NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. ClariMs Huwelijk. 28e Jaargang. No. 8414 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 26 NOVEMBER 19iO B HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: u PEt* °R,E maanden» JjÊtw ^an 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haanera J 1-AJ Haarlem van 1—5 regelselke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 J/fAdvertentiÊn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing» Franco per post door Nederland,1.65 iT '"fr;:J 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Afzonderlijke nummers0.G2W 7 SSpb' s n j Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H 'TtV Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53» de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. ïlaarlemscfie Handelsvereeniging Goedgek. bij Kon. Baal. van 12 Nov. lSiitf. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bier ter stede, opgericht 10 Mei 1&&, beeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen met meer blijk geeft, dit te waardeereu, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wei sieer dan büü ieden, maar dat ts niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om Len minste te laten gevoe len, dal men hel werk op prijs stelt, dat de Uaarlenasclie Handelsvereeni- gmg sleeds opneemt, aLs doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de germge jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- giug bemoeit zich in de eerste plaats sr ui ede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en information voor hen in te Whuipil. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur dor Vereenigmg te vragen, die ook in procedures en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een haif jaar worden aan genomen, doch slechts hel 2e halfjaar Ivan 1 November tot en met 30 April) ad I 1 75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver- eeuig tig zijn de hoeren Mrs. Th. de Haau Hugenholtz en A. li. J. Mereus, Spaarne 34, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te spreken. tiet bureau der Vereeniging is ge vest, gd Jausweg 11. Voor incassos door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De ko3ten van iuformatlën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen bü cts. per informatie, plus vijf cents purlo-verguedmg. Informa tion nuar binnen do stad wonende personen worden gratis verstrekt. Rreienlien op builen de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 1U cis. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim lik» information en rechts geleerde adviezen werden in het al ge loopeu jaar gegeven. In Augustus en September 1910 zijn 81 vorderingen tot een bedrag van f 159G.86 betaald; 14 vorderingen worden afbetaald, 15 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerl aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V toch van haar Infor- matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alIeeD aan leden der Vereeniging information door haar worden ver strekt, en dat voor informauën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCLI. Den 16den dezer kwam het eerste nummer uit van het dagblad „Excel sior", een overvloedig geïllustreerd dagblad, dat opgericht is door Pierre Lafitte, den welbekenden schatrijken uitgever van ,,Je sais tout", ..Fémina" Musica" en „La Vie au Grand Air" den stichter van het Conservatoire Fémina, vonr de mondaine wereld Fémina, voor den mondaine wereld zoo gunstig gelegen aan de Champs- Elysées. Reeds weken tevoren meldden reus achtige affiches.- dat „Excelsior", lo. tot medewerkers had: Jules Cla- reti.e, Paul Bourget, Jules Lemaitre, Henrl Lnvedan, Eduiond Rostand, René Bazin, Maurice Barrès, Maurice Donnay, Jean Richepin, Eugène Rrieux en Marcel Prevost (allen van de Academie Frangaise), verder Ga- briele d'Annuuzio, Louis Artus, Henry Bataille, Henry Bernstein, René Boy- les ve, Francis de Croissei, Lucien Descaves, J. Ernest—Charles, Claude Farrère, Joseph Galtier, madame Gé- rard d'llouville. Abel Hermant, Ed- mond Jaloux, Henry Kistemaeckers, Maurice Leblanc, Gaston Leroux, ma dame Daniel Lesuour, Victor Murguc- ritte, Max Maurey, Henri de Régnier, Henry Roujon, madame Marcelle Ti- nayre, Pierre Veber, enz. enz. 2o. artikelen zou inhouden over lit teratuur. Kunst, sport, tooneel, reizen wetenschap, muziek, merkwaardighe den en ^iegances" de volgorde is kostelijkl 3o. eiken morgen 10000 vierkante centimeter gravures van de bovenste plank, zou Inhouden; 4o. 10 tot '20 bladzijden druks zou beslaan; 5o. correspondenten en photogra- phen over de geheele wereld had en, in een bijzondere overeenkomst met de Daily Mail", speciale verbindingen zou hebben met Londen, New-York, Berlijn en andere groote hoofdsteden; Go. in den loop van het eerste jaar drie wedstrijden met reusachtige prij zen zou uitschrijven. Een prospectus van wat-ben-je-nie, wal? De prijs per nummer van dut blad slechts 10 centimes. Abonnement per jaar: 35 francs vooi Frankrijk, 70 francs voor het buitenland. De lot dusver verschenen nummers zijn, dat moet erkend worden, alle rijkelijk geïllustreerd ook, daar het papier min of meer geglaceerd is, be ter geïllustreerd dan alle andere dag bladen. Wat do hierboven geprenuncieerde medewerkers betreft: tot dusver zijn de meeste geteekende stukken gevloeid uit de pennen dergenen, die met enz. enz. zijn aangeduid. Men verwondere zich daar niet over. De verschillende beroemdheden en beroemheidjes hier laten zich derwijze betalen, dat zelfs het rijkste dagblad de lezers niet dik wijls op hun pennevruchten kan ont halen. In de journalistieke keuken plegen zij slechts mee te doen aan de bereiding van hei min of meer litte rair desseert. En een volkomen eerlijk blad zou eigenlijk, bij de opsomming van zijn medewerkers, moeten begin nen met de heeren van de afdeeling, „enz. enz." Of dit blad zal kunnen blijven be staan, te midden van de 70 A 80 an dere Parijsche organen, die dagelijks verschijnen Chi lo sa? De heer Pierre Lafitte is een bui tengewoon ondernemende man, die een goeden kijk heeft op de evoluee- rende behoeften van het groote pu bliek en wiens ondernemingen tot nog toe met gunstige» uitslag bekroond zijn geworden. Hij beschikt over een enorm kanitaai, laat zich niet uit het veld slaan door lijdelijke teleurstel lingen en misrekeningen en ge wichtige eigenschap voor zakenmen- schen deinst niet terug voor mid delen, die niet geheel loyaal zijn te noemen. In dit laatste verband klinkt het wel wat vreemd, dat Pierre Lafitte belooft zijn nieuw orgaan vrij te zul len houden van de demoraliseexende lectuur der ultra moderne journalis tiek. Als de vos de passie preekt.... De oprichting van „Excelsior" houdt verband met de vermindering in prijs van „Le Figaro'Sinds eenige weken kost laatstgenoemd blad 10 en niet meer 15 centimes per nummer. Gaston Calmotle, de du-ecteur van „Le Figaro" bezigde, in de verklaring van die prijsvermindering, onder meer de volgende woorden: „Ons blad zal in een nog schitteren der en vruchtbaarder periode komen, doordot zijn bewonderenswaardige clientele zal vermeerderd worden met al degenen, die. enz." Verder: „Het was noodig, dat het orgaan bij uitstek der moderne ideeén ook mo derne voorzorgen nam." Conclusie: prijsvermindering! Men behoeft niet eens zoo n snugger zakenman als Pierre Lafitte te zijn om te begrijpen, dat Gaston Calmette hier zijn uiterste best heeft gedaan om zwart wit te doen schijnen. „Les idéés iiiurehent". En de „Fi garo" moge, dank zij zijn financieele en mondaine publiciteit, nóg betrek kelijk goede winsten maken en nóg een goede zaak zijn, achteruit gunt dat blad stellig, en sinds geruirnen tijd. Men citeert het bijkans niet meer men polemiseert er niet meer mede, en zijn invloed mindert schier zieuaer- oogen. Eeiierzijds uestookt door ue groote nieuwsbladen ais „Le Journal' en „Le iUuLinunuerzijds op den duur doornat de mondaine wereld zich nood zakelijker wij ze eouigszins heelt moe ten democratiseeren de concurrentie voelend van de bladen van 10 en 15 centimes, zooals „Le Journal des Dé- bats „Le Gaulois", „Le Temps" en „uil Bias die een scherper afgeba kend program nastreven en dus een trouwer lezerspubliek hebben moést „Le Figaro" ten slotte wel trachten, op de eeue of andere wijze hel verdere verloopen van zijn lezers te verhoeden. Zich vervormen l'instar" der groote nieuwsbladen? Dat ging niet aan want de overgebleven mon daine lezers zouden hard wegloopen om dergelijke op de spits gedreven de- mocratisatie. Die lezers zijn, sinds tientallen jaren, gewend aan den toon van zinnen als deze: „De eerbied voor de wetten des lands" „Wij eerbiedigen het leger te zeer".. „Wanneer men de eer heeft, tot de j regeering te behooren".... „De Jacobijnen" „De eerbied voor de publieke orde".. J Zich partij stellen? De eene of an- I dere publieke partij dienen? Maar wel- i ke dan? Te dien opzichte zijn alle jour l nalistieke plaatsen bezet. Buitendien zou de „Figaro" dan ontrouw wor- den aan zijn, bij de oprichting in 1854 j zichzelf gesteld program: politieke neu traliteit hetgeen, tussohen twee haakjes, in de meeste gevallen gelijk staat met het toegedaan zijn aan den bestaanoen regeeringsvorm. I Dat gin- dus ook niet aan, Rest: prijsvermindering. Er was pe- riculum in mora. Er was een tijd, dat de aandeelen stegen tot 1GÜ0 francs. Na de Dreyfusaffaire daalden ze tot 400 irancs en sinds dien ondergingen ze slechts geringe fluctuaties. Er is niets aan te doen. „Les idéés marchent" en de wereld democrati seert zich meer en meer. Acht jaren na ,.Le Figaro", in 1862 dus. werd „Le Petit Journal" opge richt. Het eerste blad was speciaal voor de groote wereld, het laatste voor de kleine luyden. Welnu, thans maakt .,1e Journal du boulevard" een crisis door, terwijl „le journal des concierges" een goud mijn is. En nu, terwijl de „Figaro" zich juist verwaardigt te erkennen, dat 15 cen times wel wat te veel is voor een dag blad, dal ue grootste moeite neeft om zicli met een niet al te sterk vermin derde zwierigheid staande te houden nu komt i'ierre Lafitte den boel in de war brengen door een nieuw or gaan in het leven te roepen, dat zich ten zeerste beijvert om het eerste „Journal bouiev ardier" te worden. Of hij hel zal halen? De kansen staan niet ongunstig, j „Gil Bias dat, mei genoeg, nog al tijd 15 ceuthue3 per nummer kost, J ligt, zooals de Hollander zich fami liaar zou uitdrukken, op apegapen. ,,Le Gaulois" van den hoogst antipa- thieken, gewetenloozen Arthur Meyer, i raakte langzamerhand in discredit' I „Le Temps'' en „Le Journal des Dé- bals worden over het algemeen i hoogst respectabel geacht, doen. met i' uitzondering van enkele kritieken, ook hoogst saai gevonden. „ik vormoed, dat „Excelsior" het wel halen zal, ook omdat Pierre La- fitte niet vies is van de corrupte re- clauie-jourualistiek, die de mondaine eu boulevarddagbladeu plegen te be~ i drijven. j Toen in 1903 Arthur Meyer betrok ken werd in een geruchtmakend pro- j ces, bleek het, tot groote verbazing, niet der wereldiingen, doch der kleme burgerij, dat bij meende binnen de perken der persgebruiken te zijn ge bleven en zijn bloemiste, wie hij 4000 j francs verschuldigd was. te hebben betaald door haar eenige malen in zijn J blad te hebben genoemd. I Wie hier in de diverse keukens van de groote pers nieuws- en weetgierig heeft rondgekeken, zal het met mij eens zijn, dat dergelijke Meyersche procédé s geen uitzonderingen zijn. Te cien opzichte zijn de kleinere bladen zuiverder op de graat. Dezen gaan ge- meenlijk echter niet over de grenzen hetgeen wel jammer is met betrek king tot de meening, die men zich in het buitenland over de Fransche jour nalistiek vormt. OTTO KNAAP. Amsterdamsche Kout CCCLVIL Er heeft Woensdag 's nachts in Ai - n I am 'n inumfestatie plaats ge had, zoooJs wij nog nimmer hebben meegemaakt, zooals nog nimmer heeft plaats gevonden en zooals wij vermoedelijk wel nimmer zullen zien. Bouwmeester is gehuldigd. Enorm is de ovatie die hem ge bracht is Ongedacht is zeker wel de zoo groote belangstelling geweest, in elk geval heeft zij de verwachting J ver-p <wfiriroffen. Hieraan is dan ook zeker te wijten en dit alleeaa kan als verontschuldiging gelden dat geen enkele voorbereidende ordemaatresrefl genomen was. De couranten hadden wel gemeld dat om half elf de feeste lijkheid zou plaats hebben, maar om dezen tiid was het nog betrekkelijk kalm op het Leidscheplein, reden de trams nog gewoon door en dacht nie mand aan een paniek, terwij] niets was afgezet. Eerst later verscheen de rijdende politie en kwam het benau wende. Paarden die in de ronde draai den tusschen een angstige menigte die niet voor of achteruit kon, vrou wen die gilden en anderen die flauw vielen. En al was er nu ook een zeer groote menschenmassa op de been, als men het plein behoorlijk afgezet had, was al die paniek voorkomen geworden. Nu liet men eerst het plein vclloopen, een paar agenten te paard maakten op een zekere plek ruim baan... oni een poosje later ook die plek weer door een menschenmassa j te laten vullen en elders hun kunsten f uit te halen. Dat zal wel weer stof geven voor „ingezonden stukken" en niet ten on rechte, want het ging er een oogen- blik op lijken of we een tweede taptoe schandaal uit de dagen van Steen kamp kregen. Trouwens een enke le agent legde er den stok ook al op gelukkig dat men met de bewape ning van revolvers nog maar even heeft gewacht. Over de eigenlijke Bouwmeester- hulde behoef ik u natuurlijk niets te zeggen, wijl deze reeds in dit blad is beschreven. Alleen dit: Amsterdam is wat haar anders heel vreemd is, dit maal eens' warmgeloopen. Loopen an dere benefieten over van kunstmati ge franje, gemaakte, overgevoelige speeches en cadeautjes, die door haar zeer privé karakter liever in de huis kamer dan op het tooneel gegeven moesten worden, het was nu oen volkshuldo die men bracht aan den kunstenaar, voor wiens kunst allen en alles buigen moeten. Zooveel eer is nog nimmer een artist te beurt ge vallen en feitelijk ook nog nimmer een vorst. Want veirgete niet dat het ongeveer één uur s' nachts was en Ijzig koud toen hij daar nog stond op het bnl- con, de stoet voor hem defileerde en duizenden hem toejuichten en Lanp zal hij leven'8 toezongen. De Stadsschouwburg zal uitwendig wel nooit zoo goed zijn bekeken als oj» dien avond. Een oogenblik gingen d» lichten op het bal con aan, daarna weer uit Het volk, dat bij zijn onuit puttelijk geduld zijn goede luim niet verloor, vreesde, dat ze geen vier- duitjes voor den muntmeter meer had den. Maar dit was slechts om de ver rassing te verhoogen, want nadat de personen en bloemen op het balcon in het duister waren opgesteld, zag rnen hij het hel-schljnend zoeklicht plotse ling de groep en ln 't midden met on gedekt hoofd den held van den nacht. Men moet dit alles hebben meege maakt, om zich een denkbeeld van den overweldigenden indruk te kun nen vormen. We hebben dit jaar veel gehoord van verkeerde toestanden, die in een l>e- p aal den tak van Gemeentedienst heer- schen, n.l. bij de Electriciteitswerkon. Het toeval heeft hier gewild, dat het publiek zijn neus in deze zaak kon ste ken, maar ook in alle takken van Ge meentedienst geschieden zaken, die lang niet in den haak zijn, maar waar het publiek buiten blijft. Zoo is eenigen tijd geleden aan can der Gemeente-gasthuizen ontdekt, dat iemand, die het toezicht over magazij nen en keukens uitoefende, al tiental len van jaren op de grofste wijze on der één hoedje heeft gespeeld met de leveranciers. Vermoeden schijnt men er al lang op gehad te hebben, maar het bewijs was natuurlijk niet te leve ren. Tot de directeur zelf eens een vleeschhouwer per telefoon opschelde, voorgaf dat deze met den bewust en magazijnmeester sprak en aldus ver nam, dat in plaats van kocienvleeach, stierenvleesch geleverd werd. De man werd op staanden voet ontslagen, maar dit ls in 't geheel geen straf in overeenstemming met het gepleegde feit, of met het verkregen voordeel. Ja renlang beeft hij, die natuurlijk maar een zeer middelmatig salaris genoot, geleefd als een prins en op 't «ogen blik leeft hij er nog goed va* als rentenier. Diefstal was 't niet, maar aan de gemeente is toch maar ja ren groote schade toegebracht en wat misschien nog erger is, arme zieken zijn van het voedsel beroofd, waarvoor de gemeente of zij zelf betaalden. Het is eigenlijk wel vreemd, dat in een instelling, waaraan zooveel des kundigen verbonden zijn. dergelijke fraude zoo lang gepleegd ko* worden, zonder dat men t opmerkte. Minder vreemd vond ik "t echter, dat teen de zaak eenmaal was ontdekt ea de schuldige de laan uit was gestuurd, men 't niet wenschelijk achtte aan de zaak meer publiciteit te geven. Im mers dan zou ook het toezicht een re primande verdienen, dat jaren lang zooiets onsrestoord liet voortgaan. Amsterdam staat iets heel origineels te wachtende politie-agenten wor den wild, gaan protest optochten hou den en misschien wel staken. Er moet al geruirnen tijd veel gisting zijn on der het Amsterdamsche corps van den Heiligen Hermandad en daar het be stuur van den Amsterdamschen Poli tiebond de zaken heel kalm wilde be handelen en niet wenschte, dat opge treden zou worden als bouwwerkar beiders etc. lag dit reeds eenigen tijd met de leden overhoop. De revolutio naire gauche onder de agenten schijnt thans in de meerderheid le zijn, zoo dat een penningmeester werd gekozen uit de fractie en de rest van hel be stuur zijn mandaat neerlegde De agenten moeten groote plannen heb- FEUILLETON Naar het Engelse h. van H. T. JOHNSON. 43j Dick wierp een blik op Bob, die daar zaï zonder hem te verwelkomen, alsM hoj sluimerde, ja, de laatste aluiiiisring was ingegaan, daarna wendac nij zacb tol de beide anderen en zcine op fluisterenden toon Is Claribel hier Zij zagen hem verwonderd aan. Neen. antwoordde Jacob, komt zij dan Ik dacht, dat zij reeds hier zou lijn, gaf Dick ten antwoord. Hij had dien morgen het telegram van Gleddow ontvangen, waarin ver meld werd, dat deze naar Coalstead ging en Dick verzocht had hein zoo spoedig mogelijk te volgen. En dit had hij gedaan, meenende, dat de Inspecteur Claribel op den voet was gevolgd. Hij had te CoaJstead echter geen spoor van hem ontdekt, en ha zich toen zoo schielijk mogelijk naar het dorp begeven. Ik vrees, dat wij Claribel nooit zullen weerzien, zuchtte Betty. Zij heeft eenvoudige menschen en een eenvoudige omgeving vaarwel ge zegd om in rijkdom to leven en be- wondend le worden. Zij is nu mis schien veel gelukkiger, Dick gaf hierop geen antwoord het verhaal, dat hij kon vertellen, met betrekking tot de arme Claribel, was te zonderling en te lang om het hier mede te deelen bovendien be kommerde hij zich meer om do vei ligheid van de vrouw, die hij lief had, wetende, welk gevaar haar om zweefde, dan om haar geschiedenis. liij ging naar den anderen kaal van het vertrek, klopte Bob zachtjes op zijn schouder, en vroeg Wel, oude vriend, iioe gaal het? Bob Musgrave keek eerst verbijs terd om zich heen, maar toen hij zijne gedachten weer bij elkaar had geraapt, herkende hij Dick cn ant woordde Slecht, mijn jongen, erg slecht. Het is met mij als in dat oude lied, dat mijn dochter van haar moeder leerde, en dat zij dikwijls 's avonds zong, wanneer de dagelijksche arbeid was verricht. En de oude man zong mot zwakke, bevende stem „Het is de morgen van uw leven, En over het mijne is een schaduw ge worpen. Ja, mijn jongen, en dan ver volgens „Geliefde, verlaat mij niet, maar blijf Tot de schemering is verdwenen." En nu zijne gedachten weer deze richting luidden genomen, begon de arme Bob te beven. Maar zij verliet mij, Dick, mijn geliefd kind verliet mij, en de sclie mering verdween en de duisternis viel in, en ik zal nooit haai- lief ge laat weer zien, nooit weer haar slem houren Dick, lie wist, dat Claribel spoe dig zou komen, of dat zij tenminste iets van Z'ch zou laten hooreu, trachtte den oudon man te troosten en vroeg op zuchten toon Vindt gij hel goed. Bob, dal wij haai- verzoeken om terug te kee- ren De veerman schrikte op en ant woordde op bitteren toon Neen. zij heeft mij, zonder een woord tot afscheid, verlaten, en mooi ook uit vrije beweging terugkomen mijn kleine lieveling voor haai heb ik geleefd en voor haar zal ik sterven 1 Maar weldra welden weer teederc gevoelens ln zijn hart op en verdre ven toorn en beleedigden trots, en half droomend vervolgde hij Het zou toch nog een groote wel daad zijn voor mijn diep geschokt ge moed, wanneer ik haar nog eens weerzu2- En op klagenden toon zeide hij ver volgens Maar wat moet er van mijn boot worden Hoe kan het in Dene-on- Dass goed blijven gaan, wanneer mijn boot stil aan den oever blijft liggen Bekommer u maar niet om de boot, Bob, antwoordde Betty zacht en schudde zijn kussen op, terwijl zij deze woorden uitsprak. Jacob zal de boot voeren, totdat gij weer in slaat zijt uw werk te hervatten. Ach 1 zuchtte Bob, deze armen, die zoo langen tijd het werk hebben verricht, zijn krachteloos, muar de boot verricht haar werk en zul dit ook blijven doen, wanneer ik voor eeuwig rust heb gevonden Wij denkeu, dal wij de aarde helpen draaien, maar zijn wij eenmaal lot stof vergaan, dan draait de aarde nog steeds ongestoord. Moed gevat. Bob. zei Jacob, gij zult nog wel weer ln staat zijD de riemen te hantceren. Bob glimlachte droevig en zeide toen als bij zichzelf Zij maken den ouden man maar wat wijs I Hij kwijnt weg van verlan gen om zijn lieveling terug le zien, en zij zeggen, dat zij ongetwijfeld tot hem zal terugkeeren. Het ls eene voortdurende kwelling voor hem, dat hij niet meer ln zijn boot kan roeien, en tij zeggen hem. dat hij nog een poosje geduld moet hebben, want dat hij weldra weer in staat zal zijn om zijn arbeid te hervatten. Ik zeg u, vriemlen, dat de oude Bob Musgrave niet eerder de riemen zal hanteeren, dan wanneer zijn dochter terugkeert en zij zal nooit terugkomen nooit En hij liet zijn grijs hoofd op zijn borst vallen, terwijl dikke tranen over zijn gerimpelde wangen rolden. Jacob deed een paar haastige trek ken aan zijn pijp, maakte den steel nog een halven duim korter, door er een stukje af te bijten, en xeide ein delijk Het kwelt mij, u zoo neerslach tig te zien, Bob. Ja, het is slecht van mij, mijn jongen, nu ik omringd ben door men 5Ciien, dse allen hun best doen om het mij zoo aangenaam mogelijk te maken. Ik ben een oude brompot, vergeef het mij, Jacob, en gij ook. Betty Gij beiden zijt altijd zoo goed voor den ouden Bob. Sst, S9t I Houd u stil. Bob, antwoordde Betty en wreef met een punt vb n haar schort in den hoek van haar oog. Ja zeker. Betty, zeide Jacob en knikte bevestigend. Gij alleen kunt hier de huishouding waarne men. Plotseling hoorde men buiten weer het geluid van voetstappen. Weldra werd er luid aan de deur geklopt. waaruit bleek, dat het vreemdelin gen waren, want de buren in Dene- on-Dass traden eerst binnen en kon digden vervolgens hunne aanwezig heid aan. Vlug, Jacob, ga naar de deur' fluisterde Betty haastig, misschien is Claribel daar. Jacob begaf zich naar de deur en Dick hoorde Gleddow'e stem, terwijl hij vroeg Woont hier Robert Musgrave En Jacob antwoordde Ja, met Augustus woont hij hier al veertig jaar. Dick begaf zich ook naar de deur, en als uit één adem klonk het vau beider lippen Hebt gij al leis van haar verno men Dick duwde Gleddow de kamer bin nen, en met zijn vinger op zijn lip pen, wees hij met een veelbeteckenen de n blik in de richting van den veer man. die weer in zijn vroegeren toe stand van doffe onverschilligheid was vervallen. Ls mevrouw Carstairs hier ge weest vroeg de inspecteur. Neen. Dat is zonderling. 7.li heeft Lon den verlaten, en tenzij ik mij niet geheel en al op een dwaalspoor be vind, moet zij met een vroegeren trein dan ik naar Coalstead zijn ver trokken. (Wordt vervolgd!

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5