Piemie voor ooze Geabonneerdeu. BOON'S Humoristischen Scheurkalender jsosr NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Zestien cents BOON'S Humoristischen Scheurkalender 28e Jaargang. No. 8414 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 26 NOVEMEER 1910 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: PEf* Dp,E maanden: ^an 5 reSeIs 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem J L2U Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der fgnrStfJo B'j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. - j-f9 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederlandtt 13) 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant B' Aizonderlijke nummers0.02VS j '«M «r r» j A n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37Kfiuactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <S>cü* Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Evenals vorige laren, stellen w|j ook nn weder verkrijgbaar, zoolang de vnorraad strekt uitsluitend voor Geabonneerden op ons blad een zeer fraaien voor 1911, met keurig schild In kleuren, voor den prijs van mits afgedaald aan ons Bureau GROOTE HOUTSTRAAT 53. 0nd8rstaandu BON mout daarbij worded overgelegd. DE ADMINISTRATIE. VCOR EEN FRAAIEN als Premie voor Geabonneerden op Haarlem s Dagblad tegen betating van 16 cents. Ditslnitend af te balen aan ons Bnreau. IJil MJMMIÜU BESTAAT UIT TWEE EN TWINTIG BLADZIJDEN. EEUSiE BLAD. AGENDA ZONDAG 27 NOVEMBER. Schouwburg: N, V. Het Tooneel: Adam in Ballingschap, 8 uur. De Kroon: Nod. Operette-Ensemble: De Doliarpriuses, 8 uur. Soc. Vereen tging: Bioscoopvoorstel lingen, 2 en 8 uur. Brongebuuw: Soirée Dansante, 8 u. Proveniershuis: Tentoonstelling, 10—1 uur. KI. Vereentging: Specialiteitenvoor stelling, 7 1/2 uur. Stoolstecg 6: Volkssamenkomst, 8 uur. MAANDAG 28 NOVEMBER. Soc. Vereeniging: Concert Jacob Kwast, 8 uur. KI. Vereeniging: Sint Nicolaasfeest. B uur. ütadsnieuws O tn Ons Heen. In het Vierde Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „J. B. Schuil", in de rubriek Om Ons Heen. IJSCLUB VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Vrijdagavond hield de IJsclub haar gewone, jaarlijksciie algeuieene ver gadering onder voorzitterschap van den Inter T. L. van VVagtendonk. In het jaarverslag van den secre taris, Mr. W. P. Vis, werden deleden herinnerd aan de omstandigheid, dat de oaun in den winter van 190910 geen enkelen dag geopend heeft kun nen zijn, wegens gebrek aan vriezend weer. Het aantal leden is, natuur lijk in verband hiermee, verminderd van 702 tot 567. Voorts wordt hulde gebracht aan de afgetreden bestuursleden, de hee- ren Zeewoldt, Arrlens en Suringar, van wie de eerste wegens zijn bijzon dere verdienste tot eerelid is be noemd. In verband met het ontbreken van Ijs is de stand der financien niet gunstig. Ten onrechte wordt veron dersteld, dat een ijsclub financieel profiteert wanneer er geen ijs komt. liet tegendeel is waar de ontvang sten zijn dan veel geringer en een zeer groot deel van de uitgaven gaat door. Over 1909'10 werd ontvangen 2245.75, uitgegeven f 2177.53 1/2, zoo dat het jaar een batig saldo oplever de van 68.21 1/2. De ijsclub heeft evenwel een schuld van f 1875 47. De penningmeester hoopt dan ook •voor dezen winter op ijs. Zi;n rekening is nagezien door de heeren A. S. Rijnicrse, G. E. Otto en G. A. van der Sleur, die bij monde van eerstgenoemde adviseeren tot goedkeuring, waartoe onder dank zegging aan den penningmeester, den heer J. Oolgaardt, wordt besloten. Merkwaardige staaltjes worden nu van de bestuurstafel medegedeeld over- de wijze, waarop welgezeten personen zich onttrekken aan het beluien van hun contributie. De pen ningmeester deelt het geval mee van een hunner, die zelfs, na daarover tweemaal een schriftelijke uiteenzet ting te hebben ontvaugen, nog niet bleek iu te zien, dat wie niet o p t ij cl bedankt heeft, het diploma bij de aanbieding aan huis behoort te betalen en met naderhand, als er ijs komt, bij den ingang van de baan. Uitdrukkelijk werd er op gewezen, dat zoodoende de leden het financieel bestaan van de ijsclub zeer moeilijk maken. Uit do gedachtenwisseling bleek, dat royement bij niet-betaling in hei reglement niet staat vermeld. Wil men dat, dan is natuurlijk regle mentswijziging noodig. Dagvaarden tot betaling is het eenig mogelijke. Daartoe werd nog niet besloten, maar wel aan het. bestuur 't verzoek gericht, deze zaak nader te overwe gen. Voor het nazien der rekening van den penningmeester over het vol gend jaar werden benoemd de heeren A. Bijvoet Jr.. W. Gehrels en A. S. Rijnierse tot hun plaatsvervangers de heeren II. Roessingh Jr., G. Bak ker en W. Rijnierse. Ten slotte werd medegedeeld, dat de baan onder water is gezet en ge deeltelijk reeds mooi bevroren was. Baden. In hot douchebadhuis aan den Kou- denliorn zijn in de afgeloopen week 658 baden genomen in dat aan het Leidsche.pl ein 982. 100-j arig bestaan. Men meldt ons De firma F. Th. Everard viert op 30 November a.s. haar 100-jarlg be staan. De zaak werd opgericht in 1810 door den heer Franciscus Theodorus Everard, die tot 1879 chef dor firma was. Do heer Petrus Franciscus Johan nes Everard was firmant van 1860 tot 1890. De tegenwoordige firmant, de heer Franciscus Theodorus Everard Jr., is sedert 1890 eigenaar der firma. WOESTDUIN. Naar wij vernemen, moet er een plan bestaan, om de mooie renbaan te Woestduin te behouden. Van par ticuliere zijde moeten pogingen wor den aangewend, om die baan voor het volgende jaar te buren, een bestuur en een jury samen te stellen van des kundigen en des Zondags meetings te gevêu, welke gehouden zullen wor den onder de reglementen der N. H. en R. V. LN. S.") Gemeenteraad. Woensdag vergadert de Gemeente raad om half 2. EEN NIEUWE BANKINSTELLING. Naar men ons mededeelt, is te Haarlem de opricotingsakte gepas seerd van eene nieuwe bankïnstel- ling, welke onder dsn naam van de „Spaaroe-Bank" dezer dagen z-al worden geopend. Het maatschappelijk kapitaal is groot 500 000 gulden, waarvan voor- loupig 250.000 gulden geplaatst is en volgestort. Elect riciens. Men schrijft ons Onder leiding van den Algem. Me- taalbewerkersbond, afdeeling Haar lem, vond gisterenavond een verga dering plaats van electriciens, ter be spreking eener betere loonregeling en I verdere wenschon. De Bonds-secretaris, P. Danz, uit Amsterdam, zette naar aanleiding der in Amsterdam gedane verzoeken door de electriciens, welke door de patroons-organisatie aJdaar gunstig zijn ontvangen, het plan der actie uiteen. Verschillende wenken werden door de al nvezige electriciens gegeven. Besloten werd een vervolg-vergade- ring te houden, waar een definitief plan zal worden vastgesteld en dit daarna aan de patroons zal worden aangeboden. LIEDERTAFEL H A A RLEM's ZANG GENOT. Op de gisteravond gehouden verga dering van bestuur en comité, is be sloten, de uit te voeren omvangrijke koorwerken op de Jubileumsdag van den heer N. H. And nessen, te doen uitvoeren met orkest. Dit concert zal waarschijnlijk plaats hebben in de eerste helft van Februari 1911. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID De tentoonstelling van Noorsche huisvlijt verheugt zich steeds in de le vendige belangstelling van talrijke bezoekers. Dinsdag 29 November zal de eerste openbare praktisch weef les met toelichtingen betreffende de verschil lende op de Tentoonstelling aanwezi ge weefsels gegeven worden. De les za] in twee afdeelingen plaats heb ben; de eerste zal van 23, de tweede van 34 uur gehouden worden. Zondag is het Museum tegen ver minderden prijs toegankelijk. Fiets weggenomen. Uit een open loods aan de Schouw tjeslaan is een rijwiel weggenomen, dot toebehoorde aan den timmer mansknecht G. S. „HET RASKONIJN." Donderdag j.l. hield de Haarlem- sche Konijnenclub 't Raskonijn in haar vereenigingslocaaJ een gewicht- wedstrijd voor groote rassen. De uitslag was als volgt: Vlaamsche reus, remmen, le prijs: G. Stouten; 2e prijs S. Smit. Vlaamsche reus, voedster, le prijs: Philips, 2e prijs G. Stouten, 3e prijs S. Smit. Lotluriuger voedster, jong, le prijs G. Stouten, 2e prijs Philips, 3e prijs M. Covers. Lotliaringer voedster, oud, le prijs: M. Covers, 2e prijs G. Stouten, 3e pr.: A. Kots. lste eereprijs zwaarste konijn M. Govers, gewicht 15 pond 1 ons; 2e eereprijs G. Stouten, gewicht 15 pond 8/10 ons; 3e eere prijs Philips, ge wacht 13 pond, 3 ons. Na afloop bield de heer W. Eene naam een bespreking over den teelt van raskonijnen. C. Fraksel! Magdalenastraat No. 3 zwart, een portemonnaie met In houd. H. Remee, Gierstraat 76, een kin derbontje. Hel Bureau van politie, een gou den medaillon. J. Vonk, Amsterdamstraat S2, een beursje niet inhoud. A. Tros, Oranjeboomslraat 63, een passer. J. Wagner, Dijkstraat 14, eenige schroeven aan een touwtje. H. Kuring, Dr. Leydsslraat 67, een kinderschool. A. van Duivenbode. Sacnredam- straat 47 rood, een oorbelletje. L. Wormer, Zomervaart 18 A, een lorgnet in étui. A. Komen, Grebberstraat 38, een ceintuur. C. v. d. Veldt, Gen. Joubertsfraat 43, een zakje met breiwerk. Het bureau van politie, een étui met rozenkrans. (Zie verder Stadsnieuws onder laat- ite berichten). Uit de Omstreken Gestaagd le Amsterdam de dames J. M. G. IJzerman, van Bloemeu- daal, en A. H. de Zwart, van Haar lem. Tusschen Zijlweg en Kle- verlaan. Nu de Drug aan den Juiianaweg hersteld is, is het \erkeer weer open, al blijft de „geheelde" plek in het voetpad voorloopig afgesloten. Bin nenkom worden aan tien nieuwen weg onder Bloemendaal eenige hui zengroepen gezet. Zeker omdat het uitzicht verloren raakt, hebben en kele bewoners der Delftstraat hun woning verlaten. Bij de Delft Westelijk van het Kle verpark bouwt de Coöperatieve Wo- ningvereeniging Delftzicht een hui zengroep. Het laatste huis aan den Schotersinge) tusschen Kleverpark en spoorbaan is ook onder den kap. De dwarsstraten Verspronckweg en Van der Vin nest raat winnen door aanbouw steeds in lengte. De riool werkers, voor eenige dagen vertrok ken, zijn nu wederom aan het werk. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Het bureau van politie twee huls sleutels. C. Turkenburg, Grebberstraat 32, een portemonnaie met inhoud. S. Bakker, Zomervaart 21 F, een kinderhandschoen. J. Henneveld, Glasblazerstraat 7, een hangslot HAARLEMMERMEER. De 12-jarige zoon van den arbeider Roodzant, alhier, die met zijn broeder paarden moest halen uit den LI pol der, joeg aan den IJ weg, nabij Half weg, de paarden een beetje op, en kreeg toen op het onverwachts van een jong paard een klap in de zijde, waardoor de knaap bijna onmiddel lijk, op de plaats zelve, dood bleef. Zijn lijk werd binnengedragen bij zekeren Kempe aldaar en door don inmiddels ontboden geneesheer van Halfweg geschouwd. Nog dienzelfden dag had de over brenging van het lijk naar de ouder lijke woning aan den Sloterwog plaats. HOUTRIJK EN POLANEN. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn herkozen tot ouderling de lieer J. Wils en tot diaken de heer J. Cos bij herstemming werd tot lid van het kiescollege herkozen de heer L. H. van Essen. HEEMSTEDE. Men schTijft ons: Een genotvollen avond brachten wij gister door in het Kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente. Een vrij talrijke schare was er ge komen om te genieten van zang en muziek. Koorgezang, solozang, viool en orgelspel wisselden elkander aan genaam af. Na opening met gebed, zotte Ex Animo, de Gein. Chr. Zang- vereeniging alhier, in met een vrij goed gezongen koor „De Morgen" van Fred. J. Roeske, waarop twee solo's volgde van mevrouw Van Eiber gen Santhagens—Waller. Het „Largo" voor viool van Nardini door Baro nesse Van Tuyll van Serooskerke Bereed klonk daarna loeerlijk door 't kerkgebouw, evenals later op den avond de zeer fijne aria van Tar- tlni. Met haar klankvolle stom zong de soliste nog vier nummers, waarvan twee van Bach, die, meesterlijk ge- zonzen, een machtigen indruk teweeg brachten. Wat evenzeer kan gei worden van „Ein altes Lobgesang van Christus Himmelffthrt" uit de 16e eeuw. Schoon was ook het slot koor door Er Animo gezongen „Bede om vernieuwing" van Spanheimer. De Kerstcantate van Cath. v. Rennes voor Kinderkoor bracht een aangena me afwisseling. T>e heer Biele, organist alhier, Öie solozang en viool begeleidde en ook nog een nummer op het orgel voor droeg. gaf blijk zijn instrument goed meester te zijn. Als gezegd: een genotvolle avond! Er Animo, die hem op touw zette, komt lof toe. te meer wijl zij, onbaat zuchtig, de baten voor een goed doel bestemde. SCHOTEN. Bij het nazien der collectebus van de trouwzaal bevatte dc inhoud ge durende de laatste 3 maanden van de gesloten huwelijken 10 89 1/2. De ze gelden zijn bestemd voor de alge meens armen dezer gemeente. /De Paul Krugerkade wordt geheel verstraat. Dit juichen wij toe, maar daar er des avonds geen lantaarns hij ojien gaten en weggebroken trot toirband zijn geplaatst, is men er niet gevrijwaard voor vallen. Toch staat er een gaslantaarn op dat ge- i deelte, die ook al eenige weken zijn licht niet verspreidt Wij hopen, dat het Dag. Bestuur hierop acht zal willen geven. Gisterenavond hield de onder-afdee- ling Schoten van de Noord-Holland- sche afdeeling „Het Witte Kruis" in het café van den Leer Staal, alhier, eene vergadering. De voorzitter deelde aan de leden mede, dat hij met Dr. Van den Berg, te Haarlem, een onderhoud had ge had, wat een overeenkomst tot op richting van een gezamenlijk© bad inrichting heeft bevorderd. De huur prijs voor een ligtent van Spaarn- dam bedroeg f 3 per maand. Door het bestuur werd voorgesteld bij den bode in het kwartier een ver plaatsbare kast te plaatsen en zijn salaris voor de vele werkzaamheden te verhoogen van f 10 op f 15. De bode, de heer Noveras, stelde voor, het bode-loon zoo te laten. Met meerderheid van stemmen werd het Joon op f 15 vastgesteld. Hierna werd het woord verleend in Dr. Neye, van Spaarndam, om te spreken over de „Kwakzalverij". Spreker zette zeer duidelijk uiteen, hoe kwakzalvers het voorzien heb ben op het geld en dat voor hunne praktijk veel bijgeloof noodig is. Na afloop zijner rede werden door verschillende aanwezigen vragen ge steld, die door spreker werden beant woord. Daarna dankte de voorzitter den heer Neye voor zijn nuttige en leer zame voordracht, en hoopte, dat ve len het goede daarvan zullen mede- dragen. Daar de vergadering niet bijzonder talrijk bezocht was, werd door den heer Rijs voorgesteld, deze leerrijke re/je, welke niemand mag missen, in dnik te laten verschijnen en aan de leden toe te zenden, opdat een ieder kan zien het, groote onheil en licha melijk gevaar, dat in de kwakzalve rij gelegen is. Voorts werd op voorstel van den heer Hooy verzocht, dat liet bestuur als lid van do Vereeniging tegen de Kwakzalverij zou toetreden, en het maandblad in alle café's ter lezing neer te leggen voor propaganda, het geen werd aangenomen. Ten slotte bracht de heer y. Leeu wen een woord vau dank aan den voorzitter, den burgemeester dezer gemeenie, en aan den neer Hooy, als penningmeester, die voor het laatst als zoodanig de vergadering bijwoonden, omdat met 1 Januari nieuwe bestuurders daarvoor in de plaats komen, voor het vele goede, dat zij van de oprichting af voor den bloei der vereeniging hebben ver richt. Voor deze woorden betuigde de voorzitter zijne erkentelijkheid. SLOTEN. Op den Aker weg is do wagen van den melkrijder van Schagen uit Haar lemmermeer, door het schrikken der paarden in de wegsloot terecht geko men; S. kwam met een nat pak en den schrik vrij, de paarden kregen velschillende kwetsuren, terwijl de wagen nogal beschadigd was. SLOTERDIJK. Tusschen hier en Halfweg is Vrij dag uit de wegsloot opgehaald het lijk van een bejaard man, armoedig gekleed, vermoedelijk zwerver; klaar blijkelijk had liet ai enkele dagen in die sloot, halverwege in het water Daar het voor de plaats van zoo overwegend belang ls, dat het con cours doorgaat, zal nogmaals een poging worden gedaan, om hel henoo- digde bijeen te brij gen en zullen de lijsten aan hen die ze nog niet hebben gehad, alsook aan hen dio reeds hel> ben geteekend. nog eens worden aan geboden. De commissie wekt voora'. do ne ringdoenden en overigens alle bur gers op, mede te helpen tot het doen doorgaan van dit concours wal naast voordeel ook voor do plaats ec-n eerezaak is, daar het kleinste plaats je in Noord-Holland dit concours kaD houden, wanneer het daartoe bij lo ting is aangewezen. Binnenland EEN GEMEENTE ZONDER RAAD. Men meldt ons Zoo hebben dan de twee laatste raadsleden, de heeren v. Vliet en v. Leeuwen, waarvan de eerste tevens wethouder is, hun ontslag genomen, zoodat er van de zeven loden geen meer over is. Men wist vooraf dat dit gebeuren zou, daar een der raadsle den in het openbaar als zijn raeening had uitgesproken, dal de inge-zete- nen. die nu eenmaal den burgemees ter niet zetten kunnen, de aftredende leden weder zullen herkiezen. Daii zullen zij hunne benoeming aanne men, op voorwaarde, dat de burge meester dan weg gaala, zo® denkt men het pleit te winnen. Met belangstelling ziet men uit naar het einde van deze onver kwikkelijke geschiedenis, DUITSCHE BALLON. Ongeveer 4 uur is gistermiddag een ballon met 4 Duitsohe heeren op een atuk bouwland achter het station te Gore urn neergedaald. Eerst had men eenige vereeefsche pogingen gedaan om te landen en was In aanraking gekomen met de Ijzerfabriek en eeni ge hoornen. De ballon werd na inge pakte te zijn met den trein vervoerd. HERZIENING VAN LOONSVER- HOOGTNG. Door den Ned. Bond van Clrriste- lijk-Protestantsche post- cn Tele- graafheombten Door Plicht tot Recht is een adres aan den Minister van Waterstaat gezonden, waarin ver zocht wordt om herziening der voor gestelde loonsverhooging vnn het la ger personeel der posterijen. Het lijk dat geen aanduiding om trent herkomst aangaf, is per bran card naar do begraafplaats hier ge bracht. IJMUIDEN. Coöperatieve lJshandeL Gistermorgen vergaderde de IJmui- der ischhandelvereeniging te IJmui- den, tor bespreking van de vraag, of het nut zou hebben over te gaan tot het bouwen van een coöperatieve ijs fabriek. Met op één na algemeene stemmen werd tot de oprichting van zulk een fabriek besloten. Tegelijker tijd werd aan eene commissie van drie leden opgedragen de plannen nader uit te werken. Het moet de bedoeling zijn, niet al leen ijs te fabriceeren, om tn eigen behoefte le voorzien, doch ook voor de levering aan particulieren en vis- scherijschepen, die de haven bezoe ken. Muziekconcours. De commissie, welke zich belast heeft met do voorloopige maatregelen tot het houden van een muziekcon cours van don Prov. Noord-HoJl. Bond van Harmonie- en Fanfare korpsen in Juui van het volgend jaar, bericht dat de rondgang met inteekeni lijsten heeft plaats gehud, doch dat het bedrug waarvoor door de burgerij ls geteekend, in de verste verte niet toereikend is, om de kosten aan het concours verbonden to bestrijden. Letteren en Kunst De Wognummers. Naar ons wordt meegedeeld heeft de gemengde Wognumsche zangver- eeniging „Jacob Kwast" een contract afgesloten met de Quinlon Internati onal musical Ageney te Londen, om eenige concerten in het laatst van Februari te Londen en andere steden van Engeland te geven. PISuISSE EN BLOKZIJL Men schrijft ons: Aan een particulier uit Medan ont vangen schrijven antieenen wij, dat op een Zaterdagavond 29 October dor de Vereeniging „Gezelligheid in Deli" gegeven soirée, do heeren Pi- suisse en Blokzijl optraden. Zij hadden beiden veel succes. Den 12en November zouden zij hun ofscheidsvoorstelling in Medan geven om dan naar Japan en China zich t« begeven. TIJDSCHRIFTEN. Het laatst-verschenen nummer van „Pak me mee" bevat als voorplaat een portret van Prof Mr. J. A. Yan Ha mel, die In de Papendrechtsrhe straf zaak als verdediger opgetreden is. Verder Overstroomingen. De Ri valen. Louis Bouwmeester. Mo des die niet opgingen „813", ro man van Maurice T-eblane. Ons Prinsesje. Portretten. Snort en Wedstrüden REGEERINGSSUBRIDTE VOOR SPORT IN FR ANKRIJK. Iir Frankrijk wordt aan subsidies Ran diverse sporllichnmen per Jaar door de regeering 250.000 francs be taald. Hiervan krijgen een 2-tal schietbonden samen reeds 87 000 fres. Verder krijgt de U. S. F. S A. de bond voor athletische sport, wanron- der ook voetbal ressorteert 10.000 franss, en de Nationale Zwembond 2500 francs.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1