Ged- Oude Gracht 40, terug te beko-1 men. ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand Nov. 1910 be droeg bet aantal vervoerde passa giers op de verschillende lijnen: Anxsterdam—<H aarbemZandV c«vrj 189.476. Ceintuurbaan te Haarlem 123.901. llaarlem-Bloemendaal 60.758. Totaal 314.135. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen: Lijn Amsterdam—Haarlem—Zand- voort f 30.64. Ceintuurbaan te Haarlem t 35.97. Lijn Haarlem—Bloemendaal f 39.40 Uit de Rechtszaaï DIEFSTAL VAN BLEEKGOEDEREN. A. T. H K. en baar moeder A. van H. stonden terecht wegens diefstaL De eerste stal voor «enige duizenden guldens aan bleekgoederen bij den blocker J. M. Peeperkorn te Heem stede, en de moeder verkocht ze. Dit had bijna twee jaren geduurd. Er wa ren lakens bij van meer dan 70 gld. waarde. De eisch tegen het meisje luidde 1 maanden en tegen de moedei' 6 maan den gevangenisstraf. MISHANDEL1NGETJES. Jon D., arbeider te Beverwijk, heeft op den 12den November in een ru zietje met J. O-, dezen een klap tegen het hoofd gegeven. Beklaagde zei, dat het maar een gekheid je geweest was, maar de offi cier eischte 110 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Over de aanmonstering van een matroos kregen op den 6den October ruzie twee IJmuidenaars, zekere H. ïn K. H. ging tot handtastelijkheden over «n gaf K. een paar harde stompen in het gelaat, dat door die behandeling te bloeden begon. Beklaagde was niet verschenen. Nadat een drietal getuigen de ten laste gelegde feiten bevestigd had den. eischte Mr. Hoyer f 25 boete, »ul>s. 10 dagen hechtenis. Dc ook te Llmuiden wonende losse arbeider Jan van O. heeft zijn han den evenmin thuis kunnen houden. Op 30 November heeft hij in dronken schap Anion H., die met zijn vrouw wandelde, oen fliuken klap togen hot rechteroor gegeven. Een worstelpartij .volgde, waarin de mishandelde even wel de baas bleef. Zijn horloge raak te hij echter kwijt. Beklaagde kon zich de gebeurtenis- een van dien dag niet goed meer her inneren, en de substituut-officier van Justitie eischte veertien dagen gevan genisstraf. De inlichtingen aangaande Jan van O. waren zeer ongunstig. Uit de Omstreken SANTPOORT. Zaterdagavond gaf de club „Ami- eitia" te Santpoort in Hotel ,,De Wij- man" van den heer Booiman, een soi- réo amusante. De zaal was keurig versierd door de firma Rodenburg en Borgman al hier. De voordrachten van het duo Voget en den humorist Vrugt verwek ten zeer veel bijval. M«t een gezellig bal werd de avond gesloten AALSMEER. Door den gemeenteraad is aan de afcleeling Aalsmeer van de Noord- li ullandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, 400 M2. water verkocht, benoodigd voor zwembassin bij het badhuis. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben Maandagmiddag een bezoek aan de Palestina-tentoonstel- ling in de zalen van Pulcbri Studio,, tn Den Haag, gebracht. Ook II. M. de Koningin-Moeder heeft een bezoek gebracht aan de ten toonstelling. DE CRISIS AAN OORLOG. De Haagsche correspondent der „Tel." meldt Naar ik van betrouwbare zijde ver neem, is de crisis aan Oorlog nog lang niet opgelost. Dc regeering moet een sterke poging hebben gedaan, om Minister Cool op zijn besluit te doen terugkomen, doch dit laatste wordt onwaarschijnlijk geacht. Wie hem zal opvolgen, is nog onzeker. Het Kamerlid Colijn wenecht, naar men mij zeide, niet in aanmerking te komen. Van Katholieke zijde wonden ge noemd de kolonel W. H. van Terwis- ga, sous-chef van den gcneralen staf. en jiir. G. A. A. Alting von Geusau, hoofd van de 2de afdeeling aan het ministerie van Oorloe-, In parlementaire kringen acht men echter het optreden van een Katho liek minister zeer onwaarschijnlijk. Voorts kan ik nog het verrassende nieuws mededeelen, dat een aantal leden der Liberale Unie bij vergissing vóór de motie hebben gestemd. Zij hadden niet gehoord, dat de Minister beloofde, een vierde deel der salaris- verhooging reeds aanstonds te zullen reserveeren voor pensioenstortingen. Was dit duidelijk tot bedoelde leden doorgedrongen, dan zouden zij tegen de motie hebben gestemd. Ook uit andere inlichtingen bleek mij, dat uwer leden van links om redenen buiten de zaak zelve gelegen hun stem voor de motie uitbrachten. Uit een en ander blijkt, hoe de Mi nister door samenloop van omstan digheden is gevallen. Thans verneemt men, dat de Regee ring van plan is, een Nota van wijzi ging op de Oorlogebegrooting voor 1911 in te dienen, ten einde de Tweede Kamer in de gelegenheid te stellen, dit Hoofdstuk nog vóór het a.s. Kerstreces af te doen, zoodat niet tot do aanbieding van een Kredietweti (tou behoeven te worden overgegaan. De aftredende mfateter v&ö Oorlog moet het bed houden. Hij is lijdende aan influenza. A.6. Zaterdag zal H. M. de Ko ningin den heer Cool in audiëntie ontvangen. TWEEDE KAMER. Nadat de heer Treub oen voorstel om de gelden, voor eon adsisient aan de Rijkskweekschool voor vroedvrou wen te Rotterdam uitgetrokken, to schrappen, had ingetrokken, kwam de Kamer gsiteren bij Binneniaud- scbe Zaken aan de afdeeling Hoogd en Middelbaar Onderwijs. Dr. Kuyper bepleitte eenheid in bestuur en beheer van het onderwijs. Uit do aanbevolen middelen: een af zonderlijk departement, een direc teur-generaal, een opperste onder wijsraad in de stukken alle door den Minister bestreden deed sj>r. geen keus, maar hij merkte op, dat men in andere landen anders han delde dn hier. Een politiek jurist was niet de ware leidsman voor het onderwijs, dat nergens zoo gedesor ganiseerd was als bij ons, juist als gevolg van gemis aan eenheid. De meenschakelingsconunissie had 7 jaren noodig; inmiddels had het onderwijs geleden, stonden onze ar beiders, ook in vakkennis achter bij de buitenlanders. De resultaten van ons onderwijs in het algemeen rie pen om organischen samenhang. De desorganisatie erkennende, vooral bij lager en middelbaar on derwijs,. zag de heer Ter Laan in een afzonderlijk departement geen heil. Een aparte organisatie van het on-( derwijs vond evenwel steun bij den heer Roodhuyzen, die meende dat men met een directeur-generaal kon volstaan. Bij den aandrang naar eenheid sloot de heer Bos zich aan, doch men moest niet overdrijven en niet zeg gen dat ons onderwijs onhoudbaar is. De schuld lag bij den onzaligen schoolstrijd. Een departement zou politieke gevolgen hebben, maar een centrale commissie, samengesteld uit de inspecteurs en met een directeur, generaal vond bij hem geen bezwaar. Dr. De Visser had eenige universi taire quaesties behandeld, waaronder de staking te Utrecht. Hij noemde de commissie voor het tandheelkun dig examen eenzijdig samengesteld. Het debat beantwoordend, zeide do Minister dat e<r van een nieuw de partement, dat millioenen kosten zou, niets komen kon. Trouwens1, al ont brak er veel aan ons onderwijs, met een directeur-generaaleen onder wijsraad, een gehoede reorganisatie zelfs zou er niets van terechtkomen. Hoofdzaak was echter het kosten-ar- gument. De Minister was begonnen met het rapport der ineenschakèlings- commissio in handen to stellen dor inspecties, wier advies hij wachtte. Hij erkendie intussóbén dat er meer eenheid moest komen. De middelbare technische school moest do Min. om de kosten van do hand wijzen. Do slakende studenten kregen oen vermaning, maar tegen een collectie ve staking verklaarde die Minister niets te kunnen doen. Een onderzoek zou ingesteld worden; wijziging van het tandheelkundig onderwijs was in bewerking In don avond wend de beraadsla ging voortgezet. Wij bepalen ons tot hot meer algemeen debat. De heer Schaper bosprak te voren de benoeming van den hoogloeraar in do technische hygiéne, waarbij de heer Heijermans, door do faculteit met algemeene stemmen no. één ge stold, is gepasseerd, terwijl de be noemde hoer Sleeuwijk zich nimmer mei technische hygiëne heeft bezig gehouden. Minister Heemskerk vroeg bewij zen. De hoer Schaper toone aian, dat in strijd is gehandeld met het advies van curatoren. De heer Schaper achtte een sterke aanwijzing aanwezig, dat ook cura toren den heer Heijermans hebben aanbevolen. Maar afgescheiden hier van: men hooft den aangewezen man gepasseerd en eon minder aangewe zen man benoemd. Minister Heemskerk bleef bewije eischeu en weigert liet advies mede te doelen. (De Min. was blijkbaar zeer vertoornd). De hoor Ketelaar vroeg verbetering van de tractementen dor leeraren bij bet M. O. en een betere regeling van de uitkeering hunner periodieke ver hoogingen,. die dooi' de tegenwoordi ge regeling vaak een jaar te laat komt De heer De Geer drong aan op een regeling in verband met de bijdra gen dor buitengemeenten voor ge meentelijke hoogere burgerscholen. De toestand is thans zeer bedenkelijk. Do heer Roessingh vroeg verbete ring van de salariseen der leeraren bij tie R. H. B. scholen met 3-j. cur sus on dringt aan op uitbreiding van het aantal R. H. B. scheden. De heer Van der Molen drong aan op pension eer in g van leeraren aan bijzondere H. B. echolen en aange wezen gymnasia. De heer Smeengo vroeg regeling van het leerlingwezen. Kan de Min. hangende het onderzoek niet reeds iets doen en wanneer komt de rege>- Bng? Spr. dreng nog aan op oprichting van R. H. B. scholen, overneming van gemeentelijke en omzetting ven 3-jarige ln 5-jarige. De heer Voreterman ven Oyen be pleitte de noodzakelijkheid van een Rijks Hoogere Burgerschool te Ter- eeuwaj of tn «enig* naburige ge meente. De heer Ter Laan vroeg pewdon- ncoring van alle bij het M. 0. werk zame ambtenaren en wat het L O. aangaat voor de ondorwljzers aan scholen voor achterlijke en zwakzin nige kinderen; uk leeraren en onder wijzers aan teokonecholen. Voorts verlangt hij dat do minister eischen zal stellen aan gosubsiilieer- do gemeentelij kc H. B. schellen ten aanzien van hot schoolgeld voor minvermogenden. Hij sloot zich voorts aan bij do hoe ren De-Geer, Smeengo en Vorster- man van Oyen. De heer Roodhuyzen bepleitte her ziening van de leeraarssalarissen. Voorts vroog hij Middelbaar Onder wijs op Fiakkce. De Minister beloofde overweging van de herziening dor Jeoraar.s.sala- risson Hot Departement van Financiën overweegt do pensionneering van leeraren aan bijzondere H. ft. scho len en aan Gymnasia Don hoor Smeengo kon hij niet toezeggen dat het door dien afge vaardigde gevraogdo spoedig tot stand zai komen. De Min. wil zoo min mogelijk Rijksscholen en als roge! oprichting van gemeentelijke H. B. scholen. Het wetsontwerp betreffende de ver houding tusschen de buitengemeen ten en gemeentelijke H. B. Scholen is thans bij den Raad von State. In Zeeuwsoh Vlaanderen moot men oen comité oprichten vootr oen gemeentelijke of particuliere H. B. S. De heer Limburg vroeg antwoord in zake de omzetting van Rijks S-ja- rige en 5-jarige H. B. scholen. Ileerenveen kan niet langer wach ten op eon Rijkswet. De heer Smeengo stelde een motie voor, die later zal worden behandeld, waarbij in afwachting vuil eon wet telijke regeling, oprichting en uit breiding wordt gevraagd van Rijks Iloogere Burgerscholen. Na ro- en dupliek word hot debat gesloten. De Kamer ging togen lialtf 2 des nachts uiteen tot heden 10 1/2 uur. EEN DESERTEUR-OPLICHTER. De korporaal S., van het 3d© regi ment. infanterie te Middelburg, die rui diefstal de plaat heeft gepoetst, heeft ook Goes mot een bczuck ver eerd. Zaterdagmiddag toch vervoegde hij zich uan bet Centraal-Kleeding- mugazijn van den heer Dan Hoi lan der, on schafte zich voor ƒ80 een nieuw burgeroostuum, enz., aan. Pa pa. caféhouder te Wemcldingo, zou wel voor de duiten zorgen. Als een «cht gentleman gekleed stapte hij don rij wiel winkel von den heer V., in de Kerkstraat, binnen on kocht een fonkelnieuw karretje, waarmee hij naar Wemeklinge wilde rijden, naar hij beweerde. Pa was ook hier goed voor de een ten. De fietehaudé- laar begon echter kort na hot vertrek van zijn netten klant Jont te ruiken en haastte zich naar hot station om den trein naar Wenieldinge te hemen en informaties in te winnen. Zoo ver zou het evenwel niet komen, want op het perron ontmoette hij S., die, na «enig aarzelen, het tenslotte toch maar beier vond de fiets, of liever het recu, aan V. af te staan, waar door deze gelukkig weer in liet bezit, van zijn eigendom geraakte. De deserteur-oplichter had een en kele reis Bergen-op-Zoom genomen, vanwaar hij vermoedelijk wel naar Antwerpen zal zijn afgereisd. VEREENIGING VOOR VROUWEN KIESRECHT. Tweede dag. Besloten word. telkens wanneer daar aanleiding toe bestaat, bij de Regeering aan te dringen oji do in voering van vrouwenkiesrecht. Voorts om telkens wanneer er van Regee- ringswege maatregelen worden geno men, welke speciale vrouwenbclangen gelden, of wanneer er wetsvoorstel len aanhangig zijn omtrent zaken, waarbij de meening der vrouwen van grooten invloed zou kunnen zijn in liet belaug dor gemeenschap den na druk te leggen op de schade voor het algemeen belang, dat bij de behande ling van dergelijke ontwerpen de me dewerking der vrouw wordt uitgeslo ten. Verworpen werd een voorstel van dezelfde afdoeling, om jaarlijks een speciaal programma van actie voor te stellen. Goedgekeurd werd het rapport van de commissie in zake Grondwetsher ziening. Dit rapport zal binnenkort in druk verschijnen. Nog werd o. ni. besloten, een ba nier aan te schaffen. De president zei, dat het hoofdbe stuur gemeend heeft aan de algemee ne vergadering de vraag te moeten voorleggen, als motie van urgentie Op welke wijze is de beweging gaande gemaakt door de drie linksche partijen, door middel der petitionne menten, dienstbaar te maken aan rle actie voor vrouwenkiesrecht? (De vereeniging kan als zoodanig niet aan eenige actie in dezen deel nemen op grond dor te Middelburg aangenomen neutraJiteRsverklaring}. Het urgentievoorstel vond bij som mige afgevaardigden ernstige bestrij ding. Na uitvoerige discussie werd beslo ten, aan liet hoofdbestuur op te dra gen de wenschelijkhcid van een alge meen petitionnement voor vrouwen kiesrecht te onderzoeken en indien de wenschelijkheid is gebleken, dan aan dat denkbeeld uitvoering te geven. Voorts wordt ten aanzien van he< urgentievoorstel besloten, aan bet hoofdbestuur over te laten de leden al of niet voor te lichten omtrent de wijze waarop de thans gaande zijnde agitatie, in het leven geroepen door de petitionnementen, dienstbaar kan worden gemaakt aan den strijd voor bet vrouwenkiesrecht GEMEENTE-STATI8TIBK. Er bestaan plannen, om in Den Haag een statistisch bureau voor ge meentezaken op te richten. KINDERBNBBROOVERS. Do kinderen-beroovers zijn te *»- Gravenhage freetr aan 't werk, en bij zonder listig laten ze de kleinen ar inloopen, naar door een der oudiere aan de „Haagsche Ct." wordt ge meld. Zo vragen aan 'n kind even een boodschap voor hen te doen; dan krij gen ze 'n paar centen, '11 dubbeltje. Het kleintjo gaat weg. Als het terug komt krijgt 't het dubbeltje. „Maar doe 't in je portemonnaiie!" En dan haait het kind die te voor schijn en weg zijn de dieven er mee. Of wel: 't kind zegt geen beurs bij zich le hebben. „Wacht, hier heb je er een van mij" heet liet dan. „Doe daarin dan maar al het geld, dat jij bij je hebt." En op die manier krijgt de kinde- ren-beroover dan óók, wat hij hebben wil, in handen. Soort en Wedstrijden DE VLIEGER GRAHAM WHITE ERNSTIG GEWOND. De aéroplanc van den bekenden aviatenr Graham White is door een val totaal vernield. De aviateur is ernstig gewond. Men kent niet de oorzaak van het ongeluk. Koloniën GEVECHT IN MIDDEN-CELEBES. Een patrouille raakte slaags bij Sediina. Van de 14 leden werden er 9 gewond, de inlanders lieten 4 doo- den achter. De rust is nu weer hersteld. Rechtszaken EEN NASPEL DER PAPENDRECHT- SCHE STRAFZAAK. Als een nasleep van het onderzoek en het rapport der Pnpendrechtsche psychiaters werd gisteren voor den Hoogen Raad der Nederlanden het revisieverzoek behandeld, namens de gewezen rijksveldwachters Eijkelen boom en Knoppers, ingediend door bun rechtskundigen naadsman, mr, R. J. de Visser, uit Arnhem. Bedoeld is de veroordeeling van die gewezen veldwachters, door de recht bank te Dordrecht indertijd, tot twee jaren gevangenisstraf, wegens mein eed, waarvan de advocaat-generaal bij het Hof te Arnhem, mr. Van Lu- lofs Umbgrovet naar dezen amb tenaar van het O. M. den minister van Justitie, meedeelde, „in het vuur zijner improvisatie" zeide, dat zij o* schuldig in de gevangenis hadden gezeten. Mr. R. J. de Visser ontwikkelde uit voerig de gronden voor het revisie- verzoek. Hij zei o. a. Mijn cliënton hebben teen hun gevangenisstraf ondergaan, maar zoowel gedurende dien tijd als daarna hebben zij steeds volgehou den, dat zij onschuldig zijn. Tot twee keer too hebben zij een verzoek tot re visie bij uw college ingediend beide koeren zonder succes. Uit hun oude betrekking, zooals vanzelf spreekt, ontslagen, tot veel lager maatschap pelijke positie teruggebracht, hebben 7,ij steeds, voor zoover hun strijd om bet dagelijksch brood het toeliet, ge tracht hun onschuld aan het licht te doen komen. Een strijd, buiten de hulp der dagbladen etc. «m gevoerd, doch niet minder hartstochtelijk dan menige andere bekende strijd om rechtsherstel. Thans kom ik namens mijn cliën ten ten derden male niet een verzoek tot revisie bij uw college. Wij heb ben daartoe bij uw college een ver zoekschrift ingediend en daarin als nova gesteld le. Dat de hoofdgetuige A charge in hun zaak, J. van Elk, reeds in 1900 lijdende was aan paranoia queru- lans 2e. dal deze hoofdgetuige reeds des tijds heeft uitgeoefend een enormen. verderflijken .suggestieven invloed op de getuigen. Advocaat-generaal mr. Van Han- ge6t baron d'Ivoy wees er op. dat ais nieuw fedt in het verzoekschrift vam mr. dr. De Visser als gemachtigde van Eyekelenbooni wordt gesteld, dat uit een rapport van drie deskundigen is gebleken, dat J. van Elk, candidaat notarie te Dordrecht, is lijdende aan querulanten waanzin en dat van liem een suggestieve invloed op de ge tuigen uitgaat, welk feit bij de be handeling der zaak niet bekend was. De advocaat-generaal was van oor deel, dat ingevolge art. 402 Wetboek van Strafvordering een rapport van deskundigen niet valt aan te merken als bewijs van het gestelde feit. Daar gelaten of 't feit, dat iemand door 3 deskundigen krankzinnig wordt ver klaard, medebrengt dat zoo iemand inderdaad krankzinnig is. brengt dit volgens den advocaat-generaal niet mede, dat zoo iemand steeds onwaar heid spreekt In het proces tegen de veldwach ters is gebleken, dat de getuigen on- dor den suggestieven invloed van Van Elk waren; bovendien, zelfs in dien men de verklaring van Van Elk zoet tot het bewijs laat medewerken, dan kan geen ernstige twijfel ont staan aan de juistheid der gevallen uitspraak. De advocaat-generaal requireerde niel-ontvankelijk verklaring, althans afwijzing van H revisieverzoek. De uitspraak werd bepaald op 30 Januari. t)e heer Van Elk woonde de zitting WJ. Pers-Overzicht DE MINISTERCRISIS. In ons vorig nummer gaven we plaate aan eenige beschouwingen van linksche bladen. Hier volgen ee nige oordeel en ren reohta: Na een overzicht van de stemming' te hebben gegeven, concludeert „De Maasbode", dat voor ieder dus zal vaststaan, dat bet voorstel, waarte gen de motie was gericht, zelf de oorzaak was van zijn afstemming: De vraag mag misschien worden gestold, of de ernst van een dreigen de crisis genoegzaam werd gevoeld. En vooral bij eene zaak waar eenig beginsel niet bij gemoeid is, mag men met zulk eene overweging reke ning houden. Aan deze overweging ook werd bij de katholieke fractie een niet gerin ge plaats gegund. Tegen 10 tegen stemmers staan bij hen 4 voor-stem mers, terwijl de heer Nolens reeds had meegedeeld, dat „aanvankelijk" „verschillende" katholieken van plan geweest waren voor te stemmen. Zeker is, in het licht van deze niet- principieele en toch niet onbelangrij ke zaak gebleken, dat er veel te zeg gen valt voor den raad dezer dagen door dr. Kuyper gegeven, dat onder do regeeringspartijen, zooveel -als met het wezen van onze constitutie strookt, meer overleg plaats hebbe. Een wondeplek is er door en vóór dezen nieuwen val weer blootgelegd: De desolate toestand, waarin onze defensie zich bevindt en de groote moeilijkheid daarin wijziging ten goede aan te brengen. Hieraan ook zal voor een deel zijn toe te schrijven, dat den minister het besluit om aan te blijven te zwaar is gevallen. Intusschen, hoe meer wisseling van departementshoofd, hoe meer slingeren tusschen verschillende stel sels, hoe meer onze nationale weer kracht daarvan de dupe. De wensch eenmaal een man en een stelsel to zien, wordt, volgens dit R.-K. orgaan, hoe langer hoe liope- loozer. ,,De Tijd": Wat is do diepe grond van de cri sis? Jk kan het niet zeggen. Nadat het woord „onaannemelijk" duidelijk was uitgesproken, kunnen mannen als de vier Katholieken, die vóór de motie hebben gestemd, zich niet heb ben vergist, en de zestien Anli-revo- lutionnairen met dir. Kuyper aan liet hoofd, die hetzeJJjte deden, zeker evenmin. Zonder twijfel heeft, psychologisch gesproken, de Minister zelf tot zijn val bijgedragen dooi- de weifelende houding: eerst bleef de portefeuille- quaestie „rusten": daarna wend het machtwoord „onaannemelijk" te laat en met te weinig oratorisch© kracht uitgesproken. Meer energie en beter beleid van den Minister zouden wel licht onder de tegenstanders dier motie zich hebben doen scharen le den van d© Kamer, die oordeelen, zooaJs de heer Tydemon het vóór eenige dagen uitsprak: ,,lk aanzei niet te zeggen, dat ik or do voorkeur aan geel', dat er dingen gebeuren, die ik niet goedkeur en die ik liever anders zou zien, dan te blijven vor keeren in d© ©indelooze periode van een onafgewerkte» toestand, waarin wij nu verkéeren." Eon groot redenaar is generaal Cool niet, maar ik heb toch wel den indruk gekregen, dat hij niet alles gedaan heeft, wat hij vermocht om de crisis t© liearen. „Het Huisgezin" (r.-k.) zegt o.a.: Wel merkwaardig, dat het juist een motie van den heen- Duymaer v. Twist, reeds lang gedoodverfd als do man die den Minister van Oorlog zou doen vallen, is geweest, di© de crisis heeft veroorzaakt, al wijst de slechte opkomst der Joden er op, dat van een toeleg in het geheel geen sprake kan zijn." „De Standaard": Maar wat ter wereld heeft de vei ligheid van het land uitstaande met de simpele vraag, of de officieren eenige houderden guldens liooger tr&cteinent zulten krijgen in 1910 of in 1911. In conetitutioneélen zin kan en mag op zulk een gelieel ordinair vraagstuk geen crisis uitbreken, en dus ook geen portefeuallequaestie ge steld worden. Dat nu een generaal dit anders opvatte, is t© verstaan. Een militair is in de politiek vaak vreemdeling. Maar de Minister zat toch niet alleen in het Kabinet, en het is van algemeene bekendheid, dat de Rechterzijde niets onbeproefd had gelaten, om tijdig tot een schikking te geraken. Nu zijn er, die zeggen dat de Mi nister verlangde weer vrij man te worden, en daarom deze gelegenheid slechts aangreep, om zijn portefeuille te kunnen neerleggen; en ware dit zoo, dan zou veel verklaard zijn. Maar anders blijft deze crisis ons een volstrekt onoplosbaar raadsel, ©n brengt ze geheel ongemotiveerd weer stagnatie in de Defensie te weeg, di© juist thans meer dan ooit flink aan pakken noodig heeft. „De Nederlander": Jn de pers doet het verhaal de ron de, dat de heer Lohman den Minis ter van Oorlog Zaterdag als het wa re gedwongen zou hebben de porte- feuille-quaestie te stellen. Dat de pers, buiten de Kamer zHr tend©, zulke joon jee tuinen maakt, is wel te begrijpen, daar inderdaad ze kere omstandigheden den schijn daarvan kunnen hebben doen ont staan, maar niet geoorloofd is het, op louter conjecturen verhalen te doen steunen alsof z© feiten waren. Gemengd Nieuws EEN MISDRIJF? Te Oosterhaul© is het lijk van een zekeren Do Jong in het bosch gevon den. Er was een doek om de keel ge bonden; klompen cn kleeren lagen verspreid, do bretels waren doorge sneden. Geld word niet op het lijk gevonden. De Jong moet ruim hon derd gulden bij zich gehad hebben. SCHEEPSONGELUK. Bij Harwich is een stoomsloep In aanvaring gekomen met een ondor- zee6che boot De sloep zonk binnen enkele minuten, maar do meeste op varenden konden zich redden door over te springen op een in de nabij heid zich bevindend handelsvaar tuig. Vijf opvarenden worden ver mist en zullen waarschijnlijk ver dronken zijn. SCHEEPSRAMPEN. Het stoomschip „Cedric", van IIull naar Gefle, is gezonken twaalf op varenden verdronken. Het stoomschip „Palermo" is den 14dcn December bij de ondiepten van Corrubido met man en muis ver gaan. De rep spoelt lijken aan. AARDVERSCHUIVING. Te Whitehaven (Cumberland) zijn tengevolge van een aardverschui ving. twee huizen ingestort, zoodat de bewoners bedolven werden onder aarde en puin. Twee vrouwen en een kind kwamen bij de ramp om het leven. STORM EN OVERSTROOMING. De Eneelsche bladen staan nog vol met berichten over de schad© door den hevigen storm aangericht. De dienst over het Kanaal tusschen En geland en Frankrijk is Zaterdag her vat, maar tal van passagiers stelden hun reis uit, om op beter weer to wachten, want al was de storm ook in kracht verminderd, hot weer was toch nog zoo, dat de mail- en passa giersbooten eerst met uren vertra ging binnenkwamen. Tal van scheeps- öngelukken hadden langs de kust plants on de roddingbooten van do verschillende kustplaatsjes hadden r.waar werk. De reddingboot van Southsea bijv. heeft 18 uren lang np zee rondgezwalkt, omdat het onmo gelijk was de haven te bereiken. Twee leden der bemanning werden over boord geslagen, maar gelukkig gered. Een van hen werd echter bij het on geluk gewond. De equipage was uit geput, toen de boot er eindelijk in slaagde te Southsea terug te keeren Groote daden van moed en zelfop offering werden door de helden der1 zee getoond bij do redding van in nood verkeereiKle schipbreukelingen. Of er nog velen zijn omgekomen ln dezen storm, is nog niet te zeggen slechts oiveen enkele plaats spoelden lijkon v.an schipbreukelingen aan. Aan land werd langs de kust even eens groote schade aangericht, maar ook' in het binnenland hadden tal van ongelukken plaats, hier voornamelijk door overstrooniingen. Men leest van omgestort© huizen, doorgebroken dij ken, weggeslagen bruggen, omgewor pen booinen, Verstoord spoorwegver keer on onbegaanbare wegen. Al dlc berichten uit zoo verschil lende deelen van het land toonen wel, dat storm en regen uit liet laatst van do vorige week het land ernstig heb ben geteisterd. EEN MOORDENAAR GEPAKT. Do moordenaar van d© weduwe I-Ioffmann is gepakt. Hij heeft nog wel niet bekend, doch de aanwijzin gen schijnen zóó overtuigend te zijn, dal aan een vergissing niet gedücht behoeft to worden. De moordenaar Schulz heel hij een man van even twintig jaar, had zijn plan een paar maanden ge leden, medegedeeld aan een kennis, om eens bij de weduwe Hoffmann in te breken. Deze kennie een hand schoenverver, wien om medewerking gevraagd werd, dankte voor de eer. Zoodra hij van den moord las in <J© krant, dacht hij natuurlijk dadelijk aan Schulz. Schulz had. in de kamer, waar hij den moord pleegde, een handschoen laten liggen. De verver herkende dien. Het was hem vroeger, als des kundige, reeds opgevallen, dat deze handschoen eens een andere kleur geliad moest hebben. Zelfs heirkendc hij het touw. dat Schulz achtergela ten had, om eventueel mevrouw Hoff mann .op te hangen. Dat touw had hom toebehoord. Was óók geverfd! Dan zag men aan het pistool hooi- zaadjes. Ook dat was een Indace. Schuiz bracht in den laatsten tijd den nacht door buiten in de „Lauben" kolonies. Aan zijn kleeren vond men nr.g dergelijke zaadjes. Do jong© man, die zeer slecht !>©- kend staat, ontkende, trachtte zelfs zijn alibi te bewijzen. Doch hierbij moet hij zich loeiijk verpraat heb ben. Waarschijnlijk heeft hij zich toe gang verschaft tot de weduwe Hoff mann, door te beweren, dat hij do koetsier was. dio d© vuile wasch kwam halen.. Een tijdlang heeft hij die betrekking gehad. En uit dl© da gen wist hij vermoedelijk ook lioe dc woningen in het huis Kurfüreten- strasso No. 1 zijn gebouwd en inge richt. De man die zoo slim was, zoo veel tegenwoordigheid van geest had, dat hij kalmpjes een paar uur in liet moordhuis bleef, Oen vrouwen stem imiteerde, met de portierevrouw telefoneerde is dus toch in den val goloopen, door eigen domheid en on voorzichtigheid. Do liandschoenverver zal waar schijnlijk een goede Kerstmis heb ben. Hij mag aanspraak maken op de 3000 mark. door den politie-presi- d«nt uitgeloofd.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6