NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8411 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 23 november 1910 a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V ERTENTI ËN: p2r drie maanden: Van 15 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem l.A> Haarlem van 1—5 regels ƒ1— elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) J-^9 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Afzonderlijke nummers0.02J.j V S|^b«r u GeJlustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0 0.37H Radactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. - de omstreken en franco per post „0.45 IntercommunaalTelefoonnummerder Redactie600en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon inferc. 6229. NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA J50NDERDAG 24 NOVEMBER, kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Soc. Vereeniging: Concert „Doops gezind Zangkoor", 8 uur. Sint Bavo: Cursus In de R. K. ge loofd en zedenleer. Onderwerp: De leer der kath. kerk over de vereering der heiligen. Ridderstr. 24. Bijbellezing, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1257. Virtering of Inkomen. In de Maandagavond gehouden vergadering van het Haarlemsche de- parlement der Maatschappij van Nij verheid heeft de heer Mr. Joh. En schedé een inleiding gehouden over het belastingvraagstuk, in verband met de wenschelijkheid van de in voering eener plaatselijke belasting naar den omvang van het bedrijf Hot is altijd de moeite waard, ook voor wie het met de strekking er van niet eens is. te luisteren naar een betoog van Mr. Enschedé. De toe hoorders gevoelen, dat er de studie achter zit van een helder verstand en daarom te meer is het te bejam meren, dat dit punt van de agenda Maandagavond zoo weinig tot zijn recht is gekomen. Er ging aan de in leiding zóóveel vooraf, dat de spre ker eerst- over tienen aan het woord kwam waarschijnlijk is het daaraan toe te schrijven, dat zijn beschouwing over ons belastingstelsel in het alge meen uitvoeriger was, dan die over de plaatselijke belasting naar den omvang van het bedrijf, die toch fei telijk hoofdzaak was. Het late uur bracht nog een an dei- kwaad mee, namelijk dat de gelegenheid voor discussie moest worden beperkt tot het stellen van enkele vragen. Wie, zooais ik, principieel met den inlei der verschilde, moest dus wel zwij gen, omdat de tijd een uiteenzetting daarvan niet toeliet. Intusschen be- teekcnl uitgesteld hier niet verloren, daar de inleiding van Mr. Enschedé in het Tijdschrift zal worden opge nomen en daarna een punt van discussie uitmaken in een vergade ring van het departement, waarbij dan, hoop ik, do agenda minder over laden zal zijn. In afwachting daarvan wensch 3k hier reeds bij voorbaat een paai1 op merkingen te maken. Niet over de samenstelling van ons belastingwe zen, omdat daaraan een eenigszins uitvoerige sludie zou moeten vooraf gaan, waarvoor mij de tijd heeft ontbroken, maar alleen ovea- deze twee punten wat de beste maatstaf is voor een plaatselijke belasting en of inderdaad een belasting op het bedrijf naar zijn omvc g, panbeve- Jing verdient. Ik heb het in Haarlem meegemaakt, dat de verteringsbelasting werd af geschaft en door die naar het inko men vervangen. „Er was", zeide Mr. Enschedé, „een communis opinio, dat die verteringsbelasting niet deug de." Volkomen juist. Maar niet eeu algemeen oordeel, dut .evormd wordt door enkele personen, die zóó hard spreken, dat de anderen hun woor den in zich opnemen en welhaast denken, dat hei hun zclf-gevormde meeniug is neen. er was inder daad een langzamerhand opgekomen, overal doorgedrongen overtui ging, dat iemands vertering toch nooit strekken kon nis redelijke maat staf voor zijn draagkracht En daérom is bet toch te doen, uit te maken, welk aandeel van de algo- m-icne uitgaven aan een bepaald per soon zonder bezwaar kan worden op gelegd. Bij de Haarlemsche verteringsbelas ting bleek al spoedig, dat dit ideaal u de verte niet bereikt werd. Het •kon voorkomen, en het kwam ook inderdaad voor, dal gefortuneerde menseden, dis óf uit ouderdom, óf wegens persoonlijken voorkeur een hoogst eenvoudig leven leidden, in de openbare lasten minder bijdroegen dan personen met een beperkt inko men, die dat. geheel en al moesten uitgeven voor de opvoeding van hun kinderen. Daarbij kwam nog, dat de neiging tot belastingontduiking bij dit systeem hoogtij vierde. Er zijn uit deze periode documenten overge bleven. die voor ieder toegankelijk zijn, de gedrukte kohieren. Voor een paar kwartjes waren die te koop, ze deden dienst als adresboek en als tragi komische lectuur. Het was in derdaad verbazingwekkend, met wei- ke geringe sommetjes tientallen belastingschuldigen in hun levens onderhoud beweerden te kunnen voorzien en zoogoed als onmogelijk, hen van onwaarheid tc overtuigen. Moest da fiscus voor elk geval dc rekening van den slager opvragen, plus de huur-quitantie en de talloozc kleine betalingen controleeren, die in elk huishouden voorkomen Een zoo vexatoire methode zou geen jaar hebben bestaan, afgescheiden nog van de vraag, of men een aantal amb tenaren .had kunnen vinden, uitge breid genoeg om een dergelijk onder zoek in te stellen. Om die twee redenen dat verte ring geen maatstaf van draagkracht is en bovendien aanleiding geeft tot ontduiking, is de plaatselijke inkom stenbelasting in gevoerd. Zij gaf minder aanleiding tot onware opga ven, omdat het gemeentebestuur, dat wil zeggen voornamelijk de Commis sie voor de bezwaarschriften, rneor houvast had aan de elementen, die het inkomen samenstellen, dan aan die waaruit de vertering moest wor den opgebouwd. Van fabrikanten en kooplieden kon het vertoonen van hun boeken worden verlangd, van personen met een vast inkomen ge makkelijk geïnformeerd, hoe hoog het wel was. En wanneer toen bij de invoering van de inkomstenbelasting al dadelijk kloekmoedig aan de in gezetenen de opgave van hun inko men was gevraagd, zou men sneller tot de benadering der juiste cijfers zijn gekomen. Nu de Raad daartoe den moed miste, tastten B. en W., ik geef bet toe, aanvankelijk in donkel en deden dus menige verkeerde greep. Het mag niet ontkend wor den, dat zelfs op dit oogenblik, na dat de inkomstenbelasting dus jaren heeft gewerkt, het kohier nog lang niet is wat het wezen moet, maar dat het langzamerhand de waarheid meer nabij gekomen is, staat vast, en dat de aanstelling van den contróleur opnieuw groote verbetering zal bren gen, geloof ik zeker. Op den duur kan dus met dezen vorm van belas ting de volmaaktheid verkregen wpr- den. voor zoover die voor het pogen van den zwakken mensch bereikbaar Te eerder omdol nu weer een voorstel tot invoering van eigen aan gifte is ingediend, waarvan ik ver onderstel, dat het zal worden aange nomen. Volledigheidshalve mag er wel aan worden herinnerd, dat indien de ver teringsbelasting ware gehandhaafd, ^et percentage natuurlijk ln den loop der jaren zeer zou zijn ver hoogd en ver gestegen boven die van de inkomstenbelasting in ik mag zeg gen concurree rende gemeenten. Op velen, die ziel» minder in den grond slag -tan in het percentage verd'e- pen. zou dit een, voor Haarlem zeer ongunstigen, indruk hebben gemaakt. Ik geef dat niet als hoofdargu ment, maar een reden is bet toch wel. Het is eenmaal niet anders, zoo dra we spreken over een gemeente lijk belastingstelsel, dient tevens acht te w orden geslagen op wat in steden van gelijken rang, van gelijke soort op dit punt wordt gedaan. Deze over- eging is dus ook toepasselijk op een belasting op het bedrijf van gemeen tewege en maakt een van de redenen uit, waarom die belasting mij toe schijnt zeer gevaarlijk te zijn. Daarover hoop ik in een volgend artikel een en ander te doen opmer ken, terwijl ik mij dien te veront schuldigen, dat deze eerste beschou wing vrijwel alleen van historische beteekenis is. Hot onderwerp even wel noopt spoedig tot uitvoerigheid J. n. p. Stadsnieuws TUINBOUW EN PLANTKUNDE. In de tuinzaal van Café Brinkmann vergaderde Dinsdagavond de afd Haarlem van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De heer De Breuk had bericht gezonden zich nog niet sterk genoeg te gevoelen, een avondvergadering bij te wonen, weshalve de heer Voet presideerde. De secretaris, de heer M. J. F. Bolderuijk, bracht nog even de zaal. van de koloniale landbouwschool tei sprakeconferenties hebben plaats gehad en spr. hoopte, en geloofde, dal Haarlem en niet Deventer de uitverko ren plaats zijn zou. Vervolgens werd het woord gegeven aan den spreker van den avond, den heer E. TI. J. Cunaeus, die 't hebben zou over het behandelen van warme- kas-planten. Na eeniqe algemeene op merkingen over liet wezen en den aard dezer planten, het verwarmen van planten-kassen, en het materiaal, waaruit dergelijke kassen bij voorkeur dienen tc zijn saamgcsteld, ging spre ker wat dieper in op een aantal plan ten, die door fraaie bladeren of zeer schoone en groote bloemen uitmunt ten. Voor de pauze werden behandeld de adiantum farliense. de croton, de caladitim en de fittonia argironeura. In de rustpoos werden de planten gekeurd, die van de onderlinge ten toonstelling ingezonden waren. Die waren ditmaal zoo talrijk, dat de zaal wel in een bloemtuin herschapen leek. De commissie, die zich met het keuren belastte, bestond uit de hee» ron W. B. van Norden, J. J. van Cruyningen Sr. en J. T. Ch. Dix. De uitslag was, dat de primula's en cy clamen van den heer G. J. Boeschoten te Aerdenhout ieder een certificaat lste klasse, de stam-chrysanthen en de groot- en klcin-bloemigen van den heer J. Wallenburg te Bloemendaal twee certificaten lste klasse en één 2e klasse, en de chrysanthen van den heer C. van Blankensteyn een certifi caat eerste klasse verwierven. Bijzondere vèrmelding verdienden nog vooral om den vroegen tijd van 't jaar de azalea's, die door de fir ma Van Cruyningen buiten mededin ging ter opluistering ingezonden wa ren. De commissie \erklaarde hem een certificaat lste klasse waardig. Vervolgens was weer 't woord aan den heer Cunaeus, die nog de antu- rium schertzerianum, de euchares amaronïca en de stefanotis floribun- <ja besprak. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Lood gestolen. Een waker van den Nachtveilig heidsdienst heeft aan de politie mee gedeeld, dat een loodeu pijp is gesto len van het huis van deii heer De Breuk op het Spaarne, dat uitkomt in de Bannesteeg. Aanbesteding. Dinsdagavond werd door het Bur gerlijk Armbestuur ailiier aanbesteed: De levering van levensmiddelen, enz., gedurende liet eerste halfjaar 1911, en van diverse manufacturen, ligstroo, enz., gedurende het jaar 1911. Ingeschreven werd als volgt D. van Hamert en Zn., rijst, 17.20, gort 11.70 en 1U.30, groene zeep 17.73, soda 3.80, stroop 18 per 100 K.G., Patentolie (31 per 100 L. J. Kramer, Patentolie 0.315, stroop 0.18 5. P. van Heinert, rijst 18, stroop 21, groene zeep 19.50, Patentolie 0,37. A. Elfers Jr., gort 12.25 en (11.40, j>ea- H.L., rijst 17.85 en 17 per 100 K.G., groene zeep (5.70 per 30 K.G., margarine 0.7G en (0.70 jwjr K.G. Wed. J. Leupen en Zn., rijst (17.40, gort (7.90. stroop (0.21, groene zeep 0.17, soda (3.60, Patentolie (0,34. J. C. Keg, soda 3 50, gort 9.60 en 13.50 per H.L., rijst 15.60 en (17.20. J. N van der We ij den Lzn.. rijst (19.50 per 100 K.G., gort (8.05 j><?r H.L., groene zeep 18.50 per 100 K.G., soda (3.69. J. van Ier Laan, margarine 0.82 5 en 0.78 5. B. Serné Wzn., roomboter (1.39, margarine 0.84. H. F. Paulan, ligstroo 35 per 1000 K.G. TI. Kolderie Th.zn., ligstroo (30. P. Crama, zwarte Bajet (3.09, grij ze sajet 2.60. TI. A. Willenborg, zwarte sajet (2.75 en (3.20, grijze sajet (2.95. H. J. Koehorst, zwarte sajet 3.48, grijze sajet (3 22. Voor de verschillende manufactu ren werd ingeschreven door H. A. Willenborg, A. van der Laan en Co., H. J. Koehorst, Gcbr. Holt, en J. C. H. A. Braakman, voor diverse prijzen. Alle inschrijvers wonen alhier. Ie BACH-CONCERT. Tiet eerste der nieuwe reeks Bach- Concerten dat Dinsdagavond plaats had schonk ons opnieuw gelegen heid om de voortreffelijkheden te ge vielen van het Residentie-orkest on der leiding van Mr. Henri Viotta, eerelid der Haarl. Bachvereeniging. Als hoofdwerk had de heer Viotba de derde Symphonic (C.-mol, op. 78) van Camille Saint-Saens op het pro gramma gebracht. Dit werk, waarvan ik nhj geen vroe gere uitvoering ie Huarlem lier inner, onderscheidt zich, behalve door de adoptie van de in liet klassieke sym- pho me-orkest minder gebruikelijke instrumenten piano en orgel, ook door zijn vorm van de bekende vroe gere tounscheppingen op dit gebied. Schoon dan meer in schijn dan ic werkelijkheid. Door een verbinding van het Adagio aan het eerste Alle gro en een dergelijke samensmelting van Scherzo en Fniale schijnt het ge heel uit slechts twee groote en wèl- geevenredigde deeden te bestaan. De Syniphonie wordt beheerscht door een thema dat aan het „Dies irae" (uit het Gregoriaansche Requiem) herinnert. En daar zij is toegewijd aan de nagedachtenis van Liszt, ligt het eenigszins voor de hond de beide eerste deel en als treurmuziek bij Liszt's dood te verklaren, en in de laatste deelen het „Scherzo" en het heroïsch Finaio in C-dur een verheer lijking van den vereerden kunstenaar te zien. Is deze verklaring juist dan moet Saint-Saëus bij zijn groote talenten op velerlei gebied ook do gave der profetie bezitten. Want zijn derde Symphonic beleefden haar eerste uit voering te Londen in Juni 1886 en Liszt overleed den Sisten Juli van 't zelfde jaar. Ik voor mij ben dan ook meer geneigd de aanwending van het bovenbedoelde en nog een ander dei- gelijk motief eenvoudig te beschou wen als behoorende tot de levenssfeer van de in oe muziek gesymboliseerde persoonlijkheid. Maar laat ons hier bij niet langer stilstaan. De uitvoe ring dooi- het orkest was in hooge mate indrukwekkend en zou alleen nog iets aan volmaaktheid hebben kunnen winnen, wanneer de orkest instrumenten zich in den loop der uit voering niet een zij het ook nog zoo geringe zwevmg boven den diupason van orgel en piano hadden verhe ven. Daardoor verloor het overweldi gende C-durslot iets van zijn ver blindende klankstraling. Maai- toch, het was oen voluit magistrale uitvoe ring. En vooral niet minder magis traal was de interpretatie van Wag ner's Lohangrin-voorspel. Hier was 't genot dan toch geheel onvermengd en het laat zich niet denken dat dit su blieme muziekstuk ooit machtiger in druk zou kunnen maken dan het hier deed. De inzet van bazuinen en trom petten 't was om nooit te verge ten; en die heerlijke nazang klonk b!s een lied van bovenaardsche we zen Hier viel voor Liszt's „Prélu des" het slotnummer van het pro gramma niets meer te overtreffen. De soliste, mejuffr. Elena Gerhardt die voor een paar Jaren ook „Bach" is opgetreden gaf voor d» pauze drie „Gedichte" van Wagner en later een vier-tal (plus een als bis- pummar) liederen van Brahms de eorste met orkest, de laatste met pia nobegeleiding door mej. Paula Heg- ner. De voordracht van deze zangeres trof ons ook nu weer door de muzi kale warmte en door pracht van dic tie. Dit laatste kwam voornamelijk aan Wagner's liederen ten goede, maar ook aan Brahm's zangen gaf juist dat intensief zeggen een som tijds ongekende innigheid. De begelei ding bleek bij mej Hegner in uitmun tende handen te zijn. PHILIP LOOTS. 60-JARIG HUWELIJKSFEEST. Zondag 11 December as. hopen de echtelieden Gerrit Smit, oud 85 jaar, en Susanna Maria Verhagen, oud 80 jaar, wonende aan den Burgwal No. 55 E, hun 60-jarig huwelijksfeest te vieren. De beide oudjes zijn nog kras voor hun leeftijd, hebben acht kinde ren en een groot aantal klein- en achterkleinkinderen. Smit was vroe ger werkzaam op de botarfabriek van de firma Cohen en Van der Laan, en geniet daarvan een klein pensioen, waarmede rij echter zeer dankba-- sijn. STRAF VÓÓR DE UITSPRAAK. Het heeft menigeen verwonderd, dat het bestuur van den Neder], Voet balbond, vóórdat het de meening der Commissie van onderzoek kent, feite lijk een straf oplegt aan het veld van de H. F. C. Haarlem. Immers al bestaat de mogelijkheid, dat de returnmatch, de tweede wed strijd tusschen H. F. C. en Haarlem, naderhand op het Haarlem-veld zal worden gespeeld, o p d i t oogenhlik beschouwt iedereen de verandering van veld als een straf van den Bond, waarvoor meent men pas reden zou zijn, zoodra gebleken is, dat in derdaad liet bestuur van Haarlem hoeft nagelaten wat het behoorde te doen, of het publiek een lesje ver dient. Wat het Bondsbestuur nu doet is een navolging van de militaire recht spraak, eerst straf doeai ondergaan, dan meedeel en of die terecht was op gelegd, een systeem, waarmee buiten het leger toch niemand zich behoorde in te laten. Merkwaardig is het, dat de verwis seling van veld ook de instemming van het H. F. C.-bestuur niet heeft. De plaatselijke wedstrijd moet altijd een belangrijk deel opbrengen ven de groote kosten, die eerste klasse clubs tegenwoordig liebben op te brengen. Om die reden Ie tijd noodig om voor af reclame te maken, die tijd no Is hier te kort toegemeten, al is het Bondabeetuur binnen den reglemen tair bepaalden tijd gebleven. Ontevredenheid derhalve overal, die vermeden zou zijn, wanneer het Bondsbestuur zich niet overhaast, maar rustig op het rapport der Com missie van onderzoek gewacht had. Daarna zou het seizoen is pas aan don gang er nog tijd genoeg zijn overgebleven om te straffen als het moest. HANDELSSCHOOL. De leerlingen van de laagste klas se der Handelsschool brengen heden, onder geleide van den Directeur en vergezeld van een viertal leeraren, een bezoek aan de suikerfabriek te Halfweg; Donderdag aan de Haarlem sche gasfabriek. Tegen St. Nikolaas. Voor banketbakkers zij het een waarschuwing, dat de politie hun col lega G. W. van S. ln de Kleine Hout straat heeft bekeurd wegens het laten werken van een jongen beneden de 16 jaar na gezetten tijd. Nu het druk gaat worden met den St. Nikolaas en de banketbakkers han den te kort komen, let de politie bij zonder op deze overtreding. Vooruitgang. In de j.l. gehouden jaarvergadering van de Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Vooruil- gang" werd besloten het dividend voor de bakkerij vast te stellen op 8 pCt en voor de afdeeling Kruide nierswaren 2 pCt. korting te geven. Na e enige discussie werd besloten tot het instellen van een pensioen fonds voor hel personeel, op 65-jari- gen leeftijd. De aftredende bestuursleden, de heeiren W. J. A. Bremer en J. D. Boes en de heer M. H. Groenendaal, com missaris, werden herkozen. Vervolgens werd de steun uit het fonds voor de Arbeidersbeweging vastgesteld. Nog werd besloten een bedrag be schikbaar te stellen tot vergoeding van het bestuur en toezicht. In 1910 werden o. a de volgende bedragen uitgegeven aan het sociaal weekblad „De Volks stem" 50 de zaugvereentging „De Stem des Volks" 87.90 Café Gebouw de Vooruitgang in de Smedestraat, i75 staking in Zweden 25 biblio theek 175 werkloozen in Haarlem 100 staking grondwerkers Amster dam (25; uitsluiting Enschedé (25; comité voor afschaffing nachtarbeid 10tooneelvcrcen. „Voorui'gang" (20; muziek vereen. „Vooruitgang" 20 te ramen f 712.90. Faillissement Door de Arr. Rechtbank alhier ls bij vonnis van 23 November 1910 in staat van faillissement verklaard A. G. de Wolf, vroeger bakker te Alkmaar, thans wonende te Bever wijk. Rechter-commissoris Mr. W. H. van Nes van Meerkerk. Vrije en ordeoefeningen. Te Amsterdam zijn geslaagd de da mes: A. van Paasseu, A. J. Rienks, en E. G. J. Ruth te Haarlem Mr. J. LIEFT1NCK. Onze stadgenoot ls bij resolutie vatt den Min. van Koloniën ter beschik king van den G.-G. van Ned.-Indid gesteld, ten einde te worden geplaatst bij den burcaudienst, waaronder be grepen de dienst ter griffie van het Hooggerechtshof en van Eur. of ïnL rechtbanken. Mr. J. Lieftinck is eeu bekend sportman, niet alleen als ijverig be oefenaar van verschillende vormen van sport, maar ook als organis.it >r trad hij op den voorgrond Zoo wer den door zijn toedoen op 21 Juni 1908 tiier ter stede de vóórwedstrijden van de Olympische spelen te Londeu met den fameusen Marathon-loop gehou den ook had hij deel aan de "orga nisatie van het voeibai-elftal „De Zwaluwen". Mr. Lieftinck was een uitstekend cricketer, hockey- en bandy-speler ca schaatsenrijder. Hij maakte o. a. den tochi mee van de hockey-spelers naar Davos. en reed mede in den vormaard geworden EJf-stedentorlit door Friesland. Mr. Lieftinck is bestuurslid un eenige sportvereenigingen, o. a. secre taris van de Hockey- en Bandv-club van Haarlem en Omstreken. Van !t Kantongerecht Mr. J. H. M.. advocaat en pro cureur te Bloemendaal, heeft op den 19en October "s namiddags kwart vóór twee met een rijwiel door het Bloe- mendaalsche Bosch gereden op we gen, waarop het fietsen volgens daar geplaatste borden verboden was De buitengewoon gemeente-veldwachter Tweehuysen heeft tegen den wielrijder proces-verbaal opgemaakt, zeggende „Je rijdt temet de borden om." Mr. M. bevestigde op den In het verbaal aangegeven datum door 't Bloemendaalsche Bosch gerede u te hebbenmaar hij heeft dit gedaan zonder te weten of hij zich hl dan niet buiten de rijwegen bevond. Spr. ont kent, dat op blijkbare wijze wordt aangeduid, dat het verboden is op ze kere paden te rijden. De verbalisant verklaart het tegen deel hij zegt, dat aan alle ingangen van 't Bosch borden geplaatst zijn. Het geval was hier, dat gereden werd van de Molioan naar de Koepellaan, wat ook verboden is. Bekl. wees er in de eerste plaats op. dat de verbalisant ruw is opgetreden. Later toen hij er expres naar is gaan zoeken is het hem gelukt bor den te ontdekken. Daarop staat ech te rgeen eenvoudige verordening van rlj-verbod, maar een lieel verhaal, dat begint met een verbieden van 't neer werpen van vuilnis. Niemand heeft lust of tijd! het stuk ten einde te le zen .Heel op 't laatst komt eerst iets over de riiwielen. Dan staan er wel borden, waarbij het door het. bosch rijden verboden gesteld wordt, maar dat heeft spreker ook niet gedaan hij heeft Blechts over de paden gereden, en volstrekt niet tus schen de stammen door, waarop het verbod toch doelen moet. Mr. M. merkt verder op, dat hij meermaten den weg in den zomer langs reed dan evenwel is in "t geheel niets van een bord te zien de bladeren onttrekken het geheel aan den blik. Spreker legt een tweetal foto's over, die de situatie verduidelijken. De ambtenaar van 't O. M. vroeg een uitstel van acht dagen, om zich persoonlijk van den toestand op de hoogte te kunnen stellen. VERBODEN RIJWEG. Het vler-wieiige motor-rijtuig G. 421, toebehoorende aan C. W. te Amster dam, reed op den 31eu Juli van dit jaar door de Middendorpsstraat te Santpoort hoewel de volgens de mo tor- en riiwielwet aldaar geplaatste borden, zulks verbieden. De heer Frans Netscher, langs wiens huls de automobiel reed, heeft de In zittenden nog gewaarschuwd, maar zij lachten daar wat om en reden door. De ambtenaar vroeg 20 boete sufcs. 4 dagen hechtenis. IN DE DUINEN. De duinen worden 8 nachts 'door stroopers onveilig gemaakt, en de Jachtopzieners hebben heel wat moeite deze meereudeela zeer gladde vogels te vangen. Vanmorgen stond de bekende V. te recht, beschuldigd op den 5en October met een carbid-lantaarn een ander bij 't stroopen behulpzaam te zijn ge weest. Teen de getuigenis van twee politie-mannen in, ontkende beklaag de pertinent, de persoon met den lan taarn geweest te zijn. Wel bevond hij zich dïgn nacht in de duinen, maar op een geheel andere plaats. En hoe is het mogelijk vroeg hij een per soon te bekeuren, die achter een brandende lantaarn staatdien kan inen niet eens zien. De veldwachters kwamen echter meedeel en, dat het op het oogenblik, dat zij V. zagen, het was vijf uur

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1