lAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. VRIJDAG 9 DECEMBER 1910 nen hanteeren om. een kleinen boom le vellen. Mij dunkt, ik deed mijn best om tie lezers in te lichten over wat de hoeren Lingbeek en De Voogt met hun padvinders willen. De beurt is nu aan mijn bezwaren. Het eerste (en geringste) is dat er een militair kleurtje aan hangt, do naam Daden Powell, die van den heer De Voogt, redacteur van bet Weekblad Allen Weerbaar,de maximum leeftijd van 18 jaar. dat alles doet denken aan het leger, al beweert ook de Engelsche generaal, met de bekende inconsequentie, dat hij geen drill wil en dat de oorlog afschuwelijker is, dan de duivel. Maar zelfs wanneer ik hem geloo- ven moet en er niets aan de Pad vinderij kan wezen, dat aan mili tairisme doet denken, dan komt mijn tweede bezwaar, de nieuwe krachts versnippering. Wij hebben al meer Bonden, die den jongen willen op voeden in de buitenlucht de Neder - landsche Voetbalbond bijvoorbeeld en die voor Lichamelijke Opvoeding, en er staat ons, meen ik, een Bond voor school-voetbal te wachten. Waarom nu niet, als men wat berei ken wil, één lijn getrokken bijvoor beeld met den B. v. L. O. don zou er misschien wat goeds te bereiken zijn, als alles wat naar Engelsche modellen riekt, wordt gebannen on de ©enigszins zonderlinge naam pad vinders van den aanvang af wordt opgevat als het vinden vau een pad door de wereld, voor jongens, <iie daartoe hun karakter wenschen te vormen. Maai- dan samenwerking, wat ik verzoeken mag, en niet die echt Ne der landsche neiging tot versnippering van de krachten. J. C, P. Buiteniandsch OverzicW DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. Do stand ia thans 193 unionisten, 146 liberalen. 28 leden der arbeiderspartij, 45 Ieren, Redmondisten, 5 l6ren, Obrienisten. Br komt dus steeds meer teekonlng in de cijfers. Steeds duidelijker blijkt, dat 't nieuwe Lagerhuis slechts wei nig van 't oude zal verschillen, want de sterkte der partijeu blijft vrijwel gelijk. De unionisten hebben thans 10 ze tels gewonnen, de liberalen 13, en de arbeiderspartij 4. 't Verschil tusschen winst en verlies van de regeerings- partij en de oppositie bepaalt zich dus nog altijd tot enkele stemmen. 't Is waar, de laatste paar honderd districteu kunnen nog verandering brengen, maar dit is niet) heel waar schijnlijk. Nu er immers reeds meer dan 400 uitslagen bekend zijn, is toch wel een verwachting uit te spreken. Minister Churchil is gisteren te Dundee gekozen met een meerderheid van 3555 stemmen. Barne9, de voor zitter der arbeiderspartij behaalde te Glasgow opnieuw de overwinning met een meerderheid van 1278 stem men. Over 't algemeen de overwinning men in de verschillende districten uitgebracht minder, dan 't vorig jaar. Nog altijd worden do verkiezingen in sommige streken belemmerd door 'T HOOGE WATER IN ENGELAND. waren. Twee boerenmeisjes, die ook op de hoeve thuisbehoorden, toonden meer moed. Zij grepen de paarden bij de leidsels en wadende door het vrij diepe water brachten zij de automo biel op het droge, ondanks de duis ternis on hel gevaar. DE OVERS TROOMINGEN IN FRANKRIJK brengen veel ellende. Woensdag wa ren 100 vierk. KM. in West-Frank rijk overstroomd, door de verdere stijging van de Loire liepen gisteren nog 25 vierk. K.M. onder. De minister van openbare werken en de onder-staatssecretaris van ma rine hebben de door den watersnood geteisterde omstreken van Angers be zocht. Op verschillende punten reed het rninistericele rijtuig tot aan de assen door 'het water. Van tijd tot tijd zagen de ministers oen lange, sombere stoet boeren met kruiwagens en handkarren, waarop het beetje lag, dat zij uit hun onder- geloopen buizen hadden kunnen red den. Hot vee, dat in veiligheid was gebracht op enkele droge plekken, waar evenwel geen voedsel meer voor de beesten was te vinden, loeide jam merlijk. Nu en dan reden de minis ters voorbij een eenzame boerderij, waar nog menschelijk leven te be speuren viel. De bewoners hadden blijkbaar hun leven minder lief dan hun eigendom, dat zij dus niet wil den verlaten. De vrij belangrijke som, die do re geering heeft uitgetrokken voor <lo ondersteuning der zwaar beproefde bevolking in het departement Loire Inférieure zal, volgens deskundigen, beslist onvoldoende blijken. HEETHOOFDIGE TURKSCIIE KAMERLEDEN. In de Turksche Kamer is het weer eens heet toegegaan. Do regeering kreeg van verschillende sprekers van de oppositie bittere verwijten te hoo- ren, den hevigsten aanval echter had zij te verduren van Loefti Telcri bcy, den besten spreker van de oppositie, die drie uren achtereen het woord voerde. Heftiger, dan tot dusverre in dit parlement nog was voorgekomen, viel hij kabinet en meerderheid aan en werd daarbij zoo persoonlijk, dat het haast tot handtastelijkheden tus schen hem cn de ministers was geko men. Tekri noemde o. a. een der minis ters „leugenaar", waarop deze on middellijk den spreker zelf van on eerlijkheid beschuldigde. Kort te voreu had de Grieksche af gevaardigde Busios den minister van binnenlandsche zaken, Talaat bey, zoo boos gemaakt, dat deze hem voor „schurk" en „gemeene kerel" uit schold, waarop de Griek den minister een nóg beleedigender epitheton naar het hoofd slingerde. TURKIJE EN 'T BUITENLAND. De Tugksche bladen melden, dat de ministerraad den douane-autoriteiten gelast heeft, een recht vau 11 van all9 buitenlandsche artikelen te hef fen. ffien veel beteekenend besluit. 't Is zeker voordeelig voor de Turk sche schatkist, maar even zeker is, dat de sympathie voor de Turken in het buitenland zal verminderen. Als 't daarbij blijft, 't Zou ons niet ver wonderen, als de mogendheden den Turken aan 't verstand brengen, dat bo die invoerrechten niet wenschen. 'T FERRER-PROCES zal nogmaals in de Spaansche Ka mer besproken worden. De volgende week zullen republikeinen n.l. inter- pelleeren. Verzekerd wordt, dat ook de oud ministers Maura en La Cierva zich in 't debat zullen mengen. 'T STAKINGSRECHT IN PORTUGAL meen zou strekken, twaalf dagen en de arbeiders bij liet transportwezen (spoorwegen, scheepvaart) acht da gen voor het begin der staking. is gisteren een onderwerp van gesprek geweest in de Fransche Kamer. Met algemeen© stemmen nam de Kamer een motie aan, waarin huid© wordt gebracht aan de troepen In Wadai, die een nieuwe bladzijde heb ben toegevoegd aan de roemrijke ge schiedenis van Frankrijk. OORLOG TUSSCHEN PERU EN BOLIVIA Een telegram uit Peru meldt, dat do Bolivlaansche troepen het Peru- aansche garnizoen van Guayabal aan- vielen, waarbij vele personen werden gedood of gewond. In groot© haast zijn Peruaansche troepen naar Guayabal gezonden. Tusschen de beide Amerikaansche epublieken heerschte reeds langen tijd 'een gesjjaauen verhouding. Wat evenwel de directe aanleiding tot 't uitbreken der vijandelijkheden is ge weest, valt moeilijk te gissen, te. meef, daar men blijkbaar te doen heeft met een niet officïeelen, van hooger hand gi<:commandeerden oor log, maar meer met een vechtpartij der soldaten tegen elkaar. DE STRIJD IN DE ENGELSCHE SCHEEPSBOÜWNIJ VERHEID, die al eenigen tijd duurt, zal wellicht nu spoedig tot het verleden behoo- ren. Er is n.1. een overeenkomst ge- teekend, strekkende tot bijlegging van het geschil. Zoodra de overeenkomst bij een on der de arbeiders te houden stemming is goedgekeurd, zal de arbeid onmid dellijk worden hervat. Onze Lachiioek CRITIEK. Dame. Dus u msent, mijnheer, dat ik thans mijn gasten een paar van mijn liederen kan voorzingen? Heer. Zeker, mevrouw, na zulk een uitstekend diner kan men alles verdragen. IN DE SCHOOL, Schoolopziener. Kunt go me zeg gen, welke veranderingen de kaart Europa in den laatsten tijd heeft on dergaan? Leerling. Jawel meneer, ze is nieuw gevernist! IIET GEVAARLIJKE WAPEN. Onderwijzeres (voorlezend). Nu wendde de heldin zich koen tot den hoonenden vijand en trok haar doo- deli.ik wapen uit de scheede. Wat wil dat zeggen? Verklaar het mij eens... Mina? Mien. Zij stak haar tong tegen hem uit Stadsnieuws ST. NICOLAAS-VIERING. Ook gisteren week St. Nicolaas nog niet uit de Spaarnestad. Ditmaal was het wederom de tooneelzaal van „De Kleine Vereeniging", die hij met een bezoek voreeren kwam. De vereeni ging „Onderling Genoegen" bood als ieder jaar den kinderen harer leden een feestavond aan, die ook nu weer op het predicant „welge slaagd" aanspraak kan maken. 100 kleinen namen aan het festijn deel, dat onder leiding van den heor De Lange stond, die 't in deze dagen wel druk heeft. Een alleraardigst, pro gramma werd afgewerkt, en tal van ouders waren meegekomen om te zien, hoe de goede Sint hun kinderen wel genieten deed. En hij was niet, _.o karig Chocolade en taartjes verdwe- namelijk 40 millioen met de en golfbrekers der buitenhaven met de daarbil behoorende werken te IJmuiden, van 1 Juli 1911 tot en met 30 Juni 1916, behoorende tot de wer ken tot onderhoud, herstel en verbe tering van het Noordzeekanaal. Ra ming f 1,900,000 of 380,000 per jaar. Minste inschrijver L. Volker Azn. te Sliedrecht en A. Bos te Dordrecht voor f 362,000 per jaar. Het Wetsontwerp betreffende ie Knstverdeiioing. De Vrijzinnig Democratische Bond, afdeeling Haarlem, had het wensche- lijk gevonden, om het wetsontwerp betreffende de Kustverdediging in be spreking te nemen, aldus deelde Mr. M. Slingenberg, voorzitter van ge noemde afdeeling, gisteravond mee, toen hij de vergadering in de Kroon opende. De afdeeling had Mr. F. A. van Engen, advokaat te Utrecht, be reid gevonden, om -.lit wetsontwerp te bespreken. Deze spreker, aidus merkte Mr. Slingenberg op, was deskundige in deze materie, daar hij oud-olficier is. Mr. Van Engen ving zgu rede aan, met er aan te herinneren, dat het Wetsontwerp betreffende de Kustver dediging in Juli het land had over vallen, daar met velen dit wetsont werp hadden verwacht. Het trok daarom zoo de aandacht, ijl de kosten zoo enorm hoog zijn. ■ente elkaar in de babbelende, la- mee 46" 1/2 millioen die gestort chende, zingende mondjes, en legden worden in een fonds. Daarbij kwam die een oogenblik het zwijgen op. nog, dat de Regeering zes van de Maar bij den plechtigen intocht van den Bisschop, hóóg te paard, steeg het gejuich weer op, en luid© hoera's en zangen verwelkomden den bejaar den Spanjaard. Het optreden van „The Burlesque Compagnie" was me de een der hoogte-punten van den avond. Mutsen en mirlitons zetten kleur en leven bij. Met „spel en dans en allerlei vermaak" ging de avond voort, ongetwijfeld tot groot genoegen van alle aanwezigen. Bij 't scheiden kregen alle kleinen nog een geschenk- Je mede naar huis. Zeer zeker is een woord van hulde voor de commissie, bestaande uit de heeren E. Boogaard, F. Voorderhake, J. A. Wagner, J. W. H. Souwer en C. Schot, die zich met de voorbereiding van dit feest belastte, wèl op zijn plaats. ORGELBESPELING in do Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem, op Dinsdag 13 December 1910. des nam. van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma v 1. Concertfantasie, A. Hesse. 2. Choral-Andante, J. G. Bastiaans. 3. Sonate No. 3, Mendelssohn. a. Con moto maestoso. b. Andante trauquillo. 4. Inleiding en Variatiën, A. Hesse. 5. Ave Maria, Bach-Gounod. HARMONIE. Dezer dagen zal deze muziekver- oeniging ©en matinée geven, met medewerking van bet dubbed kwar tet de Damiaatjes. Aanbesteding. Door het Provinciaal bestuur van Noord-Holland werd aanbesteed L het onderhouden der diepte in de Noordzeehaven en de buitentoelei- dingskanalen naar de sluizen en liet onderhouden van de havenhoofden negen ministers onderteekendon wetsvoorstel er bij de Centrale Sectie In de Kamer zoo sterk beeft aangedrongen op spoed met de be handeling Met Ortoher zal het wetsvoorstel nu al in de afdeelingen zijn onder zocht. Bij de behandeling der sociale wet ten maakte men zoo'n haast niet, Echter kan de Kustverdediging er niet zoo maar doorgejaagd worden als de Snelvuurkanonnen, eenige ja ren geleden. Met het oog op de beliandeling in de Kamer is bespreking in 't open baar zeer gewenschi. Spreker nu zou het wetsontwerp toetsen aan het militaire program der Vrijzinnig-Democraten. WAT WIL HET WETSONTWERP NU Het wil drie dingen, lo. Verbete ring van de zeegronden en versper ring der zeegaten, dus den aanieg van kustversterkiugen 2o. aan-, ii- ling van het vlootinaterieel, en 'Jn. overbrenging van de Kustverdediging van het Ministerie van Oorlóg naar dat van Marine. Voor kustversterking wordt 25 mil lioen uitgetrokken, o. a. 11 millioen voor de stolling van Den Helder, dan voor do versterking en de stellingen IJmuiden, Hoek-van-I-Iolland, Dirks- land op Goeree en den bouw van eén of twee forten hij de Schelde ter handhaving van de neutraliteit. 131/2 millioen wordt uitgegeven voor kleinere schepen. Daarbij zijn echter geen pantserschepen, zooals in de Memorie van Toelichting wordt gezegd. Spreker legde tien nadruk nu dit verschil tusschen de Memorie e:i het Wetsvoorstel De heer Van Engen wees er ook op, dat de heer Wentholt drie malen van meening is veranderd, inzake den aanbouw der schepen, nL als lid van OM ONS HEEN No. 1233. Padvinders-TemniBlng. Dr. Lingbeek in Den Haag is een uitmiddelpuntig man, ik bedoel iemand, die niet bij voorkeur gaat langs afgetreden paden. Hij was het, die do eerste Nederiandsche ambu lance in den Zuid-Afrikaanschen oor log bestuurde, oen arbeid, vol van inspanning en gevaar. Toen hij na der!) af id in ons land teruggekeerd was on do practijk opnieuw had op gevat, gaf hij een brochure uit over lx?handeling van yerschillende ziek ten met zeewater. Een werkzame, rustel oozo geest derhalve, die nieuwe banen zoekt. Op zulle© menschen pioeten we letten. Met aandacht heb ik dan ook een brochure doorgelezen, die hij met den journalist De Voogt geschreven heeft over de stichting van een Padvlnders- yereeniging (boy-scouts). Waarom die Engelsche term Om dat het denkbeeld van dezo vereeni ging ontleend is aan een Engelsoh- man, generaal Baden Powell. Ik wil erkennen, dal, dit me uit mijn hu meur bracht. De naam Baden Powell riep al de ellende van den Boeren oorlog weer in mijn gedachten terug en het woord scouts herinnerde me aan die treurige figuren, de national scouts, de Afrlkaan- ders die de Engelsche® hielpen in hun strijd tegen de Boeren. 't Kan wel wezen, dat dit klein geestig is. De Boerenoorlog Is lang voorbij, de Boeren regeeren hun land weer zelf en zijn dus bezig, voor de tweede maal, nu langs vneedzamen weg, hun vrijheid t© veroveren. Ik wil erkennen, dat wij in Nederland niet haatdragender moeten wezen dan zij, alzoo Baden Powell kan mijnentwege een Turk wezen en aan den naren klank van het woord scouts wil lk niet rneer denken. Maar dan nóg Laat ons vooraf eens zien, wat Dr. Lingbeek en zijn medewerker De Voogt met, hun Padvindersvereenl- ging willen en bedoelen. Ze hebben gedacht Aan jongens van 12 tot 18 jaar die hun godsdienst in praktijk weten te brengen door dagelijk- sche hulpvaardigheid, plichtbesef, trouw, menschen- en dieren liefde. Aan jongens, die in kleine of groote groepen met hun kornui ten uit stad of dorp aaneengeslo ten of afzonderlijk, zich altijd op do meest praktische wijze, zonder overbodige praatjes, weten te redden en (bij ongevallen, te wa ter of te land) ook anderen weten te redden of eerste hulp te ver- leenen. Aan jongens, die met diezelfde kornuiten in groepsverband er op uit trekken, naar buiten, om in hun vrijeu tijd niet altijd naar een dooden bol te trappen, maar in de levende natuur loeren waar nemen welen le kampeeren als hei moetkampvuurtjes aanma ken voetsporen van menschen en dieren loeren onderscheiden op verre afstanden berichten kun nen seinenherkenningsteekens plaatsen (voor anderen onzicht baar en onbegrijpelijk) naar het kompas en de sterren kunnen kij ken als naar hun huisklokken hulp kunnen verleenen aan poli tie en brandweer in him woon plaatsen als dat verlangd wordt, en die.... overal in hoog aanzien staan, oindat men heeft leeren inzien, dat ar op hun hulp ver trouwd kan worden. De opsomming is wat bont en som mige plichten zien er vreemd uil- Waarvoor zal een jongen in Neder land voetsporen van menschen. en FEUILLETON CHARLES GARVICE. 8) Maar, Lilian I kwam hier Lady Devigne tusschenbeiden, je yergeet jezelf. Mij zelf vergeten herhaalde liet meisje. Mij zelf vergeten I Kon ïk (lat maar eens voor een uurtje En met een minachtend lachje ging zij de kamer uit. HOOFDSTUK V. „Ware liefde ondervindt altijd te genspoed", zegt Shakespeare, en als zijn woorden uitkomen, dan was dc liefde van Percy Chester niet de wa- want er waren op het oogenblik goon hinderpalen voor zijn bewijzen van toenadering tot Lady Devigne en haar dochter. De twee dames worden nu zelden gezien zonder het gezel schap van don langen, breed goschou- derden Percy, en de lieeren uit zijn «ring knikten en glimlachten op de club on in do rookkamer, wanneer dieren leeren onderscheiden, wan neer ten slotte het tersluik.? volgen toch niet de bedoeling kan wezen, omdat het geen ridderlijke arbeid Is en voor spoorzoeken in het geval vau misdrijf toch geen enkele jongen te gen een hondenneus op kan Het plaatsen van herkenningstee kens, voor anderen onzichtbaar en onbegrijpelijk, kan natuurlijk heel aardig wezen, maar ik vraag me af, waarvoor het nuttig zal zijn. In mijn jeugd „ontdekte" ilc met een vriend een klein eilandje, ergens in een sloot, die uit de buurt lag, een reepje land. van enkele vierkante meters dorado van kikkers. We noemden het Jan-Hendriksland en amuseerden ons er best, maar.... stichtten er geen vereeniging voor. Maar ik wil niet afdalen in klei nigheden, veel liever zoeken naar do basis, dio zit In dit padvinders plan. Karaktervorming heet de grondslag er van, de ontwikkeling van het pliehts- en verantwoordelijk heidsgevoel, dat naar de meening van de heeren Lingbeek en De Voogt in dezen tijd niet vooruit gaat. Ka rakter moeten de jongens leeren, de gewoonte om goed te denken ©n goed te handelen. En nu vind ik daartoe ln het boekje wel aardige dingen vermeid. De En gelsche boy-scout moet dage lijks voor den hulpbehoevende een goede daad verrichten, al is die nog zoo klein. De tweede knoop in zijn das is daarvoor een aanwijzing, dia mag er niet uit, zoolang hij niet bij voorbeeld een oude vrouw of oen kind ovei een drukke straat heeft ge loodst, of in de tram zijne plaats af stond aan eene vrouw of aan een oudere, een hond of paard gedrenkt, een sinaasappel- of bananenschil van het trottoir, waardoor iemand zou kunnen uitglijden, heeft verwijderd, en dat alles zonder belooning of hoop daarop. Zoo wordt de praktische rid derlijkheid er in gebrachthulp- va aaxligheid, beleefdheid, eerbied en een medelijdend hart. Al zijn gods dienst en politiek buitengesloten, moet toch iedere padvinder zijn gods dienstplichten vervullen. Do. verklaring, die hij bij het Scout- worden af te leggen heeft, is Op mijn woord beloof ik, dat lk mijn best zal doen; lo. Mijn plichten te vervullen te genover mijn Godsdienst en mijn Koning (Koningin). 2o. Mijn medemenschen zooveel mogelijk steeds te helpen. 3o. Do scoutsvoorscbriften te hand haven. Om padvinder (scout) te worden, moet do jongen 1218 jaar oud zijn. Hij moet een maand lang een proef tijd doormaken als groen (tenderfoot) en kan dan Scout 2e klasse worden, na bewezen te hebben, bekwaam te zijn in semen met Morse-teekens, in eerste hulp bij ongelukken, in het afzoeken van een halve mijl straat in eene stad in 25 minuten hij moet bijv. den inhoud kunnen opgeven van een winkelraam, waarvoor hij maar eene minuut heeft mogen stilstaan. Hij moet voorts eene mijl afleggen in 12 minuten in den scout-pas, met 2 lucifers een vuurtje- kunnen aanma ken, met zijn eetketeltje van 1/4 pond vieesch en 2 aardappelen een maal tijd kunnen bereiden en voorts 30 ets. op de spaarbank hebben. Om later padvinder 1ste klasse te worden, moet hij goed kunnen zwem men, seinen met Morse-alphabet 16 letters per minuut, rapporteeren over een wandeling van 7 mijlen, de beste reddingsmiddelen bij brand, verdrin ken, overrijden en gasverslikking kunnen beschrijven, goed twee ge rechten kunnen toebereiden, een ko nijn kunnen villen en koken, of een vogel kunnen plukken en braden, een landkaart weten Ie verklaren, de windstreken kunnen aanwijzen zon der kompas, afstanden, grootten en hoogten kunnen schatten met min der dan 25 pCt. fouten, een bijl kun de naam van Mr. Chester ter sprake kwam dat meisje Devigne had hein geheel in haar netten verstrikt. Er werd zóó druk over deze nieuwe ver overing gesproken, dat ook Charlie Merivale het ernstige van de zaak begon in te zien maar hij had niets dan gelukwenschen voor zijn neef, ge 1 uk we use hen op het oogenblik nog onuitgesproken, maar die bij de eer ste de beste gelegenheid toch niet onderdrukt zouden worden, als -ie gelegenheid daartoe gunstig was want ofschoon Percy de vriendelijk heid zelf was en zich edelmoedig toon de tegenover een gebrek, kon hij zich toch boos en ernstig tonnen, als Charlie zekere grenzen overschreed. Daarom bepaalde Charlie, die alles wat zijn held deed, als reohtvaardlg en alles wat hij zei, als correct be schouwde, zich er toe, om leder nieuwtje, dat hij van de jonge schoon heid le weten kon komen, over te brengen en putte hij zich uit in jon- gcnsacbl.ig-geestdriftigen lof van de mooie leliën-koningin. Percy luisterde daarnaar met bo- daarde, maar toch niet onaangenaam getroffen aandachtzelden of nooit den stroom stuitend door een knikje of een lachend „Pas op, Charlie, of je zult nog met eenige bewonderaars van Miss Devigne moeten duellee- reiï." O, ik weet hoe graag sommigen hunner zouden willen vechten, zei Te Lincoln zijn honderden huizen ondergeloopen en hebben de bewo ners zich terug moeten trekken naar de IJhvenste verdiepingen. Een aantal fabrieken moesten gesloten worden, daar het water de vuren van de stoomketels had gedoofd. Een aoi'dig incident in verband met de overstruoining en de verkiezingen liad plaats in het Epping-district. Een gezelschap begaf zich in een automo biel naar een kiezersvergadering te Pyfield, maar de auto weigerde toen men een eindje over een ondergeloo pen weg had gereden, den dienst. Do chauffeur snelde naar een nabij gelegen boeve, waar hij een paar pa arden te leen kreeg, ma ar geen der twee mannen op de hofstede wilde de dieren door het water brengen, om dat de paarden, zooals zij zeiden, met een motor achter zich voel te onrustig Charlie eens met een veolbeteekenend knikjemaar niet met mij, Percy, maar met iemand, die meer aanlei ding geeft tot hun jaloezie. Och lcom 1 zei Percy, en dat was alles, maar Charlie zag aan de wijze, waarop hij zijn lippen, opéen- klemde, dat er verder over gezwegen moest worden. Maar dien avond, toen Percy de balzaal van een buitenlandsoho gra vin binnen kwam, merkte hij onwil lekeurig op, dat er verscheidene on deugende en kwaadaardige blikken op hem geworpen werden, toen hij zijn weg zocht naar Lilian Devigne. Zou Charlie gelijk hebben dacht hijen sta ik werkelijk zóó in de gunst, dat men mij als een ge vaarlijk mededinger beschouwt Wat is het hier vol, niet? zei Lilian. Ik dacht, dat u vanavond niet zoudt komen, zei ze op zachten toon. Het is zoo warm, en u zag er gisterenavond zoo vermoeid uittoen dacht ik aan de heldere luchten en meren in de Hooglanden, met de overtuiging, dat u er ook aan denken zou en ik zei tot mijzelf „Mr. Ches ter zal daar vandaag heengaan." En ik ben hier, zei hij, haar aan kijkend. U moet wel denken, dat ik oen, onverzadelijke pretmaker ben dat ik mij onherroepelijk heb vastge klemd aan de dwaasheden en genoe gens van het gezelschapsleven maakt ©en onderworp van gedachten- wisseling uit. Er. wordt tegenwoordig in Portugal iu de verschillende bedrijven zoo druk geslaakt, dat de regeering zich er mede is gaan bemoeien. Pogingen tot verzoening beeft zij niet gedaan, maar besluiten uitgevaardigd, waar door de staliipgeu den betrokkenen niet meer zoo plotseling op het lijf kunnen vallen. Recht tot staking hebben, volgens dezo besluiten, alle categoriên van arbeiders, uitgezonderd degenen, die in staatsdienst zijn. De arbeiders, die het werk willen nederleggen, moeten daarvan even wel vooraf kennis geven de geëm ployeerden bij waterleidingen, licht fabrieken en andere takken van dienst, waarbij een stilstand van liet bedrijf tot groot nadeel van het alge- Zij keek naar hem op. Waarom zou ik eigenlijk aan u denken zei z© met ©en lief glim lachje. Ja, waarom inderdaad? stemde hij toe. Alleen^ maar omdat ik zoo veel aan u denk. Doet u antwoordde zij op zach ten toonj en toc-h is dat zoo weinig de moeite waard. U weet niet, hoo onbeduidend, hoe meelijwekkend, on beduidend en onbeteekenend het le ven van de meeste vrouwen Is. Een man, hoeft «aii levensdoel heeft zijn eerzucht.... Zij werd onderbroken door een eigenaardigen glimlach op zijn ge laat. Uw woorden klinken als een verwijt, zei hij. Ik heb geen levens doel, geen eerzucht behalve het win nen van do Derby, en ja, u heeft gelijk. Ik heb een groote eer zucht 1 Óp dit oogenblik waren zij midden in een wals. Hoe graag zou ik 'die eerzucht willen kennen, zei ze, terwijl haar gelaat bijna zijn schouder aanraakte, en zij hem aankeek met een. uitdruk king van ernslige onschuld. Als ik maar durfde zou ik het u vertellen, antwoordde hij. Zij zuchtte zachtjes. Eéns zal ik misschien 'den moed vinden om, mil te uiten zal ik dur ven fluisteren, wat de eerzucht van mijn leven is. Nu De wals was ten einde en zij bleven een oogenblik staan, haar hand op zijn arm, haar oogen peinzend op de bouquet, in haar hand gevestigd. Terwijl hij aarzelend bleef staan en zweeg, kwam de magere gestalte van Graaf Hudspiel om een pilaar heen op hen af. Miss Devigne, de volgende dans is voor mij, geloof ik. Hoe maak Je het, Chester Afschuwelijk heet hier, niet waar Alleen de muskieten ont breken er maar aan, om mij te doen denken, dat ik in mijn geliefd Span je ben. En met een glimlaoh, die al zijn tanden liet zien. strekte hij zijn arm uit naar Lilian Devigne. Percy had den graaf op zijn gewone, gereser veerde mgnier ontvangen, en had eenige koele woorden van begroeting gesproken maar zijn glimlach ging voor hem verloren, want hij hield zijn oogen op het gelaat van Lilian Devigne gericht. Maar geen schrik of angst was op haar gelaat te lezen, om hem ongerust te maken vrien delijk beantwoordde zij den blik van den graaf lerwisseldo den arm van Percy voor dien van haar nieuwen cavalier zonder een woord te zeg gen, maar zond Percy met een laat sten blik gelukkig weg. De aangrenzende kamer wajs half verlicht, in de balzaal was het be nauwd warm en zij bad nu geen at tractie voor hemdaarom zocht hij een donker hoekje uit, wierp zich daar op een sofa, en verloor zich in gedachten aan Lilian. Even later kwamen twee oude we duwen het vertrek binnen, die zich met een tevreden zucht dicht bij hem lieten neervallen. De drukte en de muziek ln de balzaal overstemden het gebabbel van de oude dames een tijd lang, en Percy, die groote onver schilligheid voelde voor de zaken van andere menschen, zat- of, liever lag in zijn donker hoekje, doof voor de stemmen naast hem, totdal hij plotseling den naam van Lilian Devigne in haar woordenstroom hoorde uitklinken. Dat zij de schoonheid van het seizoen is, kan msmand ontkennen, fluisterde de ewie, maar, lieve gTa- vin, den's aan de geheimzinnigheid, die haar omgeeft. Lady Devigne' trouwde een afschuwelijk wezen o, en er zijn aJerlei vreemde verha len over gefluisterd. Toch zal het ifat meisje goed' gaan, zei nu de ander. Ik twijfel niet of Percy Chester wil haar krijgen, en hij is geen slüshte partij. liet antwoord hierop was een ge-: brom van twijfel en Percy kwam vol aandacht overeind en luisterde. fWordt vervolgd).-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5