NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8428 Verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. dinsdag 13 december 1910 a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: a^IL ^an regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 15 regels ƒ1.-elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 \V Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. OflMmld 2£btod, voor Haarlem 0J7K IJWi!ÊÊÊÊtë&& Redsc,ie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. G. PEEREBOOM. Drukkerij: Zolder Baitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Arasterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 14 DECEMBER. Gemeenteraadsvergadering, IJ uur. Schouwburg: „Hans en Grietje", 2J uur. Schouwburg: „Die lustige Wittwe" 8 uur. De Kroon: Holl. Duiteche Opora: „Faust", 8 uur. Brongébouw: RoJfechaatsenbaan, geopend van 24J en van 8—10 1/2 u. Stadsnieuws HET TOONEEL DE OPVOERING VAN „LUCIFER" DOOR „HET TOONEEL". Toevallig kwamen ons dezer dagen twee nummers van „Het Tooneel", or gaan van het Nederlandsch Tooneel- verbond, van April en Mei 1904, in handen, waarin de toenmalige hoofd redacteur, de heer Berckenhoff, de opvoeringen van „Lucifer" door de Utrechtsche studenten besprak. Na de voorstellingen van Vondel's treur spelen door Royaards is 't wel merk waardig eens te lezen, wat de hoogst bekwame criticus van de „Nieuwe Rotterdamsclie Courant" nu zes jaar geleden nog schreef „Of een treurspel als Lucifer", zei hij o. a., „ooit in het schouwhurg- .répertoire zal worden ingelijfd, ge- „looven wij niet." En in een volgend nummer troffen ons deze zinnen „Duidelijker kan liet niet wonden „uitgesproken, dat het geroep van „enkelen, om Vondel op het tooneel „te brengen en de aandrang, in deze „op onze tooneel directies geoefend, „weinig zin heeftLaat het blijven „bij excepties en zoek Vondel niet in „te lijven in het gewone répertoire „voor wat men in sommige Duitse he „couranten oprechtelijk noemtdo „V ergnüg u ngs markt, waar- „mee bedoeld wordt liet theater in „ziUi dagolïjksch bestaan." Laten wij het maar eerlijk beken nen zooals do heer Berckenhoff schreef, zoo dachten wij ongeveer al len. Het was de vrij algemeen gang bare opinie, dat Vondel's treurspelen nooit het eigendom van hel groote publiek zouden worden. Nu weten wij beter en het zal altijd Royaards' roem blijven, dat hij door zijn durf. zijn groote geestkracht en vooral door zijn machtig talent. Vondel na der tot liet Nederlandsche volk heeft gebracht. Willem Royaards' kunst is een openbaring geweest. De opvoering van „Adam in Bal lingschap" was een evenementzij stelde een mijlpaal in onze toonecl- geschiedenis en wees ons de richting, die Royaards wilde gaan. No. het groote succes, met dit „aller treur spelen treurspel" behaald, was het te verwachten, dat „Lucifer" zou vol gen. Wanneer men Vondel's treurspel leest, voelt men onmiddellijk, op wat voor schier onoverkomelijke bezwa ren de kunstenaar stuit, die dit dra matisch reeïet zonder bijna eenige handeling voor het voetlicht wil brengen. Reeds dadelijk slaat men voor de tooneelaan w ij zing „Het tooneel is in den Hemel". Hoe heeft Vondel zich dien Hemel gedacht Van den Looneelhemel, dien hij voor de eerste opvoering in 1604 liet schilderen, zijn geen afbeeldin gen overgebleven, terwijl Vondel's verzen slechts enkele aanwijzingen geven. De twee kunstenaars, Royaards en Roland Holst, hebben begrepen, dat naturalistisch geschil derde décors van wolleen geen illusie zouden geven, liet moest eeno aan duiding blijven, waarbij do eigen fantasie aanvulde, wat niet met stof felijke middelen was aan te geven. Roland Holst nu hoeft zich vol gens een artikel in hot weekblad V a n o a z e n T ij d in hot oneindige blauw den top van een Hemelscli pa leis, den .Engleburgh" gedacht. Te midden van azuur-blauw achterdoek en zijcoulissen verheft zich een ko- lonnade van ivoor-blank marmer, waarvan liet midden oen koepel 'draagt, die als top bedoeld is van een eindelooze rij trappen. Hier in Haarlem, waar men zich met een kleiner tooneel moet behel pen dan in Amsterdam, misten wij den koepel en de ellipsvormige trap pen, die nuar boven voerden wij za gen alleen de kolonnade, die ons nu niet bepaald een idee gaf van het Hemelsche Jeruzalem. Dit was echter niet anders te verwachten. De décors worden voor een groot tooneel ont worpen en wij moeten reeds tovroden en dankbaar zijn, dat Royaards al is het dan ook door oen meer primi tieve inrichting een voorstelling van Lucifer in de provincie mogelijk maakt. Voor en tusschen de zuilen, die den Engleburgh mcesten voorstellen, za gen wij het spel der handelende figu ren. En in de costumeering dezer fi guren voelden wij althans volkomen de bedoeling van den ontwerper. Ook hierbij geen realistische nabootsing, geen engelen met aangeplakte vleu gels gooals nog in Adam in Ballintrschap of geharnaste strijders, doch slechts weer een il lusie-gevende aanduiding door fijn tlntieè, blauwachtige mantels, als koorkappen los hangend over de schouders, een even aangeven van wapenrusting door zilver- en goud kleurige gewaden. Zelden of nooit zagen wij op het tooneel zulk een harmonie van kleuren en lijnen als gisterenavond en naast Royaards komt dan ook een woord van warme hulde toe aan den ontwerper dier costuums, aan den schilder Roland Holst. Wat het spel aangaat, zoo hebben wij in de eerste plaats de plastiek, de prachtige groepeeringskunst, het gaan en het gebaren der opstandige engelen en het zeggen van Vondel's verzen bewonderd. Dramatische ont roering is niet over ons gekomen, doch dit was bij een treurspel als L u- c i f 'e r, dat toch meer lyrisch ge dicht dan drama is, ook niet te ver wachten. Alleen in de vierde acte. waar Ra- faël Lucifer tracht over te halen niet np te staan tegen God, voelden wij tragiek daar was handeling, zagen wij strijd, dien wij, menschen, kon den begrijpen. En zooals dit werd ge speeld door den heer en mevrouw Royaards, zij, teer en broos als een figuurtje der primitieven bijna bo- venaardsch in haar - smeeken, hij, krachtig en grootsch in zijn twee strijd maakte dit op allen een ont róerenden indruk. Maar behalve dit dramatisch moment waren het toch voornamelijk de prachtige standen en bovenal de heerlijke, gebeeld houwde taal van Vondel, die vrij heb ben bewonderd. Wel scheen het ons toe, 'dat de bo- perkte afmetingen van het tooneel nu en dan aan de groepeering en het be wegen vooral bij den opmarsch der luciferisten en den dans der engelen aan het slot schade deed. Wanneer het voor de Engleburgh vol liep, leek ons alles wat gedrongen en kregen wij meer den indruk van een benau wende ruimte dan van een wijde on eindigheid. Doch wij moeten erken nen, dat met de beperkte middelen gewoekerd is en wij hebben zelfs onder deze minder gunstige omstan digheden de herinnering behouden aan een opeenvolging van wonder mooie tableaux, die aan Italiaansche schilderijen uit de middeleeuwen de den deuken. Van de verschillende medespelen- den stonden Royaards en mevrouw Royaards wel het hoogste. Wat oen girootsche, indrukwekkende figuur had Royaards van Lucifer gemaakt: al dadelijk bij het begin der tweede acte viel het vorstelijke, het onver zettelijke van dezen stedehouder op. En wat werden die verzen forsch en krachtig door hem gezegd. Scans klonk zijn stem ais bazuingeschal door de zaal. Mevrouw Royaards wij zeiden het reeds was ontroerend teer als Rafaél. In haar opkomen was werkelijk Iets van de engel, ctie op vleugelen gedra gen werd. Wij stellen hare creatie van Rafaël dan ook nog boven die van Eva in „Adam in Ballingschap De Belial van Musch en de Apol- lion van Iterckhoven waren vooml sterk door actie, terwijl de heeren Van Dalsum (Uriel) en te Weel iel (Micliael) uitmuntten door bet stijl vol zeggen der verzen. Wat een prachtig, sonoor geluid heeft deze Michael. Mejuffrouw Elsa van D,uyn leek ons in het begin wat zenuwach tig. Haar stem „stond" toen niet en klonk diaardoor wat heesch. Later wercl dit be tar. Over het algemeen was zij een waardige, statige Ga- briël. Do Belzebub van den heer Van 01- lefen vonden wij het minst geslaagd, Wij misten in zijn creatie eenheid. In de eerste acte klonk zijn slem don ker en diep, maar later hoorden wij telkens dat krijsckende, opzettelijk- valsclie, dJat ons steeds zoo in zijn voordracht hindert Hoe hoog wij deze voorstelling van „Lucifer" ook stellen, zoo hebben wij toch van „Adam in Ballinschap" indertijd meer genoten. En dat is m.i. alleen te wijten aan de wijze, waarop de muziek het werk Illu streert. Zonder een terrein te willen betreden dat niet het onze is, zoo moeten wij toc-li zeggen, dat t zingen der reien, telkens door dezelfde drie vrouwen, allerminst bet treurspel ten goede kwam. Het werd ver moedend, het verveelde en er kwam telkens een verlangen ins ons, om die prachtige verzen te hooren zeg gen. Wij dachten terug aan den indruk, die de reien in „Adam" op ons had den gemaakt en wij voelden bij het gezamenlijk zeggen der verzen door de Luciferisten, hoe heel anders en hoe veel mooier het zou geweest zijn, als de reien niet steeds als terzetten waren gezongen. Maar bij de herinnering aan het vele schoono, dat wij hebben geno ten, willen wij eindigen met een woord van warmen lof aan den lei der van het geheel, aan Willem Royaards. Er lag zoo'n groote wij ding over deze opvoering, dat wij den kunstenaar moeten donken, die ons dat groote, artistiek genot heeft geschonken. De stampvolle zaai de Schouw burg was uitverkocht heeft hem aan het slot een geestdriftvolle, langdurige ovatie gebracht. Wan-, neer ooit, dan was het gisterenavond verdiend. J. B. SCHUIL. Appeldiefjes. Drie jon eens van 11 tot 13 jaar en een van 18 jaar zijn aangehouden wegens den diefstal van appelen, die zij door inkllmming wegnamen uit een pakhuis in de Klerksteeg. De drie jongslen bekenden. Alweer. Van den zolder van een in aanbouw zijnd perceel aan den Schoterwegis 12 k.g. zink en 10 k.g. lood weggeno men. DUIVEN. Dezer dagen hield de Haarlemsc-he Postduivenbond een tentoonstelling, dio zeer geanimeerd verliep. 103 dui ven waren van een 26-tal klassen ingezonden. De hoofdprijzen werden als volgt behaald Blauwe duiven C. Giebels blauw- kras duiven D. Heerschopbonte doffers G. Heerschop en J. Volle- bregt jdoffers C. Groeneveld dof fers (300 K.M.) Chr. Nielleduiven (klasse 18) P. A. van Beaumont Jr.; doffers eu duiven (500 K.M.) P. A. van Beaumont Jr. doffers (200 K.M.): P. A. van Beaumont Jr. duiven J. Voliebregtdoffers (300 K.M.) i J. Philippo duivenG. Heerschop. „W eten en Werken". De heer Mr. A. A. Land, voorzitter van bovengenoemde vereeniging, opende do eerste bijeenkomst mei een hartelijk welkom aan de bezoe kers toe te roepen. Hij wees er o. a. op, dat de spreker van dezen avond, de heer J. B. A. Saeijs, afgezien van de vele malen, dat hij als spreker voor den cursus van „Weten en Wer ken' optrad, thans voor de dertigste maal een voordracht op de Maandag avond-bijeenkomsten zou houden. De hoer Saeijs had tot onderwerp gekozen de Duiteche Middelgebergten. Het eerste deel zijner voordracht was gewijd aan liet ontslaan dier geberg ten en hunne geologische samen stelling. VooraJ bij de formaties van het Ju ra-gebergte bleef spreker lan ger stilstaan. Daarna wees hij op de schoonheid van het Duitsche woud, waarmede vooral de bergen langs den Rijn grootendeels bedekt zijn. Hij wees op de groote beteekenis van dit woud als regulator van den water stand. Evenals de meren in Zwitser land de grootste waarborgen zijn tegen overstroomingen, regelt ook liet bosch in de bergstreken den wa ter-afvoer. Do Franschen moeten er thans onder lijdon, dat hunne voor oudere zooveel bosschen op de ge bergten uitgeroeid hebben. Thans is men daar don ook druk met nieuwe aanplan'ting aan den gang. Spieker wees voorts op de schoon heid en do vele afwisseling van het Duitsche gebergte. VooraJ ook de vele kastcelen on ruïnos verhoogen do schoonheid er van, terwijl ook aan dio ruines vele sagen verbanden zijn. Van tijd tot tijd vertelde do hoor Saeijs zulk oen sage. Vooral die van Poppelo van Hohenkr&hen en die van do ruine Falkenstein vielen zeer in den smaak. Een langdurig applaus beloonde don spreker voor zijn boeiende en be langwekkende voordracht. LIEDERTAFEL ..HAARLEM'S ZANGGENOT". Op het Jubileum-concert, te geven door bovengenoemde Liedertafel op Dondordag 16 Februari as., worden O. m. uitgevoerd Hofdijk's bekende Kennemor-ballodo „l>e Stalboef" en de „Columbus", beide werken getoon zet door den hoer N. H. Andrieesen, ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem, op Donderdag 15 December 1910, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den Heer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium, J. S. Bach. No. 2, Fantasie op „Jesus, meine Zuversicht", W. Rudnick. No. 3. Choral No. 3, César Franck. No. 4. Trauermarsch, J. Rheinber- ger. No. 5. a. Scherzo, b. Prièro, A. Gull- mant. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken OVERVEEN. Mejuffrouw Madry Leistlkow Is te gen 1 Jan. a. s. benoemd tot onder wijzeres te Rotterdam. SCHOTEN. Vergaderingen. Alhier zal de heer A. H. Gerhard spreken overhet petitionnement voor algemeen kiesrecht, cn de heer L. v. d. Have over de tegenstelling Drankgebruiker en Geheel-onthouder. Deze vergadering zal afgewisseld worden door zang ©n voordrachten van de dames V. d. Have en Haber- mehl. HEEMSTEDE. Openbare vergadering van den Raad der gemeento Heemstede, op Vrijdag 16 December 1910, 's avonds om half acht uur. Te behandelen onderwerpen 1. Herstemming over hot amende ment van den heer A. Honig, betref fende de gratificatie oen den ge- me en te-architect. 2. Herstemming over het voorstel van de meerderheid der Finiandeele Commissie, om het weekloon van den wegwerker J. Tb. Noe&kems niet te verhoogen. 3. Voorstel tot onbewoonbaarver- klaring van do perceelen aan den Achterweg nos. 2, 4 en 6. 4 Vaststelling eener instructie voor den directeur der Gemeente-Gasfa briek en -Waterleiding. 5. Voorstel van B. en W. tot defi nitieve benoeming van den heer J. Schelling, tot gemeente-opzichter. C. Benoeming van twee leden der Commissie voor do Bedrijven, we gens periodieke aftreding van de hee ren A. H. van Wickevoort Crommelln en W. C. van Meeuwen. 7. Benoeming van twee gemeente artsen en ©ene gemeente-vroedvrouw, voor het jaar 1911. 8. Adres van den heer W. Hoek, om afwijking van de Bouw- en Wo- ningverordening voor den bouw van een hoekhuis, met voorstel van B. en W. 9. Voorstel van do Planisoenen- Commissie betreffende onderhoud en vernieuwing der plantsoenen. 10. Voorstel van B. en W. tot hot aangaan eener geldleening. 11. Vaststelling der 4d© 6uppletoire begrooting dienst 1910. 12. Voorstel van B. en W. tot open bare verpachting van rietland, jacht en vissoherij. 13. Voorstel van B. en W. tot onder- handsche verhuring van grond aan A. de Winter. 14. Voorstel van B. en W., om hun d© bevoegdheid te geven het opnemen van de boeken en de kas vun den ont vanger aan een lid van bun College of aan een ambtenaar op te dragen. 15. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eeno gratificatie aan den Rijksveldwachter. 16. Vaststelling van eene Bedrijfe- verordening. 17. Regeling borgtocht van den di recteur der Gasfabriek. 18. Ingekomen stukken en mede- De schoenmaker W. S. van den Binnenweg bracht gisteren aan liet politiebureau te Haarlem den 15-Jari- gen J. P. uit do Lindelaan, die be kende met-J. en H. K. Zondagavond een fietslantaarn te hebben weggeno men achter het Vereenigiugsgebouw aan den Rijksstraatweg, alhier. In de op 12 Dec. gehouden vergade ring van het Nederl. Paardenstam boek, afde&ling Noord-I lolland, te Amsterdam, werd als tweeden candi- daat voor hoofdinspecteur van het Nederl. Paardenstamboek, gekozen de heer W. G. v. d. Wal. Do afgevaar digden zullen op de vergadering van het Hoofdbestuur te Rotterdam op bo- vengenoemden heer stemmen. HAARLEMMERMEER. Ontrold. In een café aan do Lynden ont stond tusschen ©enig© bezoekers twist, dat voor een oogenblik groote verwarring onder de aanwezigen te weeg bracht. Van deze ver-warring heeft iemand gebruik gemaakt en den bakker B., die aldaar even vertoefde, zijn geldbeurs, inhoudende ruim 10, ontrold. Toen hij het bemerkte en de politie ex mede in kennis stelde, was de vermoedelijke dader reeds ver dwenen. Het ingestelde onderzoek leidde tot niets. VELSEN. UIT DEN RAAD. lieden vergaderde te elf uur Vel- sen's Raad, voor de eerste maal we der gepresideerd, door Mr. H. Ver Leren van ine maat, die weder ge heel hersteld is. Aanwezig waren alle leden. De heer VAN DER DOES, als oud ste lid, sprak zijn voldoening uit over burgemeesters hereto*, die daar voor dankte, inzonderheid de heeren Van der Does en Netscher, die de w erkzaamheden zoo juist en meester lijk verricht hebben (applaus). Na goedkeuring van de verkorte notulen, die toch nog een respecta bele lengte hebben, deelt de VOOR ZITTER mede, dat ingekomen zijn een brief van Ged. Staten, houdende toezending van een goedgekeurd raadsbesluit inzake de centrale ver warming aan school A. en school B, berichten van aanneming der be noeming als lid der plaatselijke sclioolcommissie van mevrouw A. C. Ver Lorren van Tbemaat—Lainan Trip; alls lid eener commissie tot we ring van schoolverzuim van W. II. Arends en D. Birter, en een schrijven van het bestuur van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren d.<L 19 Nov. betreffende de a.s. in werking treding dier borgtochten wet. Deze stukken wonden voor kennis- goving aangenomen. Verder deelt die VOORZITTER me dio, dat van den minister van Justi tie is ingekomen een schrijven met betrekking tot de benoeming van een commissaris van politie voor de gemeente Velsen. B. en W. stellen thans voor het aan de Regeering gedane voorstel te be lichamen in een besluit, dat zal be palen dat die commissaris van poti- tio zal hebben het genot van een vrije ambtswoning in de aid. IJmui- den, ter j.aariijksche huurwaarde van f 300, en zij gemachtigd zullen zijn, bij behoud van de tegenwoordi ge jaarwedde ad f 1200 aLs grond slag, om maatregelen te treffen dat te zijner tijd de jaarwedde zal wor den verhoogd met 3 vier-jaarlijksche verhoogingen van f 100, tot een maxi mum van f 1500. De raad gaat den met B. en W.'s voorstel mee. Tot buitengewoon gemeenteveld wachter is benoemd de heer Fouw. In de vorige vergadering staakten, bij de behandeling ven de verorde ning op de heffing e® invordering van leges, de stemmen over het voor stel van den heer R- de Boer om den prijs van de kiezerslijst te ver minderen van f 9 tot f 4.50. Dit voorstel wordt thans met 9 te gen 6 stemmen aangenomen, en de geheelo verordening vervolgens zon der stemming. B. en W. stellen voor in 1911 bij wijze van annuïteit een geldleening aan te gaan ten behoeve van do gaslevering van tem hoogste f 218,000, tegen eene rente van ten hoogste 4J per jaar, al te lossen in 35 jaar, te beginnen met het jaar 1914. Mocht geen annuïteitsLeening kun nen worden aangegaan, don zou tot een obligatieleoning overgegaan wor- 1 den. Na oortige discussie wordt dlit voor- I stel aangenomen. i Hierna kwam aan de orde de goed keuring der bestekken. Deze werden ook goedgekeurd. Binnenland ESPERANTO. Zondag l.L werd de 7e Alg. Verg. van do Ned. Bsper an listen vereoi vl - ging „La Estonta estas nia" te Utrecht gehouden. Deze vergadering had volgens hot besluit der vorige jaarvergadering een uitsluitend huishoudelijk karak ter. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging thans 355 leden tolde mot 11 afdealingen. Vele huishoud© lijke zaken werden geregeld, waar- ouder vam belang zijn, het uitgeven van een jaarboekje, het vaststellen van het examen in Esperauto op a_s. Hemelvaartsdag, het organiseeren van eene jiropagandaconmussie en h6t geven van meerdere publiciteit aan de bibliotheek, die reeds een tweehonderdtal werken telf. Aan het eind der vergadering werd met grooten geestdrift besloten, po gingen in het werk te stellen om tij dens de opening van het Vredespa leis in 1913 het wereldcongres der Esperantisten ui Den Haag te doen plaats hebben. Ter voorbereiding van dit werk werd eene veortoopige com missie benoemd. Nota over de Kustverdediging. Thans is de door de regeering toe gezegde nota betreffende de kustver dediging aan de Tweede Kamer rondgedeeld Daaraan wordt hel volgende ont leend Op den voorgrond wordt gesteld, dat do inrichting en het vermógen van ons verdedigingsstelsei volledige waarborgen opleveren voor eene krachtige en besliste handhaving on zer onzijdigheid bij een oorlog tus schen andore rijken. Niet alleen moet elke schending van onze land- en zeogrenzen kunnen worden gestuit, maar tevens moet met kracht kun nen worden tegengegaan, dat door oorlogvoerenden in het Nederland sche watergebied of in onze territo riale wateren handelingen worden bedreven, welke strijdig aijn ipet de internationale verdragen en rechts beginselen. Ons weerslelsel zal eer biediging onzer onzijdigheid meer volledig waarborgen, naarmate wij beter en krachtiger op het ifeereu van olken inbreuk daarop zijn toege rust Slechts door met alle macht en middelen die ons ten dienste staan, ichtmatige aanranding van onze onzijdigheid te bestrijden, zul len wij onze roeping vervullen en eer bied en belangstelling afdwingen. Vooral wanneer eene der strijdende partijen ons gebied ais doortochts- land voor een deel zijner legers mocht gebruiken, moeten wij alle po gingen in het werk stellen, om een dergelijken aanval te keeren. Zeker der waarborgen voor het uitblijven van oen inval van de zeezijde is gele gen in een krachtige verdediging on zer havens en zeegaten, tegen een belangrijke macht. Naar liet gevoelen der regeering moet bij het beramen van de midde len ter verdediging naar de zeezijde, zoowel de handhaving der neutrali teit als de afweer tegen een recht- streekschen aanval In het oog wor den gehouden. De nota wijst vervolgens de ha vens en de zeegaten, die toegang ge ven tot die havens aan, als de aan genomen aanvalspunten van een kust. De regeering wijst er op, dat voor al Den Helder, Vlissingen en Rotter dam voor een vreemde vloot een gun stige maritieme basis kunnen vor men. Als uitgangspunt voor operation te land biedt Hoek van Holland (Rot terdam) het meeste voordeel aan. Ge raakt Nederland rechtstreeks met een anderen staat in oorlog, dan om vat de taak der kustverdediging in hoofdzaak dezelfde opdrachten als bij bescherming der neutraliteit Tot de middelen om met goed ge volg de kustverdediging te voeren, behooren lo. do levende strijdkrachten ie land 2o. de vloot 3o. de kustversterkingen met den aankleve van dien. De nota treedt in een nadere ont wikkeling van deze middelen, ten einde te doen blijken hoezeer het in het algemeen, voor den verdediger eerier kust noodig is n. Om zijn hoofdmacht niet te vroeg in beweging te brengen, (d. w. z. niet vóór dat het werkelijke voornemen van do teenpartij is onderkond) b. om toch al dadelijk middelen ter plaatse te hebbon, om aan de tegen partij oponthoud te bezorgen. lil aansluiting hiermodc schetst de nota do zwaro taak, die de daarvoor bestemde troepen zullen hebben te vervullen, vooral bij oen kust als de onze, die tul van bezwaren mei zich brengt. Onzo actieve scheepsmacht zal moeten bestaan uit pantsersche pen, torjiodobooten, pantserbooten en onderzeebooten. Rekening houdende met hetgeen roods aangebouwd is uit de marine- hogroOtiugen voor de jaren 1909 en j 1911), eu mot dc mljuenleggers cn de onderzeeboot III, die zullen worden aangebouwd, uit die voor 1911, ko men nog in aanmerking voor aan bouw uil het fonds 8 zeegaande torpedobooten, 14 pnulserbooteu, I 2 ondorzccbooten, ■Uitvoerig wordt onmisbaarheid der

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1