Scotfs Emulsion MAZELEN. 1 a dingautoriteten" de waarde vteri zfjh ir J.'tcnschap aangegeven op een be drug van 6.666.666 pd. st. „voor zoo ver op het oogenWik kan woa-den va ?t gesteld." Nu werd een nieuwe opgave gege ven, thans tot een bedrag van 10.y30.000 pd.at. en misschien zal hier nog wel iel® bijkomen. Van dit bedrag zal ongeveer twee niüllioen pond aan de verschillende successierechten in de schatkist vloeion. De tweede nalatenschap waarvan n-: het bedrag is vastgesteld is van een mee rl>ekonden financier, van Alfred Beit n.l. de compagnon van Cocll Rhodes Alfred Beit stierf in 1906. Hij liet een vermogen na van 3 millioen pd. st. „voor zoover thans kon worden vastgesteld," waarvan hij 2 millioen voor doeleinden van openbaar nut beschikbaar stelde (o.a. 1.2 millioen ten behoeve van de ver liet ering der verkeersmiddelen in Zuid-Afrlka.) Nu Week het bedrag der nalatenschap niet 3 millioen maar 3 049.666 pd. st. te bedragen. In het '-'■•heel zal van deze nalatenschap l i'50 000 pd.st. aan rechten moeten w; betaald. (Deze nalatenschap valt nog onder de oude successiebe lasting; was do wet van Lloyd Geor ge hi."r van kracht don zou nog 750000 pd. st meer der schatkist ten goede zijn gekomen). Zoo zal de Staat dus uit de nalatenschappen van slechte two© rijkaards niet minder dan 36 millioen gulden ontvangen. Een zoet winstje! Dli TOESTAND IN ZUID-WALES. Dinsdag is een vergadering gehou den van 10,000 stakers in Aberdare. waar eenstemmig besloten word het, denkbeeld van don Conciliation Board af te wijzen, om den arbeid te hervat ten in afwachting van de beslissing over de bestaande grieven. Een depu tatie werd benoemd om de vergade ring bij te wonen van de arbeiders der Cambian Combine, die waar schijnlijk zal besluiten om besprekin gen te beginnen, ten einde een alge- mecne staking in het kolengebied af t.c kondigen. Andere berichten maken eveneens melding van pogingen om nan de sta king verdere uitbreiding te geven. Do stakers trokken in grooten getale naar 'do Brittanie-mijn bij Gilfach Goch, waar zij eischteu, dat de arbeid zou worden neergelegd. De directeur acht te het wenschelijk aan dezen eisch te voldoen, maar zoodra voldoende poll- lie zal zijn aangekomen, zal hier het werk worden hervat. SPOORWEGONGELUKKEN. Van 1 Juli 1909 tot 30 Juni 1910 zijn op de spoorwegen der Vereenigde Sinten ten gevolge van ongelukken 3301 personen gedood en 82.374 go- wond, dat zijn 1013 gedooden en 18.154 gewonden meer dan in het jaar te voren. Koloniën GRENSREGELING OP NIEUW- GUINEA. Do Kaiserin Augusta-rivier zal, naar het „Soerab. Hbld." mededeelt, als natuurlijke grens tusschen Ne- derlandsch en Duitsch gebied' op N. Guinea worden aangenomen, indien de betrokken mogendheden daarmee accoord gaan. Pers-Overzicht REVISIE-AANVRAAG. Naar de „Dordtsohe Ct." verneemt, Is de advocaat, die zich thans bezig houdt met revisie-aanvraag van het vonnis, ten laste van de veldwachters, Eykelenboom en Knoppers, mr. R. J. do Visser, advocaat en procureur to Arnhem, Hot hlad herinnert, dat de Dord- rechtsche Rechtbank op 21 September 1900 de beide veldwachters veroor deelde elk tot twee jaar gevangenis- straf. De officier had vrijspraak ge vraagd, bij welk requisitoir de advo caat van beklaagden, mr. J. Salomon- Son, zich na een uitvoerige pleitrede aansloot. Het Gerechtshof te VGravenhage handhaaf de bij arrest van 3 Januari 1901 het veroordeelend vonnis dier Dortxlrechtschle Rechtbank. 'T RAPPORT DER PSYCHIATERS. Het „Hbld." ontving van een lezer het volgende schrijven „Met verontwaardiging hebben ze ker velea kennis genomen van liet psychologische onderzoek in zake de Papendrechtsche Rechtzaak. Vergun mij een paar vragen, met welker be antwoording u zeker velen zult ver plichten. „Zijn de getuigen verplicht, zich al zoo te laten onderzoeken cn brand merken „Hebben or zich aan onttrokken, die voor de oor bedankten? „Alag een dokter zulke afwijkingen en minderwaardigheden van zijn patiënt Dubliceeren De redactie teekent daarbij aan Wij moeten daarop antwoorden, dat. zoor stellig niemand verplicht is, zich door doctoren te laten onderzoe ken, gelijk thans in de Papendrecht sche zaak is gesclüed. De meeste ge tuigen. met wie dit in deze zaak is voorgevallen, schijnen dan ook niet recht geweten te hebben, wat met hen weid ondernomen, en tot welke ge volgen dit zou leiden. Zij werden door den Rechter-Commissaris ge dagvaard, om hem ais getuigen to kotnon vorklaren „hetgeen hun naar waarheid bekend was in de zaak togen Garsthagen". Bij dien Rechter commissaris gekomen, werd hun ge vraagd, of zij inlichtingen wilden ge ven aan een drietal aanwezige hee- ron. Dezen begonnen dan een ge sprek, waaruit zij als psychiaters hunne conclusies trokken. Voor zoover ons bekend, hebben geen getuigen zich aan het onderzoek onttrokken. Van huime patient en mogen doctoren natuurlijk geen mededeelin- gen doen. De deskundigen stonden hier echter niet tegenover patiënten, on waren due wettelijk vrij om hunne bevinding uit te spreken. Het blijft, gelijk vanzelf spreekt, dan aan den lakt en het gevoel van den deskun dige overgelaten, hoever bij gaan Sport en Wedstrijden SCHEIDSRECHTERS EN HET VOETBALSPEL. Naar aanleiding van het incident bij den wedstrijd HaarlemQuick veroorloven we ons, uit den voetbal- almanak .1908-1909) het volgende aan te halen uit oen artikel„Iets .over scheidsrechteren" „De scheidsrechter moet z'n oogen en ooren form open zetten", hebben wijzeren dan ik in den loop der jaren verkondigd, toch zou ik er aan too willen voegen, dat de scJieidsrechter on ook liet ongestoorde verloop van den wedstrijd, er zeer mee gebaat kan zijn, indien do man met de fluit daar, waar noodig, een ontwijkende kip pigheid en 'n veel geruzie voorkomen- do hardhoonendheid te veinzen ver mag. Het spottend lachje of een be- leedigend woord, dat aan het adres van den scheidsrechter bedoeld, doch niet opzettelijk gericht is, straft men het best met absolute negatie. Negatie ook zou ik willen voor schrijven ten opzichte van alles, aan genaam of niet, wat uit het publiek komt. Ons spel en de organisatie van Bond en groote vereenigingen heb ben het publiek, cd juister het veel beschimpte, maar ondanks dat toch zoo charmant-gemakkelijke aardsche slijk, gedecideerd noodig en nu gaat het m. i. niet aan, om dor massa strenge wetten te stellen. Do men seden gaan niet naar een voetbal match om als tongloozo doetjes muis stil te zitten, men windt zich op on men heeft behoefte zich to uiten. Zoo'n publieke uiting heeft nu niet bepaald de aandoenlijke "welluidend heid van een symphonie van Beet hoven, ze is vrij wat machtiger van toon maar, wat nood Ladt ons liet gehuil van de kijkers beschouwen als de weergeving van het spannende spel, waarvan de leiding aan ons is toevertrouwd, on dan zal dat gehuil om geschreeuw ons slechts 'n prikkel wezen, dio leiding zoo goed mogelijk te doen zijn. Het publiek critiseert, maar waar doet het dat niet En al is het nu tot critiseeron onbevoegd, daarom juist, wat deert liet ons Evenals men graag een puzzle op lost, beijvert een ieder zich ook steeds zijn oordeel uit te spreken over een zich voordoend offside geval en aan gezien er nu te midden van de hon dorden en duizenden, die de lijnen omcirkelen, allicht enkelen zijn, die hot met do beleefdheid zoo nauw niet nomen, gebeurt het wel eens, dat eeu minder aangename en weinig vleien de bejegening het scheidsrechterlijk oor binnendringt. Het is niet prettig, maar laten de stalen neuzen van on ze voetbalschoenen er ons voor vrij waren, zoo onpracüsch-spoedig op onze teentjes getrapt te zijn. Iets anders te liet, watmeer een enkeling, door een soort demonstra tie, het goede verloop van den strijd te verstoren dreigtja, dan dient natuurlijk krachtig ingegrepen, krachtigmaar waardig ik zou haast adviseeren zoo hoffelijk als had men met een lieftallige jongedame te doen, wat echter geenszins de be slistheid van optreden in den weg behoeft te staan. Mogelijk kan deze aanhaling haar nut hebben. EEN „ANTOINETTE"... REIS RIJTUIG. Wij lezen in het ,;Vad-M: „Waarin een klein land klein kan zijn Op een verzoek van Küller om vrijdom van invoerrechten voor zijn vliegtuig, waarmede hij weer naar liet buitenland gaat, is afwijzend be schikt, omdat de Minister van Finan ciën hem beschouwt als 'n ingezete ne, en zijn vliegtuig als een reisrij tuig." DE BEKER-WEDSTRIJDEN. De loting voor de tusschenrondè der bekercompetitie, te spelen op 4 December e.k. had het volgende re sultaat: Tilburg: Willem II-Volharding. Utrecht: D. O. S.—D. E. C. Zaandam of Deventer: Winner Zaanl. F. C.Go ahead tegen Hen gelo. Middelburg: M. V. V. O.—Frisia. Hilversum: Victoria Hilversum AmstóL Deventer: D. G.- S.Zaandamsche V. V. Amsterdam: A. F. C.—AJax A'dam. Haarlem: H. F. C.Herakles Rotterdam: Xerxe®—Z. A. C. Schiedam: S. V. V.—D. F. C. Den Haag: Quick—Blauw Wit. Wagenlngen: Velox—Be Quick. Den Haag: V. V. S.—R, A. P. Haarlem: Haarlem—'Tubantia. Rotterdam: SpartaWinner Voor waarts—R. F. C. Allen Weerbaar vrijgeloot. PARUS—BRUSSEL EN TERUG. Legogneux geeft 't nog niet op. om van Parijs naar Brussel en terug te vliegen. Tweemaal heeft hij nu reeds het tra ject ParijsBrussel afgelegd eu ge- duchtig aan het „driemaal is scheeps recht", zal hij het a.s. Zondag _voor de 3o maal probeeren, hopende dan ook de terugreis te kunnen volbrengen. EEN DOOFSTOMMEN-ZWEMCLUB. Een zeer eigenaardige vereerd ging in de Berlijnsche sportwereld, de doofstommen-zwemclub, vierde haar tienjarig bestaan met een nationalen wedstrijd. DE TOEKOMST VAN DE AVIATIEK. Volgens den grooten Amerikaan se hen uitvinder Edison zullen binnen tien jaar tijd de vliegmachines bij de pos! en tot het passagiers-verkeer worden aangewend. Ze zullen een snelheid ontwikkelen van 160 KM.1 per uur. Do posteiachliies zullen zoor klein zijn, hoe kleiner trouwens hoe beter, met het oog op den tegenstand van de lucht, doch van krachtige motoren voorzien. De maximum snelheid te eenvoudig niet aan te ge ven. Zware gewichten zal de vlieg machine z. L nooit vervoeren. Men zal moeten komen tot een ma chine, die kan opstijgen onafhanke lijk van het weer. Edison gelooft, dat men een elec- trlsch toestel zal uitvinden, dut on der het vliegen draadloos van de aar de electriciteit als drijfkracht krijgt toegezonden. Hoe, dat kan ook Edi son nog niet aangeven, doch er Is geen enkele reden, om het onmogelijk te achten. Tot zoo lang zal men zloh met een oxplosie-motar moeten behelpen. Reeds neemt men proeven met pl- krten-zuur als motorbrandstof. Slaagt men dan is dat reeds een groote ver betering. RUGBY IN AMSTERDAM. Op Zaterdag 24 December en waar schijnlijk ook op Maandag 26 Decem ber (2en Kerstdag) zal op Oud-Roo- senburch bij Amsterdam een rugby wedstrijd worden gehouden. Het gaat dan tuaschen eeu elftal Zuid-Afriknansch© studenten, studee- rende aan de Amsterdamsche Univer siteit (waaronder bekende namen als Joubert, Stein) en een elftal van dito studenten, die te Edinburg studeeren. Dezen zullen elkaar op Zaterdag bekampen, terwijl nog wordt onder handeld met oen Londensche ploeg-, om op den 2den Kerstdag te spelen. (Tel.) Letteren en Kunst LOUIS BOUWMEESTER. Het „Hbld." heeft Louis Bouwmees ter gesproken. In den familiekring van Alex Faassen te Amsterdam had hij dadelijk na zijn terugkeer gast vrijheid gevonden, voordat de eigen woning in Watergraafsmeer betrok ken wordt. In de eerste plaats de mededeeling, dat onze groute acteur er uitstekend uitziet. Sterker gebruind nog is zijn gelaatskleur, maar Bouwmeester maakt den indruk van een krachtig, welvarend man, wien niemand zijn 68 jaren geven zaL Een vijf-en-vijiti ger zou :uen zoo zeggen. Onder 'liet gesprek schitteren zijn oogen nog van jeugdig vuur en zijn stem heeft den vollen en metalen klank behou den. In 't kort, hij is nog dezelfde krachtige figuur gebleven. Bouwmeestor's stemming vJkts bij zonder opgewekt en de veronderstel ling, dat de zoo zeer verbeterde ver standhouding met Het Nederlandse!» Tooneel daartoe het hare bijdraag:, is allerminst gewaagd. C'est le ton qui fait ia musique I Wij hebben Bouwmeester wel op heel andere wijze over het „Nederlandsch" hooreu spreken, dan nu tijdens het onderhoud. Hij uitte nu bij herhaling en met nadruk zijn ivaardeering over de wijze, waarop de heer Van Nouhuys, optredend voor den Raad van Beheer van Het Nederlandscii Tooneel, hem in zijn wenschen was tegemoet gekomen, al heeft dit nog niet tot een bepaalde verbintenis kan nen leiden. Maar dit is eigenlijk toevaL De zaak zit zóó, naar Louis Bouw meester vertelde. Uit Indiè schreef hij een biiaf aan den heer Van Nouhuys, waarin hij mededeelde, de maanden December, Januari, Februari en Maart na terugkeer in ons land go- heel onbezet te hebben. Bouwmeester zou gaarne over een engagement nij Het Nederlandsch Tooneel willen raadplegen. In antwoord hierop zond de liecx Van Nouhuys hem een schrijven waarvan Bouwmeester den wel wil lenden en charmanten toon zeer prees, maar waarin de schrijver me dedeelde, met den Raad van Beheer over de quaestie te zullen oonferoe- ren. Intusschen verliep de tijd. Bouw meester moest voor zijn financieels toekomst zorgen en zag zich dienten gevolge genoodzaakt, een aanbieding te aanvaarden van den heer Nögge rath, om twee maanden in net Bios cope-theater te komen spelen. Ongeveer een maand later ontving Bouwmeester in Indiö een brief van den heer Van Nouhuys, waarin hem een engagement voor drie maanden bij Het Nederlandsch Tooneel word aangeboden, met uitzicht van ver 1 en ging van dit engagement, wanneer partijen dit wenschten en het eens konden worden. Bouwmeester zou gedurende die drie maanden een ho norarium van f 1000 per maand ge noten hebben. „Het kwam te laat", zei de groote acteur met merkbaren spijt in zijn stem. „Ik had reeds het contract met den lieer Nöggerath afgesloten 011 voorbereidingen laten maken voor jubileum-voorstellingen in liet land. Ik zou het aanbod anders met genoe gen hebben aanvaard." „in mijn brief aan den heer Van Nouhuys heb ik dit ook medegedeeld en mij verheugd betoond over diens vriendelijke en welgeslaagde bemoei ingen. En toen heb ik gevraagd nu de omstandigheden mij voorloopig j het aangaan van een engagement on- i mogelijk hebben gemaakt of ik dan ten minste mijn gouden jubi leum als tooneel speler zou mogen rieren in mijn om! omgeving, op hot Leidscheplein dus." Bouwmeester kreeg dadelijk na het aankomen der Indische mail in Hol land een telegram van Van Nouhuys met een goedgunstige beschikking op dit verzoek en de mededeeling, dat 23 November dan zijn jubileum-vooretel ling in den Stadsschouwburg zou ge geven worden. En onder den indruk van deze voor Bouwmeester blijde tijding zond hij telographisch zijn flat en dank naar Holland over. Zoo zulten de Amsterdammers dus Woensdag 23 dezer in den Stads schouwburg den grooten man als Shylock in „De Koopman van Vene tië" kunnen toejuichen. Daarna Bouwnieter heeft het cms verteld. Na zijn Jubileum-voorstelling op het Leidsf heplein gaat hij twee maandeu in het Bioscope-tlieuter stukken ge ven, één-acters van den „Grand Guignol" te Parijs. Hierop volgt een tournee van twee maanden door ons land, om zijn gouden jubileum-voor stelling te herhalen. Dan neemt Bouwmeester een maand rust, om vervolgens in een Muslc-haU ie Lon den „Do Greep" te gaan vertonnen. „Sarah Bernhardt treedt wel in den Music-hali te Londen op", ver ontschuldigde onze zegsman zich hij het doen van deze mededeeling. Als het in Londen goed gaat, denkt Bouwmeester er over den Oceaan over te steken en „De Greep" en der gelijke stukken in Amerika te gaan geven. „Ik moet toch wel", meende Bouw meester. Maar dit moeten is nu, na alles wat hierboven kon mede gedeeld worden, toch wel aan ©enigen twijfe' onderhevig. Bouwmeester is van plan, zijn jubileum-voorstellingen in het land met een eigen gezelschap te geven. Zijn zoon, bij het onderhoud tegen woordig, sprak den hartgrondigen wensch uil, dat Bouwmeester ook deze voorstellingen met Het Neder landsch Tooneel zal kunnen geven. Zoo is er meer, dat doet hopen, dat Louis Bouwmeester zijn Amerikaan- Bciie reis zal kunnen nalaten. In tiet algemeen had Bouwmeester het goed gehad in Jndië. Maar finan cieel niet erg. De cJiolera had hem tegengewerktze maakt de inen- schen huiverig, om in grooten getale bijeen te komen. EEN PORTRET VAN H. M. DE KO NINGIN DOOR THéRèSE SCHWARTZE. Mevr. Thérèse SchwartzeVan Duyl heeft een portret van Koningin Wil- helmina geschilderd, waarvoor haar opdracht was gegeven door de Ko ningin zelve, die het als huwelijksge schenk wenschte uan te bieden aan haar zwager, Johan Albrecht, hertog van Mecklenburg, groothertog-regent van Brems wijk. Een portret, bestemd om m een pa leis of ten groot© galerij te worden gehangen, een staatsieportret dus. En dat heeft de schilderes er dan ook ten volle van gemaakt. Op een groot doek een der grootste, die zij ooit ge bruikte schilderde zij de Koningin, gezeten op een grooten maar eenvou- digen stoel met hoogo leuning, met de voelen op eon kussen achter haar een rood gordijn, dat rechts is opgenomen, zoodat daar, hoven eeu bulUBtrade, waarop do woorden „Wilhelmina Re- gina" staan, een stukje te zien is van een stadsgezichthet Binnenhof ge zien over den Vijver. Het portret is goed geslaagd. TWEE NIEUWE REMBRANDT'S? In de te Frankfort verschijnende „Mainhrücke" heeft de architect Lion een studie gepubliceerd, waarin mel ding wordt gemaakt van twee schilde rijen in liet huis van een zijner bloed verwanten te Frankfort, waarop na reiniging duidelijk de onderteekening „Rembrandt" voor den dag kwam. Lion geeft uitvoerig weer, hc© won derschoon het licht is op deze stukken waarvan liet een herinnert aan Rem brandt's „De aanbidding der wijzen" in de National Gallery te Londen, terwijl het andere de opwekking van hel dochtertje van Jaïrus voorstelt Lion toont aan, dat beide schilde rijen afkomstig zijn uit de collectie Bi entano-Birkenstock, die vele oude stukken van beteekenis bevatte. TIJDSCHRIFTEN. „Ons Schoolblad" behoudt zijn frischheid. Ook dit Noveinber-num- mer is er weer 'n met een rijken In houd. Het bevat o.m.Cagliostro door J. C. van den Berg. Michlel AcLri- aonsz. da Ruyter door Gz. Een ne derlaag van Keesje d"n Duivel, door Join U Been. Muziek door Justus Schreuder. Contrasten door Loe, Onedele wapenen door Bets von La- rem - Afscheid door Jan Stait. Ingewikkeld© familieaangelegenhe den door C. Noorduyn Gz. Van ijzererts tot smeedijzer door F. S. SportcauserLe door Loe. Voor en na de match door J. Logtenberg, Voetbal door J. E. L. Dam probleem Het laatstverschenen nummer van „Eigen Haard" bevat: Nationale Vliegbetoogingen. De opening van den najaarssalon van H. Lucas. Eeu herfstmorgen door Chris van der i Linden. Hollandera in Grand Ra pids door Louis van Middleton. Prof. Dr. J. M. van Bemmelen. Uit het schoolleven door Edith Heide. In de koolstreek door Fckkens. Chanteclor van A. A. van Haeften. Prof. van den Burg. Seinoefenin- gen. Een nieuw R. K. Kerkgebouw. Leger en Vloot Het reisplan van Hr. Ms. „De zeven Provinciën" Is voorloopig bepaald uls volgt: vertrek van Nieuwediep 21 No vember; aankomst te Las Palmns 29 Nov.: te Freetown 11 Dec,; te Monro via '16 Dec.; te Banana 26 Dec.; te An- fra Pequena 3 Jan. 1911; te Kaapstad Jan.; te Durban 19 Jan.; te Mauri tius 6 Febr. en te Batavia 23 Febr. 1911 Het pantserschip „Tromp" Is van Nieuwediep naar Ned.-Indië vertrok ken. Kerk en School NED. HERV. KERK Beroepen te Bolsward ds. D. N. Zuithoff, te Aartswoud. Aangenomen het beroep te Ten Boer (Grom) ds. P. Krul, emeritus predikant te Scheveningen. Bedankt voor het beroep te Ouder kerk a. d. Usel ds. J. P. Paauwe, te Bennekom. GEREF. KERKEN. Beroepen te Vllssingen ds. T. Per- werda te Monnikendam te Warns o. a. ds. J. Voerman te Westerlee. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor hot can- dddaato-examen rechten J. Frim&t voor het theor. geneeek., tweede <te- (Teolte, H. RIsselade, en rooir het oan- dldaat wis- en natuurkunde, cum laude, mej. F. J. Waterborg. Lelden. Geslaagd candidaatsexar men theologie eerste gedeelte de h&x F. Meijer. Utrecht Geslaagd cand. ex. Rechts wetenschap mej. M. van Versendaal; tweede cand. Godgeleerdh. de hoeren U E Beker en L. Boer Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechtsweten schap de heer H. van Mannen voor het candidaais-examen in de klas sieke letteren de heer A. P. M. Mou- wese. FAILLISSEMENTEN. (Uitgesproken Assen. J. Overmulder, koopman te Coevorden. Rechter commissaris jhr. mr. D. J. den Beer Poortugael cura tor mr. J. A, ten Holte. Leeuwarden. M. Tadema, fabrikant te Dokkuin. Rechter-commissaris mr. P. C. J. A. Boeles curator mr. D. Okma. Amsterdam. H. Cornelia Jz., meu belmaker, aldaar. Rechter-commissa ris mr. L. Offerhaus Jr., curator mr. K. J. Abbing Hingst. W. de Koff, koopman in rijwielen en banden rechter-comm. en curator als voren. Opgeheven s J. F. Lokkerwa, te 's-Gravenhage. Geëindigd B. van der Hulst, aannemer te Wa tergraafsmeer. J. B. van Wees, handelaar In naai machines en rijwielen te Tilburg en aldaar handelende onder den naam J. Wijnen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Een versterkingsmiddel vin speciale kracht is noodig—indien men de volle krachten wil her winnen en gevaarlyke complicaties vermyden. Om dit doei te bereiken ia er niets dat Scott's Emulsion nabykomt. De zuiverste en beste levertraan door een unique proces in smakcly- ken vorm bereid, llchtverteerbaar en veel voed zamer I De echte f wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne, Ltd., Londen, Engeland, wier naam op fleach en verpakking voorkomt. By alle Apothekers en Drogisten. Dit fabrieksmerk bevindt rich op de verpakking der eenige echte Scott's Emulsion. Vervolg Gemeenteraad Ingekomen stukken en mededee- lingen De V OORZITTER deelt mede: A. dat zijn gesteld in handen van B. en W. <»n advies: lo. een veraoekuciurift Wan het Be stuur der afd. Spaarndam der Hoofd- afdeeling Zoetwatorvisscherij dor Ne der!. Heide-Maatschappij om het vischwater der gemeente te mogen pachten; 2e. een verzoekschrift van liet be stuur der R. R. Middenstandsveree- niglng „St. Jozef' om bij d© werk zaamheden tan behoeve van den aan leg van tramlijnen rekening te hou den in et de belangen der winkeliers en middenstanders en om in de hoofd verkeerswegen asphaltbestrating te doen aanbrengen. 3e. een verzoekschrift van het Hoofdbestuur van den Bond van On derwijzeressen bij het Fröbelonder wijs in zake de oprichting van voor bereidende scholen en van een© kweek- of normaalschool tot oplei ding van het onder wij zend personeel; 4e. een verzoekschrift van H. Maat huis en D. Zemel om bij bet verlee- nen van subsidie voor het politievak en den taalcursus te bepalen, dat ook niot-leden der politievereeniging aan dien cursus kunnen deelnemen. B. dut zijn ingekomen: le. een voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van golden en tot aanwijzing van de plaats, waar een nieuw gebouw voor de Hoogere Burgersohool met driejarigen cursus en daaraan verbonden Handelsschool met tweejarigen cursus zal worden gesticht 2e. een schrijven van dezelfden naar aanleiding van liet voorstel van dan heer J. B. Lasschuit, in zake verbe tering van de toegangswegen nabij da Amsterdainsche Poort 3o. een voorstel van do Commissie tot het ontwerpen en iverzien van ver- j ordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd tot verplaatsing van de bloemenmarkt en tot wijziging van de verordening op de markten. 4o. een schrijven van Dr. W. M. L Borst Pauweis, houdende bericht van aanneming van en dankbetuiging voor zijne benoeming tot Directeur van den Keuringsdienst ven voedings middelen, enz. 5e. een verzoekschrift van de aids. Haarlem van den Christelijken Bond van Nederlandsche Gemeente-werk lieden en de onderafdeeding Gemeen te-werklieden van de afd. Haarlem van den Neder!. Roomsch-Katholie- ken Volksbond, houdende betuiging van Instemming met het verzoek schrift van de Vereeniging van amb tenaren ln dienst der gemeente Haar lem ln zake uitbetalen van loon in gevallen van ongesteldheid; Go. een schrijven van M. J. Rooze- krons, houdende intrekking van zijn verzoekschrift, d-d. 19 October j.L; B- en \V\ eteltou mitsdien voor punt no. 13 van "den 'oproepingsbrief af tq voeren. C. dat door den Commissaris der Koningin in do provincie Noord-Hol land eervol ontslag is verleend als buitengewoon gemeente-.dó vachtor ®-tn W. N. van Zonneveld, ©ervcJt ontslagen agent van politie; C. dat B. on \V. voorstellen in te trekken het raadsbesluit van 3 Augus-, tus 1.1. no. 14, houdende vergunning aan C. Grootogoed te Bloemendaal tot het hebben van eon inrit voor den stal en het koetshuis aan de Klever laan no. 17, zijnde bericht ingeko men, dat van die vergunning geen gebruik zn\ worden gemaakt; D. dat aan don Burgemeester ver lof is verleend van 27 October tot 9 November j.L E. dat door B. en W. is benoemd, tot opzichter over d© straatverlich ting, S. J. Ablij en tot hrandspuitma< kor, J. J. Kloos; en dat door hen eer vol ontslag ia verleend als hoofdma- ohinist aan d© gomeente-Jiciitfubrio- kon aan L. H. Boerama; F. dat de heer F. M. baron van Lijnden hoeft bericht zijne benoeming tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand aan te nemen; G. dat door B. en W. aan W. N. van Zonneveld, eervol ontslagen agent van politie, een pensioen ver leend van f 512 per jaar; H. dat voor de leden ter lezing Is nedergelegd hei verslag van den toe- stand der vereeniging „Maatschap pij tot verbetering der huisvesting van minvermogenden" over hot boek jaar van 1 Mei 1909 tot 30 April 1910; I. dat door do Arroiidisseirieuts- rechtbank alhier, de heer A. F. Wic- kevoort Ci-omruelin niet-ontvankelijk is verklaard in zijne vordering tegen de gemeente tot vergoeding van scha de aan zijn paard en rijtuig, tenge volge van het defect zijn van ©eu gas- putje. J. dat door B. en W. onder dank betuiging voor de Gemeente is aan vaard een door den heer F. M. Sterck ten behoeve van liet Archief der Gemeente ton geschenke aange boden brief, gedagteekend Amster dam 12 April 1628 en gericht aan den „Eernamen, Vromen en seer Di sere- ten Guilliam Wiliemsen Fransoy- cheu, Schoolmeester tot Haerlein." IC. Dat zijn ingekomen: le. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 9 Maart j.L, no. 14, in zake overdracht van water- leidingsbuizen enz.; 2e. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 14 September j.l., no. 18, tot stichting van een school aan de Parklaan; 3e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 12 October jl., no. 8, tot verhuring van eene oppervlak te water; 4e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de radsbes!uit van 12 October JL no. 11, tot het voor de Gemeente in eigen dom aanvaarden van een brug onder de gemeente Hihegom; 5e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 12 October J€.na 12, tot vaststelling van een staat tot beschikking van de post „Onvoorzie ne Uitgaven" dienst 1910. 6o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 28 October j.L, no. 5, tot verkoop van grond aan de J.tn Nieuwenhuijzenstraat. PUNT 4. Het komt B. en W. wenschelijk voor, omdat een oproeping ven solli citanten niet steeds het gowenschle resultaat had. en ook ter verbetering van de positie van het onderwijzend personeel, de jaarwedden van het onderwijzend personeel der meisjes- H. B. S. met 5-jarigen cursus, die in 1908 geregeld werden, te herzien. B. en W. stellen den Raad de vol. gende regeling voor De jaarwedde van de directrice bedraagt bij aanstelling 2400, met zes 2-jaarlijksehe verhoogingen, elk van ïOQ, alzoo tot cc-n moximum van 3000. De jaarwedde v-ui de leCraressen» of leeraren, die volledige bevoegdheid bezitten tot het geven van middel baar onderwijs in één of meer vak ken, bedraagt bij aanstelling f 1600, met vier 3-jaarlijksche verhoogingen, elk van li», alzoo tot een maxi mum van 2000. De jaarwedde van de leeraressen of leeraren, die onvolledige bevoegd heid bezitten tot het geven van mid delbaar onderwijs, en de jaarwedde van de leer ar es (den leeraar) in het teekenen, bedraagt bij aanstelling 1300, met vier 3-jaarlijksche ver hoogingen elk van 100, alzoo tot een maximum van f 1700. De jaarwedde van de leerares ln de nuttige en fraaie handwerken be draagt bij aanstelling f 900, mot drie 8-Jaarlijksche verhoogingen, elk van 100, alzoo tot een maximum van 1200. De Jaarwedde van de leerares (den leeraar) in de gymnastiek bedraagt bij aanstelling f1100, met drie 3-jaar- lijkscho verhoogingen, elk van f 100. alzoo tot een maximum van 1400. Voor de leeraressen of leeraren, die worden aangesteld voor het geven van een beperkt aantal lesuren, tot een maximum van 16 per week, wordt de bezoldiging bij de aanstelling ge- rogeld. Indien de directrice of oen k-srares een huwelijk aangaat, wordt haar 1 deswege eervol ontslag verleend. Het college stelt voorts voor, de nieuwe regeling in werking to doen treden op 1 Januari 1911. De heer MODOO voelt er wel voor, dat men den leeraressen de noodzak© lijlte verhoogum geeft, om «oode le©p-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7