NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28« Jaargang. No. 8414 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. ZATERDAG 26 NOVEMBER 1910 C HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN dg?, ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^an regete 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cest per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)„1.30 VAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (j& jjjT 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. cïS Zondagsblad, Voor Haarl'em' Redartie e" Administratie: Grooie Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. Yaii de Residentie en haar bewoners. LXXXIV. N«. een afwezigheid van maanden Is burgemeester Swcerts weer in zijn gemeente teruggekomen en in den Ruad hartelijk ontvangen. Dat er prijs gesteld wordt op zijn aanhlijven is ten duidelijkste gebleken en als zijn gezondheid het toelaat heeft de bur gemeester gezegd zijn „burgerplicht" te zullen volbrengen. Als zijn gezondheid het toelaat! Tot half December wil hij het eens pro- beeren en dan een definitieve beslis sing nemen. De mogelijkheid dat on ze burgemeester in de Eerste Kamer gekozen wordt zal daar zeker wel van invloed op zijn en in zoover is het tc wenschen dat de rechtschc leden van de Stalen hun keuze voor de va- eature-van Vclzen op den anderen candidaat, mr. S. de Vries uit Am sterdam, bepalen. Het eerebaantje da» Senaatlidmaatschap heet, is den hurgemoester van harte gegund, maar residentie en baron Sweerts passen zoo goed bij elkaar en het zou jammer 2ijn als dit tweetal ge scheiden werd. Het zou anders wel eens aardig zijn burgemeesters gangen op het politieke terrein te volgen. Bij zijn benoeming is hij algemeen als man van links gedoodverfd en zelfs werd het als bewijs van gematigdheid door do reehtsche pers het, was voor l'J05 aangehaald, dat onder ee<n christelijk bewind de residentie een liberalen burgemeester kreeg. Later hebben we gehoord, dat aan het hoofd vin ons dogelijksch bestuur een man van rechts stond en bij de campagne door het Handelsblad, kort na de lintjeszaak tegen den burge meester begonnen, heeft deze dat niet geloochend. We mogen 't dus als feit aannemen; de eerlijkheid gebiodt te vens te vermelden, dat baron Sweerts nooit officieel getoond heeft, zich on der linksche vaan te scharen. Van zijn bohoore» tot rechts is in den Haag en in de gemeentepolitiek trou wens ook niets opvalllends te mer ken. Hij opende het christelijke gymna sium, is beschermheer van eon paar dito-genootschappen, komt soms bij uitvoeringen van vereenigingen op denzelfden grondslag opgericht, maar dat is alles. Van een zich, zelfs ook maar zwakjes partij stellen, van een richting geven aan een bepaalde strooming, wordt nooit iets verno men. De burgemeester heeft zich bo ven de partijen weten te stellen. Juist daarom zou het interessant zijn eens na te gaan, hoe hij zich in de Eerste Kamer, waar politiek nu eenmaal wèl richting aangeeft, ge droeg te vernemen welke graad van geloofsact ie zijn instemming heeft. Dit verlangen, waar een zwaar wichtige ruggegraat aan ontbreekt, weegt echter niet op tegen den wensch, onzen burgemeester hier te behouden. Ik geloof niet, dat er veel kans bestaat op gelijktijdige waarne ming van beide functies. Dat zou ten minste aardig in strijd zijn met de bewering, dat het burgemeesterschap alleen te zwaar wordt. Misschien wel om het terugkeeren in den raad niet al te togenzinnig te maken, is in de jongste vergadering boel wat minder noodeloos gepraat, dan waartoe do onderwerpen wel aanleiding gaven, en dut nog wel ondanks de omstandigheid, dat de spreek-automaten als een nieuw punt aan de orde komt, gaat vanzelf hun mond open allen aanwezig1 waren. Bestendiging van dezen keer 1 ten goede mogen we echter niet ver wachten. Een eigenaardig feit uit de verga dering moet even aangehaald. Toen eenigen tijd geleden het plan Koningskade om huizenblokken te zetten op de weilanden naast den Wassenaarschen weg in behande ling kwam, deelde wethouder Leiy mee, dat Beriage tegen het plan geen bezwaar had. Het werd aangenomen en een paar dagen later protesteerde Beriage er in een schrijven aan den raad tegen, dat zijn naam met het ontwerp genoemd was. Hij kon zich juist met het ontwerp niet veree- ndgen. De weihouder, om opheldering ge vraagd, deelde mede, dat liet aange nomen plan en dat van Beriage bij na niet verschilden, waaruit we dus alvast do bevestiging vinden, dat de ontwerper van ons uitbreidingsplan zich ei' zeker niet geheel mee veree- nigde en de wethouder deed bij de verdediging van het ontwerp voor komen, uJsof dit wèl zoo was. Verder werd er niet over gesproken, daar de verdere discussie opgeschort werd totdat het uitbreidingsplan in behandeling zal komen. Veel wijzer zullen we dan wel niet worden het getal -bouwplan-zonder lingheden in Den Haag is alleen met één vermeerderd. Bewaar me voor mijn vrienden, zal dr. V. d. Flier te Middelburg wel ge dacht hebben, toen de benoeming van oen leeraar in het Hebreeuwsch aan het gymnasium' aan do orde kwam. Hij stond één op de voordracht, maar omdat directeuren hem zoo buitenge woon uitstekend vonden, hadden zij speciale aanbevelingen voor hem ge schreven. Dat vond de raad verdacht, en eenige leden wezen op het onge- wenschte van zulke waardeeringsblij- ken. Ten slotte kelderde dr. V. d. Flier tegen dr. Cohen uit Leiden te recht werd overwogen, dat voor leer aar aan een gymnasium iemand met uitgebreide kennis, maar die nooit be wezen heeft een goed docent te zijn, achter moet staan bij een uitstekend docent, al was diens kennis misschien wat minder groot. Het getal adressen, dat den raad be reikte in verband met de sluiting van den Schouwburg, met 1 Mei 1911, is weer met twee vermeerderd. Eén van de directeuren, die de sluiting een jaar later wenschelijk vinden, daar de tijd voor grondige studie voor den te bou wen nieuwen schouwburg ontbreekt en één van een paar honderd „enge len", onder aanvoering van hun on benoemde!) procuratiehouder. Deze, de hoer Boelens, is vader van haast alle gedichten, de laatste ja ren namens de engelen aan jubilee- rende kunstenaars gezonden, natuur lijk vergezeld van bloemen, en verder verzamelaar van een aantal portretten van vertegenwoordigers van tooneel en opera, die allen in den 3e-rangs eigen foyer gehangen worden. Ook dit adres dringt^op niet-sluiting aan, daar in het tegenovergestelde geval menschen voor wie tooneel de eenige uitspanning Is, van een hoog gewaardeerd genoegen beroofd wor den. Zoo langzamerhand kan de raad gerust op het sluitingsbesluit terugko men, daar zooveel wenscheu kenbaar werden om de besj)eelbaarheid te ver lengen, dat voor een gek figuur niet meer gevreesd behoeft te worden. Mis schien is dit nu juist eens de reden om standvastig te blijven. De wegen des raads zijn nu eenmaal ondoorgrondelijk. SINTRAM. Stadsnieuws Hinderwet. B. en Vv'. van Haarlem maken be kend, dat bij hun beschikking van 24 November aan de Naamlooze Vennoot schap „Haarlemsche Sodafabriek" vergunning is verleend tot uitbrei ding van de fabriek in het perceel aan den Spaarndamschen weg no. 12, door vervanging van den bestaanden stoomketel door een stoomketel van 20 vierk. M. verwarmend oppervlak en 8.26 K.G. stoomdruk. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij C. van Egmond, Paul Krugerstraat t 9 rood, een bronzen medaille. J. Vester, Frankestraat 20, een sta len rozenkrans. \V. Wilhelmus, Nassaulaan 12, een grijze kinderhandschoen. J. Oosterbaan, Soendastraat 10, een zwart damestaschje met inhoud. M. M. Star, Sclieepmakersdijk 15, een grijze pet. J .Waning, Korte Lakenstraat, een wit-zwartharige hond. N.- Bond. Bragstraat 28. Heemstede, een ijzeren wielband W. Paulen. Bakenessergracht 18, een portemonnaie met inhoud. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 22 timmerlieden, machinale houtbewerker#, 1 wa genmaker, 9 meubelmaker», 1 mo delmaker, 13 metselaars, 19 opper lieden, 1 stucadoor, 6 witters, 7 machinebankwerkers, 1 monteur, 11 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier, 3 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 8 burgersmeden, 2 machinisten, 7 sto kers, 1 electricien, instrument maker, koperbankwerker, ko perslager, 5 loodgieters," i schoen makers, 1 zadelmaker, 1 kleerma ker, 64 schilders, 1 behanger, 1 stoffeerders, 6 bloemisten, 7 tuin lieden, 16 grondwerkers, 8 bakkers, l banketbakker, 1 slager, 2 krui deniersbediende, kellners, 16 ma gazijnknechts, 17 loopknechts, 1 huis knecht, 1 sigarenmaker, 8 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 2 letter zetters, lithograaf, binder, *3 losse werklieden 1 dienstboden, 7 werksters, 1 naaister, 1 kook ster, 1 huishoudster, 8 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- r&ut bouwk. opz., -boutdraaier. Binnenland EERSTE KAMER. De afdeelingen der Eerste Kamei waren bijeen tot onderzoek van tic Indische Begrooting en eamenhon gende wetsontwerpen. APOTHEEKSLUITING HIL VERSUM. Te Hilversum wordt met 1 Januari ZondagssJuiting in de apotheken in gevoerd. Van de zes apotheken zullen 's Zondags vijf gesloten wezen. Voor- loopig zoolang de wet niet gewij zigd is met dit voorbehoud (tenein de niet met de letter van art. 3 der wet op de uitoefening der artsenij kunstin conflict te komen) dat de lo kaliteiten, eventueel op verzoek, toe gankelijk gesteld zullen worden. Er zal echter geen bevoegde hulp a wezig zijn. En er wordt niets aange nomen, gereedgemaakt of afgeleverd. De zesde apotheek, die steeds vol doende aangeduid zal worden, is den geheelen Zondag open; ook voor handverkoop. Er zal echter niets aan huis bezorgd worden. Alles moet ge haald worden. UIT DE DIAMANT-NIJVERHEID. Het bestuur der Amsterdamsche Ju- weliersvereeniglng, dat en bloc ont slag had genomen, is hierop terugge- len na een verzoek der vergade ring om het besluit tot aftreden niet te handhaven, en na de zekerheid te hebben gekregen, dat de meerderheid het tot dusverre ten opzichte van den A. N. D. B. gevolgde beleid thans goedkeurt. EEN KLEINE ONJUISTHEID. Eene ingezetene uit Winterswijk kreeg van het gemeentehuis aanzeg ging haar broer aan te geven voor do Nationale Militie. Zij kon dit niet begrijpen omdat ze geen broer had van dien leeftijd. Na over en weer gepraat ging haar een licht op. Zo had wel een broertje geluid, niaa.r dat kind was a! 17 jaar dood, en blijkbaar itond het nog als levend geboekt. MOEDWIL? Op de Staatsmijn Wilhéïmina is door de fr-ijksveldwacht een onder zoek ingesteld naar aanleiding eener ontploffing in eeno gereedschapskist, waarin een slaghoedje lag, en waar door een mijnwerker aan een zijner handen ernstig verwond werd. EEN MOORDAANSLAG. Te Stoppeldijk, Zeouwsch-Vlaan- deren, 1 reeft zekere J. R., een 25-ja- igo i'andbouwersknecht, die van den vader van zijne beminde geen verlof kon krijgen tot hot aangaan van eeno verloving, op dezen een revolverschot gelost. De dader is door de maréchaussee gearresteerd en naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht terwijl het wapen, waarop zich nog vier scherpe patronen bevonden, op aanwijzing van den verdachte in een bietenveld gevonden is en in beslag is genomen. TWISTENDE JONGELUI. Te Onna, 'onder Steenwijkerwold, kregen eenige jongens twist. Mogelijk moest er een oude kwestie uitgevoch ten worden Hoe het ook zij, het mes werd getrokken en de arbeider A H werd op afschuwelijke wijze in het hoofd gesneden, 't Gezicht was als 't ware geheel gekerfd. De arbeider K. S. ontving een snede over de hand. De zaak is bij de marechaussee in onder zoek. Onze Lachhoek MOOIE DEFINITIE. Neen, ik kan die onderzeescht booten niet uitstaan. Hoogst antipa thieke dingen! B. Wat nu? A. Natuurlijkl Doen niets ander» dan steken onder water geven. DE RECHTE. Betsy. De heer, die bij jelui was. is dat niet een doctor in de rechten? Lino. Of hij doctor is, weet ik niet, maar de rechte is hij zeker! DOMI' Stonden hier vroeger niet twee molens? Ja. En waarom staat er nu maat één? Begrijp je dat niet? Neen. Man, wat ben Je dom. Er was geen wind genoeg voor twee! GEHEIM. ZIJ. Ach, Eduard, het ls toch zoo heerlijk in 't geheim geëngageerd te zijn, zonder dat iemand er ook maar iets van vermoedt. Al mijn vriendinnen benijden mij er om. NOG NIET. Uw vrouw ls ziek? Gevaarlijk? Neen, gevaarlijk is die alleen, als ze gezond is. IN EEN PENSION. Drinkt u thee, koffie of choco lade, meneer? Geef me maar iets, zooals u het noemen wil. BIJ DEN TANDARTS. Hoeveel ben ik u schuldig. Een rijksdaalder alsjeblieft. Een rijksdaalder? Man, je bent niet wijs! Je hebt geen minuut werk gehad! Die vorige tondendokter, bij wien ik geweest ben, heeft eerst wel tien minuten staan trekken en toen tolde Ik nog wel een kwartier door de kamer en dat kostte maar twee kwartjes. PAPENDRECHTIANA. Naar wij uit niet toerekenbare bron vernemen, zullen de drie psy chiaters, wanneer hun rapport ver schijnt, het voorzien van dit, eenigs- zins gewijzigd motto uit Schiller's „Wailenstein" „Wir kennen unsore Pappen.... dr editen'." („Hbld."}. Haarlemmer Halletjes EEN ZATEBDAGAVONDPRAATJE. Je hebt in de wereld menschen, die verzamelen en die niet verzamelen. Postzegels, handteekeningen, brieven, prenten, boeken, een van mijn ken nissen bewaart zelfs stukken van merkwaardige, of oude, of histori sche, gesloopte gebouwen, die naar ik donk wel elk een etiket dragen. Ik hoop hartelijk, dat het in zijn huis niet vochtig is, omdat anders op een kwaden dag, als de gom loslaat, al die steenen overblijfsels naamloos naast elkaar- liggen en een brok van den Tower te Londen vermoedelijk niet meer te onderscheiden zal zijn van een dito van het oude Haarlem sche station. Een artikel is er meer in het bij zonder, dat we allen met grooter of kleiner ijver trachten te verzamelen, maar waarvan liet bijeenbrengen speciaal daarom zoo moeilijk is. Ver zamelaars kunnen dus. wil ik in het voorbijgaan zeggen, alleen maar be staan bij de gratie van niet-verzame- Jaars, zoodat alle verzamelaars wel groote vriendschap mogen koesteren voor wie niet verzamelen, hoewel juist meermalen het. tegendeel het ge val is. Ze hebben .oor deze laatsten namelijk een soort minachting. Maar om op het veelbegeerde artikel terug te komen wat ieder tracht te verza melen, is gold. Alleen wil het den meesten menschen niet lukken. Zoo dra het soort artikelen, dat je verza melt, geen courante handelswaarde heeft, gaat het bewaren gemakkelijk. Schelpen zijn bijvoorbeeld in dat op zicht veel getrouwer vrienden, dan rijksdaalders of gouden tientjes, die hun rondheid schijnen op te vatten in dezen overdreven zin, dat ze nu ook rollen moeten. Wat het meeste verzameld wordt, is natuurlijk papier. Papier in aller lei vorm, als boeken en los, als docu menten. De gemeente Haarlem Heeft dezer dagen een brief present gekre gen uit het jaar 1618, dus nu zoo omstreeks drie eeuwen geleden, van een schoolmeester en vermaard schoonschrijver te Amsterdam, ge richt aan een „Fransehen" school meester te Haarlem. Dit schrijven luidt aldus Eersamen, Vromen en sear discuten Guilliam Willemsen, fransoyschen Schoolmeester tot Haarlem. Monsieur man confrère, Alzoo ick ghenesol veert ben, op morgen (soot God belieft) van huys te reysen, daertoe ick seer noodig van doen heb be mijn overtreèksels (die noch in de Valck leggen). Is mits deeen mijn vriendelyck begeeren, mijn de- selve morgen op het alderspoe- dicliste te senden, Waerin ick U.E. t' ©eniger tijt wederom vriendschap doen can, suit mijn bereyt vinden en alsoo niet an ders voor dan tt!* sijt God al- machtich bevolen. Datum Am sterdam den 12 Aj>ril 1618. U. L. Vrient ende Dienaar SERGEANT. Met overtnecksels, voegt de vrien delijke adjunct-archivaris, die mij dit afschrift, gaf, er bij, kan bedoeld zijn voorbeelden van schoonschrift, ©n de Valck wo6 een bekende herberg op het Plein te Haarlem, waar nu het huis van deai heer Gerdessen staat. Heeft de brave schoolmeester- schoonschrijver ooit kunnen vermoe den, dat zijn briefje om voorbeelden na bijna drie eeuwen nog in een ar chief zou worden geborgen en in een courant afgedrukt Is dit een middel om eeuwen na je verscheiden, wel geen glorie te behalen, maar toch weer eens genoemd te worden, dan weet ik precies wat me te doen staat. Ergens in een afgelegen duinhoekje begraaf ik in een metalen bus een briefje aan mijn kleermaker, met dringend verzoek, mij spoedig de ge koerde winterjas te sturen en op een ander punt een onuitgegeven gedicht aan de lente, dat op dit oogenblik wel niets beduidt, maar door zijn ouderdom eenige waarde zal kunnen krijgen over hondeixl of twee hon derd jaar, wanneer elke vierkante meter duingrond, ten spijt van de liefhebbers der fazanten jacht, dooi de wisseling der tijden voor bouw terrein zal worden gebruikt. En nu ik dan toch van verzamelen spreek, wil ik even zeggen, dat de politie zich af en toe beviijtigt in liet verzamelen van fietsen. Natuurlijk in alle eer en deugd. Vindt zij hier of daar een fiets onbeheerd op straat, dan neemt ze die mee naar 't bureau van politie en komt daar de eigenaar aangifte doen van wat hij voor dief stal houdt, dan krijgt li ij zijn eigen dom terug, waarschijnlijk wei met een preekje er bij, dat hij voortaan beter op zijn fiets moot letten. Na tuurlijk is de man veel tc blii, om niet deze vermanende toespraak op den koop toe te nemen, maar als mij het geval overkwam, zou lk tot den dienstd oenden ambtenaar ongeveer op de volgende manier het woord richten Mijnheer de inspecteur, wat ik voor diefstal hield, blijkt nu alleen maar te zijn, wat de klanten van de Nederlandsche Bank open be waargeving noemen en nog wel onbewust, daar ik er zelf niet van op de hoogte was. Natuurliik ben ik er blij mee, dal dit politicbureau aldus blijkt niet alleen een huis van inbreng, maar ook een van weder- uitgang te zijn, daar ik het gebruik van mijn fiets inderdaad niet kan missen. En bovendien ben ik erkente lijk voor uw daarbij kosteloos, in te genstelling met het gangbare tarief van 1.80, gegeven advies, om voortaan beter op mijn rijwiel te letten, daar liet anders zou kunnen gebeuren, dat het heusch gestolen werd. U heeft gelijk in de theorie, maar hoe moet ik handelen ih de practijk Kan ik mij de vrijheid ver oorloven, wanneer ik een winkel bin nentreed, mijn fiets tegen de toon bank aan te zetten, zoodat een dame. die onder den tegenwoordige)) hoed- vorm immers slecht zien kan. haar japon openscheurt aan de trappers, of wel haar fonkelnieuwe lila glacé handschoenen voorgoed besmet aan de bestraatvuilde banden Immers neen 1 Menschen die per equipage in- koopen doen, laten immers hun rij tuig ook op straat staan en rö.len et- do winkels niet mee binnen 1 Welnu, ook de fiets is, zij het dan ook in veel bescheidener vorm, een vervoer middel en behoort als zoodanig, met krui- en kinderwagens op straat. Toclt erken ik het gevaar, dat ze daar gestolen kan worden, een geval, dat voor mij nadeelig en voor u, mijn heer de inspecteur, hinderlijk is, daar het u dwingt, dieven achterna te la ten loopej), die dan al lang om den hoek van de twintigste straat, ge meten van de plaats des onheils af, zijn verdwenen. De statistiek van verloren en wedergevonden rijwielen moei ongunstig zijn, ik voel mét u dit wicht van wee. Laat ons de oor zaak opsporen. Ze is deze. dat de ontwikkeling van den mensch geen gelijken tred heeft gehouden inet die van liet verkeer. De fout is, dat on zo oogen hardnekkig beide in dezelfde richting kijken. Indien dit verbeterd kon worden, het eene oog vooruit en het andere achteruit, liefst om een hoek, kon loeren zien, zou de zaak in orde wezen en de wielrijder ten allen tijde het oog kunnen hlijven houden op zijn eigendom. Nu al onze oog specialiteiten samen hei zoover nog niet hebben kunnen brengen, blijft er voorloopig niets over, dan te ver trouwen op ons goed gesternte en het elkaar, ik bedoel u inij en ik u. niet al te kwalijk te nemen, wanneer mijn fiets te avond of morgen heusch verdwenen mocht zijn. Ik breng u groet en dank voor liet tegenwoordi ge, hoop niet u wegens ditzelfde on derwerp terug te zullen zien, maar houd mij daarop niettemin voorbe reid." En na een sierlijke buiging ver dwijn ik. Van het politiebureau naar het Paleis van Justitio is maar een stap je. Wie met liet eene vertrouwd zijn, weten licht ook van het andere wat af. En zoo moest ik dezer dogen, toen ik do overoude mop weer eens hoorde „wat is de zekerste auto maat het bureau van politie, want als je daar een steen in gooit, komt er vast en zeker een agent van poli tie uit 1" denken aan het justitie- gebouw en wel meer in het bijzonder aan de woning van den concierge, waar een spiegelruit al zes jaar et uk is, omdat de aannemer van het onderhoud van oordeel ls. dat spie gelruiten daartoe niet behooren en do bewoner natuurlijk geen lust heeft, de ruit voor zijn rekening te laten maken. „Wij zitten in een gla zen huisje", zei mij eens een justitieel ambtenaar. Zeer wel. maai- daar hoorea toch geen gebroken spiegel ruiten in te wezen 1 De heele woning van dezen func tionaris, ik bedoel nu weer den con cierge, is niet mooi. Zóó weinig ka mers heeft hij in hot groote gebouw, dat hij in zijn huiskamer moet sla pen. Vandaag of morgen keurt het Bouw- en Woningtoezicht die nog af 1 I lk gebruikte daar het woord mooi. We hebben daarvoor gelijk soortige termen fraai, dat een echt boekenwoord is en schoon, da', in lieel anderen zin gebruikt wordL Wanneer iemand op Zaterdag zegt: ik ben schoon!, dun weten wa allen, dat hij in het bad is geweest in verband daarmee vond ik een advertentie aan den Amsterdamschen weg, op een groot reclamebord, en luidende ZEEBAD NOORDWIJK RUSTIG EN SCHOON niet heel gelukkig.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9