NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Clariijels Huwelijk. 28e Jaargang. No. 8409 Verschijnt dageiijks, beh&va op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 21 NOVEMBER 1910 B AGBLA ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kóm der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 M de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTE NTIÊN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buiteospaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht Leo Tolstoj !s thans inderdaad overleden. Zondag morgen heeft de groote socioloog voor goed de oogen gesloten. Verzekerd wordt, dat Tolstoj gestor ven is, zonder zich met de kerk (be doeld wordt de Grieksch-orthodoxe) verzoend te hebben, 't Was due de vraag, of er zielemissen gehouden zouden worden. Reed9 Zondagmorgen was 't pJan in de Schoolkerk te As- tropowa, t plaatsje, waar de grijze denker en wijsgeer ontsliep, een mis op te dragen. De bisschop van Kalaga was aanwezig, evenzoo de dochter van Tolstoj, maar de plechtigheid is niet doorgegaan .Er wordt, thans trouwens officieel gemeld, dat dc Heilige Syno de besliste, dat Tolstoj niet kerkelijk begraven zal worden, zoodat er ook geen missen mogen worden opgedra gen. Tolstoj heeft 't verlangen te kennen gegeven te Jasnaja Poljnna te worden begraven, op den heuvel, waar hij in zijn kinderjaren placht te spelen. Dinsdagmorgen zal 't reeds gebalsem de stoffelijk overschot daarheen ge bracht worden. De familie ontvangt veel betuigin gen van deelneming. Grootvorst Ni- colal Michailowitsch seinde aan gra vin T'ilstoj Met mijn geheele ziel deel ik in deze oogenbiikken in uw smart. Schoolkinderen van Astropowa heb ben in de sterfkamer dennebnompjes geplaatst. Uit de omliggende dorpen komen tal van boeren, die een pel grimstocht naar Tolstoj's lijkbaar houden. 0«k eenige autoriteiten zijn. anngeki- o. a. de gouverneur. Heden zal de beeldhouwer Gereuz- bijrg een gips-afgietsel van 't. gelaat van den dood6 maken. Aan particulie ren en beroepsfotografen is 't toege staan, opnemingen van de lijkbaar te doen. De vrienden van den overledene heb ben bet denkbeeld geopperd "t sterf huis van den grooten schrijver aan te koopen, ten einde er een nationaal heiligdom van te maken. Ook zijn er j al meerdere plannen. De vereeniging voor vrouwen-emancipatie te Moskou besloot zich tot alle Ei"-opees"he ver- eenigingen te wenden n it liet erzoek een internationaal comité te stichten, om Tolstoj's nagedachtenis te eeren. In verschillende steden van Rus land, o. a. te Moskou, zijn de schouw- j burgen en theaters ten teeken van rouw gesloten. Tolstoj is dus nu wel zeker dood. Na t uitvoerige artikel, dat we Don derdag j.l. aan zijn leven en werk wijdden, kunnen wc thans met een verwijzing daarnaar volstaan. wordt al met kracht en felheid ge voerd. Op de Zaterdag gehouden lunch van de National Liberal Club te Lon den, waaraan bijna alle ministers deelnamen, hield de minister-presi dent een rede. waarmee hij dus den verkiezingsveldtocht opende. Asquitil verklaarde, dat omstandig heden als de huidige tot dusverre in de constitutioneele goschiedenis van I Engeland ongekend zijn. Het in het jaar 11)06 gekozen Lager- huis is stelselmatig door het Hooger- huis gedwarsboomd. Het Lagerhuis, dat in 1910 werd ge-1 kozen, telde een meerderheid van meer dan 100 stemmen voor de beperking van de bevoegdheden van het Hooger- huis. De veto-conferentie is mislukt, de pogingen om tot een schikking te raken moeten nu worden opgegeven er. verklaard kan worden, dat de strijd zal worddn voortgezet. Alle verkiezingen voor de „bo roughs" zullen op 8 December afgeloo- pen zijn, die voor de „counties'' op 17 December Asquith wees er op, dat dit beter is, dan dat men het Kerstfeest zou ingaan met de verkiezingen nog voor den boeg. De bevoegdheden van het Hooger- huis. zoo zei de eerste minister, moe ten beperkt, worden tot de functies van ondergeschikten aard, die op den weg van zulk een lichaam liggen en hij stelde daarbij in het licht, dat het oude, schilderachtige gebouw van het Hoogerhuis nu zelfs door de eigen be woners voor onbewoonbaar is ver klaard. Do belangrijke zaken, dio de regeering tot stand hoopt te brengen, laten geen langer wachten toe en daarom verzocht de eerste minister, dat het volk hem vertrouwen zou schenken. De liberale bladen keuren algemeen Asquith's beleid goed. De unionisti sche bladen maken uit zijn woorden op ,dat hij den waarborg van den ko ning niet heeft verkregen. Verder be weren deze b'aden. dat de regeering de grondbelasting en de drankbelas ting niet in behandeling Iaat nemen op verlangen van Redmond en om dc Ieren te paaien. PERZlë EN 'T BUITENLAND. Men weet, dat de mogendheden, in 't bijzonder Rusland en Engeland, den laatsten tijd in Perzié geducht aan 't stoken zijn. Nu wordt 't raadsel, waarom dat alles is. verklaard. Dezer dagen is te Londen aangoko- men de Russische afgevaardigde Zve- ginsteff, in verband met het Russi sche plan, om de Russische en En- gelsch-Indische spoorwegen met el kaar te verbinden door middel van een internationale spoorweglijn, via Perziö. Men verneemt, dat dit plan een I jaar geleden door Engelsche staats lieden met sympathie werd begroet, i De benoodigde gelden zouden in Rus- land reeds zijn toegezegd. Het vraagstuk zal binnenkort in de ter zake bevoegde kringen in Engeland j ter sprake worden gebracht. De direc tie zal internationaal zijn, ten einde do verschillende belangen te vereeni gen, en wrijving te voorkomen. Vrijdagmiddag heeft de Britsche ge- zant te Teheran aan het Perzische gouvernement het antwoord overhan- digd op de repliek der Perzische regee- ring op de Britsche nota betreffende do troebelen in het zuiden des lands. 1 De inhoud der nota is nog niet gepu bliceerd. De Perzische minister van buiten- landsche zaken heeft, naar aanleiding van het bericht, dat bij Dsjoeifa 100 man Russische troepen de grens wa ren overgekomen, een protest inge diend bij den Russischen gezant te Teheran, zulks vooral op grond van de groote opwinding die door het zen- j den van nieuwe Russische troepen naar Perzisch gebied zou worden te- j weeggebracht ouder de bevolking. Te- i vens maakte de minister van buiten landse lie zaken van de gelegenheid ge bruik, om nog eens te protesteeren te gen de bestendiging der Russische garnizoenen te Kaswin en Tabris. Reeds denzelfden middag kwam een tolk van het Russische gezantschap 't protest aan den minister van buiten- landsche zaken terugbrengen, met de weinig hoffelijke maar zeer duidelijke boodschap, dat de gezant weigerde nog verder protesten in ontvangst te nemen over dc aanwezigheid in Per- zië van Russische troepen. DE ONLUSTEN IN MEXICO, hebben nog al een ernstig karakter aangenomen. De officieele verklarin gen meldden, dat er te Puebla 18 per sonen gedood zijn. maar reizigers, die daar vandaan kwamen, verzekerden, dat er honderd dooden zijn, onder wie ook de chef der politie. Volgens de verhalen dier reizigers begonnen do onlusten toen de agenten van politie met hup chef aan het hoofd, poogden een protestmeeting te gen de herkiezing van Porfirio Diaz, die in een groote zaal werd gehouden uiteen te drijven. Een vrouw opende de deur en schoot met een revolver den chef der politie neer. Een ge-vecht, ontstónd tns- schen de nolitie en de betoogers. Uit, het, raam werd een hom geworpen, dio ontplofte en een groot aantal poli- tie-agenten doodde. Het gebouw werd eindelijk ont ruimd. Uit Mexico City kwamen troe pen, versterkt door de veldwachters, die het huis aanvielen, waarin de op standelingen zich versterkt hadden. Zij veroverden dat huis, nadat van beide zijden een vuurgevecht bad plaats gehad. Een aantal opstandelingen wei-den gedood, onder wie vele vrouwen, ook de vrouw, die den chef der politie doodschoot. Honderd geweren en een voorraad munitie werden buitge maakt. Volgens de laatste berichten is de rust hersteld. Daar men verzekert, dat de plannen der rovoiutionnairen ook een opstand in Mexico City zouden omvatten, wer den uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. 't Blijkt uit de berichten over DEiN TOESTAND IN ZUID-W ALES, dat de ongeregeldheden zich hebben herhaald, al is 't ouk niet zoo erg als in de eerste dagen van 't arbeidscon flict- Telkens evenwol komen nieuwe on geregeldheden voor. ondanks de aan wezigheid van de groote macht politie en troepen, in het stakingsgebied sa mengetrokken, is het huis van den di- reeteur der Elymijn met steenen ge- bombardeerd. Alle ruiten werden in- geworpen de menigte stoof uiteen, 1 toen uit het huis eon revolver werd af- gevuurd. i Te Cardiff is een tram aangehou- i den, waarin een aantal mijnbeombten waren gezeten, do stakers dwongen de beambten de tram te verlaten. Een schooljongen werd aangehouden en men doorzocht zijn tasch,-omdat men meende, dat hij eten bracht aan zijn vader. Volgens de „Etoilo" lijdt de koningin aan bronchitis. De zieke was gedu rende den afgoloopon Zaterdagnacht zeer onrustig. Zonder buitengewoon ernstig te zijn, boezemt haar toestand toch ongerust heid in. Het bulletin betreffende den toe stand der koningin, dat Zondag om 8 uur 's avonds werd gepubliceerd, luidde De griep is gecompliceerd door pleuris aan de rechterzijde, met zinking op de luchtpijp. Stadsnieuws ASSOCIATION FRANgAISE. Zaterdag had in de Kroon plaats de „soirée officieile d'inauguration" van cle jonge, maar toch van zeor-krach- tig-en-opgewekt-leven-getu i geilde af deel big Haarlem, er zijn thans 234 leden van den Bond, die boven- staanden naam draagt. Voordat daartoe werd overgegaan stelde de heer J. H. Sauveur, voorzit ter dezer afdeeling, den aanwezigen het bestuur en vervolgens de drie „conférenciers" voor. Daar is, in de eerste plaats ..inon cher mailre, l'ex- cedlent homrne de Maurice Wilmotte, professeur d'université et président général de la fédiération pour l'exten- sion et la culture du frangais", ver volgens madame Albert Mocked, fem me admirable, qui vous chantera quelques chansons, accompagné par M. Austin. Hel bleek, dat de heer Aus tin ook zelf een zeer goed zanger was,1 maar eerst vroeg de heer Wilmotte de aandacht voor een gezellig causerie tje over ..La culture du frangais A l'étranger." D©~<» voordracht was een lofrede op de Fransche taal. De Fransche taal zei spr. o.m. is het „v&ritable héritage de Rome"; zij is voortgekomen uit de klassieken, en heeft daarbij een rijke moderne cul tuur ontwikkeld, die haar als een pi rel van schitterende glans ónder de Europeesche talen van heden schitte ren doel. De taal is vede eeuwen door gelouterd, zij is „indestructible", zij i geeft alles wat in het hart, in de ziel van het Fransche volk leeft, en als een stroom is zij later de grenzen overgetrokken, zich overal in het cul tuur-leven binnendringend, omdat daar haar plaats was. Het Fransch is de taal der hoven en der diploma ten; beroemde schrijvers, vooral Rus sen, stellen zich de Fransche auteurs ten voorbeeld. Beroemde mannen op ieder gebied, gebruikten liet Fransch als de voertaal hunner gedachten; het Fransch heeft boven de andere mo derne taJen een zeker iets voor, iets onzegbaars. Vervolgens werden belicht al de voortreffelijkheden van het Fransche boek, de Fransche brochure, het Fransche théater, het Fransche dag blad. Daarna was het woord aan een zan ger en zangeres, die eerst elk alleen, daarna te zamen, een paar nummer tjes nog in het meer ernstige genre zongen, die blijkens het luid ap plaus uitstekend insloegen. „Aprèa Pentre' acte" hief de lieer Wilmotte een lofzang aan op het Fransche „chanson"" in het algemeen, en ove r dat, 't geen door madame Meckel en M. Austin gezongen word, in 't bijzonder. Vervolgens gaven zanger en zange res nog een paar liedjes van een luch tiger vn oüjker. Franscher gen re, die veel succes hadden. Madame Mockel kwam er niet zon der bis-je af. Het was ook een genot naar haar niet-zeer-groote, maar glas-heldere, fijne stem te luisteren, terwijl haar gelaat geheel met de ge zongen woorden meeleefde. Een bou quet beloonde haar voor haai- schoo- nen zang. PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND. Voorgesteld wordt de volgende sub sidies te verleen en: aan de „Vereeni ging voor Voortgezet Handc-lsonder- wij s te Amsterdam, voor elk der ja ren 19101912 1000; aan de Zee vaartschool te Terschelling f 5250 per jaar (het vorige subsidie w as 3250); aan den Neclorlandschen Kappers- patroonsbond te Amsterdam voor een cursus in dames en heerenkap- pen voor 1911 f 190; aan de Vereeni ging ter Bevordering van het Vak onderwijs in het Kleermakers- en Naaistersbedrijf te Amsterdam voor de vakschool aldaar f 250 in dc op richtingskosten en voor elk dor ja ren 19111913 1500; aan het genoot schap Archiléotura et Amioitia te Amsterdam voor zijn voortgezet hoo ger bouwkunstonderricht voor 1911 1650. Voorgesteld wordt de aanvrage om subsid.o voor de ontworpen am bachtschool der St. Josephs-gezellen- vereeniging te Amsterdam buiten overweging te laten, zoolang niet een bijdrage van de gemeente is verkre- D i a k o n i e. De Diakiuiie dor Ned. Herv. gemeen to heeft evenals vorige jaren, weder om in circulaires, dezer dagen ver spreid, een bijdrage aan de inschrij- j ving tot aanschaffing van wintorbe- hoeften voor de armen der Ned. Her vormde gemeente gevraagd. Gezien de reeds ingekomen aanvra gen om onderstand voor dezen win- Iter, zal alleen voor de maanden No vember en December aan ondersteu ning iu geld, brood, brandstoffen, j hemden, bedden enz. volgens ra ming reeds een bedrag van ruim 6350 noodig zijn. Vergeefse he arbeid. Op hei Jaalst der vorige week had een lantaarnopsteker 's avonds al de lichten op- de Dreef opgestoken en keek nabij de sociëteit „Trou", waai de laatste lantaarn was, welgemoed om. Wie schetst zijn verbazing van de twee rijen lichten was er geen een aan De man was namelijk achter volgd door eonije jongens, die ze we der achter hein uitgedraaid hadden en moest dus van voren af aan begin- EEN OVERZEE-INSTITUUT TE AMSTERDAM. Onlangs hebben wij de verschijning aangekondigd van een brochure, waar in de heer O. Kamerlingh Onnes pleit vcor de instelling van een Overzee instituut te Amsterdam, een instituut dus van eenigszins uitgebreider werk kring als het ontworpen Koloniaal In stituut, waarvoor het particulier ini tiatief reeds aan den arbeid is geto gen. In die brochure herinnert de heer Kamerlingh Onnes aan de mislukte poging aan den vooravond van de verkooping van het oude Beurs-terrein aangewend om dien grond voor een Onze Lachhoek TEEKEN DES TLIDS. Oude juffrouw (tot veldwachter). Wat ziet je hond er bedroefd uit. hij loopt den heelen tijd met zijn staart tusschen zijn beenen en zijn kop om laag. Geen wonder, menscb. Hij is ge zakt voor het examen van politie hond. DE OUDE VIOOL. De viool, waarop ik morgenavond bij n thuis hoop te spelen, is 150 jaar oud, mevrouw! Mevrouw, dio geen Idéé er van heeft: O, dat hindert niets, we zul len hopen, dat niemand het merkt. JF, ECHTE PANTOFFELHELD. Nou heeft mijn vrouw cezegd, deze Kerstmisdagen mag je doen wat ie wilt. Maar wat zal ik <v>en, daar Ik niets wil, dat zij niet wil? VERKEERD A PROPOS. Dokter (bij het heengaan). En voor alles; eén enkele sigaar na het eten. Dokter (na cenigo weken terugko mende). Nu, hoe hebt ge u bij mijn voorschriften bevonden? Patiënt. Heel wel alleen die dmmrnelsche sigaar na bet e«c-n. Ik rook anders niet en nou kan 'k hem niet verdragen. HUWELIJKSGELUK. Vrouw. Ik heb je alleen ^enomen omdat ik medelijden met je had. Man (neerslachtig). Had maar geen medelijden met mij gehad, dan hadden de meuschen nu ook geen me delijden met mij. VAN DE HANDELSSCHOOL.. Zoo, ben jij de nieuwe jongste bediende. Wat heb je zoo al geleerd? Fransch, DuitsCh en Engelsch in de puntjes, dubbel boekhouden, han- delsaardriikskunde. staathuishoud kunde en wisselrecht. En kan je ook stenografeeren? O, zeker! Prachtig, maak die papiermand dan eens leeg, en breng die brieven naar de post. eventueel te bouwen Koloniaal Insti tuut In handen te krijgen. Hoe toen aan doovemans deur werd geklopt, teen er geld gevraagd werd voor een vaderlandsch doel. Na nog eens uitvoerig te hebben ge releveerd wat in December 1909 werd gevraagd, zegt de heer Kamerlingh Onnes: „Ik overwoog, en houd als juist staande, dat het Nederlandsch belang eischt een vooral niet goedkoop en zelfs kostbaar Overzee-Instituut in de hartader van Amsterdam. ,.Een instituut alleen voor de kolo niën, zonder de vreemde overzee ge westen kan de Nederlandsche belan gen slechts onvolledig dienen. Onze inzichten met betrekking tot de kolo niën kunnen niet de juiste zijn als de i, vreemde) overzee-gewesten, waarme de onze koloniën steeds meer in con tact komen ons Nederlanders, vreemd blijven. Onze algcmccnc belangen eischen bovendien de ontplooiing van koloniaal tot ovorzee-instiUiui, ten bate van het te begeeren contact". FEUILLETON Naar het Engelsch. vun H. T. JOHNSON. 38) Welnu, de rechter wilde mij zien. Ik was vreeselijk bang, zooals gij weet. omdat ik altijd van hem heb hooren spreken als van een verschrik- kelijken man, nog veel erger dan de groote hoofdsccretaris ik paste dus wel op om mij den laatsten tijd zoo goed mogelijk te gedragen, want wan neer ik ondeugend was geweest, zou hij het wel te weten zijn gekomen, daar hij alles over mij to bevelen heeft, en ik meende, dat hij dan mis schien zou bevelen, dat ik gestraft Noest worden. Welnu, eindelijk dan brak de dag aan, en op zekeren namiddag brach ten tante en de heer, die haar zaak waarnemer is, mij naar een groot ge- jouw, dat wel een kerk, een kazerne en een gevangenis tegelijk schijnt te ziin, en o zulk een massa trappen de zaakwaarnemer moest ieder oogen- blilc ruston om op adem te komen eindelijk kwamen wij aan een groot vertrek, aan den eenen kant vol hee- ren en aan den anderen kant half ge scheiden door een houten wand, zat de grooto hoofdsecretaris aan een ta fel. Iedereen keek tante en mij aan, en de groote hoofdsecretaris stond zeer beleefd op en opende een klein hekje in dc afscheiding, waardoor wij binnentraden en bij het. vuur gingen zitten. De man. die het ons altijd zoo lastig maakte, was er ook met zijn zaakwaarnemer, en ik hoorde hem met een zucht tot dezen zeggen „Drommels, wat ziet dat kind er sterk en gezond uit Ik had een goed gezicht op den hoofdsecretaris, dio zich steeds zoo veel over mijn lot had bekommerd, en ik was banger dan ooit, want hij was een nog vreeaelijker man, dan ik dacht. Alle heeren, dio voor hem stonden, zeiden „Ja, mijnheer" en „Neen, mijnheer", wanneer hij hen aansprak en zij stonden voor hem evenals dc negers voor den opzichter, zooals gij wel in „de Hut van Oom Tom" zult gelezen hebben, en wan neer iemand moediger dan de ande ren hem durfden tegenspreken, dan ging hij achterovergeleund in zijn stoel liggen, en zei dan tot hem, wat een man, die den Master of the Rolls werd genoemd, daarvan zou zeggen of hoe hij dan zou doen, en die Mas ter of the Rolls moet zeker een groot man zijn geweest, want zelfs de groo te hoofdsecretaris scheen eerbied voor hem te hebben. Eindelijk sprong hij vlug van zijn stoel op en zei Ileeren, ik moet u verlaten, want ik heb een afspraak met den rechter, en al de heeren gingen weg, alsof zij verheugd waren het leven er veilig af te brengen slechts de andere heer en zijn zaakwaarnemer bleven. Nu trad de hoofdsccretaris vriende lijk op mij toe en zei Gij zijt dus de aanklaagster, klei ne meid en toen zei ik Ik ben Dollie Dan vers, mijnheer. En toen zei hij tegen tante Ik heb al veel drukte ge- had om miss Dorothea, en nu was ik bang, dat hij boos zou worden, en dat iemand hem verteld had, dat ik schrei de, wanneer ik niet om zeven uur naar bed wilde; ik liet toen mijn hoofd hangen on zei Het speet mij erg, en ik zal het niet weer doen. Daarna klopte de hoofdsecretaris vriendelijk met zijn hand op mijn hoofd, en tante zei mij, dat ik hen niet in de redo mocht vallen, en de hoofdsecretaris zei toen weer tot tan te, dat zij groot gelijk had door de consols te converteeren. Ik vrees ech ter, dat tante den grooten hoofdsecre taris beleedigd heeft, omdat zij hem over geld sprak, en hij toen ten ant woord gaf„O, dat zijn persoonlijke aangelegenheden", ofschoon hij het zeer vriendelijk zei. Maar wat mij erg verwonderde, was, dat grootpapa, die zoo rijk wus, zooveel geleend geld had. Ik begon echter volstrekt niet moer bang te ziin voorden secretaris-gene raal, toen hij plotseling zei De rechter zal nu wel hier zijn, hij staat om t wee uur op. Ik vond het wel wat vreemd, dat zulk een aanzienlijk man zoo laat op staat. inaar nog voordat ik den tijd had hierover na te denken, nam de sec:'etaris-"eneroal mii bij de hard en wij gingen door verschillende gangen en kamers, alsof wij in de onderaard- sche gevangenissen van een groot kas teel waren, waarvan men z jo dikwijls iu de mooie sprookjes leest, totdat wij eindelijk de kamer van den rechter bereikten. Ik beefde, toen wij binnentraden, dat wil zeggen, de secretaris-generaal en ik, want tante en oom gingen naar een andere kamer. Daar zat echter in een leuningstoel een zeer vriendelijke mijnheer. Ik kon het in den beginne maar niet gelooven, dat hij eon rech ter was. Hij had geen verschrikkelij ke pruik en geen zwart mutsje op zijn hcofd, en droeg geen toga, ja, hij droeg zelfs geen witte bef. Ik geloof, dat hij zooeven had ontbeten. Ik dacht dat iedereen, die met den rechter wilde spreken, zijn hand moest kussen, maar ik deed het niet. De rechter zette mij dadelijk op zijn knieêii en kuste mij, en zei „Nu, lief kind, met uw blauwe oogen, gij zijt een goed meisje, dat kan ik zien, en ik ben er van overtuigd, dat gij nooit jokt. Vertel mij nu eens, of gij volko men gelukkig zijt. Ik zei hem, dat ik erg gelukkig was, maar dat tóch één ding mij erg kwelde. Nu streek de rechter mij over de wang en zei, o. zoo vriendelijk „Wel nu, Dollie vertel mij dan alles maar, en ik zal er niemand verder over spreken." Ik zei, daj Ik het hem liever niet wilde vertellen. Daarna zei hij „Wees maar niet hang, zijn allen niet vriendelijk voor u Ik zei „O ja. Ooin en tanie, me vrouw CarstoirS, allen ziju even vriendelijk." En toen zei hij weer „Zeg mij dan in vertrouwen, wat u zoo kwelt. En toen zei ik Ja, mijnheer, het is over R ags." „Rags 1" 1) zei de rechter. „Wat zijt gij dan niet netjes genoeg ge kleed. Gij ziet er op het oogenblik als 1) Rags, letterlijk vertaald, be'ee kend Vodden. een prinsesje uiten nu zei ik hem, dat ik dit niet bedoelde, daar tante al tijd erg veel zorg aan mijn kleedieg besteedde, maar dat Rags mijn hond was. Nu begon de rechter te lachen en zei, dat h;: veronderstelde, dat dit een zaak was, die, naar hij vreesde, voor een ander departement moest ge bracht worden, daar het zeker een muilband betrof. Ik zei hem, dat dit niet liet geval was, maar Rags vijf lieve, kleine jongen had, en dat iedereen zei, dat er twee verdronken moesten worden, maar dat dit schande zou zijn, daar het zulk© aardige beestjes waren, en ik nu maar niet kon besluiten, welke twee weggenomen moesten worden. Nu begon de secretaris-generaal ook te lachen, en de rechter zei „Ja, mijn lieve kleine, ik ben ©en geheel onpar tijdig man en wil geen doodvonnis uitspreken, zelfs niet over jonge hon den. Wij moeten dus, vrees ik, de be slissing maar aan uw oom overlaten, met eèn dictum, dat, wanneer het dan toch zal gebeuren, men het wa ter moet verwarmen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5