KWARTJES ADVERTENTIEN VRAAC-EN-AANBODS ADVERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3PLAATSINCEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING Scott's Emulsion DB DblTSCHE KEIZER ALS DEBATER. I» de „Schiffbautechhische Gesell- scliaft", die te Charlottenburg verga derde. ondar leldlM vw haar eere- vooi-3\*.«- groothertog Friedrich Au gust van Oldenburg, hield professor Cranz uit Charlottenburg een rede voering over „U.-wegiiigs-verschijn selen hij bet schieten De keizer woonde in admiraals-uuiforin de ver gadering bij. Toen dr. Cranz geëin digd was niet zijn voordracht, meng de ook de keizer zich in het debat, en hield Z. M. een toespraak, waarin hij zijn persoonlijke waarnemingen en die van zijn lijfarts over de uit werking var' het schot» voornamelijk bij v-iid, uiteenzette. De keizer werd door de vergade ring levendig toegejuicht. Hei is niet. de eerste maal. dat de keizer in deze vereeniging aan het debat deelneemt. Voor vele jaren heeft hij er, in een debat, een uiterst geleerde wiskundige verhandeling gehouden over het verband tusschen de afmetingen van schepeu, en bij die gelegenheid eveneens de bewon dering der vergaderde schcepsbouw- ingenieurs gewekt. MODERNE BEWAPENING. Ta I.onden tracht men naar een •Engelach blad verneemt een ver zekering te sluiten voor groote hoe veelheden geweren, die van Japan maar Dzjihoeti in de Roode Zee ver scheept zullen worden en bestemd heeten te zijn voor de Abessiniörs. Nu ar men zegt is de waande ver over de 100.000 pond sterling. AL VROEG UITGEWEZEN Te Kemp ton, in AUgSu. werd het 1 1.2 'arig zoontje van een fabrieks arbeidster door de politie uitgewezen. De misdaad van hot knaapje bestond daarin, dat het in 't VVürtembergsche Tubingen, dus voor Beieren in liet buitenland, geboren is. De uitgeweze ne werd per kinderwagen naar zijn geboorteplaats teruggebracht. Iets dergelijks gebeurde onlangs met een kleinen jongen uit Müncheo, die als Hongaar werd uitgewezen en naar zijn vaderland werd teruggebracht. Op reis echter raakte men 't knaapje kwijt en het is nog niet teruggevon den. STAKING TE BERLIJN. In een zeer druk bezochte vergade ring van arbeiders en arbeidsters in de Borlijnsche schroevenfabrieken, werd bij geheime stemming besloten do voorstellen der patroons van de hand to wijzen en het werk neder te leggen. AANVARING. Uit New-York wordt bericht, dat het stoomschip „Prinz Friedricli Wil helm" kort na zijn vertrek in de North- rivcr in aanvaring is gekomen niet hot Fransche stoomschip „La Lorrai ne". Beide schepen keerden terug naar hun dokken. CRIPPEN. Door Crippen's sollicitor Newton is thans aan den Minister van Binnen- landsehe Zaken het adres toegezonden dat door hem in verschillende plaat sen van Engeland ter teekening was gelegd en waarin op 's ministers tus- schenkoinst ten behoeve van Crippen wordt aangedrongen. In het adres wordt gezegd, dat de duizenden onderteekeningen, die spontaan zijn geplaatst, daar geen handteekeningen zijn verzameld, be wijzen, hoe er in het land een krach tige meening bestaat, dat welke ver moedens er ook mogen zijn. geen be wijzen zijn gevonden en dat dus in elk geval den beschuldigde de be staande twijfel dient ten goede te ko men. Bevestiging van de zonderlinge be richten over Belle Elmore zijn natuur lijk niet ontvangen. Crippen's vader, te Los Angelos wo nend, schijnt stervend. Angst over het lot van zijn zoon heeft de gezondheid van den ouden man geknakt. JODENVERVOLGINGEN. In hot Poolsche gouvernement Plock Is weder eens een Jodenvervolging op groot?! schaal op touw gezet. Men is namelijk hegonnen met de verdrijving der Joden uit alle dorpen. VREESELIJKE BRAND. '8 Nachts is het houten klooster Je- Trossimof te Polozk (Rusland) tot den grond toe afgebrand. Van de 60 be woonsters van het gebouw worden er drie vermist. DREIGENDE STAKING. De arbeiders van do Berlijnsche gas fabrieken dreigen tot staking over te gaan. wanneer de loonen niet ver hoogd worden. Voor men echter tot dezen uitersten maatregel zijn toe vlucht neemt, zal een looncouimissio nog eens met de gemeentelijke autori teiten onderhandelen. HET .VERGAAN VAN DE „MAINE". Men is thans begonnen met pogin gen, om het slagschip „Maine", dat in 1808 in de haven van Havana door een ontploffing tot zinken werd ge bracht, te lichten. Zooals men zich zal herinneren, gaf de ramp van de ..Maine", waarbij 272 Amerikaansche zeelieden omkwamen, de rechtstreek se he aanleiding tot den Spaansch- Amorikaanschen oorlog. Onder het wrak zijn thaus electrische gelei- dingsdraden gevonden en te New- York ziet men hierin een bevestiging van de opvatting van kolonel Brady, die onmiddellijk na den Spaansehen oorlog mot een onderzoek naar de oorzaken van den ondergang van de „Maine" werd heiast en toen ver klaarde, dat een Spaansch electro- teehnicus, Zavuldo geheeten, de ont ploffing had veroorzaakt, en dat deze man een fanaticus was. Zavuldo was belast met de bedie ning der draden van de onderzeesche mijuen in de haven van Havana; ko lonel Brady veronderstelde nu, dat hij uit haat tegen de Amerikanen, onder den invloed van een plotselinge op wei li ng, onder de „Maine" een mijn tot ontploffing bracht. Zavaldo is later op bevel van den Spuanschen gouverneur ter dood gebracht. Als men deze lezing in Amerika aanvaardt, zou Spanje ontheven wor den van de verdenking, dat hel bij de vernieling van de „Mainede hand in het spel had. Koloniën EXPEDITIE. Goodfellow, de leider tan de Engel- sche expeditie, in Zuid-NieuwGuinea, is naar blijkt uit een telegram aan het comité dat hem uitzond, ziek en naar Engeland onderweg. Men is al zoekende naar een anderen expeditie leider. Letteren en Kunst ARNOLD SPOEL. De Hbld.-berichtgever seint uit Par rijs: Hot concert, dat Arnold Spoel gaf mot zijn a capella-koor, was een zeer groot succes. Een goed gevulde zaal loonde met steeds stijgende toejui chingen de verschillende nummers, van wolke het drie deed herhalen. Het publiek waardeerde zoowel het klassieke en rellgieuse als het meer moderne deel van het programma en bewonderde vooral het meesterschap van den directeur en do zangers in zoo verschillende genres. EEN REMBRANDT ONTDEKT7 Do Hbld.-berichtgever te Nijmegen meldt: Do kunsthandelaar Prakke te Nij megen kwam onlangs in het bezit van een schilderij, voorstellende de profeet Ella gespijzigd door den En gel, welk kunstwerk naar het oor deel van den heer Hofstede de Groot moest worden toegeschreven aan Fer dinand Bol. Thans evenwel blijkt 't te zijn een echte Rembrandt, dira- gendo diens handleekeniug en het, jaartal 1635. DE NIEUWE SCHOUWBURG TE •S-GRAVENHAGK. Het hoofdbestuur van de Maatschap pij tot Bevordering der Bouwkunst heeft aan de commissie uit den ge meenteraad in zake den bouw van nieuwen schouwburg te 's-Graven- hage geantwoord, dat aan het verzoek om één Nederlandsclie architect aan to wijzen, dio naast één Duitschen en één Engelschen architect een schets ontwerp voor een nieuwen schouw burg aan het Voorhout zou opmaken, niet kan worden voldaan, en wel om dat er meerdere Nederlandsclie archi tecten voor het opmaken van zoo n ontwerp bevoegd zijn en er op voor de Nederlandsclie architecten grieven de wijze, krachtens raadsbesluit, ge tracht wordt eenige schetsontwerpen te erlangen. Het hoofdbestuur geeft den raad, alsnog een prijsvraag uit te schrijven op grondslag der internationale prijsvraagregelen, zóoals reeds eer der werd aanbevolen. Dan is het hoofdbestuur volgaarne bereid om van advies te dienen. DE ROMAN VAN EEN ROMAN SCHRIJFSTER Do prijs van de Academie des Gon- courts te Parijs zal dit jaar voor haar roman „Marie-Claire", waarschijnlijk toegekend worden aan Marguérite Audoux, schrijfster op een dakka mertje, die in haar onderhoud moet voorzien door naaiwerk. Of beter gezegd zij voorzag op die wijze in haar onderhoud, terwijl zij aan haar roman werkte. Een oogziekte belette haar den naaiarbeld voort te zetten. Zij wist gelukkig, na te vergeefs ge tracht te hebben de markiezin De Noailles voor haar manuscript vol taalfouten te winnen. Octave Mir- beau haar roman ouder do oogen te brengen, die er meer in zag, een uit gever voor haar vond en haar warm aanbeval ter bekroning. NATIONALE HULDE LOUIS BOUWMEESTER. Aan ingezetenen van Amsterdam is het volgende rondschrijven verzon den „Louis Bouwmeester viert den 23en November in den Stadsschouwburg, in zijn oude omgeving het gezelschap van de K. V. liet Nederlandsch Too- neel, zijn vijftigjarig jubileum. Het lijkt ons overbodig onze stadge- nooten op te wekken, den genialen man inderdaad een feestavond te be reiden wie dankt aan zijn kunst niet sehoone, onuitwischbare herinne- den-commissies gevormd, die, zoo mo gelijk vereenigd, den heer Bouwmees ter een nationaal huldeblijk wensohen aun le bieden, een huldeblijk dat van blijvendeu aard zal zijn. Amsterdam, de stad van Bouwmees ter, zul zonder twijfel dit plan krach tig willen steunen. Met vertrouwen noodigen onderge- teekenden, leden der Amsterdamsche commissie, u daarom uit met hen mede te werken, door het zenden van n bijdrage. liet plan bestaat, Louis Bouw meester na afloop van zijn jubileums- voorstelling in den Stadsschouwburg op Woensdag 23 November een sere nade te brengen. In overleg met liet plaatselijke comité voor het natio naal huldeblijk, hebben studenten, leden van het Ainsterdamsch Stu dentencorps, zich met de orgur.isaiie daarvan belast. Volgons den opzet zou de heer Bouwmeester, staande op het balkon boven de peristyle voor den hoofd ingang van den schouwburg de hul diging in ontvangst nemen. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN k 30 Cts. per regel. De Visscher met de Visch Slcclits de alle. beste l.waüteit levertraan wordt gebruikt by de bereiding van Scott's Emulsion. Ook de andere bestanddeelen jeyn de beste ver- krygbaar. Hetbereidmgsproces is onovertroffen en verzekert naast aangenamen smaak, licht- verteerbaarheid en vermeerderde voedings waarde een totale afwezigheid der viscbacbtige geur. Kinderen en personen met een delicaat verhemelte nemen Scott's gaarne in. Scott's is even goed voor volwassen enals voor kinderen. De echte f wordt uitsluitend bereid door Scott l Bowne, Ltd., Louden, Engeland, J) wier naam op verpakking en flesch voorkomt. By alle Apothekers en Drogisten. Dit fabrieksmerk bevindt zich op a. l.lI Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Rouveen (toez.) ds. A. Prins te St. Maartens dijk. Ds. L. de Baan, te Beetgum, had reeds bedankt voor de toezegging van beroep to Midwolda, en hoeft het nu ook voor het beroep gedaan. Beroepen to Vlaardingen, ds. R. P. A. Rutgers, to Warmond. GER. KERKEN. Aangenomen het beroep le Gassel- ternijeveen ds. K. van der Veen, te Knijpe. Aangenomen het beroep te Siddebu- ren ds. J. E. Rcijenga te Leerdam. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor het cand. ex. wis- en natuurkunde A. D. Nar thans. bij de crinilneele psychologie en soci ologie. Crimineel© psychologie. Onder den indruk der wolbekende rechtzaak is dit thans een delicate uitdrukking. (Gelach), nu de forensische psychia trie door eigen overspanning en een bedenkelijke werkmethode dreigt de crimineelo psychologie in discrcdict te liebbcn gebracht. En toch, één ex- tra-vangantie kan een gezonde weten schappelijke kiem niet vernietigen, doch zij maant tot bescheiden heid en omzichtigheid. De stoom kracht blijft een weldadige natuur kracht, al zijn er onvoorzichtigen wier stoomketels springen. Namens de oud-leerlingen en leer lingen nam prof. mr. J. Simon van der Aa uit Groningen het woord. Spr. wees op de hooge plaats die prof. Van Hamel in do wetenschap pelijke woreld inneemt; op do aan trekkelijke wijz© waarop hij de rijke vruchten van zijn studiën mededeel de; op het groote aantal dissertaties, onder prof. Van Ilamel's leiding ge schreven; op de nulde en breede op vattingen, die-prof. Van Hamel hul digde. Deze liood prof. Van Hamel als een kostbaar aandenken voor tegenwoor dige en latere geslachten aan het door den grootmeester dor Nederland- sche schilders, Josef Israëls, geschil derd portret van prof. mr. Van Ha mel. Aan dit kostbare geschenk was toe gevoegd een in wit perkament uitge voerd album, de handteekeningen van 400 oud-J.eerlingen on leerlingen bevattende. Onder daverend applaus bad deze aanbieding plaats. Ten slotte voerden nog het woorid: de rector-magnificus prof. dr. Jan te Winkel, diie den wensch uitsprak dat Financiëele Berichten LEENING. Door B. en W. van Zaandam wordt aan den Raad voorgesteld in 1911 ten behoeve van de uitbreiding der zee- havon aan te gaan een geldleening tot een bedrag van 500.000 tegen een rente van hoogstens 4 's jaairs en een koe-re van minstens 98 te ver- deelen in 500 obligaties elk f 1000. Do aflossing zal geschieden in ui terlijk 50 gelijke jaarlijksche termij- Leiden. Geslaagd doctoraal examen rechten de heeren J. Enschedé en K. Eischer. Utrecht. Geslaagd doet ex. rechts wetenschap de heer U. Sluyterman. Bevorderd tot arts de heer W. B. v. d. Meer; tot Benii-uris de heeren W. II. A. van Os en P. W. van Rees; tot tand meester de heer C. J. P.v. d. Hoeven. Amsterdam. Bevorderd tot arts mej. E. II. Aghina, geb. te Alkmaar, en de heer J. J. M. Gimbrere, geb. te Tilburg. Geslaagd voor het 1ste ge deelte artsexamen de heeren J. Beets, H. F. van Driessche en A. Otto. UITBREIDING DER TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Men meldt uit Delft: Aan den Gemeenteraad is door cu ratoren der Teclini6che Iloogeschool verzocht, hun de onlangs door de Ge meente voor 60,000 aangekochte ge bouwen van het voormalige Wees huis der Gereformeerden, voor den tijd van 5 jaren en 3 optiejaren te verhuren, voor f 1900 per jaar. Het ligt in de bedoeling van het Rijk in die gebouwen een laborato rium te doen inrichten voor prof. Slees wijk, den beroemden hoogleeraar, in hedrijfshyaiëne en er een deel van de bibliotheek der Technische Hoog©- school onder te brengen. AFSCHEIDSCOLLEGE VAN PROF. Mr. G. A. VAN HAMEL. Prof. mr. G. A. van Hamel, die aan het einde van den cursus aftrad als hoogleeraar in het strafrecht aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam gaf Zaterdagmiddag, op verzoek van oud-leeoilingen en leerlingen, in de Aula der universiteit een openbaar afscheidscollege. In zijn rede zei hij o.a.: Wie de maatschappelijke kwalen bestrijden wil, zoekt haar wezen te kennen. In dit verband stond apr. stil prof. Van Hameil nog lang zou blijven de oude collega en de trouwe vriend der Hoogeschool; prof. mr, D. van Embden namens de juridische facul teit, die de verzekering gaf van de blijvende vriendschap en blijvende waurdeering der faculteit; alsmede de heeren G. A. Boon, rector van 't Amsterdamsch Studentencorps, en J. C. Koxklei itscli, voorzitter dei juridi sche faculteit van dat korps. Prof. Van Hamel dankte geroerd. Pers-Överzichi HET PSYCHIATERS-RAPPORT. 't Algemeen Handelsblad schrijft: Wij hebben gemeld, dat de firma F. van Rossen van pluu is deze week liet volledig rapport van de deskundigen in de Papendrechtsche strafzaak te doen verschijnen, niet een inleiding van prof. Jelgersma. Naar aanleiding hiervan een enkele opmerking. Tegen de publicatie van liet rapport zelf. dat min of meer uitvoerig in de meeste bladen is opgenomen, kun geen bezwaar bestaan. Doch het is al lerminst zeker, dat dit ook het geval zal zijn met. een inleiding van prof. Jelgersma. In de zaak, die thans aan liet oordeel van het Arnhemsche Hof is onderworpen, zijn de partijen, het Openbaar Ministerie en de beklaagden bij monde der verdediging, aan het woord geweest; ook de psychiaters, al zijn zij geen partij in de zaak. hebben het hunne kunnen zeggen, en ruim. Maar nu behoort ook al wat van in vloed kan zijn op de meening van den rechter, aangezien het niet meer op de door de wet voorgeschreven wijze ter openbare terechtzitting kan worden behandeld en van twee zijden toege licht, te worden achtergehouden. Vandaar dat wij, die over deze zaak nog wel iets op het hart hebben, ook ove rhet rapport de rpsyclilaters, ver klaard hebben voorloopig, tot na de uitspraak van het arrest, te zullen wachten en ook ingezonden stukken over de zaak aanhouden. Dit moet ongetwijfeld de heading zijn van wie, zooals dc psychiaters, zeer zeker invloed kunnen hebben op het oordeel an liet Hof. Een inleiding tot het rapport, die eenigermatc een commentaar zou zijn. die, al is nog zoo weinig, eon \crdcdiging bevatten van het rapport of van de wijzo waarop de deskundigen hun taak hebben opgevat, bohoort le wor den opgeschort tot het Hof heeft ge sproken. Wij verwachten dat men zal toonen dat te beseffen Naar aanleiding van het bericht tot publicatie heeft de ..Tel." zich tot mr. J. A van Hamel, een der verde digers in de bekende strafzaak, ge wend. Mr. Van Hamel was over di voornemen van prof. Jelgersma tet hoogsto verbaasd. Wanneer een der deskundigen, zei hij, zich niet zou ontzien, ook maar een enkel woord van nader commen taar te mibliceeren voor het Hof uit spraak heeft gedaan en zonder dat de verdediging in staat is, tegen den invloed, dien dit commentaar op het Hof zou kunnen oefenen, eenig in dezen stand van het geding geoor loofd verdedigingsmiddel te stollen, kon dit niet sterk genoeg worden af gekeurd. De verdediging is voornemens zich tot den president van het Ilof te Arnhem te wenden met het dringend verzoek, deze publicatie voor de uit spraak van het. arrest, te voorko men. De Telegraaf schrijft: In verband met het geopenbaarde voornemen van dien professor, om bet waunziniiiglieidsrupport als par ticuliere uitgavd algemeen te doen verspreiden, is in liet algemeen be lang do beantwoording van de vraag dringend geboden Of 't n.l. aangaat op dio wijze en van de zijde der des kundigen te b 1 ij v e n voortgaan, een aantal personen het maatschappelijk leven vrijwel onmogelijk te maken PSYCHIATERS IN DE RECHTS ZAAL. „De Tijd" schrijft o. a. Besluiten wij met te constatecren, dat het moderne strafrecht een aller ongelukkigst debuut .heeft gehad; het zal nu toch wel voelen, dat het zich maar liever moet terugtrekken in de deftige, wetenschappelijke congres zalen; daar wordt 't toegejuicht; komt het ouder het volk, dan wordt 't bespot, gehoond, uitgejouwd het \olksrechtbewustzljn blijkt nog ge zond te zijn. Te betreuren blijft, dat der justitie en der psychiatrie door liet gebeurde oen gevoelige slag is toegebracht. Maar betei dan zulks te vergoelijken, is het, zulks ruiterlijk te erkennen, er krachtig tegen te prolesteeren en zóó te bereiken, dat, hetgeen thans is geschied, zij en blijve een waar schuwing voor de toekomst, en zulks lot hooglioudkig onzer justitie, tot hooghouding ook der gezonde psy chiatrie. HEEMSKERK CONTRA KUYPER „Hot Huisgezin" schrijft Een staatsstuk gaat natuurlijk niet met een krant poleiinseeren. Dat past niet. Maar een enkelen keer vindt men tusschen en ook wel in de regels toch wei een brokje polemiek. Zoo kwam dezer dagen Minister Heemskerk tegen dr. Kuyper op. Dat wil zeggen de Memorie \uu Antwoord op de algemeene beschou wingen over de Stautsbegrooting be vatte «-en zinnetje als antwoord op een stelling in de „Standaardopge zet. De stelling, dat de Minister-presi dent in een coalitie-Kabinet de leider der coalitie behoort te zijn. Hiervan zegt do Memorie van Ant woord liet Kabinet heeft de leiding van 's lands zaken te voeren in overeen stemming niet zijne beginselen en derhalve in den geest der coalitie. In dezen zin kan gezegd worden, dat de leiding der coalitie van het Kabinet moet uitgaan. Hiermee gaan we graag en volko men accoord. Maar dit is heel iets anders dan wat de „Standaard" onder leider der coalitie verstond. liet ministerie regeert in den geest der coalitie, zeker, natuurlijk. Maar niet de president van den Mi nisterraad heeft de leiding der Ka merclubs van de coalitie. Het doet ons pleizier. dat Minister Heemskerk niet instemt met de on- Nederlandsche gedachte, door de „Standaard" voorgestaan. Onze zeden passen niet bij een der gelijk leiderschap. En een dergelijk leiderschap is ook volmaakt onnoodig om de noodzake lijke voeling en overeenstemming tus schen regeering en Kamermeerder heid te be\orderen en te onderhou den. HET ONTSLAG-VAN DEN BOSCH. Het uitvoerig antwoord, dat Mi nister Wentholt op de vraag van den lieer De Meester heeft gegeven, geeft liet „Dagblad van Den Helder" aan leiding tot de onderstelling, dot de Minister met het ontslag van vice- admirna.1 Van den Boscli verlegen zit en zich wil dekken achter een groot vertoon van woorden. Het blad schrijft o. a. Ook de Nat. Chr. Off.-Ver. had zich toch aanvankelijk op het stand punt geolaatst, dat een dergelijke taak als de behartiging van de gees telijke belangen der Marine aan de officieelc kerkgenootschappen be hoort te worden opgedragen. En nu de kerüeroad van Helder zich aan biedt, wil de Minister in eens niet meer van dergelijke corporaties hoo ren, maar alleen subsidie verkenen aan particuliere vereenigingen. Nog maals waarom Y Omdat de kerke- raad van Helder vrijzinnig is Hier ligt de knoop. Ware de Minister in gegaan op dc bereidverklaring van genoemd college, er zou geen slacht offer gevallen en geen onrust in ma rine-kringen verwekt zijn. Maai' de vrijzinnigheid van Helder's kerke- raad werkte bij de Nat. Christ. Off.- vereeniging en den Minister, door ge noemde orthodoxe vereeniging be- invloed, als de roode lap op den stier, en het kerkgenootschap, eerst als noodzakelijke voorwaarde ge steld. moest vervangen worden door een.... particuliere vereeniging. Wel nu, die is onmiddellijk bier ter plaat se opgericht, onder den naam van „Geestelijke Bijstand", is Koninklijk goedgekeurd en heeft zich, op grond van 's Ministers toezegging in de Eerste Kamer, tot Z. Exc. om subsidie gewend, maar ook die heeft evenals de kerk, niets gekregen. En weder waarom Omdat ook deze vereeni ging vrijzinnig is. VICE-ADM1BAAL VAN DEN BOSCH. Dc Haagsche correspondent der Tel. schrijft: Er wordt gemompeld, dat er eeoige strijd zou zijn tusschen hetgeen de minister van Marine over de ontslag neming van den viceadmiraal Van den Bosch aan de Tweede Kanier heeft medegedeeld, en de memorie, door genoemden vlagofficier bij den minister ingezonden, in dien zin, dat de heer Van denBosch voor zijn ver zoek om ontsilag een nog meer prin- cipieele reden zou hebben opgegeven, zoodat het incident met liet boek meer aanleiding dan oorzaak zou zija geweest. Ten einde zoo mogelijk hieromtrent iets te weten te komen, heb ik mij met die bepaalde vraag gewend tot den vice-udmiraal, die zich in do residen tie heeft gevestigd. De heer Van den Bosch, overigens de welwillendheid, zelve, verklaarde mij echter aan nie mand anders dan aan de regcering over deze zaak inlichtingen te kunnen geven. Het speet hem reeds, dat som migen van zijn ontslagneming een politieke zaak maakten, wat absoluut niet zijn bedoeling is geweest. Het geldt hier, zoo zeide hij, een gewe tenskwestie, waarover de regeering volledig is ingelicht. Wensóht dus de volksvertegenwoordiging of wie dan ook nader te infarmeeren over de gebeurtenissen, dan richte men zich tot de regeering. De vice-admiraai zou zich echter van het geven van in lichtingen volstrekt onthouden. Stoomvaartberichten STOOMV.-MAATSCHAPPIJ. NEDERLAND. Het st. Koning Willem II (thuisreis) arriveerde 18 Nov. te Lissabon. JIct stoomschip Koning Willem II (thuisreis) vertrok 18 November van Lissabon. Het stoomschip Koning Willem 111 (thuisreis) vertrok 19 November van Singapore. Het stoomschip Oranje arriveerde 19 November van Amsterdam te Ba tavia. Het stoomschip Timor, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 9 No vember van Triest. BON. HOLL. LLOYD. Ilct st. Delfland (uitreis) vertrok 18 Nov. van Las Palmas. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het stoomschip Besoeki (uitreis) ar riveerde 19 Nov. te Sabang. Het stoomschip Malang (uitreis) arriveerde 19 Nov. te Port Said. Het stoomschip Wilis (uitreis) pas seerde 19 November Knap del Arini. Het st.. Goentoer (thuisreis) passeer de 18 Nov. Kaap del Armi. Het st. Medan (uitreis) vertrok 17 Nov. van Southampton. Het st. Tabanan vertrok 19 Nov. v. Rotterdam naar Batavia en was te 2 uur 30 nam. in zee. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Het st. Potsdam vertrok 19 Nov. v. Rotterdam naar New-York met 50 le kl., 200 2o kl. en 469 3e kl. passagiers en was te 5 uur vm. in zee. 1 lot stoomschip Soestdijk arriveer de 19 Novemjjer van Baltimore te Newport News. STOOMV.-MAATSCHAPPIJ OCEAAN. liet st. Rhipeu3, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 17 Nov. Perlm. Het st. Deucation, van Singapore n. Amsterdam, vertrok 19 Nov. van Lon den. liet stoomschip Prins Willem I ver trok 18 November van New-York naar Paramaribo. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Amsterdam, L. J. van Moorst, koper slager, te Bussuni. Rechler-commissa- nir. J. T. F. Tel ting, curator; mr. A. F. M. E. Kuinders. A. Scppen, aannemer, te Hilversum. Rechter-comniissaris mr. J. T. F. Tel- ting; curator: mr. C. Thors. Dordrecht, J. G. H. Beelenkamp, photograaf, te Dordrecht. Rechtercom missaris: mr. G. Sluis; curator: mr. K. K. Douw van der Krap. Maastricht, F. Pepels, indertijd han delaar in bouwmaterialen en wonende to Stein, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats en zonder bekend be roep. Rochter-commissaris: mr. E. Du- moulin; curator: mr. J. J. H. Klijnen. Middelburg, M. vnn Zweeden, bak ker, te Goes. Rechter commissaris: mr. G. F. baron Thoe Schwartzenberg en Holienlansberg; curator mr. P. Die- leman. Zutphen, II. J. ten Cate schilder te Apeldoorn. Rechtercommissaris: mr, J. II. de Vries, curator: mr. W„ Wiersma. Heerenveen, J. Mulder, bakker te MunnikcbCuren. Rechter-commissaris 11. de Greeve. Opgeheven: L. van Wijk. handelaar in verstane panden, Amsterdam. Cli. de Boer, koopman te Zeist, ge handeld hebbende onder don naam van Internationale Pharmaccutische Chemische Fabriek. J. ten Cate, schilder te Apeldoorn. Geëindigd. J. Bosscher, schoenmaker, te Schild volde, A. Luimes, landbouwer in den Noor- dijk onder Neede. De nalatenschap-M. C. F. Spoor, te 's-Gravenhage.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 8