NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Claribel's Huwelijk. 28« Jaargang. No. 8403 Verschijnt oegeiijks, behaWe op Zon- en Feestongen. maandag 14 november 1910 b HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.0 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per pos! 0.37H 0.45 Uitgave der Vennootschap Lottreos Coster. Direeteur J. C. PEEREBOOM. AD VERTE NT IËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht In den spannenden toestand in DE ENGELSCHB POLITIEK Is nog niet veel verandering. Het be zoek, dal Asquitli dezer dagen den koning op Sandringham gebracht heelt, was zoo onverwacht, dat zelfs sommige van zijn ambtgenooten er niet moe bekend waren, zooals Chur chill, die Asquith ging opzoeken, toen hij al vertrokken was. liet bezoek vun Asquith geeft aan leiding tot vele gissingen, ook tot de zoo dwaze, dat hij den koning het ontslag van het kabinet ging vragen. De „Daily News'' acht zelfs de lezing onwaarschijnlijk, dat Asquith den koning nu reeds de zoogenaamde waarborgen betreffende de benoe ming van het noodige aantal pairs is gaan vragen, om het verzet van het Hoogcrhuis te breken. De waarschijnlijkste gissing blijft, dal Asquith voor den koning eenvou dig den tegenwoordige» poiitieken toestand is gaan toelichten. Do algemeene indruk is, dat de regeering zoo spoedig mogelijk par- lementsontbinding zal voorslaan, zonder dat zelfs de begrooüng wordt afgehandeld, opdat men do verkie zing begin December zal kunnen uit- Bchrijven en de vorkiezing 20 Decem ber geëindigd kan zijn. Dc unionistische pers verzekert, dat ook de unionistische partij er ten volle op voorbereid is, den verkie zingsveldtocht in December te voe ren. IN DE SPAANSCHE KAMER was de minister-president Catialejas aan 't, woord. In antwoord op eene interpellatie over dc stakingen te Barcelona en te Sabadell zeide de premier, dat do regeering vastbeslo ten is, de vrijheid van den arbeid te doen eerbiedigen, weliswaar onpar tijdig, maar toch, desgevorderd, on der gebruikmaking van alle midde len, dio de wét toelaat., zonder- zich to laten verontrusten dooi" bedrei gingen. Do minister spoorde de arbeiders aan, zicli niet te laten meesleepen door bedrieglijke leiders, daar zij al leen langs wette lij ken weg de ge- wenschtc lotsverbetering, die do re- geering met alle kracht tracht te be vorderen, kunnen verkrijgen. Hoe het na de zal gaan, is nog onzeker. Nu de resultaten van de verkiezin gen meer volledig bekend worden, blijkt het, dat dc overwinning der democraten nog grooter isp dan de eerste berichten meldden. Nu schat men de meerderheid der democraten in het Representantenhuis al op 50. De republikeinsche meerderheid in den Senaat zal waarschijnlijk tot 10 stemmen inkrimpen. Voor dc zooveelstc maal dreigen er weer eens MOEILIJKHEDEN IN MAROKKO. Een Spaansch blad verneemt uit Fez, dat de Fransche kolonel Mangin van den sultan Mouley Hafid ver gunning heeft verkregen, liet geheele Marokkaansche leger te reorganisee- ren, naar het model der havcnpolitic- troepen. De geheele leiding, ook wat het ad ministratieve gedeelte betreft, is in handen gesteld van de leden der Fransche militaire missie te Fez. Het blad maakt zich ongerust, daar liet vreest voor een belangrijke toene ming van Frankrijk e invloed in Ma rokko. Daarvan willen de Spanjaar den niet veel weien. Liever kregen ze zeiven nog wat vaster voet in het land der Marokkanen. Het geld is er voor. Dc Spaansche premier heeft namelijk dezer dagen in de Cortes Je mededeeling gedaan, dat een gift van drie miilioen peseta's door twee rijke vaderlanders aan den Staat is geschonken, met dc bedoeling der schenkers, dat dit geld zal worden aangewend ter bevordering van Spanje's economisehen invloed in Marokko. Het wordt misschien weer een nieuwe concurrentie-strijd. DE ERKENNING DER PORTU- GEESCHE REPUBLIEK. De gezanten van de Vereenigde Staten en China en de consul van Zwitserland hebben aan de vjorloo- pige regeering verklaringen afge legd, gelijkluidend met die, door de vertegenwoordigers der andere mo gendheden gedaan. Bijna alle mogendheden hebben nu de voorloopige erkenning der repu bliek goedgekeurd. DE TOESTAND IN ZUID-WALES is thans rustig. Het aantal stakers bedraagt nog steeds 30.000. De schade, tijdens de ongeregeldhe den der jongste dagen aangericht, wordt op een waarde van 240.000 gul den geschat. Een deputatie van mijnwerkers heeft zich naai- Londen begeven, om een onderhoud te hebben met den minister van binnenlandsche zaken en met den kanselier van de schat kist. Er worden namelijk pogingen gedaan, om Lloyd Geerge te bewe gen ais bemiddelaar óp te treden. Uit alle doelen van het land heb ben de mijndireclitjn in Zuid-Wales aanbiedingen gekregen om arbeiders te zenden, die den arbeid der stokers en machinisten zouden overnemen, ten einde de arbeidswiiligen te steu nen bij de pogingen om de beschadi ging der mijnen door overstrooming togen te gaan. Een aanbod uit Lon den is aangenomen en zoo zullen 50 man uit Londen vertrekken om de poinp-installaties van de Rhondda Vallei aan den gang te houden. Volgens een courantenbericht heeft koning George telegrafisch aan den commandant der cavalerie in Rhond da inlichtingen verzocht over het lot der paaiden in de mijnen. Hem is geantwoord, dat alle paarden in de mijnen van de Cambrian Combine, voor zoover men ze heeft kunnen be reiken, nog in leven zijn. Nog steeds wordt voor een opnieuw uitbreken van onlusten gevreesd. Een troep van 100 man infanterie is ter versterking naai- Pontypridd ver trokken. Men houdt scherp toezicht oj) verdachte personen des avonds en 's nachts wordt met zoeklicht ge werkt. De mijndirectie deelt mede, dat dc hoeveelheid uit de mijnen ontvreemde dynamietpatronen groot genoeg is, oni de geheele stad in de lucht te doen vliegen. DE OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK nemen steeds ernstiger karakter aan. Het water in de rivieren is nog altijd aan 't wassen en men verwacht, dat dit nog tot Woensdag of Donderdag zal aanhouden. Eenige gedeelten van Parijs zijn reeds ondergeloopen, ook wordt mel ding gemaakt van inzakkingen van riolen en van het instorten van eeni ge huizen. Op het platteland is de toestand nog veel erger. Geheele streken staan daar onder water. Te Reims heeft de Marne zulke overstroomingen veroorzaakt, dat de cavalerie-kazerne is ontruimd moe ten worden. Parijsche Brieven CCIL. Ronduit moet ik erkennen, dat Aristide Briaud een bizonder handig politicus is, die „nourri dans lc sé rail1' en in het bezit van een ruim ge- eten, al de zwakke zijden van de verschillende partijgrocpeu kent, Je felste strooming van het oogenblik weet te onderscheiden, zijn kansen vooruit berekent, in stilte ageert en op een gegeven oogenblik, schijnbaar ,,a l'improviste", zijn slag slaat, met een beslistheid, een hetere zaak waar dig. Ongetwijfeld is Frankrijk het par lementaire land bij uitnemendheid De politiek is er vol van de verfijnin gen, dus ook van de listen en lagen, die allerlei verrassingen kunnen doen geboren worden. Wie nu aan het bewind is, intelligent en van boven staande waarheid doordrongen is, zijn kalmte bewaart on niets of wei nig aan het toeval overlaat. zóó Briand die vermag, zelfs wanneer de stormen ,die loeiend boven en on der hem woeden, hem schijnen te zullen meêslepen, zegevierend uit een „politieke crisis" te voorschijn te tre den. Den 29sten October sprak Aristide Briand de gedenkwaardige woonden: „En ik zal u één ding zeggen, mijne heeren van de uiterste linkerzijde, dat u misschien za ldoen opspringen van verontwaardiging: indien, staan de voor een gebeurlijkheid, die het vaderland in gevaar zou hebben ge bracht, de Regeering in de wet niet de mogelijkheid zou hebben gevonden om het bestaan dor natie te beveili gen, welnu, zij zou, ten einde zich Je beschikbaarheid dor spoorwegen te verzekeren, dat wil dus zeggen: van een instrument, noodzakelijk voor de nationale verdediging, deevereischt de on wettelijkheid te baat nemeu, en dat zou haar plicht zijn". Men weet, welk een storm er op die woorden is losgebroken. De Ka mer der Afgevaardigden leek toen wel een menschelijke krater. En het scheen, dat Briand voorgoed had af gedaan, Briand, de renegaat, wion men reeds sedert eenigen tijd dicta toriale neigingen had.verweten. Twee dingen schenen hem te red den: eerstens het groote tumult, dat zijn verdere woorden onverstaanbaar maakte en elk geregeld debat van zelf uitsloot; tweedons, als noodzake lijk gevolg daarvan, de schorsing der zitting. Den volgenden dag won Briand den strijd. Hij wees op de gelegen heid, die hem benomen was om zich verder uit te spreken, sprak van uit- het-verband-rukken van zinnen, maak te op handige wijze enkele veron schuldigingen, zinspeelde op het mo gelijk gevaar, dat het vaderland liep, maakte toespelingen op „bons répu- blicains" eener- en anarchisten an derzijdsen de g te. Het ministerieel de motie van vertrouwen. Een paar dagen later legde het mi nisterie Briand. tot groote verwon dering van menigeen, uit zichzelf zijn mandaat néér- In anderhalven dag een parlementair tijdsrecordl wist hij een nieuw ministerie samen te stellen. Hij had eenvoudig dc minis ters, die niet meer geheel met hem konden samengaan, willen loozen, en ook deze „tour d'adresse" lukte heni wonderwel. Wie nu in dat alles de spontane activiteit van een voorivarcndcn man ziet. vergist zich met zuinig. Bijna alles was door Briand gepre- mediteerd, met zorgvuldige bereke ning der kansen van slagen. De periode over de onwettelijkheid was geen onvoorzichtigheid, geen onhandigheid, begaan in het vuur van het debat. Het was een vooraf be raamde truc, „tout simplement". Hij wist, dat er een tumult op zou vol gen. dat hem beletten zou, verder te spieken. Hij wist, dat daarop de zit ting geschorst zou worden en dit hem een dag verdere voorbereiding \zou opleveren. Hij wist, dat hij op de vol gende zitting met des te meer succes kon spreken over sabotage in verband met den buitentandeohe vijand een rhetorisch argument, dat sinds tien tallen jaren in het parlement dienst doet. Hij wist, dat hij na een dag ver- strijkens op de geïncrimineerde woor den. de meerderheid tot kalmte geko men, op zijn hand zou hebben, over tuigd als hij was, dat de sabotage- plegers op don duur liet geduid van allo partijen, met uitzondering slechts van sommige socialisten, hadden uit geput. Hij had dat, alles voorzien, met deze karakteristiek evenwel, dat voor zijn eerzucht het „Gouvorner, c'esti prévoir" meer dc beleekenis verkreeg ui „Régner, c'est prévoir". Voor wie achter de schermen heeft gekeken is hot bekend, dat Aristide Briand, schoon voortgesproten uit de de volksklasse, sterk gesteund wordt door aristocratie en daaraan, dank ïj de ingewikkeldheid der huidige maatschappelijke veriioudingen, voor het oogenblik althans zeer veel staan- kracht ontleent. Dit is geen ongewoon verschijnsel. In een staat, die oor spronkelijk foodaai is geweest en waar de repuïjikeinscho regeerings- vórm nog niet dc sanctie der eeuwen heeft erlangd men vergete niet, dat de Dorde Republiek nog geen halve eeuw oud is gebeurt het niet zelden dat de adel, zich beijverend om zoo veel mogelijk zijn vroegere voorrech ten te herwinnen en een dam op te werpen tegen de begeerten der lagere klassen, tijdelijk gemeene zaak maakt met een plebeischen bewindsman, die aan groote intelligentie ruimheid van geweten en gebrek aan overtuiging paait. Voor dezen worden de verwij ten en beleedigingen, hem door zijn vroegere partij genooten naar het hoofd geslingerd, ruimschoots vergoed door den toegang in kringen, die an ders voor hem onherroepelijk gesloten zouden zijn geweest en waarin hij thans de genietingen van voornaam heid en verfijning ondervindt, die de „gens nés" zichzelveu en hun gunste lingen weten te bereiden. Den meêge- troonden volksmans bevangt dan een soort van duizeling, van genotsroes en zelfvoldaanheid, die hem bijwijlen gansch zijn verleden, met ai zijn be loften, doet vergeten. Het was indertijd niet louter sym pathie, het was misschieu zelfs iu het geheel geen sympathie, die den adel deed besluiten, generaal Boulan- ger tegemoet te komen en in de kwar tieren der noblesse op to nemen. Ge neraal Bakker (op z'n HoJlandsch) geen naaui en „au fond", ook geen persoonlijkheid voor den F bourg Saint-Germ a in, in weerwil van zijn inderdaad voortreffelijk krijgs- monshcap on zijn allures van wereld- veroveraar. Doch de nobelen strek ten hun beschermende handen ovei hein uit, omdat zij hoopten en meen den, door hein langzamerhand tot den monarchistisch en regeeringsvorm terug te keeren, die, hoe vreemd het ook klinken moge, nog altijd de I wensch is van de adellijke heeren. Schreef niet graaf Léonce de Larman- die openlijk en duidelijk: „Wij heb ben niet geaarzeld, onze monarchis tische verwachtingen uit te stellen, die wij, ik verklaar het luid, nooit zullen prijsgeven?" Aristide Briand heeft dus zijn en trees in de groote wereld, en deze tij delijke fusie veroorzaakt een confu sie in het politieke spel, die niet na laat, tallooze brave burgers van dc wijs te brengen. Voeg daarbij, dat, waar tijdens de Fransche Revolutie hoofdzakelijk de burgerij in opstand kwam tegen adel en geestelijkheid, thans het proleta riaat, op zijn beurt, in zijn evolutie, ook de bourgeoisie in haar rust be stookt en ge begrijpt, welk een wonderlijk gedoe er voor onze oogen vertoond wordt door de verschillende part ij groepen, die alle 's lands be lang heeten te dienen. Hoewel dus op het oogenblik Aris tide Briand meester van het terrein is, kan men niet weten, welke ver rassingen ons zelfs de naaste toe komst kan bieden. Zijn groote intel ligentie en zijn kalmte, benevens zijn welsprekendheid, geven eenigen waar borg voor de betrekkelijke duurzaam heid van zijn positie. Doch de ge ringste onvoorzichtigheid zou hem kunnen doen vallen. En indien de aristocratie, om welke reden dan ook op een gegeven oogenblik de deuren voor hem zou sluiten, zouden zijn dagen geteld zijn. Want achter zich heeft hij zijn schepen bereids ver brand. W;at zijn welsprekendheid betreft, heeft hij den ter zake interviewenden afgevaardigde Maurice A jam o, die journalistiek! verklaard, dat hij steeds den vorm improviseert. Ik geloof er niets van. Uit gansch zijn doen en laten blijkt de geduldige kalme, berekenende premeditatie en preparatie. Indien Mirabeau gelijk had met de bewering: „Tout ie secret de l'art oratoirc est d'étre passionné", zal de minister-president wèl doen, niet te veel te rekenen op het resultaat van zijn redevoeringen. OTTO KNAAP. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 16 No vember 1910, des namiddags ten 1 1/2 ure, iu de Statenzaal (Prinsenhof). üe volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen 6tukken. Verzoekschrift Mej. N. Klassen, ontslag tijd. leerares Meis jesschool voor M. O. 2. Voorstel B. en W. vervanging genot vrije woning Hoofd school voor uitgebreid lager onderwijs litt. door vergoeding enz. 3. Id. ld. vaststelling tarief onder stand, dienst 1911. 4. ld. id. herziening regeling jaar wedden personeel Meisjesschool voor Midd. Onderw. 5. Id. id. onderhandsche aanbeste ding machinerieën gemeentelichtfa- brieken. 6. ld. id. verzoekschrift Bestuur afd. Haarlem en omstreken Ned. Mij. vooi Tuinbouw eu Plantkunde, vestiging Midd. Kol. Landbouwschool te Haar lem. 7. Id. id. vaststelling staat te vellen boomen. 8. Voorstellen Commissie art. 166 I gemeentewet, wijziging Algemeene Politieverordening, i 9 .Voorstel B. en W. verzoekschrift G. J. Veldheer e.a., wijziging bestra ting Badhuisstraat. 10. IcT. id. id. Haarlemsche Han- delsveveeniging, gebruik schoollokaal. 11. Id. id. id. best&urderen Ilaarl. Toynbeevereeniging, id. 12. Id. id. afwijking art. 7a Bouwv erordening, bouw loods Veerpolder. 13. Id. id. verzoekschrift M. J. Roo- zekrans, in zake vrijstelling art. 14, 7 Bouwverordening voor het te bouwen perceel Helmbrekerstceg no. 9. 14. Id. id. vergunning gemeen*» Amsterdam buisleiding Wagenweg— Heerensingel. 15. Benoeming Commissie overwe ging wenschelijkheid Wethouderspen sioen. 16. Aanbeveling B. en W. benoe ming tijdelijk lec-raar Meisjesschool voor M. O. 17. Id. id. id. tijd. leeraar H. B. School met 3-j. cursus. 18. Voordracht id. id onderwijzer school no. 10. DE DUBBELE MOORD TE SPAARNWOUDE. In ons verslag over de moordzaak, opgenomen in ons nummer van Maandag, hebben we uit „De Echo" eenige bijzonderheden over den ver dachte, D. Roza, overgenomen, die, zooals ons thans bij onderzoek is ge bleken, niet geheel juist zijn. Wel is waar, dat R. indertijd veroordeeld ia wegens vernieling van een hek van Melchior's huis, maar daarvoor heeft hij niet eenige maanden, doch slechts ijf dagen gevangenisstraf gekregen. Ook is hij nog nooit voor kleine dief stallen veroordeeld, wel wegens ver nieling tot 5 gulden boete, wegens vernieling tot vijf dogen gevangenis straf, wegens wederspannigheid tot veertien dagen gevangenisstraf, we gens openbare dronkenschap, ge pleegd bij 4e herhaling tot drie dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar de rijkswerkinrichting. De sluiswachter Hamers verklaar de, dat hij R. dien bewusten Zater dagavond van half negen tot half tien bij de sluis heeft zien staan. De fa milie van R. beweert evenwel, dat deze tot kwart voor negen bij een familielid is geweest, zoodat de sluis wachter zich iets in den tijd moet vergissen. In ons verslag stond even wel duidelijk, dat de sluiswachter R. niet over de brug heeft zien gaan, wat noodig was om bij Melchior's huis te komen. Het is waar, dat de politiehonden Zondagmorgen bij het onderzoek naar het huis van den verdachte zijn gegaan, maai- dit wordt door de fa milie aldus verklaard, dat de stief vader van R. dien mprgen een der eersten was. die den moord ontdek ten, en van het huis der vermoorden uaar zijn eigen woning is geloopen. De honden zouden dus het spoor van den vader gevolgd hebben. Toen R. Zondagmorgen gearres teerd werd, stond hij bij zijn huis te visschen. Wij doen deze nadere mededeelin gen op verzoek der familie, die steeds blijft volhouden, dat R. onschuldig aan deze moordzaak is. (Zie vervolg Stadsnieuws 3de pagi na van dit tweede blad. FEUILLETON Naarhet Engelse h. van HT. JOHNSON. 82) Eindelijk viel een lichtstraal uit het vuur van den haard op het pre senteerblad, waarop het kaartje van •den bezoeker lag. Zij drukte op het zilveren knopje van een electrise he bel en beval haar bediende, om den bezoeker binnen te laten. Loixl Plungepool trad binnen, en toen het schijnsel van het vuur uit den haard op zijn goedgevormde ge stalte en open, nog kinderlijk, gelaat viel en in zijn eerlijke blauwe oogeu werd weerkaatst, moest „Dood Goud" toch toestemmen, dat hij een knap uiterlijk had. ofschoon er in haar hart even weinig liefde voor hem ze telde als voor den bediende, die hem binnenliet. Zijn naam en afkomst kon men le zen in Debrett, en de uitgestrektheid zijner landgoederen in de Radical papers, terwijl hij algemeen bekend was door de wedstrijden van Cam bridge, Lords en Goodwood, maar toch heerschten er droefheid en een dreigende leegheid in zijn hart, want de man, die gedurende de laatste twee jaar algemeen als zulk een goe de partij werd beschouwd, die dus de aanwezigheid van alle moeders met dochters begon te verwenschen, en bang was om iets meer dan beleefd te zijn tegenover de dochters van die moeders, en zelfs een belle Améri- caine met onverschillige blikken be schouwde, was tot krankzinnig wor- dens toe en hopeloos verliefd op do vrouw, die „Dood Goud" werd ge noemd. Alles wat maar cenigszins naar hartstocht zweemde, was hem zoo ge heel vreemd, dat deze ontdekking hem zelf zeer verbaasd deed staan. Men- schen, die hem, zonder dat een spier van zijn gelaat bewoog, sommen had den zien winnen of verliezen, waar mee men een paleis had kunnen bou wen, en die nog grooter waren dan het jaarlijksch inkomen van de be roemdste jockey's, verklaarden, dat hij geen hart en geen hoofd bezat. Beide bezat hij echter, maar hij had ze onherroepelijk verloren, toen hij „Dood Goud" leerde kennen. En hij beminde haar des te vuriger, toen zij koel en «enigszins ruw het fortuin, dc titels en de liefde van zich stootte, welke hij aan haar voeten neerlegde toen zij weigerde om als meesteres te heerschen in het groot- sche gebouw, welks zalen versierd waren met de schoonheden van het hof, de statige erfgenamen en af stammelingen, die zich in hare dagen met de diamanten der familie Plun gepool hadden getooid. Dikwijls had hij het zichzelf voor gesjnegeld, hoe kalm en gelukkig zijn leven zou zijn geweest, wanneer hij als eenvoudig landman of houthak ker op zijn eigen landgoed had ge leefd, wonende in een van de huisjes zijner onderhoorigen, waar „Dood Goud" met een eenvoudig doekje om den hals. hem bij het tuinhekje be groette, wanneer de duisternis op do velden begon to vallen en de bijlsla gen niet meer in het bosch weer klonken. En dezen avond had hij besloten, om zijn aanzoek weer te herhalen, of schoon zijn hart een weigering voor spelde wellicht een bitse weige ring. Toen hij de kamer binnentrad, speelde er een glimlach van vreugde om haar lippen, en dit verschijnsel gaf hem meer hoop, dan hij ooit nog gekoesterd had. Hij bleef eenigen tijd zitten en be sprak alle mogelijke onderwerpen, die hem voor den geest kwamen, bo- haJve het doel van zijn bezoek. Hoe Sir Gulliver Gamboge met haar nieuw portret vorderde, zijn kansen voor den wedstijd te Newmarket, het stuk, dat Giltpen voor haar schreef. en den gouden armband, een kunst stuk van bewerking, welke in Bond- Street voor haar werd vervaardigd. Zij gaf hem korte en verstrooide antwoorden, want haar gedachten zweefden van de grasvelden en het beekje naar de dennebosschen bij het kamp in het woeste Westen, eu telkens en telkens doemde in haar geest het gelaat op van den man, dien zij had bemind en gevreesd. Eindelijk vroeg zij, terwijl zij aandrang gevoelde om te geeuwen Is het reeds zoo laat, of ben ik misschien wat vermoeid Hij begreep den wenk en stond op om te vertrekken. Ik ga nu naar de club, zeide hij, om te zien of daar ook iemand te vinden is in dezen tijd van het jaar. Zij ste.id ook op en reikte hem haar hand, die hij met innigheid drukte daarna zag hït haar in het gelaat met al den ernst, dien hij be zat, en hij las daarin meer dan hij ooit had durven droomen en zeide weer O, zeg mij kan het zijn Zij glimlachte vriendelijker dan ge woonlijk bij deze vraag. Dwaze jongen, weet gij niet, dat gij niet met uw grootmoeder moogt huwen Liefde kent geen verschil van jaren, en doet dit verschil geheel ver dwijnen. Ik ben tien jaar ouder dan gij, Plungepool, zeide zij. Hel gaf hem hoop, dat zij zone vraag ontweek. Wanneer men van de belegerde vesting uit in onderhan deling treedt, zoo had hij geleer dan is deze reeds half genomeu. Terwijl hij haar bij het schijnsel van den haard gadesloeg, die blanke, vorstelijke verschijning, scheen het hem toe, dat de tijd, die tien jaren vergeten had, en dat het ondankbaar van haar was, hem daaraan te her inneren. Ik heb u zoo onuitsprekelijk lief, zeide hij overluid en met aan drang. Zoo hebben anderen mij ook lief gehad, antwoordde zij, en de droef heid in haar toon getuigde wellicht van haar medelijden voor sommigen hunner. Hij antwoordde met al het vuur van zijn twee-en-twintigjarigen leef tijd. Niemand evenwel zoo hartstoch telijk ais ik. Gij zult uit uw kring verbannen worden, wanneer gij mij huwt, zeide zij weifelend. Tot op dezen dag had zij zich nooit verwaardigd bezwaren te opperen; zij had eenvoudig gezegd Het kan onmogelijk. Daarom zou ik mij volstrekt niet bekommeren, antwoordde hii met een glimlach. Met u zou ik zeer gelukkig leven in een afgelegen rancho in de Vereenigde Staten, en zoo gij dit wenscht, zal ik er morgen een koopen. Gij zijt echter natuurlijk te veel aan weelde en aan de gemak ken des levens gewend, om zulk een leven te willen leiden. Zij dacht aan liet kamp in CaJifor- nie, aan de mannen uit Fresco en aan de echo van dc schoten, die daar iederen dag knalden. In het graafschap zijn wij boven dien wel wat al te sterk, dat do menschen zich van ons zouden af scheiden. De bewoners van Fallow- shire zullen nooit onbeleefd z::n je gens een Plungepool, een mannelijke of eeu vrouwelijke. En wie stoort zich aan de deftige kringen m Londen, dan alleen de rnenschen, die 't overal verkondigen, dat zij daarin worden geduld Deze bezwaren zijn onbetee- keneud. Hij werd nu stoutmoediger en ver volgde Wellicht kan ik gissen waaraan gij denkt, (zij dacht aan den man, die haar gehoond en bedrogen bad, en dien zij toch had bemind). Aan uw familie, aan uw afkomst mis schien. Ik zal u niets anders vragen dan dit alleen Wilt gij mijn vrouw worden en voorspoed en tegenspoed met mij deelen (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5