NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28® Jaargang. No. 8425 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, VRIJDAG 9 DECEMBER 1910 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: PER drie maanden: la^L. Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 15 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 l AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 (jg/aT Wy.''| eW^ts* voor plaatsingen a contant. üa/lustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem 1 037* dMSMm&MC RedaCtie tB AdministraUe: Groote Houtstraat 53. „de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 10 DECEMBER. Schouwburg: „Hans au Grietje" 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Café „De Karseboom": Concert, uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Padvinders-vereeniging" in de ru briek Om Ons Heen. S. D. A. P. Voor de afd. Haarlem der S. D. A. P. zal nog dit jaar de heer Alberda als spreker optreden en in het begin van 1911 de heeren Wibaut en Loop- uit. NEDERLANDSCHE BOND VAN BOEKDRUKKERIJEN. Men meldt ons Deze bond had gisterenavond de Boek- cn Steendrukkerspatroons van Haarlem en omstreken uitgenoodigd, om hen de nieuwe tariefbeweging, door dien bond op touw gezet, te doen kennen. De besprekingen liepen ge heel over vakbelangen en hebben als zoodanig weinig belangrijks voor het publiek wèl do beweging zelve. Do zaak is, dat er in het drukkers- bedrijf een dwaze concurrentie •heersclit, die tengevolge heeft, dat vele drukkers hun werk afleveren tegen zoo lage prijken, dat ze hun .bedrijfskosten niet goedmaken. Hei is daarom noodig, dat de prij zen van verschillend drukwerk om hoog gaan. Nu behoeft dit het pu bliek niet te verontrusten, want de tariefverhooging is geen trust, dio de prijzen steeds méér op wil drijven, maar een streven om b e h o o r 1 ij- k e prijzen te bedingen. Waar men voor drukwerk een goeden prijs be taalt, zal dus niets van die beweging worden bespeurd, alleen waar te lage prijzen worden besteed ten koste van den drukker, daar zal mettertijd een et ij ging komen. Dit is een zeer redelijke wensch van de vereenigde boekdrukkers, waartegen het publiek geen bezwaar kan hebben. Deze beweging grondt zich op een 'gezond beginsel, dat n.l. de lotsverbetering van deze klasse middenstanders niet alleen in kosten besparing, onderlinge verzekering, enz., moet worden gezocht, maai' ook en vooral in de handhaving van mi nimumprijzen, op eene juiste kosten berekening gebaseerd. HAARLEMSCIIE INCASSOBANK. Do griffier bij de ArrorwMssements Rechtbank te Haarlem maakt be kend, dat in de aan de Naamlooze Vei nootschap „Haarlemsche Incas- sobonk" gevestigd te HaanLem, 1 leende voorloopige surséance van betaling het verslag van den des kundige ter griffie is nedergelogd, en dat door gemelde Rechtbank de oproeping van de schuldeischers ter raadpleging over bet verleenen van de definitieve surséance van betaling en van de schuldenares, de bewind voerders en den deskundige tot het geven van inlichtingen is bepaald op Maandag 19 dezer des namiddags ten 2 ure in het Paleis van Justitie. DIEFSTALLEN. Een fietslantaarn. Deze hoorde aan den heer T. J. F. K. ambtenaar bij de post en tel., in de Jordensstraat De fiets stond in een ongesloten tibule van den kapper B. in de Tem peliersstraat, waar de heer It. zich scheren liet. Een fiets. De loopknecht B. is 't niet juister: rijknecht? van den winkelier Abr. M. in de Groote Hout straat zette zijn fiets voor de tap perij van B. in die Voorzorgstraat, luen hij terugkwam was het rijwiel weg. Weegschaal. Die werd gestolen van den handwagen van L. de Vr. van de Bakenessergracht. IJzeren staaf. Dat voorwerp ver dween van het dek van het vaartuig van den schipper J. K. uit Broek-op- Langendijk. De schuit lag in het Spaarne. DIERENMISHANDELING. Naar aanleiding van liet geval van dierenmishandeling, waarvoor giste ren de koopman F. L. terechtstond. zendt een van de getuigen ons een uitvoerige beschouwing, hoofdzake lijk cum er tegen op te komen, dat boven ons verslagje de woorden „een dierenbeul'' heeft gestaan. Zijns in ziens verdient de man dien naam niet, ten bewijze waarvan inzender meedeelt, dat de koopman „openlijk beloofde zich tei hoeden voor een herhaling". Aan die gunstige opinie van den getuige en aan de toezegging van den beklaagde geven wij gaarne open baarheid, in de hoop, dat wij nog eens in de gelegenheid zuilen zijn, van dien laatste als van een dieren vriend te gewagen. DEBAT-AVOND Dr. DE HARTOG— BOMELA NIEUWENHUIS. Til aansluiting op ons vorig be richt. doelen we nog mee, dat deze avond niet alleen van „De Dageraad" maar tevens van de vereeniging „De Middaghoogte" uitgaat. FLOBERTSCIIIETEN. De lG-jarige J. O., uit de Gèn. Cronjéstraat, trachtte zijn schietvaar digheid te verhoogen. Dat deed hij niet op de juiste plaats, vond de po litie. 't Gebeurde nl. in de Goltzius- straat. Dat werd verbaliseerd. (Zie verder Stadsnieuws onder laat- ■to berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Op Woensdag 14 December nam. 2 uur zal gelegenheid wwden gegeven tot kostelooze inenting en her inenting van de ingezetenen, die zich daartoe aan de O. L. school B. aan de Soenda- straat aanmelden. Laffe aardigheid. Gisteren weid bij de politie door mej. V. d. Aar kennis gegeven, dat haar regenmantel, terwijl zij bij een klant in de Gen. Bothastraat melk bracht, uit haar melkwagen was weg genomen. De politie toog dadelijk op onderzoek uit, doch mocht geen spoor van den dader vinden. Denzelf den avond werd de mantel, die door een anderen melkboer voor een grap je was meegenomen, teruggebracht. Een laffe aardigheid. Vermoedelijk zullen deze week de kihdereij der bijzondere St. Bavo- school op liet dorp alhier, ook nog St. Nicolaasfeest vieren, HEEMSTEDE. VOORSCHOT UIT 's RIJKS KAS. Da Ministers van Binneniandsclie Zaken en vau Financiën hebben, in gevolge het Koninklijk besluit van 25 November 1910 tot toekenning van een voorschot, uit 's Rijks kas aan de gemeente Heemstede, ten behoeve van den aanbouw van arbeiderswoningen het bedrag van dat voorscliot vastge steld op f 11.000. BENNEBROEK. Ten stadhuize is terug te bekomen een nikkelen fietspomp, welke op den openbaren weg (Rijksstraatweg) is gevonden. In het gebouw van den R. K. Volks bond zijn Donderdagmiddag de kin deren van de leden van den bond ont haald. Den kleinen werden cadeaux uitgereikt. Eenige jonge dames had den zich belast met de inzameling van gelden voor deze St. Nicolaasga- AERDENHOUT. Ruïne aan den Zandvoorterweg. Reeds geruimen tijd staan aan de zen weg een zevental in aanbouw zijnde burger woningen. De bouwon dernemer van deze perceelen heeft het niet verder kunnen brengen, dan tot het optrekken van achter- en zij muren en de eerste balklaag, en in dieu toestand staat het werk reeds maanden stil. Voor de omgeving is dit een onooglijk gezicht, en de vraag rijst, hoe lang dit nog zal duren, daar men van welingelichte zijde ver neemt, dat de Credietbank geen gel den meer beschikbaar stelt voor de voltooiing van deze perceelen, reden waarom men den bouw heeft moeten staken. HAARLEMMERMEER. Politiek© rede. Het lid der Tweede Kamer, de heer H. Colijn, zal op ©en nader te bepa len dag ln deze maand voor de anti- rev. kiosvereeniging in district I een politieke rede houden. In Hotel de Beurs te Hoofddorp had Donderdag een vergadering van graanhandelaren uit deze omgeving plaats. Na eenige discussie werd be sloten ©en vereeniging op te richten, welke als hoofddoel op haar pro gramma zal voeren de oplossing der zakken-ijuaestie. Een commissie van vijf leden werd benoemd, bestaande uit de heeren J. v. d. Linden en D. Spaargaren te Aalsmeer, W. Engel te Uithoorn, M. v. d. Ent Braat te Nieuwveen, en W. C. van Geel te Haarlemmermeer, wel ke in opdracht kreeg meer dergelijke vereenigingen te trachten te organi- seeren in Nederland, om daarna te komen tot de oprichting van een Na- tionalen Bond van Graanhandelaren. Staande de vergadering traden er reeds een 11-tal personen als lid tot de op te richten vereeniging toe. IJSlUIDEN. STOOMVISSCHERIJ MAATSCHAP. PIJ „MERCURIUS". Naar 't Hbld. verneemt, zal aan de buitengewone vergadering van aan deelhouders van bovengenoemde maatschappij op 23 Dec. a.s. mach tiging worden gevraagd tot deel neming in 't maatschappelijk kapi taal van een op te richten vemnoot- schap, ton doel hebbende de exploi tatie van een ijsfabriek, smederij, taanderij en den handel in ijs. Binnenland TWEEDE KAMER. OORLOGSBEGROOTING 1911. Verschenen is het antwoord van den Minister van Oorlog op het afdee- lingsverslag der Tweede Kamer om trent zijn begrooting. Met ingenomenheid vernam de Mi nister, dat verscheidene leden zich over de aankondiging van het militie- ontwerp hadden verheugd en hij zegi toe, dat de spoedige indiening, voor zooveel van hem afhangt, met alle kracht zal worden bevorderd. Uitingen van een minder goeden geest onder de officieren en onderoffi cieren zijn den Minister niet verbor gen gebleven, maar men vindt derge lijke uitingen in de burgermaatschap pij ook. Hij stelt zich intusschen voor, dat de door hem op de begroo ting gebrachte positie-verbetering veel tot verbetering van den geest zal bij dragen. Ook van het scheppen van be tere oefenings-voorwaarden stelt de Minister zich een goede uitwerking voor. De invoering van het twee-ploe- genstelsel in zijn tegenwoordigen vorm heeft tot verkeerde beoordee ling van het stelsel geleid. Een bevre digende oplossing van het vraagstuk van het blijvend gedeelte kan alleen in de richting van eon tweeploegen- stelsel worden gevonden. De Minister, breedvoerig het eind cijfer dei- begrooting verdedigende en betoogende, dat zooveel mogelijk zui nigheid is betracht, acht het denk beeld om een vast-maximum bedrag te bepalen, waarboven de Oorlogsbe- grooting niet zou mogen stijgen, niet voor verwezenlijking vatbaar. De Minister heeft genoeg vertrou wen in het officierskorps, om te dur ven verklaren, dat van don officiers- bond geen maatregelen ter bereiking van het gestelde doel zijn te verwach ten, welke met de eischcii der krijgs tucht in botsing zullen komen. De Minister aarzelt niet zich ook nu een beslist, tegenstander van lipt. duel te noemen. Dat echter een officier, die een uitdaging tot een tweegevecht aanneemt, uit dien hoofde steeds voor bevordering zou moeten worden voorbijgegaan, is door hem ten vori- gen jat'e niet weerd. In algemeenen zin staan de 4 mean ders in geoefendheid achter bij de 8 maanders. Medegedeeld wordt, dat uit de in te dienen Militiewet zal blijken, dat de Minister 81/2 maand voldoende acht voor behoorlijke oefening, maar dan moc(. ook gedurende dien tijd zonder onderbreking behoorlijk knnnen wor den geoefend. De Minister moet bezwaar maken tegen een voorloopig terugnemen van de met de afschaffing van den fou- riersrang verband houdende wijzigin gen. Een voorstel om vergoeding van reiskosten toe te kennen of vrij ver voer aan militairen die met verlof het garnizoen verlaten, kan de Minister niet doen. Het geval van den tijdelijk gepen- sionneerden soldaat, die in Den Haag in uniform rondliep en weigerde het eerosaluut te brengeu, staat met op zich zelf. Met den Minister van Justi tie wordt overleg gepleegd omtrent te treffen maatregelen ten einde in den vervolge dergelijke voor de krijgs tucht schadelijke voorvallen te voor komen. De Minister ontkent dat de schiet- waarde der landweergeweren onvol doende was, al waren er o. a. veel re paratiekosten. Ten einde to bereiken dat meerdere zorg aan het onderhoud der medeeegeven wapenen werd be steed, zullen de kosten van herstel ling der wapenen, indien daartoe aan leiding bestaat, op den landvveerplich- tige worden verhaald, terwijl anders den landweerplichtige arrest kan worden opgelegd, wanneer de wape nen zijn verwaarloosd. Het verschijnen van den comman dant van het veldleger benevens an dere hoofdofficieren bij een paarden- sportfeest op Zondog, mag in geen en kel opzicht opgevat worden als een dienstverrichting, die inbreuk zou kunnen hebben gemaakt op de door den Minister voorgestane Zondags rust. Een voorstel tot wijziging der In- kwartieringswet zal vermoedelijk in 1911 kunnen worden verwacht. ln 1911 zullen over het wapen der infanterie in het geheel 44 officieren worden aaugesteld, terwijl geraamd wordt, dat 98 reserve- en militie-lui tenants zullen worden aangesteld. Er is op gerekend, dat over het jaar 1911 gemiddeld ongeveer 20,009 man gedurende 14 dagen meer voor herhalingsoefeningen onder do wape nen zuilen komen dan in 1910. Reeds geruimen tijd maakt het bij den Minister ©en punt van overweging uit ,om een wijze te vinden, waarop de middelen, waarover de Nederland- sche Automobielclub en de Nederl. Motorrijwielrijdgrsvereeniging be schikken, aan het leger te verbinden. Stappen zijn gedaan om te komen tot dc samenstelling van een commissie, bestaande uit officieren en burgers, ter bestudeering van dit vraagstuk en ter indiening van voorstellen. De Nedeil. Vereeniging voor lucht vaart werkt op een wijze, die aan het legerbestuur gelegenheid biedt daar van partij te trekken voor defensiebe- langen, daar zij officieren tot ballon- commandant opleidt en haar ballon- materieel in oorlogstijd ter beschik- lrins van 1101 logci-bootuur wordt go- slo'ld. De Minister stelt zich voor bij een volgende begrooting een bedrag aan te vragen om premiën te kunnen toe kennen aan officieren, die bij groote- re legeroefeningen als militair vlieger resultaten van beteekenis weten te verkrijgen, eventueel ook om daar uit eenige vliegtoestellen te kunnen aanschaffen. Afschaffing van den arbeid op stuk loon bij de werkplaatsen voor draag bare wapenen is niet in het geldelijk belang van het Rijk. BRANDEN Woensdagavond woedde een uit slaande brand in het pakhuis van de firma Dikerna Camphuis in de Maxwinstraal te Groningen. In het benedengedeelte stonden twee auto's van don heer Lanfers, die vermoede lijk door een ongelukje met benzine in brand geraakt en spoedig totaal verbrand waren. Op de eerst© verdieping vatte een massa hooi, toebehoorende aan de firma Dikema Camphuis, vlam. Na veel moeite slaagde de brandweer er in, het vuur te overmeesteren. De auto's waren te laag verzekerd en het hooi heelemaal niet. liet pakhuis was op beurspolis ver zekerd. HET FLOBERT-PISTOOLTJE. Jeugdige Amsterdamse he duiven- liefhebbers plegen zich flobert-pistool tjes aan te schaffen, teneinde daar mee jacht te kunnen maken op kat ten, die hun duiven belagen. Die pi stooltjes hebben al herhaaldelijk aan leiding gegeven tot ongelukken, ten gevolge vau de ongeoefendheid der jonge schutters. Ook Woensdag werd weer door zulk een flobert-pistooltje oen, gelukkig niet ernstig, ongeval veroorzaakt. In d© 2e Spaarndammer- straat te Amsterdam was een jongen bezig zich met een dergelijk schiet wapen te oefenen. Het kogeltje kwam tegen eeu lantaarnpaal aan, kaatste terug en kwam terecht in het been van een knaapje uit ©en woonwagen. Het ventje werd naar het Biuuen- Gaslhuis gebracht, waar hot kogeltje verwijderd werd. De schutter werd aangehouden en naar het politiebureau gebracht. DE BOND „HEEMSCHUT". Men meldt ons uit Amsterdam In het Muntgebouw alhier had eene vergadering plaats van afgevaardig den der vereenigingen, welke zich onlangs, eveneens op eeu hier ter stede gehouden vergadering bereid verklaarden tot het oprichten van een bond, zich ten doel stellende het waken voor en het beschermen van de schoonheid van ons land. Na eene inleiding van den heer A. W. Weiss- man, architect, werd toen tot de op richting van dien Bond besloten. In die vergadering werd toen een Commissie benoemd bestaande uit de heeren Mr. G. A- P- M. van dier Aa, K. P. C. de Bazel, dr.J. Th. Oude- mans, Mr. P. G. van Tienhoven en A. W. Weissman. welke Commissie statuten en een huishoudelijk regle ment ontwierp. Het dool der vergadering was het bespreken dezer ontwerp-staluten en reglement. EEN STAKING GEëlNDIGD, De stakende kanaalgravers te Vrie- scheloo hei-vutten het werk. Het loon is verhoogd van 12 tot 15 cent per ku- bieken meter grondverwerking, EEN WOESTELING. Te Heerenveen werd gevankelijk binnengebracht H. W., uit Drachten, die bij eene arrestatie den agent van politie Halma aldaar met een mes til de borst stak, vlak bij den linker oksel. Na verhoor door den rechter commissaris gelastte deze zijne ge- GEMEENTE-ADM1NISTRATIE. De afdeeling Gelderland van den Nederlandschen bond van gemeente ambtenaren heeft ingesteld een bu reau tot verbetering van de gemeen te-administratie. VERDRONKEN. Men meldt ons: De arbeider Stairke wonende te Muxmekemoer bij Terapel, had het ongeluk door de duisternis niet op te merken, dat de brug bij de dam sluis afgedraaid was, waardoor hij te water geraakte en vercünonk. Zijn lijk werd even later opgehaald. ACTIE VAN AMBTENAREN. N&ar de Tel. verneemt zullen door den bond „De Rechtstoestand" en de Nediorlandsche pensioenvereeniging door het goheele land vergaderingen worden gehouden, waarin aange drongen zal worden op bespoediging der indiening en behandeling van de toegezegde ambtenaarswet, en waar in propaganda zal worden gemaakt voor de pensioenvereeniging. BELEEDIGING. De „Vrije Socialist" van 8 Augus tus bevatte een artikel, getiteld: „De beruchte Modeacademie R. en E. W. waarin een aantal beleedigende be weringen aan het adres van de in het opschrift genoemde personen wer den geuit. De heer -en mevrouw Wohryaek, die zich door dit artikel beleedlgd ach ten en bovendien meenen, door de aanranding van hun eer en goeden naam in de uitoef enig van hun be roep zeer benadeeld te zijn, hebben thans den heer F. Domela Nieuwen- huis, redacteur en uitgever van „De Vrije Socialist", aangesproken om schadevergoeding. Het proces zal voor de rechtbank te Amsterdam worden gevoerd. DE PSYCHIATERS. Mr. H. Louis Israels schrijft in de Tel. over die Papendrechtsche zaak: In elk geval, het stuk mist elke overtuigende kracht en daarom is het goed, dat het in zijn geheel open baar gemaakt is. Men late "het ech ter bij deze eerste proeve van straf rechterlijke instructie door psychia ters, indien men werkelijk nog wil, dat een onderzoek naar zielsziekten ook in den vervolge zal kunnen mee werken tot eene steeds meer juiste beoordeeling van de strafbaarlieid van beklaagden. EEN MILLIOEJNEN-ERFENIS- QUAESTIE. Een reuzen-erfenis-quaestie, zoo een die sterk herinnert aan die van de nalaten8Chap-Teyler van der Hulst, belooft de gemoederen te gaan bezig houden. Wij hebben reeds een en an der medeiredeeld over de erfenis van den in 1676 gestorven veldmaarschalk Paul Würz, welke erfenis, naar wordt beweerd, ten onrechte aan de stad Amsterdam zou zijn gekomen. De ver meende rechthebbenden, natuurlijk meer dan duizend in aantal, zijn er onlangs te Keulen toe overgegaan (ook daarmee het voetspoor der he- dendaagsche Teyler's-erfgenamen be tredend) een vereeniging op te rich ten, om in het bezit van de reeds tot 900 millioen gulden aangegroeide er fenis te komen. Indertijd hebben we deze ingewik kelde zaak reeds uitvoerig beschre ven en lieten uitkomen, dat de ge meente Amsterdam eigenlijk niets met de zaak te maken heeft. „Bij den onbevangen beoordeelaar aldus het Berliner Tageblatt dringt zich de vraag op, en op deze moet wel een antwoord te bekomen zijn Wat is er van de effecten, die volgens den inventaris van 12 Juni 1679 in de 28 kisten aanwezig waren, al mogen die waardeloos zijn geweest en de in Hamburg in baar aangetrof fen 48,990 gulden geworden Dat laatstgenoemde bedrag alleen verte genwoordigt rente op rente reeds een aanzienlijke som." Pers-Overzicht BURGEMEESTER VAN BOI.S- WARD. Men weet, zegt ,.De Standaard", op welk© haar waardig© wijze de link sche pers de benoeming van den heer Oberman tot burgemeester van Bolsward heeft gebruikt tegen liet zittend Kabinet. De benoemde, can- didaat in de rechten, voltooide zijn studiën niet maae ging in den han del; en daaruit namen de Waden van „het intellect" aanleiding om op den benoemde af te geven. „De Rotterdammer schrijft nu over den benoemde onder meer: Wij persoonlijk kennen den nieu wen burgemeester van Bolsward zeer goed. Om familieredenen van intiemen aard staakte hij zijne studiën. Reeds als student genoot hij de reputatie van te zijn iemand van onberispelijk gedrag en goed gezond oordeel. Wij durven zonder eenig voorbe houd verklaren, diat we hem om zijn scherpte van blik en voortreffelijk heid van karakter, hoogachten. Het doet ons leed, dat de aanval len van links het noodzakelijk ma ken dat dergelijke dingen in de cou rant moeten. Ons rechtsgevoel dwingt er ons toe voor de ©er van den aangevallene op te komen. We wenschen Bolsward met zija nieuwen burgemeester van harte ge luk. GEREED VOOR 1913. De Standaard schrijft: Met klem is er keer op keer van Rechts in Pers en Kamer op gewe zen, dat in 1913 do social© aangele genheden geregeld moeten zijn. Al thans de Ziekte- en Invaliditeitswet, inclusief het Tarief. Hierop werd met te meer recht aangedrongen, omdat dit Kabinet een duur niet van 4 maar van 5$ jaar zal hebben, en alzoo in gunstiger positie zal verkeeren dan ©enig Kabinet dat voorafging. Waar bij dan nog komt, dat dit Kabinet da sociale verzekeringen niet uit den grond nieuw had op te bouwen, maar bij zijn optreden een volledig stel ontwerpen gereed vond; het ontwerp voor de ziekteverzekering zelfs in twee bewerkingen, ten eerste in het ontwerp-Kuyper, en ten tweede in de nieuwe editie van het ontwerp- Kuypen, die ingediend werd door Minister Veeg'ens. Steeds echter moet hierbij gewe zen worden op den tweedeu factor, die over de afdoening vau zaken be slist, t. w. op de Sbaten-Generaal. Deze kan met spoed, kan gewoon be daard, en kan treuzelend langzaam werken. Zoo zag men nu weer, hoe de Commissie van Voorbereiding liet weten, dat ze eerst op 1 Februari dacht samen te komen, om de Ziekte verzekering in behandeling te ne men, en dit niettegenstaande deze alsdan reeds drie maanden bij de Kamer zaj zijn. Als het zoo nu ook met de andere ontwerpen gaat, be hoeft 't wel geen nader betoog, dat men er niet komt, en dat bittere te leurstelling de uitkomst zal zijn. De tweeërlei antwoordelijkheid blij- ve hier alzoo scherp geschieden. Het Kabinet gaat vrij uit, zoo 'i zorg draagt dat de drie ontworpen zoo tijdig bij de Kamer zijn, dat deze redelijk doorwerkende, ze vóór 1913 af kan doen. En de Kamer zal lof hebben, in dien ze zorgt, dat wat ingediend wordt, er ook door komt. Ieder drag© hier zijn eigen verant woordelijkheid; maar men vergat© niet dat bij de gtembus in 1913 allor- eerst met de Kamer zal worden afge- rekend, zoo zij in doortaatendhed te kort schiet, niet door schuld van het Kabinet, maar door eigen schuld: van langzaamheid en treuze len, en dat haar lot over het lot van het Kabinet zal beslissen.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1