Qe Erfgenaam van Vering NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2Ö« Jaargang. No. 8419 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. "VRIJDAG 2 DECEMBER 1910 B Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PBR DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.10 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037)4 de omstreken en franco per posi 0.45 Uitgave de? Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels K) Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. par plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws ORGELBESPELING In de Groote- of St. Bavo-kerk te .Haarlem, op Dinsdag 6 December 1910, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W'. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga No. 8, Mendelssohn. No. 2. Sonate No. 1, J. S. B&cb. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Allegro. No. 3. Allegro Moderato, Niels W. Gade. No. 4. Elsa's Brautzug zum Mini ster, R. Wagner. No. 5. Bénédicllon nuptiale, Suint- Saëns KINDERARBEID. Dezer dagen deelden we mee, dat een couranteubezorgor bekeurd was, .omdat hij een Jongen beneden 1en leeftijd liet werken .terwijl ook in T bericht te lezen was, dat «Je knaap als loon 5 cent in de week verdiende. De betrokken vader schrijft ons Jhans evenwel, dat de jongen alleen jop Zaterdag een uurtje hielp, omdat vader bang was, dat andere jongens de nieuwsbladen van zijn wagentje zouden nemen. VOETBAL. Op het terrein aan de Spanjaards laan zal Zondag een voetbalwedstrijd gespeeld worden tusechen Quick uit 'e-Gravenhage en H .F. C. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Dood schouw. Door B. en W. is aangewezen als geneeskundige, om gedurende het jaar 1911 in deze gemeente de dood- ge houw te verrichten, de lieer Dr. M. Colenbrander. Heden is de bestrating van den Meerweg gereed gekomen. Met allen spoed is het werk voortgezet, tenein de dien drukken weg niet langer dan strikt noodig was, aan het verkeer te onttrekken. De openstelling heeft nu drie dagen vroeger plaats gehad, dan was aangekondigd. SCHOTEN. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de vereenigingEvangelisatie Schoten, te Schoten. De vereeniging staat op den grond van het Apostolisch Christendom, opgevat in den geest van de Belijle- nis dor Ned. Herv. Kerk (art. 3 B. St.). De vereeniging bedoelt het Evange lie, omschreven in art. 2, der gemeen te te brengen door Scliriftuitlegging, godsdienstonderwijs, huisbezoek, Zon- dagsschoolonderwijs, verspreiding van de Heilige Schrift en van andere Christelijke lectuur. BEVERWIJK. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de Beverwijksche Huurwaarborgveieeni- ging, te Beverwijk. Zij beeft ten doel. haar leden door ondeilinge samenwerking het ont ruimen van door hen vei huurde wo ningen gemakkelijk te maken, en zooveel mogelijk te voorkomen het niet betalen der huurpenningen en tevens te zorgen voor het behoorlijk bewonen van hunne perceelen. Zij tracht dat doel te bereiken Joor FEUILLETON Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE. 2) Toen vertelde ik, dat ik er gisteren morgen eenige op jo tafel had zien staan, en zij wendde zich dadelijk tot mij met een gelaat, alsof ik mij ver praat had. precies alsof jij ze gezon den hadt. Maar wat ik zeggen wil, Percy, waar is die bouquet? vroeg hij plotseling om zich heen kijkend. Ik heb haar aan Miss Devigne ge zonden, Charlie, zei hij, met iets aar- •zelends in zijn toon. De jongen bloosde. Dat spijt mij I Wat ben ik dom, Percy Ik hoop niet, dat ik er kv/aad aan heb gedaan... Maak je niet ongerust, beste jon gen, zei Percy geruststellend glimla chend. Ik heb de bouquet anoniem aan haar gezonden, voor zoo'n kleinigheid behoeft men immers niet bedankt te worden, zij had onlangs zooveel be wondering voor die bloemen en ik zag ?e toevallig bij den bloemist staan. Er het houden van vergaderingen, het geven onderling van informatiën om trent huurders, het uitreiken van waarschuwingen en het Instellen van rechtsvervolgingen tegen nala tige huurders. Binnenland HOFBERICHTEN. Z. K. H. de Prins zal de volgends week, vermoedelijk 6 dezer, naar Dobbin reizen en daar eenige dagen vertoeven. GALGENHUMOR Een te 's-Gravenhage in zekere kringen wèibekend persoon vroe ger jockey bij een onzer grootste renstal-bezitters thans afgedaald tot die klasse van lieden, die deze stad op allerlei manieren onveilig maken, had nog een poosje gevange nisstraf te goed z'n reeds vrij om vangrijk zondenregister was nog niet geheel schoon. Aanmelden deed hij zich echter niet een bevel tot aanhouding was dus het gevolg. Eenige dagen geleden bemerkte een politieagent, dat het gezochte heerschap zich in een caiélje in het BezuiJenhout-kwartier een roes zat te drinken de agent stapte naar bin nen en beval den gezochte hem te volgen, maar hiervan wilde de arrea tant niets weten. Hij ging den politie dienaar te lijf en slechts met moeite kon deze nog van zijn alarmhoorntje gebruik maken. In een wip waren nog drie politie mannen bij de hand de woesteling werd in de boeien geslagen, maar loopen vertikte hij gewoonweg. Het vrachtje viel niet te versjou wen en na kort overleg werd besloten bij een in de nabijheid wonenden stal houder een rijtuig te bestellen, waar in de ge&tresteerde naar de Casuarie- ntroat zou worden overgebracht Hier behoefden alleen maar eenige formaliteiten vervuld te worden, dan moest de man naar ,,'t Duin", om daar zijn straf uit te zitten. Maar de koetsier wilde eerst wel eens weten, of hij verplicht was, dit ritje te doen en telefoneerde daartoe naar zijn baas. die hem antwoordde, onmiddellijk naar stal terug te koe ren. Te voet en onder flink escorte leidde men den aangehoudene naar den Pompstationsweg. Daags daarna ontving de stalhou der tot zijn niet geringe verbazing een briefje van den volgenden in houd Geachte heer L., Gisteren een rijtuig bij u be steld. Terwijl ik even uitgestapt was, reed de koetsier weg zonder mijn toestemming. Gelieve hem daarover wel streng te willen onderhouden. (Volgt handteekening). Dit is toch wel een zeldzaam stukje van brutaliteit 1 (,.N. CL"). DE KWESTIE TE SCHIPLUIDEN. Hoe het nu verder gaan moet met den gemeenteraad, waarvan de le den, zoo als men weet, achtereenvol gens bedankt hebben? Alle zeven raadsleden, waarvan er twee protes tant zijn en do overigen katholiek, blijven volgens de wet nog zes maan den in functie, totdat de geloofsbrie ven hunner opvolgers in orde bevon den zijn. De burgemeester vertelde aan do N. CL, dat hij er echter zeer nieuws- is heelemaal geen reden om daarvan te schrikken, dat verzeker ik je. De jongen slaakte een zucht van verlich ting. Dat doet mij plezier. Ik zou het afschuwelijk vinden als ik tegen je zin uit de school geklapt had, Perce 1 Maar zij was in elk geval niet belee- cligd hoe dpnk je dat ik dit weet? Dat raadsel kan ik niet oplossen, zei Percy Chester. Wel, vervolgde de jongen blo zend van trots, een paar minuten later kwam Graaf Hudspiel naar haar toe en vroeg om een dans, en zij gaf ten antwoord, dat zij dien dans al bespro ken had en een oogenblik later wendde zb zich tot mij en zei Heeft u mij niet voor dezen dans gevraagd, Mr. Merivale Hoe vindt je dat, Perce En zij danste werkelijk met mij Ja, dat deed zij I Hij nam een broodje op en gooide dat als een cricketbal triomfantelijk in de lucht. IJdele knaap, die je bent, lachte Percy, heelemaal niet verstoord en aldus met de overwinning gekroond, ging je zeker naar huis Neon, antwoordde de knaap want juist toen ik heen wilde gaan, gingen Graaf Hudspiel en Mr. Warner ook weg, en de Graaf noodigde mij uit om met hem mee te gaan, om op zijn kamer te soupeeren... En daarvoor bedankte je zeker, omdat je al gesoupeerd hadt, zei Per- gierig naar is, of de heeren op de eerstvolgende vergadering zullen ver schijnen. Begin Januari zal er een verkiezing worden uitgeschreven om een nieu wen Raad samen te stellen. En zoo dit gebeurt zal, naar het blad, hoorde zeggen in Schipluiden, de kiesveree- niging de aftredende leden opnieuw candiduat stellen. Deze zullen dade lijk weer bedanken en dat spelletje van herkiezen en bedanken kan tot in liet oneindige worden voortgezet. De burgemeester denkt er niet aan om weg te gaan, zooals hij zeide. En wat dan? Op het oogenblik zit Schipluiden zender veldwachter, zonder bode en met een Raad, die geen Raad meer wil zijn. Dat in die gemeente echter niet de geheel© bevolking tegen den burge meester samenspant, heeft het blad hier en daar wol kunnen opmerken. Het zijn er voornamelijk enkelen, die de gemoederen in beweging trachten te brengen. Het vorige jaar vierde de heer Mus- quetter zijn vijf en twintigjarig jubi leum. En dat te midden van een feest vierende, geestdriftige bevolking. EEN 101-JARIGE. Te Souburg is op 101-jarigen leef tijd overleden do wed. Dommisse. VERWARMING SPOORTREINEN Evenals zulks vorig jaar plaats vond, zal de Staatsspoor bij strenge koude de groote treinen in twee doe len vervoeren, opdat alle coupées goed verwarmd kunnen worden. Dientengevolge zullen o.a. de snel treinen van en naar het noorden Leeuwarden en Groningen gesplitst loopen. HET EINDE VAN EEN HARD RIJDER. De 75-jarige Jan Fokkes, vroeger hekend als hardrijder, is te Haoiin- gen door de duisternis ln een slootje geraakt, waaruit hij zich niet kon redden. Er stond weinig water in het slootje, zoodat hij niet verdronk, moor 's morgens vond men den ou den man omgekomen döor koude. TOENEMENDE KANS OP VRU- LOTING. Sedert het in werking treden der Militie wet 1901, heeft het aantal in geschrevenen voor de nationale mili tie bedragen voor de lichting 1903: 47159, 1804: 49404, 1905: 50893, 1906: 51210, 1907: 52070, 1908: 52710, 1909: 52341, 1910: 52387, 1911: 55096. Sedert 1903 is het getal dus ver meerderd met bijna 8000. Het conti- gent bleef 17500, zoodat de kans op vrij loting is toegenomen. Mr P. J. M. AALBERSE OVER SO CIALE VERZEKERING. Ter opening van den door het PL Comité der K. S. A. georganiseerden Cursus over §ociale Verzekering te Leiden, hield mr. P. J. M. Aaiherse. lid der Tweede Kamer, een rede over „De Sociale Verzekering uit alge meen Maatschappelijk en Staatkun dig oogpunt." Spr. zette uiteen, hoe men gekomen cy vriendelijk met een bijna onmerk baar fronsen van zijn wenkbrauwen. Neen ik ging met hem mee, zei Charlie openhartig, en we aten gebra den karbonaden en dronken cham pagne. De Graaf was in een heel vroo- lijke stemming ofschoon zijn blik op liet bal mij niet beviel er waren nog eenige gasten, en na het souper gingen zij kaartspelen. Heb je ook gespeeld Neen, ik niet., antwoordde de jon gen. Zij speelden écarté, wat ik niet ken bovendien was ik heel erg ver moeid, en en ik geloof, voegde hij er blozend bijj dat ik op de sofa in slaap viel. De Graaf beweerde van met, maar dat zei hij uit vriendelijk heid, geloof ik. Hij bracht mij naar huis. Het was ook heel laat. Ik hoop, dat ik je niet wakker heb gemaakt, Percy Weineen, Charlie ik was nog op en hoorde je naar je kamer gaan. Een half uur later ben ik eens naar Je gaan kijken, maar toen sliep je vast. De joneeling keek hem hartelijk aan, terwijl hij naar het venster liep en begon te neuriën. Percy Chester keek. hem een oogenblik aan, stond toen op, en terwijl hij achter hem ging staan, legde hij een hand op ieder van zijn schouders —Het doet mij genoegen, dat jij je zoo goed geamuseerd hebt, Charlie en als je van dergelijke dingen zoo- is tot het systeem van Sociale Ver zekering en ging na de ontwikkeling van het arbeidersvraagstuk, betoo- gend, dat de Sociale Verzekering slechts is een regeling van de uitbrei ding en besteding van het arbeids loon. Immers onder rechtvaardig ar beidsloon verstaat men volgens de katholieke beginselen, datgene wat een werkman noodig heeft om zijn gezin te onderhouden. Als de maat schappij goed geregeid was, zou een werkman, die behoorlijk leeft, in normale omstandigheden verkeert en zijn leven lang heeft gewerkt, ale equivalent voor zijn arbeid moeten ontvangen, dat hij bij ongevallen, ziekte of invaliditeit niet aan zijn lot is overgeleverd, dat hij voor den ou den dag kan zorgen. Zoo is de Maat schappij nog niet en voldoet zij daar om niet ten volle aan de rechtvaar digheid. Bij de beantwoording van de vraag, of de Staat hier een taak te vervullen heeft, stelde spreker het doel van den Staat voorop, nl. de bescherming van het recht en het tot stand bren gen van hetgeen het particulier initi atief niet vermag en voor het el ge meen welzijn noodig ls. Reeds dus uit het eerste oogpunt, oandal aan de rechtvaardigheid door onvoldoend loon niet is beantwoord, moet de Staat ingrijpen. Spr. meende, bij de behandeling op welke wijze de Staat moet helpen, dat spuandwang geen stap nader brengt tot de gewenachte oplossing en dat de resultaten, elders bereikt, niet tot aanmoediging van 't pa:.:lculier initiatief bij de ouder- domsverzelcering, niet schitterend zijn en ook daartegen vele bezwaren bestaan. De idéé van Stiaatspenedon- neering verwerpt sprekor geheel, om dat dit stelsed niets andere is dan Staatsarmenzorg. Do eenige oplos sing is de verplichte verzekering, welker grondbeginselen zijn, .behalve wiskundige berekeningen, de zuiver Christelijke gedachte: „Draagt elkan ders lasten". Spreker betoogt uitvoe rig, dat de verzekering verplicht moet zijn. Want, ai zou men dag in dag uit preeken, dat Sociale Verzekering hroodnoodig ia, men weet vrij zeker, relfs al kan de premie uit het loon worden betaald, dat door de zorge loosheid, die in den aard van den mensch ligt en grooter is naarmate zijn ontwikkeling lager, nooit algo- meene verzekering ban komen. Ook dus, omdat het particulier ini tiatief in gebreke blijft, moet de Staat optreden. Men verkrijgt hierdoor een idealen toestand. Veel boter zou het zijn, als de verplichte verzekering niet noodig was. Er moet daarom naar gestreefd worden naar een be drijfsorganisatie, waarop de verzeke ring moet rusten. Wat wij dus doen, doen wij noodgedwongen, in onze kundige samenleving kan men niet anders dan verplichte verzekering hebben. DE HOLLANDSCH-BELGISCHE QUAESTIE. De „Figaro" meldt in een aan het Hollandsch-Belgische conflict betref fende de versterking der havenwer ken te Vlissingen gewijde bespreking het volgende op veel houdt, dan zal ik mijn bost doen dat je een uitnoodiging krijgt voor de meeste diners van dat soortmaar Charlie, beste jongen, als ik jou was ik geef je alleen maar mijn opinie hoor, dan zou ik mij maar niet veel met den Graaf bemoeien en ik zou stellig niet weer op zijn kamers ge braden karbonaden gaan eten. Nooit weer, hoor Percy. Je be grijpt wel, dat ik niet gegaan zou zijn, als ik had kunnen denken Maar beste Charlie, zei de ander vriendelijk, ik roerde alleen dit punt maar aan. Ik vertrouw je als mijzelf, en ik weet. dat je heel spoedig uit zou vinden wat daar voor goeds en voor kwaads was. Ik bracht alleen maar een woordje in 't midden, om je op den weg te helpen meer niet. Percy, ik geloof, dat je de beste man van de wereld bent, zei de jon gen met verdacht vochtige oogen. Na een hartelijken druk op de jon ge schouders, keerde Percy Chester zich om. Ik stuur straks iemand naar de bank. Is er Iets, dat ik voor Je doen kan, beste jongen O, ja. antwoordde Charley, van morgen kreeg ik mijn chèque van de bank. Wil jij haar voor mij laten in wisselen, als het niet te veel moeite is? Heelemaal geen moeite. Hoe groot is het bedrag vroeg Percy „De Hollanders antwoorden, dat ie gedachte ver van hen is, aan dit al les te denken (dat is eventueel En geland te beletten Antwerpen te huJp te komen). Zij verlangen slechts le kustverdediging te verzekeren, on verschillig van welke zijde de aanval komt Dit argument is niet steekhoudend, want Holland ligt bijna geheel open aan de zijde van Duitschland. Hoe dan zulk een groote nalatigheid te verklaren aan de oostelijke grens en zooveel ijver langs de zeekust? De Hol lander» hebben altijd den mond vol van neutraliteit bij eventueele con flicten. Wat nu deze neutraliteit be treft, die zij in oorlogstijd verlangen te handhaven, zij dienden te begin nen met haar in vredestijd te bewa ren. Door met alle geweid Vlissingen te willen versterken, schijnen zij dit standpunt te willen verlaten. BRANDEN. Woensdagavond brak een felle brand uit in de Confectiefabriek, staande aan den Stationsweg te Sneek, van de firma Gebr. Bervoets, aldaar. In een oogwenk stond het ge bouw in lichtelaaie, zoodat aan blus- schen niet te denken viel. Gelukkig, dat er bijna of geen wind was, zoodat belendende panden konden behouden blijven. De fabriek was pas een paar jaar geleden ge bouwd. DEBIETRECHT OP TABAK. Naar het Vad. verneemt, is het ont werp ln zake een debietrecht op ta bak van den Raad van State bij den minister van Financiën teruggeko men. De indiening van het ontwerp bij de Tweede Kamer is dus eerst daags te verwachten. GRENZENLEED. De Pruisische commiezen aan de grenzen bij Dinxperlo houden sedert eenige dagen streng toezicht op de schoenmakers te Dinxperlo. Tot dus ver haalden tie schoenmakers het te herstellen schoenwerk van de ingeze tenen uit Suderwick en Isselborg op en brachten het daar weer terug. De Pruisische schoenmakers hebben zich bij hunne overheid beklaagd over de concurrentie hunner Dinxperlo- sche collega's. Thans moeten nu de Dultsche grens bewoners, wanneer ze te Dinxpeilo schoenwerk laten repareeren, dit vóór het heenbrengen en bij het te rughalen persoonlijk aan het Prui sische grenskanioor vertoonen. Op deze wijze wil men aan de concur rentie een einde maken. HUISINDUSTRIE. Door den Nederlandschen Bond van mannelijke- en vrouwelijke arbeiders in de kleedingindustrie en aanver wante vakken, de patroonsorganisa tie „De Amsterdamsche Kleeding industrie", den Bond van kleerma ker-patroons in Nederland en de fir ma S. Cohen Co., is aan den mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel een adres gericht, waarin dezen wordt verzocht een wetsont werp op de huisindustrie in te dienen, berustende o.m. op de volgende grond slagen: 1. Registratie der huisarbeiders. 2. Het benoemen van looncommis- sies ter vaststelling van minimum loonen. 3. Scherp toezicht op de werkplaat sen der huisarbeiders, met verbod van werken, wanneer deze niet aan bepaalde eischen voldoen. 4. Verbod van arbeid in woningen waar een besmettelijke ziekte heerscht Chester, alsof de chèque niet van hemzelf afkomstig was zooals ieder kwartaal geregeld gebeurde. Hier is zij, zei de jongen en met dezelfde zakelijke, onschuldige uit drukking op het gelaat, keek de gever het papier zorgvuldig na, en telde het bedrag in goud uit Dank je, zei de jongen. Heerlijk om zoo'n geregeld inkomen te hebben, niet Het m&akt, dat ik mij zoo vrij voel Ja, 'dat is zoo, als het ten minste groot genoeg is. Ik heb je nooit hoo- ren klagen, Charlie, maar mocht je eens wet kort bij kas zijn, dan na tuurlijk.... Ik ben er van overtuigd, dat je mij je laatste cent zoudt geven, Percy, en soms spijt het mij bijna, dat. ik nooit bij je behoef aan te kloppen. Zijn neef lachte. Kom, oude jongen wij gaan aan 't werk, en dan.... Ga dan eens met mij mee, dan zullen wij de tweejari gen eens gaan bekijken. HOOFDSTUK IL Het was de morgen na het bal van de Hertogin van Rosemere, en Lilian Devigne stond bij de tafel in de ont bijtkamer van haar moeders huis in Park Lane, terwijl zij bezig was de bloemen van een losgemaakte bou quet in een vaas te rangschikken. Onze Lachhoek Onderwijzer: In onze taal heb* ben we drie trappen van vergelijking. Noem eens een voorbeeldl Eerste leerling: Long, langer, langst Tweede leerling: Ik weet 'n voor beeld van vier. Onderwijzer: Tweede leerling: Lek, lekker, lekkerder, lekkerst Derde leerling: En ik een van vijf: Iets, meer, meerder..meest, meester! Meester zwijgt. Op zo Wc een hoo- gen trap dacht hij nooit te sullen ko men staan. IJS. In de Frieeche meren liggen lal van zeilschepen in het Ijs bekneld Stoombooten hadden Woensdag nog moeite het ijs te breken. DE LUTINE. Men achryft van Terschelling De werkzaamheden op het wrak der „Lutine zijn voor onbepaalden tijd gestaakt. Het bergingsschip Lyons'' ligt weer in de haven v an Terschelling, waar het is binnenge komen met verlies van twee ankers en verbogen ankerspil, dat ter repa ratie is verzonden. De „Lyons' heeft de plaats waar gewerkt zal worden, geheel afgebakend. Het door mr. Float, den reeds ge- ruimen tijd op Terschelling vertoe- venden Engelechen ingenieur, voor ongeveer drie weken geplaatste „Lu- tine"-baken was door den storm we 4 geslagen. DE PAPENDRECHTSCHE ZAAK. Daar de termijn waarbinnen cassa tie kan worden aangetekend, heden Vrijdagavond afloopt, is door ver schillende vertegenwoordigers der pers tot de verdediging het. verzoek gericht, omtrent haar ataaul&uiit ie dier aanzien te worden L.eelicht. Naar aanleiding hiervan had zij zich bereid verklaard, eenige verslagge vers daaromtrent ln te lichter-, "en hadden deze een onderhoud met de verdediging. 't Hbld. schrijft daarover: Do eerste vraag was: is uwerzijds reels beslist, of cassatie zal worden aangeteekend, ja dan neen? „Door ons niet", luidde het ant woord. „Voor den beklaagde heeft de uit spraak van het Arnheaoscbe liof eigenlijk alles gebracht wat te won- schen viel. Hij gaat vrij uit; is niet ontoerekenbaar verklaard zoo als het O. M. had geeischt, en het oog merk dat hij zich van den beginne gesteld had: de polilieuiisstanden te Papendrecht bekend te maken en te zorgen dat er zoodoende een e nds aan kwam, heeft hij zonder twijfel inderdaad bereikt. Wat dit betreft, behoeft Garethageu over de resultaten van zijn proces waarlijk niet ontevre den te zijn. En de verdere overwegin gen van het Arnhemse he Hof kuiuien daarin weinig verandering brengen. Dus uwerzijds beeft men me', de uitspraak vrede? „Dat in het geheel niet. De con clusie van hei Hof omtrent de „Pa- pemirechUsclie zaak", en dit is dus eipenlijk de conclusie dei psychia trische deskundigen, waarbij he: Hof zich helaas geheel hvef' neergelouu, is ons inziens roet de werkelijk heid geheel in strijd. In <ie motivoe- rtng vinden wij slechts de door die heeren zoo onvolledig onderzochte en Naast de bouquet op de tafel lag haar balboekje, geheel ingevuld, en terwijl zij de bloemen rangschikte, hield zij zoo nu en dan even op, om naar de lijst van namen in haar balboekje te kijken, ln haar manier van doen, hoe onbeteekenend op zich zelf ook, !ig zooiets zakelijks, zooiets gewilds, dat een goed opmerker haar dadelijk zou rangschikken als een ervaren mede dingster in het strijdperk der Londen- sche huwelijkscandidaten, niettegen staande haar jeugdige en frisscho be koorlijkheid. En toch was dit pas de tweede win ter, waarin Lilian Devigne uitging, want zij had pas in 't laatst van deu vorigen winter haar eutróe gemaakt, en had alleen de allerlaatste avond partijen door haar wondervolle schoonheid verblind. Haar naam, die van een der oudste Engelsche ge-, slachten, was aan ieder hd der hoog* ste aristocratie uitstekend bekend, maar toen zij onder de beschermende vleugelen van haar moeder, Lady De vigne, verscheen, was de wereld heel verbaasd zich te herinneren, dat geen lid van dien tak der familie zich in de laatste jaren op avondrecepties had vertoond. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5