NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 2öe Jaargang. No. 8386 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 5 november i9io a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Voor HnnrTom PER DR'E MAANDEN: <§Ê8ÊÊ'Van 1—5 regeIs 50 Cls-: iedere reSel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement oor Haarlem M Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. 8 gemeente) „1.30 Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing- Franco per post door Nederland<tff 50 Cts. voor 3 plaatsingln a contanL pnrpimratng, Afzonderlijke nummers0.02bi Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redacüe600 en der Administratie 724, Uitgave der Vennootschap Lourens Costfcr. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. T' 1 1 Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMEIl BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 6 NOVEMBER. Schouwburg: N. V. Het Tooneél: „Mereadet" 8 uur. Soc. Vereeniging: Matinée Haar- 4emsch Muziekkorps, 3 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstellingen. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. KI. Vereeniging: Specialiteitenvoor- •teliing, 7 1 2 uur. OM ONS MEEN No. 1247. Hoe snel onze Brieven Bezorgd worden. In een van mijn laatste artikelen heb ik aangetoond, dat de brieven bussen in onze gemeente voor een deel later, soms veel later woelen gelicht, dan de uren, die daarbij staan aan gegeven. Dat daarbij vertraging moet ontstaan, spreekt van zelf. Evenwel is dit niet het eenige kwaad. Op grond van ervaring had ik ook den indruk gekregen, dat brie ven, die aan liet hoofdpostkantoor in de Zijlstraat worden bezorgd, uren noodig hebben voordat zij, bijvoor beeld te Amsterdam aan hun adres worden bezorgd. Hieruit volgt, dat dus ook de verzending per spoor niet aan moderne eischen beantwoordt. Om eens precies te weten, hoe het 'daarmee wel gesteld is, heb ik een proef genomen, Woensdag 2 November heb ik twin tig blieven in verschillende brieven bussen en op verschillende uren te Haarlem doen posten. Die brieven waren gericht aan een adres te Amsterdam, waar men pre cies op de minuut af kon nagaan, iioe laat zij door den besteller werden af gegeven. Het vinden van zoo'n adres kostte aanvankelijk eenige moeite. Een huis waar men een brievenbus had, kon niet dienen, omdat de geadresseerde dan, tenzii hij den geheelen dag de wacht hield, moeilijk kon controleeron hoe laat die brieven in de bus wer den geworpen. Het eenig vertrouwbaar adres was dus een kiosk, waar men dade lijk alles ziet, wat bezorgd wordt. Zoo vond ik de bewoonster van de kiosk op den Dam bij het Commandants- huis bereid, de brieven in ontvangst to nemen en daarop het oogenblik, waarop zij deze ontving, onmiddellijk aan te teeltenen. Di* adres, vlak bij het Amslerdam- 8che postkantoor, was gunstig voor spoedige bestellingmen kan dus niet zegden, dat ik de omstandigheden opzettelijk ongunstig heb samenge steld, in? gendoel. Met hrt uur der busleidingen heb ik, om diezelfde Teden, mij niet inge laten. De redeneering stelde ik zoo 's morgens te acht uur, op zijn vroegst, begin! men brieven te posten, welnu laat ik er elk uur, tot 12 uur toe. dus vijfmaal, telkens vier werpen in bussen, die dicht bij of verder van het hoofdpostkantoor gelegen zijn en dan nagaan, hoelaat zij op den Dam te Amsterdam aan de kiosk worden besteld. liet resultaat van de proef, hei spijt mij 't te moeten zoggen, overtrof mijn grootste vrees. Brief No. 1 werd precies te 8 uur in de bus in 't Kenaupark geworpen, No. 2 zes minuten later in die aan het Kleverpark, Ne. 3 8.14 in de Frans Halsstraat en No. 4 te 8.25 aan het hoofdpostkant oor in de Zijlstraat. De ze verschillen in minuten komen na tuurlijk hieruit voort, dat een zelfde persoon telkens elk viertal brieven postte en cenigen tijd noodig had, om van de cone naar de andere te komen. Het volledige lijstje van de ven volgt hier 1 Kenaupark 2 Kleverpark 3 Fr. Halsstraat 4 Hoofdjiostkantoox 5 Spaarne 6 Amsterdamsche Poort 7 Kamperstraat 8 Koudenhorn 9 Leidschevaart 10 Tempel iersstraat 11 Hazepalerslaan 12 Kamperlaan 13 Hoofdpostkantoor 14 Ilulppostkantoor Plein 15 Iordensslraat 16 Bosch en Vaartstraat 17 Schotersingel 18 Soendastraat 19 Dr. Leydsstraat 20 Kloosterstraat lukkige No. 15 is van de Iordensstraat naar Den Dam zelfs 6 uur en 31 mi nuten onder weg geweest, maar het ergst van alle hebben No. 1 en No. 2 het gemaakt, die respectievelijk 7 uur en 11 minuten en 7 uur en 6 minuten noodig hadden, om een afstand af te leggen van 20 kilometers. Laat ons deze cijfers eens even na derbij bezien. Wanneer een voetganger te 8 uur met deze twee brieven langs de Am sterdamsche vaart naar Amsterdam was gewandeld, dan zou hij, zonder zich buitengewoon te haasten, di9 te twaalf uur aan de kiosk op den Dam hebben kunnen afgeven, dat wil zeg gen drie uur vroeger, dan het nu is gebeurd, terwijl de spoortrein onze brieven vervoert De trekschuit, indien ze nog be stond, zou nóg gunstiger verschil met de spoorverzending opgeleverd hebben proef is gebleken, dat de twee snelste van de vier omstreeks acht uur ge poste brieven den Dam te 1.35 hebben bereikt. Welnu tusscben negen en twaalf uur 's morgens vertrekken er van Haarlem naar Amsterdam acht treinen der Holl. Spoor en achttien rijtuigen van de E. S. M. Van deze drukke verbinding wordt voor het brievenvervoer geen voldoen de gebruik gemaakt. Dat is een fout van organisatie, die wel zal berusten op de fout der zuinig heid. Voor een openbaren dienst als deze, ik herbaal het, past geen karig heid. Al zijn ook telephoon en tele graaf goedkooper gemaakt, het groo te, bet belangrijke, liet nlgemeene middel van gedachtenwisseling is de post. Onze teekenaar beeft al de elemen ten van deze beschouwing aangeduid; de trekschuit, die het sneller doen zou buslichtingen hier laten volgen. Ze zijn, op werkdagen 7.40 10.45 1 4 6.45 11.30. Het kan dus voorkomen, dat onze Lrieven en briefkaarten drie uur lang, ja des avonds zelfs vijf uur op een kwartier ha in een bus blijven liggen, zonder dat iemand zich er om bekommert. Zooiets is met onze huidige begrip pen van snel verkeer en vlug vervoer volkomen in strijd. Meer buslichtin- gen zijn dus do eerst noodige maatre gel volgt daaruit uitbreiding van het aantal posttreinen en van hel per soneel, dan zullen de kosten daarvan welbesteed zijn, J. C. P. En de uitslag No. 3 en 4 werden te 1 35 aan de kiosk op den Dam bezorgd. No. 1 en 2. No. 5 tot en met 14 en No. 16 bereikten hun bestemming te 3.11. No. 15 en No. 17 tot en met 20 wer den te 5.45 in de kiosk afgegeven. Do vlugste reis is dus gemaakt door No. 13, dat dus nu eens geen onge luksgetal was. Deze brief werd, zoo als men ziet 11.23 aan het hoofdkan toor gepost eu arriveerde op den Dam 3.11, bad dus toch nog voor dezen kor ten afstand 3 uur ca 4S minuten noo dig gehad. Veel minder vlot ging de reis bij de andere brieven. Van de groep No. 1720 heeft de snelste toch nog 5 uur en 24 minuten noodig gehad, de onge Onze teekenaar heeft beiden, wan delaar en trekschuit, hier afgebeeld. Heb ik ongelijk gehad, met te zeg gen, dal het brievenvervoer in de ver te niet aan redelijke eischen van mo dern verkeer beantwoordt Natuurlijk weet ik wel, dat daaraan niet alleen bet te weinig of te laat lichten van de brievenbussen schuld is. Er zijn daarbij te weinig posttrei nen en ten slotte ook te weinig bestel lingen. Merkwaardig is bet, dat terwijl aan liet verkeer door intercommunalen te lephoon en telegraaf wel aandacht wordt geschonken, daar de tarieven van beide diensten in de laatste jaren zijn verlaagd, de post zich in 't geheel niet aanpast aan de versnelling, die verkregen is in ons verkeer. Uit de dan de post, de wandelaar, die het wint van den trein, de besteller, die maar veel te zeldzaam de bussen licht, de E. S. M., die voor de post administratie geen nut schijnt tc heb ben, tot zelfs de juffrouw van de kiosk, die met verwondering ziet, dat de eerste van de brieven die zij ver wacht, h.aar per voetganger worden bezorgd. Dit laatste is fantasie, n ik heb aangetoond, dat dit werkelijk zou zijn geschied, wanneer ik daar mee iemand belast had. Ik ben opzettelijk niet in bijzonder heden afgedaald, daar de uitslag van de proef het niet noodig maakt. Die is, zonder dat, overtuigend genoeg. Alleen wil ik, om een van de redenen der trage verzendiug In 't licht te stel len. nos eens de nominale uren dor Stadsnieuws Ons Museum. Sedert een maand, is nu de nieuw benoemde directeur van het Stede lijk Museum, de heer J. O. Kronig, in functie, on we moeten het zeggen, hij heeft dezen tijd niot ledig doorge bracht, want in de drie zalen heeft hij een volledige reorganisatie lot stand gebracht, dat wil zeggen wat de iutnging der schilderijen aangaat. De belangrijkste verschikking betreft de Halsen. Deze hoeft de heer Kronig in de gróote Museum-zaal, waar hi andere volgorde hingen, in chronologische opeenvolging laten hangen. Daardoor krijgt men een beter overzicht, over dc ontwikkeling van des grootmeesters kunst, en vindt men nu ook een betere aanc-en- possing tusscben de schilderijen on derling. De laatste schilderijen, de Regenten- en Regen lessen-slukken van het Oude-Maunenhuis, zijn nu in de zaai op losse schotten geplaatst De lieer Kronig heeft de kleurige schilderij ei i uit de zaal gebannen. Want weliswaar was Hals een bru taal kolorist, iiij wist namelijk tegen stellende kleuren naast elkaar te zet ten en toch een harmonieus geheel te verkrijgen, maar naast het koloriet van Hals passen de andere sclülde- rijeu nic-t, uie deden Hals' verven veel afbreuk. Daarom heeft de heer Kronig de zaal verder opgevuld met stukken in rustiger toon, als van De Bray. En werkelijk, een leek valt het nu zelfs op. hoe prachtig en warm van. kleur de Halsen zijn. Een goede maatregel lijkt het wel. dat de jonge directeur de schilderij, die op de deur van de Schneevoogt- kamer hing, heeft laten verwijderen. Wanneer men in dio kamer zijn moest, diende men die deur te ge bruiken. Men begrijpt, dat er dan kans was, dat de schilderij, op de deur hangende, beschadigd werd, of er op een kwaden dag afviel. Ook ln de andere zalen heeft de heer Kronig ingrijpende veranderin gen gebracht, om de beste stukken van ons Museum beter tot hun recht te doen komen. Men ziet het, do nieuwe Directeur heeft reeds heel wat tot stand bracht. Evenwel alles zsl pas in or de kunnen komen, wanneer het nieu we Museum over eenige jaren gereed Jammer maar, dat men bij liet ont werpen der plannen den directeur niet heeft kunnen liooren. De heer Kronig houdt meer van zij-licht dan van bovenlicht. En we meenen, dat men dit laatste nogal veelvuldig in 't nieuwe Museum wil toepassen. De heer Kronig was zoo welwillend ons in de Schneevoogtkamer, die thans als directeurskamer dienst doet wal heerscht hier een ijs-tem peratuur! het een en ander te la ten zien van de resultaten zijner stu dies. De jongo directeur de heer Kronig is pas 23 jaar heeft se dert zijn 19de jaar. omvangrijke stu dies in de buitenlandsche musea be gonnen. Zooais onze kunstzinnige voorouders uit den Gouden eeuw reeds deden, ving hij aan met een reis door Italië, waar bij drie maan den lang de kunstschatten van Vene- tié bewonderde Maar hij begreep, dat een Neder lander in de eerste plaats zijn oigen grootmeesters moet kennen. En nu werd het Rijksmuseum zijn leerschool «aar hij kopieerde en studeerde. Maar 't buitenland zag hem dikwijls in zijn musea. Duitsclilaud door naar Petersburg, Frankrijk, Bolgié, Span je en Portugal, Engeland, ook bezocht do jonge man en overal werkte en studeerde hij. Wie in zoo'n betrekke lijk korten tijd zooveel deed, mag wel aanspraak maken op den naam van energiek man. En dat de kundig heid van den lieer Kronig wordt ge waardeerd, bleek ons uit een zeer groot aantal artikelen in Engelsche, Duitsche, Fransche en Hollandse! ie tijdschriften, artikelen, waarvan sommige den omvang van een boek deeltje hebben. We noteerden o.a. eeu zeer uitvoerig artikel over Ga briel Metsu in „La revue de l'art an cien et moderne" „Les arts" en liet .Zeitschrift für Bïldende Kunst", waarvan de heer Kronig medewerker voor Nederland. In verschillende musea slaagde ou zo directeur er in de werkelijke schil ders van een aantal schilderijen te ontdekken of de onbekende vervaar digers op te sporen. Met dit al is de heer Kronig een bescheiden jongmeusch en misschien is het hem niet gevaliig, dat wij liet een en ander over hem meedeelden, maar we meenden toch. dat onze lo zere het recht hadden, iets meer over hem ie weten. En hoe denkt u nu over den toe stand der Halsen vroegen we. Nu, daarover wilde de heer Kronig zich op hei oogenblik niet uitlaten, maar wij kregen wel den indruk, dat hij daarover niet zoo heel tevreden ..Dit is het misverstand", zeide de directeur, „dat men gezegd heeft, dat de copaivae de schilderijen in den slechten toestand hébben gébracht, maar dat is niet waar. De oorzaak schuilt in de jarenlange verwaarlod ziu.g. toen de Ilalsen maar gewoon op <le zolders lagen. De copaivae nu heeft den minder gunstïgen toe-stand aan het licht gebracht." Een bekend feit is bet, dat nog voor 50 jaren de kostelijke schilde rijen als oude rommel en zolder la gen. Minder bekend is. naar we mee nen. dat een der Rothschilds op een goeden dag bij Burgemeester Feek kwam en hem zei, dat hij gehoord had, dat er nog wat oude schilderijen op zolder lagen. Die wilde hij wel koopen voor.... f3000. Burgemeester Fock is daarop niet ingegaan, gelukkig. Baden In het douchebadhuis aan den Kou denhorn zijn m de afgeloopcn weck genomen C7G baden, in dat aan het Leid.scheplem 1024. APOTHEKERSBEDIENDE. Voor dit examen is te Zwolle ge- slaagd de heer J. J. Kuipers van Haar lem. EV. LUTHERSCHE GEMEENTE. De groote Kerkeraad der l-N.-uige- lisch Luthersche gemeente, ailiier, benoemde op voordracht van regenten van het Luthersch Wees- eu Armen huis tot binnenvader en -moeder het echtpaar Meliema, thans als zoodanig erkzaam te Purmerend. Het volgende drietal voor de predi- kants-plaats, alhier, is opgemaakt: 1. Ds. Junod te 's-Gravenhage. 2. Ds. Schade van Westrum te Groningen. 3. Ds. Hoevers te Rotterdam. NEDERLAND EN ORANJE. Men schrijft ons: ln de gisteravond in het Blauwe Kruis gehouden ledenvergadering der A.-R klesvereenigmg ..Nederland en Oranje werd op voorstel van het bestuur besloten, het bestuur met 3 leden uit te breiden. Daartoe werden gekozen de heeren E. Feider, H. v. d. Vegt en A. Steetskamp, terwij: Mr. A. R. ie heer Sir. A. R. Baas, die voor kort was afgetreden, bij acclamatie rd herkezen. Allen namen de beu >;-.:iing aan. De heer H. B. Wevland Jr., gal vervolgens een beschouwing van po litiek standpunt, over „de Bakkers wet in de 'Tweede Kamer", op welke lezing eeu geanimeerde discussie volgde. Verscheidene nieuwe leden traden toe. Aan de gevolgen overle dc-n. De ruim Tü-jarige G. K.. uit Scho ten, die van de week in het water van de Bakenessergracht viel, Ivooft daarbij longontsteking opgedaan, waaraan hij is overleden. NEDERL. VERBOND. De voordracht met lichtbeelden, die de heer Hoefer uit Hattem voor do ledeu van bet Alg. Nederl. Verhoud zat houden, is zeer de moeite waaid. Ou liet letterkundig congres te Maas tricht heeft hij er zooeel succes meo. behaald, dat het afdeeiingsbestuur hier en elders aanleiding vond. den heer Hcefer uit te noodigen ook el ders te laten zien, wat hij van Neer- lands schoon in beeld heeft cebracht. Dat is veel en is ook mooi.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1