KWARTJES ADVERTENTIEN V RAAC-EN-A ANBOUS ADVERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3 PLAATSINGEN f 0.50 DIJ VOORUITBETALING ningniecster aan hot comité overge- jnankL Het bestuur besloot de weder-op richting van een Kamer van Arbeid von- de bouwbedrijven aan *o ru gen, daar verschillende organisaties haar medewerking toezegden li: verslag vertrouwt, dat door wijziging v;iii de wet op de Kamers van Ar be id aan deze meer macht toegekend tal worden. De uitnoodiging tot bijwoning van -ie conferentie voor het verleeuea an steun aan do uitgeslotenon ie Emchedé, werd aangenomen, hoewel de conferentie, wegens opheffing der insluiting, niet. behoefde te worden gehouden. He: verslag eindigt met deu wensch dat alle leden de Christelijke arbei ders mogen aansporen lid te worden van de Chc organisatie. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 11T0. Ingeschreven: 14 timmerlieden, machinale houtbewerkers, 1 wa genmaker, 3 meubelmakers, 1 mo delmaker, 4 metselaars, 9 opper lieden, 3 stucadoors, 6 witters, 8 machinebankwerkers, 1 monteur, 12 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier, i vuurwerkers, 1 ketelmakers, 6 burgersmeden, 2 machinisten, 8 sto kers, 2 electriciens, instrument maker, koperbankwerker, ko perslager, 3 loodgieters, 2 schoen makers, 1 zadelmaker, kleerma ker, 2b schilders, 1 behanger, 1 stoffeerders, 8 bloemisten, 6 tuin lieden, 7 grondwerkers, 6 bakkers, -1 banketbakker, 2 slagers, 1 krui deniersbediende, 2 keilners, 11 ma gazijnknechts, 13 loopknechts, 2 huis knecht, 1 sigarenmaker, 3 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 1 letter zetter, lithograaf, binder, 17 losse werkltedou 1 dienstboden, 6 werksters, 1 naaister, 1 kook ster, huishoudster, 8 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- Tunt bouwk. opz., houtdraaier. Rubriek voor Vragen Goabonnoorden bobben liet voorrecht, Vragen op verschillend gebied, luila voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de lied act ie van Haarlem's Dagblad, Groots Roiil-lmat 53. Alle antwoorden worden gelicel kosteloos Ijegovou en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam Troonplaato van don inzender vermelde* Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Wanneer iemand van een vervalscht stuk gebruik maakt, met de wetenschap, dat dit stuk ver valscht is, is deze dan ook straf baar ANTWOORD, Zeker. VRAAG. Wanneer een dienst bode zes weken voor haar vertrek de betrekking opzegt, heeft mevrouw dun het recht den gutlspenniug in te houden ANTWOORD. Die zes-weken- quaestle doet tot het al of niet Inhou den van den Kodsperiuing niets ter zake de vraag is maar, of de dienst betrekking langer dan drie maanden heeft geduurd. Is dat zoo. dan kan mevrouw den godspenning niet af houden is het niet zoo, dan heeft mevrouw daartoe wèl liet recht VRAAG. Bestaat er ook gelegen heid om tot particulier verpleegster te worden opgeleid ANTWOORD. Wend u met deze vraag tot mevrouw G. Postma Vorburg, Spaarne 102, alhier, die n wel alle gewenachte inlichtingen ge ren zal. VRAAG. Wat is taalkundig juist en wat beslist onjuist De ploeg dient tot gebruik van, door of aan den landman ANTWOORD. Juist is hier v a n. hoewel de zin ook dan nog niet door bijzondere schoonheid uit munt veel minder juist is a a n, en door kan heelemaal niet gebruikt worden. Uit de Omstreken SCHOTEN. Door de politie is alhier aangehou den J. N. B., tot het ondergaan van 8 dagen gevangenisstraf. Een tweede .veroordeelde, zekere H., heeft de .vlucht naar Duitschland genomen en wu- alzoo niet te bereiken. Bij de politie is aangifte gedaan van inklimming in de Van Dijk's Beschuit fabriek aan de Paul Krugerkude. Door vernieling van een glasruit had den zij zich toegang verschaft Niets wordt vermist. Binnenland S. VAN VELZEN. Bij de Eerste Kamer is. zooals we al xuciddeu, ingekomen een schrijven .van den heer S. van Velzen, lid dier •Kamer voor Zuid-Holland, waarin hij .werouis ouderdomszwakte als zooda nig zijn ontslag nam. De lieer Van Velzen werd 2 Nov. 1835 te Drogeham (gemeente Acht- karspelen) geboren. In 1888 door het district Bodegraven naar de Tweede Kamer afgevaardigd, zag hij zijn mandaat in 1S91 hernieuwd, maar na jde Kamerontbinding in 1894 stelde hij fich niet weder verkiesbaar. Van 18S01901 had hij voor het dis trict Alphen zitting in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. In zijn vroe gere woonplaatsen Kauipen en Alphen was hij lid van dun Gemeenteraad. Toen jhr. Rbell in 1901 nis lid der Eerste Kamer ontslag nam wegens zijn verkiezing tot lid der Tweede Ka- mor, werd do heer Van Velzen in zijn plaats door de Zuid-Hollandsche Sta ten naai- de Eerste Kamer afgevaar digd en bij do Kamerontbinding van 1901 herkozen. De heer Van Velzen behoorde tot de enti-rcvol. partij DE EERSTE KAMER is ai weder naar huis gegaan, tot het eind van de maand als zij weerkomt oin de Indische begroeting te onder zoeken. De Kamer heeft inmiddels zonder veel moeite de bij haar aanhangige voorstellen afgedaan. De wjjziging der Burgerlijke Pensioenwet gaf aan leiding tot een gedaehtemvisseling van den heer Röell met den Minister van Financiën. Meende «Je eerste, dat door de nieuwe behandeling van pen- siucMujuaesiies buiten den betrokken Minister om, de rechten van belang hebbenden minder goed waren ge waarborgd, de Minister beschouwde de zaak enkel als een vereenvoudiging j en bespoediging. De rechten waren oven goed gewaarborgd, alleen met minder omslag. De financieel-administratieve wet ten voor Suriname en Curasao von den geen bedenking. Het wetsontwerp tot terugbrenging der particuliere landerijen in Indië uun den Staat, vond echter warme verdediging bij de heeren Ter Laan en aller, die beiden de groote uit gaven voor dit doel gerechtvaardigd achtten, terwijl laatstgenoemde er zulfs voor leenen wilde, zoo noodig. De heer Van Nierop meende, dat de kosten van terugbrenging van alle landerijen zeer hoog zouden loopen en dat de Slaat alleen moest optreden om slechte behandeling van de bevol king tegen te gaan en een einde te maken aan do uitoefening van souve- reine rechten door particulieren, spe- ciual de onwettige heffing van hee rendiensten. De Minister van Koloniën bebogde, dat deze maatregel dienen moest om ook tegen den zin van eigenaren hun gronden tot Staatsdomein te maken, niet alle gronden, doch alleen die w aarvan dat noodig blijkt. De heeren diensten moesten geleidelijk worden ingekrompen. Het wetsontwerp op de Banken van Leening ontmoette bedenking bij deu neer Van Lcci, lui, die het in strijd uchtte met de .mlunomie dor gemeen ten, dat Ged. Staten de oprichting van banken zouden kunnen gelasten er naast den oud-burgemeester van Amsterdam schaarde zifh de burge meester van Groningen, do heer Van Starkcnborgh, die bovendien wraakte in dit ontwerp, dat het opnieuw dien sten vergde van den burgemeester, die reeds arbeid genoeg had. -Minister Heemskerk ontkende de aanranding der gemeentelijke autono mie er was enkel sprake van ingrij pen in geval van nalatigheid bij de gemeenten. Evenmin achtte hij liet j uist, dut de burgemeester er zooveel meer work door kreeg. De wet beves tigde bestaande toestanden en er was veel werk bij, wat de burgemeester door anderen kon laten doen. Over dit ontwerp werd gestemd. Het is met ü3 tegen 4 stemmen aange nomen. AFSCHEID DR. J. KOUWENS. lu een daarvoor to 's-Hertögenbosch gehouden vergadering der Nederl. Ka tholieke, Middenstandsyéreeniging „De Hanze'' uamdr. Kouwens wegens zijn benoeming tot procurator-gene raal der algcmeeue orde te Rome, af scheid van dc leden dier vereeniging, waarvan hij algemeen adviseur is en als zoodanig aftreedt. Do vergadering was bezocht door de verschillende vertegenwoordigers der afdeelingen uit schier alle plaatsen des lands, benevens genoodigden. Dc heer mr. dr. Van Hout, te Hel mond, voorzitter der „Hanze", gaf een overzicht van hetgeen dr. Kou wens gedurende negen jaren, van de oprichting van den Middenstands bond af tot nu toe had verricht. Als blijk van waardeering en hulde boden de gezamenlijke v ereenigingen der „Hanze" den verlrekkendcn advi seur een gouden miskelk aan. Daarna spraken o. a. de heeren Bouthaert. voorzitter der afdeeling Tilburg; kiuijlmans, voorzitter der afdeeling Oosterwijk, de heer Kelle- naers, redacteur van den R. K. Mid denstander, de heer Meuwseu, voor zitter van dén A. N. Middenstands bond en 't Tweede-Kamerlid Aalherse, 'Hierna nam dr. Kouwens het woord. Hij vroeg zich af of het waar was, of het geen droom was, dat hij de Ilanzo", do middenstandsbewegiug, moest verlaten en vaarwel zeggen. He laas, het is werkelijkheid. Ofschoon bij het offer zal brengen, dat men van hem vraagt, zal hij met zijn gedachten steeds zijn bij de mid denstandsbeweging. „Is mijn ziel te Rome, mijn hart is bij de „Hanze", aldus riep spreker uit. Vervolgens stelde hij zijn opvolger voor, den nieuw benoemden adviseur, vlr. Van Beurden, eveneens van de Abdij te Heesvvijk, terwijl hij hartelijk dank zegde voor het toegezegde geschenk aan zijn moeder, van wie hij hec-Itlee- ren kennen de nooden en behoeften van den middenstand. Een verzoek heeft liij echter tot „De Hanze" te richten. „Blijf, zoo sprak hij, u op confessioueêlen grondslag omwikkelen, maar behoudt steeds de goede verstandhouding en samenwer king met uw andersdenkende zuster verenigingen en waakt voor ver brokkeling onderling. Ka afloop had een gemeenschappe lijke maaltijd plaats. EEN HARDDRAVER. In een dorpje nabij Bergum werd dezer dagen een harddraverij gehou den toen ze afgeloopen was, spotte een van de toeschouwers „Kou, te gen het paard zou ik nog wel durven loopen om twee rijksdaalders." „Top zei de gelukkige eigenaar van het paard. De grap werd ernst Het paard werd naar dc streep gebracht, de wedder trok jas, vest en broek uit, en... daar ging hel los 't Publiek was heel den dag niet zóó vol belangstelling ge weest als bij dezen wedloop. En wie won De viervoeter moest het smadelijk tegen den tweevoeter afleggen. Deze werd 's avonds bij de s'iitdeeling betcost. „Deze dra ver, mijne heeren, deze draver heeft feitelijk meer verdiend dan twee rijks daalders, mijne heeren, en daarom zullen we de vrijheid nemen met dc pet bij u rond te gaan. K'ict allemaal centen en knoopen, alsjeblieft laat maar gerust eenige vinken tusschen de musschen vliegen." En ze vlogen er inderdaad. De dra vende mensch kreeg bij zijn twee rijksdaalders nog een faveurtje van ruim vijf gulden en had vrije verte ring bovendien, zoo vertelt L. en V. HET S. S. PERSONEEL. Onder het personeel van de Staats spoorwegen circuleert het volgende adres aan den Directeur-Generaal De ondergeteekenden, allen leden van het Pensioenfonds Uwer Maat schappij. vernamen tot hunne blijde verrassiug en voldoening, dat bij u het voornemen bestaat om eenige ver beteringen in te voeren in dc aan het personeel te ver leenen pensioenen, waardoor onder meer, ook voldaan zou worden aan den in 1909 door dui zenden leden van het fonds kenbaar gemaakten wensch, om het maximum pensioen te bepalen op 40/60 van het gemiddelde der m de laatste vijf ja ren genoten bezoldiging. Tot hunne groote teleurstelling ech ter vernamen zij, dat in een, door de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel op 23 October j.l te Utrecht bijeengeroepen vergadering van spoorwegpersoneel oen resolutie is aangenomen, waarbij die verbete ringen werden aanvaard onder eenig voorbehoud, schoorvoetend als een eerste stap. Verontwaardigd over een zoo grove miskenning van de goede bedoelingen, waardoor de indruk zou worden gevestigd, dat het personeel de belangrijke financieele olfers, die de verbeteringen èn van onze Maat schappij èn van den Staat der Neder landen zuilen vorderen, niet waard zou zijn, zoodat hel gevaar groot wordt, dat ze niet tot stand 20uden komen, weuscheu wij er zeer nadruk kelijk op te wijzen, dat die resolutie werd voorgesteld door de heeren Oudegeest eu Sneevliet, die niet bo booien tot het spoorwegpersoneel en dat die vergadering niet vertegen woordigt het geheele personeel uwer Maatschappij, maar slechts een klein deel daarvan eu dat de overgroote meerderheid van het personeel dank baar zal aanvaarden do in uitzichtge- schenkomst van zijn departement, aan te brengen bij dc Russische regeering. Verzoeken tot terugbetaling van eventueel to veel betaalde havengel den zullen dus rechtstreeks door be langhebbenden moeten geschieden. jport en Wedstrijden VOETBAL. DE DOBLVEltDE D1GER. De bekende Engelsche internaüo naai en oefcnincester, lidgar Cliod- wick heeft op verzoek van „De Revue der Sporten" ecu artikeltje in dat blud geschreven over den doclverdc- diger. Wc laten het hier volgen „De doelverdodigcr behoort vlug en actief :v zijn, een flinke lengte te be zitten en een goed oog op den bal tc hebben. De doelman moet niet als een afzonderlijke eenheid in een elf tal optreden, doch met de achterspe- lers samenwerken, steeds gereed zijn voor een tcruggcsiicelden bul van een der verdedigers of voor ballen, die over hun hoofden worden geplaatst Daarom is het van belang, dat hij zorgt, dat de achterspelers niet te veel op het doel terugvallenhet is anders onmogelijk om behoorlijk de richting van den bal te kunnen vol gen. De doelman moet steeds zooveel mogelijk zijn handen gebruiken, ten zij daarvoor geen tijd is laat de t ,d het toe, dan is opvangen en daarna wegschoppen de zekerste weg. Men neme als regel aan. om den bal steeds naar do vleugels te plaatsen, komt hij toch bij de tegenpartij te land. dan dreigt er van de zijkanten minder gevaar dan van het midden uil. Ervaring slechts kan den doel wachter loeren het moment van uit- loopen te kiezen, wanneer b.v. een achterspeier gepasseerd is. Loopt hij tijdig uit, dan dwingt hij den legen- stander tot schieten op een tijdstip en van een afstand, die meestal niet gunstig zijn voor de doeltreffendheid van het schot. Do lieste oefening voor den doelver- de aéroplane, die de beste voorwaar den voor een veilige landing (bij grooto snelheden en op terreinen van verschillenden aard enz.) biedt. O. zal gelet worden op den kortsten af stand, die de machine bij landing heeft te doorloopen. De tweede prijs van 10.000 Lrs. zal worden toegekend aan den Fran- schen constructeur, die aan vliegma chines in haar geheel of aan een der onderdeden een aanmerkelijke ver ifiëring weet aan te brengen (uitge zonderd verbeteringen aan de moto ren). Voorts was reeds uitgeloofd een prijs Lalanco van 5000 frs., die zal worden toegekend aan dengene, die vóór 1 Januari 1911 zal hebben ver vaardigd de beste parachute voor aéroplanes. EEK' BURGEMEESTERS WEIGERING Men meldt uit Almelo aan de „Te legraaf De wedstrijd Oranje Nassau— Sportclub Enschedé zal Jioogslwaar- scliijulijk Zondag niei gespeeld wor den. Oorzaak hiervan is hei weigeren van den burgemeester van Ambt Al melo, lol hel geven van toestemming vuur iieL spelen van voetbalwedstrij den in het openbaar. Genoemde burgemeester heeft de tc Almelo gevestigde, doch wegens ge brek aan terreinen, in de gemeente Ambt-Aluielo spelende voel bal-\eree nigingen altijd dwars gezeten, en thans, naar aanleiding van -enige wanordelijkheden, die Zondag, na afloop van den Oranje-K'assau—Her cules-wedstrijd op liet terrein van eerstgenoemde zijn voorgevallen, dit verbod uitgevaardigd en meegedeeld, voor alle vereenigingen een en ander voortaan Le zullen toepassen, niette genstaande genoemde wanordelijkhe den zijn gepleegd door j t-belalende opgeschoten jongens,' die op het ter rein waren gekomen. Wordt deze toestand bestendigd, dan krijgt net Almelusche voetbal een geweldigen knak, waartegen dient te worden opgetreden. Met vertrouw ziet men nier de 1 V. B.'s zijde tegemoet. van N. üporipraatje i Dut w i groote s dun toch wel een dag van wassingen Zondag 1.1. 11. F. stelde en zoo vurig verlangde verbe teringen, waarvoor het reeds nu U en den Minister van Waterstaat zijne warme hulde wenscht te brengen. ONZE PASMUNT. Op het oogenblik moet er zooveel versleten en onbruikbaar geworden pasmunt bij de Rijksmunt aanwezig zijn, dat de in 1911 te vervaardigen ƒ800.000 aan nieuwe kwartjes en dub beltjes geheel uit het zilver der ver- sletene zal zijn aan te maken. Wanneer men aankondigde, dat de versleten kwartjes en dubbeltjes te gen nieuwe waren in te wisselen, zou men zeker in minder dan geen tijd nogmaals voor ƒ800.000 kunnen beu ren. REUZEN OP DE HEIDE. Aan het .Tijdschrift der Nederl. Heide-maatschappij" doet de bosch- wachter Bruyns de volgende mededee- lingen over een beuk en een eik, bei de staande op de Buissche heide, ge meente Zundert in Noord-Brabant De beuk heeft ter hoogte van 1.60 M. van den stam een omtrek van 4 40 M.; hoogte van den stam zonder takken 6 M., totale hoogte 30 M. doorsnede van de kroon 25 M. Deze beuk staat vrij bij een huis. De eik is ter hoogte van 1.60 M. van den stam 3.65 M. in omtrek de stam tot aan de takken is 9 M. hoog totale hoogte 25 M. doorsnede van de kroon 34 M. Deze eik staat vrij op een erf. Beide reuzen zijn gezond. SCHEEPVAARTRECHTEN IN RUS SISCHE HAVENS. De minister van Buitenlandsclic Za ken heeft aan de Ncderlandsche Ree- dersvereeniging meegedeeld, dat, nu de Russische regeering zich heeft be reid verklaard, de aangelegenheid der herhaalde heffing van havengelden naar den wensch van liet buitenland te regelen, het door Z.Exc. niet vven- schelijk wordt geoordeeld, reclamaties wegens te veel betaalde havengelden op officieele wijze, dat is door tus- dediger is om door eenige spelers met 4 of 5 ballen van alle kanten op het doel te laten schieten dat maakt hem zeer vlug van geest en lichaam, en oefent tevens zijn oog. Tot do voornaamste factoren voor het succes van een doelman behooren koelbloedigheid en moed hij moet op de meest hachelijke momenten kalm de situatie kunnen overzien, zonder zenuwachtig te worden en er b.v. niet tegen op zien den bal van de voeten van den tegenstander weg te pikken. Omdat van het zenuwstelsel van den doel verdediger zooveel gevergd wordt, verdient het aanbeveling, zich te onthouden van rooken en al coholica. Ik- heb lal van beroemde doelspelers gekend, of duartegen ge speeld, als Sutcliffe, Moon, Roberts, Doig, Ashcroft, Hardy, doch allen hielden zich aan dezen regel. Laten Hollandsche doelwachters dus hun voorbeeld volgen 1" DE LUCHTVLOOT. Het Pruisische legerbestuur heeft nu bij don ingenieur Etrich twintig vliegtuigen van diens vinding (eendek- kers) besteld. VERPLICHT ONDERZOEK VAN VLIEGMACHINES. De vile vrecsclijke ongelukken in de aviatiek hebben de Aéroclub de Franco doen besluiten oen commissie te benoemen, die de nieuwe vliegma chines zal hebben te onderzoeken. Een certificaat zal voor elke machine worden uitgereikt. De commissie be staat uit aviateurs, fabrikanten en technici. Ook bestuurbare cn gewone ballons zullen door deze commissie worden onderzocht. DE VEILIGHEID DER AéRO- PLANE8. De „Aéroclub de France" heeft, on der den indruk van de vele treurige ongevallen in do aviatiek gedurende de laatste dagen, twee prijzen uitge loofd van 10.000 tres. De eerste prijs is bestemd voor den Franschen con structeur. van dé aa nde jury gotoon- Haarleiu verloor. Uitsla;, die, als ze juist andersom geweest wa- ji> ren, heel wat minder opzien en ver- fcj wondering gebaard zouden hebben, ï-i Heel jammer was het inderdaad, dat do ruodbroeken nu juist van de zwarte Hagenaars verliezen moesten. Ze waren zoo goed op weg, een mooie serie overwinningen achtereen te ma ken. Eerst moest Velocitas er op eigen veld uau gelooveiitoen ging de an dere Bredasche club op 't Schoterweg- terrein onder we hadden nu toch wel gedacht, dut de roodbroeken van den eens ingeslagen goeuen weg met weer zoo spoedig zouden afwijken. Eu al lerminst ftus er réden voor uit to den ken, nu liet de toch ook niet zoo ster ke iiuuirusteiuh was, die ue Haarlem mers beaampen moesten. Maar de ge heele drie kwartier vóór half urne was 11. B. S. superieur. Vooral de veel ge- fè smadö voorhoede, verrichtte prachtig M werk, eu de drie goals, die zij te ma ft; keu wist, waren alleszins verdiend. U Ku zal de fout niet alleen meer in i. Haarlem s voorhoede, die niets betee- f kendo, maar ook het anders zoo so iled stel achterspelers was de kluts blijkbaar kwijt geraakt. Gemakkelijke ballen werden op allerzonderlingste wijze behandeld, en hol doortastende 11. B. S.-kwinted liet den spelers geen gelegenheid om op hun verhaal to ko men. Zoo werd de wedstrijd écu mis lukking voor de roodblauwe kleuren, die morgen echter ïeeds gelegenheid hebben over de geledon nederlaag re vanche ie nemen. Dan toch speeit vj Haarlem, dat toevallig vrij is, vuor de r; eerste ronde van den ilolderi-beker Ij. tegen de zwarten, welken strijd de Haarlemmers hqogstwaarscnijnlijk wel zullen winnen. Wat toch is het ge- val H. B. S„ dat met zijn eerste elf tal voor den beker heeft ingeschre ven, moet Zondag voor de competitie spelen tegen het Haagsche Quick. Die samenloop van omstandighe den nu. is voor de Houtrust-men- schen al heel onaangenaam. Want wat inoai.cu zij doen legen Quick met een gebroken elftal uitkomen eu zoo twee kostbare coiupclilie-puiiijes zien verloren gaan, of in ue eerste bekci-ioude van de rood-brocken ver liezen, eu dadelijk reeds alle kans op «.en verder meespelen missen. De keus is niet gemakkelijk, maar we geloov«":ii toch wel, dal de zwarte sjielcis «Ier competitie den voorrang verleeuen zullen. Want als uuyi ze- vonde staat, en maar heel weinig kans heeft ie rijzen, en veel gemak kelijker dalen kan, dan komt ieder puntje er op aan. Eu het is v ooral noodig, dat Quick, dat nu als laatste aan het ranglijstje bengelt, onder gehouden wordt, an ders is 11. B. S. binnen twee weken lot de achtste plaats, of misschien nog dieper, gezonken. Daarom zal lluarlem het wel heel gemakkelijk hebben, en de toeschouwers hebben groote kans een „ininaak-partij" ie aanschouwen. Als de ruodbroeken hun taak maar niet te licht opvat ten 1 De H- F. C. deed Zondag buiten gewoon schitterend, toen zij Sparta, het nog-niei-gesiagen, beroemde, ge duchte, kampioenskansen-hebbende Sparta, met 2—1 versloeg. En ie mooier is die zege, omdat Sparta de eerste goal fabriekte, wat op de club, die haar maakt, meestal een opwek- kenden, op de vereeniging, wier net ontheiligd wordt, zeer vaak een out- moedigenden invloed heeft. Maar hier was hot geval anders II. F. C. begon met eens zooveel vuur, en het resultaat was.... de zege, de eerste dit seizoen. Door dien uitslag is de geheele constellatie van het ranglijstje veran derd. D. F. C. en V. O. C. staan bo venaan beide nog ongeslagen. H. V. V. is door haar gelijk spel tegen Her cules naar de vierde plaats terugge zakt, maar staat er toch nog in het geheel niet slecht voor. Toch voorzie ik een zwaren strijd nog om de ste plaatsvooral omdat er nu vier candidaten zijn, die tlle geducht/- aanspraken kunnen luien gelden. H. F. C. gaat morgen naxr de IL V. V. en een moeilijken strijd begin nen. Dat zij er met don palm dor vic torie zal uittreden durven wij niet voorzeggen; ovorr ol, verloren be hoeft geenszins te worden; als Her cules ge-lijk spcJei. kan, dan staal dat in 11. F .Cs macht evengoed. Jn Breda speei: verder Veloüta/ tegen D. F. G. Gezien V. O. C.'s pree talie tegen dc aanslaande officieren, ciic met 1—0 van de pas-geprotm-veer- do eerste klasscis v'.-i.oren, goloovcn svij niet, dal de iauvv-wiUe Brcde naars "t van dc Ml:', cstad-uieusciiea winnen zullen. D. 1. U. nestell zich waarschijnlijk op de eerste plaats wat vaster. Spana speelt togen V. U. U een genot voor dc Rotterdammers, die zicli nog nooit m plaatselijke mat ches hebben kunnen verheugen. Sparta zai wei met 10 of 2—1 win nen. Hercules ontvangt 't Zesde, eu zal waarschijnlijk ziju eerste over winning boekeu. H. F. C. verkeert in hetzelfde gi va] als U. B. 8. Ook de Spanjaards laners moeten voor competitie et beker tegelijk spelen. De beker-vved- vvedslrïjd van 11. F. C. is echter heel wat onschuldiger dan die van II. B. S. Het is toch slechts het Zvvolsche P. E. C. Oostelijke tweede klasse dat bekampl moet worden en da is nu nog wei om te doen. In 't Oosten spelen verder U. D.— Vitesse eu Quick (N.j—G. V. C. U. D. eu G. V. C. zuJlcu wel winnen. Letteren en Kunst SCHERP MAAR NIET ONVERDIEND in het G'dschrift „De Ploeg" is een ■islag opgekomen van iets. dat de blijver zien heeft voorgesteld ai.^> ie celen ziju gebeurd bij den dood van Wilieui Maris, t Versing is dus een fictie muur hekelt daarduor juist ■ciiuip het feil, dat ei bij Maris dood an officieele zijde niets werd ge daan. e knippen er iels uit 't is uau de/.e groep kunste- .uu-s, dat Den Haag, waarvan voor is volksleven uooit te sterke idcëele invloeden zijn uitgegaan, dat de resi dentie liaar betcekenis dankt als kunst-milieu. „En zoo was het begrijpelijk, dat de Haagsche Raad, onder do ontroe- j van het bericht, dat ook deze groote de stad weer ontvallen was, zijn juist gehouden zitting ophief, ten teeken van rouw, en aan Burgemees ter en Wethouders opdroeg de begra fenis te doen gebeuren op 'sRaads -sten, met alle eer. „Den Haag evenwel is ook de stad onzer Regeering en van het Hof bei- begrijpelijkerwijze, gretig om ook hun hulde te brengen aan dezen doo deu kunstenaar, wiens heengaan eet nationaal verlies beteekende. Bijkan-, er een wedijver begonnen om de eer, zijn begrafenis te mogen wijden. Maar men werd er het over eens, de gemeente zou betalenhet Hui zou zich doen vertegenwoordigende Minister van Binnenlaiidsche Zaken, onder wien ook Schoonc Kunsten re-ssorteeit, zou aan hot graf geluigcv voor heel ons volk. „Uit hel Kèrnig, van allo gemeen plaatsen gespeende woord van onzen Minister trouwens er werd aan de ze groeve niet téu gemeenplaats uit sproken 1 willen we deze zinnen islleggeu. „Men zegtwij eeren onze groote mannen niet. Ergei wij kunnen dat niet doen. omdat wij, in ons kleine laad, geeïi gr-mtheid erkennen. Mijn euen namens Hurer Majesteiis Regeering, de vertegenwoordiging Hare Majesteit zelve, de wensch den Raad dezer stad om dezen kunstenaar op gemeenschappelijke kosten der burgerij te doen begraven, bewijzen hue Uit zeggen, indien het ouii waar was, dit gelukkig niet meer en ook wij weten te huldigen aan ie ons volk mede allereerst zijn roem dauku" OPENBARE HULDE AAN LOUIS BOUWMEESTER. De redactie van „Dc Tin-atergPls' noodigt belangstellenden uit te ver gaderen, ter besprekmg v au een openbare hulde aan Louis Bouw meester -op deu avond van ziju gou den feest in uen Stadsschouwburg té Amsterdam. Dc bedoeling is na af loop der voorstelling bom vóór Jen schouwburg een ovatie te brengen iil den vorm eeuer serenade. Gaarne zag de redactie corporaties op tooneel- eu muziekgebied met hunne vaandels zich daarbij aansluiten. ONS EIGEN LAND. De Kampioen meldt, dut iiet derde deel van „ons eigen iund" spoedig zal verschijnen. TIJDSCHRIFTEN. Het laatstverschenen nummer van „Pak me ine-o" beval: Als voorplaat een portret van den koning van Siaiti, die aan bloedvergifnging overleden is. Voorts: Kiekjes van den Daitsclien Keizer en zijn vrouw. De revolutie in Portugal. Italië opnieuw door rampen geteisterd De F runsche opera te 's-Gruvenhage. Allerzielen Ons Prinsesje. „813" door Mau rice Leblanc. Dit nummer bevat verder veel klei ne verhaaltjes en portretten. No. 44 van „De Auto" bevat: De dubbele kleppen. Uit de practijk van den automobilist De eerste Nederlandsche automobiel-maatschap pij. Uit Engeland. Luchtscheep vaart Motorwielrijden. De tweetaklmotor. Vnn hier en daar. Vragenbus. Kleine mededeelln ge»

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 10