NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Clariijei's Huwelijk. 28« Jaargang. No. 84C6 Verschijnt dagelijk*, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 17 november iqio b HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie aiaanden: ifpiIlL, ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd te (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 J!Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 ^/.^T TOHIQHEI 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant ÜdTlustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem 1 1 1 0.3VA Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n h de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. tig tegenstander van 't oorlogsgeweld. Een van z'n meest bekende werken is Oorlogen Vrede, dat hij in 1865 —1869 schreef. In zeer tallooze talen is dit werk verschenen, en velen heelt Tolstoj daarmee voor z'n denkbeelden gewonnen. Tolstoj heeft dan ook den Nobelprijs voor den vrede gekregen. Hij heeft de zen evenwel geweigerd. Van z'n vele andere werken noemen we„Mijn biecht", „Mijo geloof", „Het Koninkrijk Gods is binnen in u", „Kreutzer-Sonate", ,,Wat is kunst „Opstandiug" en „De macht der duis ternis.". In bijna alle werken had Tolstoj iets tot de menschheid te zeggen vooral voor zijn landgenooteu, de Russen. Zeker is, dat Tolstoj een machtigen invloed gehad heeft op de ontwikke ling, die in Rusland is waar te ne men. Eerst heeft Tolstoj aan veel verguizing en minachting bloot ge staan, maar allengs kwamen er men- schen, die hem begrepen, die hem w i 1 d en begrijpen. Onder hen wa ren er zeker, die in Tolstoj te veel den dweper, den idealist zagen, maar toch tot op zekere hoogte met zijne denkbeelden konden meegaan. Zoo ontwikkelde zich het nieuwe levensbeginsel. In het donkere Rus land daagde 't in 't Oosten I Eenigen tijd geleden schreef de be kende Georg Brandes In een Duitsch blad over Tolstoj „Hij, aan wien Turgenieff zijn laatste, met potlood geschreven, woorden richtte, hij, dien hij ster vend aansprak als „Mijn vriend! de groote dichter van het Russische land 1".... hij is in onze dagen de laatste groote landman uit het land bouwersgeslacht van het onmetelijke rijk. „Wat bebouwt hij Wat bereiden en bebouwen zij allen daarginds, jon gen en ouden, allen mannen van den goeden wil „Zwarte aarde, vruchtbare aarde, nieuwe aarde, graanaarde... de wijd- strekkende rijke, warme natuur... hel zich oneindig ver uitstrekkende, dat het tooneel vervult van zwaarmoe digheid en hoop.... het ondoordring bare, donker geheimzinnigeRus land en de toekomst 1" 82 jaar oud is Tolstoj overleden. De laatste dagen zijns levens wa ren «enigszins raadselachtig. Hij had zijn landgoed verlaten, om in de een zaamheid nog eenzamer en een voudiger dan hij al leefde den dood te verbeiden. Spoediger dan hij mis schien zelf verwacht heeft, is deze hem overvallen „Zoekt mij niet. Ik voel behoefte, mij terug te trokken uit het rumoor en dc onrust des levens. Die eeuwige bezoeken en gasten, die eeuwige men sehen die wat willen, die vertegen- woortigers van kinematograal- en grammofoonmaatschappijen, die mij op Jasna ja-Poljana ('t laatst door hem bewoonde landgoed) gewoonweg belegeren, hebben mijn leven ver giftigd. Ik moet van al diie on rust bekomen. Dat is noodig voor mijn ziel en voor mijn gekweld lichaam, dat al 82 jaren in dit jammerdal geleefd heeft Der tig jaar lang droeg ik de levensleu gen van weelde en genot. Nu ben ik dut zat In armoe wil lk het ongeluk kige leven afsluiten." Zoo zou Tolstoj geschreven hebben. Men zegt bovendien, dat zijn fami lie hem ook al geen rust liet, dat daar die wereldvrees geonszins be stond, dat men hem integendeel kwa lijk heeft genomen, den Nobelprijs geweigerd te hebben. Wie wéét er echter, wat hiervan waar is? Men zegt ook, dat Tolstoj geweigerd heeft een millioen roebel te aanvaarden, dooT een uitgevers firma te Moskou geboden voor het auteursrecht van al zijn werken. Hij wil ze als gemeengoed beschouwd zien. En ook daarover zouden zijn vrouw en zijn kinderen verstoord zijn. Wie weet het echter? Reeds heeft Leo Tolstoj Jr. de geruchten over on- eeniglieid door geldkwesties openlijk tegengesproken. Aan de familie hoort het auteursrecht der werken vóór 1880 geschreven. Dit heeft en houdt zij en geen andere rechten. DE CRISIS IN DE ENGELSCHE POLITIEK brengt in regeeringskringen natuur lijk veel drukte. De koning is naar Londen gekomen en heeft daar giste ren Geheimen Raad gehouden en ver schillende staatslieden in audiëntie ontvangen, o. a. den minister-presi dent en lord Crewe. Later werd een ministerraad ge houden, zeker om Asquith de gelegen heid te geven, aan de andere Excel lenties mede te deelen, wat hij met den koning besproken had. Na den ministerraad ging de pre mier nogmaals naar den koning. Ook de oppositie zit niet stil. De leiders der oppositie, Lansdowne, Sa lisbury en Curzon inbegrepen, hiel den een conferentie in Balfour's huos. Confereer en en nog eens conle- reeren Gisteravond heeft het Hoogerhuis vergaderd. Lord Crewe had van te voren al aangekondigd, dat de regee- ring de veto-wet zou indienen. In het huis der Lords ze Lie Lans downe uiteen, dal de Lagerhuis-ont binding, die, naar men zei, voor de deur stond, alle kwesties, die aan het Parlement waren voorgelegd, begroeiing en Roseberrys besluiten en de veto-wet der regeering inbe grepen voor onbepaalden tijd zou uitstellen. Mocht dil gebeuren, dan zou het z. i. een ernstig ongeluk en een roekeJooze beleediging van het Parlement beteekenen. Lansdowne legde den nadnlk op de dringende noodzakelijkheid van de hervorming van het Hoogerhuis, en verklaarde zich over hel algemeen een voorstander van Roseberry's her vormingsvoorstellen te zijn. Zijne partij is gaarne bereid te overleggen over de middelen, waardoor de mce- ningsverscliillen tusschen Hooger- en Lagerhuis op redelijke en zoo moge lijk vriendschappelijke wijze uit de wereld geholpen konden worden. Waarom maakt de regeering aan dit alles plotseling een einde door over haast het Lagerhuis te ontbinden De eenige reden was, dat de veto-con ferentie mislukt was, maar er is geen reden, om zich aan te matigen het Parlement de gelegenheid te ont nemen, over deze belangrijke vraag stukken te bei-aadslagen, omdat deze conferentie mislukt was. De regee ring behoort in beide Huizen do be handeling van haar voorstellen voort te zetten. Lord Crewe gaf toe, dat Lansdow- ne's besluit onder de tegenwoordige omstandigheden geen onredelijk ver zoek inhield, maar betoogde nadruk kelijk, dat het mislukken der veto conferentie bewezen heeft, dat er geen hoop bestaat, deze kwestie bij overeenkomst door het tegenwoordige Parlement tot oplossing te brengen. Crewe eindigde zijn redevoering met te verklaren, dat de regeerings- voorstellen niet vijandig zijn tegen, of onvereenIgbaar met de hervorming van hel Hoogerhuis. Maar ofschoon gedurende vele jaren hervormings voorstellen onder de aandacht van het Huis en het land waren geweest, is niets geschied. Uit het mislukken van de veto conferentie bleek, dat het hopeloos was, de kwestie door een schikking in dit Parlement te regelen. Het was geen aanmatiging dit te beweren. (Toejuichingen op de regeeringsban- ken). De regeering is bereid, de veto-wet aan het Hoogerhuis voor te leggen, men kon deze dan aanvaarden of verwerpen Maar de regeering kan niet in debatten over amendementen treden. Het zou een bespotting zijn, in het Hoogerhuis alle kwesties te be handelen, die in de velo-confercnlie te berde zijn gebracht. Aangezien Koseberry heeft mede gedeeld, dat hij ziin hervormings voorstellen zou indienen, zeide Lans downe, dat het mei het oog op Cre we's weigering, om amendementen le bespreken, twijfelachtig was, of van vruchtbare debatten over de veto-wet sprake kon zijn. Hij zou evenwel mei zijn collega's overleggen. De wet werd voor den vorm in eer ste lezing aangenomen. De verdere beraadslaging werd verdaagd en de vergadering gesloten. Met het oog op de mededeeling van Crewe, dat de regeering geen amen dement op de wet zal aanvaarden, is het mogelijk, dat geen debatten over de wet gevoerd zullen worden. Naar men ben eert, zal de t weede lezing op Maandag plaats hebben. Althans als er dan nog niets ge beurd is, dat alle plannen der Lords in duigen gooit Het heet, dat het ministerie nog al tijd de bedoeling heeft, den koning aan te raden, het Lagerhuis te ont binden. De ministerieele „Westminster Ga- zette" maant in een hoofdartikel de liberalen aan, de verwarrende massa berichten te wantrouwen. De stand van zaken is absoluut duidelijk en allesbehalve geheimzinnig. Het mis lukken der veto-conferentie bewijst, dat een minnelijke schikking in zake de grondwet-kwestie onbestaanbaar is, omdat de krachten, die in en achter het Heerenhuis verschanst zijn, al te sterk zijn gebleken. Wij gelooven (schrijft het blad), dat de regeering de gevoelens der nnlie op juiste wijze weergeeft, door spoedig tot vet kiezing over te gaan. Deze verkiezing moest beslissend zijn. Geen partij in den lande verlangt thans, dat Hooger- en Lagerhuis op nieuw zullen beginnen met eindeloo- ze debatten over uiteenloopendc ont werpen tot grondwetswijziging. Een ieder behoort in te zien, dat, de nieu we verkiezing een onmiddellijke be slissing behoQrt te brengen. Asquith moet den kiezers verzekeren, dat het mandaat dat het volk geeft, een einde zal maken aan den strijd. Tot zoover dil liberale blad. De unionistische bladen herhalen, dat het voornaamste bezwaar, waar op Asquith stuit, is de weigering van den koning, om de tegenwoordige re geering de waarborgen toe te zeg gen, waardoor zij desnoods het verzet van het Hoogerhuis kan breken. Met spanning verwacht men de ver klaring van den premier, die hij mor gen in de vergadering van het Lager huis zal afleggen. UIT PORTUGAL komen berichten, die op eenige ru moerigheid wijzen. In Lissabon ko men verschillende stakingen voor, onder het trampersoneel en onder de arbeiders in de meelfabrieken. Men is bang, dat zich nog meer werklieden bij de algemeen© stakings beweging zullen aansluiten. TOESTAND IN TURKIJE. Volgens berichten uit goede bron zijn do ministers overeengekomen, den staat van beleg op ie heffen op 13 April 1911. doch de perswet zal nog strenger worden gemaakt. Stadsnieuws BLOEMBOLLENCULTUUR. Dezer dagen vergaderde 't hoofd bestuur van de Alg. vereen, voor bloembollencultuur. De voorzitter wenschte den Alge- meenen Secretaris-Penningmeester ge luk met de ontvangen Koninklijke on derscheiding en zei het te betreuren, dat hij aanleiding had gevonden om mede to deelen, dat hij om gezond heidsredenen zijne betrekking van Al- gemeene Secretaris-Penningmeester zal moeten neerleggen en sprak zijne waardeering uit voor hetgeen gedu rende zoovele jaren door den heer De Breuk voor de Vereeniging is gedaan. De heer De Breuk dankte den voor zitter voor zijne vriendelijke woorden en de leden van het Hoofdbestuur voor de daarmede betniede instemming. Hij beschouwde de onderscheiding, die door hem werd verkregen is zijne betrekking van Algemeenen Secreta ris-Penningmeester ook als eene hulde gebracht aan de Vereeniging en het üuet hem bijzonder leed dezo betrek king die hem lief w as, to moeten neer leggen eu voegde hieraan toe een woord van dank aan den Voorzitter en de leden van het Hoofdbestuur voor de steeds ondervonden vriend schappelijke samenwerking. VOLKSPEflTlONEMENT. Dinsdagavond hield de afd. Haar lem S. L>. A. P. eene vergadering met de besturen van verschiilendo vakver- eeniguigen, tot het bespreken van ver schillende werkzaamheden, terwijl de leden der vereeniging nog deze week worden opgeroepen tot het doen van verdere besprekmgen. OOK AL KOPLICHT. Werd er door bestuurders van voer tuigen wel eens geklaagd over het zoeklicht der E. S. M. thans schijnen ook do Auto's er zich op toe te leggen. Dinsdagavond passeerde er een auto mobiel op den Schotorweg, die mid den op zoo'n zoeklicht had zitten, be nevens nog vier andere lantaarns. Dit zoeklicht was wel dubbel zoo sterk als van de tram. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht LEO TOLSTOJ De langgevreesde slag is gevallen Graaf' Leo Nikolajewitsj Tolstoj is overleden. Toch komt èlk sterven, ook Uit, nog onverwacht 1 De oude was in ile laatste jaren geregeld lijdende en nu we dezer dagen van z'n krankheid hoorden, was er weer hoop, dat hij óók die te boven zou komen. 't Heeft niet zoo mogen zijn. De laatste telegrammen gewaagden van longontsteking, hooge koortsen.... Daarin is de zieke gebleven. Rusland, neen, de geheele mensch heid. verliest in den Graaf een man ven buitengewone beteekenis. 't Levensboek van Tolstoj bevat zeer verschillende bladzijden. Z'n jeugd was vol stormen. Hij trad in militai ren dienst en leidde daar als zoo- veeJ officieren in 't toenmalige Tsa ren-rijk een losbandig leven. De jeugdstormen woedden uit en de reac tie kwam. Tolstoj greep naar de pen en ging Schrijven. Naar hij zelf eens verklaard heeft, uit eerzucht. Langzaam-aan ging hij geest in z'n werken leggen en zoo ontwikkelde zich de Christen- socialist, de figuur waarin Tolstoj be kend is geworden. Tolstoj rekende zich zelf onder de hekeerden, maar met de vormen en gebruiken in de kerk van 't Tsaren rijk, kon hij zich niet veroenigen, daarom keerde hij haar den rug toe. De evangelien en vooral de Bergre de, hadden een machtige bekoring op hem uitgeoefend. Naar die groote be ginselen wilde hij leven J Geen weelde, geen genot. Hij trok zich terug op een klein landgoed en toefde daar als een gewoon landman. Z'n handen be-stuurden ploeg en schop, terwijl een grove blauwe kiel en ruwe schoenen 't lichaam bedek tenIu alles wilds Tolstoj eenvoud. Hij legde z'n Christenleer in 5 ge boden 1. Lefef altijd met een iegelijk in vrede en wees tegen niemand ooit toornig. 2. Ieder man hebbe één vrouw, iedere vrouw één man. 3. Beloof nooit iemand iets onder ©ede. 4. Weersta den booze niet. 5. Zie in alle menschen, kinderen van denzelfden vader. Liefde was voor Tolstoj 't groote, bijna 'teenige gebod I Tolstoj werd wereldhervormer. In z'n boeken, met zeldzame gave geschreven, bracht hij de nieuwe denkbeelden over godsdienst, over den oorlog. over den staat, over 't ge zinsleven, enz. Ilij verkondigde de leer van 't niet wedorstaan en toonde zich een krach- FEUILLETON Naar liet Engelse h. van H. T. JOHNSON. 35) Het is reeds in orde, mevrouw, antwoordde hij met meer eerbied dan hij gewoonlijk voor de bezoekers aan den dag legde, hier is het geld negen, negentien en elf en een half. Uw briefje is iu een oogenblik gereed. Cluribel wachtte met ongeduld, daar zij weer uaar frissche lucht Bnakte. Toen zij een stap zijwaarts deed, trad een armoedig gekleed meisje met een scherp-geieekenü, bleek gelaat en holle oogen op de toonbank toe. Er sprak zulk een hevig lijden uit de trekken van haar gelaat, dat Cla ribel er door werd getroffen, en haar hart met deernis was bewogen. Hoe veel levensdrama's werden, zoo dacht zij, in dit rumoerig, klein ver blijf afgespeeld. Toen zij het meisje opnieuw gadesloeg, zag zij dat haar oogen rood en nog vochtig waren van het schreien. Met veel moeite tilde zij een kistje op en zette het op de toonbank neer.., het hield een naaimachine in, haar middel van bestaan, Geef mij hiervoor, als 't u blieft, een soeverein, mijnheer, zei zij. De man in de hemdsmouwen was weer even verwaand en onbeschaamd als voorheen, toen hij op die wijze werd aangesproken. Twaalf shilling, zeide hij na een blik op de naaimachine te hebben ge worpen. Hij zou tien shilling gezegd hebben, wanneer zij hem niet „mijn heer" had genoemd. O, geef mij een soeverein, smeek te zij, en haar tranen begonnen weer overvloedig te vloeien. Ik heb het noo dig voor do begrafenis van een kind. Ja, zaken zijn zaken, en onze zaak heeft niets le maken met begra fenissen. was het besliste antwoord. En met een zucht, die Claribel door het hart sneed, tilde zij haar zwaren last weer op, om elders haar geluk te beproeven. Een zachte hand werd echter op haar schouder gelegd, en een lieflijke stem zei Houd goeden moed, ofschoon gij uw leed moeilijk zult kunnen dragen. Mag ik u liet geld geven Het meisje keek verbaasd op. Daar na zag zij het glinsterende goudstuk in haar hand, en een gelaat even vriendelijk als schoon over haar heengebugen. God zegene u 1 snikte zij en zette zich op het kistje neer, terwijl haar gansche lichaam krampachtig schok te, daar zij eerst goed aan haar smart lucht kon geven nu iemand met deernis voor haar was bewogen en haar vriendelijk had toegesproken. God zegene u, lieve dame 1 maar Cla ribel was reeds verdwenen. Dit voorval scheen ook indruk ge maakt te hebben op den onbeduiden de ongevoeligen bediende. Een raadselachtig wezen, merkte hij op, toen de deur zich achter Clari bel had gesloten. Gezegend zij haar engelachtig ge laat, wie zij ook is, zei het meisje. Zulke gezichten zal Johnny gezien hebben, toen hij zei, dat de engelen op hem neerzagen, en hij naar hen wilde toevliegen. Haastig trad Claribel door de don kere gang naar buiten in de frissche lucht en in het heldere daglicht, en toen zij den uitgang had bereikt, stond zij eensklaps tegenover iemand, die uit een ander kamertje te voorschijn kwam. Met een kreet van verbazing riep zij, hem herkennende, uit: Majoor Punter J HOOFDSTUK XXII. Eennieu wieven. Toen majoor Punter Dudley Car- stairs verliet, na die hevige uitbar sting van verontwaardiging, die in derdaad het ontbinden van de ven nootschap tengevolge had, besloot hij werkelijk om zijn belofte na te komen. Hij zou een eerlijk leven leiden hij had zichzelf niet overijld de belofte af gedwongen om zijn geheele levenswij ze te veranderen en bijzonder braaf te gaan leven. Hij wist, dat inplaats van boter oprechter en sterker te zijn dan het meerendeel, hij slechter was valscher en zwakker. Maar dit be loofde hij zichzelf dat, hoe arm en be hoeftig hij ook voortaan zou moeten leven, hij zijn kost toch op eerlijke wij ze zou trachten te verdienen. L)e roof vogel uit het speelhol, de beroepsspe ler op het biljart, de sluwe oplichter, dat alles zou hij niet meer zijn. Hij zou een nieuwen weg gaan bewande len. Het klinkt zoo gemakkelijk om te besluiten een nieuwen weg te gaan bewandelen om niet iets grootsch, iets goeds of roemrijks te verrichten, maar alleen het negatieve besluit om niet meer dingen te doen, die wij ge daan hebben en niet behoorden te doen. Maar ook moeten wij plotseling stilhouden in de snelle daling, langs de steile helling moeten wij de kop pige, steigerende paarden tegenhou den, moeten wij de sluisdeuren dicht- duwen, terwijl het water er met vlie gende snelheid doorstroomt, en moe ten wij hel louw herstellen juist op de plekken, waar het versleten is, want slechts op zulke tijdstippen wenscht men een nieuwen weg te gaan betre den. En dan in den herfst van het leven om dan op nieuw te beginnen nieuwe wegen te bewandelen, wan neer de voet werktuigelijk naar de voetstappen op den ouden weg zoekt, wanneer men de grootste helft van het leven reeds achter zich heeft, cn dc schemering' het verlangen naar rust met zich meebrengt 1 ilet is moeilijk om dien weg te blij ven volgen, maar niet onmogelijk, an ders zou het er voor velen onzer slecht uitzien. En er zijn nog hulpmid delen steunpunten in de rotsen, waar krachtige voeten steun kunnen vinden, uit-stekend© steunsels, waar aan krachtige handen zich kunnen vastklemmen en wanneer de moedi ge somtijds opwaarts ziet en boven den afgrond den helderen hemel met zijn fonkelende sterren aanschouwt, dan durft hij alles behalve naar bede den zien, totdat hij eindelijk weer den top heeft bereikt. En wanneer den majoor zijn besluit Onze Lachhoek VAN GENOEGENS GESPROKEN. Zijn vrouw hield de kas, en royaal was hij niet Kijk eens, Emma, zei hij op een dag, dót is nu toch wel een beetje erg Hier vind ik twintig cent voor pleister, en hier zeven gulden voor drie valsche tanden genoteerd. Zeven gulden twintig cents voor jouw parti culiere genoegens.. 't Geld groeit m« niet op mijn rug, Emma. UITSTEKEND BEDOELD. MAAR Hij De oude millionair hier op den hoek is dood. kind. Zijn vrouw erft alles.... Zou jij niet in haar geval wij len verkeeren Zij Nee, lieveling ik zou nooit da weelnwe van een ander dan van jou willen zijn. HOOGE NOOD. Tooneelspeler (tot zijn directeur) Als go me vandaag geen voorschot geeft, kan ik nog alleen maar lijken spelen. VERPRAAT. Vrouw des huizes Tijdens de ziek te van mijn man heb je zeer goed op gepast- Je mag daarvoor een van mijn twee zijden japonnen uitzoeken. Wil je de zwarte Dienstmeisje Liever de groene, mevrouw, in de zwarte ben ik al zoo bekend. Hoe zal ik aan mijn ouders mel den, dat ik gezakt ben voor het exa men Telegrafeer maar Examen afge legd. Geen nieuws GESPREK DES TIJDS. De vader en de schoolgaande zoon" hebben het volgende onderhoud Vader, in mijn vaderlandsrti© geschiedenis staat 1831 Van Speyk vliegt met zijn schip in de lucht. Ja, Jantje, dat is zoo. Maar, vader, was dat schip van Van Speyk dan een luchtschip Neen, Jantje, dat was een ge woon schip. Maar, vader, met een gewoon schip kan toch niet in de lucht ge vlogen worden Neen, Jantje, natuurlijk niet 1 Dan moet dat toch een lucht schip geweest zijn Ja, Jantje, dat moet dan wel. En. vader, in 1606 vloog Reinier Claeszon óók al met een schip in d© lucht Ja, dat moet dan óók wel een luchtschiD geweest zijn. Maar, vader, ik dacht, dat de luchtschepen pas in den allerlaatste» tijd waren uitgevonden Ja, Jantje, ik ookmaar dat schijnt dus niet zoo te zijn. Van 't Kantongerecht VAN T KANTONGERECHT. STROOPEN. De bekende strooper, Joh. de W.t die zooals de geijkte term luidt bezig is .,af te verbaliseeren stond gisterenmorgen terecht, omdat hij zich op den Hden September in liet jachtveld, genaamd het exercitie-veld onder de gemeente Zandvoort, heeft bevonden, bezig met het stellen van een wildstrik zóódanig, dat daarin wild gevangen kon worden, terwijl hij buiten paden en openbare wegen tevens 14 wildstrikken met zich ver voerde. bijzonder moeilijk voorkwam, de hoogte, die hij moest beklimmen hem bijna te steil toescheen, dan herinner de hij zich, dat hij in de oogen van een klein meisje eerlijk en oprecht was, znodat hij zooveel mogelijk alles wat valsch en onedel was, moest mij den, eu wetende, dat in een heilig go- bed zijn naam op d© lippen van het zelfde kind lag, begreep hij, dat, wan neer hij met geestkracht in zijn po ging volhardde, niet alles tevergeefs zou zijn. Voor alles moest hij andere gewes ten opzoeken niet gengraphisch echter neen. het was te laat om nog een nieuw leven te beginnen in de Australische wouden, in do ranchos van Zuid-Amerika of in Zuid-Afriko goud, zilver of edelgesteenten te gaan delven. Toch was het noodzaketijk, dat hij zich voortaan in andere krin gen ging bewegen, zoo ver mogel k van zijn vroegere» werkkring verwij derd hij verhuisde dus van het west- einde naar het oosteinde van Londen. Het groote vraagstuk was echter, hoe hij moest beginnen. lederen mor gen verliet hij zijn nederig verblijf in een van de voorsteden en begaf zich na het ontbijt naar een kalm café, waar bij met belangstelling in de mor genbladen de advertentiën las. Er wa ren verscheidene betrekkingen open, maar geen enkele, die hem paste.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5