AARLfclM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. VRIJDAG 2 DECEMBER 1910 Buitenjandseh Overzicht is nog niet veel nieuws. Hot bepaalt zich weer tot do verslagen van eenige politieke redevoeringen en wat pers polemiek. De bladen schrijven over en weer over do paniek, die h. i. bij de tegen partij is. De conservatieve pers zegt, dat de liberalen verslagen zijn door den ge nadeslag, dien Dalfour hun in zijn jongste groote speech heeft toege diend. Zij beweren, dat in Manches ter en andere belangrijke districten gematigde mannen en vrijhandelaara reeds voor de zaak der unionisten zijn gewonnen. Dezen rekenen nu al op een flinke meerderheid. De liberale bladen zeggen, dat het de vurige tarief hervormers zijn, en niet de liberalen, die Balfour beet heeft. Zii vertrouwen, dat de kiezers niet misleid zullen worden door do verwarrende verkiezingsbeweglngen van de conservatieven, die zoo hang voor do verkiezing zijn, dat zij l>e- reid zijn tof, elke gelofte, als zij er muar stemmen door winnen. De .Morning Post" beschrijft het plan der unionisten, door Balfour's partij bepleit, om tariofhervomiing aan een referendum te onderworpen ?n de kwestie middelerwijl niet tot een vraagstuk bij de verkiezing te maken, nis een vijandige manoeuvre tegen Chamberlain. Het blad spoort de tariefhervormers aan, er geen nota van te nemen, maar tariefher vorming bij de verkiezing voorop le Olijven stellen als de hoofdzaak. Minister Churchill, te Sheffield het woord voerende, zei, dat de Tory's aan den haal zijn. Generaal Hard loop, die ze aanvoert, smeekt heftig om genade. In een boodschap aan Yorkshire schrijft Asquith, dat hij niet vreest, dat het geen steun zal geven aan den eisch dor liberalen, dat de voorrang van het Lagerhuis onaantastbaar zal wezen. In een boodschap aon^ Schotland zegt de premier, dat. de Tory's in pa niek tariefhö'ryorming ter zijde laten, maar dit in den strijd, waarom het gaat, niet mag verduisteren. Men ziot het, al 't geschrijf en ge praat zijn nog alleen voorbereidende maatregelen. Straks, als 't op stem men aankomt, zal het eerst goed gaan spannen. is weer eens ter sprake gebracht en wel in de ltaliaansche Kamer. Bij de behandeling van de begroo ting van buitenlandsche zaken lichtte do socialist Bissolati een motie toe, waarin de ltaliaansche regeering wordt uilge-noodigd, le trachten met Oostenrijk-Hongarijo tot overeen stemming te geraken ovor de bijeen roeping van een internationale con ferentie ter beperking der oorlogs toerustingen. Bissolati verklaarde van meening te zijn, dat een dergelijk voorstel tot een gunstig resultaat zou kunnen lei den èn omdat Oostenrijk gebukt gaat Onder de drukkende militaire uitga ven, èn omdat men daardoor de bij zondere redenen zou wegnemen, die een hinderpaal kunnen vormen voor een goede verstandhouding. Spreker wees op het groote belang voor den vrede van zulk een voorstel, gedaan door mogendheden, behooren- de tot liet Drievoudig. Verbond, en hij verzekerde, dat een eventueele weigering van Oostenrijk niet als een daad van openlijke vijandschap beschouwd zou kunnen worden, maar dat Italië dan toch in allen gevnlle door liet doen van het voor stel ten volle zijn plicht zou hebben betracht. (Bijval). J'ot zoover Bissolati. We weten op dit moment nog niet, wat er met dit voorstel gedaan zal worden, mis schien kunnen we het nog onder de Telegrammen vermelden. Toch zijn we overtuigd, dat zulke pogingen door Italië en Oostomnjk-liongurije gedaan, voorloopig weinig succes kunnen hebben. Een der sterkste mo gendheden moet het initiatief nemen, b.v. Engeland, Duitschland of Ame rika. Er wordt Iteweerd, dat Enge land wel wil, maar dat do pogingen zijn afgestuit op den onwil van Duitschland. Laten Italië en Oosten- rijk-IIongarije dus eerst hun bondge noot bekeeren, dan kunnen ze op meer succes rekenen I ONTBINDING DER RUSSISCHE DOEMA Uit Petersburg wordt gemeld, dal de Octobristen, in een geheime zit ting den president der Doema Goetsj- kof hebben opgedragen, den Tsaar iu de eerstvolgende audiëntie mededee- ling te doen van de obstructie, die de Rijksraad toont, door verwerping of vertraging van de behandeling der wetsvoorstellen, die in de Doema zijn aangenomen. Zoo daartegen geen an der middel kon worden aangewend, moet. Goetsjkof don keizer voorstellen de derde Doema te ontbinden. Goetsjkof zelf is van meening, dat do dorde Doema haar derde zittings jaar niet zal overleven. UIT DEN BALKAN komen weer eenige l>erichten, die op spanning en verwikkeling wijzen. Uit Kanen wordt bericht, dat do Kretenzische Kamer, met 57 stemmen togen 46, heeft besloten tot vorming van oen nieuw uitvoerend comité. Vooral van Kreta geldt hotalle verandering is nog geen verbetering. De vrees beslaat, dat de nieuwe re geerders liet Balkan-vuurtje weer eons gaan opstoken. Woensdag hebben Montonegrijnen samen met overgeloopon Araauton, 8 Turkscho blokhuizen te Gusinje over vallen 4 Turkscho raldaten worden gedood, drie ernstig gewond, terwijl ook 2 Muzelmonsche boeren gedood werden en een groot aantal gewond. De Porto heeft to Cettinje een pro test wegens hot gebeurde ingediend. Uit Salonika wordt geseind, dat gisteren een dynaiuielaanalag werd gepleegd op de loods bij het station Koemanovo. De loods werd geheel en al vernield en vijf personen werden gewond. De Turken hebben Maandag in een gevecht tegen de Droezen te Kerek 4 officieren en 77 man verloren. Dinsdag wei-den twee Turksche compagnieën uit hun stellingen ver jaagd met verlies van twee kanon- DE WATER-ELLENDE IN FRANKRIJK vermeerdert nog altijd. Vooral de Loire is woesl en stuwt het water ver buiten do oevers. Aan de noordkust zijn bijna alle wegen en spoorbrug gen ondergeloopen, zoodat ook liet treinverkeer tusschen Angers, Nantes en Bretagne stilgezet is. Nantos is op verschillende plaateen overstroomd. Hot water is een aantal fabrieken binnengedrongen, zoodat deze ontoegankelijk werden en thans een menigte arbeiders werkloos zijn. Ook Coon staat onder waterdo prefect heeft dringend verzocht om toezending van schuiten, ten einde redding te kunnen bieden, omdat een groot aantal bewoners van de buiten wijken door het water Ingesloten zijn. Het reddingswerk is zoor moeilijk. Eenige menschen, waaronder ook kinderen, zijn dan ook verdronken. Een dergelijke overslrooming was daar tot dusverre nog niet voorgeko men. De schade is aanzienlijk, de fa brieken staan stil. Ook wordt gemeld, dat HET NOODWEER IN SPANJE veel schade heeft veroorzaakt, vooral aan de kusten. De Sar is buiten haar oevers getre den en heeft de dorpen Padron en Cesures overstroomd. De bliksem sloeg in de kerk van Allameida Segra, het vuur verspreid de zich over hot gelieele dorp en ver oorzaakte aanzienlijke schade. 300 RUSSISCHE VISSCHERS VERDRONKEN. Eenige dagen geleden werd te As trakan hij de Kaspische Zee door den storm een pier, waarop zich 300 vis- schers bevonden, weggeslagen en naar zee gedreven. Helaas ijioet aangenomen worden, dat al de menschen den dood in de golven gevonden hebben. De pogingen tot redding zijn niet gelukt, Hot stoomschip en de ijsbre- ker, die uitgezonden waren om hulp te bieden, zitten reeds vast ln het ijs in den mond van de Wolga. In een aantal dorpen aan den VVolga-uiond slaan verscheidene hui zen onder water, CO woningen zijn reeds ingestort. Vele visschersbooten zijn te piettor geslagen. liet bulletin luidtDo koningin heeft gedurende den' dag een rusu- gen slaap genoten. De zic-kteversclnjn selen verdwijnen geleidelijk. Stadsnieuws Beklugde bekende, maar had spijt van zijn daad. De officier eischte f 5 boete subs. 10 dagen hechtenis. Rubriek voor Vragen Geabonneerden bobben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaur, in te zenden bij de Reductie van Haarlcm'H Dagblad, Groot» lloutstrant 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dlo niet volledig naam woonplaats van den Inzender vermelden wordt gaon aandacht gesohonken. VRAAG. Ik heb een zoon, die 16 jaar oud is, en bij de marine wiL Kunt u mij ook zeggen waar on wan neer hij zich moet laten keuren? En in welke betrekkingen kan lnj ge plaatst worden? ANTWOORD. Vervoeg u, om nauwkeurig ingelicht te worden, ten Stadhuize, afdeeling militaire zaken. VRAAG. Hoe kan men marmer geheel glad maken en polijsten? ANTWOORD. Deze zeer om slachtige bewerking is voor een leek niet wel uit te voeren. U zult de hulp van een vakman moeten inroepen. VRAAG. Waar moet Ik mij ver voegen om het slaats-examen voor machinist af le leggen? En welken leeftijd moet men bereikt hebben, om hel te mogen doen? ANTWOORD. De meest volledi ge inlichtingen kan u verschaffen de heer J. J. Stooker, gepensionneerd kapitein-luitenant ter zee te Hilver sum, voorzitter van de commissie tol afneming der examens ter verkrijging van het diploma van inachinis:. Binnenland Uit de Rechtszaal Z1NKDIEFSTAL. De 18-jarig© losse werkman B. de J. heeft van oen dak van een pakhuis aan den Koudenhorn op den 6en Oc tober, een partijtje van ongeveer 4 KG. zink, dat aan den heer P. J. van Kessel toebehoorde, gestolen, an dat voor f 0.70 cent vorkocht. Beklaagde bekende. De heer Van Kessel verklaarde, dat de diefstal hem wel een schade van ongeveer 8 berokkend heeft. De J. zei, dat hij gestolen had, om dat hij langen tijd werkloos geweest is. De jongen staat niet slecht bij de politie bekend. Mr. Iloyer achtte de feiten volko men bewezen en viroeg 1 maand ge vangenisstraf. UITSCHELDEN. De Zandvoortsche losse werkman E. v. D. heeft op den 28sten September den sur vei lieerenden veldwachter H. F. Huis iu 't Veld uitgescholden voor kwajongen enz., omdat hij meende, dat do politie zijn zoon niet goed had. behandeld. Deswege eischte de subs. Off. een gevangenisstraf van één week. MISHANDELINGETJE. Vervolgens stond terecht de Zand- voorter arbeider R. van D., die op den 2en October, zonder do minste aan leiding, R. Loos flink geslagen en getrapt heeft. Beklaagde beweerde, dat L. hem uitgescholden heeft. Mr, Hoy er eischte, omdat beklaag de reedn meermalen wegens weder- 6paimigheid e. d. werd veroordeeld, een gevangenisstraf van 45 dagen. BELEEDIGING. De Zandvoortor A, C. heeft mej. A. van Solingen op den 2en October, tij dens oen oploopje, bolcedigd, door haar allerlei uitdrukkingen naar hot hoofd to worpen, die zich hier niet herhalen laten. De eisch wos f 10 boete aubs. 10 dagen hechtenis. PANEEL INGETRAPT. Do kopergieter D. II. te Schoten, heeft zich op den 8sten October op een anderen Scliotenaar D. Content, driftig gemaakt, omdat hij meende, dat C. zijn kinderen „vorschandali- seerde", hij bedoelde uitschold. In die dirift heeft hij een paneel in do deur van C.'« huis stukgetrapt. TWEEDE KAMER. De replieken over de Sluatsbegroo- ting, gisteren geëindigd, hebben om trent het standpunt van de Regooring en omtrent haar voornemens niets nieuws geleerd. De Minister-president, die van den Voorzitter een standje kreeg, omdat hij het woord insinuatie lio.d gebruikt, resumeerde zijn indruk van het de bat., dat er veel nationale lijd ver morst was, dat de verhoudingen niet vriendelijker waren geworden en dat men nu van woorden tot daden be hoorde te komen. We hadden óók het onvermijdelijk geworden persoonlijke feit. De Mi nister Kolkman had de verkiezings leuze van het blanco-artikel volksmis leiding genoemd. De heer Roodhuyzeu had dat beleedigend gevonden. Iemand, die dat een beleediging vond, was lijdend, riposteerde de Mi nister en had een medisch onderzoek Doodig. Dus zeide de heer Roodhuy- zen, het. woord vrageud voor een per soonlijk feit, zegt de Minister in be dekte termen, dat een lid der Kamer niet wel bij het hoofd is. De Voorzit ter antwoordde, dat de heer Roódhuy- zen óók niet parlementair was ge weest en sloot het incident. Bij hoofdstuk I maakte de heer Troelstra. op grond van art. 25 der Grondwet, bezwaren togen de verbou wing van het Loo, waarvan z. i. de Koningin zelve de kosten moest dra gen, want het ging niet aan, dot, geld uit te geven, terwijl de volkshuisves ting nog zoo slecht was. Als Minister Kolkman, die de verbouwing zeer noo- dig noemde (omdat de slaapgelegen heden slecht en liet brandgevaar groot was) hem er op wees, dat reeds 5 millioen voorschot voor de volks huisvesting was gegeven, antwoordde de heer Troelstra er niet tegen to zijn ook aan de Koningin voorschot te ge ven tegen matige rente. De lieer De Meester zeite uit de rede van den heer Troelstra nog recht, dat ook het Kabinet van 1905 deze verbou wing reeds had aangekondigd, terwijl de heer Patijn haar wenschelijk oor deelde, met. het oog op de ontvangst van vreemde souvereinen. De post 580.000) werd ten slotte goedgekeurd met 09 tegen 7 stemmen. Bij de behandeling van hoofdstuk II werd van gedachten gewisseld over de toelagen aan ambtenaren der Reken- kanier, die in het bezit zijn der akte M. O. Staatswetenschappen, Van ver schillenden kant bestreden, werd do post ten slotte verworpen met 42 te gen 28 stemmen. De Minister verklaar de daarna te zullen overleggen of hij algemeeno salarisverhooging kon voorstellen. Do heer Hugenholtz, die het debat over Buitenlandsche Zaken opende, constateerde in de woorden door den Minister van Buitenl. Zaken in de Eerste Kamer gesproken aan hot adres van Duitschland een afwijking van onze houding als absoluut onzijdige mogendheid. (De heer Troelstra noem de lui interruptie die woorden walge lijke vleitaal). De spreker zag er een poging in, om Duitschland te onzen aanzien gunstig te stemmen, wat de Rijnvaarttollen-quaesti© betrof. Ook inzake het vestingsverdrag bleek een zekere angst van den Minister, om maar Duitschland tot goed vriend te houden. De Minister moest nu ook eens ronduit vertellen wat (al was er dan geen brief van den Keizer) in 1904 was voorgevallen. Ofschoon nauwer aansluiting niet noodzakelijk achten de, constateerde do heer Patijn met genoegen onze goede verstandhouding met België. Hij opporde de vraag of wij eventueel den doortocht kunnen beletten van schepen, die komen om langs de Schelde België's neutraliteit te beschermen. Evenwel, fortenbouw te Vlissingcn kan nooit een onvriende lijkheid jegens België zijn, dat reeds bij de forten van Neuzen en Elle- ivoutsdijk belang had. lieden 10 1/2 uur voortzetting. In don avond werd Landbouw ver- dor behandeld. Bij de voortgezette boraadslaglng klaagde do heer Hugenholtz, Lij de afd. Nijverheid, over het uitblijven van de invoering der nieuwe wet op de vlsscherij. Spr. had bezwaar tegen de 'aanstelling van adjunct-inspec teurs en togen de inrichting der vis- scherijraden. Do jaarlijksche kosten, verbonden aan de uitvoering dor Vis- scherijwet vond hij te hoog. Hij weee op de ontevredenheid dor visschers over het nadeel, dat hun wordt toege bracht door het visschen met den wonderkuil en drong aan op spoedige invoering der Vlsscherij wet en die niet te-laten wachten op de Visscherlj- raden. Do heer Vorsterman v. Oyon be treurde het, dat ln strijd met hettrac- taat met' België 'het lossen van mosse len te Bouchaul iu plaats van te Philippine geschiedt, waardoor een belangrijk bedrag voor Nederland verloren gaat. Hij verzocht dien onge- weii3c.hten toestand tegen te gaan. De hoer Duymaer van Twist hoopte, dat de Minister zich rekenschap zal geven van de noodzakelijkheid en wenschelijkheid, dat de Visscherijwet spoedig wordt ingevoerd. De toestand van de visscherij iu de Zuiderzee is treurig. Enorm veel visch gaat verlo ren. Hij verzocht ©en einde te maken aan den toestand, waardoor Marker visschers ook op Zondag moeten vis schen. De hear De Meester drong aan op een spoedige beslissing omtrent de kwestie van de schelpdiere uvisscherij in de Zuiderzee, welk verzoek door den heer Schaper onderschreven werd. De- zo spr. vroeg overleg met de Belgische Regeering omtrent de kwestie door deu heer Vorsterman van Oyc behan deld. Hierna besprak hij de behande ling der visschers aan boord van zee schepen, die een gebrekkige rechtspo sitie hebben. De Minister van Landbouw enz. zou de zaak van het mosselen lossen overwegen en onderwerpen aan liet oordeel van zijn ambtgenoot van bui tenlandsche zaken. Ook de zaak der schelpenvissclierij zal zijn aandacht niet ontgaan. Omtrent het visschen der Markers op Zondag kon de Minister geen in lichting geven. Een regeling van de rechtspositie der visschers alleen leek den Minister niet wenschelijk. Er zou dan een algemeeno Sehepeluigeinvet moeten komen. Met de invoering dor Visscherijwet wordt zooveel mogelijk spoed gemaakt. De wet zal waar schijnlijk 1 Juli 1911 in werking tre den. Voor de invoering zal nog eone beslissing moeten genomen worden omtrent verschillende punten ook he denavond ter sprake gebracht. Bij artikel 89 Kosten Zuiderzee- visscherij'raad verklaarde de heer Tydeman (V. L.) zich hiermede niet ingenomen. Spr. zet zijne bezwaren tegen dien raad uiteen. De heer Rolsius vond het salaris van den secretaris te hoog. Do Minister motiveerde uit voerig den gevoigden gang van zaken. Do betrokkenen hebben deze organisatie gewild. De instelling van raden is de eenvoudige manier om te riOorai, wat de visschers willen. Van centraliseerde neiging is geen sprake. Allo diensttakken van Min. hebben decentraliseerende neiging. De boe ren hebben ingezien, wat de vis schers nog moeten leoren: dat de l>e- trokken ambtenaren er zijn, om hen te overreden als er misverstand is. De Min. zou de aongevraagde /1500 voor den secretaris eerst gebruiken, a;ls de geschikte persoon gevonden Ls. Iemand, die er zich geheel aan kon geven, is noodig. Na re- en dupliek werd die beraad slaging gesloten en de stemming op morgen bepaald. Bjj d<m i>ost subsidie in het belang van den handel enz. uitte de heer Drncker zijn bezwaren tegen den post voor tentoonstellingsubsidiëu, die ver leden jaar f 2000 bedragend, thans 16000 bedraagt. Spr. vroeg intrek king van den post en Indiening ©ener ouppletoire begnootirig met specifica tie. De Minister zeide dat abusievelijk alle tentoomstellingssubsidién onder het hoofd „vaktentoonstellingen" zijn gebracht. Na nog het belang van tentoonstel ling, inzonderheid van de rubbertein- toonstelling te Londen en van de ten toonstelling te Roubaix te hebben uit eengezet, zeide die Min., dat het thans voor de indiening eener suppletoiire begiTOoting to laat is. De Kamer zal niet meer voor een dergelijk geval komen te staan. Do Min. stelde voor splitsing van den post in een van f 2000 voor vaktentoonstellingen en ©en va.n f 14.000 voor de tentoonstel lingen te Roubaix, Berlijn en Lon den. Na repliek van den lieer Drucker werden beide punten zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Bij de afd. Arbeid dirong de heer Schaper aan op vroegere verschij ning van het verslag der arbeidsin spectie en op veiligheidsmaatregelen bij den landbouw. Spr.'s fractie zal oen wetsontwerp betreffende den tien urendag indienen. Ook drong spr. aan op een verplicht examen voor machinisten en machinisten-stokers. De Minister zette uiteen, line inge wikkeld deze zaak is. Het onderwijs zal zooveel mogelijk worden bevor derd. De Min. van Financiën kon niet toestaan, da.t deze post liooger werd Na goedkeuring zonder hoofdelijke stemming van do artikelen dezer af deeling werd de verdere behandeling verdaagd tot na de beraadslaging over Buitenl. Zaken. AFSCHEID H. F. KUYPER. De hoofdambtenaren van de ar beidsinspectie heblieu gisteren scheid aeuomen yan dr. H. F. Kuyper, hoofdinspecteur van den Arbeid, die op zijn verzoek ontslag heeft verkre gen uit den Rijksdienst. Ter herdenking werden hem eenige geschenken aangeboden. KUSTVERDEDIGING. De Brusselsche correspondent der N. R. Ct. schrijft r Men schijnt in Nederland een over dreven belang te hechten aan de arti kels, die Roland de Marès aan het ont werp tot kustverdediging In de Indé- pendance Beige wijdt. De bedenkingen en beschouwingen van den heo rDo Mnres zijn geheel van persoonlijken aard, en kunnen niet worden aangezien als de uiting der publieke opinie. Alleen en ten hoog ste kan men ze houden voor een af- tegenover Duitschland, die in de Brussel-Frnnsche pers welig tiert. Die pers heeft 2ich trouwens, op een enke le cn weinig-bezonnen uitzondering na, met de zaak vooralsnog niet inge laten, zoodat de heer Roland de Ma rès met zijn beweringen tot nog toe alleen staat, vermits het publiek even eens koud blijft. Wèl heeft men zich, in sommige kringen, over de voorge geven sluiting der Schelde door de versterking te Vltssingen bekommerd. Nader onderzoek der vraag heeft ech ter bewezen, dat, in geval van oor log, slechts oorlogsschepen cn schepen met oorlogscontrabande, maar nooit koopvaardijschepen in hun doorvaart lielemmerd kunnen worden. Zoodat de sluiting der Schelde langs Vlissin- gen onmogelijk wordt, zoolang België niet onmiddellijk, als belligerent, in don oorlog betrokken is. Een moeilijk heid echter is, dat oorlogscontrabande nog heel slecht omschreven blijft, en aldus met koopvaardij kon worden verward. Zijn schepen met «raan of andere eetwaren koopvaardij of con trabande? Over deze vraag zou moe ten worden beslist. Het is te hopen, dat de eerstkomende Vredesconferen tie er zich mee bezig houden zal. Na de bepaling van wat oorlogscontra bande is, zal men in België volkomen gerustgesteld kunnen zijn. Want het feit, dat de tegenwoordige vestingar tillerie de beschieting van Antwerpen vau Vlissingcn uit mogelijk zou ma- kon, zal wel niet worden beschouwd als een onmiddellijk dreigement, vooral niet als een vijandelijkheid te gen België... Voor 't overige kan ons land zich geheel neerleggen bij de be- sluitselen van generaal De Beer. Wat in de Vlaamsche pers dan ook reeds gedaan werd. BRANDEN. Gistermorgen is afgebrand do boer derij van J. Kramer te Koogpolder (N.-H.) Verzekering dekt de ecbade. De brand ontstond ten gevolge van het vallen van ©en petroleumlamp. ZONDAGSRUST BIJ DE POST. De Ncderlandsche Bond van' Rljks- telepbonisten diende bij den Minister an Waterstaat ©en verzoek in tot bevordering van de Zondagsrust, waartoe zou kunnen medewerken d© toepassing van het dringend tarief op de gesprekken die des Zondags ge voerd worden. De Minister gaf daarop aan adres sant te kennen, dat het overwegend bezwaar oplevert, om in meerdere mate dan thans reeds geschiedt den telephoondienst op Zon- en feestda gen te beperken. Jhr. Mr. L. E. F. J. VON BóNNIN'G- HAUSEN. Op deu huize Ueriuokhave bij Tub- bergen is overleden jhr. mi. L. E. F. J. von Donninghausen tot Tlerinck- liave, oud-burgemeester van Tubber- gen en outl-lid van do Provinciale Staten van Overijsel. De overledene is 82 jaar oud gewenden; hij was of ficier in de orde van Oranje-Nassau. ONVOORZICHTIG. Te üeerta vervaardigde de 24-jari- „j zoon van den smid D. Buiskool een acetyleentoestci. Hij beproefde iu den tuin de dichtheid van het toestel door er 'n lucifer bij te houden. Een hevige ontploffing volgde, waardoor de jonge man onmiddellijk weid ge dood. IN HOOGER BEROEP. De gemeenteveldwachter Heynen te Tegelen, die door do rechtbank ie Roermond tot drie maanden gevan genisstraf werd veroordeeld wegens mishandeling, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aai igeteekend. DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE. Zooals men zich herinnert, ver klaarde de 18-jarige huisknecht W. J. ,een zoon van een der buren van het in het Hofje van Van Es, in de Koningstraat, vermoedelijk vermoor de oude vrouwtje, die in verband met deze misdaad zich in hechtenis be vindt, dut hij de geroofde sieraden in hot privaat van een herberg had worpen uit angst voor ontdekking. Inderdaad werden zooails men woel in het riool bij die herberg, ver schillende d'cr geroofde kostbaarhe den gevonden. Den hoofdinspecteur Rietdijk, die zich ln deze zaak zoozeer heeft onder scheiden, is het. thans gelukt nog op to sporen den gouden ring dar ver moorde juffrouw G. Gebleken is, dat J. dezen ring den uvond van ic daad en den volgenden ochtend in de ouderlijke woning heeft gedragen, en das Zondags ten geschenke hoeft gegeven aan een 16-]arig meisje, met wie hij omgang had. wordè gemaakt. Het Christendom moet den Islam vóór zijn, of het komt te laat 1 Daarom zal de arbeid uer zending moeten worden geleid iu do richting der massale bearbeiding der volksstammen. Is een volk zelfs in die oppervlak kige wijze gekerstend, dan voelt liet zich sympathiek tegenover liet Neder- landsche bewind, terwijl, is de Islam inel eene even oppervlakkige bekee- riug ons vóór, liet met wantrouw en on verborgen vijandschap tegen ons bewind wordt vervuld. V.'aaF nu bij de massale bearbeiding do volkstam men, naast het geestelijke, een staats belang zich voordoet, meent de schrij ver, dat liet volgende noodzakelijk en mogelijk is, als bevorderende het voorgestelde doel „Dat de overheid (hier en in Indiëj meer en meer posj- t-ief als Christelijke overheid uitko- ine. Dat imponeert onberekenbaar den Inlander. De groote voortgang vuu den Islam is voor een belangrnk deel te wijten aan de laksche, om niet te zeggen verholen v kuidigo houding der liberalistische overheid tegenover het christendom en de zending. Do inlander ziet op tegen, respecteert en volgt wat sterk is, Door do houding der liberalistische overheid met haar vloekende en spottende Oost-Indi sche ambtenaren, maakten Zending en Christendom op den inlander -hu indruk van nametooze zwakheid (een halve verschoppeling© en daarte genover maakte de Islam, door de neutrale overheid ontzien en gevleid, in zijn zegevierend voortschrijden op hem een overweldigenden indruk van kracht en voornaamheid cn deed dien inlander bij scharen den 1-b.m toe vallen. Eene onverantwoordelijke <1 waas heid en misdaad heeft de vrijzinnig heid hiermede tegen liet moederland en onze Indiërs betlrcven. Doch de wind is nu gekeerd. De Christelijke partijen hebben nu het heft in han den, Dat ze zorgen het te houden, en ifaiC ze hour tijd gebruiken I Ook voor Indië. Hel belang van millioeoen en voor eeuwen staat op' hel spel .To. het behoud of verlies van Indië zelf voor hel moederland staat op liet spel en hangt op het nauwste somen met de vraag, wie in den wedloop tusschen het Christen dom en den Islam het zal winnen En daarom de overheid doende wat der overheid is, en dus zelf» aller minst zending drijvende of ook zien partij stellende tegenover de Christe lijke kerken, ga echter op haar eigen gebied voorop, door zich als Christe lijke overheid te beloonen, gelijk onze gouverneur-generaal Idejiburg aan vankelijk zoo mannelijk kloek doet." Pers-Overzicht ZENDING. In de Friesche Gereformeerde Kerk bode komt een urtikel voor van (ds.) J. D(ekker) te K(óllum), waarin deze met het oog op de groote vorde ringen. welke het Mohamad anisnio tegenwoordig in Indië maakt, aan dringt, dat met de Christiamseering. vooral ln de buitenbezittingen haast Kerk en iscliool NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Neerlangbroek ds. W. de Lange te 's-Graveland. Beroepen le Oostburg ds. Kobus, te Rockanjete Donkerbroek cu Haule (Fr.) ds. Jolis. Aalbers, ie Hoogwoud. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Willemstad ds. N. Po»- tenia to Kapelle Biezetingc; te Tweede Exloënnond ds. N. Dienier te Dronrljp. EVANGELISCH LUTHERSCHE KERK. Bedankt voor hel beroep te Culem- borg door ds. L. Schutte, te Amster dam. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer M. W'. G. van dor Vcur, gebo ren te 's Gravenhage. Leiden. Geslaagd candidaatscxmucn rechten de heer G. Engberts. ONDER STUDENTEN. In liet Amslerdameche Studenten- Corps is de oude strijd voor dc zoo- veelste maal weer opgelaaid, nu doordat de tot leden van den Senaat gekozenen hebben verklaard, hunne benoeming niet aan te nemen, omdat zij in dat college niet willen zitting nemen met een vrouw. Evenals gedurende de laatste zes jaren het geval was, is ook ditmaal een vrouwelijk corpslid in den I. S. S. A. gekozen. Zooals men weet, ligt in de aanwezigheid van oen vrouw in den Senaat de oorzaak \an het conflict met de andere studenten corpsen, In verband daarmede do vertegenwoordiging van en bij dio psen voor het A. S. C. is opgehe ven. Uit de Arbeiderswereid UIT DE DIAMANT-INDUSTRIE. Het besluit van den Bondsraad om ter geinootkoming non hot te kort aan werkkrachten in de diamantindustrie de ongeveer 2000 leerlingen over een tijdsverloop van twee in plaats van vier jaar tot het vak toe te laten, hoeft in het Weekblad van den A. N. D. B. voel geschrijf uitgelokt. Het Bondsbestuur deelt inede, dat het wenscht na te gaan hoeveel kin deren van diamantbewerkers in de eerstvolgende jaren voor plaatsing bij hot vak in aanmerking komen, tel» einde bij eventueele aanneming van het door den Bondsraad goodgekeur- de voorstel :ler A. J. V. t-ot toelating tier conbractucelo leerlingen binnen twee, in plaats van binnen v'cr jaren, te kunnen zorgen, dat zoo weinig mo gelijk ouders teleurgesteld zullen worden. Vanwege een 8-tal verceniglngert werd te Almelo een openbare verga dering gehouden, waarin do heer Stins, van Enschedé, en Brouwer, van Hilversum, spraken over: ,.T>© wijziging in de Arbeidswet en do nood zakelijkheid van den 10-urlgen arbeidsdag." Aan het einde dor vergadering werd de volgende motie voorgesteld, He met algemeen© stemmen werd aart- genomen-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9