Owbridge's Longhersteller. 1 Neemt U BEENZIEKTEN. gebeuren, al3 de gemeente nan hot hulpgeld maar deze voorwaarden verbindt. Dan nog do bepaling dat de leer lingen van de hoogste klassen van de burgerscholen, elk op hun'beurt, vrijen toegang hebben en we rijn waar we wezen moeten. Volk en kunst worden dan tot el kaar gebracht, en dat is toch ook een taak van de gemeente. ,,Het Leven" heeft plotseling een Inval in onze goede rustige stad ge daan. De verovering» pogingen ge- sohiedden onder brallende reclame, opzichtig vertoon. Allemaal dingen w-aar de menschan hier tamelijk vreemd tegenover staan. Onbekendheid met de Haagsche poli tieverordening deed een aantal ver koopjongens op het bureau belen den; luidkeels venten van gedrukte stukken is hier verboden en het ..I.even" werd niet kalm aan den man gebracht. De ondernemer maakt hier een brutale reclame van: de oplaag was m beslag genomen en naar uit de advertenties doorschemerde, om het artikel over hot z.g. optreden van minister I-Ieemskerk. Sussec zal hij met deze eigenaar- digo poging om van het blad te doen spreken nlot hebben. Niet alleen dat velen hier nlot van dergelijke aardig heden gediend zijn dat stoort de departementale rust een beetje maar er waren er ook die het „Le ven" niet durfden te koopen uit vrees door de politie gehinderd te worden, Het Wad was immers in beslag ge toornen! De reclamebom is wèl verkeerd ge- Sprongen. SINTRAM. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN SO Cts. per regel. EMSER-WATER 26 oents per heele kruik. Ii o.a. verkrijgbaar te HAARLEM bU J. J. GÖPPINGER, K. v.EDEN; te IJMUIDEN bR H. SANT, H.SOK; te BEVERWIJK bU H. v.d.STAD: te LEIDEN bil J. ELZINGA. Firma REIJST A KRAK; te AALSMEER bjj E. MARCHAND. dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL'» Haemato- gen onmiddellijk voor den hoofdmaaltijd 1 Uw eetlust wordt flinker, uw zenuw stelsel versterkt, de loom heid verdwijnt en heel spoedig zul» gij U lichame lijk prettig gevoelen. Waar schuwing! Men verlange uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. Aderspattige WONDEN. Dauwwormon, f Jeukingen. WONDEN as66v«nelk«n*art!. zweren, IJ uitslag, QaaMMIIIU vVrlttlllBj Setri fl 1.75 M» «toer Tan-Uk* bei w«tf. El»CM *lê 2«r C. SE'tNIItR, IttlMar fiMtaL llmfela Wal lïrvu). Pr,*co -:x« Miwliie! u-. OcBcnakDiui rw H.SAHDtK3,ftoU>*. AMMtrt.a. To Haarlem bijJ. J. Göf- PINGEH, Gr. Houtstraat 14/. king i Met het oog op eventueeledlenststukken, welks geen spoed ver- moetiijkliedea, die echter, zooals zegdL, uitbleven, waren twee agenten voor den ingang geplaatst. De fabriek is versierd. Een viertal andere fabi-ieken, o.a. die in de Ver- werstraat, zonden bloemstukken. EEN FABRIEK STOP GEZET. Heden Zaterdagavond, wordt de Leeuwarder cortonfabriek stop ge zet. SMOKKELEN OP DE NEDER- LANDSCH-DUITSCHE GRENS. Zooals bekend is, zijn de prijzen van tabak en sigaren m ons land ongeveer 50 pCt lager dan in Duitscbland. Het valt niet te verwon deren, dat de grensbewoners van deze omstandigheid rijkelijk gebruik ma- kon. Dat geschiedt ook met koffie. Op alle mogelijke manieren wordt ge probeerd, deze goederen over de gren zen van ons land naar Duitschland te smokkelen. De groothandelaren Altmetten en Ticker, uil Metten, zoo schrijft men in een Duitsch blad, dreven deze smokkelarijen op groote schaal, en wel op de volgende manier Zij be trokken scheepladingen aardappelen uit ons land en de schepen gingen langs het kanaal van Rutenbruck, doch onder in de schepen werden ba len koffie en sigaren verstopt, waar op dan netjes de aardappelen gela den werden. Deze truc werd e'ehter aan onze douanen verraden, en zoo kon een heele lading in beslag wor den genomen. De beide kooplieden werden gearresteerd. Ook andere aanzienlijke burgers van Metten moeten in hechtenis geno men zijn. VRUZ.-DEMOCR. BOND EN AL- GEM. NEDERL. WERKLIE DEN-VERBOND. De Vrijzinnig Democratische Bond zal binnenkort te Utrecht een buiten gewone algemeene vergadering hou den, in samenwerking met het Alge meen Ncderlandsch Werklieden-Ver- bond. De agenda voor deze vergadering luidt als volgt I. Behandeling van het onderwerp: „Het grondgebruik door landarbei ders, als middel tot verbeteiing van hun economischen toestand." Inleiders A. Rauwerda, voorzitter van hot Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond te Leeuwarden, Jac. Well oman, landbouwer, lid van het hoofdbestuur van den Vrijzinnig- Democratischen Bond, te Krabbendij- ke, mr. J. Wol ter beek Muller, advo caat te 's-Gravenhage. II. Voorstel van het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, tot het in het leven roepen in samenwerking met het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond en andere op dit punt gelijkgezinden van een adresbeweging aan de Re- gcormg voor algemeen kiesrecht, waarbij wordt verzocht dat het beginsel van rechtstreeksch en enkelvoudig, door geen zooge naamde correctieven verzwakt, alge meen kiesrecht voor mannen en vrouwen, in de Grondwet wordt ge schreven. Bij dit voorstel heeft het hoofdbe stuur o. a. de volgende toelichting gegeven „liet hoofdbestuur is vast over tuigd, dat op alio voorstanders van algemeen kiesrecht de plicht rust, dos te krachtiger propaganda te voe ren voor het verkrijgen van dat recht, naarmate de invoering daar van langer wordt verschoven. Het meent, dat een adresbeweging of pe titionnement aan de Regeering het middel kan zijn om, op andere wijze dan tot dusver, duidelijk en krachtig uiting te geven aan den in het volk levenden wensch, naai' toepassing van liet beginsel van rechtvaardig heid inzake het eerste staatsburger lijke recht." ONGELUKKEN. De 72-jarige wed. Kuit, te Steen wijk, is tengevolge van de duisternis te wa ter geraakt, eu werd levenloos uit de A a opgehaald. Door lusschenkomst van den bur gemeester van Zwolle, ontving B., al daar, telegrafisch het treurig bericht dut zoon, die hoofdzakelijk voor zijn genoegen een reis per schip naar Frankrijk meemaakte, in de haven van Caen bij HAvre overboord geval len en verdronken is. BUITENLANDSCHE KLOOSTER ORDEN. In eene door de afd. 's-Gravenhage cn omstreken van de Evangelische Maatschappij, te houden vergadering zal o.a. behandeld worden een voor stel om aan hei hoofdbestuur drin gend te verzoeken, zoo spoedig mage- 1 ijk lui 11. M. de Koningin een gemoti veerd adres te richten, waarin ge vraagd wordt: a. Maatregelen te nemen, ten einde iu ous land te beletten de verdere ves tiging van buitenlandsche klooster orde^ b. De indiening van een wetsont werp tot heffing van eene zoo nood zakelijk© belasting van goederen in de doodehand. CENTRAAL-ADVISEUR VAN DEN NED. R. K. VOLKSBOND. Z. l>. 11. de Bisschop van Haarlem heelt aangesteld tot centraal-adviseur an den Ned. R. K. Volksbond, en tot eischeo, niet ter post zullen worden bezorgd. Aangezien ik mij met de strekking van dit verzoek geheel kan vereenigen, heb ik de eer U uit te noodigen voor het vervolg te handelen overeenkom stig den wensch van den minister van waterstaat." EEN TREIN-IDYLLE. Het volgende avontuur beleefden eenige reizigers op de lijn tusschen Kleef en Duisburg. Het was 's morgens zeven uur, juist had de trein het station Calcar verlaten en stoomde langs het plaats je. Opeens stond de trein stil bij het hotel „Zum Ritter". Wat nu Dit is toch geen halte plaats, mokten de reizigers en allen sloven naar het coupéraampje om te zier., wat er te doen was. Daar leunde een jongen, leerling van de „Realschule", wijd uit het raampje naar buiten en riep „Mut ter. ich habe meine Hefte verges- sen Eenige oogenblikken later kwam uit een huisje, tegenover de spoor baan gelegen, een moedertje aange sneld met eenige boeken en schriften in haar hand, liep naar het tuinhek en reikte over de omheining heen aan een conducteur de boeken en schriften over. De treinleider nam ze met een „Danke schön" aan. De conducteur toog nu naar den vergeetaclitigen Schiller en met een vriendelijk „Uil- te" gaf hij hem de schoolboekjes over. Direct daarna klonk het fluitje, en de trein zuchtte verder, zoo vertelt de „L. K.". DIEFSTAL IN DEN HAAG. Ontvreemd te 's-Gravenhage 1 hanger, bestaande uit 4 ovale groote paarlen, de paarlen niet door boord, doch gezet in Indisch goud, de hanger door een gouden haakje en een gouden ringetje verbonden aan een gouden gespvormig schuifje, waarin één parel, evenmin doorboord, doch ook in goud gezet, _te zamen ter waarde van ongeveer f 500 1 gouden koordvormige ketting, ongeveer 8 m.M. dik en ongeveer 40 c.M. long, waarde ongeveer 30 4 gouden broches vun stukjes na tuurlijk (onbewerkt) goud, ter waar de van ongeveer 30 1 hartvormig gouden broche, waarin ongeveer 5 diamantjes, waar de ongeveer GO 1 gouden broche, bestaande uit twee gouden Zeeuwsche knoopen, waarde 25 3 kleine gouden musquetons, ter waarde van ongeveer 12 1 koordvormige zilveren ketting, dik ongeveer 8 m.M., lang pl.m. 5ö c.M., daaraan een gouden Perzische munt, waarde pl.m. 17 1 portemonnaie, waarin ongeveer 90 Mark in Duitsch geld en een nor- temonnaie waarin onge veer f 30 aan Hollandiscll geld (goud- en papleren geld). Door belanghebbende wordt f 100 uitgeloofd voor de terugbezorging van vorenstaande Voorwerpen. De hoofdcommissaris van politic te 's-Gravenhage verzoekt 'nauwkeurige recherches en bij vinding bericht, EEN INBREKER BETRAPT. v Donderdagnacht is ingebroken ten huizo van don heer James Meyer Fils, dan sleeraar, aan het Roermands plein te Arnhem. De heer Meyer, d'es nachts half twee thuis karnende, be merkte, toen hij de deurkruk van zijn kantoor wilde omdraaien, dlat dteae werd vastgehouden. Duwen en trek ken hielp niet en een oogenblik later bleek de sleutel aan de binnenzijde te zijn omgedraaid. De inbreker schoof het raam op en sprong van do bel-étag© op straat. De heer Meyer achtervolgde hem, doch struikelde. Dc onbekende inbreker, die bloots hoofds was, verdween in een achter buurt ,.Het Doorzicht". In den kelder werd gevonden een jas. pet en een paar sohoenen. Den politiehond voor den algemeenen vei ligheidsdienst werd lncht gegeven van do pet. De hond liep naar. het kolenhok, waar de inbreker zich ver moedelijk ©enigen tijd schuil hield en volgde daarna het spoor naar Het Doorzicht. In oen slop in de nabijheid hield hij voor een deur stil en was er niet weg te krijgen. De politie ar resteerde hier een I7-jarige jongen, die echter ontkent en ook geen be kende van de politie is. De dader moet achter in het huis door een privaatraam zijn binnen ge komen. In het kantoor werd hij door de komst van den heer Meyer ge stoord. Het bureau was opengebro ken, doch alleen vijf A zes gulden uit een portemonnaie* en kleinigheden 2ijn ontvreemd. de onderteekenlng draagt van Ministers, maar toch niet kan geacht worden een principieel deel uit te maken van hetgeen een Rechtsch Ka binet en in casu liet Kabinet-Heems kerk te doen heeft. Wij wenschen hiermee natuurlijk geen oordeel uit te spreken over de waarde van het voorstel zelf, noch over zijn kansen, maar enkel te her halen, wat wij van meet af aan be toogden dat een voorstel ais dit ge heel afgezonderd van den koers on van het program der Rechtsche coa litie en haar Ministerie kan worden beschouwd. Wanneer een belangrijke sociale wet, of een betere onderwijs-regeling, voor welke zaken verleden jaar aan de stembus werd gestreden, verwor pen werd, zou daarin voor het Kabi net zeer zeker aanleiding te vinden zijn, om de portefeuilles neer te leg gen. Met do kustverdediging staat de zaak ©enigszins anders. De Ministers van Marine en Oorlog zouden door even'ueelo verwerping der daarop betrekking hebbende voordracht natuurlijk worden getrof fen en tot aftreden genooi>t. Maar dat het geheele Kabinet zou moeten heengaan en de program punten. waarvoor het in de eerste plaats en krachtens do uitspraak der stembus Is opgetreden, onafgewerkt laten, lijkt ons noch noodzakelijk, noch rationeel. DE VERKIEZING TE ROTTERDAM. ,,De Nieuwe Courant" schrijft: De algemeen-politieke beleekenis van dit feit worde niet overdreven. Erkend zij, dat de opkomst der Rot- terdamsche kiezers ondanks de met toenemende levendigheid, zelfs heftig heid gevoerde campagne, ten slotte niet overmatig groot was; er bleven er nog een 2500 thuis. En ook moet het ongelijke gewicht der twee her- stemmingscandidaten in aanmerking genomen worden; in bijna ©lk opzie v ook wat de plaatselijke bekendheid en populariteit betreft, stak de hoer De Jongh boven den heer Vegtel uit. Kerk en School Pers-Overzicht DE COALITIE EN DE 40 M1LLIOEN. Naar aanleiding van de Nijmeeg- sche motie en de aanvallen, waaraan het iO-millioen-voorstel bloot staat vanwege de R.-K. „Gelderlander", schrijft de „Nieuwe Tilburgsche Cou rant" liet spreekt van zelf. dat wij niet binnenland geestelijk adviseur der afdeeling Am- de minste neiging gevoelen, ook maar sterdam vat genoemden bond, den eenigszins mede te doen aan „stokeu WeiEerw. Heer P. Stroomer, pastoor 1 tegen de coalitie". Wij vcroordeelen te Lambertschagen. al wat de „Gelderlander" in deze DE DIAMANTSLIJPERIJ IN DE BLASIUSSTRAAT TE AM STERDAM. Ingevolge hot vonnis van den pre sident der Rechtbank is gister aan de eigenaren en hot personeel van do diamantslijperij in de Blasiusstraat tonder eenige stoornis toegang ver leend. zoodat de fabriek weer in wcr- BEVORDERING VAN ZONDAGSRUST. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft een brief gericht t >t conige colleges, van den volgen den Inhoud „Duor don iuinister van waterstaat wordt mijn aandacht er op gevestigd, dat het ter post bezorgen van dienst- s'.d.i.on des Zaterdags in den namid dag of avond voor de postambtenaren niet ononivangrijke werkzaamheden at de „Gelderlander" richting drijft, ten stelligste. De coalitie heeft trouwens met het kustveixtedigingsvoorstel niets te ma ken. Het betreft alleen de betrokken Ministers hoogstens het Ministerie maar aan het Ministerie is de coalitio niet gebonden. „Het Centrum" teekent daarbij aan De vraag, of en in hoever het Mi nisterie aan de coalitie, of de coalitie aan het Ministerie gebonden is, kan men. dunkt ons, hier hui ten be- r schouwing laten. 1 en innde te handelen in den geest Een band bestaat er natuurlijk wèl, run net algemeen streven om de Zon- en over en weer hebhen coalitie en fiagsrust van het personeel in Staats- I Kabinet zekere verplichtingen jegens dienst zooveel mogelijk te bevorderen. elkander. ery.oekt genoemde minister mijn me- Maar dit blijve verder ter zijde. <k-w erking, om er toe te geroken, dat j Wat wij zouden willen zeggen ls des Zaterdags na 12 uur 's middags i dat het kustverdedijrlnaRvoorfl»©! wa! dediging gehoord, verklaarden me vrouw Winia in het WiMielminagast- huis bezocht te hebben, zoowel op 27 als op 28 Februari. Mevrouw sprak toen van twee vermomde mannen, die bij baar bed stonden. „Zuster, weet je wel wat je zegt", zei getuige Winia. „Ik heb de krant bij mij." Zij heeft toen het verhaal van liet ge beurde, dat het N. v. d. D. gaf, voor gelezen. Mevrouw Winia antwoord de toen: „Ik begrijp het niet." Maar, zuster, weet je wel dat ïmkje een vrijer had?" vroeg getuige Winia. „Neen", antwoordde mevrouw. Do aanstaande van de zuster der ver moorde. verklaarde dat mevrouw Wi nia zei: „Zij hebben geroepen: geld! Dat was een man met zware stem. lk zei toen: ik zal het halen, haalde toen de sleutels onder het kussen van daan en liep toen naar do voorkamer om hulp te roepen. Mevrouw Winia meende in de stem van ééu der man nen een neef van haar te herkennen. Hierna kwamen DE DESKUNDIGEN AAN 't WOORD. De rechter-commissaris jhr. mr. J J. A. Quintus droeg aan de docto ren Tli. J. H. Snijders en F. A. Meyers een onderzoek op naar den toestand der geestvermogens van Imkje Boetsma en Pieter Ronner. Deskundigen brachten vooral ten- opzichte van Imkje Beetsma, uitvoe rige rapporten uit LEVENSGESCHIEDENIS VAN IMKJE BEETSMA. Ten aanzien van luikje Beetsma namen de deskundigen kennis van do uit-gerechtelijke stukken, van de uitvoerige inlichtingen bij de instruc tie barer zaak omtrent haar verle den verzameld, van inlichtingen om trent haar ingewonnen bij familiele den, kennissen en bij personen, bij wie zij is werkzaam geweest. Verder hebben do deskundigen meermalen met haai- gesproken, haar aan een nauwkeurig en psychisch onderzoek onderworpen en haar verzocht haar Levensgeschiedenis op schrift te bren gen. Een dor dames bij wie zij diende, getuigd© van linkje, diat zij in den omgang prettig, opgeruimd en nooit brutaal was. Dat zij driftig was, toonde zij nooit anders, dan doordat zij van kleur veranderde. Zij bleef bij aanmerkingen vriendelijk, maar in hear oogen kon hot dreigen. Voor d;o kinderen was zij altijd aardig en zij kon vecsl van hen verdragen. Eigen aardig was het, d'at zij met die kinde ren het liefst „gevangenisje" speelde; zij moest dan in de gevangenis gezet worden, werd op het politiebureau ge bracht, enz. Dit spelletje was door haar verzonnen. Liegen deed zij zeer sterk, ook dan, wanneer het absoluut ormoodig was, gewoonlijk om zich zelf in een gunstig daglicht te plaat sen Do deskundigen kwamen ten slotte tot de volgende epicrisi: Van het voorkomen van krankzin nigheid of zenuwziekten in beklaag- de's familie is niets gebleken. De va der, gepensionneerd Oost-Indisch militair, was driftig van aard, liet zich weinig aan zijn eenig overgeble ven kind gelegen liggen, verlangde na haar moeders dood reeds spoedig, dat zij voor zich zelf zou zorgen. Hij maakte geen misbruik van sterken drank. De moeder was zwak en over leed, toen beklaagde 14 jaar oud was. De opvoeding ran hun eenig kind, Imkje, heeft blijkbaar veel te wen schen gelaten. De ouders waren, vol gens verschillende getuigenissen, on eerlijk» menschen, de vader verdien de door oneerlijke praktijken den kost. De vadieir wordt door zijn eigen dochter en door anderen „flesschen- trekker" genoemd. Over die oneerlijke praktijken werd door die ouders in het bijzijn van hun jeugdig kind onderhandeld, hetgeen zeker op haar latere moreele ont wikkeling van invloed is geweest. In plaats dat haar van jongs af de be grippen van eerlijkheid en oprecht heid door vermaningen en voorbeeld werden ingeprent en eigen gemaakt, leerde zij het zich op oneerlijke wijze inkomsten verschaffen als iets ge woons en van zelf sprekends beschou wen. Toen zij dan ook na de lagere school te hebben afgeloopen, waar zij opviel als een stil, in zichzelf ge- keerd, gluiperig kind, doch het on derwijs goed kon volgen, en zelfs haar goede hand van schrijven in heripnering is gebleven den kost moest gaan verdienen als dagmeisje, maakte zij zich reeds spoedig schul dig eerst aan snoepen, daarna aan oneerlijkheid in haar diensten. Door een oom aan huis genomen, nam zij ook daar nu en dan wat weg, deed zij zich kennen als zeer leugenachtig, onverschillig voor vermaningen, ter wijl zij, als zij op iets verkeerds werd betrapt, alles zoo fraai kon voordra gen. dat men er onwillekeurig inliep. Daarbij bleek zij volstrekt niet dom of suf en niet lui. De oom te Leeuwar den en later een tante te Ruinen wil- was zij vrij, mevrouw sloot alles weg! den baar daarom niet langer bij zich zoo zei ze. „Kon ik haar maar iets I houden. Zij had door haaT gedrag doen!" zoo zei ze met een boosaardigemoeite betrekkingen te krijgen zwierf uitdrukking in de oogen. j rond soms zonder nachtverblijf. Ook had bek!. Beetsma zich uitge-Eindelijk ontfermde zich over haar laten dat het er bij mevrouw Winia I een officier van het Leger des Heils, zeer rijk uitzag. die haar plaatsing in het Reddings- Bekl. Beetsma ontkende gezegd te huis te Watergraafsmeer bewerkstel hebben, dat zij mevrouw Winia wel i ligde. Daar toonde zij, dat zij zich iets kon doen. zeer goed kon gedragen. Zij werkte Een zuster van mevrouw Winia en i ijverig en netjes, maakte zich niet haar aanstaande, od verzoek der ver-1 aan oneerlijkheid of leugens schul- DE DORDTSCHE QUAEST1E. Het Weekblad voor Vrijzinnig Her vormden is niet ingenomen met de be slissing van den Dordtschen kerke- raad om ds. Zillinger Molenaar als bevestigd te beschouwen. Het schreef (toen het die beslissing nog alleen als waarschijnlijk kende) „Wij hopendat hij een anderen weg volgen zal. Want het reglement verlangt, dat een predikant bevestigd wordt, cn de heer Zillinger Molenaar is niet bevestigd. Door hom toch als bevestigd to beschouwen opent men do deur vo.or allerlei moeilijkheden. Het komt ons veel beter voor, dat de lter- kernad thans nog doet wat hij al eer der had moeten doen, dat. hij n.l. het werk der bevestiging opdraagt nan oen ander. Bevestiging en intrede kun nen dan Zondag n. s. plaats hebben, en de zaak in orde. Tegen den heer Keiler moet natuurlijk een aanklacht werden ingediend." ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Bevorderd tot arts de heer O. H. Eisveld' Boschgeslaagd voor het artsexamen eerste ged. do hcor G. J. Lindenhcvius. Utrecht. Gesl. cand. Rechtsweten schap de heer J. de Lange. Rechtszaken Het misdrijf op de Nicolaas Wlfsenkade. (Vervolg 2de dag). HET GETUIGENVERHOOR. Hot verhoor van mevr. Th. d» Vries-VDavids, bewoonster van het perceel Nicolaas Witsenkade 6, werd voortgezet. Ze zei, dat mevrouw Winia goed bij kennis bleek en sprak van twee gemaskerde mannen. Hierna kwam een jongetje verkla ren, dat hij op verzoek van bekl. Beetsma een briefje ba-acht naar be klaagde Ronner, die bij den kruier M. Kaaymolon werkte. Dit briefje luidde: „Jacob, kom even bij mij als I je van je baas komt. Mevrouw heeft twee boodschappen te doen. Gegroet, Imkje Beetsma." De verplegers van den Geneeskun digen Dienst, die mevr. Winia het eerste verband aanlegden en haar naar het ziekenhuis brachten, ver klaarden: de een, dat mevrouw Wi nk» zei met kokend water te zijn over goten, do ander, dat zij zei, dat een paar mannen, inbrekers, de da ders waren. De eerste had volgens de stukken bij de politie ook gezegd dat mevrouw van inbrekers sprak. Hij ontkende (fit echter. Een kennis van mevrouw Winia kwam verklaren, dat een gouden schakelarmband, als bij bekl Beets ma in beslag genomen door mevrouw nog op 23 Februari gedragen werd. Hij bevestigde dat mevrouw Winia zeer angstig was en nogal eens van dienstbode verwisselde. Als zij zon der dienstbode was, kwam het meer malen voor dat een dochtertje van getuige bij mevrouw Winia sliep. Twee dienstmeisjes L. Gerritsen en L. Hansen, vertelden dat bekl. Beets ma zich tegenover hen beklaagd had, dat mevrouw Winia een slecht, ake lig mensch voor haar was. Mevrouw kneep haar en zij liet op haar boven arm do blauwe plekken zien. Nooit dig haa eer. gepaste opgeruimdheid, bleek vatbaar voor gemoedsaandoe ningen, was zacht eu vriendelijk, toonde persoonlijke gehechtheid en volgzaamheid, liet in één woord zulk een gunstigen indruk achter, dat de toenmalige directrice haar een van de liefste meisjes noemt, die zij in 't Reddingshuis heeft gekend. Na een verblijf aldaar van ongeveer 10 maan den, verliet zij het Reddingshuis in Mei 1904 om een dienstbetrekking bij mevrouw Cosman te Watergraafs meer te aanvaarden Aanvankelijk hield zij de aangeknoopte betrekking met de officieren van het Leger dea Hc-ils aan; zij kwam in haar vrijen tiji nog dikwijls in het huis, zoodat de officieren nog eenigen invloed op haar konden oefenen. Doch langza merhand wei-den haar bezoeken zeld zamer, de band met het Reddings huis verslapte meer en meer en daar mede de gunstige invloed, dien het verblijf aldaar op haar had gehad. Zij ging in haar vrijen tijd liever in ne stad wandelen of naar vrien dinnen, werd pronkzuchtig en verzot op mooie kleeren, haai' leugenachtig heid kwam weer te voorschijn en in September 1905 moest zij den dienst bij mevrouw Cosman verlaten, om dat zij vvaschgoed van tie buren had gestolen. Van beklaagde's volgend leven valt verder niets "anders dan ongunstigs te vermelden. Oneerlijkheid en leu genachtigheid waren schering en in slag. Uit bijna al haai- di^Stbetrek- kingen werd zij na kortoren uf lau- geren tijd wegens diefstal ontslagen. Bezat zij geld, dan werd dit spuedig opgemaakteens maakte zij met een vriendin een reis naar Leeuwarden, waai- zij samen een groote som ver teerden wat zij verder mot kaar loon uitvoerde, is met duidelijk. Ze ker is het, dat zij telkens geldgebrek had, soms baar waschgeld niet be taalde of andere schulden niet af deed. In den regel stelden de personen, bij wie zij diende, zich tevreden niet liaar na ontdekking van diefstal Ie ontslaan. In 1908 echter werd mor twee barer vroegere meesteressen haar diefstal bij de politie aangege ven, waarvoor zij telkenmale een ge vangenisstraf van drie m-mndci had te ondergaan. In de betrekking, waarin zij t-enl- gen tijd na- baar ontslag kwam, maakte zij zich niet aan oneerlijk heid schuldig, waarschijnlijk omdat haar mevrouw van haar vorig gedrag oii de hoogte was en dit haar had medegedeeld. Doch in de volgende diensten begon zij opnieuw te stelen geld, kleedingstukken, sieraden, al les was van haar gading. Ilad zij geen dienst, dan verbleef zij in een hotel, bij kennissen of bij een oom of tante, wier omgang op haar zeker geen gunstigen invloed heeft gehad de oom althans was verslaafd aan den drank. Van tijd tot tijd werd opgemerkt, dat ook be klaagde veel alcohol gebruikte, en hierover zonder omwegen met haar kennissen sprak. Over haar werk waren haar meeste ressen tamelijk tevreden, zij was ijverig, gewillig, hoewel slordig, was niet prikkelbaar of brutaal, steeds opgeruimd, vriendelijk en kalm, maakte een beschaafden indruk liet gelukte haar meestal spoedig een nieuwen dienst te vinden, door liet te laten voorkomen, dat zij in Am sterdam nog niet gediend had, en pas uit Friesland kwam, en zij speel de dan haar rol als vreemdelinge in de hoofdstad voortreffelijk. Hoewel beheerscht door een sterk egoïsme, scheen zij toch niet onge voelig voor het leed van anderen. Wreedheid jegens dieren werd nooit bij'-haar opgemerkt en tegenover kin deren was zij vriendelijk, medelij dend en verdraagzaam. Tegenover haai- meesteressen sprak zij steeds in beschaafde bewoordingenin een kring van kennissen ontzag zij zich niet, ruwe en platte uitdrukkingen te gebfuiEen. Uit verschillende inlich tingen blijkt, dat de fraaie kleeren en de kostbare sieraden van haar laut- ste meesteres grooten indruk op liaar hadden gemaaktsoms scheen het alsof zij wangunstig was op deze vrouw, die, hoewel van eenvoudige afkomst in zulke gunstige finauciee- le omstandigheden was gekomen. De resultaten van de informatica en liet onderzoek resumeerende, heb ben deskundigen iu beklaagde gevon den een persoonlijkheid, die ten ge volge van een slechte opvoeding en een ongunstig milieu in haar jeugd, van jongs af met korte tusschenj-oo- zen zich heeft doen kennen als on eerlijk, onoprecht en leugenachtig, een ethisch laagstaand individu, zuiver egoïstisch aangelegd, ui< l schroomvallig of kieskeurig in da keuze -der middelen om haar doel ie bereiken of haar belang to bevorde ren, maar bij wie noch vroeger, noch tijdens de observatie verschijnselen van een psychische afwiiking beston den. DESKUNDIGEN KOMEN OP GROND VAN HET BOVENSTAANDE TOT HET BESLUIT, DAT IMKJE BEETS MA TEN TLJDE DAT HET HAAR TEN LASTE GELEGDE DELICT WERD GEPLEEGD, NIET LIJDEN DE WAS AAN GEBREKKIGE ONT WIKKELING OF ZIEKELIJKE STO RING HARER VERSTANDELIJKE VERMOGENS, WAARDOOR DIT FEIT HAAR, INDIEN BEWEZEN, NIET ZOU KUNNEN WORDEN TOE GEREKEND. Wat betreft 'T LEVEN VAN PIETER RONNER, werden ook uitvoerige inlichtingen ingewonnen bij zijn familie, vroegere patroons en teven» werd geraad pleegd bet rapport, dat dr. Snijders in 1906 ever cem uitbracht. Beklaagde trad namelijk, na 3 Ju li 1905 in het instructiebataljon te Kampen te zijn opgenomen, op 4 Augustus 1906 in dienst als korporaal bij het 2de bataljon, eerste compagnie van het 7de regiment infanterie. Op 19 September 19Ö6 werd hij in hoogst opgewonden toestand aan zijn kapi- I tein gepresenteerd. Hij had een eet- ketel In de hand en riep „ik wil i eten hebben, ik wil eten hebben Daar het uur van middageten nog niet gekomen was, vroeg de kapitein

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6