Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NLD. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 14 Nov. 1010. Hoogste barometerstand 770.2 m.M. te Horta (Azoren)laagste 730.7 m.M. te Shields (Engeland). Verwachting tot den avond van 15 November Wind stormachtige tot krachtigen 'Zuid-Westelijken tot Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht t meest ,'xwaar bewolkt, regenbuien. Temperatuur kouder. .BAROMETERSTAND TE ÏIAARLDM. Barometerstand hedenmiddag te 2 Uïur 750 m.M. Vooruitgang. ■Vorige stand te 2 uur 764 m.M. OPGAVE VANi JOH. M. SCHMIDT - Opticien 85 ZIJLSTRAAT - HAARLEM. ihermometerstaua te Haarlem. Zondag 13 November Hoogste gisteren F. 46° Laagste heden nacht F. 40° Hedenmiddag 19 uur F. 42 Maandag 14 November Hoogste gisteren .F. 46° Laagste heden naoht. F. 49 Hedenmiddag 12 uur F. 50» HOOG» ©n LAAGWATERSTANDEN 14 November II o o g water. JJmuiden vin. 1 u. 14 in.; nm. lu. 38m Katwijk vm. 19 u. 49m.;nm. lu. 8m Petten vm. lu.84m.;nm. lu. 58m Laag water. IJmuiden nm. 9 u. 14 in.; vm. 9u. 33 m Katwijk nm. 8u. 54m.;vm. 9u. 18m Pelten um. 10 u. 44 m.;vm, llu. 3 m liet aanstckep der lanteren? van rijwielen, auto's en anderè voortui gen moet to 4 u. 40 in. geschieden. daan worden over 1908. De oonciergo H. de Graaf vordert namelijk nog 116.66 van do gemeente. Hij heeft de rekening echter te laat ingebonden. Hot dagelijksch bestuur van de af- deeling IJmuiden der S. D. A. P. be toogt in een adres, dat aan School A het maximum-schoolgeld hooger is dan de gemiddelde kosten per leer ling. hetgeen in strijd is mot de wet. li. en W. deelen evenwel mee, dat do school verbouwd zal worden dat dan. door do stijging der uitga yen, o. a. door moordore leerkrach ten, het schoolgeld In de goede houding zal komen tegenover de kosten. ZANDVOORT. Aan het strand alhier zijn aange spoeld en onder beheer der Strand vonderij gesteld, een vat, vermoedelijk gevuld met olie, eon reddingboei iweo scheepsbooten. Tot tijdelijk onderwijzer aan school A alhier Is aangesteld do hoer C. .Visser te llaarjem. Onze predikant Ds. G. Posthumus Meyjes komt als no. 2 voor op het 'door het kiescollege der Ned. Herv. 'Gemeente opgemaakte drietal voor een vacature. IJMUIDEN. Kunstkring. Zaterdagavond gaf in de Concort- xaal Cycloop alhier de kamermuziok- vereeniging ..Kunstkring", directeur 'de heer Sain. Vlessing, haar eerste concert in dit seizoen. Veel nieuws bood ons het programma niet en de opkomst was niet zoo groot als met reden verwacht kon worden. Het sa menvallen met andere bijeenkomsten is daaraan zeker wel eenigszins schuld. Een bal, ouder leiding van den heer Schruitz, van Haarlem, besloot deze eerste uitvoering. HAARLEMMERMEER. Uit de Ringvaart nabij Hillegom is Zaterdag het lijk opgehaald van de 24-jarige Johanna Jansen, wonende aldaar. Het is gebleken, dat zij des nachts in een onbewaakt oogenblik en in een aanval van koorts het bed heeft verlaten en in nachtgewaad den weg opgegaan en to water geraakt is. Door de gemeentepolitie is naar Haarlem overgebracht en ter beschik king der justitie gesteld, II. van G., wonende le Rotterdam, doch tijdelijk verblijf houdende in deze gemeente, verdacht van verduistering van een rijwiel len üudeelo van den rijwiel handelaar lt. te Hoofddorp, v. G. Is in voorloopige bewaring gesteld. Binnenland DE FORTIFICATIE VAN VLISSJNGEN. De „Independauco" bespreekt de Neder-andsche kustverdediging en zegt: Een fort te Vllssingen kan in geen enkel opzicht belangrijke dien sten bewijzen voor de verdediging van Nederland. Men houde wel ln het oog, dat de mogelijkheid voor Engeland om one over de Schelde te hulp te komen, voor hot geval dat het Belgische groiKigotnea oezei worai, oen Desxen waarborg biedt voor onze onafhanke lijkheid, indien Engeland dat niet mear kan, zal België overgeleverd zijn aan de genade van een nabuur, die ons land wil binnentrekken om zijn tegenstander aan te vallen. Nederland aldus besluit de „In- dependance" heelt niet bet recht dozen waarborg deukbeeldig te ma ken door de Schelde voor onze vrien den te sluiten. BRANDBRIEFSCHRIJVERS GEARRESTEERD, Gisterenmiddag zijn te Amsterdam twee zwervers, zekere B. en v. H., ge arresteerd, die een brief aan den bur gemeester hadden geschreveu, waar in zij het noodige voor him levens onderhoud vroegen, met de bedreiging dat de burgemeester, indien bij niet aan hun verlangen voldeed, wel zou zien wat er zou gebeuren, want dat zij nergens voor terugdeinsden. De aangehoudenen verklaarden aan de politie, den brief geschreven te hebben, om „onderdak" to komen. (TeL) MOTIE-MARCHANT. De regeoring is, volgens de Avp., doende, vóór de verschijning van de Mem. van Antwoord op Hoofdstuk V1H, de Staatscommissie in het le ven te roepen, waartoe zij door de motie-Marchant werd uitgonoodigd. Behalve de voorzitter, zal in die Commissie nog een Kamerlid van links zitting nemen en verder een zestal Kamerleden van de rechterzij de, zoowel uit de Tweede als de Eer ste Kamer. Genoemd worden de na men van de heeren Van Vlijmen, Duymaer van Twist en De Geer. Het voorzitterschap van deze Staats commissie zal worden opgedragen aan den heer 't Hooft, lid van de Eer ste Kamor en van den Raad van De fensie. STAATSCOMMISSIëN. Omtrent den stand der werkzaam heden van sommige Staatseommissiën wordt van Regeeringswege o. a. me degedeeld De Staatscommissie betreffende een herziening van de wetgeving op de re gistratiebelasting en de hypotheek rechten hoopt nog in 1911 haar werk zaamheden te kunnen beëindigen. De werkzaamheden der Staatscom missie tot voorlichting met betrekking tot de te treffdn regeling voor het on derhoud van do burgerbevolking in de stelling van Amsterdam bij een even- tueele in sluiting van die stelling in oorlogstijd, zijD zoover gevorderd, dat naar verwacht mag worden het ver slag tegen het einde van het loopende jaar zal kunnen worden uitgebracht. Door de Staatscommissie voor den Landbouw zal binnen niet te langen tijd een rapport betreffende het land bouwkrediet in Nederland aan H. M. worden aangeboden. De Staatscommissie voor den han- deldrijvenden en industrieelen" mid denstand wikkelde de nog loopende zaken af, zoo o. a. oen rapport over maatregelen ter bevordering van contante betaling en besloot daarna, om hare verdere werkzaamheden op te schorten tot het rapport der enquÈ- te-commissio zal zijn verschenen. Hot onderzoek naar enkele bijzonde re middenstandsvraagstukken, o. a. credietwezen enz., is nog in voorberei ding. De Staatscommissie over de werk loosheid besloot ter vervulling van de haar opgedragen taak allereerst een onderzoek in te stellen naar den aard en den omvang, waarin werkloosheid over onderscheidene vakken was voorgekomen. Vijf nieuwe sub-commissies werden ingesteld, onder welke de verdere taak der Staatscommissie is verdeeld ge worden. Deze vijf sub-commissies zijn geconstitueerd en zullen weldra haar taak aanvangen. EEN VERSTANDIGE HYGIëNISCHE MAATREGEL. L, en V. schrijft: Vol en hebben zich telkens er over geërgerd, dat onze groenten op groo- te schaal worden gewasschen grachten en slooten, die vaak met typhusbacillen of ander© schade! ij - ko kiemen zijn besmet. Zelfs met groenten, die, hetzij geregeld, hetzij onder omstandigheden, ongekookt worden gegeten, wordt die vieze wij ze van doen gevolgd. Gezondheids- oommissiën hebben herhaaldelijk er tegen gewaarschuwd. Doch het baat te niei. Onze huisvrouwen scnijnei nu eenmaal andijvie, sla of wortelen niet te willen koopen, indien die pro ducten er niet „frisch" uitzien. Al thans, de groenteboeren en hande laars meenen dit en geven daarom aan hunne waar een frisch bad in 't vuile water. Wie weet, hoevele ty phus- en andere ziektegevallen, waar van men de oorzaak niet wist op te sporen, aan deze wasscherïj zijn te wijten. Ook al is men geen voorstander van het kwistig gebruik van het mid del der strafverordening, zal men 't moeten toejuichen, dat een onzer meentehesturen onlangs de volgende strafbepaling vaststelde: Met boete van ten hoogste tien gulden word gestraft ieder, die groen ten, vruchten of ooft wasclit in an der water dan hetgeen verschaft wordt door middelen van drinkwa tervoorziening, die goed drinkwater opleveren. De Bloemendaalsche Gemeenteraad gaf in dezen een navolgenswaardig voorbeeld. NEGOTIE EN KWARTJES VINDERS. Men schrijft aan de „N. Ct." uit Gravenhage: Nu 't rijwieiseïzoen wijwei als af- geloopen kan worden beschouwd en 't ijsvermaak voorloopig nog tot de vrome wenschen behoort, en derhalve op de Buitenwegen geen zaïien meer zijn te doen, heeft het kwartjosvin- dersgilde als terrein zijner werkzaam heden maar weer de stad zelf geko zen. Door middel van negotie dit maal. Handeldrijven en kwartjesvinden, we stemmen het toe, lijkt op het eer ste gezicht wat vreemd. En toch kan een innig verband tusschen beide bestaan. De heeren handelen name lijk in antieke voorwerpen, of liever trachten door middel hiervan kijkers rondom den handwagen te lokken, waarop de goederen liggen uitge stald. Komt er publiek, dan volgen ook al spoedig een paar handlangers die de kaarten voor d<en dag holen en gelegenheid bieden tot hun be kend spel. De liefhebberij voor antieke voor worpen is hun een middel derhalve te geraken tot het spel. En antio- v oor werpen zijn nu niet door ie dereen gezocht, maar in de eerste plaats voor hou die over eonige mid delen beschikken. Een aanval dus op de beurzen der meergegoeden. Dat men er nota van neme! En op z'n hoede zijl Het zijn voornamelijk de buitenwij ken, waar getracht wordt door antie ke voorwerpen op de meest moderne wijze aan den kost te komen. DIJK DOORGEBROKEN. In aansluiting aan ons bericht kunnen wij melden, dat, dank zij het vlugge werk, het gat in den dijk van den Vensderpolder gedicht is. Hei gevaar is geweken. MEUBELFABRIEK UITGE BRAND. Een zware brand heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag ge woed op het Prinseneiland, in de electrische meubelfabriek „De Een voud", van de firma Vos De Vries, te Amsterdam. De fabriek is gevestigd in een dub bel, drie verdiepingen hoog pakhuis, Prinseneiland 49. Het gedeelte gelijk- straats staat leeg, de cerate zolder links en rechts dient als opslagplaats van hout en arider materiaal, op den tweeden zolder links was de machine- af deeling, waar verschillende elec- trisch gedreven werktuigen staan. De tweede zolder rechts diont weer voor opslagplaats van hout. Op deu derden zolder links en rechts zijn de werkplaatsen gevestigd, terwijl de vliering van het dubbele pand weder om tot opslagplaats van "hout dient. Tegen vier um- Zondagmorgen werd brand ontdekt. Met zeer veel materieel spoedde zich de brandweer naar liet Prinseneiland, o. a. stoom de ook de „Jan van der lloyden" der waarts, doch zij behoefde geen liulp te verleenen. Twee stoomspuiten en vier slangen op de Vechtleiding wierpen massa's water in de vuur zee. Toen het vuur het tegen hot wa ter had moeten afleggen, waren de verschillende macliines geheel ver woest. Vrijwel liet gcheele bovendeel dor fabriek, van den tweeden zolder af, bleek uitgebrand te zijn. Het hout, dat op don eersten zolder opgeslagen was, had veel van liet water geleden. De oorzaak van den brand is onbe- ken. Zaterdagmiddag om twee uur hadden de werklieden de fabriek ver laten. De chef der fabriek had zelf den elect rischen stroom voor lichten kracht uitgeschakeld. De firma Vos De Vries was ver zekerd. („Hbld."). Letteren en Kunst indienen, op grona aai no voorzitter der commissie van toezicht op net middelbaar onderwijs zijn taak on vat op een wijze, welke het den genoem den directeur onmogelijk mankt, lan ger de verantwoordelijkheid voor don goeden gang van zaken aan dc H. IJ. S. te dragen, en dat hot wav. uuiwen van den voorzitter in de hmidelwijzo van eenige leeraren en van den di recteur, waaruit onaangomu. ver wikkelingen zijn voortgckomi 'i, ver der samenwerking onmogelijk mankt. ■Ook uit de andere betrokkingen leeraar in de Nat. Historie ami liet Gymnasium en directeur dei Burger avondschool heeft de directeur tegen 2 Maart e. v. ontslag gevraagd. ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht Geslaagd doctoraal examen rechtswetenschap de lieer \Y. P. A. Smit Coïid. rechtswetenschappen de lieer Thomassen. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer W. Nolen, geboren te Rotter dam. Rechtszaken Do PapendrBcbtsehe Strafzaak DE ARCHITECTUUR-TENTOON' STELLING. Zaterdagmiddag is in het Stedelijk Museum te Amsterdam do architec tuur-tentoonstelling, die ter gelegen heid van het 11e lustrum van het Ge nootschap „Axchiectura et Amicitia" wordt gehouden, door den heer H. P. Berlage, oud-voorzitter van Archdtec-1 tura et Amicitia, geopend. De burgemeester, jhr. mr. dr. A. Röeli, hield hierop ook een toespraak aan het slot waarvan hij goede wen schen voor het succes der tentoon stelling uitsprak. EEN VAN DIJCK ONTDEKT. Uit Italië wordt gemeld, dat er in de San Bernardokerk te Porto Mau- rizio in Ligurié een groot altaarstuk door Van Dijck zou zijn ontdekt. Het stelt een Heilige Familie voor. Van Dijck heeft eenigen tijd in Genua ge woond. De directeur to Turijn houdt het Van Dijck. (Vierde dag.) Hedenmorgen is het de advocaat- generaal, Mr. Lulof Enthovcn, die het requisitoir neemt. Z.E.A. mankt be kend, dat deze geruchtmakende zaak thans een definitief einde zal nemen. Het getuigenverhoor is niet altijd even betrouwbaar, maar toch is hier ten duidelijkste gebleken, wie de auteur van deze geheeld zaak is geweest. Wie hij is en wat voor een persoon Hij is iemand niet een ziek el ij ken geestes toestand, die tal van personen heeft bewerkt en beïnvloed. Uit alles blijkt, dat deze zaak meer lag op het terrein der psychiatrie dan op het terrein der juristen. De rochtor-comuiissaris, Mr. Wiarda, heeft getoond het hier mee eens te ziju en heeft bij zijn vol ledig onderzoek dezen een onderzoek opgedragen aan do drie bekende psy chiaters, die een rapport hebben uitge bracht, dat van groote wetenschappe lijke kennis getuigt en waard is aan geplakt te worden aan'alle rechtsge- bouwen en aan het departement van justitie. Door het rapport is spr. in hoofdzaak in zijn overtuiging ver sterkt, daar hij reeds voor de eerste behandeling tot do conclusie was ge komen, dat een psychiatrisch onder zoek noodijr was. Reeds toen gevoelde hij. dat men hier te doen had met oen drijven van een waanzinnige. Misschien ook komt het verzet dor verdediging in het rapport wel, omdat het is gelijk *en lid der Arnhemsche balie oordeelde, dat bet rapport ver nietigd is. Spr. liod overigens ge dacht, dat iemand als Professor Vun Hamel veel zou voelen voor de nieu we richting in do strafwet, die de hulp van psychiaters wil inroepen. Dat deze hulp soms zeer gowensclit kan zijn, toont spr. aan door voorle zing van een gedeelte uit een artikel van Ernest Dupré ln do Revue des deux Mondea van 15 Januari. Ilot rapport beschouwt Garsthagen als een ontoerekenbare en spr. begrijpt niet, dat Prof. Van Ilumel niet met deze conclusie meegaat, daar Garst hagen dan vrij uit zal gaan. Maar do geest van Van Elk schijnt ook wel in dc verdediging te zijn' gevaren. Spr. acht zijn taak hier geeu aangename. De zaak mist de bekoring van het nieuwe, doch bovendien moet bij zich verzetten tegen een vooropgezette pu blieke opinie, gevoed door een deel der pers, dal putte uit een en dezelfde bron. Spr. had zich misschien eer en roem en lof kunnon verwerven als hij zich aansloot bij de verdediging, doch als hij dit deed, ais hij requireerde rechtsvervolging van Garsthagen zou hij niet waard ziju hier langer te staan dan zou hij in strijd komen met het devies „Due wel en vrees nie mand". Als.het moet zal hij meewer ken tot vervolging van schuldige amb tenaren, maar dan kome men niet met ontoerekenbare getuigen. Mr. Van Hamel verzekerde met psychiaters te zullon komen, dio het rapport zouden omver werpeu. maar waar zijn die dan gebleven Mr. Van Hamel wijst op zijn koffers. De adv.- generaal Als men met psychiaters wil komen, die de rapporten omver werpen, moet men ze niet in een kof fer hebben. Hij gelooft, dat Mr. Van Hamel niet veel verstond van psychia trie heeft. Hij schijnt ook niet goed te kunnen begrijpen, het verschil tus schen intellectueele en moreele onbe trouwbaarheid. De burgemeester en de veldwachters ziju in het rapport niet behandeld, omdat bij hen geeu psychiatrische verschijnselen zijn "'/w'i waargenomen. Spr. zou moeten requi- dar, riinakolheBk IMre» (u, mUUg ÏBn rec,,tever,ol. ging van Garsthagen wegens deze on toerekenbaarheid. Maar zou hij toere kenbaar geacht moeten worden, dan zou spr. toch slechts de lichtste straf WIJ schijnen een keerpunt te nade ren. De kosten zijn zoo ver opgedre ven, dat er verzet komt uit het volk En niemand vertrouwt meer, dat wij waar hebben voor ons geld. Late men dan de kustversterking rusten, totdat de commissie, wier benoeming wel niet lang meer zal uitblijven, alliums hebbe aangetoond, waaraan wij op dit oogenblik toe zijn. Laatste Berichten Geslaagd. Bij het gehouden examen voor kraiikziimigeuverpleegster in het ge sticht „Duin en Bosch" te Castricum, slaagde onze stadgenoote mejuffrouw C. M. Croese. Nieuwe zaak. Do heer K. van Eden, zal in het porree] aan de Groote Houtstraat 161 een filiaal van zijn drogisterij Spaar- ne 38 openen. De winkel ziet er ui terst netjes uit, en is geheel electxisch verlicht. Aides zal er te koop zijn, wat ook in het hoofdmagazijn voorradig is. Tevens worden den koopors in do eerste diagen aardige presentjes, als pennehouders, potlooden, pakjes par fum e. d. uitgereikt. BLOEMENDAAL. RAADSSTUK. GELDLEENING. B. en W. stellen den Raad voor, ter voorziening in de kosten van den aankoop van een huis, den aankoop van grond voor een te stichten gas fabriek of gashouder, de rioleering van het dorp Bloemendaal en van eon deeQ van den BloemendaaJschen weg en het leggen van een waterlei- dingsbuia in den Julianaweg, een goklleening van ten hoogste 40.000 aan te* gaan, tegen een rente van niet moor dan 4 1/2 onder bepaling, dat van deze geldlleening jaarlijks min stens 1000 zal worden afgelost, aan vangende in 1912, en dat de rente en do aflossing zullen voldaan worden uit de gewone geldmiddelen dier ge meente. NEDERLANDSCH REUTERCOMlTé. ,n„ - zou sur. iuuu oiutnio UD ucb Ter gelegenheid van den 100-jangen geêischt hcbb0llf daar deze inan go- herdenkingsdag van Fntz Reuters ilantiold heeft onder de sterke sugges- geboorte, liet liet Nederlandsche Reu- tie van een ander, tercomité godenkniedailles slaan. 5 Aan de voorzijde prijkt het portret! Men seint ons: van den schrijver met den naam Fritz Da conclusie van den procureur- Reuter, in de afsnede een omlauwerd generaal is, dat Garsthagen ontooro- scliild, waarin de woorden „Neder- landsch Reuter-coinité", op de achter zijde het Nederlandsch wapen, uitge voerd naar de nieuwste officieele teekening, waaronder een schild, waarop de datum 7 November 1810— 1910. EEREPRIJSVRAAG. Van de ontwerpen voor een kopsla- tion, uitgeschreven door het Geiioul- kenbaar is. De P. G. vroeg dienten gevolge ontslag van rechtsvervolging voor Garsthagen. Pers-Overzicht Gemengd Nieuws don tc Komen en verspreidden zich Iq, de omstreken. Slechts 30 soldaten; CRIPPEN's VROUW GEVONDEN'K Aan do Parijsche .Matin" wordt uit Londen geseind, dat aldaar ui£ Amerika bericht is ontvangen van 'f' vinden van Belle Elmore, de verdwe nen vrouw van dr. Crippen. Het oorspronkelijke liericht komt uit Winnipeg en luidt aldus: Volgens berichten uit Alix AL berta is verloden Woensdag aldaar een vrouw aangekomen, die nauw,> keurig beantwoordde aan de beschrijs ving van Belle Elmore. De vrouw gq droeg zich zeer vreemd. Toen zij hoorde dat Crippen gehangen zou worden, viel zij in onmacht. De politie bewaakt de vrouw nauw,, lettend, en is van oordeel dat zij Belle Elmore is. DE ZWARTE HAND. De beruchte bende van de „Zwarte hand" bedreigt den petroleummag- naat John D. Rockefeller. Deze ont ving eonige dagen geleden een brief, waarin hem bevolen werd op een na der aangeduide plaats binnen 8 dia gen 100.000 dollar te deponeeren. De poltie heeft reeds een individu gear resteerd, die van het schrijven van den brief wordt verdacht. SNEEUWSTORM. De winter heeft met sneeuw en ijs zijn intrede in Duitschland gedaan. In den omtrek van Berlijn la" Vrijdag op de moren een dunne skorst, en tegen den middag viel een dichte sneeuw. In geheel Midden- en Noord- Duitschland heeft het gesneeuwd. De bergen in Thuringen waren met sneeuw bedektuit Saksen, llannover, Westphaleu eu het Rijngebied komen berichten van sneeuwval. Dientengevolge ontstonden ernstige storingen in liet telephoon- en tele- graafverkeer. Voornamelijk West- eu Noord-Duitschland hadden daarvan veel te lijden. Door de zwaarte van do dikke, natte sneeuwlaag braken vele geleidingen, wat tot langdurige en om vangrijke herstellingen aanleiding zal geven. Bovendien zijn door den storm een aantal telegraafpalen omgewaaid, waardoor aardcontact ontstond. DE KUSTVERDEDIGING. „Land en Volk" schrijft Dat het ontwerp voor de kustver dediging ougcw ijzigd zal worden aangenomen, gelooft nu niemand I schap Architectura et Aniicitiae, tc meer. De waarschuwing van „De Amsterdam ter gelegenheid van het Standaard", dat do Regeering niet lie Lustrum en te bouwen aan het z-ja mogen wijzigen en liet gehcele WiHemsparkwegkwartier, verwierf j Kabinet mot hel ontwerp moest staan of vallen, zal wel iets andera ziju dau een welgemeende raad. Muur wij zouden toch willen waar schuwen tegen een gedochtongang als deze voor ons fatsoen mis schien uit vrees moeten wij wel iets doen is 40 milliocu tc voel, dan maar de helft. Zoo wordt or op dit oogenblik door sommigen gedacht. Maar daardoor valt nog sterker in het oog, hoe weinig ernstig er met het de heer Charles Estourgie. architect te Amsterdam, den lsten prijs. De jury bestond uit de heeren Ber- lagen, Kromhout en Margadanl. Kerk en School EEN QUAESTIE. Het „Hbld." schrijft De directeur dor gemeente H. B. S. niet 5-jarigen cursus to Sneek, dr. J. C C. W. van Nooten, heeft gemeend geld voor Oorlog wordt omgespron- zijn ontslag aan den Raad te moeten gen. KONINGIN MARIA FIA. Do Portugeesche regeering heeft een bewijs van welwillendheid jegens de koningin-weduwe Maria Pia gege ven. De minister van buiten laudsclie zaken heeft namelijk aam den mar kies Di Calboti, gezant van Italië te Lissabon, medegedeeld, dat de regee- ring bereid is, aan de koningin een jit-nsioen van 337.000 francs le ver leenen, zijnde liet bedrag, dat zij tot dusver van de civiele lijst heeft ont vangen. Koningin Maria Pia heeft den wenscli te kennen gegeven, weder Portugal terug te mogen kee- ren, ten eind© daar rustig haar le vensdagen te besluiten. DE PRESIDENT VAN DE DOEMA. Do Russische ltijksdoema heeft met 201 tegen 137 stemmen don vroegeren president Goetsjkof, die dezen zomer zijn ambt had nedergelegd, herkozen tol president. TOLSTOï. Een telegram uit Petersburg meldt, dot het bericht in een Warschau'sch blad juist is, dat Tolstoi, met zijn lijf arts, Jasnaja Poljana verlaten heeft, om zijn luatste levensdagen in een zaamheid door te brengen. Reuter seint uit Petersburg Volgens ingekomen berichten be vindt Tolstoï zich in het klooster Schamerdinsky, in hot gouvernement Kaloego. MIJNRAMP. Bij Rijssel had een ontploffing plaats in een mijngang te Auzin, waarbij 4 mijnwerkers gedood wer den. DE CHOLERA IN ITALIë. Gedurende het laatste etmaal kwa men 16 nieuwe gevallen van cholera voor, waarvan 6 met doodelijken af loop. ONTPLOFFING IN EEN CHI- NEESCH ARSENAAL. Met bericht, dat te I'ao-Teng-Toe het arsenaal in de lucht gevlogen is. Bij de ramp kwamen 23 menschen om en werden er een dozijn zwaar ge wond. SLACHTOFFERS DER ZEE. Uit Cuxhaveu wordt gemeld, dat de aldaar gepasseerde Duitsclie bark „Schiller op reis van Tocopilla naar Hamburg, in de Noordzee door een stortzee vijf man der equipage heeft verloren. DRAMA. Donderdag werd nabij Marseille door een arbeider het lijk van den in genieur Lapierre, <lie, om zich op zijn vrouw te wreken, zijn eigen zoontje doodschoot, op het strand der Middel- landsche Zee gevonden. Na zijn kind vermoord te hebben, heeft Lapierre den dood in de golven gezocht. ROOVERS. Volgens een te Breslau uit Rusland omvangen bericht zijn zes bandieten het kantoor der Alexejef-mijnen bin nengedrongen, waar zij de brandkast plunderden. De kassier, die zich te gen de indringers verzette, werd ge dood, evenals de opzichter, die te liulp was geijld. De bandieten zijn ontko men. MUITERU. In bot quarantaine-station te Toes la, aan de Golf van Ismid, is onder de 500 soldaten, die daar voor eeni- gen tijd geïnterneerd waren, wegens het uitbreken der cholera onder de van de manoeuvres terugkeerende Turksche troepen, een muiterij uit gebroken. Zij wisten buiten het cor Amsterdamsen Beurs Openingskoersen van 13 November 1910, LABOUCHERE OYENS Co.'s BAN,* Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. TeL No. 577, ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. C. Peru 10 1/16, Pref. Peru 36 1/4. PETKOLEUM-AANDEELEN. Koninklijke Pert. 441 1/2444, Dordt- sche Olie 152 1/2, Geconsolideerde 303, Sumatra Polembang 168, Orion 123, Perlak 1051/4. MIJNAANDEELEN. Cultuur Vorstenlanden 1481/2, Winstbew. 118. 2e Mex. 36 5/8. De AMERIK. MARKT opende omge- animeerd. Atchison Topeka 105, Denver 33 1/4, Erie 29 7/16, Kansas 32 3/4, Preferen te 66 1/4, Missouri 33 1/4, Ontario 42' 1/4, Rock Island 33 5/16, Southern Rails 28, Southern Pacific 117, Union Facific 174 3/4, C. Wabash 17 3/8, Wa bash Pttsburg 7 1/2, Steel 77 7/8, Car- ren 53 7/8, C. Marine's 5 1/2, Prefe rente 17, Bnds. 64 1/2, Amalgamated 69 1/16, C. Cigars 61 1/2. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN: 12 Nov.: M. C. v. d. Velden-—v. Vlugt z. 13 G. Kruijer—v. d. Bos. 12 A. C. Hulshoff PolSondermon eL OVERLEDEN: 13 Nov. A. Zwart—v. d. Vijgh 66 j., de Keijstraat; 12 II., 9 maanden, zoon van G. H. Goode, Tetterodiestr. G. Misset—Wernik, 88 J., Lange Anna- straai. ZANDVOORT. OndertrouwdL. Terol en S. de Wid. Bevallen M. van der Putten—Bak» ker, z., A. C. van Dam—Stokman, x., G. ZwemmerVisser, levonl., Marktnieuws Haarlem, 14 Nov. 1910. Graan, en Zaadmarkt. Witte tarwe, 30 H.L., ƒ8. Rogge, 20 H.L., 4.90. Stoomvaartberichten STOOMV .-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het st. Billiton, uitreis, passeerde 12 Nov. Dungeness. Het st. Koningin-Regentes .thuis reis, vertrok 11 Nov. van Perim. Het st. Koning Willem I vertrok 12 Nov. van Amsterdam naar Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Bandoeng, thuisreis, ven trok 11 Nov. van Marseille. Het st. Rindjuni, thuisreis, passeer de 12 Nov. des voorm. Dover. Het st Wilis, uitreis, vertrok 12 Nov. van Lissabon. KON. PAKETVAART-MAAT- SCHAPPIJ. Het st Buyskes, van Rotterdam rn Java, vertrok 11 Nov. van Suez. HOLLAND—AMERntA-LIJN. Het st Maartensdijk, van New port News naar Rotterdam, is 12 No vember des ochtends 4 u. 30 Prawle- point gepass. Hot st. Rijndam, vertrok 12 Nov. van Rotterda mnaar Now-York

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2