NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28© Jaargang. No. 84" 6 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 17 NOVEMBER 1S10 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN lÉjSlifefiA ADVERTENTIÈN: per drie maanden: J^Jlf Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 wS&fcdÊ&riljt Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel ineer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (g/ Wrv00r plaatsingen a contant SS zTCblad, voor Haarlem M7* m Admioistatie: Cr°°fe Houtstraat 53. „de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Costfcr. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. I NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. Dingen die niet iedereen weet. Voor onze geabonneerden zijn kosteloos afdrukken te bekomen van No. 21 der ru briek DINGEN DIE NIET IEDEREEN WEET, getiteld: Hoe wordt gas bereid? in Haarlem kunnen die af drukken worden afgehaald aan onze bureaux Groote Houtstraat 63 en Zuider Bui tenspaarne 6, in de omlig gende gemeenten bij onze agenten. OM ONS HEEN No. 1254. Nabetrachting van hen Uemeenteraail. Op den lieer Smit na werd in den loop van de vergadering de Raad Woensdagmiddag compleet. Tot die belangstelling gat de agenda evenwel geen aanleiding, er stonden wel an derhalf dozijn punten op, maar be langrijke waren er weinig of niet. Daartoe behoorde de regeling van de salarissen der leeraressen aan de meisjesschool voor middelbaar onder wijs. Een regeling, die wei niet anders dun een verhooging kon zijn, omdat die truetcmenten èn op zichzelf èn vergeleken bij die van de leeraren aan de Hoogere Burgerscholen met 5 en 3 j. c. inderdaad to laag waren. Op zichzelf zooals bleek uii het geringe aantal sollicitanten naai- vacante be trekkingen aan de Huarlemsche school. Men kon elders boter salaris krijgen en iu zoover is de verbetering 'door de omstandigheden afgedwongen uit een oogpunt van billijkheid had den vroegere wethouders van onder wijs al lang het voorstel moeten doen. De vergelijking met andere tracte- menleu in Haarlem kunnen zij ook nu, na de verbetering, nog niet door staan. Een leeraar aan de hoogere burgerscholen voor jongens kan het brengen tot een maximum van 2900, een leerarcs aan de meisjesschool tot een van 2000. Intusschen deze verhooging is een verbetering en daarmee heeft de Raad een goed werk gedaan. Hij deed dit mijns inziens niet, toen hij verwierp het voorstel van B. en VV., om nu ook het maximum van het salaris van de directrice, Mej. Farret, met 200 te verhoogen en dus van ƒ2800 op 3000 te brengen. Er moet in tracte- menteu nu eenmaal een zekere ver houding blijven bestaan en daarom leek mij de opmerking van den wet houder juist en afdoend, dat het maximum voor de directrice altijd 1000 hooger was geweest, dan dat van de leeraressen en dit nu ook moest blijven. Het baatte niet, met groote meerderheid werd een amende- ment-Modoo, om het maximum onver anderd op 2800 te laten, afgewezen. Ik kan niet helpen, dat somtijds de beslissingen van den Raad den in druk geven, alsof men weinig kun nende veranderen aan voorstellen be treffende groote zaken aanvalt op de kleine Wee hem (of haar) die het treft. Bij het volgende punt namelijk, waar het ging om een som van zeven tigduizend gulden, kreeg oen voorstel- Modoo om de levering van machine rieën voor de gasfabriek niet onders hands, maar openbaar aan te beste den, maar één stem. Dat de hestratingsquaestie nog weer eens aan de orde kwam, zal niemand verwonderen. Sedert de Raad de dwaasheid beging het goede kei-pla- veisei op den Wagenweg in klinkers te veranderen, raakt het bestratings- vraagstuk niet van do baan. Dezen keer waren hot de bewoners van de Badhuisstraat, die verzochten om hun keien in klinkers om te tooveren, omdat zij veel hinder ondervinden door het geraas. Weliswaar was door adressanten zelf de beteekenis van dit motief nogal verzwakt. Een druk verkeer of een verkeer van zwaar beladen voertui gen, zoo zeiden ze, is er niet en in de naaste toekomst ook niet te verwach ten. Deze omstandigheid gebruikten zij wel, om aan te toonen, dat er geen keien noodig zijn in hun straat, maar kon natuurlijk evengoed dienen om te bewijzen, dat de keien hier niet hin derlijk kunnen zijn. Dat deed dan ook de heer Van Sty rum. Toch vond het voorstel van B. en W. om het verzoek af te wijzen, geen al- gemeene goedkeuring. Acht leden ver- eenigden zich met het denkbeeld van den heer Van Rossum, om het adres aan te houden, totdat verschenen zal zijn het algemeen bestratingsrapport van den directeur van openbare wer ken. De wethouder, de heer De Breuk, verzekerde evenwel, dat daarop moei lijk gewacht kan wordon. Dat rap port is ne- zoo gauw niet te verwach ten de opmetingen zijn in vollen gang en komt er misschien weldra een gedeelte, het geheel zal nog wel wat uitblijven. Op zichzelf zou deze mededeeling niemand aan 't schrikken hebben ge maakt, maar wat de heer De Breuk er aan toevoegde, deed blijkbaar me nig Raadslid onaangenaam aan, na melijk, dat in Utrecht al in 1897 aan de ambtenaren het maken van zoohi bestratiugsrapport werd opgedragen, maar dat het er nu nog niet ia Critiek op de Utrechtsche ambtena ren kan dit wel niet beduid hebben die komt in den Haarlemschen ge meenteraad niet te pas. Als liet betee- kent, dat we nu ook in Haarlem der tien jaar zullen moeten wachten, is de uitdrukking niet gelukkig. Liefst zullen we het er dan maar voor hou den, dat do heer De Breuk heeft wil len zeggen „heusch, de Raad wéét niet, welk oen omvangrijk werk het is, in Utrecht heeft men er meer dan dertien jaar voor noodig, zoodat van de Publieke Werken te Haarlem niet gevergd mag worden, dat het hier in een paar jaar gereed zal zijn." Soms hupt de Raad zonder kikken of wikken groote brokken door, een anderen keer blijft veel kleiner stuk hem voor de keel steken. Dat laatste gebeurde met de motie van den heer Van Styrum betreffende de vestiging van de koloniale landbouwschool. Ik heb Inderdaad niet begrepen, waar om die moest wordon aangehouden. Zeker, ze was op den man af, maar onjuist stellig niet. Waarom zou de Raad niet prostesteeren tegen de mal ligheid, dat Haarlem voor de zedelijk heid gevaarlijker zou wezen, dan een ande-re stadWaarom zou de Raad er niet non- eens uitdrukkelijk op wij zen, dat de directeur van de school, in deze toch zeker grooter autoriteit dan de Minister, de school te Haar lem wenscht Ik vat het niet, maar de Raad hield de motie aan tot de volgende vergade ring, denkelijk om den Minister niet boos te maken. Als dat niet noodig is moet men bet stellig nooit doen. maar als er zelfverdediging in 't Bpel komt, er niet tegen op zien. Anders kun je wel met iedereen goeie vrienden blij ven, maar wordt meteen in den hoek gezet B. en W. hebben nu de lastige op dracht, om wanneer vóór de volgen de vergadering de zaak in de Kamer aanhangig wordt, te handelen. Ik twij fel er niet aan of 't College zal dat wel goed doen, maar had toch liever gis teren het mannelijk protest van don heer Van Styrum aangenomen ge zien. Een kat moet dan maar eens een kat heeten. De Raad benoemde een commissie, die de wenschelljkheid der instelling van een wethouderspensioen overwe gen en daarover rapport uitbrengen zal. Wanneer zoodanig pensioen wen- schelijk wordt geacht (en de benoe ming van de Commissie wijst daarop) dan had meteen raDDort kunnen wor den gevraagd over de wenschelljkheid van verhooging der wethouders traktementen. Ik ben er van over tuigd, dat het een van het ander niet is te scheiden, omdat bet pensioen al leen dan iets te beteekenen kan heb ben, wanneer de traktementen worden verbeterd. Daartoe heeft, jammer ge noeg, de Commissie nu evenwel geen mandaat. Bij de rondvraag kwam de hoer Middelkoop te laat. De hamer was al gevallen. Het is inderdaad lastig, dat de leden van den Raad onder de stemmingen altijd zóo luid praten, dat de voorzitter zijn eigen stem nauwe lijks kan verstaan en de leden van den Raad, zooals gebleken is. in 't ge heel niet. Evenwel verliezen onze le zers daar niets bij, zij zullen op deze zelfde bladzijde vinden, wat de heer Middelkoop had willen zeggen en te vens wat de directeur van het Mu seum daarop te antwoorden heeft Het geval bevestigt mijn meening, vroeger meer dan eens uitgesproken, dat de regeling van de bevoegdheden niet deugt en dat de Raad, een directeur benoemende, deze Commissie van toe zicht, die gewoon was de leiding te hebben, ter zijde bad moeten zetten. ffoen we tegen 4 uur weer buiten kwamen, was de directeur van P. W. druk bezig met de Groote Houtstraat op te meten voor het stratenrap- port J. C. P- Stadsnieuws Voor een armen Vlsscber. In dank ontvangen van: B. N. r.. G. A. B. 6... IJ. Z Mej. v. D. Stien P. L. M. K. te R. 2.50 0.25 2.50 Mej. M. L. Rotterdam, 1. Mevr. A. B. C. k.« 2.50 W. C. K1.— Totaal 14.75 Te zamen met vorige opgaven is ar nu bij ons ingekomen 21.25. Daar door een belangstellende ook een persoonlijke inzameling wordt gehouden, achten wij het Ingekomen bedrag thans ruim voldoende en heb ben bovengenoemde som aan den visscher afgedragen. De-mislukte rondvraag In den Naad. Het Museum. In het Raadsveralag kan men nale zen, hoe de heer Middelkoop Woens dagmiddag in den Raad, doordal hij niet hoorde, dat Voorzitter de ver gadering sloot, verhinderd wend zijn voornemen ten uitvoer te brengen, om de aandacht van den Raad te ves tigen op een nieuwe Museum-kwes tie. Art. 9 van liet Reglement op het Museum bepaalt n.L, dat het verplaat een en verhangen van elk voorwerp in de Museum-zalen moet geschieden in overleg MET de Commis- sievanToezicht Naar wij on langs meedeelden zijn de schilderijen door den nieuwen directeur verhan gen geworden. De heer Middelkoop mi zegt, dat deze verhanging schied is, zander dat hij, doe lid van de Commissie van Toezicht is, er van wist. Nu is het waar, dat de heer Mid delkoop niet tegenwoordig geweest is op de Commissie-vergadering van 15 October, doch de verhanging was reeds voor een groot deel vóór dien datum geschied. De practische kant van deze kwes- tlo is, dat de heer Middelkoop met instemmen kan met de plaatsing de twee kostbare Halsen op losse schotten midden in de zaal. Deze twee doeken zijn nu niet moei' afge scheiden van het publiek. Dit kan met de handeu aan de doe ken komen, 't geen reeds gebeurd is, want een der schilderstukken ver toont al vinger-indrukken. Wanneer men nu zegt, dat vroeger reeds schilderstukken aan een der schotten hingen, dan merkt de t Middelkoop op, dat dit minder kost bare stukken waren, die bovendien niet op doek waren geschilderd, doch op paneelen. En nu zijn op de schotten twee zie ke" Halsen geplaatst. De heer Middelkoop had gister in den Raad willen meedeelen, dat hij de verantwoordelijkheid van diezen toestand niet wil dragen. Na de zitting heeft hij dit aan den Burgemeester meegedeeld, doch deze was van meening, dat een dergelijke meedceling niet in den Rood, doch in de Commissie van Toezicht thuis hoorde. De heer Middelkoop echter heeft die mededeeling reeds per brief tor kennis van de Commissie ge bracht. Hij beschouwt zichzelf echter krachtens de bedoeling van den Raad bij zijn benoeming ais Commissie-lid, als trait-d'union tusechen Commissie en Gemeenteraad. Nu evenwel de Burgemeester toch kennis draagt van zijn standpunt, zal de heer Middelkoop zijn mededee ling niet in den Raad doen. De heer Middelkoop had bovendien nog eens willen aandringen op res tauratie der aangetaste schilderstuk ken, daar sommige dezer, z. i. in treurigen toestand verkeeren. We hebben bij den Directeur van hot Museum, dien heer Kronig, naar diens standpunt in deze nieuwe Mu- aeum-kwestie geïnformeerd. De heer Kronig deelde ons mee, dat zijn opvatting van het desbetreffende artikel van het Reglement deze is, dat hij de schilderijen als proef kan doen verhangen en dan het oordeel yan de Commissie van Toezicht in winnen. Zoo heeft hij bij brief van 10 Octo ber aan den Voorzitter der Commis sie meegedeeld, dat hij het voorne men had een proef te nemen met de verhanging der schilderijen. Bij brief van 30 October heeft hij daarop meegedeeld, dat de verhanging ge schied was. Wat nu de vingerafdrukken op een der Halsen aangaat, waarover de heer Middelkoop sprak, meent de hear Kronig, dat deze opmerking de Regentessen van liet Oude Mannen huis" betreft. Op dit doek zijn inder daad vegen waar te nemen aan dien linkerkant op dien achtergrond, naast den kop van de vrouwenfiguur. Maar die vegen zijn daar gekomen, verze kerde de heer Kronig ons, doordat de lieer... Middelkoop daar ter plaatse met zijn zak doek overde schilder ij heeft gewreven. Dit deed de heer Middelkoop op een Zondagmorgen, toen de lieer Kronig er pas was, om aan te toonen, dlat er een blauw waas op dit doek gekomen Overigens merkte de heer Kronig op, dat rond dte twee losse schotten nar tuuriijk ook afscheidingen zijn aan te brengen. DE MAANSVERDUISTERING. De totale maansverduistering, die hedennacht van ongeveer kwart na twaalf tot 10 minuten na één heeft plaats gevonden is goed waar te ne men geweest. Behoudens af en toe een korte on derbreking door voorbijdrijvende wol ken was het begin der verduistering en de Intrede zoowel als het veld win nen van den schaduwkegel heel fraai waar te nemen. De maanschijf was nog tamelijk verlicht de tint was koperkleurig. Aon den rand leek do maan, tijdens de totaliteit, helderder verlicht dan in het midden der schijf. Kinderbal. Het winterseizoen in de Bron werd gisteravond geopend met een bal kinderen van abonné's. Het was er recht gezellig! Een 300-tal kleine dansers waren van de partij en vermaakten zich onder leiding van de heeren Mlartin, uit stekend. Vele oudere woonden het bal bij en vermaakten zich In den aanblik van de prethebbende Jeugd. De gestolen spruitjes. In zake den diefstal van een zak spruitjes zijn twee personen aange houden, maar zij beschuldigen elkaar van den diefstal. De zak met spruit- Jee is bij den groenteventer C. C. B. in de Joubertstraat in besla? geno men. De dubbele moord te Spaarnwoude Heden is op verschillende plaatsen der stad de bekendmaking aange plakt, waarvan wij gisteren melding muakten. Zij luidt als volgt 1000. 1000. DUIZEND GULDEN. De Officier van Justitie te Haarlem looft hierbij narneng dé familiebetrek kingen der verslagenen een bek>oning uit van Duizend Gulden, uit te keeren aan hem of haar, die aan hem Officier aanwijzingen doet of doen, welke leiden tot de ON 1 DEK KING, AANHOUDING EN DE VER OORDEELING van dengene, of dege nen, die schuldig is of zijn aan de le- vensberooving van Willem Melchior, in leven gemeente-ontvanger te bpaaradam, en diens zuster Cornelia Melchior, in den avond van 5 November 1910 te Spaarndam. Ingeval, dat meerdere personen aanspraak op de belooning mochten maken, behoudt ondergeieexende zich het recht voor te beslissen, welk ge deelte van de uitgeloofde som aan ieder hunner toekomt. De Officier van Justitie voornoemd, Mr. A. A. PéLéRlN. Willem Andriessen. Onze stadgenoot is gisteravond met veel succes te 'e-Gravenhage opgetre den. Ham werd een krans vereerd Verschillende bladen, o.a de N. R. Ct en 't Hbld.roemen zijn presta ties. De eerste schrijft o.a.: ,,De natuurlijke eenvoud, waarop hij zich geeft en het vele goede, door hem geboden, verdient waardeering en vooral aanmoediging. Vrije- en ordeoefening en. Te Amsterdam zijn geelaagd de heeren J. J. Boolen van Haarlem en N. P. Andriesma van Beverwijk en mej. G. Houtschilt van Haarlem. Gevallen. De 21-jarige A. S. P., schoorsteen veger, wonende Lange Heer en.straat, had gistermorgen te kwart over elven hot ongeluk uit de 7 meter hooge dakgoot van perceel KJoppersingel 5 te vallen. Dr. De Boer constateerde seivedel- brouk. Zijn toestand is gevaarlijk. De man is naar het gesticht St. Joannes de Deo overgebracht. De toestand is zeer ernstig. Turfcollecte. Het R. K. Parochiaal Armbestuur van Haarlem deelt mee ,dat de brengst dei' gohouden Turfcollecte 682.60 bedraagt. Schoorsteenbrandje. Bij den blikslager S. S., Asterstraat 10, is gister een on beteekenen d schoor stoenbrandje gebluscht. Militaire Zaken. De kapitein H. C. van der Pant, van het 10de regiment infanterie te Haarlem, is bestemd voor specialen dienst en overgeplaatst bij den staf van dat korps. Uit de Rechtszaal MISHANDELINGETJE. Na bezoek aan een café te Velsen, op 20 Augustus, was de 28-jarige losse werkman Hendrlkus A., te Velsen, in danig beschonken toestand. Dies be gon hij te vechten, de veldwachter Haak kwam er aan te pas, maar de ze werd met een harden klap in het gezicht ontvangen. A. zei dien slag niet gegeven te hebben, maar de veldwachter ver klaarde anders. Mr. Hoyer eischte drie weken ge vangenisstraf. RUITEN INSLAAN. 25 September had de wed. Prinsen een ongerustón avond. Te tien uur was zij en ook linar dochter naar bed gegaan, maar de oude juffrouw kon den slaap niet vatten. Tegen 11 uur hoorde zij, dat iemand .zacht langs haar womng in de Büderdijksiraat kwam aansluipen. Ineens werden twee ruiten ingeslagen, en een Bol- doot-eau de cologuefleschje, waarin nog wat jenever aanwezig was, vloog de kamer binnen. Aan den caféhouder Van II. ver telde de dader later zijn heldendaad. Do bedrijver van het feit, waardoor de wed. Prinsen 14 schade leed, was een vroegere verloofde van de dochter, die blijkbaar op wraak uit was. Hij heeft leruninste al eens meer een ruit In die woning verbrij zeld. Mr. Hoyer achtte het feit vrij ern stig, en vroeg twee maanden gevan genisstraf. RIJWIELDIEFSTAL. De thans in het huis van bewaring alhier gedetineerde losse werkman W. F. S. woonde op den 27sten Au gustus te Liseerbroek. In dien tijd huurde hij van den smid Punt, te Lis.sc. een rijwiel voor 1.25 per week. Eenige weken lang werd de huur geregeld betaald, maar op ze keren dag was S. met liet rijwiel ver dwenen. Hij had het op weg naar Amsterdam aan een opkooper ver kocht voor 10 of 15. De juiste .«om wist S. niet meer te noemen, want hij was toen beschonken. Mr. Hoyer vroeg drie maanden ge vangenisstraf, onder aftrek van Je preventieve hechtenis. Bcklaagdc-'s toegevoegde verde diger, woe-s op den toestand-v in be schonkenheid, waarin beklaagde ver keerde, toen bij de strafbare d;3ud pleegde. Volgens den verdediger was het „opzettelijke" van de daad vol strekt niet bewezen. Beklaagde besef te op dat oogenblik niet, wat bij rb-cd. Spreker concluderede tot ontslag an rechtsvervolging, subs, oplegging an eenc clemeuter straf. Re- en dupliok volgde. Mr IT'ver persisteerde bij zijn eisch. De zwerver J. A. bevond zich op den 18den October tc Zaandam. Daar zag hij op Het Kalf r en handwagen staan, die met manufac turen beladen was en toebehoorde aan den winkelier Hoveling. Ileiicn- dipjes schoof beklaagde langs do kar, en toen hij haar achter zich liet, was een doos verdwenen, die bij nader onderzoek een 10-tal vrouwenmutsen bleek to bevatten. Do doos gooide A. weg, do kappen stopte hij in zijn zakken en ver kocht. die later aan een opk" r»>?r van J om pen. Mr. Hoyer eischte eeu gevangenis straf van 4 maanden, onder aftrek van de preventieve hechtenis. Jhr. Mr. Schorer, die als raads- an beklaagde verdedigde, bracht den wensch van A. over, die hiertoe strekte, om den winter maar in de gevangenis door te brengen. Hij kon anders toch niets beginnen, en wiUo slechts onder dak zijn. De gedetineerde 21-jarig-se werkman Jan van K., to Amsicrchun, heeft ook te lange vingers v/Jind. Hij kon op den 17den September niet afblijven van het rijwiel van den Zaandijkschen horlogemaker Hubcr- tus Fust. dat deze even ocaV-heerd voor het huis van «en zijner kl.inteu had neergezet. Beklaagde ontkende alle - huid bij wist niets van de zaak af. Maar die ontkenning kwam ai lijn rechte tegenspraak met dc verklarin gen van de getuigen. Eén hoeft den beklaagde er op zien wegrijden, wat toen ai zijn bevreemding opwekte. Ook de vader van den Lu-luiene herkende den beklaagde als den per soon. die het hem zoo goed bekende rijwiel bereed. Het rijwiel van -;ijn zoon kon hij van alle andere nder- schoiilen, doordat het wille velgen had Door die bijzonderheid koude bijna ieder in Zaandam de fiets. Ver schillende andere getuigen kwamen verder verklaringen in het nadeel van beklaagde aflegden. Mr. Hoyer meende dan ook lot de conclusie te mogen komen, dat de diefstal - wettig en overtuigend bewe zen was, deelde mee, dat Van K. te Amsterdam zeer ongunstig bekend staat, en eischte twee jaar gevange nisstraf. Mr. Joost de Graaff wilde niet zog ver gaan als de psychiaters in de Papcndrechtsche zaak, en zeggen, dat alle getuigen gek zijn, maar meende dat ar toch wel wat van de getuigenverklaringen viel af te din gen. Pleiter meende, dat de diefstal volstrekt niet bewezen was de aan wijzingen waren daartoe niet vol doende overtuigend. Uitspraken 24 November. UITSPRAKEN. D. van V.. los werkman te Haarlem verduistering, 6 weken gevangenis straf. J. D., groenteventer te Haarlem, mishandeling, 10 boete of 12 dagen hechtenis. C. J., ius werkman te Haarlem, mis handeling, ƒ12 boete of 12 dogen hechtenis. C. van L., polijster te Beverwijk, misbundelmg, 14 dagen gevangenis straf. A. B., arbeider tc Haarlemmermeer, diefstal, vrijgesproken. H. B. en B. S. van U., zonder be roep te Monnikendam, strooporij, 2 personen, ieder ƒ3 boete of 14 dagen tuchtschool. H L gezagvoerder te Amsterdam, beleediging ambtenaar, 15 boete of 15 dagen hechtenis. A. J. E., arbeider te Hillegom, we-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1