AARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Se Erfgenaam van Vering M DONDERDAG 8 DECEMBER 19X0 OM ONS HEEN No. 1267. Gaan we werkelijk vooruit? Naai- aanleiding van de beschou wing van mevrouw Wilde boerLui- tingh in een van onze vorige num mers zendt een van onze lezers een stukje in, waaraan het volgende wordt ontleend Geachte Heer Redacteur 1 Toen ik deze week het ingezonden 6tukjo las, getiteld „De wereld gaat vooruit", dacht ik bij mij zelf Hoe kan men dat schrijven, daar toch juist het tegendeel van dien vooruit gang is waar te nemen. Wanneer ik zoo eens rondkijk in de maatschappij, dan vraag ik mij zelf afAls dan de wereld vooruitgaat, waarom dan Bleeds nieuwe gevangenissen gebouwd worden en deze meestal overvol zijn? Waarom dan steeds gevraagd wordt om uitbreiding der politiewaarom dan de particuliere nachtveillghelds- dicnstwaarom zijn dan in de laat ste 25 jaar 17 krankzinnigengestich ten bijgebouwd waarom de Vereeni- ging tot opvoeding van het kind waarom tuchtscholen en opvoedings gestichten waarom zooveel, zeer veel van die vereenigingen, die toch vroe ger niet noodig waren, en nu wel iioodig zijn? En ondanks al die ver eenigingen zien wij het kwaad snel voortwoekeren, als spotte het er mee. Waarom verlaat de vrouw de haar aangewezen plaats als vrouw on moeder en vindt het dan zeer on rechtvaardig, als men baar (gehuwd zijnde) uit haar betrekking ontslaat, om haar gelegenheid te geven haar dure plichten als vrouw en moeder behoorlijk waar te nemen Waarom zien wij de schrikkelijkste misdaden elkander snel opvolgen on worden die dikwijls bedreven door kinderen Waarom, niettegenstaande al dat vereenigen, die ontzettende verdeeld heid, die overal en in alles heerscht Waarvandaan die bittere verhouding tusschen patroon en arbeider, ja, tusschen mensch en meusch Zoo zou ik door kunnen gaan met feiten te noemen, doch zal niet meer van uwe plaatsruimto vergen, en laat de beoordeeling aan een ieder over, maar als de wereld vooruitging, zou den wij dat toch eerst moeten zien op moreel gebied en waar dat niet gezien wordt, weegt de zoogenaamde vooruitgang van een enkele niet op tegenover de geheele wereld. X. Ik zou geen aanleiding vinden, om hierop meer in het bijzonder in le gaan, wanneer niet deze bescliou- wing de mcening weergaf van vele anderen, pessimisten als hij. Er zijn inderdaad meer menschen, dan men denken zou, die meenen, dat de sa menleving wel verandert, maar niet verbetert. Naar mijn meaning volko men ten onrechte en ik maak mij dan ook sterk, uit do boven afge drukte beschouwing te kunnen aan- toonen, dat de wereld wel degelijk vooruitgaat. Worden er werkelijk „steeds nieu we gevangenissen bijgebouwd Ik geloof, dat dit wat overdreven is, maar vol zijn ze, dat is waar. Wij menschen zijn eigenaardige wezens. Als de boeven niet gevangen worden, klagen we, als ze wel de straf voor hun misdrijf ondergaan, zijn we ook niet tevreden. Laat ons in elk geval niet vergeten, dat de maatschappij veiliger is, wanneer de boosdoeners in, dan buiten do gevan genis zijn. In vervlogen eeuwen kon hij zich in ons land gemakkelijk aan de straf onttrekken, door te verdwij nen naar een plaats, welke onder een andere rechtsbedoeling vie! en waar men bem voor een elders begaan misdrijf niet straffen kon. Tharis is een misdadiger in de gelieele wereld niet meer veilig voor de wrekende hand der gerechtigheid. Is dat geen vooruitgang Misdrijven zijn er altijd geweest, ook van jeugdige personen, maai pas in onzen tijd wordt daartegen opgetreden op de eenige manier, wat goeds uitwerken kan. Werd vroe ger de aankomende jongeling bij er varen boeven in het rasphuis gezet, zeodat hij weldra zijn laatste restje deugd verloor en een kind in 't ver stand, een man in de boosheid werd, tegenwoordig tracht men door de kinderen aan een verkeerde omge ving te onttrekken, of hun op een tuchtschool nuttige kennis bij te bren gen, het in verkeerde richting groei ende leven weer recht te maken. Het is nog maar pas begonnen en wij, inzender en ik. zullen er de vruchten niet meer van zien. Maai' dat ze niet zullen uitblijven, daarvan ben ik overtuigd. Er is een misverstand omtrent po litie en naohtveiligheidsdienstde laatste is juist ontstaan, omdat de politie niet werd uitgebreid en ove rigens een gevolg van de aangroeien de weelde onder de menscben, die in geval van nood in den nacht even goed als des daags over een bood schapper wenschen te beschikken. Bo vendien is het een feit, dat in de laatste jaren de diensten der politie voortdurend meer worden gevraagd, ten bate van justitieele onderzoekin gen en confcröle van Rijkswetten. Of er inderdaad in 25 jaar zeven tien krankzinnigengestichten zijn bij gebouwd, kan ik op dit oogenblik niet nagaan, maar zonder vrees aan vaard ik dat cijfer ais een bewijs van vooruitgang. Wat is een krankzinni gengesticht Immers niets anders dan een ziekenhuis, waar genezing is te vinden voor de lichte gevallen en de ongeneeslijke patiënten er oor worden behoed, zichzelf en anderen te schaden. Wat een verschil met vroeger, toen de ongelukkige krankzinnigen als wilde beesten werden opgesloten in hokken met tralies, door hun oppas sers mishandeld en door het publiek op Zon- en feestdagen als een open bare vermakelijkheid aangegaapt en bespot. Wat een verschil zelfs nog met een periode, die thans levenden gekend hebben, toen hier en daar en overal menschen, wier geestvermo gens gestoord waren, hetzij om de kosten van verpleging te ontgaan, of omdat er geen plaats was te krijgen, in de familie bleven hangen, zichzelf en hun omgeving tot last en gevaar, voorwerpen ook van harteloos plezier voor de menigte, die niet nadenkt. En mocht het schijnen of het aan tal krankzinnigen toeneemt, dan moet daarbij in aanmerking genomen worden, dat tegenwoordig veel eer der dan vroeger plaatsing in een ge sticht wordt gevraagd, waarbij de patiënt, de familie en de maatschap pij gelijkelijk gebaat zijn. Wat de verhouding tusschen pa troon en arbeider' aangaat heeft het u niet getrolfen, dat die alweer wat heter is, dan enkele jaren gele den Dat komt hiervandaan, dat bei de partijen zich organiseeren en zeer wel gevoelen, dat het veel beter is, overeenkomsten aan te gaan en vaste regelen aan te nemen, dan een con flict te zien geboren worden,, dat voor beide partijen nadeel ig is en maar hoogst zelden een moeilijkheid op lost. 't Is waar, de patriarchale ver houding van vroeger komt nooit weerom, maar in velerlei opzicht is dat ook maar beter. In het algemeen is de ver deeldheid een machtige factor tot bevordering van vooruitgang. Hoe dwaas dat ook klinke, de waarheid daarvan blijkt duidelijk, als we ons een oogenblik voorstellen, dat er een maatschappij zou zijn zonder verschil van meening. Hoe duf zou zoo'n samen leving wezen 1 Neen, het is de strijd der opinieën, die de menschen frisch en wakker houdt, hen aanspoort tot studie en hun den wensch bijbrengt, anderen van ongelijk te overtuigen. Het leven is een leerschool, van de wieg tot het graf, het verschil meeniugeu de groolo opvoedende kracht. Ik ben hierover wat uitvoerig ge weest, omdat de zaak van zoo groot belang is. Elke pessimist, die den vooruitgang van onze samenleving ontkent, houdt dien vooruitgang daardoor tegen, omdat alleen opti misten kracht en lust hebben om dien te bevorderen en een gunsligen invloed daartoe uitoefenen op ande ren. Ieder onzer trouwons kan in sombere oogenblikken wei eens mee nen, dat er geen vooruitgang is, m^ar hij moet daaraan niet toegeven, er vooral geen stelsel van maken, maar veel liever zoeken naar de oorzaak, waarom dit zoo schijnt. Het is onze gebrekkige kijk op de dingen, die er de aanleiding van is. Wanneer we een kort .oogenblik naar een minuutwijzer kijken, is het of hij blijft staan, eerst wanneer we er langer op blijven turen, zien we hem voortbewegen welnu, het leven van) den meusch Is kort en in die korte periode de vooruitgang gering. Maar als er een mensch denkbaar was, die een eeuw lang met helder verstand en tot het laatst toe onbevangen blik, de wereld waarnemen kon, dan zou hij den vooruitgang zonder twijfel hebben opgemerkt. Aan den inzender dit ten slotte ter overweging. J. C. P. Buitenlandscii Overzicht DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND blijven voortduren. Langzaam stijgt 't aantal der gekozenen en komt er eenige Icekeniug in de cijfers. De stand is thans 161 unionisten, 120 liberalen, 23 leden der arbeiderspartij, 31 Ieren, volgelingen van Red mond, 4 Ieren, volgelingen van Obrien. De unionisten hebben 14 zetels ge wonnen, de liberalen 11 en de arbei derspartij 4. Bijzonderheden over de gekozenen zullen onzen lezera weinig kunnen interesseereu. Eigenaardig is even wel, dat een der tot parlementslid ge kozen unionisten een zoon is van den Amerikaauscheu milliouair Wal- dorf Astor, die zich als Eugelschman heeft laten uaturailseeren. Nog altijd is er van den vermoede- lij keu uitslag weinig te zeggen. Tot heden heeft de stenuuiug weinig winst voor een partij gebracht, maai' de laatste loodjes, die iuuuers 't zwaarst wegen, kunnen de schaal aan een richting nog een belangrijke duw naar beneden geven. Welke schaal dit even wol zal zijn De verkiezingen gaan niet kalm en ongestoord, maar worden tegenge werkt door.... water. De overstroomingen In sommige doelen van Engeland] hebben daar ook het verbiezingswerk ton zeerste bemoeilijkt. Dat was o.a. het geval in Nottingham, welke stad voor oen deel door de overstrooming van de Trent onder water stond. Er waren kiezers die uit hun zolderramen in bootjes moesten klimmen om te kun nen gaan stemmen. Auto's konden voor het vorkiezingswerk niet ge bruikt wordenomdat het water in de cylinders drong. Vele kiezers van buiten konden onmogelijk de stad be reiken. En er waren vele dorpelingen in den omtrek, die reeds sedert Za- terdag in hun wooningen zijn opgeslo ten. Het Melverley-district in Shrop shire is eveneens overstroomd. De politieke vergaderingen, die hier wa ren uitgeschreven konden niet door gaan en sedert den vorigen Woens dag konden hier zelfs geen postbe stellingen meer plaats hebben, zoodia t de postkantoren overvuld zijn met politieke Literatuur, die niet aan de adressanten kan worden afgeleverd. Ook uit andere dealen van Enge land komen berichten dat in den toe stand nog weinig verbetering is komen. Langs de Theems Ls groote schade aangericht aan tuinen en lan derijen. In Lincolnshire is de treinr dienst op enkele spoorlijnen gestaakt. Hier lijden de boeren zeer groote schade en veel vee is hier verdronken In Huntingdonshire is de toestand verergerd door aanhoudende hevige regens. En zoo deel en de Engelsche blodon nog tal van bijzonderheden mede omtrent andere streken, waar het hooge water niet minder schade en overlast brengt. Deze waterellende zal zeker eenigen invloed op de verkiezing hebben. Kleine oorzaken hebben immers soms groote gevolgen. Men weet, dat West St. Pancras voor de liberalen verloren is gegaan. Sir William Collins zag zijn tegen- candidaat met 8 stemmen meerder heid den zege behalen Dit nu, schrijft een zijner kiezers, was bijzonder hard voor hem, omdat hij met spoed nuar het Temperance Hospitaal was ont boden, waar de meeste slachtoffers van het spoorwegongeluk bij Willes- den waren opgenomen, en er pas 's avonds laat vandaan kou komen. Dit. heeft hem zijn zetel gekost, want hij heeft zich niet kunnen vertoonen. IN DE BELGISCHE KAMER is eenige dagen lang zoek gebracht met de vaststelling van 't adres van antwoord op de troonrede. De oppo sitie had veel amendementen betref fende algemeen kiesrecht, de unifica tie der kieswetten en 't verplicht stel len van 't onderwijs. De amendementen werden verwor pen, waarop t adres van antwoord met 65 tegen 30 stemmen en 1 onthou ding werd goedgekeurd. DE DU1TSCHE RIJKSDAG handelde de tweede iezuig van de wet op dö kamers van arbeid af. Naar aanleiding van de kwestie over de verkiesbaarheid van de secre tarissen der arbeidersorganisaties in da Kamers van Arbeid werd een le vendig debat gevoerd. De Staatssecre taris Delbrück verklaarde uit uaam der regeeriug, dat wanneer de secre tarissen der arbeidersorganisaties passief kiesrecht zouden krijgen, de wet voor de verbonden legeeringen onaanneembaar zou zijn. Tenslotte werd het passieve kies recht vour bedoelde secretarissen toch met 192 tegen 111 stemmen aan genomen. Sprekers van de conservatieven, van de rijkspariij en de nationaal-ii- berulen hadden zich aan de zijde der regeeriug geschaard. Wat de regeering nu zal doen DE TOESTAND IN MACEDONIë. is weer onzeker geworden, 't Beade- en rooverswezen bloeit weer. in het gebied van Kateriua hebben drie be kende Griekscne bendeuhoofden aan verscliillende gomeenien dreigbrieven gezonden, waarin zij voor aangifte bij de autoriteiten wuarsehuweu on een bedrag van ruim 20,000 gulden eischen. Wordt aan dezen eisch niet voldaan, dan zal er met moord en brand nadruk aan verleend worden. De bevolking verkeert in grooten angst en heeft bescherming gevraagd bij de autoriteiten. DE MILLiOENEN VAN DEN SULTAN. 't Klinkt als de titel van een 5-cents volksroman 't Hoogere gerechtshof te Leipzig heeft 't vonnis van 't kan tongerecht, waarbij de Duitsclie Rijks bank veroordeeld werd do millioenen van den ex-Sultan Abdoel Hamid, die bij haar gedeponeerd zijn, aan dezen terug te betalen, bevestigd. Wegens de kosten liep het proces slechts over de terugbetaling van 40,000 Mark, waarbij de Rijksbank als grond voor haar weigering aangaf, dut de teruggave van het depot door don Sultan, als gevangene, onder zeke ren druk was gevraagd. De ex-Sultan zal met dit vonnis ze ker niet in z'n schik zijn, want hij zal van de vele millioenen niet veel in handen krijgen. De Turksche schat kist is leeg en kan zoo'n extraatje uit stekend gebruiken 1 Dreigen er De Grieksche officiereu zijn weer ontevreden. Het orgaan van den vroegeren officiersbond, de Cbronos, verzekert, dat de zaken een geheel an deren loop nemen, dan de officieren bedoelden, toon zij zich van het gezag meester maakten. Het kan gemakke lijk opnieuw tot een revolutie komen, schrijft de Chronos, en deze zou dan van grooteren omvang zijn dan de vorige. De bewindvoerders zijn reeds vergeten, tegen welke wantoestanden de vorige revolutie gericht was. 'T GEVECHT IN FRANSCH SOEDAN. Hoeveel de verliezen bedragen 't Departement van koloniën in Frankrijk heeft de meedeeliug ont vangen, dat 8 Franscheu gedood en 8 gewond werden. De particuliere berichten zijn daar mee evenwel in tegenspraak. Deze houden vol, dat in 't gevecht met de inboorlingen 35 Franschen gedood, 12 gewond en 93 vermist worden. houden nog altijd aan. De Ardèche is buiten haar oevers getreden en heeft aanzienlijke schade uaugericht. Op enkele punten reuu het water tot aan de daken der boerenwonin gen. De stad Sevilla en omstreken staan ook onder water. Allo arbeid ligt daar stik Stadsnieuws Schieten schadelijk ge dierte. De Burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat belanghebbenden hunne aanvragen ter bekoniing van buitengewoue machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte, door zijn tusschenkomst aan den Commis saris der Koningin in deze provincie zullen behooren in te zenden, on dat modellen voor die aanvragen koste loos ter gemeente-secretarie verkrijg baar zijn. Rubriek voor Vragen Geabouneerden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, xnita voor beantwoording vatbuar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle .antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender voriaeldea wordt geen aandacht ~ese3ionken. VRAAG. Mijn vader is overleden Hij is liet erfdeel van mijn moeder aan mij schuldig gebleven. Nu is er nog wat inboedel nagelaten. De naas te bloedverwanten komen nu om daar hun deel vau te hebben. Heb ik nu het recht den inboedel mij toe te eigenen ANTWOORD. Er valt niets toe te eigenen. Als tot scheiding van den boedel uws vaders wordt overgegaan, moet uw moederlijke erfportie er het eerst uit, evenals andore schulden of lasten en het overschot wordt tus schen de rechthebbenden volgens de et verdeeld. VRAAG. Als iemand een ander te gen belofte van f10 overhaalt om op .een lijst te teekenen en er wordt ge- teekend, zijn dan die f 10 verschul digd ANTWOORD. In 't algomeen ja ile wettig aangegane verbintenissen moeten te goeder trouw worden na gekomen. Maar natuurlijk als bet be staan der verbintenis ontkend wordt, dan moet er bewijs worden geleverd en het is de vraag of dat zoo gemak kelijk gaan zaL VRAAG. Ik heb een zoontje, dat voor een drogistzaak geloopen heeft. Hij is 13 jaar en heeft acht dagen gewerkt van 8 tot 's avonds negen. Verschenen Zaterdag heeft hij, zon der veertien dagen opzegging, gedaan gekregen met één week schadever goeding. Kan ik dat gerechtelijk ver volgen 1 ANTWOORD. Neen. want de itroon heef volgens de t VRAAG. Wat kan ik doen om een schuld van 10 van een gepen- eioiiiïêerd politie-ambtenaar in te vorderen ANTWOORD. Op de gewone wijze per deurwaarder vervolgen, maar wees voorzichtig en maak geen al te groote kosten de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat u ze niet zoudt kunnen verhalen. Een andere weg is er, voor zoover ons bekend, niet. VRAAG. Als ik een huls ver huurd heb, kan lk dan zelf een huur contract maken, of moet ik dat door een deurwaarder laten maken ANTWOORD. Daar heeft de deurwaarder niets mee te maken. Als u er bekwaam genoeg voor zijt, dan kunt u het zelf doen, maar pas op, dat u geen verkeerd zegel gebruikt VRAAG. Ik heb een broer in Duitschland, maar weet niet waar. Hoe moet ik zijn adres te weten ko men? KINDERTAAL. Mama, tot Marietje, die huilt Maar Marietje, waarom huil Je zoo? arietje, in tranen badend. Mijn' kies doet zoo zeer. Mama. Waar? Welke -kiest Marietje, tn haar open mond wij zend. Die van achter tegen het plafond. GOEDE VERONTSCHULDIGING. Sapperloot, heb je negentien bit tertjes gedronken? Ja, ik had zoo'n vreeselijke maag pijn en bovendien ben ik vandaag Jarig. Zij Als een man zooveel van zijn vrouw houdt als zij van hem, dan zal hij het rooken laten als zij het bem verzoekt 1 Hij Ja, maar als een vrouw zoo veel van haar man houdt als zij be hóórt te houden van een man, die In staat is zijn pijp tabak voor haar op te offeren, dan zal zij het niet eens van hem verlangen 1 Onze Lacliiioek ANTWOORD. Het Is onmogelijk hierop een antwoord te geven. Wan neer zelfs de stad of streek niet be- end is, kan nasporing niets opleve ren. VRAAG. Waar wordt „De Be- trekkinggidis" uitgegeven? ANTWOORD. Bij de firma Edauw en Johaunissen te Gouda. Uit de Omstreken BENNEBROEK. Tot deskundigen voor de opneming der waarde van mobilair ten behoeve van de heffing der persoueele bei an ting voor deze gemeente zijn benoemd de heer en C. J. Cramer, W. L. Koe- ewijn, A. Konijn Mz., P. A. Poppink en Th. D. L. Smit allen uit Haarlem. Voor de aangifte der Nationale Militie voor hen die in 1892 zijn ge boren zal in het bijzonder gelegen heid bestaan op 6 Januari 1911. SPOORWEGEN IN DE HAARLEMMERMEER. In de zitting der Provinciale Staten van Utrelht werd den heer KettliU verlof verleend de volgend® vragen te richten tot Gedeputeerde Staten in verband met den aanleg van de spo- Ln de Haarlemmermeer en omge ving door de H. E. S. M.: le. Of de bezwaren omtrent over brugging van den Leidschen Rijn bij Alphen en de Inrichting van het station te Nieuwersluis zijn "pgeh li- ven; 2e. of thans de zekerheid bestaat, dat in Januari 1911 zal worden over gegaan tot aanbesteding van de lij nen, waarbij de provincie Utrecht meer direct belang heeft en of don onmiddellijk na de besteding met de werken een aanvang zal worden ge maakt. Door liet lid van Gedeputeerden, den heer Van Ittersum, werd hierop medegedeeld, dat de bezwaren om trent punt 1 zijn opgeheven en dat een lijn van het net Uithoorn—Al phen reeds is aanbesteed terwijl de aanbesteding van de lijn Uithoorn Nieuwersluis weldra zal plaats heb ben. De uitvoering der werken zal zoo spoedig mogelijk geschieden. uinnenlaiK EEN RIJWIELDIEF GEPAKT. Rijwieldiefstallen kwamen tot dusver te Wageniugeu zoo goed als niet voor. Gisteren bemerkte dr. Memeyer echter, terugxeereude van een patiënt voor wiens huis tuj zijn fiets had neer gezet, dat zijn rijwiel verdwenen was. Onmiddellijk werd aangifte gedaan en door de politie naar alle richtin gen geteiephoneerd, met het gevolg, dat nog geen uur daarna de dief door de politie te Rheuen werd uitgenoo- digd vau des dokters karretje te stap pen- De aangehoudene was een oude be kende van de justitie. FEUILLETON Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE. Met een heftagen slag van veront waardiging voor den kop, liet Percy de merrie aan den groom over, die liaastig naderbij kwam, en droeg de bewustelooss vrouw naar liet voet pad. De beweging bracht haar bij, en bijna dadelijk opende zij de oogen en ontmoette den ernstigen blik van hem, die over haar heengebogen stond, Aandoenjijk zuchtend, alsof haar wil gebroken was, beantwoord- do 'zij (troomerig zijn blik, daarop, als ontwaakte zij nu eerst., wendde zij zieli van hem af on stond daar doodsbleek en ontsteld. Eén arm hield hij nog beschermend om haar heen, en zij deed geen po ging, hem terug te trekken, totdat hij ook haar hand genomen en licht gedrukt had. Voelt u zich boter Gelukkig I Dat is dus goed af geloopen. Wat wa ter en hij koele om zich heen Neen, neen I zei ze haastig, en met een angstigen blik in ds rich ting van de poort, waardoor juist eenige menschen binnen kwamen. Ik wil liet liefst naar huis neen, niet op het paard voegde zij er snel bij, in antwoord op zijn blik van protest. Ik kan het park doorwande len. Is u daarvan wel zeker vroeg hij. Doe niet meer. dan ge kunt. Neen, neen, antwoordde zij glimlachend. Ik kan wandelen. Het is maar een korte afstand over het gras. Zonder een woord te zeggen, gaf hij haar haar zweep en wandelde zwij gend naast haar voort. Plotseling keek zij op, nog bleek, maai' glimlachend. Mijn naum als goed paard- rijdster ben ik kwijt, zei ze, bij u ten minste. 1-Iij keek haai' aari. U kan bij mij niets verliezen van alles wat goed, dapper en beminne lijk is, zei hij. Ais u er niet geweest was, fluisterde zij, zou ik onder de hoe ven van dat nijdige beest verplet terd zijn. Gelukkig nietzeide hij ern stig. Het waren nog wel zulke heer lijke oogenblikken, zuchtte zij vol spijt, en door mijn onhandigheid heb ik nu alles bedorven. Wees niet bang, zeide hij be daard. Ik och ik doe zoo dwaas en voel mij zoo zenuwachtig. Hier zijn wij er. Ik ben zoo blij en toch spijt het mij ook weer zoo, want ik heb geen woord van dank geuit, en met een bevende liand maakte zij het hek open. Er is geen woord van dank noo dig, zei hij. Toen zij daarop haar hand uitstak, nam hij die aan. Hij meende te be grijpen, waarom zij hem niet ver zocht binnen te komen. Goedendag I Ik mag u toch wel komen bezoeken, om te vragen hoe u het maakt vroeg hij met een blos van verlegenheid. Ja neen I voegde zij er haastig bij, en met een bekoorlijk glimlachje. Neen, dat moet u niet doen, want ik voel dat ik niet in mijn lafhartigheid gestijfd moet worden l Goendendag. En zijn sterke hand sloot zich vast om haar klein handje zij beant woordde den druk, en trok toen haar vingers zóó plotseling terug, dat hij opkeek, om de oorzaak daarvan te weten te komen. Zijn scherpe oogen vingen nog Juist een glimp op van twee zich verwijderende gestalten, dié om den hoek van Mount Street verdwenen, en hij meende met een zekerheid, die hem later woer in de gedachte kwam. daarin Graaf Hud- spiel en kapitein Warner te herken nen. Toen hij weer omkeek, was Lilian Devigne verdwenen en stond hij al leen. Vlug, maar over haar geheele lichaam bevend, was zij weggegaan, en snelde door de openstaande tuin deur den salon binnen. Daar liet zij zich in een stoel vallen en bleef mot gefronste wenkbrauwen en opeenge klemde lippen eenigen tijd achter over geleund liggen. Zoo bleef zij vijf minuten lang on beweeglijk liggen, toen, terwijl haar gelaat kalmer werd, stond zij op, be keek zichzelf in den spiegel en ging naar boven naar de kamer van haar moeder. Lady Devigne zat juist haar morgencacao op bed te drinken, en keek over den rand van haar kopje naar het ongewoon bleeka gelaat i on haar dochter. Wat is er gebeurd, Lilian vroeg zij. Je ziet er uit als een geest Wat is er gebeurd Juist wat ik verwachtte, ant woordde Lilian Devigne. Nooit maak ik mijn rijkleed vost. zonder te bedenken, dat het wel mijn doods kleed kan zijn. Als er Iets op de we reld is, waar ik een hekel aan heb, dan la het een paard I Ik wist wel, dat er een of andere reden moest zijn waarom wij dat beest zoo goedkoop konden krijgen het dier heeft mij bijna gedood I met een kwaadaar dig knarsen van de tanden aan het adres van de merrie. Ik was er van overtuigd, dat ik er afgeworpen zou worden en ik heb mij geen oogen blik op mijn gemak gevoeld. O, wat heb ik een hekel aan een paard I Ik zou ze allemaal wel in een stal wil len sluiten en dan dien stal in brand steken. En dan moet men zich nog aanstellen als amazou® I Maar maar wat is er dan gebeurd Het kwaadaardige beest beeft zijn waren aard getoond en mij af geworpen Afgeworpen 1 herhaalde Lady Devigne vol schrik, terwijl haar oogen het rijkleed van top tot teen opnamen. Waar in de laan Neen, in zijn armen, ant woordde Llliaii, terwijl zu zich om keerde, om haai' hoed en handschoe nen op tafel te leggen. In zijn armen I riep Lady Devigne uit. Ja, zooals ik zei, mama, ant woordde Lilian op een toon van verbittering. Het is niet zoo aan- genaam, om dat iemand in de ooren te schreeuwen. Ja, hij ving inij op anders zou mijn japon bedorven zijn, en zij glimlachte smadelijk. Zoo fluisterde Lady Devigne, nog steeds verloren in haar specula tieve verwonderingen heeft hij zich daarna gedeclareerd vroeg «ij. Ja, hij zou mij gevraagd hebben, antwoordde de dochter, net opeen geklemde lippen, er zou meer ge beurd zijn als onze kwade gwe-at veer niet tusschenbeiden was gekomen. H ij kwam plotseling voor den dag en verijdelde mijn plannen. Lady Devigne werd bleek en zucht te diep. - Altijd hij weer -Ja hij ontbreekt nooit ant woordde de dochter op bitteren toon. Hij zag ons in het park en volgde ons toen, denk ik. Iiij was dicht ge noeg bij om ieder woord e hooren. Wat heb ik genoeg van dit allesl Wat verveelt mij die comédic Maar maar Percy Chester? Denk je, dat bij verliefd op je Ls Het. meisje keek voor zich, on een minachtende glimlach krulde haar lippen. Ja, hij geeft mij alle mogelijke goede eigenschappen. Hoe zou hij, waarheidlievend en vol vertrouwen als hij is, anders kunnen denken? Lady Devigne schonk geen aan dacht ean die scherpe woorden. En denk je, fluisterde zij, denk je, dat het de moeite waard zou zijn een rijke partij Ik denlc, dat hij, een gentleman, erfgenaam van eon graaf, eene bartej looze, geslepen avonturierster als ilf zal trouwen Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5