NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. De Erfgenaam van Vering 2se Jaargang. No. 8420 Verschijnt dagelijks, Dehalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag io december 1910 c HAARLEM S DAGBLA ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: PBR drie maandeni Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 J/f Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (fjty-M' a||« fejM 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Geïllustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem Sn* jJÏ%MËË$Z\X, Redac,ie Attmlnlstratle: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per posf „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht DIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG valt iets mee te deelen over de behan deling der begrooting. De staatssecretaris van financiën gaf een overzicht van de geldquaes- ties. De toestand wordt beter, zoo riep hij met verheuging. Door de nieuwe tollen en de nieuwe belastin gen is 't mogelijk 't verloren even wicht, tusschen inkomsten en uitga ven, weer langzaam te herstellen, 't Jaar 1909 gaf al een meevallertje van 113 millioen, waardoor 't deficit van 239 tot 126 millioen is gedaald. Verwacht wordt, dat de tollen en de belastingen in 1911 nog meer zul len opbrengen. Een blij vooruitzicht voor onze Oos terburen, die mee moeten dokken In de nuasto toekomst zal nóg meer gevraagd worden, want de vlooi en legeruitgaven stijgen geregeld. at het departement van oorlog be lieft, meende de staatssecretaris, dat voor het vredeseffectief in Duitsch- land voor de komende vijf jaren niet kan gelden, wat gold voor de verloo- peii vijf juren. Dit vredeseffectief moet gelijken tred houden met de ontwikkeling van de techniek. Voor liet eerste jaar wordt in verband hiermede 8 millioen gevraagd, welk bedrag geleidelijk zal stijgen, tot in 1917 de blijvende hoogere uitgaven een bedrag van 22 millioen bereiken. Bven later was de minister van oor log aan 't woord,om dit betoog nog wat aan te dikken. Hij zong T beken de liedje I De geachte positie, die Duitschland inneemt en zijn invloed op het voortduren van don vrede, be rusten voor een groot deel op het be zit van een sterk, slagvaardig leger. Een wettelijke regeling ter verdere ontwikkeling van het leger mag om militaire, zoowel als staalkundige re denen, niet worden uitgesteld, zoo dra uitgemaakt is, dat het stelsel ge breken heeft, die uit den weg moeten worden geruimd. En volgens de mee ning der verbonden regeeringén is het oogenblik daartoe thans geko men. Uitbreiding der veld- en vesting artillerie is beslist noodig. Voor de moderne vestingwerken aan kusten en grenzen worden troe pen vereisclrt, die speciaal geoefend zijn in de bediening van hel ge schut. Bijzondere aandacht moet worden gewijd aan de verkeerstroepen. Do minister eindigde aldus „liet thans ingediende quinquenaatsont- werp houdt behoorlijk rekening met ae rijksfinanciën en komt anderzijds tegemoet aan de dringendste eischen van het leger. Na tenuitvoerlegging van de voor gestelde maatregelen, zullen wij be ter dan thans het geval is in staat zijn den vijand buiten de grenzen van liet vaderland te houden, wan neer er eventueel verwikkelingen mochten ontstaan." Na de ministerieele toast begon 't debat. Vermeldenswaard ia alleen wat <lo sociaal-democraat Sclieidemann zei. Hij betoogde, dat de toekomst be hoort aan een Duitseli-Fransch-En- gelschen volkenbond en dat het aan den Duitschen regeoringskoers ligt, dat deze vrii^idscbupsbond nog niet in een verder stadium van ontwikke ling is gekomen. „Wij willen", zoo zeide hij, „geen vermeerdering, maar integendeel vermindering der uitgaven voor mi litaire doeleinden". Heden wordt 't debat voortgezet. HOME RULE VOOR IERLAND. Redmond heeft te Dublin gesproken over Home Rule. Hij moest voorzich tig zijn, zei hij, dat begrepen, zijn hoorders wel. Er zijn lieden, die niet tevreden zijn met hetgeen verschil lende ministers verklaard hebben en nog onlangs is verklaard, dat de heer Asquith twee vragen behoort te beantwoorden. In de eerste plaats, of hij zich wilde vorbinden, om onmid dellijk na afschaffing van het veto aan liet Hoogerhuis, wanneer hij ten minste weer aan het bewind zou ko men, een wetsontwerp voor Home Rule voor Ierland, in te dienen en te laten afhandelen In de tweede plaats, wat die Hume Rule precies zou omvatten 1 Op de eerste vraag heeft Asquith in zijn eigen district geantwoord met één woord. „Ja". En in antwoord op de tweede vraag ver wees hij naar zijn rede in de Albert Hail op 10 December verleden jaar. Wat nu Asquith in do Albert Hall heeft gezegd is, dat hij en zijn regee ring en zijn partij in hun program ma als oplossing en de eenige oplos sing van de Jcrsche kwestie hebben opgenomen het verleenen van een stelsel van volledige zelfregcering aan Ierland in alle Iersche aangele genheden. Ik (Redmond) kan dus met reden zeggen, dat dit niet alleen een Home Rule-verkiezing is, maar de groote llome Rule-verkiezing. Weer de oogst van een stemdag De stand is thans 207 unionisten. 159 liberalen. 29 leden der arbeiderspartij. 52 leren, Redmondisten. 5 Ieren, Obrienisteii. De liberalen winnen 14 zetels, de unionisten 21 en de arbeiderspartij 4, Gisteren hebben de unionisten dus weer 1 zetel gewonnen. Dit is bij zoo'n groote verkiezing evenwel van weinig beteekonis. 't Wordt dan ook steeds duidelijker, dat er weinig ver andering zal komen in de politieke samenstelling van 't Lagerhuis. Met den steun der leren en der Ar beiderspartij zal de liberale regee- ring dus over een meerderheid van runn 1U0 stemmen te beschikken heb ben, Of dezq_voor 't ministerie genoeg zal zijn, om zijn groote plannen te verwezenlijken 't Over deze vraag is men 't nog niet precies eens. Terecht wordt er op ge wezen, dat de Ieren en de leden dér Arbeiderspartij slechte buudgenooten zijn. t Is wel zeker, dat ze 't minis- lerïe in den strijd tegen 't lluogernuis en in de instelling van llome Rule voor Ierlund zullen steunen, maar.... hoe met de andere wetsvoorstellen van 't ministerie De sprekers der liberale partij zijn nog vol goeden moed. Minister Chur- chrll hield na zijn verkiezing to Dun dee een rede, waarin hij zei,dat de Tory-partij buiten het worstelperk is gedrongen. Zij zul zich er mee moe ten verzoenen, dat de groote vraag stukken van den dag in liberalen geest zullen worden opgelost in de eerste plaats het veto van het- Hoo gerhuis, dan do scheiding van Kerk en Staat in Wales, de handhaving van het vrijhandelsstelsel, het verlee nen van een gedeeltelijke zelfregeo- ring voor Ierland, de afschaffing van het meervoudig kiesrecht. De unionisten denken er anders over. Hun pers vraagt, welk prac- tisch nut deze verkiezing heeft opgele verd. Indien Asquith zijn meerder heid van 124 stemmen in het vorige parlement niet afdoende achtte, hoo kan hij dan de meerderheid, zeg van ten hoogste 120 stemmen, in het nieu we parlement geschikter achten, om zijn plannen door te zetten 7 De Daily Mail is van oordeel, dat de nederlaag van de voorstanders van vrouwenkiesrecht een van de voornaamste uitkomsten van de ver kiezing is. Tot. dusver zijn er maar 57 manne lijke voorstanders daarvan gekozen. DE PORTUGEESCHE ZAKEN beginnen weer de aandacht te trek ken. De Portugeesche minister van buitenlandsche zaken heeft aan een journalist medegedeeld, dat tegen 't '•inde dezer maand een besluit van de vuorloopige regeeriug omtrent de scheiding van kerk en staat en tot toekenning van absolute vrijheid aan alle gezludlen, zal worden uitgevaar digd. 't Hoofddoel der regeering is zoo verzekerde de minister de staat kundige macht van de geestelijkheid to verzwakken en haar invloed op de kiezers te verminderen, vooral niet het oog op de aanstaande verkiezin gen. Deze zuilen op het einde van Maart 1911 plaats hebben en de Na tionale Vergadering zal in April wor den geopend. De regeering zal dan onmiddellijk alle door haar tot dus ver genomen besluiten onderwerpen aan de uitspraak der Kamer, die ze dan zal kunnen bekrachtigen of ver werpen. In de republiek blijven verschillen de stakingen o. a. aan de gasfa briek te Porto voortduren. Daur- door wordt nog al eenige verwarring veroorzaakt. NIEUWE VERWIKKELINGEN IN FRANKRIJK. Frankfurter Zeitung en Neue Freie Presse brengen berichten, die het vermoeden doen ontstaan, dat Tur kije niet ver is van een nieuwen staatsgreep. De Frankfurter verze- leert, dat een militaire dictatuur zal ingevoerd worden en de Neue Freie bericht, dat Machmoed Sjefket pasja i de officieren van het garnizoen voor 1 een dringende beraadslaging heeft bijeengeroepen. Het is bekend, dat Machmoed Sjef- ket pasja en de Jong-Turken niet be- i paaid in de allerbeste verstandbou- duig leven. Het fftger heelt de groote revolutie in i'urkije tot stand ge- i bracht en Maclnnoed Sjefket is én door zijn persoonlijk gezag én door zijn positie als generalissimus en mi nister van oorlog iieer en meester over het leger eu als zoodanig feite lijk meester van den toestand. Het is dus geenszins onmogelijk, dat Sjef ket- zich vau de overheersching der 1 Jong-'lurken wil ontdoen; Maar men i vraagt zich af, of dit niet op eenvou- i diger en minder gevaarlijke wijze wa- ze ware te bewerkstelligen, b.v. door parl/mentsontbinding, stadsnieuws Nieuwe onderzoekingen op bet gebied van hel Magnetisme. Het Delftsolie Electro technisch j Studenten-gezelschap was gister- avond naar Haarlem overgekomen om in de gehoorzaal van Toy Ier, pro I fessor H. A. Lorentz te hooren sprc- j ken over Nieuwe onderzoekingen op l liet gebied van het Magnetisme". Behalve dit gezelschap, voor wie die voordracht gehouden werd, waren voorts nog eenige belangstellenden aanwezig. Do Hoogleeraar merkte in het be gin zijner redevoering op, dat men in de materie van het magnetisme nog lang niet zoover gevorderd is, ais op andere gebieden der natuur kunde, Het wezen blijft neg steeds een groot raadsel en de nieuwe on derzoekingen strekken er nu toe, om in deze richting meer licht te ver schaffen. Bij de onderzoekingen heeft men rekening te houden met drie soorten lichamen, want deze zijn dia- magnetisch, paramagnetisch of fer- romagnetisch. Voorbeelden van de eerste lichamen zijn bijv. water en bismuth, van de tweede soort zuur stof en van de derde groep: ijzer. Sedert jaren bestaat reeds de hy pothese, dat het magnetisch worden der lichamen (de magnetisatie), ge schiedt doordat elke molecule een klein magneetje is. Liggen die mo leculen nu alle in dezefde richting (n. haar assen in alkanders verleng de of evenwijdig met elkaar), dan is dat voorwerp magnetisch, liggen zij niet Ln één richting dan zijn zij niet magnetisch. De magnetisatie is dus het in-één-oriehting-brengem van die moleculen, volgens deze hypothese. Ampère (17751836) veronderstelde dat rond elke molecule een kring vormige stroom zou gaan, loopend in tegengestelde richting van de wij zers van een uurwerk. Evenals oen inductie-stroom dus in een koperdraad rond een ijzeren staaf gele'd, deze laatste magnetisch maakt, zou de magnetisatie van een magnetisch voorwerp geschieden door kriiigstroomen, hier dan rond de moleculen. Wilhelm Weber (geb. 1827) merkte op, dat de diamagnetische lichamen in natuurlijken toestónd niet magne tisch zijn, maar dat worden als zij in een magnetisch veld geplaatst worden. Neemt men de theorie van den kringslroom aan, d:an gedraagt een diamagnetisch lichaam zich in liet laatste geval alsof er ringen naast elkaar staan, waardoor stroo men gaan en daardoor het gekeole lichaam magnetisch maken. Wordt het lichaam uit het magnetisch veld gebracht, dan ontstaan er, als bij de inductiestroomen stroomen in te gengestelde richting. Daar het uit gebrachte lichaam ook nog op liet oogenblik van uitbrengen de stroo men van de eerste richtingssoort be houdt, wei-ken zij elkaar tegen vernietigen elkaar. Men weet, dat aangenomen wordt het bestaan van electronen, 'dat wil zeggen de kleinste deeltjes, die gela den zijn met electricïteit. In' een diamagnetische stof, als bismuth, kon men dus fijne electronen veronder stellen, namelijk vrije electronen, die in een magnetisch veld in draaiing geraken. Maar zoo kan het toch niet zijn. want het aantal electronen zou veel te groot worden. De ver houding tusschen het getal electro nen en het aantal water-moleculen O i bijvoorbeeld zijn 10s2 10*2 of lti10 electronen op een watermolecule, dus honderdduizend millioen. De draaien de electronen doen het dus niet. Wan men grootere banen aanneemt, krijgt men 1 electron op 11 molecu len. De straal van de baan moet dan bij water zoo groot zijn als de straal van een watermolecule. Volgons de door Curie (18591906) gevonden wet veranderen de banen der electronen niet bij verhooging van temperatuur. Dit blijkt niet geheel juist, want Du Bois (geb. 1863) vond wel eenige wijzigingen. Bij para-magnetische stoffen, als zuurstof, kan men wel zeggen, dat de moleculen in het magnetisch veld gedraaid worden, en ook'wel de oude re voorstelling huldigen, dat de mo leculen zelf magneetjes zijn. De oor zaak van de richting-verandering der moleculen in het magnetisch veld moet gezocht worden in de warmte- bevveging. Ook hier vond Du Bois weer eenige afwijkingen. Deze ge leerde heeft getracht de ruwe theorie te preciseeren en uit te drukken in formules Hierbij trok Prof. Lorentz een pa rallel tusschen een gaskolom en een magnetisch lichaam, in dit opzicht, dat de wunntebewegiug bij beide stof fen een gelijksoortig en invloed heeft, namelijk op de beweging der gus- ruoleculen en draaiing der moleculen in een lichaam in ^en magnetisch veld. Bij ferro-magnetische stoffen, als ijzer, nikkel en kobalt, heeft men ge heel andere eigenschappen. Die stof fen kunnen spontaan magnetisch worden zonder uitwendige krachten. Tusschen de para- en ferro-mag- netische lichamen kan men een pa rallel trekken, als tusschen gassen en vloeistoffen. De eerste worden door bepaalden druk gebonden, bij de laat ste is de onderlinge aantrekking der moleculen voldoende oin de vloeistof in een bepaald volume te houden. Dia moleculaire druk, door Van der Waals" (geb. 1837) bestudeerd, houdt legen de warmtebeweging in, de mo leculen in een bepaald volume. Weiss ie ZUricn, dit aannemende, meent, dat een ferro-magnetisch li chaam innerlijk een magnetisch veld ls, dat dan moleculair magnetisch veld genoemd wordt. Deze lichamen zijn nooit zonder magnetisme. Gepeel in dezelfde richting zouden de moleculen slechts zijn, wanneer het absolute nulpunt 273 gr. C. be neden nul zou bereikt kunnen wor den. Bij heel hooge temperaturen heeft de magnetisatie niet meer spontaan plaats. De temperatuur waarboven dit niet meer geschiedt, heet het Cu- rje-punt. Bij ijzer is dit Curie-punt 756 gr. Celsius. Boven 756 gr. heeft ijzer dus geen ferro-magnetische eigenschappen meer. in dit opzicht herinnerde spreker aan de proeven van Weiss mei prof. Kamerlingh Onnes (te Leiden geno men), welke proeven nog voortgezet worden. Met vloeibaar waterstof heeft men een temperatuur van slechts 20 gr. van het absolute nul punt verwijderd, verkregen. Boven het Curie-punt kan de mag netisatie wel door uitwendige magn. geschieden. De ferro-magnetische stoffen gedra gen zich bij hooge temperaturen dus als para-magnetische. Professor Lorentz besloot niet uit voerig stil te staan bij de soortelijke warmte, die voor een deel de vrijma kende kracht voor de richting der moleculen levert en die stijgt tot aan liet Curie-punt, Dan daalt de soorte lijke warmte plotseling, b.v. bij ijzer, na 756 gr. C. Een luid applaus van de Delftsche gasten loonde den hoogleeraar voor z'n helder en belangrijk betoog. MUSEUM VAN KLNS'l N1J VER HEID. Zondag 11 December is de laatste Zondag, dat de tentoonstelling van Noorsche Huisvlijt geopend is, Dins dag 13 dezer zal eveneens de laatste openbare les in het weven in de Raadzaal van liet Museum gegeven worden. In het trapportaal van liet Museum zijn op het oogenblik eene reeks wandplaten tentoongesteld met zeer duidelijke aanschouwelijke voorstel lingen, welke op vóórhistorische ei historische tijdperken der gechiede- nis in Europa betrekking hebben. Deze, volgens de tijdperken geraug schikte afbeeldingen stellen voor: werktuigen en vaatwerken uit liet steentijdperk, welke lot 1000 jaar voor onze jaartelling in gebruik wa ren, alsmede wapens, gereedschap pen en sieraden uit het bronstijdperk van omstreeks 1000—500 vóór onze jaartelling af; voorts voorwerpen van allerlei aard uil hel voor-Romeinsche zoogenaamde ijzeren tijdperk ook wel da Hallstadt en de La Tène- periode genoemd, waarmede het tijd vak van 500 voor tot. 100 na onze jaar telling wordt bedoeld. Onder de afbeeldingen komen ver der voor: reconstucties uit Caesars Bellum Gallicum, als Castra Eoma- na. Alesia, Caesars bestorming van Avaricum en ten slotte eenige recon- structiën van de Saaiburg, de ten noorden van Homburg in den Tau nus gelegen vaste legerplaats dei Romeinen, welke omstreeks 258 van onze jaartelling door Allernanen en Franken werd verwoest- ln 1868 werd zij opgegraven en vervolgens nauwkeurig onderzocht on opgeme ten en sedert 1897 onder de auspiciën van den Duitschen Keizer in haar geheel hersteld. Boven vermeld overzicht is bijzon der leerzaam voor hen, die zich met de geschiedenis bezighouden; door belangstellenden kan over do Saai burg eene brochure worden ingezien, die tijdelijk ter beschikking wordt gesteld en waarin verdere gegevens wordeu medegedeeld. Zondag is het Museum tegen ver minderden prijs toegankelijk. ST. NICGLAASFEESTEN. Men schrijft ous: Alvorens onze goede Sint HaarlenTa veste lveeft verlaten, heeft hij zijn afscheidsbezoek gebracht aan de ver pleegden in het Diaconiehuis aan ile Jansstraat. Al vroeg in den morgen werden ae deuren voor hem geopend, want roeds de ontbijttafel was de introduce tie voor lui tg een verdei' dien dag vol gen zou. Met kwistige hand ver spreid, werden zijne gaven dank baar in ontvangst genomen, vooral de middagtafel was een dampende getuige hoe die Sint, voor het mcorondool landelooze per sonen van 60—90 jaren op datgene weet te onthalen, wat zich gretig en gemakkelijk, naar de respectieve maagholten verplaatsen laat. Do avond diende als slotstuk van het festijn. Op hoogst aangename en dikwerf FEUILLETON CHARLES GARVICE. 9) Daar zou ik nog niet zoo zeker van zijn, niet zoo zeker, dat hij haar krijgt. Je weet wat die afschuwelijke 'man, Kapitein Warner, zei op de partij van Lady Brabazon. Neen, lieve. Het spijt mij, maar daar ben ik niet geweest. Wat was het? Dat hij er duizend pond om wou verwedden, dat zij Gravin Iludspiel zou worden. Och 1 Die magere, donkere mam Maar, lieve gravin, wie is hij? Dat zei ik ook en toen herinner de Lady Brabazon mij aan verschei dene dingen, die wij allebei hadden opgemerkt. Je moet. weten, dat het huis van Lady Brabazon uitziet op dat van Lady Devigne, en Lady Bra bazon hoeft mij verteld, dat de graaf .daar bijna iederen dag Ls, en dat de Devignes ook altijd thuis zijn; en dan hog iels, niemand heeft ooit gezien, dat zii hem een dans weigerde qf hem op die koele, minachtende wijze be handelde, die zij tegenover andere mannen aanneemt. Z ij danst op het oogenblik met hem, lieve en kijk De spreekster zweeg even, om do aandacht van de andere oude dame op de balzaal te vestigen en Percy Chester, uit zijn gepeins gewekt, kwam overeind en trok de zware gor dijnen weg. Daar zag hij de schoon heid van het seizoen staan bij den- zelfden pilaar, waarnaast hij een half uur geleden met haar gestaan had, luisterend naar den graaf, met bleek en vertrokken gelaat, terjvijl haar geheele houding te kennen gaf, hoezeer zij haar b&st deed om haar aandoening meester te blijven. Op het gelaat van den graaf lag een sombere en dreigende glimlach, en sprak evenzeer van moeite om de aandoeningen te bedwingen. Percy bleef een oogenblik naar het tweetal kijken, toen liet hij het gor dijn vallen en tot zeer grooteu schrik van de oude dames, die hem herken den, wandelde hij naar de balzaal terug met een bedaarde, maar vast besloten uitdrukking op het gelaat. Vóór hij de galerij kon bereiken, waarheen hij zich een weg baande, kwam Charlie op hem af. Waar ben je geweest, Percy Warm is bet hier, niet.? Maar amu sant Ik kij.k uit naar Miss Devigne; zij heeft mij den volgenden dans be loofd. Vriendelijk van haar, niet O, daar is zij 1 Ik moet nu gaan. Charlie, zea Percy bedaard, wil je mij een pleizier doen Als Miss Devigne er niets tegen heeft, geef mij dan dien dans. Natuurlijk, beste oude jongen Percy Chester zette zijn gang voort,1 maar het paar was verdwenen de graaf had een der trappen opgezocht, en Percy vond na enkele minuten zoekens, Lilian Devigne naast haar moeder zitten. Zij keek' eenigszins verrast op. Ik ducht, dat u was heengegaan, zei ze Mr. Merivale schijnt mij vergeten te zijn, dat komt anders niet met zijn gewone galanterie overeen ik wacht op hein. Charlie heeft u niet vergeten, zei hij, maar hij heeft de belang rijkste oogenblikken van dezen avond aan mij geofferd. Als u mij als plaats vervanger wilt aannemen, dan zou ik ditmaal gaarne met u willen dan sen. Zij schudde even het hoofd. Neeu, ik zal vanavond niet meer dansenhet is te warm en mama is van plan heen te gaan, geloof ik. Hel. is hier te warm, zeide Percy snel, maar in de oranjerie is liet veel koeler. Gaat u even met mij mee om daar wat te rusten Zij stoml op en legde haar hand op zijn arm, Even mag misschien wel, niet waar, mama Lady Devigne knikte beminnelijk, en Percy zocht zorgvuldig met haar zijn weg door de menigte. Hè zuchtte zij, toen zij in de oranjerie kwamen, dat is een heer lijke verandering O, ik ben zoo ver moeid en met een lachje liet zij haar hand v,an zijn arm glijden en zonk in een stoeL neer/half verbor gen door eenige overhangende va rens. Percy stond op haar neer te kij ken, terwijl zij daar achterover lag geleund. Vermoeid zei hij, en toch wil men ons doen gelooven, dat vrou wen nooit genoeg krijgen ven het tooneel van haar triomf. Geloof dat maar niet, zei ze, haar oogen opslaand, als u met triomf bedoelt de oppervlakkige be wondering van mannen vrouwen bewonderen zelden één liarer wij weten wat die bewondering waard is en hebbent er al heel spoedig genoeg van. Één man tenminste voelt geen oppervlakkige bewondering voor u, zei Percy, terwijl hij zich over haar heenboog. Miss Devigne Lilian ik heb je lief 1 Zou je er toe kunnen besluiten, mijne vrouw te worden Zij ontstelde, beefde en sloeg haar oogen tot zijn gelaat op, en daarop, getroffen door het vuur van zijn on gewoon schitterende oogen, door do oprechte uitdrukking op zijn gelaat, verborg zij haar gelaat in beide han den. Lilian riep hij uit. Wat- hel» ik gedaan Z Heb ik je beleedigd Wil je daarmee zeggen, dat je mij niet kunt liefhebben O, spreek toch, en zeg mij, dat ik hopen mag de meest oprechte en schoonste vrouw van de geheele wereld de mijne te mogen noemen Zij sloeg langzaam haar oogen op en vestigde ze met een vreemden, ver schrikten blik op zijn gelaat. Je hebt mij dus lief bemint mij 1 Hoe noemde je mij ook Do moest oprechte en beminne lijkste vrouw vau de wereld, her haalde Percy op zuchten toon, terwijl hij haar hand nam en in zijn eigen brandend-heote drukte. Lilian! Zeg mij, of ik je mag liefhebben Zij keek hem een oogenblik met een zacht Jioht in haar donkere oogen aan, en stak hem daarop haar an dere liand ook toe. Hij greep haar en drukte er, in weerwil dat zij ge- fanteerd was, een hartstochtelijken us op toen niet meer in staat om aan de bekoring van haar lief gelaat zoo dicht bij hem weerstand, te bie den, boog hij zich voorover en trok haar naar zich toe, Met een lange, welsprekende zucht liet zij haai' hoofd op zijn schouder rusten en terwijl zijn gelaat al dichter het hare nader de, stak zij lvaar lippen uit en kuste hem. Ilij hield haar een oogenblik tegen ui hart gedrukt, totdat hun schuil plaats werd bezocht door een stroom van paren, warm vau den laatster dans, toen legde hij haar arm in den zijne en nam haar mee. Zulke oogenblikken gaan snel voor bij. Lady Devigne stond al gereed en gekleed bij de trap op heil te wach- .ten. Met een haastig drukje op den arm vertelde Lilian het nieuws aan haar moeder en uiterst zenuwachtig van vreugde eu dankbaarheid over dit feit,.gaf zij Percy permissie haar en haar dochter naar het Tijtuig re geleiden. Toen liet zij zich achterover in een hoek van de gemakkelijke coupé vallen en liet Lilian vrij, om een fluisterend afscheid te nemen Goedennncht, lieveling, fluis terde hij. Ik mag toch morgen komen en hij drukte haar hand innig. Met een gelukkig glimlachje keek zij naar haar moeder, en na nog een hartelijken handdruk, reed het rij tuig weg. En riep Lady Devigne uit. terwijl, zij vol belangstelling overeind kwam,' toen Lilian achterover viel. Hij heeft je ten huwelijk gevraagd Lieve Lilian, ik wensch je van hart* geluk 1 Zoo vlug ook Wat een ge luk l Ja voor ons (Wordt vorvolgd'i.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9