HAARLEM'S DAGBLAD. ™KS.Sk£t zeeweringen, o. a. na de laatste over stroom ingen in Zeeland, en ook om de safe-inrlohtingen van bankinstel lingen geheel te vrijwaren voor in braak. De uitvinder van het gewapend be ton is de Parijsche bloemkweeker Moaiier, die zijn bloembakken en wa tervaten aldus samenstelde. Als voordeelen van gewapend beton moeten, behalve de genoemde, nog worden vermeld groot weerstands vermogen bij licht gewicht, vuur vastheid, ondoordringbaarheid tegen water, duurzaamheid, snelle vervaar diging, gemakkelijke manier van schoonhouden en goedkoopte. Parijsche Brieven CCLIV. Ferdinand Dugué, de deken, de Nestor, de Methusalem, de Daniël do Lange der tooneelschrijvers, niet slechts van Frankrijk, doch waar schijnlijk wel der geheede wereld, Ferdinand Dugué vierde onlangs zijn 70sten, zegge zeventigsten huwelijks dag I Benige maanden tevoren had hij zijn 94sten, zegge vier-en-negentig- sten jaardag gevierd I Eerbiedwaardige cijfers, niet? Ge-, boren den 18den Februari 1816, ge trouwd den 21 sten November 1840 en nog is deze grijsaard gezond, ste vig, kaarsrecht, levenslustig en hel der van goes! 1 Fichtre ónze genera tie is heslist slapper in de lendenen en zwakker van geest. De meeste zijner beroemde tijdge- nootcn, de voormannen der roman tiek, heelt hij persoonlijk gekend, en aangezien zijn geheugen nog steeds lrisch en onverzwakt is, is het een lust, uit zijn mond bijzonderheden uit dien glorierijken tijd te vernemen bitteraard is de grijze schrijver van „Les Pirates de ia Savane" en. „La Fillc dos Chiffonnière" hoogst ro mantische drama's, die nog steeds in de melodramatische schouwburgen worden opgevoerd in hart en ziel romanticus gebleven. Doch daar hij een goed humeur heeft, spreekt hij zich zonder de minste bitterheid uit over de veranderingen, die de drama tische inzichten langzamerhand heb ben ondergaan. Zijn vereering voor Victor Hugo en Alexandre Dumas père ontneemt hem echter niemand. Hoor maar eens, hoe hij zich over de dramaturgische romantiek, het werk van hem en zijn tijdgenooten, uit In den schouwburg hebben wij de regels van het klassicisme omver gegooid, die, in de achttiende eeuw, alle fantasie, alle geestdrift hadden doen verdorren. Wij hebben aan het leege drama de handeling gegeven, die de menigte boeit, den hartstocht, die de vrouwen aan ons bindtwij hebben hot wonderbaarlijk verleden opgerakeld wij hebben den onweten den, ingeslapen in de onvruchtbare bewondering van een enkele eeuw, weder al onze middeleeuwsche eeuwen van litterairen roem in her innering gebracht. En dat alles, ver mengd, o^ebouwd in onze historische persoonlijkheid, in onze wijsgeerige symboliek, heeft het aanzijn gegeven aan het enormste, wonderbaarlijkste theater, dat er bestaan kon. Wij heb ben, zooals Victor Hugo zei, alles te gelijk. van alle kanten bekeken. En wij hebben zóó goed gedaan, wij heb ben bet publiek zóó geboeid door deze altijd levendige handeling, door het schilderachtige dor locale en persoon lijke bijzonderheden, dat er geen suc cesvol tooneel meer kan zijn zonder het gebruik van romantische midde len. E11 wie onzer tijdgenooten.... Sardou was een romanticus. Rostand kunnen wij tot de onzen re kenen hij draagt den romantischen vederbos. En zelfs uw Rlchepin is een der onzen, Richepin met zijn wonderbaarlijke woordvondsten, zijn miraculeuze klank en metrische ef fecten. Zondert men on» uit en degenen, die ons werk voortzetten wat is er, vraag ik, staande gebleven van hei litterair werk dezer dertig laatste ja ren De scholen, die tegen 011s zijn opgericht, hebben slechts zeer kort geleefd. Aldus sprak de wakkere grijsaard. Wat viel er onder de gegeven om standigheden anders tegen te zeggen dan dit ééne „Wij zien dat anders in, of, liever, wij voelen dat andere, cher maltre. Neemt u het ons niet kwalijk Want het is toch verbijsterend mooi, do geestdrift in een man, die bijkans een eeuw heeft zien verloopen. Het is ver kwikkend, verfrisschend. A propos, indien ik j'hr. v. Riems dijk, de auteur van „Mea Culpa", „Sylvia Silombra", enz., was, die wel geen Richepin, noch Rostand en zelfs geen Sardou is, zou ik eens naai- Parijs overwippen om met Fer dinand Dugué te praten. Hij, de niet, bijster literaire nA-romanticus, zou zich dan bij den vier-en-iiegentdgjari- ge, ten bate zijner verdere tooneel- stukken, kunnen laven aan de bron der echte literaire romantiek. Hei moge een anachronisme zijn, tóch is er nog altijd publiek genoeg voor de romantische dramatiek. De echtgenoote van den ouden ju bilaris, gelieeten Ilenriette Josephine Béguin, is thans 02 jaar oud. Ook zij is nog flink en levenslustig. C est beau tout de raême, ie roman tisme Romantisch is ook een der dichter zangers, die ik eenige malen heb hoe ren zingen in „Le La pin agile", het hoogst merkwaardige cabaret op den top van Montmartre. Een jongeman van omstreeks 25 jaar. Een bleek, mager gezicht, waar in groote, weemoedige oogen. Over vloedig bruin haai-, dat in lange lok ken neervalt, hals, ooren, slapen en wangen bedekkend. Zich begeleidend op de gitaar, zingt hij met een schraal tenorgeluidj.? eenige cliansons, waarvan hij de dich ter en de componist tegelijkertijd is. Is zijn répertoire van den avond ten einde, dan gaat hij met een glas- schoteltje rond om „centen op te ha len". Loopt het mee, dan krijgt hij zoo'n avond wel een paar francs bij elkaar. Sapristi, de meeste lw?zoekers zijn zelf vene van bemiddeiii. Die man heeft een paar diploma's in zijn zak, en zou, om maar wat te noemen, op een betrekkelijk groot aanvangssalaris op een advokaten- kantoor geplaatst kunnen worden. Maar hij doet het „lekker" niet. Que voulez-vous Hij is romanticus, op end'op romanticus. Meen niet, dat hij lui is uitgevallen. Waarachtig nietVoor zijn muze werkt hij soms wel tien urn- per dag. Hij lijdt niet zelden honger. Doch hij gevoelt zich niettemin gelukkig. Hij woont op een hoog dakkamer tje, zéér armelijk gemeubeld. Doch hij gevoelt zich niettemin gelukkig. Hij wordt wel eens uitgelachen, cn zijn fajmille lieden uit den goeden stand vindt, dat hij „évidemment tocfué" is. Doch hij voelt zich niette min gelukkig. Lokt dit loven u aan, u, die door uw stand, uw opvoeding en uw op leiding.... Maar natuurlijk, mijn brave Ben lk niet vrij Ben ik niet onafhan kelijk Kan ik niet doen wat ik wil? Heb ik op mijn kamertje niet alios wot ik noodig heb, benevens 't. mooi ste vergezicht, dat men zich denken kan Wat kan een redelijk rnansch meer verlangen Armoede kan soms nijpend zijn. Toen wond hij zich op, tokkelde onstuimig op zijn gitaar, citeerde een paar versregels van Horatius, zette zich in postuur, streek een paar loK- ken van zijn voorhoofd weg en sprak op een toon van diepe overtuiging Lieve en heilige armoede, gij, die in dezen tijd zijl als een brevet van eerlijkheid, van arbeid en waar digheid, wees gezegend en geroemd in alle harten, zooals gij het in het mijne zijt. De leégloopende rijkaards, de gelddorstige actieve menschen, die van millioenen droomen, verach ten u, o armoede Alsof de niensch, die tegenwoordig meer dan lijn da- gelijksch brood op aarde bezit, er roem op mocht dragen, meer te be zitten dan hij noodig heeft Degenen, die, als ik, vurige Jiefde voor het recht en de goddelijke schoonheid Kaarlemsche Handeisvereeniglng Qoedgek. bij Kon. Baal. ran 13 Nor. 1399. De Haarlemsche Handeisvereeni glng hier ter. stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot «uccès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer don 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid .worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Hondelsvereeni- ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereenlging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van 8.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereenl- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van bare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informatiën voor hen ln te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereenlging te vragen, die ook ln proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe ledeu voor een half Jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tol en met 30 April) ad f 1.75 de balve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver- eetnging ziju de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereenlging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereen iging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van lnformatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per Lulormulle, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tion naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeduig is toegevoegd. Ruim 1748 informatien en rechts geleerde adviezen werdeD in het of- geloopen jaar gegeven. In Augustus en September 1910 zijn 81 vorderingen tot een bedrag van 1596.86 betaald; 14 vorderingen worden afbetaald, 15 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seen aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Hel Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dal men, hoewel geen lid der H H. V toch van haar iiifor- Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Het bestuur van het Haarlemsche Nutsdepartcment heeft deze week aan een dienstbode het diploma toegekend voor 25-jarigon trouwen dienst. Het zal aan de jubilaresse worden toege zonden, daar ze niet verschenen was 0111 het zelf in ontvangst te nemen. Had zij zich misschien voorgesteld, in de vergadering van het Nut, die veel al een dozijn personen telt, een heel leger van haar aanstarende oogen te zien Of moeten we haar wegblijven toeschrijven aan de bescheidenheid, die immers altijd de ware verdienste vergezelt Hoe 't ook wezen mag, er is klaar blijkelijk iets trouws in de Jordens- straatsche atmosfeer. Nog geen tweo jaar geleden heeft het zelfde Nutsde- partement dezelfde onderscheiding toegekend aan een andere dienstbo de, die ook bij een familie in de Jor- densstraat woonde. Het geval is des te merkwaardiger, omdat ook dezo verkozen liad, de onderscheiding thuis af te wachten. Voor het front kwam zij niet. Waarom van de uiterst zeldzame gevallen, dat het feit voor komt, juist tweemaal de Jordensstraat moest worden begunstigd, erken ik niet te weten. De straat zelf heeft liet tot een beslaan van een kwart eeuw nog niet gebracht. Wel de man, naar wien ze genoemd is. Mr. Jordens, Haarlems vorige burgemeester, vier de kort vóór ziju aftreden zeer feeste lijk zijn 25-jarig burgemeesterschap. matlën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereenlging lnformatiën door baar worden ver strekt, en dat voor lnformatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. DINGEN, DIE NIET IEDEREEN WEET. XXII. Hoe wordt beton ge maakt? Onder de metselmaterialen is het beton een van de belangrijkste. Het wordt gebruikt bij het maken van waterwerken, van fondamenten, van vloeren en van gewelven. Het woord „beton" is van latijnsche afkomst, het is namelijk verwant met het woord „bitumen", dat aard-hars beteekent Beton is dan ook een metselspecie, die bestaat uit steengruis, grint, zand, kalk of cement en water. Het wondt gebruikt in den vorm van groote blokken, die bijv. bij wa terwerken 5000 K.G. of meer wegen. De hardheid van het beton is af hankelijk van de hoeveelheid cement, die zich in het mengsel bevindt. Maar daar dit een vrij kostbare stof is. neemt men niet meer cement, dan d« draagkracht bij een bepaald doel ver- ei scht. Wanneer men het mengsel heeft gereed gemaakt, maakt men groote houten kisten, waarin de specie ge goten wordt, waarna men haar laat hard worden. Wanneer het beton onder water ge stort moet worden, vervoert men de kisten met het nog vloeibare mengsel naar de plaats van bestemming, opent daar den bodem en laat zoo de specie wegstroomen. Om te voorko men, dat het beton wegspoelt, moet het stroomend water worden afge damd. Het mengen der bestanddeel er, geschiedt in den regel door middel van machines, hoewel het ook uit de hand kan bereid worden. Het cement wordt ter dege met zond vermengd Dan voegt men er water bij en later vochtig grint. Een vereischte is, dat het zand en het grint zeer zuiver zijn. Komen er andore bestanddeelen in voor, dan moeten deze stoffen eerst gereinigd worden door wassching, daar on zuiver zand of grint maakt, dat het cement er zich niet aan vasthecht. Op deze wi jze kan men uit het beton- mengsel kunststeen maken, welke men alle vormen en eigenschappen kon geven, die men verlangt. Wan neer de steenhouwer het beton-blok heeft bewerkt, kan men liet niet van natuurlijke kalksteen onderscheiden. Wanneer het beton gebruikt wordt voor het werken in het droge, moet het laagsgewijs vastgestampt worden. Dikwijls is dan reeds een deel cement voldoende op tien tot twaalf doelen grint en zand. Zoo verwerkt, moet het beton vochtig, maai- niet brci- achtig zijn, wel wanneer het onder water gebruikt wordt, omdat het dan vloeibaar moet zijn en daar niet ge stampt kan worden. Wanneer men geheele muren uit beton maakt, bestaat de massa uit een samenhangend stuk. Maar deze zijn in het algemeen duur. Voor tuinmuren en vloeren ge bruikt men wel gips-beton. Het be staat uit gebrand en gemalen gips, vermengd met water en baksteen- brokken. Beton kan weerstand bieden aim groote drukkingen, maar niet aan trekkingen. Voor de deelen van bouwwerken, die aan doorbuigingen zijn blootgesteld, gebruikt men daar om zoogenaamd gewapend beton. In de beton-massa brengt men namelijk ijzeren staven of ijzeren netwerken aan. Het beton krijgt daardoor een ontzaglijke sterkte Het voldoet goed, daar net ijzer in het beton niet roest en men deze betonsoort in ondoor- buigbare platen en balken kan leve ren. Gewapend beton bezigt men in den iaatsten tijd ook bij het maken van Als dat in 't algemeen eens waar was, dat je eigenschappen verband houden met de straat, waarin je woont, wat zou het leven dan gemak kelijk worden. Dan ging je, om een groot schilder te worden, wonen iu de Frans Hals- of Jan Steenstraat, een langdurig verblijf in de Krelage- straat zou je tot een wetenschappe lijk bloemist maken, in de Doelstraat zou je vanzelf opgroeien tot een kra nig schutter en wie voor vorst wil gaan studeeren, zou in de Koning straat moeten gaan wonen, hoewel hij daarbij dient te bedenken, dat te genwoordig meer koningen worden afgezet, dan nieuw aangesteld. De twee getrouwe dienstboden uit de Jordensstraat, die niet in het Nuts- gebouw aan de Zijlstraat zijn te krij gen, zullen ook wel niet komen tot een bezoek aan de dienstbodenveree- niging. Die gaat naar ik gelezen heb niet goed. Althans de secretaresse heeft daarover per ingezonden stuk tiaar nood geklaagd. Een cursus-ver gadering op Donderdagavond kon niet doorgaan wegens gebrek aan be langstelling. De secretaresse moet dan ook van Haarlems dienstboden zeggen „er is absolute afwezigheid van organisatie-besef." Natuurlijk zegt zij dat met leedwe zen. Secretaresse zijn en geen leden zien opdagen, moet even onmogelijk zijn als de opdracht, om als generaal alléén een veldslag te gaan winnen. Evenwel laat de secretaresse het er niet bij. Zij zoekt een reden voor dat gebrek aan belangstelling, buiten de belanghebbenden om. „Of zijn het", zoo vraagt ze, „misschien de werk geefsters, die haar dienstboden ver bieden, op haar vrijen avond te gaan naar een vergadering, waar haar be langen op een eerlijke manier worden besproken Ik stel tuo dat tooneeltje al voor. „Marie", vraagt mevrouw Donder dagmiddag, „waar ga je vanavond naar toe „lk weet nog niet. mevrouw." „Ga maar eens een bezoek brengen aan je oudtante, daar ben je in 100 lang niet geweest" „Ja, mevrouw." „Maar ga me vooral niet naar de cursusvergadering van de Dienstbo- denveroeniging." „Nee, mevrouw." Kan de secretaresse van de vereeni- ging zich zoo'n goval voorstellen? Ik zie er geen kans toe. Haarlems dienst boden mogen geen organisatie-besef hebben, waar ze Donderdagavond heenwillen, weten ze precies. Geen twee mevrouwen van de honderd zul len er aan donken, om daarover voor schriften te geven, want deden ze het, dun liepen ze groot gevaar, ten antwoord te krijgen „ik weet zelf wel, mevrouw, waar ik heen wil." En daar heeft het mejsje Bchoon gelijk in, want het is haar vrije avond. De werkgeefsters zullen de dienst meisjes dus niet van 't bezoek aan bet vereenigingslokaal afhouden. Mis schien zou zelfs menigeen dat bezoek wel willen aanbevelen, maar ook dat gaat natuurlijk niet op, zoodat we maar moeten aannemen, dat Haar lems dienstboden voorloopig aan or ganisatie geen behoefte hebben. Naar Ik in een raadsverslag gele zen heb, heeft de gemeenteraad van Bloemendaal een nieuwen tak van gemeente-exploitatie gesticht. Cae sar, de vermaarde politiehond, is va der geworden van zeven jungen en daar ook de moeder buitengewone ras-eigenschappen schijnt te bezitten, is van dit zevental ln de toekomst veel te verwachten, zooveel, dat de eerste keus onder deze hondjes hon derd gulden moet kosten en de min ste der familie niet onder de vijftig gulden van de hand zal gaan. Wanneer deze zeven honden op hun beurt weer nakomelingschap hebben, kan Kennemerland in zeer korten tijd overdekt zijn met een leger van politiehonden, die, ook buiten mis daad, en overtreding om, zeer goede diensten zullen kunnen bewijzen. Bij voorbeeld je komt 's middags thuis, moet noodzakelijk je vrouw dadelijk iets meedeelen, maar vindt haar niet thuis. Niemand weet, waar ze wezen kan. Geen nood Nero wordt uit zijn hok, een hoed van de huisvrouw uit de doos gehaald en Nero krijgt „lucht" en trekt den baas zoo snel de straat op, dat de man hem nauwe lijks bij kan houden. Zoo guat het. straat in straat uit, totdat het trou we dier voor de lunchroom in de Groote Houtstraat blijft stilstaan daar zit mevrouw en eet taartjes. Dit voorbeeld is eenvoudig genoeg. Voor 't geval, dat mevrouw eerst een half dozijn vriendinnen bezocht heeft, weet ik ook raad dan wordt de hond eenvoudig voor een modernen honden wagen gespannen, je gaat er in zit ten en laat je zoo al de adressen af- koeeteren, groeten u en hebben u lief, armoede Door voel ik me goed, beter dan do anderen, grooter, meer mensch, en nimmer zou ik de koort sige aandoeningen, de onredelijke verwachtingen, de onbeschaamde voorspoedigheden, de misdadige spe culaties der rijkaards willen ruilen met de vreugden, de ontroeringen en do eeuwige glorie van u, mijn lieve, lieve armoede Door u ben ik ge lukkig.... Cost beau tout de même, le ro mantisme Welke kwezel vertelde ook weèr, dat Henry Murger geen na-neven meer had Er zijn er nog Geluk kig 1 OTTO KNAAP. Van de Residentie en haar bewoners. LXXXVII. De tentoonstelling van Palestina- producten, die eerst te Rotterdam en daarna le Amsterdam te zien is ge weest, is thans sedert een week hier te rstéde geopend, in de zaal van het scliildersgenootschap „Pulchri Stu dio". Dé indruk, dien deze verzameling van voorwerpen geeft, is een ver schillende en hangt af van bet stand punt, waarop de beoordeelaar zich plaatst. Verwacht hij kunstproduc ten tc zien, voortbrengselen van ka rakter, waaraan de ziel van den schepper te herkennen is, dan verlaat hij rnet een gevoel van wrevel de zaal. Er is toch bij het groote getal voorwerpen geen enkel, dat treft al leen dooi' simpele schoonheid, ge tuigt van de hooge opvatting van den kunstenaar voor zijn werk. Verwacht de bezoeker echter geen kunst, maar komt bij om te zien, wat een nog jonge beschavingsrichüng al kan te weeg brengen op industriege bied, dan zal hij niet dan met groote verwondering de zalen rondgaan. Het karakter van een volk is te her kennen aan zijn kunstEn wat we hier zien. geeft duidelijk aan, dat in dit volk, dal daar in Palestina tot een lagen trap gezonken was, nog zn voor schoonheid, in lijn en kleur, be waard is gebleven. Het nu tentoongestelde is nog geen kunstmaar de zin voor kleur, het trachten doen doorwerken van oen motief in de figuren van een ta pijt, de fraai gebogen, streng gehou den graveerlijnen van koperen scho tels, dat alles getuigt van zulk een ernstig willen tot 't bereiken van wat schoons, dat het niet kan uitblijven of deze industrieën zullen eens de sfeer van kunst bereiken. Nemen we daar nog bij ln aanmer king, dat het heel veel lastiger is een volk, dat eens hoog gestaan heelt, te rug te brengen tot de oude plaats, dun onbeschaafden beschaving bij te brongen, dan moet groote eerbied be tuigd worden voor wat daar in Pa lestina gepresteerd ia. Deze tentoonstelling is een gevolg van de Zionistische beweging, die ook haar invloed deed gelden ln het oude land en daar den menschen, die er grootendeels van bedelarij of derge lijke verderflijke nietsdoenerijen leef den, trachtte weer een bestaan en wel vaart te verschaffen. Landbouwkolonies werden opge richt, sommige met philantropische doeleinde, andere en dat zijn de beste moesten er door eigen kracht komen. Later kwamen de scholen, voor huisindustrie an kunstnijverheid; sommige tellen een paar honderd leerlingen. Niet alleen Joden uit Palestina, maar ook die uit andere landen, waar zij vervolgd weiden of dreigden onder te gaan in den strijd om het bestaan, vonden er opneming en werk. Zoo is de toestand thans, nog in het opko men, maar krachtig mi gezond. De tentoonstelling nu wil laten zien wat er voortgebracht kan worden, rijden, totdat de gezochte gevonden is. Menige huismoeder zal ook wel de gelegenheid te baat nemen, om te weten te komen of haar man alweer te laat in de kroeg zit. Op dit gebied staan we, meen ik, voor onbegrensde mogelijkhedèn. De „lucht" die de mo derne speurhond krijgt, kan ook ver standelijk zijn bijvoorbeeld, je leest in een boek en begrijpt iets niet goed. De hond ruikt flink aan de bladzijde, gaat met je de straat op en brengt je naar een leeraar, die er al les van weet. Binnen een half uur ben je weerom. Maar 't kan wezen, dat we daar nog een beetje op moeten wachten. Zoolang menschen dikwijls op zoo'n lagen trap van ontwikkeling staan, moet van de dieren niet te veel ver wacht worden. Langzamerhand wordt het door de leerplicht wel be ter, maar op dit oogenblik bestaat toch nog een zoogenaamde School voor Bejaarden, dat wil dus zeggen menschen, die in hun jeugd niet of niet behoorlijk hebben leeren lezen, schrijven of rekenen. Juist dezer da gen is er met die.school iets tragisch voorgevallen, er is namelijk verzocht haar icbool voor volwasse ne n te noemen, omdat het woord be jaarden verwarring en onzekerheid veroorzaakte. Menige volwassene bleef weg, omdat hij meende, nog niet bejaard genoeg te zijn. Ja inderdaad, wat is bejaard Naarmate je zelf ouder bent, wordt het idee bejaard ook voortdurend ouder. Vroeger vond ik iemand van dertig bejaard, naderhand een een beeld geven van de tegenwoordi ge ontwikkeling daar in het oude morgenland. De laatste weken hebben we hief nog eon beeld van cou moderne ont wikkeling gekregen, maar van een min aangename industrie; van het fletsenstelen. De brutaliteit en handiglioid van do leden van dit edele gilde begint werkelijk aan het volmaakte te gren zen, met gevolg dat het getal klach ten over gestolen fietsen dat bij de politie inkomt, steeds grooter wordt I11 één week zijn in Duinoord, en het Beeklaan kwartier door opensluiting van voordeuren 15 fietsen gestolen. Het is een goed georganiseerde bende, die dit stadsgedeelte exploi teert. Gewerkt werd tót voor korten tijd onder leiding van twee broers, maar een van dezen werd gesnapt net toen hij 'n „ezeltje" wegnam en zi< in voorloopig© hechtenis. Zijn broer zet nu dc affaire op den zelfden voet voort en naar uit het getal diefstallen blijkt, met aardig succes. Zoo werd op de Laan van Meer der voort in een huis, waar twee fa milies wonen, op klaarlichten dag gebeld voor den beneden bewoner en gevraagd naar dien van de le ver dieping. De meid zei dat aan de an dere bel getrokken moest worden. Dit gebeurde en de dieustbode ver wijderde zicli Voor echter de gedien stige van den bovenbewoner beneden was, gapte de man een mooie fiets uit den gang en tot dusver is er geen Spoor van g«v. onden. Een bewoner van de Marconistraat trof een gelijk meevallertje. Hij zat te werken achter een uitspringend erkerraam, naast de voordeur en on derwijl weid doze opengemaakt en een fiets gestolen. De eigenaar c- merkto het toen liet te iaat was. De bende gaat ais volgt te werk. Een paai dagen lang wordt een straat bespied en de geschikte huizen uitgezocht. Is een goed oogenblik ge komen, dan loopt een van de leden langs een deur on peutert die open met een Jooper, wat bij de sloten in de nieuwe woningen maar al te ge makkelijk gaat Na een minuut on geveer, en natuurlijk als de omstan digheden gunstig zijn, duwt nummer twee, die „toevallig" passeert, de deur open en neemt de fiets. Deze wordt aan nummer één gegeven, die even toevallig voorbij komt, en er op weg rijdt. Waar de fietsen heengebracht wor den, is tot dusver voor de politie een raadsel. Vermoedelijk naar Delfr, maar toen daar onlangs eens een in val gedaan zou worden bij iemand „verdacht van heling", was vergeten het bewijs mee te nomen, dat dit be zoek door de justitie bevolen was. De deur bleef gesloten en toen de politie kort daarop terugkwam, was hel huis leeg. Het spoor bleek dus goed te zijn ge weest, maar nu is de recherche 'net opnieuw kwijt. Zou het langzamerhand geen lijd worden, dat overgegaan wordt tot nummering van de fietsen vanwege de belasting Het zou aardig wat werk meebrengen, maar op het stelen of liever gezegd op het helen, zou het een gunstigen invloed uitoefenen, want het bezit van een fiets zonder bijbehoorend bewijs, dat het nummer vermeldde, zou gevaarlijk zijn. Nu het rijwielstelen blijkbaar niet tegengegaan kan worden, schijnt nummering nog dc eenige uitweg te zijn, om aan eigenaars een tamelijk ongestoord genot van hun rijwielen te verzekeren. Het ls wel een wanhoopsuiting, om niet de dieven te vangen, maar iiet stelen gevaarlijker te maken, maar de praktijk brengt werkelijk mee, dat we daartoe moeten overgaan. Hoe langer de toestand zoo blijft, zoo meer zal het ledental van he' no bele gilde aangroeien. SINTRAM. mensch van vijftig en nu kan ik iemand van zeetig nog maar nauwe lijks bejaard vinden. Over drie jaar verhoog ik het cijfer tot zeventig en zoo voort en welke hooge ouderdom mij ook gegeven worde, op mijn sterfbed zal ik niet kunnen toegeven, dat ik bejaard ben. Bejaard kan een ander wezen, ik zelf niet. De voorgestelde naamsver andering lijkt me daarom een verbe tering. Dezer dagen vatte de politie een snuiter bti den kraag, die wegens verschillende dronkenschap-vonuis- sen 63 dagen hechtenis te goed had. In die negen weken krijgt hij geen droppel drank, houdt er niet alleen het leven bij, maar zal zich denkelijk ook plezieriger gevoelen. En toch. als hij er weer uitkomt, zal hij stellig binnen een half uur weer een taaie hebben gekocht. Drankgebruik, drankmisbruik, hangou af van omgeving, gewoonte, kortom van allerlei dingen, die met den drank zelf eigenlijk niets hebben uit te staan. Om onze verkeerde aan- wendsels af te leeren zou 't dus wel goed weren, zoo we om de vijf jaar eens met onze tegenvoeters ruilden, als óp een teeken van den dansmees ter in oen quudriilo chassezcrol- s e 1 deden wij naar Vuurland en d# Patagonlërg bier 1 FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5