NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28® Jaargang. No. 8418 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 1 DECEMBER 1910 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: per drie maanden: "söllijiip Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-3Ö f v Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (^.wT g^lyplg50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. OeTilustreertf Zondagsblad, 'voor Haarlem" 1 1 <M"«« en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Costër. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 2 DECEMBER. Schouwburg: De Hagespelers: „De Rivalen," 8 uur. De Kroon: 3e Séance Steenman, our. De Kroon: Ned. Bond v. Ziekenver- pl. Ledenvergadering. 8 1/2 uur. KL Veroenigiog: SinLNicolaasfeest. OM ONS HEEN No. 1262. Nabetrachting van den Gemeenteraad. Mr. Thiel is naar mijn meening de boeiendste spreker van den Raad. Dat komt omdat hij zijn denkbeel den over een zaak keurig naast elkaar in volgorde op een van de planken van zijn hersenkas heeft staan en er naar streeft, die precies en van alle kanten aan zijn toehoorders te ver- toonen. Zijn redevoeringen hebben daardoor iets puntigs, wat een aantrekkelijk heid is en een gevaar tegelijk. Want .worden de argumenten en de adjec tieven nog iets verder toegespitst, dan wordt zoo'n rede scherp en kan pijn 'doen Zooals Woensdag het geval is ge- woest. Quelle mouche te pi que? welke vlieg heeft je gestoken plegen de Franschen te vragen aan wie zich zoo uitlaat met welk been Mr. Thiel de Raadszaal binnengestapt Is, weet ik niet, maar 't is het verkeer de geweest. Er was een voorstel van B. en W. om te besluiten tot den bouw van een nieuwe H. B. S. met 3 j. c. en Han delsschool op een terrein aan de Raaks. Daarvoor heeft de directeur van Publieke Werken een globale kostenberekening gemaakt, naar aan leiding van plannen van den direc teur, Dr. Borgman. Tegen die plannen nu had Mr. Thiel tweeerlei bezwaren. Puedagogi- eche, o. a. omdat er een paar zalen waren onlworpen die gemist konden worden, financieele omdat de kosten- begrooting van den directeur onjuist bleek te wezen. Hij had er namelijk geen rekening mee gehouden, dat schillende leeraren van den 5-jarigen cursus ook aan zijn school les geven eu dat dus op een preciese berekening ook een deel van hun salaris ten laste van den 3 i. c. en de handelsschool zou behooren te worden gebracht. De inrichting van de school is na tuurlijk aan verschil van meening onderhevig, de financieele quaeslie is 'meer een feitelijke. Hoe kwam nu die fout totstaud 7 De heer Kleynenberg deed dc meededeling, dat de direc teur de fout in de berekening er- konnende hem verklaard had ,dat namens B. en W. was gevraagd, de salarissen van de leeraren te bereke nen zooals hij dat gedaan had. Wie dit hoorde, rook een misverstand, hij zag het voor zich, toen twee leden van 't dagelijksch bestuur verklaarden, dat namens B. en W. aan den direc teur dergelijke opdracht niet ie ge daan. Natuurlijk is opheldering noodig, ze zal ook volgen. En nu is het al eigenuardig, dat Mr. Thiel als Raads lid niet deed, wat hij zelf indertijd als wethouder mee moet hebben ge- wenscht en verzocht, namelijk dat B. en W. bij een interpellatie van de feitelijke verschillen vóóraf zouden worden ingelicht .Had do sproker dien weg gevolgd, B. en W. zouden hem on den Raad zonder twijfel onmiddellijk hebben ingelicht. Maar bovendien rechtvaardigde de ze foutieve becijfering den stroom van krasse termen, dien Mr. Thiel over B. en W. en den directeur uitstortte Moest het College daarvoor vau plichtsverzuim worden beschuldigd, pe directeur vernemen, dat zijn rap port bijna onbetrouwbaar was en hij relf naar zijn eigen schoolbanken I worden verwezen Dat was inderdaad veel te kras. Immers zelfs wanneer de Raad op deze stukken tot den bouw van de school besloten had, zou op de wijze van inrichting nog alle gelegen heid. tot critiek hebben bestaan en door de foutieve exploitatierekening zou de school geen cent meer gekost hebben. Daartoe besloot de Raad nu niet Een motie-Thiel om de zaak aan te hou den en de Commissie van toezicht en den inspecteur om advies te vragen (een maatregel, die zeer zeker zijn nut kan hebben )werd aangenomen. En daarmee legde zich de Thiel- storm. Alleen om weldra weer op te steken. Onze lezers kennen de historie. De heer Middelkoop had, daar hij zich te laat aanmeldde, geen gelegenheid meer om bij de rondvraag het woord te voeren. Onze redactie liet hem terviewen over wat hij had willen zeggen, 't Kwam hierop neer, dat de heer Middelkoop de verantwoordelijk heid als lid der Commissie voor het museum niet langer wilde dragen, om dat de nieuwe directeur, da heer Kro- nig, verschillende stukken zonder voorafgaand overleg had verhangen, een paar zóó dicht bij het publiek, dat op een daarvan al een vingerafdruk was ontstaan. Toen onze redacteur eenmaal in- formeerende was, ging hij natuurlijk verder eu maakte de zaak compleet, door de inzichten van den heer Kro- nig te vragen. Deze verklaarde, dat hij een andere opvatting had van liet overleg met de Commissie en voegde er bij, dat een vingerafdruk niet aan wezig was, maar dat er vegen zijn op een stuk, ontstaan doordat de heer Middelkoop er met zijn zakdoek over heen heeft gewreven. (1) Hierin nu vond Mr. Thiel een schrikkelijk wanbedrijf, sprak van gooien met paardevijgen naar Raadslid, dat niets anders gedaan had, dan zijn plicht en stelde vier vragen, die dezen keer wel vooraf aan B. en W. bekend waren gemaakt. De voorzitter nam de zaak kalmer op. Wel was de heer Kronig erover onderhouden, maar maatregelen voor de toekomst achtte de voorzitter niet noodig, de directeur zou voortaan wel meer reserve in acht nemen. En daar, op eens, barstte Mr. Thiel uit als een vulkaan 1 Een motie zou hij indienen, wanneer de voorzitter niet een meer afdpend antwoord gaf, deze belangen van de Raadsleden wa ren bij B. en W". niet meer volkomen veilig, ja de lust zou hem zoodoende vergaan, nog langer aan de behande ling van de gemeentezaken deel te ne men. Ik heb er verbaasd van gestaan. Ik heb mij kunnen begrijpen, dat de voorzitter klaagde over hei prikkelen de in toon en woorden van den spre ker, en toen ten slotte de voorzitter verklaard had, dat hij den heer Kro nig gezegd had, diens gedragslijn te betreuren, waarmee dan eindelijk de heer Tlriel genoegen nam, toen heb ik mij afgevraagd, hoe het toch wel we zen kon, dat dit bij uitstek bekwame Raadslid ditmaal was opgetreden als een vervroegde St. Nicolaas, die ■enwel alleen de gard te hanteeron weet; mij afgevraagd vooral, wat In deze Museumquaestie zijn toorn zoo had kunnen opwekken Het antwoord heb ik niet gevonden. Vermoedelijk is aanleiding geweest de voorstelling, die men zich maakt 't lidmaatschap van den Raad in 't algemeen, de overdreven voorstel ling namelijk, alsof een Raadslid een soort van vuurvaste persoonlijkheid is, die door een gemeente-ambtenaar nooit mag worden tegengesproken in 't openbaar, waarvoor hij vol eerbied dient te zwijgen. Het zou de moeite waard zijn, eens na te gaan, hoe nadeelig de volslagen lijdelijke rol, waartoe dit systeem den ambtenaar veroordeelt, voor de gemeenschap is, die hij dient. En hoe indien de heer Kronig onzen redac teur niet had ingelicht zou de zaak verloopen zijn in dit spe ciale geval Naar begrippen van „correctheid" zou de heer Kronig zijn bezwaar hebben moeten kenbaar ma- keu aan B. en W., het College zou hem geantwoord hebben, dat de uitla ting van den heer Middelkoop niet In den Raad, maar in de Commissie thuis behoorde, en dat de heer Kronig zich „natuurlijk niet in krantenge schrijf kon begeven." Met andere woorden de directeur bad zich in 't geheel niet kunnen verdedigen te genover den hoer Middelkoop, die hem toch feitelijk van onbekwaamheid be schuldigde. Ik heb dau ook volstrekt geen spijt, dat ik het antwoord van den heer Ivro- rig heb uitgelokt. En met verwonde ring heb ik waargenomen, hoe de heer Middelkoop tijdens de geheeie discussie tusschen Mr. Thiel en den voorzitter gezwegen heeft, de gelegen heid heeft laten voorbijgaan om te verklaren „Mijnheer de voorzitter, ik dank den heer Thiel voor de verde diging, maar ik voel mij niet gekwetst door het antwoord van den heer Kro nig, omdat ik prijs stel op een open, ruiterlijk, frisch debat, dat alleen in staat is misverstand op te helderen en verschil uit den weg te ruimen." J. C. P. Stadsnieuws (1) Volledigheidshalve herinner ik er aan, dat de heer Middelkoop dit den volgenden dag per ingezonden stuk tegensprak. IIET VRIJE TOONEEL. Ter gelegenheid van het 25-jamig gedenkfeest vau den dag, waarop Nap. de la Mar voor de eerste maal als acteur de planken betrad, kwam gisteravond Het Vrije Tooneel Haar lem inet een bezoek vereeren. Eigen lijk was het er aJ eens eerde rgeweest maar toen kon de voorstelling „faute de speetateurs niet doorgaan. Gewend zijn we, dat „Het Vrije Tooneel' liet puMiek enkele zeer aangename v tjes schenkt; en meestal schenkt de voorstelling oogenblikken van artis tiek genot. Dat is dan meestal als een van Speeoihoff's luimige, maar nooit omlei grond-looze zeden- of woorden spelen opgevoerd wordt. Zeggen de acteurs de ranke rake zinnetjes goed, dan komt de toeschouwer onwillekeu rig onder den ïnv3oed van des dich ter-zangers pétillant geest-gespran- kel. En gisterenavond had de heer Spoenhoff weer zoo'n heel fijn dinge tje, een schetsje maar. „De jaJoersche vrouw", maaT dot voor wie van vuur werk houdt, in elk zinswendinkje een Japansche bloem of Chineeeche zon bood. De zinnetjes sloegen op elkaar, fèl, zonder haperen, en dat gaf groote bekoring aan het geheel, vooral nu de maken* zelf en zijn vrouw de zeg ging op zich genomen hadden. Maar ook in zijn liedjes toonde Speenhof! zich weer de geheel-eigene, de onna volgbare, die met n tikje ironie, 'n ietsje spottende humor, 'n éven \v-ee-~ moedigheidje, 's hoorders gemoed een andere dan de gewone stemming weet bij te zetten. En mevr. Speenhoff Prins werkt in de lijn van haar man voort, zoodat de liedjes, die zij saxuen zingen, een werkelijk artistiek geheel vormen. Maai* ook Nap. de ia Max* liet zich den avond niet onbetuigd. Zijn hu mor is van een andere soort dan die van Speenhoff. Misschien niet vuil zoo fijn gehalte, maar het publiek lacht er om, dat het davert. Dat doet het gezicht van Nap. 'm alleen. Thans had de jubilaris weer wat nieuws. Hij ging anecdotes vertellen; wèl moppen, die al lang niet versch moer waren, maai* als men ze door hem hoort vertellen, toch nog aardig, héél aardig. En toen hij een paar liedjes gezon gen had kwam de huldiging. Een de putatie uit bet bestuur van de Haar- lemsche tooneel vereeniging „Jacob van Lennep" die ook nooit in ge breke blijft betrad de scène en bood den tooneelspeler een f raaien krans aan. Nap. boog en boog maar, doch toen het publiek niet ophield te applaudisseeren, begreep hij ook wat te moeten zeggen. En toen kwam een luimig speechje. Het begon met een bedankje aan het adres van het be stuur der tooneelvereeniging; „Jan van Boers" als de naam niet pre cies la. dan neemt u me dat wei niet kwalijk, zei de acteur en vervol geus merkte hij op, dat hij zijn jubiló nu al eenige maanden in de provin cie viert. Hij hoopte, voortaan de voorstellingen aJtijd te kunnen doen doorgaan, maar dan moesten de Haarlemmers ook komen, en „Het Vrije Tooneel niet meer eeri vergeef- sche réis laten maken. Misschien komt het wel, doordat een paar voor stellingen niet doorgegaan zijn, dat het publiek met wat wantrouwen te genover 't Vrije Tooneel Is bezield een zeer misplaatst wantrouwen." En toen weer applaudisseorcn en weer buigen en bedanken. Met een één-actertje, dat hij met zijn vrouw, mevr. de la MaxKlop per, speelde „Na 't soupétjo" getiteld had de held van den avond groot suc ces. Na de pauze ging het bekende kluchtspel „Zijn Edelachtbare", waar over we niels meer behoeven te zog gen. Het publiek amuseerde zich nu weer uitmuntend met het goede spel van Nap., W. Ruys Jr., Speenhoff en zijn echtgenoote en B. van Noorden. Nap. en Ruys hadden zich prachtig geschminkt. De heer en mevr. MeJanchini ver toonden hun bekwaamheden op het gebied van gedachtenlezen. Ook voor hen bleef het succes niet uit. De zaal was goed bezet. Ingeschreven: 24 timmerlieden, machinale houtbewerkers, 1 wa genmaker, 9 meubelmakers, 1 mo delmaker, J2 metselaars, 17 opper lieden, 1 stucadoor, 6 witters, 6 machinebankwerkers, i monteur, 13 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier, 3 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 7 burgersmedan, 2 machinisten, 8 sto kers, 2 electrician, instrument maker, koperbankworker, ko perslager, 4 loodgieters, 1 schoen makers, 1 zadelmaker, 1 kleerma ker, 59 schilders, 1 behanger, 1 stoffeerders, 5 bloemisten, 8 tuin lieden, 11 grondwerkers, 8 bakkers, 1 banketbakker, 1 slager, 8 krui deniersbediende, kellners, 14 ma- gazijnknechts, 11 loopknechts, 1 huls knecht, 1 sigarenmaker, 8 kantoor bedienden, 9 boekdrukkers, 3 letter zetters, lithograaf, binder, 49 losse wei*klieden 1 dieusiboden, 9 werksters, 1 naaister, 1 kook ster, 1 huishoudster, 8 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., - -houtdraaier. TEYLER'S PRIJSVRAGEN. Er zijn drie antwoorden ingekomen op Teyler's volgende prijsvraag „Het genootschap verlangt een ant woord op de vraag welke plaats heeft het Lutherunisme ingenomen in bet Nederlandsche Protestantisme van vóór 1618 welke invloed is door Lu ther en door de Duitsche reformatie op Nederland en op Nederlanders ge- oehftd en hoe is het te verklaren, dat deze richting in dien tijd tegenover andere op den achtergrond is getre den Bekroond is het antwoord onder het motto „Die Geschiehtsknnde ist elno rtickwarts gewandte Prophetic", in gezonden door Dr. J, W. Pont. Hoog leeraar aan het Hersteld T.nthersche Seminarium te Amsterdam. Er kwam geen antwoord in op de prijsvraag „In welke betrekking staan de denkbeelden van het hedendaagsche kalvinisme tot die van het 16de-eeuw- sche Uitgeschreven blijven de volgende prijsvragen Vóór 1 Jan. 1911 „Het genootschap vraagt, een stu die over de godsdienstigheid der he dendaagsche plattelandsbevolking van Friesland." V4ór 1 Jan. 1912 „Het genootschap vraagt een ge schiedenis van liet Socinianisme in Nederland." Ais nieuwe prijsvraag vóór 1 Jan. 1913 is uitgeschreven „Het genootschap vraagt een em- piriscli-psychologische studie over bidden en gebedsverhooring. Inspecteur van Rcchar- che. Met. ingang van heden is door den Burgemeester tot Inspecteur van Pe- cherche benoemd de inspecteur van politie G. A. van der Beek, en is de inspecteur van recherche C. F. Kem- pers wederom in den dienst als in specteur van Dolitie opgenomen. Een veronderstelling. In de Nabetrachting van den Ge meenteraad in dit nummer wordt de oorzaak van de foutieve becijfering der leeraaxstractementen een mis verstand genoemd. Wij willen eens veronderstellen, hoe dal misverstand kan zijn ont staan en beginnen daartoe, met cr aan te berinneren, dat bij de begroe ting reeds is gebleken, hoe op Je H. B. S. met 5-j. c. de volledige trac- tenienten der leeraren worden ver meld, die daar les geven, hoewel zij ook een aantal uren aan den 3-jari- gen cursus of Handelsschool le6 ge ven. Geen volkomen juiste, maar een administratieve regeling. Van liet oogenblik af, dat deze re geling aldus getroffen was, moest Dr. Borgman natuurlijk alleen de sala rissen opgeven van de leeraren, die aan zijn scholen les geven en niet tevens aan die met 5-j. c., omdat an ders natuurlijk sommige gedeelten van traciementen tweemaal op de heg rooting zouden zijn vermeld. Nu kan bet zijn, dat Dr. Borgman aanvankelijk de aan zijn school ver diende salarissen volkomen zuiver heeft opgegeven, maar van *t Stad huis, om de bovenvermelde reden, het verzoek ontving, om dat te wijzi gen en alleen zijn eigen leeraren, 'ie dus geen les geven aan den 5-jarigen cursus, te vermelden. Indien dit zoo is, wordt de uitnoo- diging namens B. en W., die in den Raad zoo vreemd klonk, volkomen verklaard. En dan is meteen opgehelderd, waarom Dr. Borgman die, feitelijk foutieve, opgaaf ook in zijn gisteren besproken bedrijfsrekening neer schreef hij volgde den hem voorge schreven, administratieven maatre gel. Het merkwaardige in de geheeie zaak is dit, dat Dr. Borgman zich zeer wel van het geven eener be drijfsrekening gelicel had kunnen onthouden Onze Brandweer. Naar wij vernemen is benoemd tot lid van den Staf van de Brandweer in de vacature-Daudey de heer G. A. van der Steur, kapitein bij Spuit X" en tot kapitein bij „Spuit X" de heer W. Engelgeer, 1ste luitenant bij de „Tien". Een J egaat De heer J. H. Convooy, onlangs te Haarlem overleden, heeft aan het Weeshuis en aan de Diakonie der Ned. Herv. Gemeente alhier, ieder 1000 gelegateerd. Besmelt Ziekten. In de week van 23 tot en met 27 November kwamen ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad: één geval van roodvonk te Beverwijk, één geval van typhus, twee gevallen van roodvonk en twee gevallen van diph- therltis te Haarlem, één geval van roodvonk te Haarlemmermeer, één geval van typhus te Heemstede, een geval van typhus te Sloten en twee gevallen van diphtheritis te Zand- voort. BondvanTechnici. Door de afdeeling Haarlem van den Bond van Technici is besloten een cur sus te houden voor leden en niei-leden der afdeeling, in graphostatica. Op het ondiep. Een Katwijker bom heeft gisteren eenigen tiid vastgezeten op een on diepte in het Spaarne bij de Spoor brug. Een heel vrachtje. De beurtschipper i. S., uit Gouda, vermist een ijzeren ketting, die hij op den wal had laten liggen. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij H. Marlens, Javostraat 20, Schoten, een ring met 13 sleutels. C. Pliilippo, Van Murumstraat no. 5 rood, een witte das. J. Molenaar, N. Heiligland 9 rood, een portemonnaie met inhoud. J. J. van Wooning, Korte Laken straat 1, een bruin dekzeil. P. Dondorp, Jansstraat 58, eene portemonnaie met inhoud. B. Taskin, Krocht 16, een broche. W. Hos, Gasthuislaan 132, een zil veren halsketting J. de Jong, Klein-Heiligland no. 23, een portemonnaie met inhoud. Bureau van politie, een ring met vier sleutels. Tramoponthoud. De electrische tram, die gisteren avond te 9.20 uit Amsterdam vertrok, kon aan de Amsterdamsche Vaart niet verder, omdat een verhuiswagen tusschen de rails in het zand was vastgeraakt. Met man en machi heeft men eerst den wagen op den weg moeten brengen. Toen kon de tram haar weg vervolgen en kwam te 10 1/2 uur in Haarlem aao. NED. VEREENIGING TOT AFSCHAF FING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. In de Woensdagavond gehouden le denvergadering von ue Ned. Vereen: tot Afschaffing van Alcoh. Dranken, werd besloten de drie aftredende ie-' den voor de Noordholl. Propaganda- commissie te herbenoemen. Vervolgens werden eenige voor stellen gedaan voor de alhier ie hou den jaarvergadering van de Noord holl. Propaganda-commissie. Verdoe werden de voorstellen voor de winlcr- propag&nda, zooals het houden van' een Nieuwjaarsavond en v«a een vergadering met de iedeu van de' Coóp. Broodbakk. en Yerfer. Ver. „Vooruitgang" en met de leden van het H&ari. Axb. Secretariaat bespro ken. Deze vereenigingen zullen daartoe uitgenoodigd worden. Verder zal in' Februari ceu vergadering plaats vin den waar een schoolhoofd zai behan delen het onderwerp; „Het kind en de alcohol." EXAMENS M. O. Te 's-Gravenhage is veor Neder- landsch geslaagd de heer J. Butter, te Haarlem. Ziekenverpleging. Na gunstig afgelegd examen is het diploma en insigne als ziekenver pleegster uitgereikt aan de dames J. N. Littooy, E. M. A. Vernède en H. M. Verwey, die allen rukn drie Jaren als leerling-verpleegster in het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis werkzaam waren. NED. HERVORMDE GEMEENTE. Het bestuur van de Vereeaxiging van Vrtjzlnnig-IIervoirmden te Haarlem heeft, zooals men weet, eonlgen tijd geleden een Open Brief aaa den ker- kera-ad der Ned. Herv. Gem. alhier het licht doen zien. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal de Kerkeiraad ook in een Open Brief antwoorden. Uit de Rechtszaal DE MISHANDELING EN BRAND STICHTING TE LISSERBROEK De rechtbank veroordeelde heden morgen Joh. v. d. KI, te Haarlem mermeer, die te Liseerbroek zijn meis je, Corn. Rijsdam, ernstig mishan delde en een drietal hooi- stroo- schelven ln brand stak, tot een .;t- vangenisstraf voor dau tijd van di *a jaren, met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch luidde 7 jaar. EEN AANVAL MET f)E BAJONET. De losse werkman Gerrit H. .s op den 15den Mei eenigszins onik-r den invloed van sterken drank, in die omstandigheden dacht hij, dat G- P. Muller kwaad van heox stond e spreken dat wekte zijn woede op de man ging zijn bajonet balen on prikte daarmee 9 malen in de deur van M.'s huia Beklaagde bekende De officier vroeg bekrachtiging van hei vroeger gewezen vonnis, dat den beklaagde lot vijf dagen gevangen.s- suraf veroordeelde. H. was in verzet gekomen, omdat hij voor vijf dagen zitten geen jd h*d. VOOR DE VERSIERING Twee Haarlemsche vrouwen, Jaco- ba K. eu Cornelia S., hebben zich op den 30sten September verstout, v.at sparretakjes van boompjes, die zlvJx op het buiten „Lindeuheuvei'ie Bloemendaal, bevonden, ie rukken, naar zij voorgeven, om daarmee haar woningen te versieren. Maar de veld wachter H. A. Tweehuyzen vond dat de manier niet om aan groen te Ko men en bekeurde de vernielster. Hedenmorgen hadden ze zich te verantwoorden, maar waren niet verschenen. De eigenaar van de bui tenplaats verzekerde, dat, hadden de. vrouwen hem om groen verzocht, hij het volgaarne gegeven zou hebben. Mr. Hoyer eischte tegen elk der beklaagden één dag gevangenisstraf. OVER KOEK. In verdere behandeling werd geno men de zaak van den arbeider der H, S. M., J. S., die op den 14den Juli een met koek gevulde kist, die door, de firma Van Dijk, te Schoten, aan de firma Peters, te Arnhem, gezon den werd, geopend, daaruit oen koek' genomen en dien opgegeten heeft. Nog een tweetal getuigen werden gehoord. De vertegenwoordiger van de firma Peters heeft geconstateerd, dat aan de zending koeken één ont brak. In den loop va,n het vorhoor bleek, dat geen snijkoek, maar een krenten koek ontbrak.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1