•onzijdig voorgestelde omstandighe den weerom. Wij stellen er dan ook prijs op te verklaren dat alle punten in liet arrest omtrent de onbetrouw baarheid van verschillende personen aangenaaid, op misverstand berus ten. Zij zouden niet zijn volgehouden indien de rechters, gelijk de verdedi ging had verzocht, de verschillende zaken zelfstandig op de zitting zelf hadden onderzocht en getuigen ge hoord, in stede van op doctoren-rap port en schriftelijke verbalen af gaan. ,.ilet beeft ons daarom ook wel leed gedaan, dat onze opvatting, om bij deze vraag uitsluitend, met net stand punt van den beklaagde rekening te houdene ons na rijp beraad niet toe liet, onzerzijds in cassatie te gaan en zoo de zaak aan het oordeel van aeu Hoogen Hand te onderwerpen. De heiilooze invloed door deze drie dok ters op het geheele rechtsgeding zoo wel als op de levens van verschillen le hoofdgetuigen uitgeoefend toon; het ontzaglijke gewicht aan van de vraag of in ons strafproces een overmach tige positie als hier aan drie psychia ters is toegekend, geoorloofd is." Dus het proces Garaihagen is hiermede afgeio-opec? „Dat hangt er van ai. Ons ing-iens is het nauwelijks twijfelachtig of het openbaai ministerie sal cassatie nan- teekenen". „Zeker. Reeds een© oppervlakkige studie van het arrest leert dat het Hof, in het eenmaal aangenomen sy- sieen, Gartsüiagen slechts had kun nen veroordeel en. Hst argument waar op hij ten slotte is ontslagen van rechtsvervolging, strijd* opmerkelij ker wij ze met onze wet, en met de vaststaande jurisprudentie door hoo- gere en lagere rechtscolleges daar omtrent gegeven. (Van de ziide van beklaagde was het argument dan ook niet aangevoerd en de rechters heb ben het uit eigen beweging opgeno men). Geregeld worden beklaagden wegens smaadschrift veroordeeld, hoe wel zij ter goeder trouw meenden in hot algemeen belang te hebben ge harideld, omdal eene dergelijke sub jectieve persoonlijke meen in g van den beklaagde niet voor rechtvaardigings grond mag worden aangenomen. Het Hof handelde dus geheel inconse quent, door Garsthagen op dezen grond vaal rechtsvervolging te ont slaan; en nu mag het heel mooi zijn dat de zaak-Gars thagen met ieze in consequentie geëindigd is, maar wij vragen ons af, welke reden een amb tenaar van het 0. M. kan hebban om daarmede genoegen te nemen". En zou dit eene nieuwe behan deling noodig maken? „Waarschijnlijk wel. Van de zijde van den beklaagde zullen dan inci denteel verschillende cassatiemidde len moeten worden aangevoerd, waai van enkele met vrij groote zekerheid [tot een geheel vernieuwd onderzoek ileiden moeten." 's LANDS WIJS, 'a LANDS EER. Dezer dagen werd, wegens een ge ringe overtreding, een inlander, thuis behoorende in Midden-Java, voor de rol tot 1 5 boete veroordeeld, sclirijft de „N. Soor. Ct." Een paar medelij dende ambtenaren ,der S.S. betaal den die boete, wijl de veroordeelde ■oo rijk niet was. Een hunner nam den inlander zelfs onder zijn be scherming, voorzag hem van voeding en liet hem op zijn erf blijven tot zijn' vertrek naar Midden-Java, Even voor dat vertrek maakte de bilander zijn opwachting hij de vrouw des huizes, en.... bood haar een hal ven gulden aan, als dank voor de door hem ondervonden hulpl Toen men hem opmerkzaam maak te. dat hij ongepast handelde, deel de hij mee, dat in zijn land de adat nu eenmaal zoo was. Daar gaf. bij eiken dienst, hoe gering ook, de klei ne man zijn hoofden wat geld. BRUTALE DIEFSTAL. Woensdagavond omstreeks zeven •uur, terwijl de familie Jonker, wo nende 3e-Helmersstraat te Amsterdam aan tafel zat, heeft men zich door middel van opsluiting toegang ver schaft tot de woning en uit een slaap kamertje een geldkistje met ongeveer 8ö0 gulden aan bankbiljetten wegge rende houdt. liet aantal leerkrach ten aan 't instituut is ten eenenmale onvoldoende: één loci or yoor 120, straks 150 leerlingen! Een derde bij wien hel blad zijn licht opstak, beaamde, dat de lieer Grevers we leens te heftig optreedt, maar daar is dikwijls roden toe. Het is wei eens gebeurd, dat de lector met een stuk gips werd nagegooid. Vooral de exomengrief werd door de zen be oordeelaar onbillijk geacht Pers-Overzicht EEN LEGAAT.- Wijlen de heer A'. Borgeld, in le- !ren commies-verificateur, dezer da gen te Groningen overleden, heeft aan de gemeente Sappemeer een le gaat vermaakt, groot f 15,000. Aan het „U. D." is nog medegedeeld dat de actie in hoofdzaak berust op twee hoofdgrieven, nl. de buitenge woon ruwe bejegeningen, die de stu denten van den hoer Grevers hebben te verduren, en de zeer zonderlinge toestanden die te Utrecht bestaan op het gebied van de examens voor tand [meester. De heer Grevers heeft onmiddellijk na zijn vestiging te Utrecht allerlei 'dingen ingevoerd, cQe vroeger nooit boston don. Voor de opleiding tot tand meesier neemt- men altoos 3 jaren aan; de heer Grevers heeft er een 'vierde bij ingevoerd. Met de Candi da urn -die worden afgewezen ea bij voorbeeld over drie of zes maanden uioeten terugkomen wordt al- lei-zonderling»; omgesprongen. Jocn krijgt zes maanden en word; na i maauden alweer opgeroepen tot het ,6X111061), een ander krijgt 3 maanden en wacht ua 4 maanden nog op een oproeping. Dat gebeur; al naarmate de Candi da ten in den pas staan bij den heer Grevers. De studenten hebben hier over herhaalde malen geklaagd, maar Biets scheen te zullea baten. Daarbij voegt zich nu de omstandigheid, dat de persoonlijke verhouding tot den direcleur alleronaangenaamst is. De heer Grevare zegt den studenten zelfs „Wacht maar, ik zal u wel krij gen op het examen. En ook tal van assistenten zijn weggegaan wegens osia ange naamheden. - Een der autoriteiten, met de aca demie in betrekking staande, deelde aan het „U. D." mede, dat het den heer Grevers te Utrecht niet voor den wynd is gegaan. De heer Grevers heeft itdh alle mo gelijke moeite gegeven om de inrich ting in orde te krijgen, hij heeft zelfs meermalen gedreigd met ontslag, maar het schijnt wel of mem in Den Haag met moedwil den boel train e©- TELEURSTELL1NG. In „De Beukelaar" staat een klacht van de hand van den lieer C. W. Cocdsma. Ned. Herv. predikant te Groningen, over de Rcchtsche Ka merleden. We hebben onze mannen in de Ka mer zitten, ik behoef geen namen te noemen, er zitten er genoeg, mannen van erv aring en beleid, ook van be slist geloof, mannen van durf en van overtuiging. Maar wat vallen ze ons nu tegen Menig „vriend van rechts" heeft kwade weken, kwade maan den. Eigenlijk is de malaise er al 'n heelen lijd. En nu weet ik wel De heeren hoeven niet altijd te spreken en ook niet telkens te getuigen. Lr is vaak een zwijgend getuigenis, dat méér goed doet dan een rijk met teksten opgesierd betoog. Maar tóch wij worden telkens teleurgesteld Wie van onze mannen heeft b.v. in de Kuyper-affaire nu eens „het" woord gesproken Wat mr. Lohman loen gezegd heeft, werd bewonderd, maar het was toch niet „het" woord. En wie van onze mannen heeft bij gelegenheid van de bespreking van de Pauselijke encycliek nu eene „het" woord gesproken De drie dominees, die toen het woord hebben gevoerd, zeker niet. En zoo ook bij de Bak kerswet Waar was. waar bleef hot protest tegen dat misschien te begrij pen, maar toch nooit te excuseeren argument van mr. Lohman over de „Noordpool", waar ze toch óók wel een half Jaar nachtarbeid zouden moeten verrichten Heeft men Mi nister Talma niet alleen laten staan, toen hij dan gelukkig weer eons even dingen sprak, zooals wij zo van hem wel meer hebben gehoord, maar <1 ie nu door onze afgevaardigden hadden moeten worden gezegd V Al willen wij niet bewenen, dat de hoeren Van der Molen en Elhorst geen juiste en ook wel wat meer principieels op merkingen hebben gemaakt. En nu weer met de Indische begrooiing l Was het niet droevig, om geen erger woord te gebruiken? Laat men tuij niet komen vertellen, dat de tegen woordig ingevoerde verdeeling van bespreking daaraan schuld heeft Als er voor het subsidie van de Sa- lemba-scliool een woordje gesproken moest worden, was dr. De Visser toch wèl op zijn post, en als er over de kanonnen gesproken werd, mengde de heer Duymaer van Twist zich in het debat, of als kon worden opge komen voor de belangen der rubber planters, was de heer Van Asch van Wijck er bij, maar verder hebben wij het grootendeeis moeten doen mot de „modern kapitalistische" beschou wingen van den heer Colijn, met zijn socio leitsmoppen over opium en zijn toon van ludie-gezien-to-hebbon, waar niemand van onze mannen tegen protesteerde. Straks komen de andere Begrootin gen. Wij vragen ons met zorg af Zal het ook vender weer precies een der gaan Zal hel, aan de sociaal democraten worden overgelaten, om telkens on telkens te komen aandra gen met citaten, als voor den zóó- cn zóóveelston keer gesproken wordt lijnrecht In tegenspraak met Kuyper's Program MET OF ZONDER PRESSIE ANTI- NATONAAL. „Land en Volk" schrijft: De minister van Binnenkancteche Zaken heeft In zijn begrootingsrede voor de afwisseling polemlsoerende met de pens buiten de Kamer., gepro testeerd tegen de bewering, als zou de aanvraag voor de kustverdediging zijn anti-nationaal, omdat zij ge schiedde onder pressie van Duitsch- land. Het is beweerd; voor die pressie zijn geen bewijzen aan te voeren on dus doet men wijzer met daarvan te zwijgen. Maar daarmede blijft de zaak zelvo zooals zij is. Met of zonder van Duitschland stelt de Regeering een uitgave voor, die niet ons, maar alleen Duitse hiand krachtiger zal maken. Uitgaven vcccr werken, pp dien grond eer het gevaar voor ons land verhoogen dan ons beveili gen. En uit dat oogpunt gezien is voorstel beslist anti-nationaal, vraag van de pressie kan men gerust ter zijde laten. DE PAPENDRECHTSCHE STRAF ZAAK. Het Centrum schrijft: De Papendrechtsche rechtszaak heeft dan te Arnhem haar beslag ge kregen. De beklaagde Garsthagen is ontsla gen van rechtsvervolging op de over woging, dat hij wel schuldig ls, maar de bedoeling had te handelen in het algemeen belang. De eisch was, zoo als men weet, een andere. Hij luidde, dot de beklaagde van rechtsvervolging zou worden ontsla gen op grond van ontoerekenbaar heid. Zoo is dus in deze zaak het beslis- sends woord gebleven aan den rech ter, niet aan den psychiater. Maar het rapport der deskundigen blijkt toch geenszins zonder invloed te zijn geweest, wanneer men de over wegingen van het Hof naleest Met name heeft het zwaar gewogen voor sommige getuigen. Of het rapport openhaar gemaakt zal worden, ia af te wachten. Wenschelijk lijkt dat niet Maar het laatste woord zal over de ep zaak nog wel niet gesproken; «IJn, voorzien, en men kan dus moeilijk wat staat te geschieden. lu elk geval staat vast, diat het ge ding abnormale verhoudingen heeft aangenomen en dat lu>t de taak der psycJtologen in do rechtszaal tot bijzonder actueel onderwerp heeft ge maakt Tegen overschatting vun die taak is daarbij terecht gewaarschuwd. ^laar nu vervolle men ook niet in een tegenovergesteld uiterste wat niet geheel denkbeeldig schijnt DE PSYCHIATERS IN DE RECHTS ZAAL. In de „Nieuwe Arnh. Ct" vermeldt een inzender D. een hoogst merkwaar dig citaat van prof. Jelgersma, een der drie psychi uiers van de Papen- drechtsche zaak, over de hooordee- ling der toerekeningsvatbaarheid van beklaagden door deskundigen. Hot is jammer, zegt „De Nieuwe Ct.dat de plaats waaraan het ci taat onlleeud werd, niet is aange geven; er staat enkel bij dat het „in een afzonderlijk artikel" van prof. J. voorkomt en van 1S96 is. Maar daar de vermelding mot aanhalingsteekens geschiedt, mag men tot nader bericht aannemen dut inderdaad prof. Jel geisma zich aldus uitliet. Nog zij opgemerkt dat het citaat let terlijk enkel betreft de beoordeeling van beklaagden door psyclihiters, terwijl hun in het l'apeudrcchtsche geding een oordeel over beklaagde, getuigen en de geheele zaak werd ge vraagd. Men zal echter zien, dat de woorden in den Leidschen hoogleeraar van ruime strekking en op de taak, die het ArnJiemsche hof den psychiaters opdroeg, volmaakt toepasselijk zijn. Het citaat luidt aldus: „Om de toerekeningsvatbaarheid te heoordeelen moet de medicus een hem geheel vreemd terrein betreden, waarop juristen .theologen en filoso- fen misschien zeer goed thuis zijn, maar waarop hij een vreemdeling be hoort te blijven. Door over toereke ningsvatbaarheid in do oen of an dere richting een positieve uitspraak te doen geeft men den rechter een imperatief mandaat, men is niet lan ger de deskundige, die den rechters do noodlge gegevens geeft tot het vel len van een oordeel, maar men treedt in de functie van den rechter en oor- doelt zelf." „Gebruikt men in plaats van het begrip toerekeningsvatbaar het be grip st.raftiour, dan blijkt des te dui delijker, hoezeer de medious buiten zijn competentie gaat, wanneer hij zich daarover een oordeel aanma tigt". „Wanneer wij ons uitlaten over toe rekenbaorheid verlaten wij ons na tuurwetenschappelijk stondnunt. en zijn speculatieve philosophen of tlieo logen geworden. Wij accepteeren in eens de door velen aangevallene theo rie van den vrijen wil, ds theorieën over schuld van de juristen enz. Wij stellen ons partij voor phiLosaphische systemen, die geheel bulten onze competentio liggen; de medicus heeft. De hoeveelheid ls even toeval lig of willekeurig om dezelfde reden, of omdat men geeft wat de beurs lij den kan. Als het resultaat betrekke lijk goed ls, dan ls dit niet minder toevallig, maar vaak ls dit natuurlijk anders en voldoet de bemesting niet aan de verwachting dan wordt soms op den kunstmest niet weinig afge geven en zóó komt deze dan in mis- credieL Voor zoodanige gebruikers zijn eenige wenken niet overbodig. „Ik heb tamelijk goed gemest, maar wat voor kunstmest en hoeveel moet ik nu nog over mijn land uit strooien. om een goed beschot aard appelen te krijgen, en wat en hoe veel moet ik geven op mijn rogge land T' Ik zal het u zeggen. Veronderstel dus, dat uw bemesting vrij toerei kend is en ge dus alleen hebt toe te voegen, wat het gewas het meest be hoeft, dan zult ge uw voeraardappe- lan het best kunnen helpen met per Are (10 bij 10 Meter) uit te strooien en onder te werken 4 6 K.G. kai niet, in het najaar reeds aan te bren gen voor eotaardappelen 2 i S K.G. patentkalt, welke vroeg in het voor jaar nog kan worden aangewend. Uw rogge heeft meer behoefte aan phosphorzuur en zal heel dankbaar zijn voor een slakkenmeelgiftmin stens 4 kilo per Ara Ik geef delde cijfers op wat meer is niet weg. maar kan goede rente geven. Misschien is uw stalbemesting slechts eon halve, dan kunt ge met één meststof niet volstaan, maar moet ge voor voeraardappelen geven per Areminstens 6 K.G. kainiot en 5 K.G. slakkemneelvoor eetaardap- pelen in plaats van kainiet 3 K.G. patentkali, benevens liet slak voo rogge 4 5 kilo kainiet en vijf KG. slakken. Volledig of voldoende i bemesting dan nog niet er ont breekt nog min of meer stikstof, wel ke ook in stalmest zit. maar in de halve bemesting niet voldoende is aangebracht Het ontbrekende kunt go nu aanvullen in don vorm van Chili-salpeterbij aardappelen per Are (1 Are is een half spint) 2 3 K.G., waarvan ge de helft uitstrooit vlak na het poten, de andere helft bij hot opkomen, bij rogge 1 h 1 1/2 K.G., waarvan op schraal land al in den herfst vóór het uitzaaien der rogge een deel, b.v. 1/4, kan worden aangewend, de rest in 't voorjaar. Kunt ge met uw mast heel niet rondkomen, zoodat ge volledig kunst mest op een of ander stuk land wilt geven, dun is de gemiddelde bemes ting voor aardappelen 5 6 K.G. patentkali (of voor voederaardappe len dubbel zooveel kainiet), 10 K.G. slakkemneel en 3 5 K.G. Chili- salpeter de slakken geeft geals het kan, reeds in den herfst, in ieder ge val zoo spoedig mogelijk. Voor rogge is de volledige bemesting minstens 8 K.G. kainiet, minstens 8 K.G. slaken 2 a 3 K.G. Chili-saljHïter. Koop nooit gemengde meststoffen, als aardappel mest, roggemest, knol- lemnest, enz. Ge zijt er duur mee uit, weet niet wat ge hebt en mest veelal niet doelmatig. Ook guano- mag%ich niet op* vreemd terrein I me3t is veel te duur en daar doze geven en den beklaagde als onstraf baar of ontoerekenbaar aan den rech ter voorsLellen",, ,L.antï en Tuinbouw ENGELSCHE SUIKERBIETEN IN NEDERLAND. Nu er in de laatste weken meerdere zeeschepen met suikerbieten uit En geland in de Rotterdameche havens zijn gelost en naar verschillende Ne- derlantlsche suikerfabrieken ver scheept, hoeft de N. R. Ct. een des kundige om nadere Inlichtingen ver zocht ovor dit voor onzen landbouw en onze Industrie opmerkelijke verschijn sel. Aan het welwillend antwoord op het verzoek is het volgende ontleend „Ik geloof niet, dot er vrees behoeft te bestaan voor blijvende concurrentie, do Nederlandsche bietenverbouwers aan te doen met de Engelsche bleten. En wel. omdat de onkosten, die op die bieten komen, veel te hoog loopen. Er zullen in de omgeving der verache- pingsplaatsen in Engeland wel niet veel bieten direct, por as van het veld geleverd kunnen worden vóór boord. Men zal. om hoeveelheden van eenig belang te krijgen, de bieten van het veld per as moeten aanvoeren, naar de spoorlijnen, zoodat spoorvracht ovcrladingskosten in het schip extra uitgaven vormen, die slechts In wei nige gevallen op de Nederlandsche bieten zullen drukken. Op de eilanden Goeree-Overflakkee, Schouwen-Duiv land en Walcheren maken een gedeel te der bietenverbouwers wol ls waar gebruik van trams om hun bleten naar de havens te vervoeren, doch daarvoor moeten zij zich reeds oen uit gaaf getroosten, want de fabrikanten nemen in de meeste gevallen geen of slechts een gedeelte dier tramkosten voor hun rekening. Hot gebruikmaken van dit vervoermiddel, wat gelijk te stellen is met het apoorwegvervuei Li,geland, gaat reeds ten koste van de zakken der verbouwers. Bovendien zul hel transport te water uit Engeland zeker meer kosten dan uit de verschil lende havens in Nederland. Alleen dun, wunneer er hooge prij zen voor de suiker te bedingen zijn, zullen de Nederlandsche fabrikanten bieten uit Engeland kunnen invoeren, omdat bet hun dan nog mogelijk is ©en Binken prijs voor de bieten in En geland te betalen. Een klein bemestingslesje willen we geven, vooral bedoeld voor hen, die geen boer of tuinman zijn, maar toch een lapje grond bezitten, waar op zij eigen groenten en aardappelen, vaak ook wat rogge, enz., verbou wen. Het boeren eu tuinieren is hun vak niet, zij bovverken hun stukje grond in de vrije uren, brengen daar op den niest, welken zij van hun varkens en soms nog oen enkele koe verkrijgen, en komen zij te kort, dan •wordt er. althans don laats ten tijd, een beetje kunstmest bij gekocht Over dat laatste willen we het even hebben. Dat bij aanwenden vau kunst mest geschiedt meestal luk-r&ak. om dat men niet weet, wat man doet Van bemestingsleer heeft men niet de minste notie en men strooit één ot meer meststoffen, toevallig deze meststof zeer weinig kali bevat, moet or beslist een flinke portie j>atentkali of kainiet bij. Dat ia ook het geval, als ge op uw land uitsluitend pzivaaU mest (beer) brengt Q. B. Rechtszaken DE INBRAAK BIJ DE FIRMA ROOS. (Vervolg). 't O. M. bij de Ainstardamsche Rechtbank eischte tegen De G. van der H. 1 1/2 jaar, tegen H. en W. 1 jaar en tegen De B. een half jaar ge vangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. DE MOORD ACHTER 'T RIJKS MUSEUM. (Vervolg). De adv. gen. bij 't AinsterAamsche «erocliitsliof qischte tegen den be klaagde Vlootman wegens moord op de 17-jarfge Juliana van Driest 20 jaar gevangenisstraf. De lichtbaak had hem tot 10 Jaar veroordeeld. HET INGESTORTE HUIS TE BREDA. Voor het Gerechtshof te 's-Herto- Senbosch stonden terecht J. J. B. B. 27 Jaar, architect te Teteringen cn Th. J. B. 25 jaar, bouwkundige te Priusenhage, beklaagd, dat zij op 24 September 1909 te Breda te zomen en in vereeniging .althans ieder af zonderlijk het aan hun schuld te wij ten hadden, dat F. Talboom en A. M. J. van Beers het leven hebben ver loren bij het Instorten van een huls, bij welks bouw eerstgenoemde be klaagde als architect en laatstge noemde als aannemer de leiding en de uitvoering nadden, ter wijl zij zeer onvoorzichtig en onbedachtzaam een viertal groote verzuimen en over tredingen bij den bouw van dat pand hebben gepleegd of doen plegen. De arcliitec: M. was door de Bre- dasclia reohthank veroordeeld tot 3 maanden en de bouwkundige B. tot 2 maanden hechtenis. De advocaat-generaal eischte tegen den bouwkundige B. vier maanden gevangenisstraf, tegen den architect M. drie maanden hechtenis. POGING TOT DOODSLAG. Gister stond stond voor de Utrecht- sche Rechtbank terecht een persoon uit Amsterdam, 83 jaar oud, beschul digd van poging tot doodslag van den Gemeenteveldwachter C. van Buin- inelen te Scherpenzeel op 24 Juli LL Beklaagde is psychiatrisch onderzocht de deskundige achtte bekl. wel ach terlijk, doch wel toerekenbaar. Het O M. elsc-hte 5 jaren gevange nisstraf. De verdediger, mr. Verhof f, verzocht de Rechtbank te handelen overeenkomstig art 415 W. van Straf- verordering of vrijspraak te verlee- nen op grond van ontoerekenbaar heid. Uitspraak 12 dezer. Gemengd Nieuws MEYNIER GEARRESTEERD. De onvindbare kapitein Meynier is gearresteerd. Maar niet dank zij de handigheid der Parljsche recherche, maar door zijn eigen onhandigheid, of groote brutaliteit, naar men wil. De wijze, waarop hij zich als het ware in bet bol van den leeuw ge- wadaLA;. óf B- fa«t yx» geraden jpaagd beeft, doet Mjfeleo aan mans verstand. Hij meldde zich bij den portier van hot departement van marine met. een - brief voor zekeren officier Lafèbro. Daar deze afwezig was, wachtte Meynier In do anti chambre. Op zijn bureau teruggekomen, las Lefèbre den brief, en Tiet onmiddel lijk de politie waarschuwen. Op het oogenhlik, dat Meynier wilde heen gaan, werd hij gearresteerd. Hij bood geen weerstand, doch vroeg al leen, geen publiek schandaal te ma ken. Per rijtuig naar den directeur van den veiligheidsdienst gebracht, be kende hij kapitein Meynier te zijn. Nimmer had hij twee nachten in het zelfde hotel geslapen. Hij had zijn uiterlijk geheel ver anderd door haar en knevel te laten knippen. CHOLERA. De van Lissabon uit naar Madeira gezonden arts heeft moeten consta teren, dat de in Funchal heerschen- de epidemie Aziatische cholera la. Vol gens een officinale statistiek zijn in Funchal tot dusverre 75 Ziektegeval len, waarvan 32 met duodel ij ken af loop, voorgekomen. INBRAKEN, fthenoy is ingebroken bij K. Kuil. De vrouw was volgens haar ver klaring haar man werkt elders nacht overvallen door 2 mannen die haar 'n prop in den mond duwden en zich toen meester maakten van een bedrag van f 33 en alle kleederen. EEN ROOFMOORDENAAR GEVAT. Twee jaren na dan moord op den apotheker Ratkge te Maagdenburg is de voornaamste schuldige aan die misdaad, Otto Knitelius, te Petropo- lis ln Brazilië gevat en aan de Duit- sche justitie uitgeleverd. Op 25 October 1908 kwam Ratbge des middags van een wandeling thuis en vond i nhet bureau zijner apotheek elegant gekleed© inbrekers. In den strijd, dien hij met de Indringers aanving, werd Ratbge door een schot ln d©n huik doodelijk gewond. Hij had echter nog <le kracht een der ke rels op straat te volgen krampachtig aan zijn overjas vast te houden, tot de inbreker gearresteerd kon worden. Deze noemde zioli Franz Scliröder uit Hannover, maar werd reeds een paar dagen later geïdenti ficeerd als de particulier© detective, voormalig koopman Arthur Ritter. Van zijn medeplichtige heette hij slechts den voornaam Fritz te ken nen, maar hij was te Maagdenburg reeds herhaaldelijk in elegante ca- fé'e en restaurants gezien met een klaarblijkelijk zeer voornaam heer, die zich voor den kunstschilder Fritz Turhahn had uitgegeven. Dit heerschap was de recherche seds als een verdacht individu op gevallen, toen hij van poging tot af dreiging jegens een huzarenluitenant werd beschuldigd, en toen op bevel dar politie door den Inlichtingsdienst gefotografeerd en gemeten. Al vrij spoedig na den moord P.athg» kwamen berichten ln, dat die gezochte, die overal in full dress was opgetreden, ln Frankfort, Londen en andere steden inbraken had pleegd, maar steeds aan den wreken- d'en arm der gerechtigheid had kun nen ontkomen. Tot zijn noodlot hem achterhaalde. Want ten slotte ontdekte de Duit- eche politie een zeker spoor, dat naar Buonos-Ayres an Rio de Janeiro voer de. De Maagdenburger rechter van instructie verzocht den Braziliaan- schen autoriteiten om een zorgvuldig onderzoek in te stellen, en zoo geluk te het, Knitelius te Petmopoils te knippen. Daar zijn identiteit door de Duitscha overgeseinde meetkaart da delijk kon worden vastgesteld, kwa men de autoriteiten in genoemde stad het verzoek om uitlevering lijk na. En met het eerstvolgende schip wend de moordenaar naar Homburg vervoerd en van daar naar Maagden burg, waar hij reeds in het huis van bewaring is opgesloten. DE STAKING DER BOOTWERKERS TE HAVRE, ia geëindigd. Een kleine negenhon derd man zijn weer aan den arbeid gegaan. De overigen wachten op werk om te kunnen beginnen. SLECHT WEER IN FRANKRIJK. Het weer der laatste dagen is ln de omgeving van Toulon tot een waren orkaan geworden. De regen viel in stroomen de seintorens gaven aan, dat het op zoe gevaarlijk was. In de stad was het verkeer voor trams en rijtuigen gestremd. Een huis is er In gestort, waarbij iwee kinderen ge wond zijn. In de haven, waar het eer ste eskader ligt, is de sloep van een torpedo-Jager omgeslagen twee man verdronken. Tengevolge van de aanhoudende re dens stijgen de rivieren. Voor Parijs houdt de stijging der Seine aan. Het Marne-water rijst onrustbarend, de zij-rivieren zijn buiten de covers ge treden De laaggelegen wijken van Angers staan, tengevolge van het wassen der Maine, onder. Roeibooten voren door de straten. In den omtrek van Saumur zijn velden en wegen door het Loire-water overstroomd, ln de stad staat de fabriek voor gas en electriciteit onder. De militaire school is ontruimd moeten worden .In het de partement Vendee ls de St. Benoist- dijk doorgebroken. Uitgestrekte stre ken staan blank. Boerderijen liggen geheel van alle verkeer afgesneden. SABOTAGE. De krijgsraad te Clermont-Ferrant heeft een soldaat van het 86e regi ment infanterie, die zich, toen hij bij de jongste staking de spoorlijn moest bewoken, aan sabotage heeft schul dig «©maakt, veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf en 20 fres. boete. De man stond aJa soldaat zeer VADERMOORD. Do brigadier de rirutrcchaussco te Roermond heeft gearrestet.ru ca naail de gevangenis te Roermond overge bracht don 20-Jarigen koopman Ph, H., te Molick, verdocht van poging tot doodslag op zijn vader. GROOTE BRAND. In de stad Staniza Wasnessens- kaja, gelegen in het gouvernement üherson ln do nabijheid van de Zee vau Azof heeft i»-n hevige brand on. geveer honderd huizen in de asch gelegd. Zevenhonderd menschen zijn zont der onderdak. DE SPION. Luitenant Helm. de man die uit do Engelsche splonnugc-gescliiedenis be. kend is geworden, ls in zijn garni? zoen Mainz teruggekeerd en weer bij het 21ste bataljon van de genie in dienst getreden. Naar verluidt, zal er daar ©ca instructie tegen hwn worden geopend, om uit te maken of hij door zijne teeken-oefeuingen in Engeland ook in strijd met de DuU- sohe wetten gehandeld heeft. LONGPE8T. In een Kirghiezondorp. wordt uit Astrakan «emeld. zijn 17 personen aan longpcst gestorven. ZEEBEVING. Schejjon, die uit Europa te Colom bo zijn aangekomen, berichten, dat zij een geheolon dag door dood* visch hebben gevangen, hetgeen vol gens de redactie van de New York Herald wijst op een oudcrzcescbe aardbeving. HONGERSNOOD. De Amerikaansche bladen hebben berichten uit Sjanghai over een hon gersnood in Chlmu Twee-en-haif mil- iioen menschen lijden daar under. De schaorschte aan voedsel ts een ge volg van groote overetroomingen in hot noordelijke gedeelte van An-hoei en in Kiaug-Soe. Drie jaar geleden zijn de bewoners van dezelfde ge bieden door hongersnood geteisterd. hinanciëeie belichten GEMEENTE ROTTERDAM. Bij den gemeenteraad ls een voorstel ingediend tot het aangaan oener 4 leening van 10 millioen gulden. SURS6ANCE VAN BETALING. De Rechtbank te Leeuwarden heeft tot 1 Febr. a.s- surceaace ven beta-' ling verleend aan de Leeuwarder Cortonfabriek. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Winschoten. H. Ezenga, van beroop landbouwer te Alteveer, gemeente Onslwedde. Rechter-oommissaris mr. H. Kuipers curator mr. E. Moinders- ma. Leeuwarden. P. van dor Ploeg, win kelier in sigaren, te Leeuwarden. Rechter-commissuris mr. P. C. J. A. Boeles curator mr. J. W. Tijsma. Geëindigd W. G. Burgers, sigarenhandelaar te Deventer. Amsterdam. The American Bitter Wine Company, Amsterdam. Rech- ter-commissaris mr. J. T. F. Telting j curator mr. G. M. Vroesom de Haan. Gehomologeerd: het uccoord 6 pet döor G. P. P. Boonekamp, banketbakker, te Rotter dam, zijn crediteuren aangeboden. Geëindigd: A. P. Marit®, drogist te Rotteadiam, en N. L. Weeaols, manufacturier te Zuidiand. Opgeheven: B. Hol. koopman en winkelier te Rotterdam. van Wlelendaal©, winkelier ln tabak en sigaren t© Rotterdam. G. A. Schot, cartonnagewerker te Schiedam, zaak gevestigd Hoogstraat 101 hoek Appelmarkt, aldaar. Reep. failliet verklaard If) Nov., 10 Nov. en 20 Aug. LL Stooinvaartbenchten KON. WEST-IND. MAILDIENST, Het st. Prins Willem V, thuisreis, passeordo 29 Nov. St. Michaels. STOOM V.-MAATSC1IAPPIJ NEDERLAND. Het st. Koningin-Regentes, thuis reis, vertrok 30 Nov. van Valencia. KON. NEDBRL STOOMB. MIJ. Het st. Aurora arriveerde 30 Nov. van Amsterdam te Kopenhagen. Het st. Venus anriveonde 30 Nov. van Algiers te Lissabon. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st Tabanan, uitreis," arriveer de 30 Nov. te Marseille. Het st Ternate, thuisreis, pass. 28 Nov. Sagres. Hat stoomschip Rotte New York naar Rotterdam, vertrok 1 Dec. v.m. 4.30 u. van Plymouth. Het stoomschip Besoeki arriveerde 1 Dec. van Rotterdam to Batavia. Het stoomschip Koningin Regentes van Batavia naar Amsterdam, ver trok 30 Nov. van Valencia. Het stoomschip Tambora, van Java naar Rotterdam, vertrok 1 Dec. van Colombo. Burgerlijke Stand HEEMSTEDE. BEVALLEN M. 8. Hulikman, geb. Van Zutphen, d. G. P. M. Draaljer, geb. Castien, J. Jansen, geb. Van der Linden, M. W. Avis, geb. Mosterdijk, d« J. M. van der Eem, geb. Gaossen» d- J. van der Walle, geb. De Vries, - E. M. Prins, geb. Tljssen, d. J. M. P. Hendrikse, geb. Meriei 1. Kinkhouwers, geb. Van J. Hoeks, 61 L H. Böland. wedë De Nockar, 62 J. J. 8. Roosebooin d» Vrt-s, i m.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6