NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8423 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 7 december 19io a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: Jp'lL Jlmf Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.30. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 AdvertantiÊn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 tiT 50 ^s* voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers 9-9Bj^ f Ci Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H faM/ m n de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de Dlaatsino' van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA Donderdag 8 December. Groote Kerk: Orgelbespeling, 23 uur. De Kroon: Vrijz. Dem. Bond, open bare vergadering, 8 1/2 uur. Sint Bavo: Geen cursus. Blauwe Kruis: Nat. Chr. Geh. onth. vereeniging. Lezing door ds. P. do Haas, 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Drukwerk in de stad van Costcr' in de rubriek Om Ons Heen. Een vakschool voor kleeüermakers Dezer dagen zond de Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven Tier ter stede, een omzendbrief rond, waarin zij er op wees, dat de Wet op do Kamers van Arbeid haar do ver plichting oplegt, do belangen van patroons en werklieden in onderlinge samenwerking te bevorderen. Daar om wijdde de Haarlemsche Kamer haai' aandacht aan hot vakonderwijs voor kleedermakexs. De Kamer onderzocht den toestand te Amsterdam, Den Haug, Utrecht on Arnhem. Nu wüde zij ook deze aan gelegenheid te Haarlem bestudeeren, en noodigde daarom don heer J. M. van Meegeren, voorzitter van den Bond van KJeedermakerspatroons to Amsterdam, uit, dit onderwerp te be spreken. Dinsdagavond te negen uur hield nu de lieer Van Meegeren in een bo venzaal van het gebouw „De Nijver heid'' een redevoering voor een vijf tig patroons en werklieden, nadat de heer D. Miezérus, voorzitter van da Kamer van Arbeid, liem als spreker had ingeleid. De heer Van Meogeren merkte op, dat de jongelieden, die het kleerma kervak willen loeren, niet toegelaten worden tot de ateliers, hun opleiding is daarom overgelaten aan thuis werkers. En dezen kunnen hun leerlingen geen goed onderricht geven, want afgescheiden nog Yan de vraag, of zij goede leermeesters zijn, blijft altijd dit ouvel, dat zij de leerlingen ne men, om eigen verdienste aan te vul len. Van goed onderricht kan daar om bij den thuiswerker geen sprake zijn. De hoofd-oorzaak van de lage loo- ncn in deze industrie zoekt de heer Van Meegeren in de onbekwaamheid van de kleedennakers. Als zij meer vakkennis hebben, zullen zij liooger loonen kunnen vorderen. Maar dan moeten zij bekwaam zijn, dus theore tisch en practisch onderlegd. Om een Vakschool te stichten, moeten patroons, coupeurs eu werk lieden samen een vereeniging stich ten. De vakschool moet ook toeganke lijk zijn voor kostelooze leerlingen. De kosten dienen bestreden te wor den uit schoolgelden, contributies, donaties en subsidies. De school moet zijn een vierjarige cursus, waarin de leerlingen een stuk werk geheel kunnen maken, daarna moeten nog twee jaren worden be steed aan de toepassing, opdat de leerling voldoende vaardigheid krijgt in het maken van een geheel stuk werk en dit geheel zelfstandig leert maken. Die laatste jaren zijn juist van veel belang, omdat de leeftijd van 18 tot 20 jaar voor de werklieden het gevaarlijkst is, om hen dan aan zichzelf over te laten. Overdag wordt het technisch on derwijs gegeven en 's avonds liet lu- ger ouderwijs voortgezet. Du laatste is van veel belang, om dat de a.s. kleedermakers nu ook meer ontwikkeld worden. Later op den avond kwam de spreker nog op dit punt terug. De in 1901 te-niet-gegane vakschool te Amsterdam had juist de fout, dat er alleen technisch onderwijs werd gegeven. Nu de ouders meer en meer er van terugkomen om hun jongens op kantoor te doen, wat zij vroeger deden, omdat het ambacht niet goed genoeg was in hun oogen, is liet zaak om aan het technisch onderwijs hei voortgezet lager onderwijs to verbin den. De ouders zien dan In, dat liet beter is hun kinderen een dergelijk ambacht te laten leeren, wanneer do elgemrene ontwikkeling ook vergroot wordt, dan hen op kantoor te doen, waar ze op 20- tot 26-jarigen leeftijd veel te weinig verdienen, om aan een huwelijk te kunnen denken. Naast de school kunnen de thuis werkers opleiden. Men moet dezen dan beloonen, wanneer een hunner leerlingen voor het examen slaagt. Voor de leerkrachten der school moet een commissie van bekwame vaklieden worden ingesteld, om hen een examen af te nemen. Tenslotte resumeerende, zeide do heer Van Meegeren lo. dat de zorg I voor de opleiding is een vakbelang, wijl daardoor het vak veredeld wordt. De loonen worden beter en de werk tijden geringer, doordat de slechte werklieden in getal afnemen 2o. Een deugdelijke opleiding is een sociaal belang, daar mislukten in de maat schappij ontevredenheid zaaien. De heer Van der Sluis, leider der van 1894 tot 1901 te Amsterdam be staan hebbende vkschool, beval mede oprichting van een dergelijke school aan en bood zich aan ais adviseur om te voorkomen, dat de nieuwe school fouten zou hebben, als waar op zij te Amsterdam is misgeloopeii. Volgens sprekers meening zijn nu de tijden beter, ook doordat Rijk, Provincie en Gemeente de scholen ondersteunen. De heer Miezérus zette nu uiteen, dat de Kamer vn Arbeid uit door do aanwezige opgegeven namen, eon j Commissie van Voorbereiding zou benoemen, bestaande uit twee pa troons, twee coupeurs en twee werk lieden. Dezen zullen de zaken regelen tot de te stichten Vereeniging voor Vak- schoolonderwijs voor Kleedennakers zal zijn geconstitueerd en een be stuur zal hebben gekozen. Verschillende persouen maakten goj bruik van de gelegenheid om opmer- f kingen te maken. Iemand van de arbeidersorganisa-1 o verweet de Kamer van Arbeid niet den demperatischen weg te vol- i gen, daar dan de vakorganisaties en j niet een afzonderlijke vereeniging do school moesten Jfcheoron. Ook keurde hij af de samenstelling vanj de Commissie van Voorbereiding, J daar de werklieden zwakker zijn dan, de patroons en niet goed tegen hen durven op te treden. Z.i. moesten de werklieden afgevaardigden in do commissie hebben, die „op hun poot kunnen spelen". In hun beantwoording zeiden de heeren Van Meegeren en Miezérus, dat de vakvereenigingen te ongelijk soortig zijn, om samen de school te stichten. Daarom moet er een nieuwe vereeniging komen. De arbeiders hadden het dan zelf in de hand, om door toetreding als lid invloed op den gang van zaken te hebben. De contributie kon zoo laag moge lijk gesteld worden. Wat betreft de ondemocratische handelwijze der Kamer van Arbeid, zeide de lieer Miezérus, dat de commissie, door de Kamer te benoemen alleen voorloo- pig werk zou doen en er dus geen kwestie van is, dat deze commissie do school zal beheeren. Do heer Van Meegeren zette nu nog uiteen, hoe het onderwijs te Amster dam is geregeld: 8 uur technisch on derwijs per dag, één middag voort gezet 1. o. en gedurende vier uren 's avonds teekeiionderwijs. In Amsterdam zijn 16 van do 26 leerlingen kosteloos op school. In verband met andere opmer kingen, zeide de heer Van Meegeren nog, dat met de opgedane ervaring de school te Haarlem binnen één of anderhalf jaar kan zijn gesticht. Aan het eind der vergadering ga ven ruim dertig personen zich op als lid van de nieuwe vereeniging tot stichting eener Vakschool van Klee dermokers te Haarlem. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Een portefeuille met inhoud, G. Brandt, Voorzorgstraat 59 rood. Een kinderbont, H. van der Veld, Rollaudstraat 5 B. Een kinderhandschoen, C. v. Poor ten, Westergracht 53 rood. Een hondenmuilkorf, J. Buurman, Rollandstraat 31. Een zwartharige hond, H. Huizin- ga, Bakkumsteeg 5. Een fox-terrier, W. C. Bos, Kleine Houtstraat 39. Een koperen aschhakje, aan het Bureau van politie. Een gouden lorgnet, S. Bax, Zijl- weg 35 Gestolen a u t o-l a n ta n r n. Do recherche heeft den 16-Jarigen T. A. J., van de Gedempte Raam gracht, en den 18-jarlgen D. van V., uit de Luitesteeg, aangehouden, om dat zij dezer dagen een auto-lan taarn wegnamen van een auto In <le Groote Houtstraat. De lantaarn, die bij een rijwielhandelaar verkocht was, ls opgespoord. Uitvaart Flater Loosjss. Zeer groot was hedenmiddag de be langstelling op de begraafplaats te Schoten, waar ter aarde werd besteld het stoffelijk hulsel van wijlen den heer P. Ixiosjes. Van de talrijke cor poraties, in welker besturen de thans overledene zitting had, zagen w. o. a. vertegenwoordigd Teyler's Stichting, do Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, het Hendrik Krusemanfonds, de Vereeniging „de Ambachtsschool", den Kerkeraad der Doopsgezinde Ge meente, het personeel der Doopsge zinde scholen, de Haarlemsche Brood- eu Meelfabriek, de Redactie van het „Weekblad voor Bloembollen cultuur". In de groeve werd de lijkkist neer gelaten en daarna de grafkuil ge dekt met de zwarte wade, waarop twee bloemstukken. Hierop sprak Ds. B. P. Plantenga, namens den Kerkeraad der Doops gezinde Gemeente, die ongeveer het volgende zeide Telkens, wanneer wij staan op een plaats als deze, telkens als wij aan een geopende groeve staan, komen wij onder den indruk van de broos heid en van de vergankelijkheid des aardscheu levens, maar ook gevoelen wij dan de onvergankelijkheid van het leven der ziel. Hier bemerkt men duidelijker, dan in het drukke le ven, dat God het Is, die het leven geeft en het leven neemt. Zoo heeft do Hemelscho Vader Pieter Loosjes ge roepen van zijn post, heeft Hij hem geroepen naar het Vaderhuis. Stellig is dit geschied zooals deze zelf dat het liefste zou gewenscht hebben, want hij heeft geen ziekelijken ouder dom gekend hij is in zijn volle kracht heengegaan uit zijn familie en van de talrijke posten, die hij te Haarlem be kleedde. Hij was een echt Haarlemmer, en daarom was hij ais aangewezen, die talrijke Haarlemsche functies te ver vullen, die hij waarnam. Maar niet alleen dit. Het getuigt ook van ach ting en vertrouwen, die zij In hem hadden, die hem tot die functies rie pen. Met liefde en toewijding heeft hij zijn betrekkingen waargenomen. En bij deed dit. in stillen eenvoud. Want bij was een man, die stil zijn weg is gegaan. Vijftig jaren lieeft hij dit gedaan als lid van den Doopsgezinden Kerke raad. In 1861 werd hij daartoe be noemd en zooals het bij ons net geval is, dit is hij gebleven tot aan zijn dood. Hij heeft zijn werk in stilte gedaan. Wij, jongeren, merkten nic-t veel van hem, al hadden wij dit wel eens anders gewenscht. Zeker had den wij dit wel eens anders ge wenscht. Pieter Loosjes was geen kerkelijk man. Ik wil daarmee niet zeggen, dat hij geen godsdienstig man waswant in stilte rijpt hel kind van God. Zoo zal het niet hem ook wel gegaan zijn. Veel heeft hij voor ons gedaan, ook nis lid van het Fonds tot den Predik dienst. Bij ons zal dan ook zijn beeld na blijven als dat van een eenvoudig en werkzaam man, en zijn familie en vrienden zullen meedragen zijn beeld als dut van een trouw, eenvoudig man, die gewerkt heeft, zoolang het zijn dag was. De heer Vincent Loosjes dankte uit naam van de familie voor de laatste eer, zijn vader bewezen. PIETER LOOSJES. Onder dit opschrift herdenkt de Redactie van het „Weekblad voor Bloembollencultuur" den heer P. Loosjes. „Zondag is te Haarlem in den leeftijd van ruim 74 jaren overleden de heer Pieter Loosjes, oudste lid van de firma de Erven Loosjes, de uitgeefster van ons Weekblad van Bloembollencultuur. Als van zelf denken wij bij dit overlijden terug aan den tijd, toen voor ruim twintig jaren voor het eerst de uitgave van een Weekblad voor ons vak ter sprake kwam, en het was voornamelijk de thans over leden heer Loosjes, door wiens optre den en bereidverklaring, om in den door het hoofdbestuur gewenschten geest mede te werken, de uitgave van het Weekblad voor Bloembollencul tuur tot stand kwam. Voornamelijk geschiedde de uitgave op zijn initia tief en hij beloofde zijn kraebtigen steun. In den loop der jaren is het gebleken, dat hij die belofte getrouw is nagekomen, het Weekblad was hem lief, en wij die al die jaren mot hein samengewerkt hebben kunnen getuigen van zijn steun en zijn wel willendheid, en van de onbekrompen wijze, waarop de uitgave geschiedde. Herhaaldelijk Is het voorgekomen, dat de redactie veel van de uilgevers vroeg, maar nooit werd zij teleurge steld en wanneer de belangen der Vereeniging zulks eischten, dan was de heer Loosjes steeds bereid, haar ter wille t»" zijn. Wij hebben deze medewerking, dese bereidvaardig heid, waar die nu en dan gevraagd worden, steeds zeer gewaardeerd, en brengt de redactie daarvoor welgemeeuden dank. Niet alleen wij brengen hulde aan zijne nagedachtenis, maar met ons breede sohare van besturen, in richtingen cn stichtingen, waarin en waarvoor hij werkzaam was in het algemeen belang. Zijne hulpvaardig heid, die velen ten goede is gekomen, zal er zeker ook toe bijdragen, dat de lieer Loosjes niet spoedig vergeten zal worden." Een verdwenen fiets te- recht. Het blijken geen dieven te zijn, die het rijwiel van den heer C., van de Kleverlaan, in de Aeibertsbergstraat hebben weggenomen. De 25-jarige dienstbode, Marie B., wilde den heer C. eens plagen en zette het rijwiel in een schuurtje achter het huis, waar de heer C. was. Na vier dagen nu, is de fiets terug gegeven. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 8. Telefoon 1170. Ingeschreven: 26 timmerlieden, machinale houtbewerkers, 1 wa genmaker, 9 meubelmakers, 1 mo delmaker, 14 metselaars, 21 opper lieden, 3 stucadoors, 7 witters, 6 machinebankwerkers, 1 monteur, l2grofbankwerkers, 2 metaaldraaier, 4 vuurwerkers, 2 ketolmakers, 5 burgersrneden, 2 machinisten, 7 sto kers, 2 electricien, instrument maker, koperbankwerker, ko perslager, 4 loodgieters, 1 schoen makers, 2 zadelmakers, 2 kleerma ker, 61 schilders, 1 behanger, 1 stoffeerders, 6 bloemisten, 9 tuin lieden, 12 grondwerkers, 9 hakkers, 1 banketbakker, 1 slager, 8 krui deniersbediende, kellners, 11 ma gazijnknechts, 13 loopknechts, 1 buls knecht, 1 sigarenmaker, 4 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 3 letter zetters, lithograaf, binder, losse werklieden 1 dienstboden, 9 werksters, 1 naaister, 1 kook ster, 1 huishoudster, 3 vrou welijke kantoorbedienden, adspl- rant bouwk. opz., -houtdraaier. ST. NICOLAAS-VIERING. De St. Nicolaasf eesten zijn nog niet van de lucht. Als is de eigenlijke dag van het feest al voorhij, nog druk gaat het kinder-festijn door. Giste ren waren het de kinderen van de openbare lagere scholen te Schoten, die het vierden. 'a Morgens waren de jongsten op school onthaald; 'a avonds was liet feest voor de anderen in het gebouw St. Bavo in de Smedestraai. De ine zaal was geheel vol. Tal van ouders waren meegekomen, om te zien, hoe vroolijk de kleinen wel feestten. En het ging er gezellig toe! Allerlei lieve versjes ter eere van den goeden Sint klonken door de hooge ruimte; frisch was de klank dier jon ge stemmetjes; en goed deed. te hoo- rcai den toon van ongekunsteldheid daarin. En St. Nicolaas, gevolgd door zijn trouw zwartje, kwam binnen in zijn blinkend eu zwaar-ruiscüend kleed van purper en goud, en-hield voor de kleinen een toespraak, die heel dig, maar de kinderen misschien wat te lang viel, ook al kwam zij uit zulk eeu geliefden mond als dio van Sinterklaas. Luid was het gejuich dat toen de goode heilige zich weer neer zette, en na iets lekkers gesmuld te hebben, richtten de kinderen de blik ken zich naar "t groote wit-gespan- nen doek, en naar de vreemde don kere machine, waaruit fèl-straalde een strolen-bundel, waarin straks de bioscopische beelden, door den heer Sclietzer, in bonte wsseling zouden voorbij gedraaid worden. En ze lie ten zich niet wachten. Juichen van den lach deden de kleinen, ais daar een dolle hardloop-partij plaats had. eon jacht, die altijd zoo'n attractie is. Een oogenblik daalde stilte soms, waaruit alleen de stem van den ex plicateur opklonk; dat was dan, er iets ernstigs voorbijging, 'n kijkje uit een ander milieu dau het zon nige heden. Er word gezellig gefeest. En toen de kinderen moe van kijken cn smul len eindelijk huis-toe gingen, kregen ze alle 372 nog ee naardig geschenkje mee naar huis. Tot slot nog een woord van hulde aan de commissie, bestaande uit do haar domos Iteers en De Klerk en de hee ren Rogge en S.'huyt, die werkelijk an hun moeizoxnen arbeid ge had hebben. Van "t Kantongerecht DE WOESTE AUTORIJDER. De Amsterdamsche automobilist R. van D., tegen wien wegens woest en gevaarlijk rijden, de vorige week door den ambtenaar van t O. M. 5 en 10 dagen hechtenis geèischt is heden door den kantonrechter ver oordeeld tot 2 maal f 100 boete, subsi diair twee maal tien dogen hechtenis met ontzegging van het recht gedu rende zes maanden om als chauffeur op te treden. BELOFTEN VAN BETERSCHAP. De Spaarndammer Dirk R. d man die in den beginne van het mis drijf te Spaarnwoude verdacht werd maar zijn alibi kon bewijzen, was in verzet gekomen tegen een vonnis waarbij hij, wegens openbare dronkenschap, tot drie dagen hech tenis en plaatsing in een Rijkswerk inrichting voor den tijd van één jaar veroordeeld werd. Beklaagde had weinig zin te gaan. „llc zal mijn leven beteren", zei hij, beproeven geen sterken dronk meer te drinken. Maar de veldwachter Boorsma gaf een ongunstig getuigenis van beklaag leven in den laatsten tijd. Als hij een korten tijd den dronk staan laat, is dat al heel mooi. Maar weldra drinkt hij weer. Een jaar Rijkswerk inrichting zou misschien heilzaam werken. De ambtenaar vroeg bekrachtiging van het vroeger gewezen Yonnls. DE SLACHTVERORDEN1NG. )e slager H. van den B. alhier heeft op den 19en Augustus van dat jaar zijn knecht opgedragen 5 1/2 K.G. varkensvleesch en reuzel te gaan balen, en hij gaf hem vergun ning om, kon hij het te Haarlem niet krijgen, het uit de gemeente Schoten in te voeren. Het gebeurde zooals de slager dacht had. Het vleesch was te Haar lem niet voorradig en de knecht bracht het uit Schoten Natuurlijk stonden de vereischte goedkeurende merken er niet op. Proces-verbaal werd hiervan op gemaakt, en hedenmorgen had V. cL zich te verantwoorden. Bekl. tiaclitte de schuld voor een deel op den knecht te schuiven, maar de fei ten waron met zijn beweringen eenlgs zins in tegenspraak. Do élsch luidde f 25 boet subs, dagen hechtenis. Bekl. vond den eisch te hoog te meer daar hij geen slager meer is, en zich dus aan geen overtredingen meer schuldig maken kan. ROTJES VERKOOPEN. Mej. S., winkelierster te dezer ste de, heeft aan den 13-jarigen Gerrit D. op den 7en October na zonsonder gang voor d>rie centen rotjes ver kocht, hoewel dat verboden is. De winkelierster, zei, dat ze met die be paling niet bekend was. De eisch was f 3 boete subs. 2 da gen hechtenis. HARDRIJDERS. De Amsterdammer R. heeft te snel door de gemeente Halfweg gereden. In plaats van niet verder dan bet maximum 12 K.M. te gaan, reed hij met zijn motorfiets ongeveer veldwachter P. Lokerse controleerde do snelheid op de gewone wijze met zijn chronometer. R. wilde aantoo- nen, dat de snelheid niet te contro- loercn is, omdat de weg tusschen de kilometerpalen, waarnaar gerekend wordt, een bocht maakt. De kantonrechter heeft de situatie daar, indertijd zelf opgenomen, en bewees hem zijn ongelijk. De eisch luidde f 10 of 3 dagen. Tegen twee andere motor-wielrij ders die ook al te hard gereden heb ben, werd f 20 boete subs. 4 dagen hechtenis geëischt. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan M. G., te Beverwijk, overtreding Woningwet, vrijgesproken. P. F. B-, te Bloemendaal en C. J. B., te Bennebroek, overtreding Boter- 5 boete of 3 dagen hecht., Th. F., te Bennebroek, vrijgesproken. H. v. Z., te Beverwijk, A. T., fe Houtrijk en Polanen, en J. P. v. E.f te Haarlem, overtreding Jachtwet, no. f5 boete of 4 dagen hecht., no. 2 2 boete of 2 maal I dag hecht., no. 1 boete of 1 dag hecht., L. Z. te Beverwijk, vrijgesproken. N. J. V., te Heemstede, J W. J- v. S., H. L. R. en G. H. D.. te Haar lem. overtreding Arbeidswet, no 1 maal 1 boete of 9 maal 1 dag h a. 2 3 maal /3 boete of 3 maal 1 d. hecht no. 3 en if 3 boete of 2d. li. G. N. A. W., te Schoten, overtre ding Leerplichtwet, /5 boete of 19 d. hecht- H. P. B., te Haarlem, en 23 ande; ren, loopen op verboden grond, ƒ5 boete of 3 dagen hecht., en /0.5U boe te of 1 dag hecht. Mr. J. H. M., te Haarlem, en 3 an deren, rijden op verboden grond, vrijgesproken. J. L., te Haarlem, overtreding Pros- titutievurordeniDg, Haarlem, 5 dagen hechtenis. P. v. d. li., te Haarlem, cn 9 ande ren, overtreding Politieverordening Haarlem, 13 boete of 3 dogen hecht., 1 boete of 1 dag hecht., en 0.50 boe te of 1 dag hecht. S. F., te Amsterdam, en 8 ande ren, overtreding Politieverordening Wijk aan Zee en Duin, 5 boete of 2 dagen hecht., 2 boete of 1 dsg li., en 1 boete of 1 Qag hecht P. B., te Heemskerkerduii», over treding Politieverordening Beverwijk 3 boete of 1 dag hecht. H. IL, te Veendam, en H. v. B. te Velsen, overtreding Politieverorde ning Velsen, no. 1/10 boete of 4 d. hecht, no. 2/2 boete of 2 dagen h. F. G- C., te Vogelenzang en A. v. B., zwervende, overtreding Politie verordening Bloemendaal, no. 1 5 boete of 2 dagen b., no. 2 2 boete of 2 dagen hecht. W. L., te Amsterdam, overtreding Politieverordening Zandvoort, 2 boe te of 2 dagen hecht. d. E., te Dordrecht, overtre ding Motorverordening Heemstede, ƒ20 boete of 4 dagen hecht. H. L., te Heemstede en 14 anderen, overtreding Politieverordening Heem stede, 2 boete of 1 dag hecht en 1 boete of 1 dag hecht. J. M-, te Zuid-Schalkwijk, overtre ding Politieverordening Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, ƒ4 boete of 1 dag hecht. R. v. D., te Amsterdam, de veilig heid van het verkeer in gevaar bren gen, 2 maal 100 boete of 2 maal 10 dagen hecht., en ontzegging om mo torrijtuigen te besturen voor den lijd van zes maanden. J. G., te Haarlem, en 19 anderen, rijden zonder licht, 2 boete of 2 da gen hecht., 1 boete of 1 dag hecht 0.50 boete of 1 dag hecht. Voorts werden er nog 22 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 10 boete of 3 dagen h., 4 boete of 3 dagen hecht., 3 boete of 3 dagen hecht., en 2 boete of 2 da gen hecht. [Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken wot, no. 1/10 boete of 3 dagen h„ no. •huiswaarts. HEEMSTEDE. In November j.l. is door de gas fabriek alhier afgeleverd 100.000 kub. M. gas. Dit is het hoogste cijfer, dal tot heden is bereikt. SCHOTEN. Gisterenmorgen om tien uur waren een 400-tal schoolkinderen, allen van de laagste klassen der openbare scho len alhier, op het plein voor de school in de Soendastraat saam geko men voor het vieren van het Si. Nl« col a as feest. Eindelijk werden de deuren van de school geopend en een daverend hoe ra klonk uit de kleine mondjes. Toen allen op hunne plaatsen gezeten wa ren, verscheen de gulle Sint in de klasse. Van de 400 kinderen werd er één, die veel op zijn geweten had, door den zwarten Piet uit de klus gehaald en naar buiten gebracht, en moest het aanzien, dat alle kinderen lekkers hadden ontvangen ea hij niets. Nadat de kleintjes in zenuwachtige spanning de noodige versjes hadden gezongen, werden zij ruimschoots onthaald op allerlei lekkernij en kreeg ieder kind bovendien een pas send cadeau mee naar huis. Zeer voldaan keerden allen huis waarts. Een woord van lof aan de ondor- wijzers is hier wel op zijn plaats. SANTPOORT. Gisteren vierden de kinderen van do Bewaar- en Naaischool van me vrouw Wtlsto op de gebroikelijko wijze het St. Nicolaasfeest. Ruim schoots werden zij op allerlei ver snaperingen onthaald on elk keerde nog rijk bedacht van geschenken

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1