NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8415 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag 28 november iqio a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTlfiN: pei* drie maanden: jfkllL, ^an 1—re8eis 50 Cts.j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. OaHustrewd Zondagsblad, 'voor Haarlem* 0.37H tjUpO&li.; 'eBSMVC Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandseh Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 29 NOVEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. De Kroon: Concert Myra Hess en M. Frank, 8 uur. Café Brinkmann: Jaarl. Algem. ver gadering IJsvereeniging BaarJ. en omstreken, 8 1/2 uur. KI. Vereeniging: St. Nicolaasfeest, 6 uur. Sint-Bavo: Cursus in de R. K. ge- toofs -en zedenleer. Onderwerp: De leer van de Kath. Kerk over de veree ring der Heiligen. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. De Vereen, van Hoofden van Scho len in Nederland, afd. Haarlem, adresseert om de verlofstermijnen van ambtenaren enz. bij ziekte, met be houd van geheel salaris, vast te stel len op 12 muanden en nog eens 12 maanden. Voorts verzoeken zij de be paling geldend voor onderwijzers, dat het salaris gedurende den tweeden verlofsterniijn wordt uitbetaald, ver minderd met de kosten van vervan ging, berekend tot hoogstens de helft der wedde, toepasselijk te verklaren op alle ambtenaren enz., met dien verstande, dat voor hen, die niet ple gen vervangen te worden, als minde ring der wedde het hafte traktement geldt. Daar bij de besteding van enkele verbeteringen in de Opleidingsschool voor jongens bleek, dat daarvoor 300 meer noodig is, dan de Raad heeft toegestaan, verzoeken B. en W. ver hooging van het gegeven crediet. B. en W. stellen voor onbewoonbaar le verklaren de perceelen- Lange Be- gijneslraat 22;22rood en Goudsmids pleintje 2 rood en 6, daar het pomp water er niet deugt. B. en \V. s'l'llen voor, te bepalen, dat de slrooken grond langs en bij de Kerkhofstraat (Ivad. Sectie D 8124 8117 en 8122) voor de toepassing der Bouw verordening voldoen aan de vereisch- te voor openbaren weg. B. en \Y. stellen voor, goed ie keu ren de concessie-overdracht van de nieuwe Electrische tramlijnen door de Holiaudsche Spoor aan de Noord- Zuid-IIcllandsche Tramweg-Maat schappij. B. en W. stellen voor, aan E. J. van Donselaar en J. F. Spanjaard, te Haarlem en W. Kromhout te Voge lenzang vergunning te verleenen lot het hebben en gebruiken van drie uit gangen van perceel Kad. Bloemendaal t> 1404 over perceel Sectie D 890 naai den weg lanes de Leidschevaart, Kad. Sectie D 889. B. en VV. stellen voor, aan de E. S. M. te Amsterdam te vergunnen tegen liet brugwachtorshuisje aan de Lieve Vrouwengracht een uitbouw te plaat sen voor schakel- en meetinstrumen ten. De verordening op de markten on de instructie van den marktmeester geven aan. dat de marktmeester voor de week- en jaarmarkten 2800 tot 2900 diensturen zou hebben. Daar hij ech ter slechts oen 1000 diensturen heeft, stellen B. en VV. voor de verordening en instructie in dezen zin te wijzigen. Daarmee vervalt ook de schijn, dat de -jaarwedde te gering is. Ra amüulantisnie-rapportea. Ingevolge uen wensch van den Raad hebben B. en \V. advies inge wonnen omtrent de afschaffing van het ambUluutistne aan de scholen. Voor de Raadsleden zijn nu ter inzage gelegd de rapporten van den inspec teur van het 1. o. in de 2de inspectie, het advies van den districts- en' ur- rondissementsschoolopziener, van de plaatselijke schoolcommissie en van de gezamenlijke hoofden der openba re lagere scholen. De kennisneming van deze rappor ten heeft de oorspronkelijke opvatting van B. en VV'. niet alleen niet gewij zigd, doch zij zijn daarin belangrijk versterkt, wuarom zij nogmaals voor stellen het verzoek van de afd. Haar lem van den Bond van Nederl. Onder wijzers van de hand te wijzen. Tot ons leedwezen heeft het Gemeen tebestuur gemeend niet te moeten in gaan op het verzoek onzer Redactie óm den inhoud dezer rapporten te mo gen publiceeren. B. en W. stellen Voor, den heer C. J. Gonnet als archivaris der gemeente in functie te laten tot 31 December 1911. Nu de Gemeentewet dit met 1 Janua ri zal veroorloven, stellen B. en W. voor, in de verordeningen vast te leggen, wat al in de practijk gedaan werd, nl. het heffen van bepaalde in komsten als havengeld, marktgeld, le ges, schoolgeld, enz., niet door den gemeente-ontvanger, doch door de betrokken ambtenaren. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Door Ged. Staten wordt aange boden een tweede suppletoirs begroo ting, dienst 1909, tot een bedrag van f 28.500 en een eerste suppletoire be- grooting, dienst 1911, tot een bedrag van f GÜ.315. De ingebruikneming en exploi tatie van 't gesticht Duin-en-Bosch heeft verschillende behoeften doen kennen en ook eenige gebreken aan 't licht gebracht, ook in verband met de verhooging van 't maximum-aantal op to nemen patiënten van 020 op 732. Voor verbetering wordt f 115,000 ge vraagd. in de laatste Zomerzitting brach ten Ged. Staten een adres ter tafel, waarbij C. J. Schuurmans, borg van wijlen J. Bylard F.zn., aannemer van een doel van den bouw van het ge sticht „Duinenbosch", vergoedfng ver zoekt van geleden schade. Met het uitvoerig rapport, dat Ged. Staten ter zake bij den Hoofdingenieur van den den Provincialen Waterstaat inwonnen, kunnen deze zich geheel vereenigen. Er blijkt o. m. uit lo. dat C. J. Schuurmans zioh ge heel vrijwillig als borg is blijven ver binden, ook toen hij nauwkeurig op de hoogte was gebracht van de bezwa ren die aanvankelijk, vóór de gunning van het werk, tegen de inschrijving van J. Bijlard F.zn., waren gerezen 2o. dat hoe nadeelig de gevolgen van dit ais borg optreden voor C. J. Schuurmans ook mogen zijn geweest, er geen sprake van kun zijn om hem van Provincicwege schadeloos le stel len voor het nadeel, dat hij heeft gele den, waar hij van al zijn verplichtin gen ais borg door het College is ont slagen, en hij niet gedwongen is ge worden tot vervuiling van al de ver plichtingen van den aannemer zelf, volgens de voorwaarden waaronder de aanbesteding van het werk had plaats gehad. Geel. blaten deelen mede, dat zij voornemens zijn op hot tot hen ge richt verzoek afwijzend te beschikken, tenzij mocht blijken, dat de vergade ring der Prov. Staten niet in deze meening wenscht te deelen. Een scheurkalender. De Noerdbrabantsche Schoenen compagnie van J. A L. Iiesseler geeft aan haai- winkelbezoekers een aardig scheurkulendertje ten geschenke. Een goede reclame. VAKONDERWIJS VOOR KLEER- AKERS. Op uitnoodiging van de Kamer van Arbeid voor de confectiebedrijven zal de heer J. M. van Meegeren, voorzit ter van den Bond van kleermakers- patroons, in een bijeenkomst ook voor belangstellenden toegankelijk, een voordracht houden over vakon derwijs aan kleermakers. De Kamer wil nl pogingen aan wenden, om in dit onderwijs hier ter stede verbetering to brengen, in na volging van andere steden. DIENSTWEIGERAARS-PROTEST. In een gister gehouden vergadering is, naar men ons meedeelt, de vol gende motie aangenomen: „De openbare protcstvergadering in de bovenzaal van de Soc. Vereeni ging op Zondag 27 November, gehoord de uiteenzetting van de be handeling waaraan de militaire dienstweigeraars in Nederland bloot staan, gehoord de uiteenzetting van het wetsontwerp op de Kustverdediging, meent, dat het in strijd is met de beginselen van menschel ij kheid, zóó op te treden tegen karaktervolle man nen, die den moed hebben den dienst te weigeren, omdat zij dien dienst een kwaad achten, meent dat de behandeling waaraan zij hiootstaan, er op is gericht alle fierheid van geest te breken en als af schrikwekkend voorbeeld bedoelt het kweeken van lafaard en huichelaars, meent voorts, dat het onverant woordelijk is de reeds veel te zware militaire lasten nog met nieuwe te vermeerderen, zooals het wetsontwerp - op de Kustverdediging, dat bedoelt, en vindt dit wetsontwerp in hoogc ma te grievend en belcedigend. voor het. Nederiandsche volk, daar het blijk-' baar de vrucht is van inmenging van Duitschiand in onze nationale aange legenheid en een daad van vijand-' schap tegen Engeland. roept de Nederiandsche arbeiders op tot een zoo krachtig mogelijk pro test, zoowel tegen het een als tegen bet ander, omdat, zoowel de mislian- deling van dienstweigeraars, als het wetsontwerp op de Kustverdediging, uitvloeisels zijn vun het militarisme dat steeds een arbeiders-vijandelijk karakter draagt en een wapen is in handen der heerschende klasse om het kapitalisme te bestendigenl De Spoorlijnen door de Haarlemmermeer. Dezer dagen werd het een en ander gemeld, omtrent den stand dei- werk zaamheden voor de stoom-spoorhjnen door de Haarlemmermeer. De heer J. W. Th. van Oyen, direc teur dor Holl. Electr. Spoorw. Maat schappij, die de lijnen aanlegt, was zoo welwillend ons nog eenige mede- deelingen over den arbeid te doen. Hieraan ontleonen wij het volgen de: De bovenbouw der draaibrug over de Zijl te Leiden is nagenoeg gereed en de brug over de Hoofdvaart te Hoofddorp zal eerstdaags worden ge steld. Met het leggen van het definitieve spoor zal in het aanstaande voorjaar op verschillende plaatsen wonden be gonnen. Groote vertraging ondervond de Maatschappij in het gedeelte der baan tusschen Aalsmeer en Hoofddorp door een onteigeningsproces het eenige in de Gemeente Haarlemmer meer dat tegen een grondeigenaar uit Amsterdam moest worden ge voerd. Een strook land van 1000 me ter lengte kwam daardoor eerst begin November 1.1. In het bezit der Maat schappij, waardoor de opleverings termijn van het werk aanmerkelijk wordt verlengd. Ook voor den betrokken grondei genaar was dit proces echter geen voordeel, daar hij per slot nog drie honderd gulden minder ontving dan hem in der minne was aangeboden. Tusschen Oude Wetering en Leiden doen zich in de nieuwe baan herhaal delijk zakkingen voor, die men door het opbrengen van telkens meer zand tot staan tracht te brengen. In een opvoed in gsges ticht. De 9-jarige zoon van Mooy de deugniet uit het gezin in de Wester- boogaardstraat, waarvan een kindje is gestikt is nu door de zorgen van de Vmcentiusvereeniging in een op voedingsgesticht geplaatst. Militaire zaken. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 December 1910, benoemd bij het wa pen der infanterie, bij het 10e regi ment tot luitenant-kolonel de majoor W. D. A. Ophorst van het korps. TWEEDE HOLL. Mij. v. LEVENS VERZEKERING HOLL. VOORSCHOTBANK. Tot commissaris van de Tweede Holland sche Maatschappij van Le vensverzekering en van de Holland- sche Voorschotbank, is, ter aanvul ling van de vacature ontstaan door het overlijden van na. C. M. Rasch, benoemd mr. J. W. Losecaat Ver meer, president der Arrondissementa- Rechtbank te Haarlem. Akte-examens L. O. Te 's-Gravenhage Is voor Wiskunde geslaagd mej. G. A. E. Nouwen, te Haarlem. Uit de Rechtszaal OM ZIJN BROOD TE VERDIENEN. Den lsten November ging J. v. d. L. naar Halfweg, om volgens zijn zeggen daar zijn brood te gaan verdienen. Hij zag op een gesloten erf een tobbe woschgoed staan, en was zoo vrij, zich dit toe te eigenen, om het later in Haarlem te verkoo- pen voor de som van 1. De president merkte op, dat dit toch wei een heel zonderlinge manier is om aan den koet te komen. Mr. Hoyer vroeg een maand ge vangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Baars, pleitte clementie. DE MISHANDELING VAN Mr. TIDEMAN. Nadat een zaak met gesloten deu ren behandeld was, moest terecht staan de Amsterdamsche aannemer J. H. G., die mr. P. Tideman in zijn huis te Bloemendaal op den SOsten Augustus aangevallen en mishan deld heeft. Beklaagde was niet verschenen. Mr. Tideman verklaarde te ver moeden, dat G. hem mishandelen wilde, omdat hij ais curator in een faillissement grutis admissie aange vraagd had. Overdag was hij reeds gekomen, maar toen was spreker niet thuis, 's Avonds voor 10 uur kwam hij terugtoen werd hij in een zijkamertje naast de gang gela ten. Nauwelijks was hij in tegen woordigheid van Mr. Tideman, of de man begon te schelden voor apache, schooier, ploert, schoft en meer der gelijke lieflijke uitdrukkingen Mr. Tideman vroeg toen, of hij al leen gekomen was om hem te belee- digen. „Neen, ik kom voor veel erger", zet de bezoeker cn haalde bij die woorden een mes uit den zak, waar mee hij den advocaat trachtte te verwonden. Mr. Tideman liet hem daartoe geen tijd, ontrukte heul het mes, en wierp dit buiten de kamer, in de gang. Toen trachtte Mr. Tideman te tele- foneeren, maai- beklaagde liet hem daartoe geen tijd, greep den ander in den hals en duwde hem door een schilderijtje tegen den muur. Tevens beet hij Mr. Tideman in de kin, waar in 's avonds de moeten nog zichtbaar waren. Maar de advocaat herstelde zich spoedig, greep G. aan en wierp hem op den grond. Mevrouw Tide man, die reeds iets van het in het kamertje gebeurende gemerkt had, lichtte de buren en de politie in, die weldra ter plaatse was en den zeer opgewonden man arresteerde. Toch slaagde de man er nog in, onder voorwendsel zijn halsboordje te willen vastmaken, mr. Tideman met de vuist een slap op het hoofd toe te brengen, die zeer pijnlijk was. Mr. Tideman vroeg der rechtbank tevens, hem schudevergoeding te willen doen geven voor de geleden schade, die spreker begrootte op 5 voor materieele schade oen vaajse en het schilderijtje zijn gebroken en 45 voor het twee dagen niet zoo goed de gewone bezigheden te kunnen verrichten, als anders. Twee dagen heeft Mr. Tideman aan hoofdpijn geleden. Nadat de andere getuigen gehoord waren, die de mededeelingen van Mr. Tideman, voor zoover zij van de zaak wisten, bevestigden, kwam Mr. Hoyer aan het woord, die G. een gevaarlijk en moreel laag staand individu noemde, dat fraude in een faillissement heeft trachten te plegen, terwijl Mr. Tideman eenvoudig zijn plicht als curator vervulde. Al zijn de gevolgen, door liet vastberaden, kloekmoedige opu-eden van den heer Tideman niet ernstig geweest, spre ker meende toch een flinke straf te moeten vragen. De eisch luidde drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak 8 December,. LANTAARNS INGOOIEN EN DE GEVOLGEN. Joh. van Z. heeft op Zondag 25 September te Roelof Arendsveen uit pure baldadigheid het glas van een tweetal straatlantaarns verbrijzeld. Twee dagen later ontmoette de straatschender J. G. van der Meer, wien hij beschuldigde de door hem bedreven heldenfeiten verklapt te hebben. Z. moest den jongen daar voor natuurlijk straffen, en gaf hem een paar duchtige klappen op het hoofd. Beklaagde ontkende beide feiten. Hij verzekerde pertinent de ruiten niet te hebben ingegooid. Van der Meer heeft hij slecnts gedreigd, maar in geenen deele geslagen. De getuigenverklaringen logen straften beklaagde's beweringen even wel volkomen. In den loop van het verhoor bleek, dat in de gemeente aanhoudend rui ten ingegooid worden, zonder dat het gelukt, den dader of de daders te ontdekken. Evenwel had op beklaag de sterke verdenk ing. Van Z. staat niet zeer gunstig bekend. Kort gele den beeft hij nog voor de Haagsehe rechtbank terecht gestaan, wegens het mishandelen van een spoorweg ambtenaar. Mr. Hoyer achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eisch- te 2 maanden gevangenisstraf. Beklaagde betuigde nogmaals zijn onschuld. VERZET TEGEN DE POLITIE. Een drietal Haarlemsche jongelui, P. T., Ch. W. en H. C. S., moesten terecht staan maar waren niet opgekomen omdat zij zich op den lOden October' van dit jaar in dron kenschap tegen de surveüleerende politiebeambten D. Youwenhoven, A. Heertjes en W. de Boer in het Scho terkwartier verzet hebben. Heertjes heeft daarbij een trap tegen het lichaam opgeloopen. De veldwachters kwamen het ten laste gelegde bevestigen. Mr. Hoyer eischte tegen elk der beklaagden 45 dagen gevangenis straf. MISIIANDELINGETJE. De Haarlemsche losse werkman H. J. V. heeft op den 20sten September B. T. Bonarius mishandeld, door hem in de borst te grijpen en tegen de straat te gooien. De twist was in een café aangekomen en op straat voortgezet. B. vertelt, dat V. ook naar hem geschopt heeft, maar hij is niet go- raakt, omdat hij er in slaagde, V.'s voet te ontwijken. Andere getuigen verklaren even wel, dat B. wel degelijk geraakt is, en ook de beklaagde zelf legt een zoo- luidende verklaring af. Ook heeft V. geslagen. Toen V. de daad beging, was hij eenigszins onder den invloed van sterken drank. Mr. Hoyer achtte het ten laste ge legde bewezen en eischte een week gevangenisstraf. Beklaagde vroeg een geldboete. „Wat verdien Je vroeg de pre sident, „Dat is ongelijk, meneer, in den winter verdien ik den koet met stroo pen." Schouwhurj» Dezer dagen zal het gezelschap „De Hagespelers", onder leiding van Eduard Verkade, alhier voor 't eerst opvoeren „Men kan _'t nooit weten", een oomedie ln 4 bedrijven van Ber nard Shaw. HET CLUBGEBOUW VOOR H. F. C. Ln de Zaterdagavond gehouden le denvergadering heeft de voetbalclub H. F. C. aan het bestuur machtiging verleend, om gelden in te zamelen voor het te stichten clubgebouw aan de Spon jaarslaan. Aan het bestuur is nu de vrije hand gelaten in zake den bouw. Het bestuur zal daarover nader een beslissing nemen. (Zie verder Stadsnieuws ouder laat ste berichtenj Uit de Omstreken SCHOTEN. Door de besturen der liberale 1de®- vereeniging Burgerplicht, en de Vrij zinnige Kiesvereeniging, wordt de zer dagen een vergadering gehouden, tot het oprichten van een Jonge Vrij zinnige Propaganda-club. (Vla sprekers zullen dien avond op treden de hoeren J. Salvenda en F. J. C. Pigge. HEEMSTEDE. Zaterdag is alhier overleden Jan Hoeks, een bij de meeste Heemstede naren en bij vele omwonenden be kend man. Hij woonde in het oude huisjebij de ruïne van het slot, waar in zijne ouders en grootouders reeds voor hem woonden als prachtera van de gronden tot het voormalig kasteel van Heemstede behoorende. VeLe be zoekers van de ruine zullen zich den vrocilijken sterken man herinneren, type van den stevigen Hohandschen landbouwer, die nu op 61-jarigen leef tijd aan een hartkwaal is overleden. Heden viert de heer H. N. Voogee alhier den dag, waarop hij voor 50 jaar geleden werd benoemd tot lid van het parochiaal armbestuur. Dit feest wend hedenmorgen negen uur kerkelijk herdacht door de opdracht van een plechtige heiiige mis. Om 10 uur werd den jubilaris en kinderen een dejeuner aangeboden door het armbestuur in het St. Bavo-gesticht, waar de eerwaarde zu&iera den jubi laris een welkomstlied toezongen. De feestrede met aanbieding van een cadeau van de leden van het arm bestuur, werd uitgesproken door den heer Ant. v. d. Weyden, president van het armbestuur. De heer Vooges was zeer onder den indruk en dankt® voor de hem gebracht® hulde. VELSEN. Door den heer J. Kostelijk alhier1 ls met gunstig gevolg u(gelegd het praktijkexamen in boekhouden, afge nomen vanwege de Vereeniging van Leeraren in het boekhouden. Binnenland PROF. HUGO DE VRIES heeft besloten het mooie aanbod uit Amerika n i e t te aanvaarsen eu dus in Amsterdam te blijven. TRAGISCHE DOOD. Men meldt ons uit Amsterdam: Toen Zaterdagavond de hoer J v. d. Vorst, bouwondernemer, wonende in de Dubbele Buurt, daar ter stede, thuis kwam zou hij, alvorens zich ter ruste te begeven nog iets nuttigen, Ongelukkigerwijze bleef een stukje vleesch in de kee4 steken, xooda; li ij geen* adem meer kon halen en bin nen enkele oogenblikken overleed. Een ijlings ontboden geneesheer kon Iet aders dan den dood constateeren. Men kan zich de ontsteltenis in de familie over dit plotselinge en droe vige overlijden begrijpen. HET RAPPORT OVER „ELECTRA" TE AMSTERDAM. Bij de behandeling van de gemeen tebegrooting voor het dienstjaar 1908 heeft de heer Vliegen geïnterpelleerd over den toestand varr de kabelhuis jes der maatschappij „Electra", naar aanleiding van het ongeluk den in genleur Oldigs overkomen. Later is een commissie van drie deskundigen benoemd om de zaak te onderzoeken. Deze commissie nu heeft Binds go ruimen tijd haar rapport uitgebracht Het verluidt, dat het rapport gunstig ls voor de electriciteitsmaatschappij „Electra" en ook voor den aangeval len gemeenteambtenaar, die nimmer, in de gelegenheid was zich tegen de aanvallen te verdedigen. 't Hbld. voegt daaraan toe: Maar hoe dit alles zij, wij meeiion dat het thans wel tijd is om na een volledige openbare behandeling van de onderhavige quaestie ook het laatste woord in deze openbaar te maken. DE PAPENDRECHTSCHE STRAF ZAAK. Uit kringen, die met de justitie to Arnhem in nauwe relatie staan, wordt aan de Tel. gemeld, een tij ding waarvan 't blad met inachtne ming van de grootste reserve melding maakt dat liet te verwachten breed gemotiveerde arrest in de Papen- drechtsche strafzaak. Dinsdagmid dag voor te lezen, tot de eindconclu sie komt, dat Hendrik Garsthagent wegens ontoerekenbaarheid an rechtsvervolging wordt ontslagen. Volgens de gedane mededeeling zou die ontoerekenbaarheid alléén wor den aangenomen ten opzichte van het gepleegde smaadschrift-delict, omdat toch vaststaat, dat de beklaagde noch lezen kan, noch schrijven. Ea hij dus geenszins voor het hem ien loste gelegde feit kan worden toere kenbaar geacht, wijl een persoon van de geringe intellectueel e ontwikke ling van den beklaagde, daargelaten of hij ook in ander opzicht toereken baar kan worden gerekend te zijn voor het feit, waarvoor hij terecht stond. HET RAPPORT DER PSYCHIATERS De Tel. verneemt, dat het opschor ten van het verschijnen der brochure van prof. Jelgersma, die een over druk zou zijn van de psychiatrische en neurologische bladen, ls geschied op last van den minister van Justitie. De hoofdredacteur van dit weten, schappelijk tijdschrift, dr. J. v. Kolk, uit Oegstgeest, moet van het departement van Justitie bericht ont vangen hebben, dat de opneming van het rapport in genoemde „Bladen"-' ongeoorloofd wordt geacht. Daardoor kan ook de brochure, die met een voorwoord van prof. Jelgers ma zou verschijnen, voorloopig niet uitkomen.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1