te houden Van den hder Hooy werd aangenomen. Tot accountant is door B. en W. benoemd de beer J. W. Lucas te Haarlem. Deze accountant zal de ges-reke ning over 1911,1912 en 1913 nazien. Besloten werd, dat de conversie der geldleening uitgesteld zal wor den totdat de rentestand gunstiger ia DEMPING VAN DE GRACHT BIJ DE SCHALKBURGERKADE. B. en W. dienden thans bij den Raad In een plan tot demping van het water langs de Schalkburgerka- de. (B. e.i W. spreken van het dempen von dc Schalkburgerk a d a IIoe men een kade dempen kan is ons niet duidelijk). Dit gesclüödde naar aanleiding van een voorstel van den heer K. IJzerman en 36 anderen. Het water der Schalkburgerkade wordt niet gebruikt en is de verza melplaats van vuil uit het Spaarae. W an neer de gracht niet gedempt wordt, moet dit water voortdurend worden uitgebaggerd, er moet een kostbare schoeiing gemaakt worden. Bovendien is het verkeer over de steile brug zeer bezwaarlijk. Daarom willen B. en W. tot demping over gaan, 't geen 21.000 kosten, zal. Het terrein, door demping var- kregen, zal dan deels bestemd wor den voor openbare speelplaats, en deels uitgegeven worden voor bouw grond, voor 5.50 per M2. De heer HOOIJ wilde een nieuw weginiplan daar ter plaatse maken en verzocht B. en W. onderhandelin gen aan te knoopen met de Binnenl. Expl. Mij. teneinde te onderzoeken of door ruiling of koop van grond iets in deze richting te doen valt. In ge heime vergadering werd het comp tabel belxeer der Gemeente besproken. Daarna werd de vergadering ge sloten. AERDENHOUT. Ei ziet, hoe zoet en lieflijk is het waar zonen uit hetzelfde huis een drachtig samen wonen. Tusschen de reeds tot rijpen leef tijd gekomen gebroeders K., van wie de een twee en veertig en de ander zeven en veertig jaren telt, ontstond Dinsdagmiddag een woordentwist, die zoo hoog liep, dat de jongste broer den oudste vrij ernstig aan hoofd en aangezicht mishandelde. Do oudste kwam daarvan met een bebloed gezicht aangifte doen nij do politie, die daarvan proces-verbaal opmaakte. HEEMSTEDE. Gisteren is door de bewoners van de Goweerstraat voor het huis van het echtpaar J. BruinWaning, ter gelegenheid van hun 50-jarig huwe lijk, een eerepoort geplaatst. Diefstal. Heden is naar het huis van arrest te Haarlem overgebracht zekere P. alhier, die in den laatsten tijd zich herhaaldelijk heeft schuldig ge maakt aan verschillende diefstallen. Bil de Ned. Hervormde Kerk te Holgsloot is beroepen de heer J. de Vlieger, cundidacul. te Heemstede. VELSEN. UIT DEN RAAD. (Vervolg). Zoo ais we in ons vorig nummer reeds kort meldden, werden B. en W. gemachtigd een geldleening ten behoeve van de gaslevering aan te gaan. Hier volgt nog de discussie over dat onderwerp De lieer DE BOER ziet in de ex ploitatie-rekening niet met annuïteit rekening gehouden. Dat heeft spreker verwonderd. De VOORZITTER zegt, dat het plan der annuiteits-leeniirg later is opge komen. De exploitatie-rekening was toen door den heer Adriaans© reeds gemaakt. Een bezwaar is het overi gens niet B. en W. hopen tegen vier pCt. le kunnen leenen, maar 41/2 pCt. mag volstrekt niet uitgesloten zijn. De lieer DE BOER vindt, dat de exploitatie rekening niet klopt metB. en W.'s voorstel. De VOORZITTER zegt nog, dat met groole haast moest gewerkt worden. Natuurlijk was het wenschelijker ge weest, ook de annuïteit bij de exploi tatie-rekening aan te brengen. De heer VAN SPLUNTER vraagt, of voor deze annuïteits-leening eene openbare inschrijving zal gehouden worden. Spreker vindt, ook de 4 1/2 pCt te hoog. De VOORZITTER zegt, dat men zich bij een annuïteits-leening tot een groote instelling te wenden heeft. De heer VERMEULEN zegt, dat, wat de 4 1/2 pCL betreft, een hoogste grens gesteld moest worden. Natuur lijk dat getracht zal worden daar be neden te blijven. B. en W.'s voorstel wordt vervol gens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens is aan de orde de goed keuring der bestekken. De heer BROK moet zijn leedwezen uitdrukken over de bepaling van den 11-urigen arbeidsdag. Spreker had liever een 10-urigen arbeidsdag ge zien. Dat zou in overeenstemming zijn met de stroomingen in het ge heel 0 land. Het doet spreker aan den anderen kant genoegen, dat op het werk geen alcohol mag gedronken warden. De heer NETSCHER deelt mede. dat hot werk zeer spoedig volvoerd worden moet Spreker hoopt, dat dit de laatste maal zijn zal, dat bij een dergelijk gemeente-werk geen 10-urigen ar beidsdag zal ingevoerd zijn. De bestekken worden vervolgene goedgekeurd: De gemeente Haarlem en het Rijk wooden verwritfewi Vaa betaling vaH prccari o-rechten vrijgesteld, omdat dit werk een algemeen belang ie. De gebruikelijke gratificatie ad f 230 werd aan de Rijkspolitie ver leend. De contracten, door de Armbestu ren met de geneeskundigen voor 1911 aangegaan, werden goedgekeurd. De lieer SCHUITENMAKER wees er op, dat eerst nu met een armen- geneesheer voor JJmuiden was ge contracteerd. In 1909 heeft spreker daar reeds om gevraagd. Er zijn te IJmuiden toch 4 geneesheeren. B. en W- stellen voor oyot te gaan tot den publieken verkoop van hak hout van de algemeens begraaf plaats. Aldus wordt besloten. B, en W. stellen voor aan de poli tiebeambten toe te kennen het roclrt op wije unifarmkleeding, schoeisel, en uitrusting, en daarvoor uit to trekken een bedrag van 90 per jaar en per man, met dien verstande, dat wanneer een politiebeambte blijkens zijn boekje, aan kleeding, schoeisel en uitrusting over eenig jaar minder hoeft genoten dan 90, tiet overechot dan aan hem in geld zal worden uit gekeerd. Het hoeft den heer DE BOER leed gedaan, dat in het voorstel op de f 100 nog f 10 beknibbeid is. Spreker' stelt voor die f 10 alsnog toe te staan. De VOORZITTER zegt, dat Velson met zijn f 90 oen «eer goed figuur maakt, wanneer men dat bedrag ver gelijkt bij de som. die in andore ge meenten voor kleeding enz. uitge trokken wordt. De heer DE BOER zegt, dat de aanneming van het voorstel van B. en W. in ieder geval een verslech tering van den toestand van de po litieagenten beteekent. De hoeren BROK en SCHUITEN MAKER sluiten zich bij de Tedenee- ring van den heer De Boor aan, De heer VERMEULEN zegt, dat van B. en W. een voorstel om een hooger bedrag toe to staan niet te verwachten was. De begrooting laai het niet toe. Do heer NETSCHER bestrijdt des hoeren De Boer's voorstel. Men moet zie hop een zuiver standpunt stollen, en niet incidenteel toestaan, wat ei genlijk een salaris-verkooging is. Nu verdediging van 's heeren De Boer's voorstel door den voorsteller en de heeren Brok en Schuitenmor ker, en bestrijding door den Voorzit ter en de heeren Netscher en Vermou len komt het in stemming en wordt aangenomen met 11 tegen 4 stom men, die van de heeren Netscher, Vermeulen, A. Mulder en Koelemey. Het voorstel wordt vervolgens in zijn geheel aangenomen. B. en W. stellen voor, het onder- liou dder gemeentegebouwen voor niet langer dan voor den tijd van 1 jaar aan te besteden, en tevens in vasten dienst der gemeente aan te steJileu een timmerman op een be looning van f 16 per week. De heer ZEGEL vraagt, hoe lang die man zal moeton werken. Do VOORZITTER: Dat zal onge lijk zijn. Naarmate er werk is, De heer VAN TUYLL gelooft, dat men aan één man weinig hebben zal. Spoedig zal weer hulp noodig zijn. En moet deze timmerman oen ma- nusjo-van-alles-zijn? De heer BOEKEL gelooft, dat men aan een dergelijk man weinig hebben zal. Hij moet alle kleine werkjes in de gemeente kunnen op knappen, en zal dus ongeveer niets goeds kunnen. Do heer VERMEULEN zegt, dat een timmerman gevraagd zal wor den, maar een van zessen klaar, die ook nog wel wat anders dan timme ren kan. Spreker verwacht niet al leen, maar. hoopt zelfs, dat hulp voor dezen man spoedig noodig zijn zal. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en met 14 te gen 1 stem aangenomen, die van den heer Van TuylL De reorganisatie van 't armwezen is nog niet gereed om in behandeling te worden genomen, weshalve dit punt van de agenda afgevoerd wordt. B. en W. stellen voor, volgens een adres van den landbouwer te Wij keroog P. Langeveld, het uitbreidiugs plan voor Wijkeroog te wijzigen. Wordt aangenomen. Vervolgens wordt gepauzeerd, waarna de concepvbesluiten betref fende af- en overschrijvingen enz. worden goedgekeurd. Dan is het belangrijke punt van den dag gekomen. De leden van den Raad J. Falk en G. van Rhijn stellen voor, een amb tenaar ten kantore van den gemeen teontvanger te benoemen. Na verdediging en toelichting van het voorstel door de voorstellers, deelt de heer SCHUITENMAKER mee, dat de ontvanger nog veel vrijen tijd heeft Dikwijls wandelt hij, als een ander druk zit te wer ken en aan ophouden nog niet denkt. Zaterdags neemt hij nog een andere betrekking waar. Eén volle dag in de week echijnt hij voor zijn werk dus nog wel te kunnen afne men. Spr. gelooft, dat de ontvanger zijn werk beet af kan. Hij moge het op enkele uren druk hebben, door gaans is zijn leven gemakkelijk ge noeg. Een vaste beambte zal der gemeente zeker 11200 kosten. Spreker zal tegen het voorstel van de heeren Falck en Van Rhijn stemmen, en stelt vóór, den heer Natte op drukke dagen eeni- ge hulp te verschaffen. Vaste hulp la onnoodig. De heer ZEGEL is het met den heer Schuitenmaker niet eens. Het is spre ker gebleken, flat Öe ontvanger Bóer druk, Ja, overstelpend werk heeft, en een vaste hulp Is sakor niet overbo dig. De lieer FALCK gelooft, dat de heer Schuitenmaker een antipathie tegen den ontvanger heeft. En bovendien heeft hij alles van do buitenwacht. De heer SCHUITENMAKER komt tegen 's heeren Falclts bewering op. Zelfs al zou het waar zijn, dat spre ker oen antlpathio tiyyen den ontvan ger had, dan nog zou spreker zijn stem in deze kwestie daarvan niet la ten afhangen. En wel heeft spreker gegevens van andero personen gekre gen, maar die inlichtingen zijn boven alle verdenking verheven. De heer BROK is van meening, dat hij de begrooting do raadsle den gelegenheid hebben, zich over verschille nde salarisvcrhoogingen, enz, uit te spreken. Maar het geheel© jaar door moet men op dergelijke za ken niet terugkomen. De heer DE BOER zal tegenstem men. Hij zou wel eens willen weten, hoe de hoeren Van Rhijn en Falck do zekerheid gekregen hebben, dat de werkzaamheden van den ontvanger inderdaad zoo omvangrijk zijn. De VOORZITTER doelt moe, dat het collego van B. en W. van ganscher harte het voorstel van de heeren Falck en Van Rhijn ondersteunen zal. Do heer FALCK antwoordt den heer De Boor, dat hij en de heer Van Rhijn persoonlijk op hot kantoor van den ontvanger geweest zijn en een onderzoek ingesteld hebben. Aan de administratie werkt het gcheele gezin mee. De heer VAN SPLUNTER vindt dit laatste geen bewijs van drukte. Als hij zijn gezin voor zich werken laat, kan hij zelf wel niets doen. De heer VAN TUYLL zal vóór- stemmen hij heeft naar andere ge meenten gezien, en op do gegevens, die hij toen kreeg, zijn overtuiging gebouwd- De heer VERMEULEN constateert, dat de heer Schuitenmaker geen kijkje op het kantoor van den ont vanger genomen heeft. Had hij dat gedaan, dan zou hij ook weten, dat de heer Natte een klerk zeer noodig heeft. Spreker somt de werkzaamheden op: ze zijn zoovele, dat dc heer Schui tenmaker bij den aanblik er van -Jj geduizeld zou hebben. Het aan tal zitdagen kan te IJmuiden nu niet vermeerderd worden. Ook kan nie mand den ontvanger vervangen. De hulp moet zoo gauw mogelijk gege ven worden. Het voorstel van de hoeren Falck en Van Rhijn wordt vervolgene in stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 6 stemmen, die van de heeren Van Splunter, Brok, Schui tenmaker, Boekei, J. E. Mulder en De Boer. Het Centraal Drankweer-Coinitó verzoekt verlaging van liet maximum aantal vergunningen voor den klein handel in sterken dronk. B. en W.'s proo-advies is afwij zend, De Raad heeft zicli reeds vroe ger tegen verlaging van hot maxi mum gesteld. Thans wordt volgens B. en W.'s voorstel besloten. De heer J. U. Mees vraagt verwij ding van de voetpaden tot het voor malige kerkhof in het dorp Volsen. Na langdurige discussie wordt dit adres in handen von B. en W. ge stold, Op voorstel van den heer Schuiten maker gaat de Raad dan in besloten zitting over, waarna een gansche serie benoemingen aan de orde is. Tot gameentearchitect werd be noemd de heer R. Hertmans te Rot- terdam; tot gemeente-opzichter de heer J. Bottema, thans tijdelijk; tot onderwijzeres te Santpoort mej. E. Welsiug en tot armmeesters de liee- ren G. Uytendaal en G. J. Th. van Rhoden. ZANDVOORT. GEMEENTERAADSVERGADERING. Gisterenavond vergaderde wederom Zandvoort's vroedschap, voornamelijk om thans uf te handelen, wat in de vorige vergadering niet voleind was. De zitting was tegen half acht uit geschreven. maar eerst een vijftal minuten vóór half negen moohten de niet-raadsloden naar boven gaan. Had men dat niet. anders kunnen inrichten Het is waarlijk niet alles, een uur in het tochtige, schemerige portiek te staan en zoo nu en dan de Kerkstraat eens op en neer te wan delen. Men is te Zandvoort nooit op tijd, maar dezen keer was het toch al heel erg. En van oen voorafgaande besloten vergadering was niets aan gekondigd. De iaod was voltallig, en nadat de notulen goedgekeurd en eenige inge komen stukken, inhoudende aanne ming van benoemingen, voor kennis geving aangenomen waren, werd ge stemd over een tweetal voorstellen betrekkelijk de hondenbelasting-ver ordening, waarover in de vorige ver gadering de stommen staakten. Het voorstel van den heer M. Ko ning, om de belasting voor honden van hooger dan 50 c.M. op 5. ;n- plaats van op f 10 te stellen, werd thans met 6 tegen 5 stemmen aange nomen. Tegen waren de 1 toe ren Van der Werff, BOckmann, Slagveld, Zwaan en Bakkenhoven. Het worstel van den heer Van dor Plas, om voor werk-, trek- en waak honden een uniform tarief van 1.50 te stallen, werd aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren Van der Werff, Zwaan en Bakkenho ven. De verordening in haar geheel werd vervolgens aangenomen met al- gemeene stemmen. Aan de orde was verder het rap port van de commissie in zake de ver breeding van de Groote Krocht, enz., waarover reeds in besloten vergade ring gesproken was. De eind-conclu sie van de commissie deelde de VOOR ZITTER evenwel mede. Ale gevolg van haar onderzoek en de onderhan delingen, die met Mr. P. Tideman, den rechtskundigen adviseur van de Erven Koning, gevoerd zijn, adviseert1 zij, aangezien men niet tot het ge- wenschte resultaat gekomen is, die af te breken. Evenwel stelt zij voor. aan de Erven Koning het volgend bod te doen den grond bij Groote Krocht en Tramplein te verkoopen voor 16.50 per M2., die aan de an dere zijde van dc Groote Krocht voor f 14.50 per M2., die aan de Kleine Krocht voor 8 per M2. en die aan de Haltestraat eveneens voor 8 per M2. Mocht dit bod dat zeer gunstig voor de Erven Koning is niet wor den aangenomen, dan zal niet verder onderhandeld worden. Het aanbod zal tot 1 Januari van kracht blijven. Is het dan niet aanvaard, dan zal waarschijnlijk tot onteigening wor den overgegaan. Dc overdracht moet binnen drie maanden plaats hebben. De lieer VAN DER PLAS vroeg, wie de kosten voor opruiming van afscheidingen moet betalen. Daar van wordt in de stukken niet gespro ken. De VOORZITTER zal over de al of niet opneming daarvan den rechts kundigen adviseur raadplegen. De raad ging vervolgens zonder discussie on hoofdelijke stemming mee met het voorstel van de com missie. De VOORZITTER dankte de com missie voor haar werkzaamheden in deze en de heer VAN DER PLAS dankte den Voorzitter. (Applaus). Voor de gebruikelijke rondvraag gaf niemand zich op. To negen uur werd de vergadering gesloten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Als g(j dw kind gezond, vroolijk enfrisch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. HOMMEL'S Haematogen, WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. binnenland TWEEDE KAMER. De Papendrechtscbe Strafzaak Ter aanvulling van ons telegram in het vorig nummeir geven we hier een uittreksel van DE REDE VAN DEN MINISTER VAN JUSTITIE, nir. Regout: Toen het laatste arrest in de Pa pendrechtscbe strafzaak gewezen wits, werd het natuurlijk vooir de Regeering een punt van overweging, wat in dezen te doen was. Wat de subjectieve opvatting van het begrip algemeen belang bij smaadschrift aangaat., In dit arrest gehuldigd, de ze is iu overeenstemming met oen ar rest van den Hoegen Raad van 1908 (W. 8745). Dit is dus geen novum. Tegenover deze jurisprudentie be stond dus geen aanleiding om cassa tie in hot belang der wet uit te lok ken, Een veroordeeling van Garst- hagen wilde de Minister niet provo- oeeren en ook do Advocaat-Generaal vond geen termen om sua sponte in cassatie te gaan. Het rapport der deskundigen was reeds gedrukt, voordat dit dien Mi nister bekend was, op last van het parket bij het Hof te Arnhem en van wegc de Verdediging. De Minis ter zou dit verboden hebben, als hij het geweten had, want het gevolg or van is geweest, dat een resumé van het rapport in de pers verscheen. Dit keurt do Minister af. Zeker moet elk stuk in een strafzaak in het be zit van rechters, parket en verdedi ging zijn; geen geheime stukken dus; en ook moet elk stuk worden voorge lezen, waarop recht gedaan wordt. Maar dit is geheel iets anders don publicatie in de pers. De openhaar heid van het geding beoogt waar-1 borgen te scheppen in het belang der beklaagden; mliar de strafregisters zijn geheim. De Minister betreurt de publicatie van dit rapport, omdat nu dit stuk is gekomen in veel te veel handen. De Minister heeft dan ook niet geaarzeld aan het parket te Arnhem zijn afkeuring over het drukken van liet rapport mede te deelen. Eveneens heeft de Minister den Advocaat-Generaal zijn afkeuring medegedeeld over de verklaring in zijn Requisitoir, dat twee lieden in hoogste instantie onschuldig veroor deeld zijn. De Advocaat-Generaal heeft geantwoord, dat dit door hem xs geschied in tweedein termijn, in het vuur zijner improvisatie. De Minister is geen tegenstander van het gebruik van stenografen m belangrijke strafzaken, doch wed zoolang die zaaa niet wettelijk is ge regeld. Hij zou dan ook de stenogra fen bij het Hof te Arnhem niet heb ben toegelaten, indien hij geweten had, dat deze daar waren in op dracht van zijn ambtsvoorganger. Verder we nacht de Minister naar aanleiding van de Papendrechteche Strafzaak eenige administratieve maatregelen te nemen, waarvan hij mede deeding aan de Kamer echter niet weneohelijk acht. Het is niet zijn bedoeling het administratief onder zoek in de zaak te laten voortzetten of het rapport van den inspecteur van politie Van de Pol over te leg-1 gen. De blaam, in het rapport der psychiater* op dien Inspecteur ge worpen, was onverdiend. Van de Pol heeft zich op lofwaardige wijze van rijn laak' gekweten; maar hel admi nistratief onderzoek in dezo zaak was een verkeerde maatregel on dat onderzoek dient niet langer te wor den voortgezet in het algemeen be lang. Het wardt tijd, dat te Papen- drecht rust en kalmte terugkeeren, en het zal niet meer mogelijk zijn na zooveel jaren te Papendreclit een on bevangen getuige te vinden. Wie Papendrechter is, staat rechts of links in de Papendrechtscho Straf zaak. De Minister verklaart dan ook het onderzoek in de Papendrechtsche Zaak gesloten en hij acht.het niet ge- wenscht de gemoederen opnieuw in beweging te brengen door overleg ging van het Tapport van den in specteur Van de Pol. Thans enkele bijzondere punten. Vooreerst de vraag in hoeverre de Minister psychiatrisch onderzoek van getuigen geoorloofd acht. Geen en kel getuige in een strafzaak Ls ver plicht zich te laten onderzoeken door psychiaters; maar laat een Rechter commissaris dit onderzoek toe, dan doet hij iets wat niet gewenscht is. Maai- de Minister mag niet ingrij pen; hij mag niet tornen aan do on afhankelijkheid van den rechter, 'n zaak die veel belangrijker is dan 10 Papendirechtsclxe strafzaken. Dc Mi nister wil echter wel overwegen een circulaire tot de parketten te richten met verzoek om te bevorderen, dat een psychiatrisch onderzoek van go- tuigen als regel niet, doch slechts bij hoog© uitzondering plaats hebbe. Dat het Papendrechtsche rapport uitslui tend intellectueel eigendom is van dc Justitie, niet van do psychiaters, kan de Minister niet toegeven; doch hij betreurt dit. Het moest zoo zijn. De Minister kon weder niet vorder gaan dan de aandacht der parketten er op te vestigen, dat dc voorwaar de dient gesteld bij de benoeming van deskundigen, dat hun rapport intellectueel eigendom blijft van do Justitie. De Minister komt thans tot de zaak zelf en, met eerbiediging van de uit spraken van den rechter, mag hij toch wel zeggen, dat deze zaak niet is do schoonste bladzijde in dc geschio- denis der Justitie. Inderdaad gold in deze zaak ,,Qui s'y frotte, s'y pique". Onbevangenheid, kalmte is de eerste eisch, die den rechters en leden van het parket dient gesteld. Aan dc amb tenaren van het Openbaar Ministe rie is de uitdrukkelijke last ver strekt, dat zij de getuigen niet. mogen berispen. In de rechtzaal dient, een voorbeeldige toon te heerschen daartegen wordt wel gezondigd, doch ook do leden der balie missen wel eens de noodige kalmte. Dezo zaak heeft aan het gezag der Justitie geen goed gedaan maar A quelque chose malheur est bon, wij kunnen veel daaruit leeren. Het gemis aan kalm te en objectiviteit in deze zaak is al gemeen veroordeeld en die veroordce- ling door do publiek© opinie zal beter werken dan tien circulaires. In het vervolg zullen de rechterlijke ambte naren, die gevaar loopen hun objecti viteit te verliezen, zich Papondrecht voor oogon stellen en denken laat ik kalm blijven. Voorts leert deze zaak, dat een rap port van psychiaters, als hier is uit gebracht, algemeen veroordeeld wordtdat een man als de heer Vun Hamel zulk een rapport afschuwelijk vindt en dat een autoriteit als do heer Limburg zich bij hem aansluit, juicht de Minister toe. De geschiede nis zal wellicht uitwijzen, dat de Pa pendrechtsche zaak met al liaar ellen de meer goed dan kwaad heeft opge leverd. De heer SCHAPER (S.-D.) Wan neer krijgt Van Elk een lintje De MINISTER juicht de tegen woordige opvatting van den heer Van Hamel toe, omdat hij in 1906 op de Juristenvergadering veel verdel ging. Blijkbaar heeft hij zijn meening sedert herzien, want vroeger meende hij, dat psychiaters in bijna elke be langrijke strafzaak geroepen moesten worden. Dien kant wil de Minister niet uitgaan wel wil hij gaarne met den heer Van Hamel gaan, waarheen hij thans wil blijkens zijn rede van jl. Zaterdag. De Minister juicht ook toe diens uiting, dat hij elk psychologisch on derzoek van getuigen door deskundi gen wil uitsluiten. Uit een en ander blijkt, dat uit de Papendrechtsche zaak veel loering to putten valL D$ Minister juicht ook toe, dat de jonge hoogleeraar Van Hamel, van wien een suggestieve kracht op zijn leerlingen zal uitgaan, als verdediger iu deze strafzaak een tegenstander is geworden van de overdreven psychia trie, waardoor van hem een overwe gende invloed zal kunnen uitgaan op de ontwikkeling van ons strafrecht. Overigens is een samenwerking tus schen den Minister en zijn geécrdcn oud-leermeester op het gebied van de herziening van ons strafrecht op ve le punten mogelijk en wenschelijk. Men heeft aangedrongen op benoe ming van frissche krachten in de rechtspraak inderdaad, indien wij rechters hebben, die weten, wat in het volk omgaat, mannen met men- schenkennis, dan hecht spr. aan die psychologie der getuigen meer waaT- de dan alle experimenten maar er zijn rechters, die aileen mannen zijn van de theorie, die alleen van hun studeerkamer naar de rechtzaal guan en niets anders doen. Zij moeten leu ren kunnen, wat er in het dagelijksch leven omgaat door philanthropie, deelneming aan het vereenigingsle- ven, het lidmaatschap van Voogdij raden, van de Vereeniging tot Zede lijke Verbetering van Gevangenen, enz. De Minister hoept, dat de rech ters van dezen wenk zullen kennis nemen en zich daarnaar gedragen. Verschillende heeren repliceerden en handhaafden hun stellingen in eereten etrmij nuitgesproken. De heer DUYS eveneens, maar voel de zich gedwongen hulde aan den Mi nister te brengen voor zijn houding in deze zaak. Toch stelde hij ook na mens zijn partijgenooten e&n motie voor, waarin do Kanier den Minister verzoekt het rapport betreffende liet onderzoek, op last van Minister Nelis- sen ingesteld, naar de polilie-toestan- den te Papendrccht, aan de Kamer over te leggen. Na cenic debat werd deze motie met 53 tegen 5 stemmen verworpen. Nadat de motie was verworpen ging men met do artikelen van Justi tie verder. Wij releveeren, dat de Minister den heer Van Hamel niet kon toezeg gen de benoeming van oen tweeden ambtenaar O. M. bij het kantonge recht te Haarlem. De tegenwoordige ambtenaar kon desnoods nog wat meer administra tieve hulp krijgen. Op een klacht van den heer Helsdingen deelde de Minis ter mede dat er in de gevangenis te Scheveningen 14 personen werkten zotten cn dirukken voor twee departementen. Voor oen gevange niscourant gevoelde de Minister niets. Iu behandeling kwam nog een amendement dor socialisten om een post uitgetrokken voor godsdienst onderricht aan liet opvoedingsge sticht te Avcroest te doen vervallen. Bij het debat bleek dat de bedoe ling uitsluitend was om kinderen van verschillendo gezindte godsdienst onderwijs te doen govon, geenszins om het onderwijs confessioneel te maken. Het amendement werd met 53 te gen 7 stemmen verworpen. En toen liep de Kanier langzaam leeg, terwijl de JustitiebegTooting word afgehandeld met enkele stukjes debat oveir kleinigheden en aangenomen zonder stemming. Datzelfde gebeurde met naturalist ties en een paar aanvul lings wetjes voor Justitie. Maar toen die aange nomen werden verklaard het was half 7 was er geen enkel lid meer in de Kamer aanwezig, behaJvo de Voorzitter. Besloten is, dat het lager onder wijsdebat bij hoofdstuk V in Fe bruari znj plaats hebben. Heden 10 1/2 uur: Waterstaat. ERNSTIGE MISHANDELING. Bij een vechtpartij te Brielle is iemand, die nog wel als vredestichter schijnt bezig geweest te zijn, zoo zwaar met een mes gewond, dat hij neerzonk en naar het ziekenhuis ge bracht moest worden. TREURIG. Men schrijft uit Middelburg aan de „Tel." Dezer dagen werd uit bet huis van bewaring alhier een man ontslagen, dio twaalf dagen hechtenis had on dergaan wegens landlooperij. Gedu rende de laatste dagen was de man onder dokter's handen, daar een zij nor boenen erg opgezet was. Ondanks (leze kwaal werd de zieke man heen gezonden, zonder dat pogingen waren aangewend hem elders eene goede verpleging lo bezorgen. Na een g rondzwerven meldde do ongelukkige zich bij de politie aan, welke niensch- ljevender optrad en voor hulp zorgde. VEGETARIëRS IN DE GEVANGENIS. Do vegetariër en anti-militarist J. W. Smit, die wegens een artikel in den Soldaten-almanak tot drie maan den gevangenisstraf werd veroor deeld, beklaagt zich in ,,De Vegetari sche Bode", dat hem in de gevangenis vegetarisch bereid voedsel geweigerd werd on hij zich dus tevreden moest stellen met droog roggebrood. Na herhaalde verzoeken, ln hoogste in stantie bij den Minister van Justitie, kreeg hij ten slotte als gunst toege staan, dat hem drie dagen in de week, waarin geen vet door het eten gekookt werd, zijn portie uit het wa ter werd opgeschept on toegediend. Smit deelt, het geval mede, in de hoop, dat de Vegetarische Bond po gingen in het werk zal stellen, dat aan vegetariërs, die onverhoopt in de gevangenis terecht mochten ko- mon, do gelegenheid wordt, gegeven, ook daar overeenkomstig hun begin- sel gevoed te worden. Gemengd Nieuws SPOORWEGSTAKING IN ZICHT. De bond van spoorwegmachinislen te Chicago heeft aan de vereeniging van directeuren een stakiiigs-ultiina- tum ter hand doen stellen, waarin verklaard wordt, dat 97 1/2 procent van de machinisten, werkzaam op de lijnen ten Westen en ten Zuiden vun Chicago, gestenid hebben voor eene staking, tenzij 17 procent loonsver- hooging wordt toegekend. Men verwacht, dat er nog conferen ties zullen plaats hebben voordat tot de staking wordt besloten. DE MIJNRAMP TE CROWSNEST. Volgens het laatste bericht zijn bij de mijnramp 31 pereonen om het le ven gekomen. SCHEEPSRAMP. Volgens een telegram van Cordova (Alaska) is de stoomboot Olympic bij Sea Island in een hevigen stonn op do rotsen geloopen. Het schip telde 106 opvarenden, onder wie 52 passa giers, maar nien is er in geslaagd al len met reddingsbooten veilig uaa wal te brengen. Het schip schijnt verloren. Stoomvaartberichten KON. NEDERL. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Het stoomschip Ceres, van Valen cia naar Amsterdam, passeerde 11 Deo. Gibraltar. Het stoomschip Nereus vertrok 11 December van Lissabon naar Am sterdam. Hot stoomschip" Saturnus vertrok 12 December van Sulouica naar Kon- stantinopel. Het stoomschip Themis vertrok 12 December van Amsterdam naar Va lencia. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het stoomschip Sloterdijk arri veerde 12 December van Montreal td Hamburg.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6