NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Claribel's Huwelijk. 28© Jaargang, No. 8390 Verschijn! dagelijks, behahw op Zoo- en Feestdagen. ZATERDAG 5 NOVEMBER 1910 O HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN Jjfc, ADVERT ENTIËNi per drie maanden: Van 15 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 3 Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers n^7u ijCl Redactie eo Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor HaarlemTv?» n de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. i>Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot dvTplaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. Buiteniandsch Overzicht De meeste aandacht is nog' geves tigd oj) de kabinetswisseling in Frankrijk, vooral wat betreft de vraaji WELKE POLITIEK ZAL IIE'I' MI NISTERIE BRIAND II VOLGEN Bekend is, dat de premier zijn nieu we ministers Dinsdag aan de Kamer zJl voorstellen. Dan moet er ook een ministerieele verklaring afgelegd wor den, opdat de burgers der republiek zullen weten, wal. ze van de nieuwe en oude Excellenties kunnen ver wachten. In den gisteren gehouden minister raad is deze verklaring al ter sprake gebracht. Men meent te weten, dat de verklaring zal loupen over de kies- rechthervorunrig, wijziging der rechtsspraak, de verdediging van de leekenschool en de maatregelen, die bij de Kamers moeten worden inge damd ter verzekering van den gere- geblcn gang van die openbare tak ken van dienst, die een levensbehoef te is voor den arbeid van de natie, en over de behartiging der werkelijke belangen van de arbeiders van allo categorieën, die in die takken van dienst werkzaam zijn. De wetsontwerpen door de vorige reseering uitgewerkt, zullen tot een later tijdstip blijven liggen, of op nieuw in behandeling worden geno men. De regeering zal de ingediende wetsvoorstellen handhaven en nieu we indienen, in liet bijzonder om trent de -burgerlijke bevoegdheden der vakvereenigingende organisa tie van hel. arbeiderscrediet, het col lectief contract; en de wettelijke be voegdheid tot hei vormen van maat schappijen van kapitalisten en arbei ders, door welke laatstgenoemden zich een wettig aandeel in de winsten kunnen verzekeren. 'lot zoover deze verzekeringen. Het xunuen ook alle gissingen zijn, dat zal Dinsdag blijken. lieuige couranten houden zich ook bezig met het voorspellen van den gang van zaken onder dit nieuwe kabinet. De ,,1'emps" schetst de taak van het nieuwe Kabinet als volgt „Het land wil, dat door een on dubbelzinnige wei de arbeiders en be ambten der spoorwegen en alle ove rigen in publieken dienst werkzame personen or op attent gemaakt wor den, dat voortaan elke poging, om het nationale leven door staking schade te berokkenen, als misdaad tegen het vaderland zal worden gestraft. "Aan gezien evenwel geen enkel arbeider belet mag worden zijn wenschen tot vei notering van zijn positie kenbaar te maken, moet er gestreefd worden naar wettelijke middelen om conflic ten te voorkomen en hun vreedzame oplossing te vergemakkelijken. Ten slotte is liet noodig, aan de vakvereenigingen eerbied voor de wet in ie boezemen, ilic zij in den laat- sten tijd op duidelijke wijze min achten- Een en ander eischt de vol gende maatregelen Belemmering van het stakingsrecht voor staatsbe drijven instelling van verplichte ar bitrage tusschen werkgevers en ar beiders bejierking van de politieke actie der vakvereenigingen. Bijna alle bladen schrijven boven dien over de kabinetswisseling. Het nieuwe ministerie wordt in de pers en de politieke kringen allesbehalve geestdriftig ontvangen. Links voor-: ziet men maatregelen tegen syndica lisme on sinkings vrijheid j rechts is men hoogst verontwaardigd over de aanwezigheid van Lafferre, Groot meester der vrijmetselaars en inder tijd vonledige,i' dar fiches. Men spreekt veelal van een verza meling van onbeduidende mannen, wier eenigc verdienste is aanhanke lijkheid jegens Briand. Uitzondering maakt Caillaux. De bekende socialist-journalist Jau- rès schrijftin het ministerie zit maar één man en dat is een zee schuimer. Het meest commentecrt men het heengaan van Millerand, waarmede behalve de premier het geheele socia listische element verdwijnt. In een interview verklaart Mille rand, dat hij tegen Briand gezegd heeft, „iu geen geval te zullen mede werken om het stakingsrecht te ont nemen aan menige categorie van ar beiders. daar deze maatregel onuit voerbaar. dus nutteloos is en den schijn zou hebben van een noode- looze uitdaging." Eerst, was Briand het hiermede eens. later niet meer. daarom ging Millerand heen. In behoudende bladen wordt Briand aangemoedigd nu dadelijk krachtig op te treden tegen syndicalisme, en voor. invoering van eene evenredige vertegenwoordiging. We schreven, dat de meeste aan dacht in Frankrijk is. Toch is er ook nog wel belangstelling voor Gisteren kwam de heerscher uit Rusland te Potsdam aan en werd daar hartelijk ontvangen. Natuurlijk was er veel militay vertoon. 's Avonds had ei- een groot feest diner plaats, waarbij ook verschillen de diplomaten en ministers aanzaten. Men verwacht natuurlijk tafelspee- chcn, maar o, zeldzaamheid deze zijn nu eens niet gehouden, liet heet, lat de maaltijd evenals het ge heele bezoek van den Tsaar een hui selijk karakter draagt. Nu moet men volstaan met de toasten in de pers. Gisteren deeldea we de uiting van een officieus Duitsch blad mee. Ook de Russen blijven niet achter. De officieuse Russische courant „Rossija" betoogt in een artikel over de ontmoeting der beide keizers, dat de samenkomst niet beschouwd moet worden als een op zichzelf staande gebeurtenis, vallende buiten het al- gemeene nader der Ruisisch-Duitsche betrekkingen maar wel als een nieuw, lastbaar bewijs voor het voortbestaan der historische tradities, door welke niet alleen de vorstelijke huizen, maar ook Rusland en Duitschland verbonden zijn. De vriendschappelijke betrekkingen hebben diepe wortels geslagen in de volksziel der Russen eu Duitschers. En dat verzekert misschien beter dan schriftelijke verdragen, ook voor de toekomst, de samenwerking van bei de regeeruigen tot behoud van den vrede in Europa. DE OPENING VAN HET ZUID AFRIK A ANSCHE PARLEMENT. Gisterenmiddag heeft de plechtige opening van het eerste parlement der Zuid-Afrikaansche Unie plaats gehad in tegenwoordigheid van den hertog en de hertogin van Connaught, prin ses Patricia en lord en lady Glad stone. In zijn openingsrede gaf de hertog van Connaught uiting aan het leed wezen des krulings, omdat deze zich thans het genoegen moet ontzeggen, Zuid-Afriku te bezoeken. „Z. M. weet", zoo vervolgde de hertog, ,,dat gij een tijd van smart en verwarring hebt doorleefd en dat misverstand en strijd groote rampen over uw land hebben gebracht, dit alles evenwel zij begraven en ver geten. ,,Do koning is overtuigd, dat alle Zuid-Afrikaanders naar kracht zul len arbeiden voor het welzijn van hun groot, schoon land en hij smeekt God, dat de oprichting der Unie rnoge blij ken een duurzame weldaad voor al len lo zijn, en dat zij zal bijdragen tot den voorspoed en de welvaart van Zuid-Afrika en het Britsche rijk." UIT SPANJE komen verschillende berichten. De Senaat heeft de „grendel"- of „hangslof'-wet met 179 tegen 85 stemmen aangenomen. Te Barcelona is door stakers op werkwilligen geschoten. De berichten over een algemeene staking in geheel Spanje houden uan. In Parijs heeft men daaromtrent zelfs hoogst on rustbarende berichten uiL Cerbère ontvangen. De regeering heet zeer ongerust te zijn, en zou o. m. reeds troepen naar Saragossa hebben ge zonden. Een feit is dat de regeering vast besloten is, de groote axbeidersbetoo- ging, die heden te Barcelona zou plaats hebben, te verbieden, of, zoo noodig, zelfs met geweld te verhin deren. De Lissabonsche correspondent van de „Times" seint, dank zij eene me- dodeeling van het allerhoogste ge zag. Ie kunnern verzekeren, dat de Britsche, de Amerikaansche. de Fran- sclie, de Duiische, de Spaansche en de Italiaansche gezant, opdracht heb ben gekregen, dc tegenwoordige re geering t.o erkennen, zondra de grond wet na de verkiezingen door do volks vertegenwoordiging is aangenomen. DE ENGELSCHEN IN PERZIè. In de Perzische Golf heeft een ge vecht plaats gehad. De Prospenuc heeft bij Cliubar, 11 1/4 K.M. bewes ten Bris, een detachement van zestig man aan land gezel, om smokkel handel in wapenen te beletten. De commandant van de Prosperino en een kapitein van het Britseli-Indische leger zijn licht gewond. Daarna zijn meer troepen aan land gezet. Deze quaestie is geheel onafhankelijk van het aa.n land zetten van Engelsclie troepen te Linjah en de ongeregeld heden aldaar. Amsterdamsche Kout CCCLIV. Noveinber-geneugten 1 Als men tegen November in de hoofdstad aankomt, werken de om standigheden niet direct mee, om daarvan een allergunstigsten indruk te geven. Wij zijn dan in den tijd van het jaar, dat wij met alles te vreden moeten zijn, zelfs niet mogen mopperen als we niet willen, dat de onbillijkheid daarvan ons danig on der den neus zal worden geduwd. Maar dat is niet sj?ecifiek Amster- damsch. Regen, modder en eerste kon maken het overal somber. Zij I maken het doodsch en triest in de j straten en houden zelfs die huizen leeg, waar het anders zoo druk kan zijn. Ik heb hier natuurlijk openbare j huizen op het oog en denk b.v. aan het Circus Carré, waar het bij voor- I stellingen van Fr. van Haarlem 1 meestal stampvol is, zoodat wanneer men van beneden naar boven kijkt, steeds staart naar eene zwarte men- schenmassa, waarvan het aantal deelen, stippen die individuen voor stellen, niet te tellen is. Maar van de week was het ook maar erg stilletjes, waartoe misschien wel meewerkte, dat liet programma nu ook heelemaal niet op de hoogte stond van wat men van den naam Fr. van Haarlem ver wacht. Het mooiste nummer was zeker wel het optreden van een 100-tal jon gentjes in de zaal. die eerst erg kin derachtig deden, zoodat wij ineenden dat op dien avond de kindervoorstel lingen van Woensdag waren ver plaatst, doch die later eene pantomi me te zien gaven met ranselpartij, smijten en springen, die zoo natuur lijk gespeeld werd. dat je zoudt den ken dat het echt was. Als ik spreek van jongentjes, ligt er geen letter ironie in. Ik dacht, dat bet leerlin gen waren van een of andere lagere school, waar een feestje gevierd werd, doch tot mijn groote vei hazing vernam ik later. dat. het heusche studenten uit. het ©erete studiejaar waren. Nadat eenige der knapen uit de zaai waren verwijderd, wat niet cor rect was, wijl de knapen wat druk en uitbundig waren, maar niemand hin derden, zongen de jongelui zeker als protest onder een Spaanscb zang nummer het Io Vivat, waardoor het geheele circus op stellen stond. Poli tie, suppoosten, stokken, menschen 'van boven uit do loges gesleept, een deel van het publiek, dat partij trok voor de kinderen, de Christen-demo craat Nauta. die met stentorstem uitriep „Hulde aan een personeel, dat zoo weet op te treden" enfin, liet was alleraardigst. De agenten waren er erg gauw bij onr hun stokken te trekken. Dat zij er iets mee gedaan hebben, zal ik volstrekt niet beweren, maar alleen in dat trekken vind ik iets onbe schaafds, als het ongemotiveerd ge beurt. Wanneer een agent, die een arrestant moet opbrengen, daarin wordt gehinderd door personen, die dezen trachten te ontzetten en dan in het wilde raak slaat, vind ik dat alleszins begrijpelijk. Maar dat een agent iegenover een ongewapend per soon staande, die hem niet al (e veel eerbied betoont, als de kippen bij is, om zijn stok te trekken, be schouw ik als een fout in zijn op voeding. We weten dus, dat tot de bijzon dere November-genoegens behoort liet bezit van zeer jeugdige en drukke studentjes, sommigen nog met de schoolpetten op. En dan moeten we niet vergeten, de behandeling met de gemeente-be grooting. Bij de voorloopige bespre kingen begint het al dan wordit. ge woonlijk getornd aan het beleid van burgemeester en wethouders. Nu kon de burgemeester dezen keer prachtig buiten schot blijven, want daar hij hier zijn eerste begrooiings-spoech hield, konden de vele ongerechtighe den van het afgeloopen jaar hem vei lig passeeren. Toch moest Jhr. Roëli toegeven dat hij eigenlijk in een wespennest ge vallen was en dat hij bij zich zelf wel eens gedacht heeft: Wat deed ik in den kuil? Waarom ben ik met liever m Arnhem gebleven? Vooral de laat ste snik van het letterkundige raads lid Simons, die o.a. beweerde, dat liet gebrek aan het initiatief bij den Rnad veroorzaakt werd door hautaine te genwerking van het D. B. werd nogal kwaad opgenomen.- En al zei de schim van Simons, due zich veront schuldigde, dat al was zijn grafrede ook wel afgestoken, hij nog niet goed dood was nu ook dat hij het in den grond niet zoo kwaad bedoeld had. Weth. Van den Bergh vond, dat het boven den grond toch maar heel on aangenaam had geklonken. Toch be doelden zij het zoo kwaad niet! De wethouders hebben nu weer op slag gekresen en gaan nu f 6000 ver dienen. Slechts één socialist en drie andere heeren stemden tegen. De meerderheid der socialisten kon zich met deze lotsverbeteringen best ver eenigen. Trouwens zoo'n lot kan hun ook nog best vandaag of morgen te beurt vallen. Een voordeel van het winterleven in een groote stad is dat men bijna zeker kan zijn iodoren dag ten minste één prachtig verzorgde tooneelvoor- Etelling te kunnen bijwonen. Daar toe mocht dözt week zeker wel het reeksje voorstellingen van „Scha kels"' door „Het Tooneel", onder de directie van Royaards, gerekend wor den. Wij kennen Schakels nog uit den tijd van Louis Bouwmeesters tconeelgezelschap van 't Tlaarlemsch Tooneel. „Schakels" was expres voor dat gezelschap geschreven en de ver tolking van Louis en Frits Bouw meester als dc Gebr, Duif en Julia van Lier Cuypers was zoo af dat ze beslist niet voor verbetering vatbaar was Maar vergetende wat niet meer is staat de voorstelling vno ,,1-Ict Too neel van dit uit 't leven gegrepen stuk toch ook zeer hoog. Nu werden de Gebrs. Duif gespeeld door Louis de Vries en Musch. die heiden prachtige creaties leverden. Ook de jonge Chrispijn was weer de uitmuntende jeune-premioi en brncht met de Blauw en Smith in dit artistieke, maar deftice ensemble den frissehen geest van Prof. Een ander drama speelde zich in onze stad af In het Paleis van Justi tie. De afschuwelijke misdaad van ee njong knap meisje op een oude vrouw, alleen uit hebzucht. Ten min ste dit wordt algemeen aan genomen, al is nog niets bewezen Het drama die zich eèn jaar geleden op de Nic. Witsenkade ontwikkelde, wordt hier voortgezet,. Het publiek verzuimt niet do voorstellingen bij te wonen. Haast je, dring je dood, want je zoudt licht te laat of er niet in kunnen kconen en ay couranten vertellen net als in het bedorven Parijs, weiko actrico en welke heilsofficieren op de gereser veerde plaatsen waren. De mise-en- scene is dus ook heel aanlokkelijk. Bij hoevelen is 't in deze dagen de af schuw, de smart en het medelijden), die spreken? Klein is hun aantal, die thans genieten nu aan hun ziekelijke nieuwsgierigheid, nan hun behoefte en lust naar sensatie, naar het zien en hooren van het afgrijselijke en onmensclielijke wordt voldaan. II. IIENNING Jr. CORRESPONDENTIE. A. v. W. Bij onderzoek is mij ge- hl eken, dat bedoelde inzender op de Belgische afdeeling totaal onbekend is en ook niet in den officioelen cata logus voorkomt. Mevr. K Overveen. Van de 8st© serie zijn de tien -hoofdprijzen uitgetrok ken, de rest der trekking heeft plaats in Dec. Er wordt nu nog een 9e serie verkocht, waarvan de trekking naar ik vermoed ook in Dec. zal pda.ats vinden. H. IIENNING Jr. Stadsnieuws Hinderwet. B. en W. van Haarlem maken be kend, dat bij hunne beschikking van 1 November j.l. aan J. J. F. Kodde vergunning is geweigerd tot oprich ting van een vetsmelterij in het per ceel aan de Lange Annastraat no. 28 CHRISTELIJKE BESTURENBOND. We ontvangen het zesde jaarver slag van den Chr. Besturenbond to Haarlem, en ontleenen er het volgen de aan: In de vorige jaarvergadering wer den de aftredende bestuursleden her kozen en na breedvoerige bespreking van het vraagstuk dor werkloosheid werd besloten het II. A. S. te verzoe ken, met vereende krachten iets tot stand te brengen, waardoor werkloo- zen eenigszins door arbeid, in hunne nooden konden voorzien. Geantwoord werd, dat liet II. A. S. wel samenwer king wiido voor het verkrijgen van verhoogden bijslag van de gemeente aan de fondsen tegen werkloosheid. Op een volgende gedeiegeexxleuver gadering weid do kwestie nogmaals besproken, en emigratie aanbevoleu. De Bond. meende echter, dat het b» vorderen van emigratie niet op zijn weg lag, en zoo bepaalde hij zich, tot het verzamelen van gelden. Het bestuur werd verzocht wat te doen, ter verbetering van toestanden op de Centrale Werkplaats. Na in formatie te hebben ingewonnen, was het bestuur van oordeel vooreerst niets anders te kunnen doen. dan het lid dei- Tweede Kamer voor Haarlem met de zaak in kennis te stellen, hoe wel het bestuur van meening is, dat er weinig tc verbeteren valt. Omtrent een ontvangen vragenlijst naar den omvang van Zondagsar- beid, weid bericht, dat het invullen tt&r vragenlijst aan de aangesloten organisaties was overgelaten. Een uitnoodiging werd toegezon den, om drie patroons en drie werk lieden aan te bevelen voor bestuurs leden der gemeentelijke arbeidsbeurs Daar de Bond echter geen Konink lijke goedkeuring op zijn statuten heeft, zijn geen namen ingediend. In overleg met het H. A. S wer- den candidaten voor de Kamer van I Arbeid voor dc voedings- en g.not- niiddelen gesteld. Als leden-werklieden werden geko zen twee sigarenmakers, een -akke-, een slager en een werkzaam in hst zuivelbedrijf. Aan den lieer J. Gerri'sz werd een rapport gezonden, als resultaat van een onderzoek naar den stand der werkloosheid in de verschillende be drijven. Instemming werd aan het Bakkers comité betuigd in zake zijn streven naar afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf. Bijdragen van organisation warden door den pen- FEUILLE'i ON Naar het Engelse h. Dxck aarzelde. Hij was er steeds vast van overtuigd geweest als van zijn eigen heslaan, dat Claribel onbe kend was gebleven met den diefstal bij haar vader gepleegd en de eerste d ebeste te Dene-on-Dass, die op het tegenovergestelde had gezinspeeld, was door hem duchtig afgeranseld. Men had "ezien dat Dudley Carstairs de wonn- van Bob Musgrave een paar minuten luier had verlaten dan Claribel, en Dick was van meening, dat hij de kist had opengebroken. De man was echter zooals Dick meende, dood en ofschoon hij de spreuk, de Diortui suil nisi bonum, niet kende, handelde hij geheel daarnaar, en hij w ilde de nagedachtenis van den man niet schundvlekken, die hom zijn dierbaarste hoop luid ontnomen, in tegenwoordigheid van de vrouw, voor wie z|jn nagedachtenis heilig was. Claribel herhaalde echter haar ver zoek, en nu zij hoorde, dat een ander ongeluk den vader had getroffen, dien zij verlalon had, besefte zij haar plichtsverzaking nog des te meer. ,Vertel mij alles, Dick, vroeg zij. Het was een noodlottige gebeur tenis, gaf hij ten antwoord. Nadat gij vertrokken waart, Dick wachtte zich wel niet haar te zeggen, hoe lang na haar vertrek is de een of andere schurkachtige dief het huis binnenge drongen, terwijl de oude man aan den overkant, was. en heeft de kist opengebroken, waarin uw vader zijn spaarpenningen van vele jaren be waarde alles, zooals hij placht te zeg gen voor zijn lieveling bestemd, wan neer hij niet moor in staat zou kun nen zijn voor haar te kunnen wer ken. O, die schurken riep Claribel uit to midden van haro tranen, om een ouden man vuu de vruchten van een eerlijken, moeilijken arbeid te be- rooven. Een man, die zijn medemen- schen nooit voor een cent heeft bedro gen, die liever zou w illen sterven dan zich aan een bedrog schuldig te ma ken 1 Niet een bitter verwijt tot zichzelf bedacht, zii, dat wanneer zij haar va der niet had verlaten zijn schat tij deus zijn afwezigheid in veiligheid zou zijn gewoe8t., en zij gevoelde de schaamte van eon schildwacht, die zijn post had verlaten zoodat de vijan den ongehinderd ziin vrienden had den kunnen overvallen. Dick stoorde haar in haar gepeins vol wroeging en berouw, door op vriendelijken toon lot haar te zeggen: Claribel, mijn kind, wilt gij met mij naar uw vader terugkeeren Ik kan niet met n terugkeeren, Dick, maar, dierbare vriend, ga dade lijk naar hem terug en zeg hem, dat ik spoedig, zeer spoedig kom. Een hevige strijd woedde in haar binnenste. Misschien lag haar vader reeds op sterven en was zijn dood ver oorzaakt door een vreeselijken slag, die hem door haar suuode ondank baarheid had getroffen en in tegen woordigheid van den man, die haars vaders toewijding voor haar kende, moest zij weifelen of zij naar zijn sterfbed zou ijlen of niet. Zij kon hem ook niet zeggen wat er' haar van te- rugliicld naar haar zieken vader te rug te kceren, want Dudley had haar lippen vcreegeld. Wij kunnen nog juist den trein naar Coalstead halen, zeide Dick, over tien minuten is het te laat. Hij kon zich haar aarzeling niet verklaren, een onbestemde vrees, dat zij geen meesteres was over hare daden, ver vulde zijn hart. Ga toch mee, smeekte hij, wanneer wij voor dezen trein to Iaat zijn, dan kunt gij Dene-on-Dass niet voor morgenavond bereiken. Wacht een oogenblik I riep zij haastig uit, hot kan zijn, dat ik dade lijk meega. Zij wilde Dudley opzoeken, om hem over te halen dadelijk met haar te vertrekken. Wanneer zijn liefde voor haar oprecht was, dan zou hij ten minste dit verzoek inwilligen. Zij verliet haastig de kamer en be gaf zich ijlings door do gang naar de kamer, die Punter als werkkamer ge bruikte. Dudley riep zij, ik moet dadelijk naar huis mijn vader is Maar een hevige ontsteltenis en ver bazing deden haar plotseling verstom men. De kamer was leeg. Langzaam en geheel werktuigelijk keerde zij terug naar het vertrek, waar Dick haar terugkomst mei on geduld verbeidde. Zijl gi; gereed vroeg hij en wierp een blik op zijn horloge Zij hadden nog juist tijd om den sneltrein naar Coalstead te halen. Dick, zei zij, greep zijn hand en zag hem diep in oogen, gij weot, dat hoe zonderling mijn gedrag u ook mo ge toeschijnen, ik mijn vader onuit sprekelijk liefheb. Ja, zeker mijn kind En dat mijn innigste wensch is om naar hem toe tc snellen en met het verleden te breken. Zeker. Dan zult gij ook weten, Dick, dat hot niet aan gemis aan liefde of plichtsbesef moet worden geweten, dat ik u moet mededeelen dat ik van daag niet naar mijn vader kan te rugkeeren, ofschoon mijn hart van verlangen breekt, om hem to zien. Hij was een oogenblik stom van ver bazing. Daarna barstte hij in harts tochtelijke woorden uit Claribel er wordt een spel met u gespeeld, booze machten houden u hier geboeid. Mot mijn leven wil ik er voor borgstann, dat gij nog even goed en rein zijl, als toen wij als kinderen aan de vriendelijke Das* met elkaar speelden, maar kwade geesten hebben u in hun machtClaribel, mijn gelief de van vroeger dagen, vertel mij alles. Ja, ik licb u nog steeds lief, e:i door den dood moogl gij nu naar de beken tenis mijner liefde luisteren, vertrouw mij, vertel mij, dat wanneer gij een vrijen wil hebt. gij naar uw vader zoudt terugkeeren, maar dat verderfe lijke machten u van hein verwijderd houden, en laat ons dan met ons bei den den goeden ouden mail gaan op zoeken. Zij keek hem aan, zooals hij daar stond, krachtig, vastberaden en eer lijk, zoowel naar het innerlijk als naar het uiterlijk bereid om ter wille van haar den dood te trotsecren. Cla ribel haar hart van droefheid vervuld, wenschte vurig, dut zij haar hand in zijn krachtige hand kon leggen, en kon zeggen Dick, breng mij naar mijn vader. Maar hot mocht niet zijn, en terwijl er tranen in haar oogen opwelden en een hevig snikken haar het spreken bijna belette, zei zij Beste Dick, vertrouw mij, en tei wille van onze vriendschap bewijs mij dezen dienst.: keer naar mijn vader terug en zeg hem. dat ik in goeden welstand leef, maar dat mijn hart brandt van verlangen om naar hem terug te keeren vraag hem of hij nog een paar dagen wil wachten, tot dat zijn kleine hoveling terugkeert, haar hoofd op zijn knieën legt en hem smeekt haar vergiffenis te schenken en weer hef te hebben. En zoo eing Dick alleen weg met ge bogen hoofd en droefheid in hel hart HOOFDSTUK XVII. M a j o o r J i b s. In dien lusschentijd zat majoor Punter met Dolly op zijn knie zich to verdiepen in do grootte van de Kaspi sche Zee en in de jaartallen, die in verband stonden met den regeerïngs tijd van alle koningen en koninginner van Engeland. O. hoezeer wenschte ik voor den slag van Hastings te zijn geboren, zoi Dolly ernstig. (Wordt vervolgd.!

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9