HAARLEM S DAGBLAD. DERDE BLAD. De Erfgenaam van Vering ZATERDAG 3 DECEMBER 1910 öüitenlaEtlsch Overzicht Nemen een aanvang. GLsteren zijn er dau ook heel wat eedevoeringen tot de kiezers gehou den. Natuurlijk werd er niet veel nieuws verteld, zoodat we dan ook met eenige korte inede&eelingen wel volstaan kunnen. Lord Morley sprak te Blackhurn en verdedigde in dit dubbele district de candldaturen van een liberaal en een socialist. Hij verklaarde volstrekt geen so cialist te zijn en enkele voorstellen der socialisten bepaald af te keuren, maar aangezien zij groote sympathie aan den dag leggen voor de ongeluk kigen, kon hij niet goedkeuren, dal zij uitgestooten worden. „Wanneer het land de Tories w< der op het kussou mocht brengen' zoo zei hij, „dan zullen wij meer economische kwakzalverij bij hun zoogenaamde sociale hervormingen te zien krijgen, don wanneer honderd Snowdens gekozen werden." Dezelfde Lord Morley sprak ook te Darwen. Daar zei hij, dat het refe rendum, door Balfour en zijn vrien den voorgesteld, een fantastisch voorstel is, dat het parlementaire stelsel, de glorie van den Britschen naam, te grondo zou richten. Nog kernachtiger- drukte minister Birrell zich te Bristol uit Zooals een telegram het al in 't kort meldde, zei deze Excellentie, dathet Hooger- huis al in de kist ligt en dat de meerderheid van het volk het op 5 December zal begraven en er op zal trappen, teneinde te bereiken, dat de doode nooit meer zal opstaan en aan de zaak voorgoed een einde gemaakt wordt. Minister Sir Edward Grey zeide in een rede te Portsmouth, dat Bal four's referendum-voorstel de raad was van een wanhopig man, die zich koert tegen liberale maatregelen. Churchill betoogde te Dundee, dat hetgeen Balfour had gezegd omtrent een referendum, met opzet vaag was uitgedrukt en dat or wel een dozijn manieren te vindon zouden rijn, om aan zijn belofte omtrent de tarief- hervorming te ontkomen. De oppositie denkt er natuurlijk heel anders over. Balfour, die te Rea ding sprak, zei, dat de unionistische partij haar inzichten omtrent het hooge belang van Uiriefhervorming niet heeft gewijzigd en dat deze, thans evenals vroeger, oen der voor naamste grondslagen is van de poli tiek dei- unionistische partij. Zij wensctu thans een formeele, duide lijke uitspraak van liet volk ointrem hetgeen dit het beste acht in het be lang van het algemeen. De verkiezingsstrijd vraagt veel van do lichamelijke en geestelijke krachten der aanvoerders, Een enkel voorbeeld. Minister Winston Chur chill sprak gisterenavond le Frods- ham in Cheshire te 7 uur 15. Daarna vertrok hij met een extra-trein te 8.42 van Frodsham naar Manchester. Met een auto zou hij dan van het Exchange-Station naar London-road station gebracht worden, en met een extra trein over Sheffield naar Grimsby. Daar zou hij te middernacht een rede houden, om de rede te be antwoorden, die vroeger op den avond door Balfour aldaar werd uitgesproken. Opdut de heer Churchill zou weten, wat de Unionistische leider 'e berde had gebracht, werd mot een specia- len dienst een woordelijk verslag van Balfour's rede naar Sheffield ge bracht en daar aan mr, Churchill ter hand gesteld, zoodat hij in den trein tusschen Sheffield en Grimsby het kon bestudeeren. Na zijn rede te Grimsby vertrekt de heer Churchill per extra trein naar Manchester, waar hij hedenmiddag zal spreken. Daarna reist hij naur Chester, waar hij hedenavond het woord voert. Er zijn in alle plaatsen, waar de minister optreedt, maatiicgclen geno men om hem te beschermen tegen de suffragettes. DE EERSTE UITSLAGEN. Verkozen zijn, zonder legen-candi- daat, 11 unionisten en 4 liberalen. O.u. is gekozen de oud-minister Wyndbam, unionist. In Zuid-Manchester meldde de unionistische candidaat zich joist eenige minuten te laat aan. Hij kon niet meer op de candidateulijst wor den geplaatst en de liberale candi daat werd daarop gekozen ver klaard. ONLUSTEN IN IERLAND ÏN HET VOORUITZICHT Het unionistisch comité van de Ier- acho provincie Ulster, heeft besloten, aanbiedingen te vragen voor de on middellijke levering van wapenen en ammunitie, blijkbaar dus met de be doeling, om de invoering van Homo Rule voor Ierland desnoods met ge weld legen te gaan. Men is evenwel algemeen van oordeel, dat dit besluit van het comi té niet ernstig bedoeld is. DE EUROPEESCHE POLITIEK. In de Ilaliaansche Kamer is druk over de politiek gesproken. Bij de SPPPPMBI zaken verklaarde de minister van buiten landsche zaken, dat de Italiaansche staatkunde streeft naar het behoud van den vrede en bovenal naar hand having van den territorialen status quo. Noodig is kalm vertrouwen in het voortduren van den vrede, ter voortzetting van het hervormings werk iil het binnenland en tevens ter verhooging van den toenemenden bloei des lands. De buiienlandsche politiek beoogt niets anders, streeft naar geen an dere doeleinden, dan zulke, wanr- over het parlement en het land reeds herhaaldelijk hun goedkeuring heb ben uitgesproken. Voor die doelein den is het Drievoudig Verbond de hechte grondslag. Italië staat op voet van volkomen gelijkheid met de andere bondgenoo- ten, daaraan te twijfelen zou beleedï- gend zijn voor de waardigheid hei land. Vrijmoedige besprekingen met de bondgenooten zijn een noodzakelijk heid voor het behoud van de een dracht, ziedaar de reden van de samenkomsten te Florence, Berlijn, Salzburg. Ischl en Turijn. Minister San Giuliano zei verder, dat liet Drievoudig Verbond eenstem mig is ter zake van de handhaving van den vrede en dat de status quo en de integriteit van liet Turksche Rijk en van de Balkanstatan do voor naamste zijn van de quuesties, die in bovengenoemde samenkomsten zijn besproken. Ook de andere groole mogendhe den zijn het op dit punt eens. De hartelijke vriendschap mei Frankrijk, Engeland en Rusland is volkomen in overeenstemming niet den geest van het Drievoudig Ver bond en de bijeenkomsten met de lei dende staatslieden van de verbonden staten hebben de vriendschap, do sympathie en het wederzijdsch ver trouwen versterkt. De minister verklaarde, dat hij op de vriendschappelijke bewoordingen van don Oostenrijksch-Ilonguarsclieii minister van buitenlandsche zaken an vriendschappelijk antwoord zou geven en hij voegde daaraan toe, dat hij aan den gezichtseinder geen enkele reden tot oneenigheid tus schen Italië e enerzijds en Oosten rijk- Hongarije anderzijds ziet. De beide regeeringen hebben de weinig beteekenende grens-inciden- ten tot beiderzijdsch genoegen ge schikt. De oorlogstoerustingen van Oosten rijk en Italië zijn geenszins tegen elkander gericht. De Turksche bladen melden, dat nieuwe gevechten hebben plaats ge had tusschen de Turksche troepen en de Drusen bij Kezac. De Drusen ver loren 1500 dooden en gekwetsten, de Turksche troepen 50 dooden en ge kwetsten. BRIAND EN DE SPOORWEG STAKERS. In de Fransche Kamer verklaarde minister Briand naar aanleiding van een voorstel van Founder betreffen de weder in dienststelling van spoorwegbeambten, die niet gerechte- "ijk vervolgd worden, dat de regee- uig bij de maatschappij op toegeef lijkheid jegens deze personen zal aandringen. Maar, zoo voegde demi- nister er bij, er z«ou geen spruke kun nen zijn van een algemeeno amnes tie. DE ZIEKTE VAN DE BELGISCHE KONINGIN. Het bulletin van gisteravond luidt: „De koningin neemt geregeld in be terschap toe en licht voedsel bekomt haar goed." Amsterdamsche Kout Amsterdam leeft nu weer in den Sint Nicolaas-sfeer. De Sint moge wat later gekomen zijn dan vroeger, vergeten heeft hij ons toch geenszins. Het op een enkele uitzondering na zeer goede weer, eerst droog koud, later zacht met slechts oen weinig regen, heeft er echter toe meegewerkt dat het weer echt gezellig was in onze winkelstraten. Amsterdam heeft in zijn winkels in zooverre meegedaan met de wereld steden dat het warenhuissysteem meer en meer op den voorgrond getreden. Onze oorspronkelijke zars" waren in hoofdzaak speelgoed winkels, die als kenmerkende eigen schap van hun vak hadden, dat er tol uniformen prijs werd verkocht Dt meest populaire voor een vijf en twin tig jaar terug was zeker wel de 30- cents-bazar op den Nieuwendijk; in die dagen was dit je groote winkel bij uitnemendheid, wat we ons bij na niet kunnen voorstellen als wc thans even rondwandelen door, wat wij noemen: onze groote magazijnen. Strikt werd er in dio dagen aan den eenigen prijs gehouden en het denk beeld kreeg al spoedig in zoover na volging dat we ook een guldens en een tweeguklcns bazar kregen. Later werd het systeem echter vertroebeld; toen kwamen de prijzen-bazars en ton slotte de bazar's waar men niet al leen tegen den uniformen prijs, ook voor meer en voor minder terecht kon. Het systeem bestaal nog wel in Am- 'sterdam, maar evenals ik ree de Warenhuizen, groote overdekte markten in de winkelstraten zou men ze kunnen noemen, zijn toch uuininer één geworden. Elke rayon vormt dus als 't ware een zaak op zich zelf, wat e rte koop is zijn antikelen in bonte verscheidenheid Alleen eetwan lfik in Brussel worden hier nog niet bij de niot-consumaboie artikelen ge duid. Het spreekt van zelf dat enorme conlróle noodig is om bij die overstelpende drukte, waarbij niet al leen de koopers maar ook de kijkers en nieuwsgierigen in huis worden lokt, het stelen niet ai te gemakke lijk te maken. Het te beletten is natuurlijk onmo gelijk. Eenige jaren terug animeer den de verkoopecs, de bedienden der rayons, zelf de bezoekers door het zingen van dreunen, evenals de straatkouplieden. Het indertijd popu- deuntje; „Alles kost een duhbel- ije!" was daartoe bijzonder geschiku Dok wel gaven ze tegelijkertijd een vermaning aan diegénen, diie bijna voor de verleiding zouden bezweken zijn bijv. in onderstaand liedje: Niet gappen daar Dertig centjes.kost het maar. Die „zangerigen" verkoop treffen we in onze diagen uitsluitend nog maar bij de straat koo p lie dendie met horloge dat nooit stil staat zoo lang je er mee in je zak loopt of met prentenboek, een cadeau voor 'n kind ook hun aandeel in da St. Nico- laas-extratjes trachten te maken. Handig zijn ze met hun horloges thans opgesteld voor een schitterend verlichten winkel, waardoor het ma teriaal flonkert als ware het van edel gehalte. Zoo spreiden groote en kleine vogelaars hun netten uit om hun vinkjes, liefst goudvinkjes te vangen. Het was een avond dezer week dat ik juist te laat voor lijn IV een re mise-tram van lijn 3 moest nemen, terwijl vóór me nog een lijn 5, ook de laatste voortgleed. De wagenbestuur der maakte eenige m. i. zeer juiste opmerkingen over verkeerde ex ploitatie der Gemeentetram, n.1. dat lijn 5 niet door de Van Woustrant liep, maar de stille Stadhouderskade 8 ging en ook dat lijn 8, die nu het Centraal Station komende via de Nieuwmarkt doodloopt aan de Tolstraat niet moor als vroeger de Weesperzijde langs gaat tot aan de grens der gemeente Watergraafsmeer Terwijl vandaar af lijn 8 de korste weg was naar het Centraal Station en tusschen de bewoners van Wees perzijde en Watergraafsmeer en de Israëlietische buurten veel relaties bestaan, heeft lijn 8 van de Tolstraat af weinig of geen reden van wijl vandaar af reeds drie lijnen rechtstreeksche verbinding geven met het Centraal Station n.J. 3, 4, en 5. Ik vond, het weJ eens aardig die opmer kingen te hooren uit den mond van iemand van de tram zelf, daar deze door mij vroeger reeds meermallen zelf waren gemaakt. In vergelijking met het buitenland zijn wij met onze gemeente-tram, hoe wel wij er ons op laten voorstaan, nog maar een heel eind ten achter Denk alleen aan het feil dut ik gister avond tot 12 uur door werkzaamhe den gebonden, zooals in een groote stad heel vaak voorkomt en in liet hartje der stad zijnde, zelfs niet meei do laatste tram naai- mijne woning in een der nieuwe wijken, kon krij gen. Ik las dezer dagen dat in Lissa bon de trams rijden tot 2 uur '«nachts in Hamburg, Berlijn, Parijs, Brussel en elders bestaan eveneens nacht trams, doch zelfs tegenover Lissabon moeten wij het dus verre afleggen. Juist wanneer velen het moest behoef te hebben aan de tram loopt zij niet, is zij niet te krijgen. Begrijpelijk zou het zijn wanneer de fcrunidienst een particuliere onderneming was, al leen en uitsluitend gebaseerd op winstbejag- Na twaalf uur is het aan tul personen dat nog op straat is zoo veel kleiner, dat ondanks dc grootere behoefte die dan aan 'n tram bestaat het aantal passagiers vermoedelijk belangrijk kleiner zou zijn dan over dag. Stel u echter eens voor. Jat men in oen zekere kleine gemeente het postkantoor maar op zou heffen en de brieven niet meer liet bezorgen om dat daar toch zoo weinig van de post gebruik wordt gemaakt. Terecht zou men zeggen dat de pastorij een dienst is van algemeen nut en dat, zoolane er een persoon een brief verzendt, dc gelegenheid hem daartoo niet mag worden ontnomen. Ook de Gemeontetram wordt ge ëxploiteerd voor en door de Gemeente en de eerste vereischte waaraan zij moet voldoen is deze, dat zij ten allen tijde wanneer haar diensten noodig zijn, gelegenheid geeft gebruik van haar te maken. Geheel ten onrechte donken men sehen van buiten, dat wij Amsterdam mers die ons na twaalf uur op straat oevinden, altijd voor ons plezier uil zijn. Dit is ten zeerste onjuist. In een groote stad gaat evenals in het rijK van Karei V de zon nimmer onder. Hier wordt 's nachts gewerkt op tal van gemeente-inrichtingen: gasfa briek, electricileiiswerken, op wer ven, fabrieken, aan 't spoor, in druk kerijen, op redactiebureaux. Perso nen geèmployeerd in theaters, koffie huizen etc. gaan ook oerst in den nacht naar huis. Ja, personen die in Amsterdam met den laatsten trein ar- riveeren, dit is ongeveer kwart vóór óénen, vinden dan geen tram rneer. Wel hlijft één tram van één lijn nl. 11 wachten tot de officieele minuut wajuop deze laatste trein (van Bros scl via Den Haag) moet aankomen en meen ik, des avonds ook nog 5 minuten later, maar in de meeste ge vallen is deze trein meer dan vijf mi nuten te laat en al rijdt hij dan ook nog net. hot. Centraal-StaMan bin nen, men ziet voor zijn oogen die laatste tram vertrekken. Bovendien slechts een deel den Amsterdammers, nl. zij die in de buurten wonen welke door lijn 11 worden doorsneden. Maar voor hen die in het Westen of het Noorden der stad wonen, bijv. In het uitgebreide aristocratisch parkkwar tier of wel In de volkrijke nopulalre van Lennepbuurt, buiten dc Haarlem merpoort of in het Westen van Buur: IJ, IJ, bestaat er geen mogelijkheid op dat zij met de tram hun woning kunnon bereiken. En toch zijn de menschen die met dien den laatsten trein thuis komen, volstrekt geen pleizierreizigcrs mam voor een groot deel menschen die hard werken voor hun brood. Voor de vroegrittan is veel gedaan om diegenen wier taak in den nacht (om dezen tijd is het am zes uur toch nog nacht) aanvangt. Niet alleen dat zij tegen verlaagd tarief rijden, maar zij hebben ook nog het rech,t overdag op enkele uren de plaatsen in de tram in te nemen, waardoor diegenen die het tarief betalen plaats le kort komen. Laat men nu ook iets doen voor diegenen wier arbeid eerst in den nacht eindigt. Dezer dagen werd gemeld dat de trams minder zullen stoppen om snel ler vervoer te bevorderen. Laat men nu op alle lijnen die het Centraal Station passeeren de laatste rit in plaats om twaalf uur. om één uur stellen. Dan zal men tenminste een stap gedaan hebben in de richting om de belangen van allen te beharti gen en <le tram te maken tot een in stelling van algemeen nut, waarvan men dan gebruik kan maken, wan neer men er het meest behoefte aan H. HENNING Jr. Stadsnieuws Baden. In het Douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week 686 baden genomen in dat aan het Leidscheplein 9S4 baden. Lucifer. Spoedig zal in onzen schouwburg door het irezelschap van de N. V. „Het Tooneei", directeur de heer Wil lem Royaards, een voorstelling gege- worden van Vondel's vijf-bedrij vig treurspel „Lucifer". Geslaagd. Mej. A. J. M. Ruysenaara alhier ls te Venlo geslaagd voor acte gymnas tiek. Rubriek voor Vragen Geabonneerilcn hebben het voorrecht, vragen op verBOhilleud gebied, mite voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Redactie van Hoarleiu'3 Dagblad, Groote Houuiraat 53. Allo antwoordon vrorden geheel koateloos gegeven ou zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naan woonplaats van den inzender vermelden Vrordc geen aandacht geschonken. VRAAG. (Wegens redenen van zeei persoonlijken aard hier niet overgc nomen). ANTWOORD. Wij gelooven niet, dat 3h op het afschrift zult kunnen wachten. Er zal u wel een tijd v den opgegeven, wanneer u terug kunt komen, of iemand zenden, het bedoelde stuk te halen. Aan de griffie van de echt bank zult u zich ten allen tijde met uw ver zoek kunnen vervoegen, wanneer de zelve geopend is. Van aparte dogen voor dergelijke zaken is ons niets bekend. Het bedoelde afschrift wordt u gr: tis uitgereiktmaar u Zaterdag naar Amsterdam te begeven, en dan met een het afschrift aan te vragen, dit zal, dunkt ons, niet gaan. VRAAG. Hoe kan de opzegging der huur van een woning wettelijk anders geschieden dan door monde linge aanzegging met twee getuigen ANTWOORD. Bij exploit van een deurwaarder. Dit is altijd veel beter, want dan heeft rnen authentiek be wijs. VRAAG. Pai tijen hebben zich verbonden, om zich wederzijds om trent verdere huur te verklaren op 25 of 26 December Wanneer nu de huurder zich vóór dien tijd niet ver klaart, kan dan do eigenaar, z o n- d e r dat een nieuw contract is getee- kend, beweren dat opnieuw Ls inge huurd ANTWOORD. Ja, zeer beslis!. Het vooraf toe konen van een nieuw contract was immers bij het oor spronkelijk contract niet als voor waarde gesteld VRAAG. Iemand, werkzaam aan de Sierkan, heeft een ongeval met zijn hand gehad en daarvan een stijve pink gehouden. Kan hij nu ook iets van de Ongevallenwet trekken ANTWOORD. Dat gelooven we niet. Het bedrijf, door de Sierkan uit geoefend, behoort, rneenen wij, niet onder de bedrijven, waarvan de werk lieden krachtens de Ongevallenwet verzekerd zijn. VRAAG. Ik heb een hond ge kocht en betaald, zonder hem vooraf te probeeren, voor een besten, eerlij ken hond, maar nu is gebleken, dut de hond niet goed is. Ivan ik hein nu terug geven en mijn geld terug- eiachen ANTWOORD. - Het beest zelf zal wel eerlijk wezen. De. vraag ;s maar of zijn baas het was Kunt u bedrog bewijzen, dan kunt u op dien grond tot ontbinding der overeenkomst pro- cedeeren maar heel gemakkclijK gaat dat niet. Vrijwillig terugbetalen zaJ men de koopsom waarschijnlijk niet? VRAAG. Is er bij de wet een be paalde termijn gesteld, binned wel ken de benoeming van ceh voogd over minderjarige kinderen moet ge schieden ANTWOORD. Neen, dat is niet het geval. Of dat wat langer of wat korter duurt, hangt van verschillen de omstandigheden af, die men niet altijd te voren kan kennen. Onze Lachhoek Dat is nu al het zesde glas bierc dat ik vanavond cLrink, alleen om dat mijn vrouw mij zoo boos go maakt heefthet is toch verbazend, zooveel geld die vrouwen kasten. Mr. Waiienisen vroeg aan zij 4) schoonzoon in soa Heb je den datum van den trouw» dag al vastgesteld Dat antwoordde de tactvolle jonge inan zal ik-geheel aan Marie overlaten. En wat tal het zijn Een groot t, of wou je liever een rustige bruiloft in intiemen kring Hm En hoe hoog is je Inkomen O, dat, mijnheer, antwoordde de beminnelijke schoonzoon, dat laat ik geheel aan u over, mijnheer Wallemsen. Iemand sclireef aan een dichter, die hom één zijner verzen ter beoordee ling had gezonden Amice I Tot poezie behoort eenig vuur derhalve hoort ei- meer vuur In uw vérs, of anders hoort uw vers, in het vuur 1 Binnenland TWEEDE KAMER. De beruchte Van Hceckeren-zaak is nu u i t Wij hebben gemeld, dat de heer Pa- tiju haar, na den heer Ilugonholtz, be- sjirak, daarbij doende uitkomen, dat het dr. Kuyper, als Minister, geweest was, die den heer Van Heeckeren den indruk had gegeven, dat er iets ge beurd was, hetgeen nog bevestigd werd door den lieer Van Idsinga, die hot van den heer Van Heeckeren zelf had vernomen. De heer Van Idsinga had destijds reeds den indruk gekre gen, dut de zaak niets om het lijf had en niet meer was dan een praatje, een conclusie uit conclusies getrokken. De heer Patijn stond op hetzelfde standpunt en geloofde de verklaring vun Minister Van Swinderen in de Eerste Kamer volkomen. Hij was van nieening, dat de mannen, die het Ka- binct-Kuyner vormden in 1904 hadden moeten aftreden, indien hen de ken nis van een belangrijk feit was ont houden. Maar hij wees er op, dat dr. Kuyper, die den heer Van Heeckeren had losgelaten, niettemin in „De Standaard" steeds den indruk had ge vestigd, dat „er toch iets gebeurd was". Dr Kuyper noemde dezen aanval een toediening van een dosis ratte- kruid, waartegen hij immuun was onedelmoedig en 'sheeren Patijn's blazoen bezoedelend, omdat deze we ten kon, dat hij niet spreken mocht. Indien hij als oud-Mmister niet tot geheimhouding verplicht was, had hij in 5 minuten kunnen duidelijk maken, dat hij in deze zaak nooit een onwaar woord geschreven of gesproken had. Deze verklaring scheen aan de lin kerzijde zoo onvoldoende geacht te worden, dat zij van de verdere op merkingen van den spreker geen noti tie meer nam en diens woorden ver der te nauwernood hoorbaar waren. Minister Van swin deren iegde een categorische verklaring af, erkente lijk voor het vertrouwen dat in zijn woord werd gesteld. IJij verklaarde, met al de autoriteit die zijn volkomen bekendheid met de zaak hem gaf, „dat het hem bekend was, dat geen „feiten zich hebben voorgedaan die „wezen op een buitenlandsche in- „menging in onze binnenlandse ha aan gelegenheden. Wat de quaestie van do Wester- Schelde betrof (waarover ook do heer De Beaufort en anderen belangwek kende opmerkingen hadden gemaakt) meende de Minister te kunnen zeg gen, dat waar onze verstandhouding met België wederzijdsch welwillend was, van deze rivier kon gezegd wor den, wat van de PyTcncën was ge zegd: ,,il n'y a plus d'Escaut Maar oen bepaalde zienswijze uit te spre ken in er band met het tractuat van 1839, dat België's neutraliteit waar borgt, achtte hij ongeraden. De Minister antwoandde nog met op een aantal punten door verschil lende sprekers te berde gebracht, nl. de opheffing van het gezantschap to Lissabon, voorkoming van dubbelo ongevallen verzekering in België en Nederland, bestrijding van laster te gen ons land in de buitenlandse!» pers, subsidiearing \an Nederland- FEUILLETON Naar het Engelsch door CHARLES GAHVICE. Lady Devigne noemde als reden van haar wegblijven uit de gezelschaps kringen sinds do laatste tien jaren den dood van haar echtgenoot en de zorgen besteed aan de opvoeding van baar dochter, plichten die zooveel van haar tijd in beslag namen, dat zij on mogelijk zelf in gezelschap kon ver schijnen. Maar dit waren niet de eenige redenen er bleef er nog een onuitgesproken ou dan nog wel do belangrijkste. Gebrek aan geld was de oorzaak ge weest, dat zij zich zoo hadden terug getrokken gebrek aan geld had haar gedwongen zich ergens in afgelegen stadjes te verbergen gebrek aan geld was nu nog de reden, waarom hun leven een eiudeloozo strijd was en gebrek aan geld had don meisjesaard van Lilian Devigne spoedig veranderd in dien van de scherpe, geslepen me dedingster op do huwelijksmarkt waarvan zoovelen vóór haar al het slachtoffer waren geweest. Zoolang zij zich kon herinneren, had gebrek aan geld altijd een schaduw gewor pen op haar levenspad een van de eerste lessen, die haar waren inge prent, was dat armoede een misdaad is en rijkdom een deugd. Haar idéé van plicht werd gegrondvest op het principe, dat er niets beters is dan geld e;i macht, en dat beide binnen haar bereik waren als zij gebruik ver koos te maken van de gaven, die Na tuur haar had toebedeeld, en van de kundigheden, die haar moeder kans had gezien haar bij te brongen. Zij boog zich over de bloemen en verdeelde haar aandacht tusschen de laatste cn honr balboekje, zoo zeer in gedachten verdiept, dat zij het rui- schen van de japon harer moeder niet hoorde, toen de deur openging en La dy Devigne binnentrad. Lady Devigne was kleiner dun haar dochter met weinig geprononceerde gelaatstrek ken, oen zenuwachtigen, gejaagden blik in haar oogen en een air van ge dwongen kalmte over zich, dat duide lijker dan een natuurlijke rus teloosheid vertelde hoe kwaad het met liet hart gesteld was, dat on der dat kalm uiterlijk klopte. Lady Devigne werd beschouwd als een een voudige vrouw, met wie men weinig rekening behoefde te houden, thuis ging dat air van voornamen eenvoud bijna ongemerkt over in een scherper, eapricieuser en gebiedenden toon. Wat doe je toch, Lilian Wat een afschuwelijke rommel op do tafel I Als er iets is, waaraan ik een hekel heb, dan zijn het verlepte bloemen in een kamer. Deze zijn niet verlept, mama, klonk koel het antwoord, en zij zijn te mooi om weg te gooien. Ik zie er niets moois aan ge wone dinsren, die men in iederen win kel in Covent Garden kan koopen, of hij zou ze niet gezonden hebben. Laat ze toch wegnemen. Hij Wie? vroeg de dochter, geen oogenbllk met haar werk ophou dend. Wie anders dan de Graaf ant woordde Lady Devigne, terwijl zij het deksel van haar schrijftafeltje open deed en een oud kasboek te voor schijn haalde. Het is juist iels voor hem om ze te zenden. Denkt hij dat wij ons door zijn diamanten en snoe verijen hebben laten bedriegen We zijn veel te voel op do hoogte van graven en prinsen, veel to goed Veel te veel, herhaalde zij op xachten toon, waardoor als met een zweepslag een einde werd gemaakt aan de groote verbittering der moeder. Maar Graaf Hudspiol heeft deze bloe men niet gezonden. Hoe weet je dat vroeg Lady De vigne oneeloovig. Rij toeval, antwoordde Lilian, terwijl zij de laatsto bloem in do vaas stak. Bij toeval 1 Ik wou dat jo een of ander middel kon vinden om deze re keningen bij toeval te betalen, mom pelde mylady. Er schijnen hier in huis bergen vleesch en aardappelen gegeten te worden maar ik vergat, dat je in dergelijke zaken geen be lang kunt stellen Bij toeval Wat be doel Je daarmee Eenvoudig dit, dat ik reden heb to denken, dat zij door iemand van veel grooter belang verzonden zijn dan door Graaf Hudspiel, zei Lilian, terwijl zij zich in een etoel liet vallen. Spreek duidelijker, Lilian, riep mylady uit. Als jo daarmee wilt zeg gen wilt zeggen je weet welk een hekel ik er aan heb om te raden en in onzekerheid gehouden te worden. Wie zond die bloemen Percy Chester, antwoordde Li lian. Percy Chester 1 herhaalde Lady Devigne, terwijl zij hot kasboek van zich afschoof en achterover in haar stool ging liggen met een peinzende uitdrukking op haar gelaat, waardoor haar slappe trekken geheel vervaag den. Weet je dat zeker Zoo zeker als mogelijk-ls. Hoezeer u do bloemen ook minacht, zij zijn toch zeldzaam en in Covent Garden niet te krijgen ;en die jongen, dien de hertogin gisterenavond aan mij voorstelde, zei, dat hij een dergelijke bouquet op de tafel van zijn neef had zien staan. De moeder knikte en knabbelde op het eind van haar ivoren potlood. Er is nog een reden. Als de Graaf ze gezonden had, dan zou hij er een kaartje bij hebben gedaan, de ander zou dat zeker niet doen. Waarom niet ?vroeg mylady. Omdat, antwoordde de dochter met een glimlachje over de kort zichtigheid van haar moeder, omdat hij er juist de inan naar is, om een hekel te hebben aan bedankjes. Een natuurwonder En omdat ik toevallig gezegd heb, dat ik van die bloemen hield Lauy Devigne keek haar mooie dochter met twijfel aan. En toch was hij er gisterenavond niet. Neen, zei Lilian, maar hij zal vanmorgen hier komen. Hoe weet je dat vroeg Lady De vigne, half verbaasd over dien stelli- gen toon van spreken. Omdat, klonk het antwoord, met een glimlach van zoet zelfvertrouwen, hij gisterenavond een stukje van zelfverzaking heeft uitgehaald, waar voor hij zichzelf vandaag zal willen beloonen hij zul behoefte hebben om mij te bedanken, dat ik gisterenavond zoo vriendelijk voor den 'ongen ben geweest. Dat zul het excuus zijn. Lady Devigne merkte in stilte op, hoezeer haur dochter vorderde in de keunis van het mannelijk karakter, en knikte. Je schijnt hocl veel vertrouwen te hebben op je invloed, Lilian. Tot nu toe hebben wij er nog niet veel resul taat van gezien. Lilian Devigne stond glimlachend op. Neen, nog niet, mama, hij is nog te voorzichtig. Aan ons de taak om te zorgen, dat hij zijn voorzichtigheid laat varen. Terwijl zij sprak, keek zij haar moe der met een elgenaardigen glimlach aan, daarop ging zjj voor de piant zitten en begon zacht te spelen. Het seizoen is nog muur pas be gonnen fluisterde Lady Devigne. De Graaf is heelemaal nog niet oud ik bedoel nog niet zoo heel oud ea hoeft een ;izoren gestel, anders zou hij Jaren geleden al gestorven zijn. Je vader was van zijn leeftijd en als.... Zij zweeg plotseling. Men heeft mij verteld, dat die man onberekenbaar ls. en het zou wel een wonder zijn als hij het niet was iedere Vering, dieD ik gekend heb. was zoo. De blanke vingers gingen voort mei spelen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9