd op een ver plicht examen voor stuurlieden en schipper van viaschersvaartuigeii, en dit wel met het oog op de vele onge lukken, welke door onbekwaamheid van schippers en stuurlieden worden veroorzaakt. Evenzoo voor machinis ten. HULDEBLIJK Dr. J. NOUWENS. Wij lezen in „De Middenstands bond" Er beeft z>ch eene commissie ge vormd, bestaande uit de heeren J. S. Meuwsen, W. Nieuwenhuizen en J. Das Dzn., om den Nederlandschen middenstand in de gelegenheid te stellen, aan dr. J. Kouwens bij cijn vertrek naar Rome een huldeblijk aan te hr.vUa_

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1