Het eerste feit werd door beklaag de erkend liet tweede gaf hij minder grif toe. De ambtenaar vroeg een liechtenis- straf van zeven dagen met inbeslag neming van de gevonden wildstrik ken. KLEEDJES KLOPPEN. De dienstboden M. van M. on A. H., respectievelijk 21 en 18 jaren tellend, stonden terecht, omdat zij op den I'. aamsingel een looper hebben uitge slagen op een tijd, die daarvoor in de Pt 11 i t ie verordening verboden is. Beklaagde Van M. verdedigde zich rn.de bewering, dat het geen looper, maar een kleedje was, dat zij mede had helpen uitslaan. Ook wub zij al lernaast over het gedrag van den j agent te spreken. Het is toch heele- mual niet mooi zei ze als zoo iemand eerst tegen je lacht en gek- hoid met Je staat te maken, en den Ineens aan het verbaliseeren gaat. Hij had de dienstmaagden bekeurd volgens haar verklaring omdat •e gelachen hadden, maar, voegde K- er met klemmende logica bij als ze tegen Je lachen, lach je toch ook terug De agent was niet aanwezig, maar In zijn verbaal had hij geschreven, dat de meisjes hem uitgelachen had den Toen hij er wat van gezegd had, riepen ze hem eon paar minder ele gante woorden toe. Do kan tonrechter zei, ook niet te gelooven, dat de agenten op een wijze to werk gingen, als de dienstmeisjes het wel wilden laten voorkomen. Do ambtenaar ©ischte tegen elk f 1 bo te, subs. 1 dag hechtenis. TE JONG VOOR DE TEUGELS. De landbouwer B. te Haarlem heeft volgens het proces-verbaal van een politiedienaar zijn 13-jari- gen zoon de teugels in handen gege ven, tot het doen besturen van een paard, dat voor oen wagen gespan nen was. Ter terechtzitting bleek niet. of de Jongen ook misschien de teugels eigener beweging genomen heeft. Binnen zes dagen zou hij 14 jaar wor den, op weikeu leeftijd hij voor een dergelijk feit niet meer strafbaar is. Do ambtenaar van het O. M. vroeg vrijspraak, omdat het prooea-verbaal niet correct opgemaakt was. EEN ANTI-MILITARIST. üp zekeren drukken mooien Woens dagavond in Augustus van <Kt jaar, liep de 25-jarige zilversmids-knecht Lodewijk van W. in de Groote Hout straat te venten met een gedrukt stuk luid roepend volgens het ver baal Strijdt tegen het militarismel Legt de wapens neer! Geen verkoop vun menschenvlee&ch meer! Prijs één cent. Bekl. zei, niet 1 e g t de wapens neer, maar: leest: „De wapens neer", geroepen te hebben, wat een maandschrift ia. Dit kon hij ook wel geroepen hebben, zei de agent. Door dit geroep ontstond een volks oploop, zoodat de openbare orde ver stoord werd, en groot geschreeuw en tumult de straat vulde. De agent bracht daarop den roeper naar het bureau van politie over. De kantonrechter ondervroeg don acent nader over het verstoren van de orde, niet duidelijk bleek, of door dit venten de orde was verstoord, of wel door schreeuwende jongelieden, die zich rond dozen mem verzamel den. Do ambtenaar kon den roeper dian ook niet schuldig vinden, en vroeg vrijspraak, GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingesohreven: 16 timmerlieden, machinale houtbewerkers, 1 wa genmaker, 8 meubelmakers, 1 mo delmaker, 7 metselaars, 16 opper lieden, 2 stucadoors, 8 witters, 6 machinebankwerkers, 2 monteurs, 18 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier, 3 vuurwerkers, 2 ketelmakera, <3 burgersmedan, 2 machinisten, S sto kers, electrlclens, Instrument maker, koperbankwerker, ko perslager, 4 loodgieters, 1 schoen makers, 1 zadelmaker, 1 kleerma ker, 34 schilders, 1 behanger. 1 stoffeerders, 10 bloemisten, 7 tuin lieden, 15 grondwerkers, 4 bakkers, 1 banketbakker, 2 slagers, 4 krui deniersbediende, kellners, 16 ma gazijnknechts, 16 loopknechts, 2 huls knecht, 1 sigarenmaker, 8 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 2 letter zetters, lithograaf, binder, 36 losse werklieden 1 dienstboden, 8 werksters, 1 naaister, 1 kook ster, 1 huishoudster, 8 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- raut bouwk. opz., -houtdraaier. E 1ectr. Spoorweg-Mij. Gedurende de maand October 1910 bedroeg het aantal vervoerde passa giers op de verschillende lijnen AmsterdamHaarlem—Zundvoort ló'j.UJiCeintuurbaan te Haarlem 120.(65 iluurlem—Bloemendaal b.' o»l. Tutaal Ju2.440. Do ontvangsten per dagkilometer bedroegen Lijn Amsterdam—Haarlem—Zandv. 35,91 1/2 Ceintuurbaan te Haarlem 35,U& 1/2. Lijn Haarlem—Bloomen- du al 44,25. VEDLOF DRANKWET. I». eu W. vun Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van C. A. Out, om verlof tot het verkoopen van alcohol houdends drank anderen dan sterkeu druuk voor gebruik ter pluatse vuil vorkoóp in het perceel aan dou Jans- *vg no. 9. EEN WIN'TERBODE. Van gemeentewege is men begon nen met het wegnemen van de drink- f' uicintjes. BRUTAAL. Dinsdagavond kwart voor negen uur ongeveer, stond een Juffrouw in do Koningstraat voor den winkel van den heer Bies te kijken, toen plotseling een opgeschoten jongen haar een tasch je uit de hand rukte en er mede de Stoofsteeg In vluchte, eeri -paar man nen die het zagen hem achterna, waar na hij het taschje in het urinoir wierp on vervolgens de Ged Oude Gracht op liep wara hij wist te ontsnappen. GEVONDEN VOORWERPEN. Torug te bekomen bij: Een gesD. M. Keyzer, Adriaan Loos- jesstraat §9. Een slagersmes, H. v. d. Schaaf, Papentorenvest 10 rood. Een gouden oorbel. J. v. 'd. Lijn, Driehuizenweu 86 (Santpoort). Een ring met sleutels, Bureau van politie. Een borduurschaartje, G. Dekker, Esscnstraat 24h. Een damosboord, A. Janzen, N. Kerksplein 10. Eeu handschoen, J. Vreugde. Spruit en Boschstraat 14 (Heemstede). Een duimstok, T. Stokman, Potgie terstraat 2. Een jongensjas, J. Gilliam, Wijde Appelaarsteeg 6 zwart. Een rozenkrans, C. Stroes, Vooruit gangstraat 33 zwart. 2 paren manchetten, J. van Booren Hooimarkt 20. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 9 tot en met 15 No vember kwamen ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad 1 geval van roodvonk te Heemstede en 1 ge val van typhus en 2 gevallen van diphtheritis te Velsen. Rubriek voor Vragen Qaabonnoerdon hebben het voorrecht, vragen op versohillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Redactie van Hanrlem's Dagblad, Groote Houtstraat S3. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en ïoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en vroonplaats van dea inzender vermelden vrerdt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik heb een papegaai, die vroeselijk heesch is. Hij kan in 't go- heel niet meer praten, en zit erg te hijgen, maar eet goed. Wat zou ik er uan doen kunnen? ANTWOORD. Uw papegaai zal op den tocht gestaan hebben, want voor tocht zijn deze dieren zeer gevoe lig. Het beste is, dat u hem wat flink stoomt; vooral moet u hein goed warm houdeu. Geef hom door zijn drinken Dr. Lahmann's voedïngszout-extract. VRAAG. Mijn kanarie is dezen zomer aan 't ruien gegaan en heeft tegelijk den zang verloren. Hoe kan ik hem weer uan 't zingen krijgen? ANTWOORD. Directe middelen om den vogel weer aan 't zingen te krijgen zijn er niet; in de meeste ge- valien hebben de vogels gedurende den rui wat tohc gevat, eu dan zijn ze min of meer heesch. We zouden u raden eens vun voeder te veranderen. Geef door het drinken een mengsel vau 10 deeleu honig, 10 deelen salmo- niak, en 100 deelen verdund venkel water. VRAAG. Mijn zoon is 17 jaar en van plan naar Indië te gaan. Is hij nu dienstplichtig, ook al is het contract voor zijn 18e jaar geteekend? Als hij dienstplichtig is, moet hij dan naar Holland overkomen, of kan hij ook in lndië zijn dienstplicht vervullen? Zou hij vrijstelling kunnen vragen en is de diensttijd daar even lang als hier? ANTWOORD. Om nauwkeurig ingelicht te worden, raden wij u aan zich ten stadhuize te vervoegen, af- decling militaire zaken. VRAAG: Wilt u zoo goed zijn een advertentie in de vragenrubriek te plaatsen, ter bestrijding van hoofd pijn? ANTWOORD: De bedoeling uw©t vraag is ons ten eenenmale onduide lijk. In de eerste plaats, is het niet onze gewoonte in de vragenru briek advertenties te plaat sen, maar verder is uw vraag als zoodanig ook niet zeer klaar gesteld. Heeft u een middel ter bestrijding van hoofdpijn, waarvoor u reclame wilt maken, of zoekt u een middel om u zelf of een ander van die lastige kwaal te bevrijden? VRAAG: Welk verschil la er tus- schen een keizer en een koning en waarom heeft het eene land een ko ning en het andere een keizer? ANTWOORD: Principieel verschil tuaschenbeide waardigheden is er niet. De namen zijn uit overoud» tij den tot ons gekomen, en de macht van keizer en koning was toen even onbeperkt. In later tijden begint het woord „keizer", meer de beteekenis van „alleonheerschar" don „koning" te krijgen. Tegenwoordig ovenwei is dit verschil geheel weggevallen hoe wel in sommige rijken juist de keizer d® niet-constitutioneele vorst is. Men acht in onze dagen de waardigheid van keizer evenwel hooger dan die van koning. Het is aan de omstandigheden toe te schrijven, dat het eene land een keizer, het andere een koning heeft. Uit de Omstreken SCHOTEN. DEBATING-CI.UB. In een der bovenzaaltjes van Café- Staal waren gisterenavond een 18- tal personen bijeengekomen, op invi tatie van den heer E. Blom, om te ko men tot do oprichting van een deba- ting-club te Schoten. Na lange discussies werd over het 61 of niet gowenschte van de oprich ting cener dergelijke club in deze ge meente gestemd alle aanwezigen ver klaarden zich in beginsel vóór de op richting. Een voorloopig bestuur, be staande uit de lieeren Blom, Bang- ma en BasUaanse werd vervolgens gekozen, dal de bcgiu-werkzaamheden regelen en een concept huishoudelijk reglement samenstellen zal. De heer Blom werd tevens tot tijdelijk voor zitter aangewezen. HEEMSTEDE. Maandag 21 November a. 8. zal het 50 Jaar geleden zijn, dat de heer H. N. Vooget alhier tot lid vun het Paro chiaal Armbestuur werd benoemd. STRAATWERK. Er Is een begin gemuakt met het be straten van den Meerweg, Hierdoor wordt in een lang gevoelde behoefte voorzien, BENNEBRORK. Voor de afd. Bennebroek van het Nut tot Algemeen werd door De. H. A. van der Meulen uit Borgen op Zoom eene lezing gehouden over „Vooruit gang". Op zeer onderhoudende wijze schetste spreker ons eenige toestanden uit vroe ger tijd en toonde aan hoe later, na het ontstaan van meer moderne ver voermiddelen, nieuwe ideeën zich baan braken. Van achteruitgang— ook op zedelijk gebied was volgens spre ker geen sprake. Mot voorbeelden, ont leend aan het dagelijksch leven en op geestige wijze voorgedragen, werd het publiek aangenaam bezig gehouden. Na de pauze, deelde de spreker de conclusies mede, welke hij uit verschil lende geboorte-, huwelijks- en overlij densadvertenties meende te moeten trekken. Dut hierbij hartelijk Is ge lachen, behoeft geen betoog. HAARLEMMERMEER. Benoemd: Met ingang van 1 Dec. e.k. is aan de Chr. school te Hoofddorp benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofd akte. do heer H. J. Tilstra, aldaar. Scheepvaartverkeer. In verband mt den voor de scheep vaart lagen waterstand, veroorzaakt door het voortdurend in werking zijn der watermachines, zijn te Niemv- Vennep, in de Hoofdvacrt reeds oen paar met suikerbieten geladen sche pen aan den grond geraakt. Ze zitten zoodanie vast dat andere vaartuigen niet kunnen passeeren, zelfs geen leege. üp andere plaatsen bij Abbeues on bij den Lisserweg zitten ook al geladen vaartuigen aan den grond. Het laden der schepen ondervindt er ook veel lust van, daar de schippers met hun schuiten niet buiten de vaargeul dur ven te gaan liggen, bang zijnde bij eenige lading iu te hebben, er niet meer van daan te kunnen. Men hoopt dat de machines spoedig buitenwerking gesteld zullen worden, daar de scheepvaart en olzoo de uit voer van suikerbieten en invoer van pulp er erg door belemmerd wordt. IJMU1DEN. Door den commandant van het de tachement Pantserfort-artillerio, al hier is aanbesteed: de levering van rundvleeech, rundvet. gerookt en pe- kelspek voor de troepen alhier in gar nizoen, gedurende het Ie halfjaar 1911 Ingekomeu waren 11 blljeten. Laagaie insciurijvei'6 bleken to zijn: J. F. Kukx te IJmuiden, ruudvieesch f 0.GÜ9 per K.G., rundvet a f 0.70 per K.G. J. li. Jaques, Velseroord, gerookt en pe- kolspek a 0.73 per K.G. HaringdiefstaL Tegen de schippers van de bom schuiten SCH 265 en SCH 141 van de reederij A. de Niet te Schevenüigeu, ia door de politie te IJmuiden proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van 20 ton haring. ZANDVOORT. Gisterochtend is het paard van do wed. V. alhier, terwijl het met een wagen door de Prinsenhofstraat reed, dood neergevallen. Door de poliüe alhier is procesver baal opgemaakt contra A.v. D. wegens huisvredebreuk. Hij begaf zich zonder verlof van de onderwijzeres indeschool aan den Hoogeweg en haalde er, niet tegenstaande de weigering van die onderw ijzeres, een kind uit, dat voor straf ua moest blijven. Met de verbreeding der rioleering gaat het nu goed vooruit. Over een paar maanden zal zij vermoedelijk ia- gebruik worden genomen, wat een zeer groote verbetering zal zijn. De nu bestaande loozing zal dan verval len. Binnenland TWEEDE KAMER. Nadat den Minister van Koloniën een tweeden advocaat-generaal bij net Hooggerechtshof te Batavia door den neus was geboord en daarme de de geheelo „centrale leiding" uit de nieuwe reorganisatie dar politie op Java was geschrapt, kwam men over liet onderwijs te spreken en dat duurde nagenoeg den geheelen dag. Een punt van belang was de voor genomen overdracht van de gouver- uemeutaecholen in de Minahassa aan de Zendingsvereenigingen, waarvan, ook op grond van gebleken weerzin van de zijde dor bevolking, het tegen werd bepleit door de heeren Roes sin gh en Ter Laan, hot vóór door de heeren De Viseer en PoUema en den Minister werd bepleit. Door den laatste op grond vooral van bezuiniging en onder mededee- ling dat een financieel» regeling aan het oordeel der Kamer nog zou wor den onderworpen. De heeren Colijn en Bos hielden be langrijke beschouwingen over voort gezet ouderwijs voor inlanders in aan sluiting ©enerzijds aan de vcxLks- schoolanderzijds aan de vakscholen voor inlanders. Zij bepleitten daarbij een voor den inlander geëigend M. U. L. O. of een speciaal voor dezen inge richte H. B. S. waarin de natuurwe tenschappen sterker op den voor grond zouden komen dan het taalele ment Do Minister, deze belangrijke' beschouwingen waaivleerende, wilde eerst afwachten in lvoeverre de nieu we M. U L. O. cursussen ook voor de inlandsche bevolking van beteeke nis zouden blijken. Zeer begaafde in landers zou men naar Europa op school moeten zenden. Uit het omvangrijk onderwijsdebat, waaraan vele sprekers deelnamen, is overigens nog te releveeren, dat de Minister de uitbreiding der 2e klasse inlandsche schoten, door zijn voor gangers noodig geoordeeld, thans minder noodig achtte omdat het aan tal desah-scholen de eigenlijke in landsche volksschool sterk wordt uitgebreid. De minister nam voorts tegenover den heer Ter Laan de nieu we salairisregeUng voor onderwijzers in bescherming en zegde van een aan tal tot hem gerichte wenken en wen- schen overweging en overleg met de Indische Regeering toe. Aan het einde der vergadering de voorzitter begint die in de lengte te trekken hield de heer Duys een vurig betoog tan gunste der Javanen die te log» grrondhuren kregen voor hun aan de suikercultuur afgestane gronden, wat het gevolg woe van het voorschotstelsel. Op inperlring daarvan drong hij aan, den Minister uitnoodigend© zich los te imken van de eigenbelang be hartigende adviezen van het Suiker- syndicaat. Minister De Waal Malefijt deelde mede, dat hy omtrent de inperking van het voorschotstelsel, naar aanlei ding van dankbeelden van mr. C. Th. van Deventer, dien G.-G. had gereuud- pleegd, - doch diens advies nog niet ontvangen. D® verdere beraadslaging werd ver daagd tot heden 10 1/2 uur. Besloten is dat de Kamer in de vol gende weken ook 's-Maandags te half twee zal vergaderen. Straks komen er nog do Zaterdagen bij... en de avandzittingen. VACCINATIE. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wijziging en aanvulling der wet van 4 December 1872, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, waarvan de strekking is vTij- eteHing van vaccinatie te geven, in dien, blijkens een door twee genees kundigen onderteekende verklaring, van de iuenting bijzonder gevaar voor de gezondheid van den betrokkene is te duchten. In de toelichting tot het w.o. wordt o.a. gezegd, dat tegen de huidige be paling betreffende de vaccinatie niet alleen bezwaar van principieelen, maar ook van zuiver feitelijk en aard bestaat. Zij dwingt toch als regel, wil men althans de opvoeding zijner kin deren niet verwaarloozen, aan de in enting te onderwerpen ook die kinde ren, die deze kunstbewerking niet zonder schade voor hun gezondheid kuimcu ondergaan. Ten aanzien van het beginsel-be zwaar bestaat neg niet die overeen- stewminc die noodig zou zijn, om een poging to ttegemoetkoming daaraan met goeden kans op practisch resul taat ie kunnen ondernemen. Uit dien hoofde acht de Minister zich van een voorstel van die strekking te moeten onthouden. METEOOR. Dinsdagnamiddag kwart voor 5 werd geduiende een 5-tal seconden te Gorcum een meteoor waargenomen, zich bewegende in de richting N. W. Z. O., die bij helderen hemel een schit terend wit licht verspreidde. SALARISREGELING BU DE POLITIE. Door het hoofdbestuur van den Algem. Ned. Politiebond was het vo rig jaar een commissie benoemd, die in opdracht had statistische gegevens te verzamelen in zake de salarissen en rusidageu van de gemeenteveld wachters en agenten van politie in Nederland. Deze commissie is thans met haar omvangrijken arbeid gereed geko men. Het onderzoek strekte zich uit tot 1010 van de 1131 gemeenten. In sommige gemeenten waren de ge vraagde Inlichtingen niet te verkrij gen, Het minimum-salaris der agenten van politie liepen uiteen van f 200 tot f 675. In Friesland vfas bet minimum f 200, Drente en Noord-Brabant f 300. Noord- en Zuid-Holiland 400. Het maximum nergens minder dan f 700. Het treurigst is echter wel bet mi nimum-salaris der gemeenteveldwach tors. In Groningen 350, Friesland 300, Drente 450, Overijsel 400, Gelderland f 255, Utrecht f 135, Noord Heiland, f 150, Zuid-Holland f 150, Zeeland f 113, Noord-Brabant f 225, Limburg f 75. In 58 gemeenten hebben de agenten van poLltie of gemeente-veldwach ters een salaris van minder dan f 400; in 518 minder don 500. In 631 van de 1131 gemeenten war den d« politie geen rustdagen gege ven, in 49 slechts één rustdag op de tien werkdagen. Van d© 188 gemeen ten in Zuid-Holland, oord colon 110 ds rustdagen voor de politie niet noodig. In Groningen 50 van 57, In Drente zelfs 31 van de 34. Uit dde statistische gegevens ls ver der nog geput en Ls vermeldenswaard dat er go meent© zyn, di© met haar tweeën samen één gem.-veldwachter hebben. In Zeed and zyn er zelfs drie gemeenten, dia er samen één hebben. In Limburg zijn twee gemeenten, di© hun veldwachter» f 75 por laar betalen, en unifotrm voor die beamb ten ©en overbodige weelde achten. Van één gemeente in Noord-Hol- land werd bericht dat de veldwach ter, die f 200 solans heeft en als bo de pl.ru. 90 verdient, door landar beid verder in zyn onderhoud moet voorzien. In Zuid-Holland moet een veldwach ter zijn, die in 32 jaren slechts 3 vrije dagen heeft gehad. Uit een andere gemeente in di© provincie werd bericht, dat de veld wachter de straat- en zinkputten rei nigt, do klok opwindt, dienst doet als havenmeester, gemeontebode is en de lantaarns ontsteekt voor f 425 per jaar. EEN DRAMA. Op de heide bij Surhulsterveen heeft zich de laatste weken in een arbei dersgezin een drama afgespeeld, dat de gemoederen diep heeft geschokt. De echtgenoot© van den arbeider E W. kreeg bezoek van een buur vrouw. Deze bemerkte toen een ijze ren potje, dat volgens haar zeggen, haar toebehoorde. De eigenares be weerde, dat zij 't van een nu overle den vrouw had gekregen. De buur vrouw dreigde met de politie, die ook werkelijk een onderzoek instelde. De vrouw trok zich dat zoo uau, dat ze een revolverschot l06te, met 't gevolg, dat de ongelukkige, die meen de dat haar eerlijke naam geschand vlekt was, ernstig werd gewond. Hoe gekwetst ze ook was, veertien dagen hield ze 't voor de buren ver borgen. Als er bloed bemerkt werd, wist zo daarvoor een andere oorzaak op te geven. De ongelukkige vrouw tobde nog steeds over de haar aangedane belee- diging. Weer beproefde ze ©en eind aan haar leven te maken, doch nu door vergift. De vrouw kreeg hevige pijnen. Haar zes kindertjes begonnen te schreien, de buren kwamen ter hulp, geneeskundige hulp werd ge haald, haar man teruggeroepen, die in Duitscliland werkte. Nauwelijks was deze laatste thuis of do vrouw bezweek onder hevige pijnen. (Tel.) OVERREDEN. Iu de J. P. Heyestraat te Amsterdam is eene oude vrouw door een sleepers- kar overreden, ondanks de waarschu wing van den koetsier. De vrouw, die doof is werd verwond en por bran card naar het Wilholmina-Gasthuis overgebracht. Mr. E. N. RAHUSEN. Men meldt ons uit Amsterdam: Gister bereikte onze bekende stad genoot Mr. E. N. Rahusen, oud-lid der Eerste Kamer, Provinciale Staten van Noord-Hjiland en van den Raad van Amsterdam, den 80-Jarigen leef tijd. In al deze functies deed Mr. Rahu sen zich als een ijverig verdienstelijk man kennen. Ook hij de Ned. Bank waarvan hij Koninklijk Commissaris was eu hij de Ned. Handel Maat schappij heeft men van zijne veel zijdige ondervinding doordeel weten te trekken. Thans bekleedt liij nog verschillen de belangrijke functies o.a. als be stuurslid van het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop", van „Het Buitenland" en van het College van Zeevisscherijen. De vriendelijke grijsaard mocht tal van blijken van belangstelling ter ge legenheid van zyn verjaardag onder vinden. TWEE MATROZEN VERDRONKEN. Sedert Zondagavond worden ver mist twee matrozen, behoorende tot de equipage van een op de re ede te Neuzen liggenden schoener. Een van hen is een Neuzen aar, die met een makker in een sloep van den schoe ner aan wal was gekomen. Noch van beid» mannen, noch van de sloep is iets verder bekend. Men vreest by het ruwe weer in den nacht voor een ongeval, al is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat zij, hun schip niet kunnende bereiken, met de sloep ergens geland zyn. ONGELUKKEN. Een bakkerswagen uit Elden, mei oen paard bespannen, reed over deh dijk naar DrLel. Tor hoogte van den steenoven dea* firma Donders geraak te door een onbekende oorzaak het voertuig te water, met het noodlot tig gevolg, dat de bestuurder, een 19- Jarige Jongen, eveneens te water raakte en verdronk. Het lijk is reeds opgevischt. De berijder van de hondenkar, nar bij Soest door een auto aangereden, Ls 's avonds in het gasthuis ta Amers foort overleden. Dit ite Amsterdamsen en Haagscbe Brieven ean verschillende biaden De Hagenaar van 't Deventer Dag blad schriiffc over de schouwburg- quaestie o. a. Het prospectus voor den nieuwen schouwburg is verschenen, ondertee kend door een aantal mannen, wier namen een goeden klank hebben. Maar met klank alléén komt men er nietklinkende munt is natuurlijk eerste voorwaarde. Een half millioen denkt men noodig te hebben, waarvan een gedeelte reeds als hypotheek is toegezegd, terwijl ook overigens een „niet onaanzienlijk bedrag" verze kerd Is. Zal het uitgaando publiek aandeelen nemen, zoodat de nieuwe schouwburg werkelijk op 1 October 1911 kan worden geopend, zooals iu de bedoeling ligt? liet ia moeilijk iets te voorspellenook het bekende Ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen ia destijds op particulier Initiatief gesticht, maar het heeft tot dusver nog bijna nooit eenig© rente afgewor pen. En zoo dunkt het mij ook nog zeer de vraag, of de „4 k 5" percent, die de Commissie meent als uit te koe ren rente In ullzicht te mogen slel> len, ooit iu de beurzen der aandeel-, houders zal terechtkomen E-én ding is er, dat mij optimistisch doet zijn, nl. dat de aandeelhouders voor iederq- 11)00, die zij gestort hebben, recht zullen krijgen op een vaste zitplaats op de hoogere rungen wie weet, zal dit verschillende stadgenooten, die weten, welke ellende het plaatshes pre ken voor iedere voorstelling met zich medebrengt, in een royale stemming brengen. Laat ons het beste er van hopen, want een nieuw thnter voor ernstige kunst is waarlijk geen luxe, aangezien het veelbesproken gebouw ln het Voorhout bijna lederen dan be zet Is door de Frnnsche opera of Het Ned. Tooneel. Daardoor zijn gezel schappen als dat van Rovaards, Ver- kade. de Rotterdammers en do Neder- landsche Tooneelvereeniginc, die hier een zeer belangstellend publiek vin den, gedwongen, gebruik te maken van' zalen', die in geen enkel opzicht aan matige eischen voldoen. Men wil nu een niet te groote. maar gezellige en smaakvol gebouwde zaal sticluen, met gemakkelijke zitplaatsen voor een 700 i\ 800 bezoekers eu natuurlijk het tooneel en de overige inrichting aan allo eischen van den tijd laten beant woorden. De raming is f 375,000 voor aankoop terrein en bouw. 60,000 voor inrichting. 15,000 oprichtings kosten, f 25,000 kasgeld en f 25,000 on voorzien. Men hoopt jaarlijks 73.000 te ontvangen en schat de Jnnrliiksche uitgaven op 53,000. Dat gaat dus best. En wat de plaats van het nieuwe theater aanga et, heeft men voorloo pig de band gelegd op twee geschikte terreinen in do van de Spiegh el straat en aan den Ouden Scheveningschen Weg tegenover het Vredespaleis dat al aardig uit de kluiten schiet), heide dus niet in het oud© stadscentrum g&- legeu, maar meer naar de wijken Ar chipel en Duinoord toe. Deze keuze lijkt laug niet slecht, ook niet voor de menschen uit andere stadsgedeelten, daar de trams goede verbindingen op leveren en tevens blijkt er uit. dat het stadsleven bij de groote uitbreiding der gemeente naar alle zijden, zich ook meer ip de verschillende richtin gen zal verspreiden. Ik hoop zeer, bin nenkort te kunnen melden, dat de tot standkoming van het kunstpaleis, waarnaar artistiek Den Tl z o zeer verlangt, verzekerd is. OPENBAAR EN BIJZONDER ONDERWIJS. Men schrijft uit Kaai-heuvel aan het „Hbld." In de vorige Raadsvergadering is op voorstel van den heer Van Dort mund het beslui: genomen de school gelden op de openbare scholen in de eerstvolgende vergadering tc verhoo- geii. Daar de uitvoering van dit besluit zeer ten nadeele vun t open baar onderwijs zou ziju en het bij-i zonder onderwijs (dat de aanleiding tót dit voorstel geweest is) zeer in do hand zou werken, hebben de open bare onderwijzers, alhier, een adres aan den Raad gericht, waarin zij vci-zoeken dit weinig sympathiek mid del, om het tekort op de bcgrooting te dekken, niet u>e te passen, en net besluit weer in te trekken. Er wordt in dat adres op gewezen, dat voornamelijk die gezinnen zou den worden getroffen, waaruit meer kinderen de school bezoeken, en dat hun dus, tegelijk met eene verhoo ging van den hoofdelijke» oxusiag, eene dubbele belasting zou worden opgelegddat het onderwijs er be langrijk door zou worden geschaad, daar dan vele oudere de kimlereu zoo spoedig mogelijk van school zullen nomen dat door hooge schoolgeld heffing het beginsel der openbare school te loor gaatdat de gemeen schap de kosten heeft te dragen van het onderwijs, zoodat ook de arrn- sten van hetzelfde recht kunnen pro- fiteeren als de moest gegoeden dat eene vergelijking met do bijzondere school niet opgaat, daar de openbare school nooit een standenschool mag of kan worden. Gemengd Nieuws ZESVOUDIGE MOORD OM 60 ROEBEL. Uit Petersburg wordt geseind, dat aldaar in een huis een gxuwelijk© moord is gepleegd. Zondagmorgen vond men den 37-jurigon ouden kleer maker, Israël Lebenstein, zijn 27-ja» rige vrouw, Minna, en een bloedver want van deze, een kleermaker, ge naamd Seligmann en twee leerlingen vermoord in hun bed. De moordenaar heeft met een strijkijzer of met een ander zwaar voorwerp, don slapen de n dein schedel verbrijzeld. Verdacht wordt een vreeger leer ling van Lebenstein, die wegens on eerlijkheid was ontslagen Do moordenaar stal na het plegen des misdaad. GO roebels. TER DOOD VEROORDEELD. Do gebroeders Koppius, het beruch te moordenaars- en afdreigevspaar, dat Leipzig zoo lang onveilig heeft gemaakt zijn ter dood veroordeeld. Do oudste broeder zal terechtgesteld worden, de straf van den jongste is veranderd in levenslange tuchthuis straf PARIJSCHE APACHEN. Een agent, diio te Parijs een be luchten apache in hechtenis wilde n©- meu, is door dezen op die plaat» dood geschoten. De moordenaar heeft zich later zelf bij de politie aangemeld. VOORDEELTJES VOOR DE EN- GELSCHE SCHATKIST. De Engeisclio schatkist heeft weer eens een fortuintje. Thans zyn offl- oieel de bedragen vastgesteld van d© nalatenschappen van twee rijkaard!^ ©n het bloei: toen, dat dde naiLaten-, schappen belangrijk hooger zijn. dan,; by de voorloopige sohottlng na hei overlijden der beide kapitalisten g©^ dacht werd. In Mei 1909 overleed do heer Ch,( Morrison een financier uit de cityj en een maand later werd voor de bés

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6