GROOTE PRIJSVERMINDERIIG. F. WISBRUN LIFFMANN ZIJDEN BLOUSES Wollen Mantels, Matiné's PELTERIJEN. ANBGANG 1, 3, 3% 6. VRIJDAG 9 DECEMBER TEGEN SPOTPRIJZEN. Mantel-Costumes. ver beneden den prijs Costuumrokken. DE TWEEDE-KAMER «chijut rich te verbeelden, dat tij nog tijd in overvloed heeft. Wèl heeft do .Voorzitter haar nog gisteren beduid dat dit niet zoo is en dat men zich dus moet houden aan do afspraak van 10 minuten voor repliek. Dat vond de heer Hugenhoitz ook, mits men bij een ernstige aangele genheid een beetje geven en nemen wou. En de heeren Drucker e<n Patijn veraekerdeu dut laatstgenoemde eer gisteren niet aan de afspraak had gedacht, toen hij de 10 minuten over schreed. Niettemin heeft de Kanier gisteren don geheelen ochtend volgepraat, over de f 2000 toelage aan den consul-ge neraal te Üuenoe-Ayres en is er ten slotte zelfs naast het amendement- llugenholtz c.s. om die f 2000 te schrappen, een sub-amendement ge komen van de Comm. v. Rapp. om I 1000 er af te doen. Beide amende menten werden verworpen. Meerdere leden bespraken den post van f 10.000 voor subsidie aan Ne- derlandsche scholen in den vreemde, in verband vooral met de omstandig heid, dat subsidie werd bepleit voor de gereformeerde Hollandscbe school te Brussel. EenerzijcLs bepleitte men dat de schoolstrijd niet buiten de grenzen moest worden overgebracht, ander zijds beweerde men dat confessio neel© scholen ook moesten gesubsi dieerd worden, mits alle kinderen die dat wenschten er plaats konden krij gen, Voor den Minister was 6r maar één criterium.- of de school mede werkte tot het behoud der nationale gevoelens en voor het grootst moge lij ko aantal kinderen toegankelijk was. Onder bravo's werd de begrooting voor buitenlandsche zaken zonder stemming goedgekeurd. Toen ging men met Landbouw ver der. De lieer Roesslngh drong aan op spoedige opneming van de landbouw- arbeidere in de Ongevallenwet. De heer Duys leverde een scherp tisch betoog op het beleid van Minister inzake de sociale verzeke ringen, betoog dat hierop neerkwam, dat de Kamer de herziene Ongeval lenwet dient te kennen, het gansche complex van wetten, en zij de Ziek teverzekering kan behandelen en de Raden wet. Vervolgens drong hij aan op opneming van zeelieden en visschers in de Ongevallenverzeke ring; op een onderzoek naar de w king der Britsche Staatspeneionnieo- rlng en op oen antwoord op de vraag of in 's Ministers stelsel van dwang verzekering de laagste loonen van premiebetaling zullen zijn vrijgesteld. Heden 10J voortzetting. In den avond werd Waterstaat be handeld. "Algemeens beschouwingen wonden niet gevoerd. Bij het debat over afuoeliug II (Waterstaat) hield do hoor Van Fo- reest een uitvoerig pleidooi voor drooglegging van de Zuiderzee. Hij meende dat de Minister niet behoefde op te zien tegen 't risico aan dit werk verbonden en ook niet moest terug schrikken voor de kosten. Want als er wel geld is tot wering van een hersenschimmige» vijand, dan vroeg spr. zich af, of er dan geen geld zou zijn om een vijand (liet water) die ons steeds bedreigt te weren. Waar de Minister aan Friesland, Overijsel en de Vechtstreek belangrijke subsidies wil geven, meende spr. dat de Minis ter daarop reeds een belangrijke be sparing zou krijgen, wanneer hij de Zuiderzee afdamde. Spreker hoopte dan ook dat de Minister aan het na geslacht zal gunnen de prachtige Zuiderzeeprovincie te aanschouwen en te getuigen wat knappe flinke ke rels 't zijn geweest die dat werk ter hand hebben genomen. De lieer Smeenge oordeeldo dat de Minister weinig sympathie toont voor drooglegging van de Zuiderzee. Aan allerlei kapstokken toch hangt hij deze zaak op. Spreker betoogde dat door het leggen van een dam in de Zuiderzee het spoorwegverkeer zou worden bevorderd en de waterafvoer zou worden verbeterd waarvan eeni- ge provinciën voordeel zouden heb ben. In dat verband wees spreker op een geschrift van „Sohultevaer" waarin geklaagd wordt over afslui ting van het verkeer met Friesland voor de schipperij tengevolge van de loge waterstanden in de Zuiderzee. Daaraan zou een einde worden ge maakt door aanleg van den afsluit- dam. Spr. wees er op, dat 't hier geldt een groot nationaal belang, niet al len wat aanwinning van grond be treft, maai- vooral wat waterafv oer in Friesland, Groningen, Overijsel en Drente en speciaal van het MeppeLov- diep. Hij betreurde dat daarvoor een afzonderlijk wetsontwerp wondt noo- dig geacht en drong bij de Regeering op spoed aan. Dringend noodig is het, de schade te voorkomen, welke door het Mep- pelerdiep wordt aangericht. Spreker wees er voorts op, dat de provincie Drente veel uitgeeft voor aanleg en onderhoud van verkeerswegen en aanspraak mag maken op meer Rijkssteun. Ook vroeg hij de Regeering, nog eens te overwegen den aanleg van een kanaal van Nijmegen naar Mook, en ten slotte drong hij aan op subsi die voor een straatweg van Havelto naar Ruinerwold en op verbetering der woterkeerïng op Urk. De heer Fruytier drong aan op ver betering van den waterafvoer in een deel van Óost-Vlaanderen, ter zijde van het Kanaal van Terneuzen. Spreker wees hierbij o. a. op het groote gevaar, waaraan daar poldere blootstaan hij doorbraak van dijken. De hc-er Duymaer van Twist be toogde de noodzakelijkheid, om den waterafvoer in Overijsel te verbete ren. Dank betuigde spreker den Mi nister, dat deze zich door een per soonlijk bezoek ter plaatse van den toeetand heeft overtuigd. Wijzende op een bericht in de Zivolsche Courant, waarin geklaagd wordt over de slech te wotertoestanden, vroeg spreker of de Regeering bereid was steun te verleeuen. Voorts besprak spreker de zaak Yan het Meppelerdiep, o. a. er op wijzen de, dat dit Diep aanvankelijk een scheepvaartkanaal was, voor welks afwatering niet de bevolking, maar de Regeering moest zorg dragen. De heer Hugenhoitz bepleitte toe kenning van een subsidie voor het Waterschap Haveltc, dat aan een te kort zit van f 34000. Wanneer de Mi nister geen subsidie kan geven, vroeg spreker een bijdrage in het Jaar- lijksch onderhoud. De heer Van Vlijmen wees op de schade voor den landbouw door ver- slopping van een duiker in de Zuid- Willemsvaart, voor welks onderhoud de Staat heeft te zorgen. Naar spre kers lueening had men hier te doen met plichtverzuim, waarvoor door de Regeerïug schadevergoeding moet worden verleend en daarom ver zocht hij den Minister, in overleg met zijn ambtgenoot van Justitie, eene voorziening tc treffen. De heer Jannink sloot zich aan bij het betoog van den hoer Smeenge met betrekking tot de Ovenjselsche toestanden en vroeg o. a. of er over eenstemming is verkregen tussclien Gedeputeerde Staten van Overijsel en Drente over de verdeeling der kosten van het stoomgemaal. De lieer Pollema vroeg, hoe 't staat met liet w. o. betreffende den afsluit dijk in de Zuiderzee. Spreker drong op spoed aan met het oog op verbete ring van den waterafvoer voor Fries land en Groningen, waaraan land bouw en scliipperij dringend behoefte hebben. De Minister van Waterstaat, de lieer Regout, beantwoordde daarop de verschillende sprekers. Hij betoog de, dat de verstopping van den dui ker in de Zuid-Willemsvaart te wij ten is aan de ingelanden zelf, dc schade zeer overdreven is, en dat in dien een kleine schadevergoeding ware gevraagd, deze wellicht ware toegestaan. De Minister betoogde voorts, dat hij volstrekt niet de bedoeling heeft, om de zaak der drooglegging van de Zuiderzee aan eenigen kapstok op te hangen. Hij meende dat alles saam genomen door den weg, weikon hij ten aanzien van deze quaestio volgt, tijd gewonnen zal worden. Vóór men iets doet, moet men er echter toch eerst over denken. De Minister heeft eon onderhoud met den Commissaris der Koningin in Drente gehad, en vond het. billijk, dat dc provincie ook bijdiroeg in de opneming van het werk. (De heer Smeenge Maar wanneer do provinciën nu niet kunnen of wil len De Minister antwoordde hierop, dat zij wel zullen kunnen en willen. Voor het later uit te voeren groote plan ls de deelneming der provinciën van groot belang. Aangezien de schul denlast van het Rijk bij de droogleg ging der Zuiderzee enorm zal stijgen, is bij den huldigen finoncieelen toe stand uitvoering daarvan onmoge lijk. Er moet dus begonnen worden met het leggen van een dijk van Wioringen njiar Praam. De Memorie van Antwoord betreffende dezen aan leg hoopte de Minister spoedig In te zonden. Wat de quaestie van den water afvoer aangaat, merkte de Minister op, dat de Regeering zich geenszins van deze zaak wil afmaken maar het principe is, dat de provinciën zelf de kosten dragen. Het subsidie van de Regeering voor wegen-onderhoud kan nog hooger gesteld worden. Bij zijn verder betoog merkte de Minister op, dat ondanks Tiet liooge water 1910 een zeer voordeelig jaar voor den landbouw is geweest, hetgeen echter niet wegneemt, dat voor eene herha ling moet worden gezorgd, en de Mi nister hoopte dan ook, dat de provin cie met de Regeering daartoe zal me dewerken en tot het brengen van fi- nancïecle offers bereid zal zijn. De Minister verklaarde voorts gaar ne subsidie te willen geven voor we gen van algemeen belang. Ten aajizien van het Meppelerdiep betoogde de Minister, dat ex een misverstand bestaat. De Minister De Marcz Oyens had zich bereid ver klaard, tot een bijdrage van 13/24 der aanlegkosten en van 1/8 in de onderhoudskosten, bij een werk van f 260.000. Maar nu kost het werk fi37.000. (De heer Smeenge Dat is de schuld van de «Lachen, door de Regeering gesteld). De Minister bleef zich bereid ver klaren, het woord van den Minister De Marez Oyens gestand te doen. Aan den lieer Fruytier kon de Mi nister op dit oogenblik geen toezeg ging doen omtrent den door dezen ge wenschten aanleg van een zeedijk, en aan den heer Hugenhoitz ant woordde hij, dat de Regeering ten aanzien van de subsidie v_an het Wa terschap Havelte niet verder kan gaan. De vergadering ging een kwartier na middernacht uiteen. Toen waren nog3 leden aan wezig. Vrijdagavond voortzetting. EEN PORTEFEUILLE VERMIST. Door den heer Nyman, houthande laar te Amsterdam, is zooals we reeds meldden bij de politie mede gedeeld, dat Maandagmiddag aan zijn bediende NV. E. K. in een der tramwagens van lijn 9 een portefeuil le met f 5050 aan bankpapier is ont rold. Nader verneemt het „Hbld.", dat de bediende van den heer Nyman, iemand van 40 jaar, die het voile vertrouwen van zijn patroon geniet, Maandagmiddag zich van het kan toor van zijn patroon met lijn 9 naai den Dam had begeven, om in „Po len" eenige betalingen voor dezen te doen. Toen hij uit de tram gestapt was, bemerkte hij, nog op den Dam zijnde, dat de portcfuille uit den bin nenzak van zijn overjas, die niet was dichtgeknoopt, verdwenen was. Niet onmogelijk is bet, dat de portefeuille hem is ontrold toen hij van de tram stapte. De bediende ging geregeld 's Maandags voor zijn patroon beta lingen doen. Hij stelde zijn patroon van de vermissing in kennis, die daarop aangifte deed bij de politie. Tot heden heeft men geen spoor van de verdwenen portefeuille gevonden. Mi\ TH. H. DE MEESTER JOURNALIST. Met ingang van 1 Januari a.s. zal de heer Mr. Th. H. de Meester, oud- Minister van Financiën, thans lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, optreden als politiek hoofd redacteur van „Het Vaderland". Naast den heer De Meester blijft de heer Van Balen met de hoofd redactie belast. AANKLACHT WEGENS BELEEDI- GING. De burgemeester van Overschie heeft een klacht ingediend bij den officier van justitie te Rotterdam te gen den wethouder Jacs. Post, we gens beloedigingen, geuit in de open bare vergadering van den gemeente raad op Zaterdag jl. ./Fel." Pers-Overzicht 'T KAMERDEBAT OVER DE ZAAK VAN HEECKEREN—KUYPER. In aansluiting op ons vorig Pers overzicht volgen hier nog eenige oor deelvellingen De Tijd schrijft over de rede van den heer Patijn tegen Dr. Kuyper Dat is dus zooiets als een dubbele aanklacht van leugen en hoogver raad. Dat hier de bedoeling voorzat, om opzettelijk te beleedigen, zal wel niemand ontkennen. Alleen de belee- diging is in het harnas der parlemen taire onschendbaarheid uitgespro ken, en waar nu de aangevallene zich, al dan niet terecht, achter het ambtsgeheim heeft opgesteld en iemand, die zóó eenmaal verdekt heeft positie genomen ,zich daaruit natuurlijk door latere uittartingen niet laat verlokken dr. Kuyper heeft dap ook hedenmiddag, toen hij wel aanwezig was, geen woord gesproken daar zal het zaak zijn, dat de dappere (1) Zierikseesche afge vaardigde ook bujten de Kamer deze of een dergelijke beleedigende be schuldiging herhaalt. Men kan be grijpen, hoe opwindend de redevoe ring van den heer Patijn (die daaren boven nog met een helle, schreeuwe rige stem spreekt) op zijn omgeving gewerkt had. De Nederlander oordeelt Jammer, dat de heer Van Ideinga den indruk der verklaringen van den Minister over de zaak-Van Heeckeren verzwakte met zijn edelmoedige po ging om dien heer tc rehabiliteeren. Zoo gaarne had hij van den Minister gehoord dc verklaring, dat hier een misverstand In het spel was. Maar de Minister zweeg. Natuurlijk, want de beantwoording der vraag, wat de eigenlijke oorzaak is van "'a heeren Van Heeckeren'g praatjes (misver stand, lichtgelooviglieid, zucht om interessant te zijn) valt buiten dei Ministers competentie. Laat ons hopen, dat de lieer Van Idsinga in dit geval zwarter ziet dan noodig is, en dat nu de zaak inder daad dood is. Het is werkelijk mooi geweest. Dr. Kuyper was niet aanwezig, toen de hoer Patijn zijn scherp J'ac c u- se tegen den oud-Minister uitsprak. Dit werd door den Zierik6eeschen af gevaardigde, scherp als de heer Pa tijn wezen kan, dan ook meteen in 't licht gesteld. Men had inderdaad mo gen verwachten, dat de heer Kuyper vooral gisteren, aanwezig zou ge weest zijn. toen do Minister te repll- ceeren had ook op de door den Om- menschen afgevaardigde gesproken woorden. Te hopen is voorul, dat hij geen behoefte moge gevoelen van daag nog eens terug te komen op het debat van gisteren. Het is wel geslo ten, maar de debatten staan dit jaar zoo is terecht opgemerkt Tn het teeken van liet „persoonlijk feit". Men weet dus maar niet. Te minder om dat de heer De Marees van Swinde- ren, zij 't in zeer bezadigde termen, een toch nog al vrij scherp oordeel heeft geveld over het beleid van Buit. Zaken in 19011905, waarover de oud premier, ad in t e r i m-leider van Buitenlandsche Zaken, wel uiet heel erg te spreken zal zijn. Na deze woor den had o. i. geheel de acte van be schuldiging van den heer Patijn ach terwege kunnen blijven. Gemengd Nieuws EEN SNEEUWSTORM. Op den Centraal Aziatischen spoor weg zijn ongeveer 20 goederentrei nen, door vreesclijke sneeuwstormen overvallen, onderweg blijven staan. De locomotieven zijn bevroren, en de treinen staan dik onder zand en sneeuw. Personentreinen staan even eens aan stations, wijl zij niet verder kunnen. De passagiers lijden gebrek, omdat er geen voedingsmiddelen zijn. De spoorwegwerklieden weige ren de onder zand en sneeuw bedol ven treinen te gaan uitgraven, daar zij geen warme kleederen hebben. Daarom heeft de regeering troepen gezonden. Langs de Taschkent-lijn, in de districten Petrowsk en Kata- iinsk zijn meer dan honderd Kirgi zen, en 5000 stuks .paarden, koeien, schapen bevroren. In de steppen heerscht een temperatuai- van 35 gr. R. onder nul. De toestand der no maden is ontzettend. Bij het door trekken der steppen vindt men over al doode menschen en dieren, bevro ren. Sport en Wedstrijden WEDSTRIJDPROGRAMMA. De competitieleider deelt mede, dat op 25 en 26 December en 1 Januari geen competitiewedstrijden vanwege den N. V. B. zullen worden vastge steld, uitgezonderd voor die verceni- gingen, die nog liekerwedstrijden der tussehen,ronde moeten spelen. Ten einde de gewone competitie door do bokerwedstrijden niet te zeer op te houden, is vaststelling van deze nog te spelen bekerwedstrijden op Zon dag 1 Januari dringend noodzakelijk. Effen- en fantasiestoffen. Nieuwste modellen, van f 6.50 af. waaronder da elegantste modellen, nu van f 3,75 af. Een zeer groote sorteering, waaronder buitengewoon elegante modellen, f 1,65, f 2,25, f 2,40, f 3.- en hooger. fn alle kleuren in extra lage prijzen. BUITENGEWOON VOORDEELIG AANBOD

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6