NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8433 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 19 DECEMBER 1910 A ABONNEMENTEN A D V E RTEN TIÉN: per drie maanden: JptfL *s|lllpb A'i-M Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-3° Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 JT 50 Cts* voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers 0.02 Vs Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemhé/y de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 20 DECEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. Brongebouw: RcJschoatsenbaan Slnt-Bavo: Cursus In de R. K. go- loofs- en zedenleer. Onderwerp: Leer van de Kath. kerk over de Goddelij ke Genade: De noodzakelijkheid van de Genade: Vtetsen,GeCneetotlerad svenzaderiti©, uur. HiilégomGemeen teraaSsvergacle- ring, 10 uur. Gtadsnieuws VEREENVOUDIGING EN VERBE TERING VAN EXAMENS EN ONDERWIJS. Onze stadgenoot, de arts G. A. Oot- mar, heeft, daartoe uitgenoodigd door den voorzitter van bovenstaande vereeniging, over het bekende rap port der z.g. ineenschakelingsconunis- sie niedisch-hygiënische liescliouwin- gen gegeven, die wij in haar berich ten en mededeelingen vinden. Het uitvoerige en zeer belangrijke stuk eindigt niet een viertal stellingen voor de op 28 dezer te Jiouden alge meen© vergadering der vereeniging. Waar do volksgezondheid en volks welvaart ten nauwste samenhangen met een goed naleven van hygiëni sche maatregelen, daar is het onder wijs in de gezondheidsleer op de scholen dringend noodzakelijk te ach ten, en is het te betreuren, dat de Staatscommissie tot reorganisatie van on,3 onderwijs de hygiëne niet als leervak opgenomen heeft in het leer plan van iedere schooi. II. Het is Ie betreuren, dat' de commis sie tot reorganisatie van ons onder wijs geen opklimmend aantal lesuren voor de lagere school heeft voorge steld, te meer waar ervaring van eenige jaren in eenigo onzer steden haar ten dienste stond. III. Het is te betreuren, dat de com missie tot reorganisatie van ons on derwijs het bewijs van „met goed gevolg do la ge ie school te hebben doorloopen" niet voldoende heeft ge acht voor toegang tot het middelbaar of voorbereidend hooger onderwijs. IV. De lichamelijke opvoeding heofi liaar rechten 0111 zich zelve. Zij ver dient als een zelfstandige tak van onderwijs te worden beschouwd, wel ke met gelijke rechten naast de ver standelijke ontwikkeling behoort te worden behartigd. VEREENIGING „KRAAMBESCHER- MING DOOR KRAAMVER- ZEKER1NG Over deze verecniging wordt dezer dagen een circulaire rondgezonden, waaraan wij het volgende ontke nen Do verecniging wil trachten door het openen van de gelegenheid tot vrijwillige krnnmvcrzckcring de vrou wen, die slechts over een klein inko men hebben te beschikken, tegemoet te komen in het bestrijden der uit gaven, die do geboorte van een kind met zich mede brengt. De bedoelde uitgaven zijn voor vele gezinnen moeilijk te dragen, geven mede aan leiding tot onvoldoende rust en on voldoende voeding in hel kraambed, en noodzaken niet zelden het onaf hankelijke gezin tot het inroepen van liefdadigheid. Dit te voorkomen, het „knappe gezin", dat gaarne vo'or zich zelf zorgt, in staat te stellen zich door de geregelde betaling van eene kleine contributie van een uit- keering bij bevalling te verzekeren, daardoor de moeder van zorg te ont lasten en haar de gelegenheid te ge ven tot een volledig herstel van krachten, waardoor ook het kind niet weinig wordt gebaat, is liet hoofd doel dezer Verecniging. Wanneer een vrouw zich opgeeft als lid der vereeniging, heeft zij, wanneer zij geregeld eene contributie van 25 cents per maand hoeft be taald, na een voorafgegaan lidmaat schap van minstens 9 maanden, recht op eene uilkecring van 20. bij bevalling. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. VERDEDIGING DER NOORDZEE KUST. Verschenen is het algemeen verslag der afdeelingen van de Provinciale Staten over de voordracht van Gede puteerde Staten betreffende do ver dediging van de Noordzeekust, van Kamperduin tot Rijnland. De kern der voordracht is do bepa ling van bet ontwerp-besluit, waarbij de verdediging der kust rechtstreeks ten laste der provincie wordt ge bracht. In één afdeeling vond de voor dracht dadelijk algemeene instem ming, in de vijf andere afdeelingen had er een uitvoerige gedachtenwis- seling plaats, die aanleiding heeft gegeven tot het uiten van bedenkin gen en het stellen van vragen. Het bestaan der gevaren werd al gemeen erkend, maar sommige leden achtten de gevaren niet even drin gend, zoodat deze voordracht er h. i. niet door gerechtvaardigd wordt. Uitvoerige besprekingen werden gehouden over de vraag, of de kust verdediging staats- of provinciezaak is. In verschillende afdeelingen werd, onder instemming van een deel der leden, do stelling geopperd, dat ze een staatszaak is. Andere leden weer spraken deze meaning evenwel. Verschillende leden wezen op de on billijkheid, dat inwoners van deelen der provincie, die niet bij de kust verdediging betrokken zijn, oneven redig zwaar belast worden, door ook daaraan te moeten bijdragen. Gewezen werd op de groote kosten, die de voordracht voor de Provincie zal meebrengen. Een goed deel der leden bleek ten slotte bereid over de gerezen bezwa ren heen te stappen en de voordracht goed te keuren zij liet ook met even weinig geestdrift als de voordracht is gedaan, onder protest en, als het ware, onder voorbehoud van alle rechten. Anderen maakten hun goedkeuren de stem afhankelijk van het hooren van sterkere argumenten, ten gunste der voordracht, dan die, welk tot nu toe te berde gebracht waren. Niet weinigen- eindelijk meenden, dat de voordracht moest worden aan gehouden of verworpen, ten einde aldus nieuwe onderhandelingen, eeu beroep op de Staten-Generaal, of ook de vorming van een nieuw water schap mogelijk te maken. Ook is verschenen het algemeen verslag over de voordracht van Ge deputeerde Staten, betreffende de pensioen-reglementen van Meerenberg eu Duinenbosch. Bij de algemeene beschouwingen werd de vraag gesteld, of het geen aanbeveling verdiend zou hebben, als de meest belanghebbenden, dat wil zeggen hen, die voor pensioen in aan merking komen, gehoord waren. In dat geval zou ook do vakvereeniging van verplegers haar oordeel en, voor zoover noodig, haar deskundige voor lichting hebben kunnen verstrekken. Vrij algemeen gold de opvatting, dat een tijdstip moet worden aange wezen waarop gedwongen wordt ont slag te nemen. Ook wenscht men te weten, of te dezer zake het deskundig advies der gestichtsdirecteuren niet is ingewon nen. bijzonderlijk voor zooverre be treft de vraag, of hier tusschen man nelijke en vrouwelijke verplegers geen onderscheid moet worden ge maakt. Immers, de meening is niet vreemd, dat deze laatsten vijf jaar vroeger dan de eersten versleten zijn. Over het algemeen werd het 65ste jaar aLs tijdgrens aangewezen. Maar daarnaast werd ook de meening uit gesproken, dat voor een leven, zoo vol beslommeringen en inspannin gen, als dat van krankzinnigenver plegers, de dag, waarop de noodige krachten voor de vervulling hunner zoo moeilijke taak gaan ontbreken, reeds eerder intreedt, en namelijk reeds op 60-, om niet te zeggen 55-ja- rigen leeftijd. SCHADELOOSSTELLING. Na uitvoerige beschouwingen heeft de commissie met algemeene stem men besloten te adviseeren, om de voordracht van Gedeputeerde Staten aan te nemen en alzoo bet verzoek van den heer Schuurmans, om hem een schadeloosstelling te geven voor de door hem geleden schade in ver band met den bouw van Duinenbosch, opnieuw al te wijzen. BESTEKKEN. De hoeren D. von Embden en S. J. Pothuis hebben de volgende motie ingediend De Staten der provincie Noord- Holland, Gezien een adres van liet Neder- landsch Verbond van Vakvereenigin- gen d.d. 30 Juli 1909, betreffende het opnemen van bepalingen, in het be lang der arbeiders, in de bestekken van werken, door do Provincie uit te voeren het wensclielijk achtende, dat bepa lingen omtrent minimum loon en maximum arbeidsduur, welke door Gedeputeerde Staten in de bestekken voor provinciale werken plegen te worden ingeschreven, gegrond zijn op een provinciale verordening noodigon het College van Gedepu teerde Staten uit, zulk een verorde ning te willen ontwerpen, waarin tevens wordt opgenomen het verbod van do afwijking van de artikelen 1638 c en d van het Burgerlijk Wet boek, en besluiten, dat een afschrift de zer ter kennis van adressant zal worden gebracht. De voorstellers geven bij deze motie een uitvoerige toelichting. DROOGMAKING VAN DE WIERINGERMEER. De commissie adtiseert het voorstel van Gedeputeerde Staten aan te ne men. Alle leden brachten hulde aan Ge deputeerde Staten voor him houding, in deze zaak aangenomen, inzonder heid ook hiervoor, dat zij bij hun laatste aanbod elk verband van de 5000 met 40 pCt. der kosten van het technisch bureau, uitdrukkelijk heb ben ontkend. F ATLLIS SEM ENT-SCHMI ER. De homologatie in het faillissement Schmier zal niet op 30, maar op 27 December plaats hebben. GYSBERT JAPICX. Zaterdagavond had een feestelijke bijeenkomst plaats ter gelegenheid van het twaalf-en-halfjarig bestaan van het Friesch Gezelschap „Gysberi Japicx" alhier, met medewerking van het zanggezelschap „Frisia". Nadat de voorzitter de aanwezigen had wel kom geheeten en verschillende ge beurtenissen in de afgeloopen jaren had herdacht, vergastte het zangge zelschap onder leiding van mej. Meinsma, do toehoorders op eeni ge liederen, die zeer goed wei-den ge zongen en bewezen, dat het koor In goede conditie verkeert. Een hartelijk appkxüs oogstte de heer Blaauw met •zijn voor deze gelegenheid gemaakte voordracht. Behalve ©en viertal voor drachten werden twee kluchten opge voerd „Feest yn 'e Wile wal" van Schuitmaker en „Maeye dei bij Wigle Kw&nsler" van Waling Dijkstra. De ze kluchten waren zeer goed „aange kleed", werden vlot en luchtig ge speeld en vielen daardoor zeer in den smaak. Intusschen werden de feest- genooten rijkelijk onthaald, wat aan dit. feest een huiselijk karakter gaf van een heuschcn koperen bruiloft, waar men het de ngaston aan niets laat ontbreken, 't Was reeds lang over twaalven, toen de voorzitter al len dankte, di etot het welslagen van den avond hadden medegewerkt. Dat de Friezen daarna nog menig gezel lig dansje maakten, zal zeker nie mand verwonderen. Hst leesmuseum nog behouden. Op dc Zaterdag gehouden vergade ring van het „Leesmuseum" werd met algemeene steoirf.cn besloten in geen geval to tontbinding over te gaan. Bij acclamatie werden de aftredende be stuursleden herbenoemd. Het voortbestaan is thans voorloo- pig nog voor een jaar verzekerd. Tijdschriften behoefden met 't oog op den geldelijken toestand niet afge schaft te worden. De boekenkasten zullen dncelijks eenige uren geopend zijn. zoodat de voordeelen voor de le den en lien, die het worden willen, vermccrdord zijn. De GemeenschaDpeltjke Waterleiding. In de Vrijdag gehouden bijeen komst van de Dagelijksche Besturen der gemeenten Bloemendaal, Velsen, Schoten en Bennebroek is besloten, dat in de Januari-vergadering der Gemeenteraden dc oprichting der Naaml. Vennootschap in behandeling zal worden gebracht Uit de Rechtszaal ZWEEPSLAG. Tegen den hoer Van W. C. te Heem stede werd f 20 boete subs. 1 dag hechtenis geCischt wegens het toe brengen van een zweepslag aan J. Rot, aldaar. UITSCHELDEN. Tn den avond van den 29s't'en Aug. beeft, mej. H. M. A S. een buurvrouw, mej. A. D. voor allerlei liefs uitge scholden. De subs, officier van Justi tie eischte deswege 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis. DIERENMISHANDELING. Joh. L., voermausknecht alhier heeft op 22 October een paard mis handeld .Hij sloeg het dier en trok het zóó aan de tong, dat liet uit den bek bloedde. Beklaagde ontkende. Integendeel heeft het dier h e tr> mishandeld het heeft hem tegen de boenen getrapt. „Ik ben" zei beklaagde „altijd uitstekend goed voor do paarden", maar wil niet door ze „gepension- neerd" worden." Van de dames*ge tuigen zegt de roerman „Wat hebben die nu voor verstand om met paarden om te gaanMaar de dames hielden toch vol, dat de man noodeloos wreed ge weest was, en Mr. lloyer eischte 8 weken gevangenisstraf. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Zaterdagmiddag is te Bloemendaal op 64-jarigen leeftijd plotseling over leden de heer J. H. A. A. Kalff. De heer Kalff was één der twee eereleden van de Amsterdamsche vereeniging „Liefdadigheid Naar Ver mogen", welks energieke voorzitter hij jarenlang geweest was, bestuurs lid der Maatschappij tot opvoeding van wezen in het Huisgezin, der Ver eeniging „Het aangroeiend Fonds tot vóroetering der volkshuisvesting te Amsterdam", van de Vereeniging voor Volksmuziek lu de open lucht, van de I.eklsche Kweekschool voor de Zeevaart, en van de Amsterdam sche Kostelooze Polikliniek. De heer Kalff was voorts commis saris van de Twentsche Bankvereeni- ging- Hij droeg het ridderkruis van den Nederlandse hen Leeuw. De overledene was deze week be noemd tot bestuurslid der Haarlem- sche Bachvereeniging. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag te 12 uur, op „Wes- terveld".. Binnenland INT. BANKETBAKKERIJTENTOON STELLING. In. de Buiten-Socictelt te Arnhem wondt in Augustus 1911 een interma- tionale tentoonstelling voor banket bakkerij kokerij en aanverwante vakken gehouden. NED. VEREENIGING VAN GEMEENTEN. De commissie, bestaande uit die heeren mr. E. P. van Lanschot, bur gemeester van Breda, J. Simons, wet houder van 's-Gravenhage, mr» A. F. baron van Lynden, burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. A.Elias bur gemeester van Zaandam en mr. J. A. van Royen, heeft aan de Gemeen tebesturen van alle Nederlandsche gemeenten welker bevolkingscijfer 10.000 zielen te boven gaat, eene me morie doen toekomen ten geleide van ontwerp-statuten voor eene op te richten vereeniging van Nederland sche Gemeenten. Dit stuk is een uitvloeisel van eene princlpieele gedachtenwisseling in e?n vergadering van Mei Jl. door scneideno burgemeesters en enkele wethouders van grootore gemeenten. De bedoelting is om op Maandag den 9en Januari 1911 een vergadering te houden te Amsterdam, om nader de oprichting van die vereeniging te be spreken, en dit wel als voorbereiding van eene algemeene vergadering, waarin- de vereent ging definitief aal worden geconstitueerd. De nieuwe vereeniging aal beoogen, om de studio over gemeentezaken te vergemakkelijken en trachten door vereenigd optreden technische en eco nomische voordeelen te bereiken, b.v. door bet stichten van een hypotheek bank en brandverzekering voor ge meentebesturen, het coöperatief in- koopen van bedrijfsbenoodigdheden, enz. BRANDEN. Afgebrand is do hoeve van P. Pauw in den polder De Ven (N.-H.), ver moedelijk. ten gevolge van hooibroei. Verzekering dekt de schade. DE BEURS VOOR DEN DIAMANT HANDEL TE AMSTERDAM. Daar de Vereeniging „Bears voor den Diamanthandel" het gebouw „Casino" vóór 1 Mei 1911 zal moeten verlaten, heeft het bestuur maatre gelen getroffen, met de aannemers van het in aanbouw zijnde nieuwe Beursgebouw, waardoor behoudens onvoorziene omstandigheden van zeer ernstigen aard, de groote zaal en do safe-inrichting reeds op genoemden datum in gebruik kunnen worden genomen. De oplevering van het go heels gebouw zal eerst 1 Aug. d.a.v. behoeven te geschieden. DIEFSTAL. Een belangrijke diefstal is te Hilver sum ontdekt. Reeds geruimen tijd 1 werden in de gemeente kleedea en karpetten zeer goedkoop te koop aan geboden. Het is nu gebleken, dat al deze kar petten afkomstig zijn uit de tapijt- fabriek vau de firma Joh. van Rhijn, aan de Groest aldaar, en dat twee personen, N. van G. en J. V., waar van de eerste op die fabriek werk zaam is, zich reeds lang van tapijten enz. meester maakten, ten einde deze te verkoopen en de opbrengst ten eigen bate aan te wenden. Reeds meer dan 100 stuks zijn over al in beslag genomen. De twee gauw dieven zijn aangehouden en ter be schikking van de justitie gesteld. DRINKWATERVOORZIENING TEN PLATTBLANDE. ZooaLs reeds vroeger is medege deeld ie op aandrang der Regee- xing op initiatief van den inspec teur van de volksgezondheid J. B. M. Coebergh te Utrecht, in samen werking met den Inspecteur M. L. Q .van Ledden Hulsebosch te 's-Gra- ■enhage, een voorloopig comité tot stand gekomen, dai ten -doel heeft de oprichting te bevorderen van eene waterleiding in een deel der provin ciën Utrecht, Noord- en Zuid-Holland: waarvoor door genoemde inspecteurs een ontwerp aan het comité werd voorgelegd. Het plan omvat 48 gemeenten. In Noord-Holland. Aalsmeer, Anke veen, Beunebroek, 's-Graveland, Haarlemmermeer, Kortenhoef, Ne- derhorst dien Berg, Ouder-Amstel en Uithoorn en in Zuid-Holland: Ter Aar, AarlanderveenAlkemade, Hit- legom, Leimuiden, Lisse, Nieuw koop, Niïcuwveen, Rijnsater- woudo, Rietveld, Sasseniheim, War mond, Woubrugge en Zevenhoven. De totale lengte van het buizennet zal ongeveer 400 kilometer bedragen. Er zijn vier watertorens ontworpen en wel in de gemeenten Abcoude, Aalsmeer, Kamerlk, en Hillegom. Door de Maatschappij tot bouw en exploitatie van gemeentebedrijven te Utrecht werden de hoofdlijnen voor de buisleiding in kaart gebracht en werd een globale beg-rooting voor de volledige inrichting der waterleiding opgemaakt., die het belangrijke eind cijfer van 4 miltóoen aanwijst. Toch achten deskundigen bet plan uit voerbaar, zonder groote geldelijke of fers voor de gemeenten. Het ligt bi de bedoeling, zoodra de voorbereiding voldoende zal zijn gevorderd, de medewerking in te roepen van alle besturen der gemeen ten, die in liet plan begrepen zijn. Die medewerking is natuuriijk onmisbaar en daarvan zal het tot stond komen der waterleiding afhangen. De ongunstige toestand der drink watervoorziening in het geheele ge bied, waarvoor de waterleiding is ontworpen, de ingenomenheid die de leden van het voorloopig comité met de plannen, na daarvan kennis te hebben genomen, hebben betuigd en de belangstelling daarvoor ook van andere zijde betoond, geven reden voor de verwachting dat ook bij de gemeentebesturen op medewerking mag warden gerekend en dat de in woners der betrokken gemeenten met vreugde bet tot stand komen dezer waterleiding zullen tegemoet zien. Deze zal toch niet enkel tot verbete ring van den hygiënisch en toestand leiden, maar ongetwijfeld ook tot hoogeren bloei en welstand in het bied, dat zij omvat. DE STUDENTENSTAKING TE UTRECHT. Ook Zaterdag is geen der stakende studenten op het Tandheelkundig in stituut „Payenboroh" gekomen. Naar men mededeelde zuilen de studenten vermoedelijk tot na de Kerstvaeantie, welke de volgende week aanvangt, niet op het Instituut komen. EEN BANGE NACHT. Men schrijft uit Vlissingen De bemanning van de reddingboot, welke Vrijdagavond van hier is ver trokken op een bericht van de kust wacht te Westkapelle, dat een schip hi nood verkeerde, heeft een hangen nacht geliad. Om kwart voor negen dos avonds vertrok de reddingboot Daar het water wasend was en een zware storm woedde, was de strijd tegen de wilde golven des te moeilijker. Toch was de reddingboot reeds om elf uur voor Westkapelle. Daar werd evenwel niets gezien en evenmin noodsignalen bemerkt. Ge- ruimen tijd werd daar gekruist en daar de storm steeds heviger opstak, sloeg aanhoudend het water over. De koene bemanning van de redding boot gaf het. evenwel niet op en den heden nacht werd op zee doorge bracht, totdat de boot door dc Room pot terugkeerde en eerst om half vijf des morgens te Veere aankwam. De wakkere bemanning had dus acht uren in dat noodweer in de open boot op zee doorgebracht. Een woord van hulde aan schipper Jilleba en de andere opvarenden van de reddingboot is dus zeker wel ver diend. VANDALISME. Men meldt dat een dezer nachten in de buurt van Bergum (Gr.) bij omwonenden 300 ruiten zijn Inge worpen. Bovendien weid een schuur in brand gestoken. De politie zoekt naar de daders DB „MECKLENBURG". Uit Vtiasingen wordt nog gemeld: Wij vernemen, dat de mailboot „Mecklenburg" Vrijdagmorgen, door het missen van een tros onslaags geraakte, waarom het anker werd uitgeworpen en de „Mecklenburg" draaide. De „Mecklenburg" heeft evenwel niet aan den grond gezeten en ook hoegenaamd geen averij be komen. De eenige stagnatie was, dat de trein met een uur vertraging is vertrokken. GRATIE. H. M. de Koningin heeft gratie verleend aan den heer Kooiman, ambtenaar van don burgelijken stand te Kerkwijk, diio wegens het niet be hoorlijk afkondigen ven huwelijken door de Tielsche Rechtbank was ver oordeeld tol 3 dagen gevangenisstraf. SPOORWEGDIEFSTALLEN. Herhaaldelijk worden den laatsten tijd kleine diefstallen geconstateerd' op het traject UtrechtZwolle uit de pakjes, die als bestelgoederen wer den verzonden. Langzamerhand kreeg men vermoeden, dat een drie tal personen, bij de N. C. S., een ais hoofd-terroinarbeidor d.d hoofdcon- ducteur en twee als remmers werk zaam, daaraan schuldig waren. Het mocht de politie dan ook ge lukken. door zich in den bagage-wa gen verdekt op te stollen, de daders te betrappen. Bij aankomst te Zwolle gefouilleerd, werden de vermiste voor werpen op hen bevonden en werden zij gearresteerd. Alle drie zijn ge huwd. DE STORM. Te Tilburg is bij den lievigen storm een nieuw huis ingestort Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. W. C. G. VAN EIJSTNGA'. Te Bonn aan dan Rijn overleed jhr. mr. W. C. G. van Eijsinga, na eene vToeeeiijke ziekte, die ruim jaar lieeft geduurd. De overledene, die 44 jaar oud werd. was vroeger voorzitter van de Friesche Maatschappij van Landbouw van de Provinciale Commissie voor do Veefokkerij en maak;© zich voor Leeuwarden zoowel als voor de pro vincie Friesland verdienstelijk door de bevordering van landbouw, vee teelt en nijverheid, wat hem vó'ór z:jri ongesteldheid tot een populair per soon maakte. ZUIVER GEWICHT VAN BROOD. De Hhld. berichtgever te Doaxireckt schrijft: Sedert lang werd er door particu lieren geklaagd ovetr het gewicht van het brood. Eien z.g. „tweeponder" had zelden of nooit het gewicht van een K.G. Dat het publiek van deze bakkerspractijken de dupe werd, ia duidelijk. Er gingen stemmen op, ook in den Gemeenteraad, om door eeu verordening het gewicht van liet brood te doen vaststellen. Ook de di recteur van den gemeentelijken keu ringsdienst heeft zich met deze zaak bemoeid, en hot gevolg van een en ander is geweest, dut do boide Bak- kerspatrooiisvcreenigüigen „Onder ling Belang" en „Algemeen Belang' na met den directeur van den keu ringsdienst gepleegd overleg, be vreesd voor een gemeentelijke veror dening op het broodgewicht mot al den omhaal van bekeuringen, boeten straffen enz., do bondon ineen gesla gen hebben, en aan dc bakkerspar

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1