«chap Jtau, «iuand« huwelijk, niet met onderlinge toestemming worden opge geven of gewijzigd. VRAAG. Kun op een minderjarig kind, geboren uit een in gemeenschap van goederen gehuwd echtpaar, een te wachten erfdeel van do vrouw's va der worden gezet, zonder dat de man er aan kan komen AN L W OORD. Slechts gedeelte lij k. namelijk voor zooveel betreft het beschikbare deel der nalatenschap. Daar iu een testament voor noodig, zoodut duurover mei een notaris zou moeten w orden gesproken. VRAAG: is een huurder verplicht iedereen toe te laten bij verkoop van hot huis, dat hij bewoont, om het te bezichtigen? ANTWOORD: Volgens de wet be staat die verplichting wel, maar zij regelt zich naar het gebruik cn de billijkheid en daaromtrent worden, wat veel lictor is, in huurcontracten vuak bepalingen gemaakt. Bestaat ■uo danige bepaling niet, dan is eene regeling tusschen huurder en ver huurder, als de verkoop geannon ceerd wordt, alsnog gewenscht, VRAAG: Heeft een schuldeischer het recht om eeaie vordering van 22 jaar terug op een schuldenaar te ver balen? 01 is die vordering verjaard? ANTWOORD: Als het een schuld is wegens geleverde goederen, dan te de schuld verjaard. Da schuldenaar zal zich dan wel op de verjaring be roepen en desnoods den eed afleggen dut die vordering voldaan is. VRAAG Toen die levering plaats had was de firma nog een zaak van vader cn zoons. Thans is het een naamlooze vennootschap geworden. De schuldenaar wordt thans aange maand om te betalen op onaanneme lijke voorwaarden. Kan de vennoot schap nu nog dwingen om te betalen eu desnoods den schuldenaar fail liet doen verklaren? ANTWOORD: Dal de rechtsbetrek king tusschen de schuldeischers on der li gewijzigd is, kan hun vorde ringsrecht niet bouadeelen, maan- in den eisch om faillietverklaring uit te doen spreken zuilen zij wel niet Blagen. Niet alleen dat de verjaring het vorderingsrecht in deu weg kan zitten, maar bovendien is het de vraag of de man méér schulden heeft. VRAAG: Ik heb 0011 kanarie, diio eeu goede zanger, en een half jaar oud is. Soms heeft hij aanvallen, waarin men zou zeggen, dat hij oen toeval had. Is dat gevaarlijk? En kan ik er iets tegen doen? ANTWOORD: Die aanvallen zijn an gevolg van zwakte. Geef hom als hcofdvocdcr Van Nikkelen Kuyper's zaugzuad cn dagelijks een stukje eierbrood geweekt in melk. Dan zal bij spoedig van de kwaal genezen ,ziju. VRAAG: Mijn kanarie zingt ai in geen jour meer. Hij hoeft dikke schub tierige pootjes, die hem veel pijn schijnen te doen, ook de nageltjes groeien verkeerd. Ik geef hem zang- zaad, maar wat kan ik er verder aan doen? ANTWOORD: Dat de nageltjes ver keerd groeien is een gevolg, dat u de pootjes niet goed hebt onderhou den en die nagels niet op tijd hebt ge knipt. Knip eerst de nagels af, en wrijf daarna de pootjes in met boor- zall. De dikke schubben moot u in wrijven met petroleum, dan vallen die van zeif af. Na de genezing zal hij wet weer gaan zingen. VRAAG. Kunt u mij ook een middel opgeven tegen kippensnot? ANTV\ UUiiD: nen weinig fenegriek door het ochteudvocr en enkele drup pels olijfolie per kip, doet ze spoedig genezen. VRAAG: Waai' in Amerika worden de Wright-aeroplanes gemaakt? ANTWOORD: Te Dayton, in den «laat Ohio. VRAAG: Onze kinderen maken ons op straat uit voor ai wat leelijk is, waar wij niet hij zijn; er zijn getui gen van. Wat moeten wij daaraan doen. ANTWOORD: U kan een klacht doen bij de politie, maar- wij roden u dat af. Stoor u er niet aan, don ia het gauw gedaan. Mercadet Dezer dagen zal het gezelscliap van den heer Royaarcls in den Schouw burg een opvoering geven van „Mer cadet". De heer Royaards zoi de hoofdrol vervullen. Dit tooneelstuk en H spel van Royaards zijn door onzen tooneel-criticus indertijd gunstig be oordeeld. Binnenland DE KONINGIN-MOEDER. De Koningin-Moeder der Nederlan den ging Dinsdag met haar gevolg uit Weenon naar Baden. Zij gebruik te het dejeuner bij aartshertog Rad nor en zijn gemalin, en keerde in den namiddag in het hotel terug. Des avonds dineerde H. M. bij den Ne- derlandschen gezant jhr. mr. W. M. van Woede. EERSTE KAMER. In de gisterenavond gehouden ver gadering werden de tieeren Van der- Does de Wiliebois, herkozen lid dor Kamer en De Ma,rez Ovens, gekozen lu do meatue-Van Heookeren, nadat van laatstgenoemde do geloofsbrie ven in orde waren bevonden, beëo- digd en namen zij zitting. Ingekomen was een schrijven van den heer Godin de Beaufort, melden de dat iiij wegens voortdurend© onge steldheid, welke hem reeds geruimen tijd belet de vergaderingen bij te wo nen, ontslag neemt als lid van de Eerste Kamer. De vojrzitte rverklaarde, met leed wezen kennis te nemen van dit bo- sluit, dot ter kennis van dien minis ter van Bimieniandsche Zaken zal worden gebracht. Besloten wend heden om 2 uur te beliandjelen de in staat van wijzen zijnd!© wetsontwerpen, namelijk: die nopens de Octrooiwet, de burgerlijke pensioenwet, de begrootingen van Suriname en Curacao, de particulie re landerijen op Java en de banken van leening. UIT DEN HAAGSCHEN GEMEENTERAAD. Bij 't begrootingsdebat werden twee moties vun den heer Iluejenbos om een commissie van 5 raadsleden te l>e>- noemen om een onderzoek in te stel len naar den toestand van het verple gend personeel zoowel in als buiten ziekeninriebtingen en ziekenhuizen, en om uit te spreken, dat de arbeid van verplegers en verpleegsters hoog stens 10 uur daags mag bedragen verworpen Eveneens werd met 17 tegen 16 stem men verworpen, een voorste!-Thomson om den arbeidstijd van vorplegers en verpleegsters indenregel op niet langer dun 10 uur vast te stellen. De heer IToejenbos wilde meer van gemeentewege gedaan hebben tot be strijding van de kindersterfte. Moe derschoten zijn niet voldoende, als daarmee niet gepaard gaat een orga nisatie van het huisbezoek. Hij stelde een motie voor, om B. en W. uit te noodigen hun advies uit te brengen over do oprichting van een z.g. „Sanglings- und Mülterheim zooals men dit in Duitschland noemt. Wethouder De Wilde verklaarde, (Jat de gemeente alles geeft, wat ge>- viaagd wordt voor de verpleging van zuigelingen B. en W. namen de motie De heer Deen diende een motie in, om de opeenten op de pcrsoneele be lasting van 130 op 102 terug te bren gen. De heer Ter Laan stelde voor, om bij het behoud van een maximum van 150 voor de opcenten de lagere aan slagen te verbeteren, wat z. i. ge schieden kun binnen de perken der wet. Over doze voorstellen werd uitvoerig gedebatteerd.. De wethouder Simons zei o. a. Er is geen enkele motie noodig. B. en W. zulten de zaak ernstig overwe gen, maar zij willen grond onder de voeten hebben en stellen zich niet te vreden met slagen in de lucht. Zij mo gen eerst beslissen naar vaste gege vens. Dan zal de zaak een onderwerp van ernstige overweging uitmaken voor het jaar 1912. Hierna werd de motie-Deen verwor pen met 16 tegen 15 stemmen en de motie-Tor Laan verworpen met 23 te gen 10 stemmen. Over het artikel betrekkelijk de op- ceuteuheifing staakten de stemmen (16 legen 16}. De voorzitter" wilde herstemmen. De heer Ter Laan verzette zich daartegen, omdat dc Gemeentewet 't niet toelaut en men den leden gele genheid zou geven hun stem te veran deren. De nieuwe stemming wordt aangehouden tot de volgende verga dering. Woensdagmiddag werd in een daar voor speciaal belegde vergadering op nieuw gestemd. De uitslag was, dut de opcenten met 23 tegen 11 stemmen werden aangenomen. DE STORM. Het ijzeren aakschip „Trio", van Oud-Beierland, geladen met suiker- Weten, is aan den zeedijk onder Phi lippine, door den storm gevuld ge raakt. en gezonken. De opvarenden konden zich redden. Op de Spijkerplaat is een tjalkschip gestrand een sleepboot vertrok ter assistentie. Te Borssele is door den storm een schip op den provincialen steiger ge- worpen en gezonken. De opvarenden werden gered. DOOR 'T ONWEER GEDOOD. Dinsdagmiddag woedde ook boven Eindhoven en omgeving een onwe- der. Dit herhaalde zich in den avond, doch thans korter en heviger. Tijdens een geweldigen slag, omstreeks half elf, werd een zekere mej. Van der Mortel, op Strijp, terwijl zij aan ta fel zat, door den bliksem getroffen en gedood. VERDRONKEN. Te Delft is dc 70-jarige W. van D., verpleegde uit het R.-K. Oude-Man- nenhuis, aan de Kantoorgracht al daar te water geraakt en verdron ken. Op liet Hollandsch Diep is het met beetwortels geladen scheepje van den beurtschipper De Wijs, van Stan daardbuiten, omver gezeild. De schip per, een man van 35 jaar, is daarbij verdronken de overige opvarenden werden door de sleepboot „Cathari- na" gered en naai Dordrecht ge bracht VERLAGING VAN DEN PRIJS VAN HET MUNTGAS TE AMSTERDAM. Het „Gemeenteblad" bevat thans het voorstel van het raadslid Wibuut, luidende als volgt Ondergoteekende heeft de eer, bij volgn. 30 der Begrooting voor te stel len te beginnen met 1 Januari 1011, voor de levering van „muntgas" ecu gelijken prijs te berekenen als voor „gewoon gas". In zijn toelichting tot dit voorstel zegt de lieer Wibaut ,,Dc voorsteller geeft zich reken schap van de grootere kosten van af levering, die het muntgas veroor zaakt. Doch hij acht het een onjuiste stelling, dat deze grootere kosten van aflevering zich moeten uitdruk ken in hoogeren prijs. De levering van muntgas is ondernomen, en wordt gedreven, om een groote groep verbruikers te bereiken, die anders geen verbruikers zouden kunnen zljo, met het uitsluitend commen-cieele doel, om den afzet van gas te ver- grooten en aldus den kostprijs voor al het geleverde gas te verlagen. „Op dozen grond is de voorsteller van meening. dat de meerdere kosten van aflevering van muntgas moeten worden beeehuuwd als gewone be drijfskosten, van al het geproduceer de gas te zamen, immers in het be long van grooteren afzet en daaruit voortspruitende lagere productiekos ten voor het geheels bedrijf zijn ge maakt. Deze kosten van aflevering vormen dus een deel van de algemec- no productiekosten, doch moeten niet worden uitgedrukt in een hoogeren prijs van hot muntgas afzonderlijk. Kerk en School DE TAAK DER RECHTSWETEN SCHAP TEN AANZIEN VAN DE VRIJE RECHTSPRAAK. Gisterenmiddag aanvaardde prof. mr. E. M. Meijers het ambt van hoogleeraar in de rechtsgeleerde fa culteit aan de Universiteit te Leiden met het uitspreken van een rede, waarin hij uiteenzette de taak, die de rechtswetenschap heeft te vervullen met betrekking tot de vrije recht spraak. Rechtszaken Het misdrijf op do Nicoiaas Witsenxade. (Vervolg 1ste dag). Hierna wend de beklaagd© IMKE BEETSMA ONDERVRAAGD. Zij zei to Dokkum, evenals bekil. Ronner, scbood te hebben gegaan. Ronner zat toon twee klassen lager. Kort na den dood harer moeder, tien jaren geleden, werd zij acht maan den verpleegd in het Reddinghuis van het Leger des Heils te Water graafsmeer, omdat ze geen thuis had. Beklaagd© werd hierop onder vraagd over de verschillende dien sten die zij gehad heeft. Zij erkende in sommige dier diensten oneerlijkhe den te hebben gepleegd. In 1907 ging zij met 1 100 overgespaard geld naar dc kermis te Leeuwarden en verteor de daar hel geld. Vervolgons had zo nog eenigo diensten cn eindelijk kwam zij bij mevr. Winia, waar zij 120 verdiende, benevens kost en in woning en 26 waschgeld. Mevrouw Winia was tussohembeido driftig en kon haar dan wel eens uit schelden en uitvloeken, maar overi gens had zij het er goed. Zij erkend© aan de moeder van beklaagde Ron ner een bezoek gebracht en toen ver teld to hebben, dat haar mevrouw een schatrijke vrouw was, da© een bontmantel voor f 140U kocht, voor een broche 1000 en voor een oorbel 1200 kon besteden. Tusschen bekl. en Ronner bestond, in het geheel geen verhouding. Zij erkende aan Ronner den avond van den 25en Februari een briefje ge schreven te hebben om een boodschap te doen. Zij liet hem in de keuken en toonde hein het huis. Het hokje op zolder hoeft zij hem echter niet aangewezen. Dat het water op stond, is waar. Toen het half twaalf was mevrouw was toen nog niet thuis zei ze tot Ronner, dat hij uou wel weg kon gaan. Hij verwijderde zich en bek] ducht niet ouders of hij ver liet hot huis. In den loop van den avond, van 25 Februari kwam er aan dc woning van mevr. Winia een meneer, een baron zijn naam weet zo niet donk«r gekleed en een fantasiehoed dragend, en die geregeld 's middags bij mevrouw aan huis kwam, doch ruzie met mevrouw had gehad, zóó zelfs dat ze hem gezegd had, dat zo hem niet meer wenschte te ontvan gen, aanbellen met verzoek om den sleutel. Ze liet den sleutel naar be neden zakken. Om twaalf uur sloot mevrouw de straatdeur, maar ze denkt dat de „baron" 's avonds zich reeds in huis had begeven vóór de thuiskomst van mevrouw. Ho© dit zij, toen zij in den ochtend „moord" hoorde roepen, ging zij direct naar boneden en zag zij den „baron" de slaapkamer van mevrouw verlaten, met de pan in de hand. „Laat mij gau wuit, dan krijg je 300," zei hij. BekJ. heeft toen de deur ontsloten en hij vertrok. Even later kwam Ronner en die zei tot bekl.:,,die meneer van gisteravond heeft mij gevraagd of ik mevrouw Winia letsel wilde toebren gen. Den krijg ik f 2000 en dan ga ik lekker naar het buitenland." De president noemde diit verhaal tastbare leugens Bekl.: Ik heb de waarheid gezegd, als u 't niet golofot, kan ik 't niet hél- j>en. President: Waarom don eerst eind© Augustus er mee voor don dag go- komen, terwijl u er voor dlien tijd niet van gesproken hebt? Bekl.: Omdat ik dacht dat ze me vrij zouden laten. Hierna werden de DESKUNDIGEN dr. H. J. M. Schoo en J. P. van Don gen gehoord. Zij werden door den rechter-com- missaris belast mot de uit- en inwen dige sohouwing van het lijk van Ma- thild© Romkje Winia. Hot rapport dat zij van deze lijkschouwing, die in het WiThelmina-gasthuis werd verricht, hebben opgesteld komt tot de volgende conclusie: A. Bovenomschreven lijk is dat van een krachtig gebouwde, sterk gevoe de vrouw van middelbaren leeftijd, in wier organen goenerlei te voren bestaande ziekelijke afwijking kon worden waargenomen: B. De dood ie ingetreden ten gevd-1 go van uitgebreide huidvorhranding van den tweeden graad; C. Aangezien de dooi' do huidv er- branding ontstane huiddetekten meer dan het een dorde gedeelte der total© llchaam6oppervlakte bedroegen, im mers bij een goed gebouwde matig corpulente vrouw van 35-jarigen leef tijd en met een lichaamslengte van 1 74 meter, terwijl wij door meting vonden dat 0.79 vierkante meters huid brandwonden tweeden graad vertoonden, kan deze ruc.t oen zeer groote mate van waarschijnlijkheid als een doodelijke verwonding wor den beschouwd. Dl'. H. J. M. Schoo werd door den reeliter-commissaris ook belast met het onderzoek eenor in de kumer go- vonden spons. Het door den deskundige uitge brachte rapport concludeert: met eon grooto mate van zekerlioid is aan te nemen, dat de onderzochte spons stukjes menschelijke huid bevat; go- heel identiek niet vliezige stukjes op perhuid, zooals die aan den rand van brandblaren op het gelaat van het lijk van M. R. Winia werden gevon den. Hierna werd ïmke Beetsma ge hoord over den diefstal van een bloei koralen collier, een collier, een cein tuur en een doublé armband, toobe- hoorende aan mej. Emma P. Broens, benevens van een gouden broche, toe- behonrende aan mevr. A. E. Broens- Pos. gepleegd in eon tijkvak tusschen 6 Mei en ultimo September 1909. In hoofdzaak hekend© de beklaagde de ze diefstallen bij de familie Broens op de Prinsengracht, waar ze van 1 Mei tot 1 October 1909 in dienst was. Wat den mede ten laste gelegden diefstal van den gouden schakelarm band van mevr. Winia betreft, had be klaagde opgegeven, dat zij dien den bewustcn ochtend van de pols van mevr. Winia had losgemaakt, omdat die haar hinderlijk was bij de won den, zoodat er een kloof in haar pols ontstond. Do president constateerde, dat het onderzoek geen kloof in de pols van mevr. Winia heeft aangetoond. GETUIGENVERHOOR. De zusters N. van den Muyzonberg en A. van Vladeracken, verpleegsters in het Wilhelmina-Gasthuis, verklaar den dat mevr. Winia in den morgen van 26 Februari, ongeveer 8 1/2 uur, het Wilhelmina-Gasthuis werd biu- nengebraent. rij overleed den 28sten Februari, 's middags 5 uur. leen liet verband werd weggenomen, zagen zij dat liet liewaam van mevr. Winia op verscnilleude plaatsen rood was en blaren vertoonde. Mej. Van den Muy- senberg hoorde mevr. ijnu alleen zeggen „hoe is het mogelijk dat iemaud zoo iets kan doen Aan mej. Van Vladeracken zeide mevr. VViina, dat twee mannen voor haar bed had den gestaan. Over het houden van eeü prop in den mond heeft zij tot ge tuige niet gespj;oken. De getuige-Ueskundige J. de Groot, arts in het Wilhelminagasthuis, be vestigde, dat de huid van mevr. Wi nia er met lappen bij hmg. Het wa ren brandwonden, die blijkbaar ont staan waren door een zeor warm vocht. Zij besloegen een derde gedeel te van net lichaam. Mevr. Winia ver klaarde neui met precies te weten hoe het geoeui'd is, ïnaar dal het vvuar- sciiijiiiijK twee inbrekers waren ge weest. rij sprak niet van gemaskerde mannen, en verklaarde niet te weten hoe de inbrekers aan kokend water kwamen zij zouden dat wel opgezet hebben, meende zij. Geluige-deskunUige zoi, dat er met oen groote massa water was gegoten, maar kón niet zeggen of er een of meer koeren is gegoten. W. Th. S. Snieder, die in den ochtend van 26 Februari ais noodhulp lantaarn-opsteker in de buurt van de Nic. W'itsenkode dienst deed, ver klaarde herhaaldelijk „moord!" te hebben ivoor eu roepen. Hij begaf zich onmiddellijk naar de Nic. Witsenka- de en zag daar uit het raam der 3e verdieping van perceel no. 6 een vrouw met loshangende haren en in witte nachtjapon hangen. „Gasfitter" riep ze, „kom boven, er zijh dieven en moordenaars!" Getuige wenkte dat hij voor de deur zou blijven slaan. En terwijl hij daar stend, zag hij een jongen man de deur uitko men; hij werd uitgelaten door een vrouw m wit onderlijf en met blo o te armen. De deur werd halver-weg© ge opend. In do vrouw herkent hij Inike. De man, die de deur uitkwam, was bok]. Ronner. Hij hoord© hem hij liet verlaten dor woning zoggen: „het is in orde, liet is afgeloopen." „Bij mij iiiot", zei getuige. Hij volgde bekl. dis den kunt van het Weteringplan t- soen uitging, maar omkeerde toen een conducteur der gemeentetram hem tegenhield met de woorden: „halt, jij weet er meer van." Op dat oogenhlik viel er een krant uit beki.'s zak, die niet meer teruggevonden is. Eeai inmiddels toegesnelde agent trok zijn sabel en greep bekJ. beet. „ik zal good medegaan", zei bekl. onderweg nuar het politiebureau. BekJ. Ronner ontkende gezegd te hebben: „liet is in orde, het is afge loopen". De tuinman in gemeentelijken dienst W. G. ZijJstra liep ook toe op het moordgeschrei. Ook hij zag be klaagde Ronner het perceel verlaten en mevrouw Winia riep, op liem wij- zonde: „Daar heb je 'ml Dat is 'ml" Deze woorden werden met overtui ging uitgesjvroken. Nadat nog twee getuigen waren ko men vorklaren, dat ze bekl. Ronner de woning zagen verlaten, verscheen do agent van politie F. H. Castelijn als getuige. Hij schelde aan en me vrouw Winia trok d© deur open. Met zekerheid kon hij zeggen, dat het niet bek]. Imke Beetsma was die open trok". Bekl. Swam toeloopen en riep: „Mevrouw, wat is er toch gebeurd. Ik kon er toch niets aan doen." Me vrouw Winia voraodht haar d© hoofd kraan open te doen, om Uobt te kun nen ontsteken. Vóór bekl. Beetsma gedegenheid had om naar beneden te loopen, had getuig© het gas ieeds ont stoken. Blijkbaar stond dus de hoofd kraan reeds open. Mevrouw sprak getuige vun twee personen die haar! eon prop in dou mond duwden. „Dat is "m!" heeft getuige mevrouw niet hooren roepen. Verder bleek dat toen bokl. Beets ma gearresteerd werd, zij tot me vrouw Winia zeide: „Dag mevrouw, houd u maar kalm. ik kom spoedig terug." Mevrouw Winia antwoordde: „Dat is goed. kind. kom maar direct terug. Ik verlang naar hulp." Agent H. Henrich verklaarde, dat mevr. Winia hem ook sprak van ge maskerde mannen en van het duwen van een prop in don mond. Een prop hooft hij in do woning niet kunnen vinden. Als een bewijs van de onver schilligheid van bekl. Beetsma, voer de hij aan. dat zij op het politiebu reau zat te zingen. Do agent, van politie G. den Drij ven*, die bokl. Ronner met getrokken sabel arresteorde. kwam verklaren, dat bekl. op dat oogenblik zeide: „laat mij maar los, die moid heeft het gedaan." Hierna werden verscheidene pro cessen-verbaal voorgelezen, uitge bracht door den inspecteor v. politie K. Bakker. Hij bevestigde die, doch verbeterde dit o.n., dat dc pan waar in het water is geweest, niet gevon den werd op de eerste verdieping naast de mat, doch op de verdieping, waar de slaapkamer van bekl. Beets ma zich bevindt. Het komfoor met een enkelen toevoer voor de vlam was nog warm, een andere spons dan in hot bed gevonden werd niet aange troffen (bekl. Beetsma zegt dat er nog een spons in de keuken moest wezen). Ook hield de inspecteur vol, dat bokl. Ronner hem op het politiebureau verklaarde, dat de meid met hein ge sproken had over de waaide in huis en dat hij met haar afgesproken Jiad, dat hij den nacht in dc woning zou doorbrengen; dat de meid hem de waarde zou brengen en hij zich daar mede zou verwijderen; dat hij ver geefs op haar wachtende uit het hok kwam en naar beneden ging, en hoe hij bokl. Beetsma op de trap tegen kwam. Bokl. Ronner zei, dat dit alles liee- lomaai niet waar is. Inspecteur Bakker erkende dat het juist is, dat hij het proces-verbaal niet heeft voorgelezen. Wat er ech ter in staat, is dc waarheid. De aanvankelijk niet juiste vermel ding der plaats, waar de pan gevon den werd, schrijft de inspecteur toe dat te weinig nachtrust was genoten. De zitting werd) hierop geschorst tot a.s. Vrijdag. EEN VELDWACHTER VQOR DE RECH TBANK. Men meldt ons Voor de Arr. Recht bank te Roermond had zich Woens dag te verantwoorden W. H. Heine, gemeente- en onbezoldigd rijksveld wachter te Tcgelen, beklaagd, dat hij in den avond van 1 Juli 1910 te Tege- len Joh. G. Holtman heeft mishan deld, door hem moedwillig en geweld dadig met eenig voorwerp op het hoofd te slaan, waardoor een verwon ding in het schedeldak is ontstaan en beleedic'- - van de hersenen heeft plaats gehad, tengevolge waarvan een bijna geheele verlamming van linker arm en linkerbeen is ingetreden, wel ke geen uitzicht op volkomen gene zing overlaat. Zeven getuigen werden gehoord. Volgens de afgelegde verklaringen heeft de zaak zicli als volgt toegedra gen In den avond van 1 Juli bevond de geslagen Holtman zich in beschonken toestand op den publieken weg te Te- gelen toen de veldwachter Heine hem naar het arrostantenlokaal wilde overbrengen, verzette hij zich kracht dadig, wat den veldwachter aanlei ding gaf hem met een vuist in den nek te slaan, ten gevolge waarvan Holt man op den grond viel. Naar het arrestantenlokual overgebracht zijnde had Holtman daags daarna een ge opende wonde op het hoofd. Volgens verklaringen van deskundigen, heeft deze wonde de hersenen beleedigd en als onmiddellijk gevolg daarvan is verlamming van arm en been ingetre den. Het Openbaai' Ministerie achtte hot ten laste gelegde feit wettig en over tuigend bewezen en eischte een ge vangenisstraf van 3 maanden. Mr. Poot Trippel pleitte ontslag van rechtsvervolging. UIT DE STAKINGSDAGEN. Het Hof te Amsterdam wees arrest in de zaak van den 27-jarigen metse laar G. D. de W., uit Hilversum, die door de 6o kamer der Amsterdam- sciie rechtbank tot twee maanden ge vangenisstraf was veroordeeld we gens openlijke geweldpleging in ver- eeniging, den 23steu Mei te Hilver sum, tijdens de staking aan dc tim merfabriek der gebroeders Van Hou- tum. Hot Hof veroordeelde hem, na ver nietiging van het vonnis dor recht bank, tot één maand gevangenis straf. Gemengd Nieuws DE ZAAK CR1PPF.N. Het Hooggerechtshof te Londen heeft besloten, dat de behandeling van Crippen's hooger beroep op het doodvonnis door het hof van beroep voor strafzaken Zaterdag zal plaats hebben. Deze zaak had eigenlijk Donderdag moeten voorkomen, maar een advo caat van Crippen verzocht de behan deling een week uit te stellen, oindat Tobin, de eerste verdediger van Crip pen, zich bad teruggetrokken', en om dat anders de tijd zou ontbreken voor een ©ven bevoegd advocaat, om zich oj> do hoogte to stollen. Het Hooggerechtshof heeft dit ver zoek afgewezen, omdat het in alle opzichten ongewoon was en omdat do zaak-Crippen in ieder gevul Zater dag behandeld moet worden, om on- nood i ge vertraging te voorkomen, die In het buitenland wel eens te baat wordt genomen, maar in Engeland niet kan worden toegelaten. WEER EEN HEVIGE BRAND. Te Victoria in Britsch Columbia heeft opnieuw een zware brand de handelswijk geteisterd. Verschillende groote pakhuizen, kantoren en ma gazijnen zijn vernield. Dit is binnen een week de tweede keer, dat in de handelswijk van Victoria een zware brand heef' gewoed STAKING VAN SPOORWEG PERSONEEL. De staking van de bestellers te New- York en omgeving neemt snel in om vang toe. Er zijn alle mogelijke maatregelen getroffen om herhaling van gewelddadigheden te voorkomen. Er is een enorme ophooping van goe deren en bagage ontstaan. STORM. Storm, regen en onweer hebben ook in Engeland op versohij lende plaatsen schade aangericht. Aan de kust zijn tal van scheepsongelukken voorgekomen. In Leicestershire en Rutland woedde de storm vooral he vig en zware regens hebben hier de wegen onder water gezet, zoodal zelfs op sommige plaatsen het spoorweg verkeer werd belommerd. Sport en Wedstrijden VOETBAL. BOHEME ENGELAND. Een vertegenwoordigend Engelsch elftal, uitgezonden door de Amateur Football Association, sloeg te Praag een Boheemsch elftal, hoofdzakelijk samengesteld uit Slavia-spelers, met 2—1. DE TOCHT VAN DE LESSEPS OM HET VRIJHEIDSBEELD TE NEW-YORK. De Lesseps heeft van zijn tocht een beschrijving gegeven. Hij was bijna bevroren toen hij in Belmont Park terugkwam en zoo stijf, dat men hem van zijn machine moest helpen. „Ik steeg", zoo vertelde hij, „700 M. en zag den ballon captif en het stand beeld beneden mij. Een straal olie tref mij direct in het gelaat, en ik dacht, dat de moten' aan stukken zou gaan. De monoplane zweefde om laag, maai' ik kreeg weer de macht over mijn machine en ontdekte, dat het verbindingsstuk van de pijp voor den olie-toevoer zich had begeven. Ik trachtte mijn vinger op het gat to houden, maar het ging niet. want ik had beide handen noodig om de machine te besturen. Het resultaat was, dat ik geheel met olie werd overdekt. De zonneschijn op het water was verblindend. Het scenisch effect was toovorachtig, maar ik was te koud, om ei' veel op te letten. Op den te rugtocht hielp de wind mij. Langen tijd vertoefde ik te midden van een dikken rookkolom". Moisant gaf eveneens een beschrij ving van zijn tocht, en sprak dc ver wachting uit, dat het niet lang meer zal duren of er wordt een machine gebouwd, waarmede men den Atlan- tischen Oceaan overvliegt. Hij stuur de geheel op het compas. Zijn besten tijd maakte hij op den terugweg, toen hij, naai' hij meent, 80 E.M. per uur moot hebben gevlogen. Koloniën VERBANNEN. Het „Soer. libld." verneemt, dat den Chineeschen hoofdredacteur Tien Tong van de nieuwe Chineesche cou rant te Soerabaja door den resident is aangezegd geworden binnen 8 da gen Indië te verlaten bij niet voldoen hieraan zal hij met den sterken arm verwijderd worden. Letteren en Kunst GENOOTSCHAP TER BEVORDE RING VAN NATUUR-, GENEES- EN HEELKUNDE. Gistermiddag hield dit genootschap in de Aula van de Universiteit te Am sterdam een vergadering. Prof. Max Weber hield een voor dracht over-: „De systematische Zoö logie op nieuwe banen. Tevens werd in die vergadering do gouden Zwammerdam-medaille aan prof. Hugo de Vries uitgereikt, waar bij Prof. Went uit Utrecht het woord voorde en de gouden Tiianus-medail- le aan prof. J. Boeke uit Leiden, waarbij prof. C. A. Pekelharing uit Utrecht sprak. Nog zij gemeld, dat Prof. Dr. P. K. Pel de overleden leden van 't genoot- schup herdacht en o. a. hulde bracht aan dc nagedachtenis van Dr. M. Greshoff. Tot lid van 't genootschap is o. a. benoemd dr. S. P. Swart te Haarlem. BEPERKING VAN BOEKEN PRODUCTIE. In hel „Nbl. v. d. Boekh." verzoe ken een aantal uitgevers adhaesio- betuigingen tegen de pogingen, die in het werk gesteld worden, om de productie van kinderboeken voor een jaar stil te leggen. EEN ISRAëLS UIT HET LAND Naar aan de „New-York IIe*alxl" uit Vonentië bericht wordt, kocht de Londensche kunsthandelaar Cremetti voor 150.000 francs de aan den heer J. T. Cremer toebehoorende schilderij van Jozef Israëls „Boerenfamilie aan tafel". W. L. PENNING Jr. De blinde dichter W. L. Penning Jr. zal 10 November a.s. zeventig iaar zij'n.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6