HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 24 DECEMBER 1910 Jtaarlemsche Handeisvereeniging Goedgek. bij Kon. Basl. van 12 Nor. 189». De Haartemsche Handeisvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heelt in den loop v&n den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, Is zij opgetreden en dikwijls met groot •uccès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit waardeeren, door als lid der Vereeni ging toe te treden. Er zijn wel meer dan GOO leden, maar dat is niet vol doende. Elk bandelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid .worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Ha&rlemsche Handeisvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging huiten hare bemoeiingen van ftchillenden aard, haren leden aau- biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordL De Haarlemsche Handeisvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan manen en lnformatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden ,het necht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 80 April) ad I 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver een igiug zijn de heeren Mrs. Th. de ylaan ilugenholtz en A. H. J. Merens, Êpaarne 94, alhier, die voor de leden lelken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Hel bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling öer Vereeniging wordt een vast ►echt vau 5 pcL der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van Informatlön naar Duiten do stad woonachtige personen herllagen GO ets. per informatie, plus vijl cents porto-vergoeding. Informa tion uuar binneu de stad wonende personen worden gratis verstrekt Preieiiliën op bulten de stad wo- neDde personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoediug Is toegevoegd. Ruim 1748 information en rechts geleerde adviezen werden in liet af- geluupeu jaar gegeven. In October en November 1910 zijn 60 vorderingen tot een bedrag van 1184,14 betaald; 11 vorderingen wor den afbetaald, 16 vorderingen zijn' uitgesteld. Volgens art 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres geert aan liet Bureau, dat geopend ls dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V.. toch van haar Infor- motién kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging Information door haar worden ver strekt, en dat voor information op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Van ia Residentie en Raar bewoners. LXXXVIII. In mijn brief van 8 October stak ik een weinig den draak met het uit de lucht gevallen besluit van den raad, om den schouwburg met 1 Mei 1911 te sluiten. Dit besluit toch, genomen zonder de gevolgen goed te overwegen en vrijwel zonder dat er over gesproken was, scheen voorbestemd om te wor den gevoegd bij die schoone reeks van besluiten, die genomen na zwaar principieele discussie, eenigen tijd later weer ingetrokken werden. De toekomst heeft geleerd, dat de voor- beslemdheid Iiaar loop kreeg. Zooals reeds vermeld is in dit blad, besloot de raad met 17 tegen 10 stem men den schouwburg open te laten tot 31 Maart 1912. Voor- en tegenstanders van slui ting hebben zich thans geweerd in den raad en met goede argumenten aan beide kanten. De schouwburg is brandgevaarlijk dat is na het vernietigend rapport van den kommandant, van de bran I- wecr en den directeur van het Bouw en Woningtoezicht, niet meer te ont kennen en op dien grond werd slui ting verdedigd. Er waren leden, die er voor bedankten, verdere bespeling r hun verantwoordelijkheid tc ne men. Tegenstanders hadden minder lood rechte, maar daarom niet minder pakkende argumenten, al was de lo gica van sommige beweringen wel wat op den loop. Jaren geleden zijn verbeteringen aangebrachtthans is nog het gas vervangen door elecirisch licht, waar door de brandgevaarlijkheid van den kap, nu de warmte van de verlichting zoo verminderde, afnam. Verder was er geen denken aan voor het seizoen 19111912 een nieuwen schouwburg te zetten en Den Haag zonder bespeel baar theater laten, ging niet aan, dal zou op vreemdelingenbezoek en vesti ging een zeer nadeeligen invloed heb ben. Daarbij kwam nog, dat het per soneel, dat aan den Schouwburg ver bonden is, buiten betrekking zou ko- Ook waren'er vroede vaders, die do openstelling verdedigden met de heerlijke argumenten, dat er nog nooit een paniek voorgekomen was. en dat andere gebouwen in de stud, en ook in het buitenland, nog veel gevaarlijker warenDat doet den ken aan den moordenaar, die zlchzel- ven voor tamelijk onschuldig hield, omdat er anderen waren, die nog veel meer gemoord hadden, dan hij. Tot 31 Maart 1912 zal het oude ge bouw aan het Voorhout dus geopend blijven. Het zou echter niet verwun- ren als de bespeelbaarheid dan weer niet eenigen tijd verlengd werd, want de kans om voor dien een nieuwen schouwburg kant en klaar te bouwen, is niet heel groot. Wordt aan de zaak gewerkt, dan kan alles best klaar ko men, maar het is nog lang niet zeker, welken kant men uit zal gaan. Voor een geheel nieuw gebouw is veel te zeggen, maar daar staat tegen over, dat het bouwen van een modern theater verre van goedkoop is cn ex ploitatie door de gemeente zelfs bij de voordeeligste verpachting geen re delijke rente van het kapitaal zal ge ven. Om tot den bouw te besluiten zon der zuivere kostenraming die bij de meest mogelijke zuiverheid al licht toch een paar ton tegenvalt ware slechte financieele politiek en voor het aanvaarden van een hooge raming zullen de meeste raadsleden wel bedanken. Restverandering van het theater, dat vermoedelijk wel met niet te veel kosten in een beleren toe stand te brengen is. Vervanging van de houten trappen door beton, ver breeding van de gangen achter twee de rang en loges en betere toegangen zonder klapdeuren, trapjes en por taaltjes. Wondt dan nog voor de bezoekers van de hoogere rangen een meer brandvrije uitgang gemaakt, dan zijn wel de voornaamste bezwaren onder vangen. Als een bewijs van den eigenaardi- gen bouw van den schouwburg kan dienen, dat de Koningin-Moeder den gang van haar ioge niet passeeren kan als de deur van de loge erm open staat. Om het publiek bekend te maken met alle nooduitgangen, zal de direc tie het in de gelegenheid stellen, op verschillende dagen .onder geleide' (dat is vooral fraai) het gebouw rond te gaan. W aartoe dat dient, begrijpt men niet goed. In een paniek zijn toch al le menschen het hoofd kwijt en dan herinnert zich zeker geen van de ge legenheidsbezoekers, de gangen en trapper., die hij op een dag, misschien eenige maan* en geleden, eens zag en aan trouwe theaterloopers zijn alle hoekjes en gaatjes bekend. Van den bouw van den particulie ren schouwburg, aan de Spiegel straat, schijnt niet veel te komen. Het geld er voor komt zoo slapjes bin nen, dat ernstig getwijfeld wordt aan de mogelijkheid het benoodlgde voor den bouw bijeen te brengen. De heer Emants heeft nu In een ingezonden stuk ln een van de bla,- den nog eens eon noodloreet geslaakt die vermoedelijk wel zonder uitwer king zal blijven. Afgeven op den bestaanden schouw burg doen de menschen graag, prut telen dat er nooit een andere gezet wordt ook, maar bijdragen om een betere te bouwen, neen» daar bedan ken ze voor. In ouzo rijke residentie is geen half millLoen voor een nieuw theater bij een te krijgen! Er schijnt nu werkelijk kans te bestaan, dat de raadzaal binnenkort gesloten zal worden, wegens „oiibe- woonbaarheid" en do vergaderingen zullen dan plaats vinden in het aan gekochte huis in de JavastraaL Voor de respectieve bewoners van het „raadshol", ln welke kwaliteit ze er ook komen, een welkome tijding, want benauwder, meer slecht geven tileerde ruimte dan de stadsvenga- derzaal is niet te bedenken. Er is al van alles geprobeerd, ozon Ingespo ten, vcntilaties aangebracht, niets hielp en nu zal verhuisd worden. Dat zal menigeen een zucht van verlichting hebben doen slaken, want de temperatuur en benauwdheid in het „hok" gaat alle beschrijving te boven en is alleen „bevattelijk" voor hen die er eenige uren doorbrach ten. Alleen voor de couranten ie deze ver andering ongewenscht, want het ge- houw in de Javastraat ligt een aar dig eind van de meeste redacties. „Het Vaderland" ls er in de buurt, maar de andere bladen zullen een rolledigen besteldienst dieDen in te voeren als er vergadering is. SINTRAM. Parijsche Brieven CCLV. Onlangs hebben, in de groote zaal „des Pas-Perdus" van het Paleis van Justitie, de advokaten gefuifd, ge speecht, getoast, gedronken, gege tenGegeten bij Zeus wat heb ben de advokaten stevige magen Alles ging schoon op. Er bleef geen kruimeltje voor een armon drommel over. Een spotvogel heeft die zaal dan ook herdoopt in „la Salie des Re- pas Perdus". Er bestond aanleiding genoeg om dat vreugdige confraterneele feest, met Lucullische allures, te vieren. Den 14dcn December 1810 had Napo leon immers een decreet uitgevaar digd, waarbij de Orde der advokaten, door de Frn.nsche Revolutie ge schrapt van de lijst der bcstaans- waardige instellingen, weder in het leven werd geroepen en in eere her steld. Het was thans dus het eeuw feest van de Advokaterij, een instel ling, die in het maatschappelijk leven een zéér groote plaats inneemi. De glorierijkste advokaten van Frank rijk en sommige andere landen, be nevens allerlei hooge rechterlijke ambtenaren, befuifden dit eeuwfeest, aten en dronken flink om der rnnge en der consciëntie wille, ende speech ten met een vuur, alsof het 't gulden feest van het Recht gold. Dergelijke kleine vergissingen zijn in een feest- les wel vergeeflijk. Het feest weid bijgewoond door den president der Republiek, den heer Arm and Fallières, een gewezen achlerlandsch advokaatje, niet heel intelligent misschien, maar uitermate geduldig, aanhouderig, voordecltrek- kerig, zóó dat. het ten slotte de eerste burger van Frankrijk werd. Daar was ook Aristide de Recht vaardige, van Athene en van den slag bij Marathon.... ach neen, Aristi de Briand, gewezen advokaat, zéér intelligent, koort.stig eerzuchtig, met een razend snel arrivisme gekomen !ot het machtigste ambt van den lande. En er waren meer hooge regee- ringspersonen. die allemaal advokaat waren geweest- Er schuilde een symbolische betee- kenis in de aanwezigheid dier hooge magistraten. Want de overgroote meerderheid der regeerders in Frank rijk is voortgesproten uit de advo katerij. En ik kan me levendig voor stellen, dat velen dei" „chers maï- Ires" op het glorierijke feest, bij het degusteeren van hun rijk maal, ge dacht zullen hebben aan te zitten de tafel der Derde Republiek. Gelooft mij, mijn „chers mai- tres", sprak een der geestdriftige toasters, gelooft mij, dat de sympa thie, die gij, hier komende, hebt wil len betuigen aan de Orde der advo katen, weerklank vindt in het hart an alle Franschen. „Weerklank in het hart van alle Franschen" wie herkent dadrin niet de welsprekendheid van de lie den der balie, die, teneinde het recht te doen zegevieren, altijd in gematig de taal 6preken, nooit overdrijven en nooit liegen De menschheid, en met haar de ad vokaterij, is ln den loop der eeuwen moreel ton sterkste vooruitgegaan. In „Cicéron et Bes amis", van Gaston Boissier, in leven lid van de Académie Francaise, komt de volgende passage voor „Al de verwijten, die men, onge twijfeld ten onrechte, richt tot den ad vokaat van onze dagen, verdiende de advokaat van voorheen ten volle. Van dozen kan men naar waarheid zeggen, dat hij zich belastte met alle zaken, onvorschillig welke dat hij met elk proces van meening veran derde dat hij al zijn kunst en zijn glorie te werk stelde, om alle drog redenen to steunen. In de scholen der oudheid hoorde een jongeman, die zich in welsprekendheid oefende, nooit zeggen, dat het noodig was, overtuigd te zijn, en voegzaam, naar zijn geweten te spreken men leerde hem, dat er verschillende soorten van zaken waren, die. welke eerlijk en die, welke het niet waren, en incn droeg er treen zorg voor, daaraan toe te voegen, dat men de laatste moest ■.ermijden. Integendeel, men gaf hem den smaak, zich er bij voorkeur roe de te belasten, terwijl men de ver dienste overdreef, die er in bestond, daarmede te slagen. Na hem geleerd te hebben, hoe men een schuldige verdedigt en redt, aarzelde men niet, hem. te onderrichten, hoe men een eerlijk man heeft te kleineeren.... Zoo was de opleiding, die de leerling van de rhetoren ontving, en zoodra was hij niet uit hun handen afgeleverd, of hoging, om maar wat te noemen, de fout niet, eenige gematigdheid in zijn aanvallen in acht te nemen. Door zich te veroordeelen tot rechtvaardig zijn, zou hij zich berooven van een element van succes bij de bewege lijke en hartstochtelijke menigte, die paste hun voorschriften toe. Hij juichte bij de satirische kenschetsin gen en heftige scheldwoorden. De waarheid liet hem even koud als de rechtvaardigheid. Het was een voor schrift der scholen om, zelfs in geval len van misdaad, pikante en denk beeldige bijzonderheden te verzinnen, die den toehoorders genot gaven. Ci cero haalt met groote lofspraak eeni- po aangename leugens aan, die wel licht aan arme drommels de eer en het leven hebben gekost.' Hoe is sedert dien de advokaterij moreel vooruitgegaan, nietwaar Hoe ver staan onze lijdgenootelijke plei ters boven Cicero en zijn vrienden Thans geen kromrechtsprekerij meer, geen overdrijvingen, geen leugens, geen belastering van de tegenpartij, geen onnoodig gewroet in het parti- U'.diere leven thans niets dan eer lijkheid, rechtvaardigheid en zuiver heid, zonder aanzien des persoons. Natuurlijk is, in de wisselwerking tusschen advokaten en rechtbanken, de rechtspraak er sedert Cicero's tijd sterk op vooruitgegaan. Geen on schuldig veroordeelden meer, geen vrijgesproken boeven, geen onevenre digheid tusschen misdrijf en straf. Dat alles behoort tot het grijze ver leden. Af en toe vindt er zelfs een recht spraak plaats, die van Salomische wijsheid getuigt. De boef Sabatier, reeds veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid, werd onlangs, voor een daarna ontdekt misdrijf, veroordeeld tot dwangarbeid voor deu tijd van twintig jaar. Het gerecht heeft thans uitgemaakt, dat de tweede straf in de eerste zal wot den opgelost. Getuigt deze oplossing niet van hooge wijslieid en buitengewoon hal- der doorzicht? Immers een doodgewo ne sterveling zou het heerschap Sa batier genoodzaakt hebben, nog twin tig jaar na zijn dood dwangarbeid te verrichten. Dit kan, dit kan... men donko slechts aan de spiritistische ta feldansen en diergelijken. Misschien zou, ln een uiterst lucide oogenbliik, zoo'n doodgewone sterveling tot een dar volgende conclusies zijn geko men: lo. eerst levenslange dwangarbeid en daarna 20 Jaar idem... hm... dan maar kopjo-af; dat komt zoowat over een uit Leve de guillotinel 2o. absoluut onnoodig, het daarna ontdekte, mindere misdrijf tc berech ten. Doch dan hadden wij de Salomi sche. uitspraak der wijze rechters gemist, een uitspraak, die de won derbaarlijke algebraïsche formule in het leven heeft geroepen: x plus ij gelijk x. Is het wonder, diat toen, op den be- wusten feestdag, de rechtsgeleerden, waaronder opmerkelijk veel dikbui- kigen lichamelijk bewijs van een rustig geweten na het weidsch di ner gelukkig en tevreden het Palels van Justitie verlieten, ik hen aan den uitgang met de grootste reneratie ga desloeg, terwijl ik smadelijk uit mijn gedachten bande de eudcrwetïche Lalijnsche spreuk: Justitia homini* inanis esL (De rechtvaardigheid der menschen is leêg). En, vroeg een mijner collega's, een oud journalist, aan een jong ad vokaat en, wanneer komt het des sert? Dessert? Welk dessert? Wel, de ridderorden. Ia or ooit een officieel banket, met toasten en speeches, geweest, waar géén dessert van medailles als „clölure" op ge vojgd is? Do jeugdige advokaat, slugvaardig, antwoordde met een citaat van Cice ro: Malo emere quam rogure. (Ik ver kies verdienen boven vragen). BesL Alleen maar. lintjes laat gemeenlijk door een ander voor je vragen. OTTO KNAAP. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag, 28 December 1910, des namiddags ten 1 1/2 ure, in de Statenzaal (Prinsen hof). De volgende zaken ïullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift onderwijzeres School No. 1 om eervol ontslag. 2. Voorstel B. an W. vaststelling staat oninbare posten, dienst 1907. 3. Id. id. regeling jaarwedden as sistent en knecht laboratorium ge meentelijke duinwaterleiding. 4. ld. id. regeling, jaarwedden per soneel gemeentelijken keuringsdienst, aanwijzing lokaliteiten en beschik baarstelling gelden. 5. Id. id. beschikbaarstelling gelden uitbreiding electrische ceDtraie. 6. Id.-J. H. Bregonje e.a. verlazing gasprijs, met schrijven B. en W. 7. Ia. B. en W. beschikbaarstelling gelden naphthalinewasscher. 8. Id. fd. wijziging verordening, re gelende de voorwaarden voor de le vering van electriechen stroom. 9. Nader voorstel ia. overschrijving concessie H IJ. S. M. en overeen komst levering elect rise hen stroom. 10. Voorstel id. subsidie Vereeniging Nederlandsche Arbeidsbeurzen. 11. Id. id. vergunning gemeentebe stuur Bloemendaal plaatsing lanta- 12. Id. id. gebruik lokaal Burger avondschool door Haarl. Lood- en Zinkwerkersvereeniging. 13. Id. id. gebruik lokalen Doelen voor militiecursus. 14 Id. id. verhuring grond Hout aan Mevr. Van Waveren—Van Tijen. 15. Id. id. id. id. aan Mevr. Bakker- B acker. 16. Id. id. verwering tegen rechts vordering, 17. Aanbeveling Comm. van toezicht miócntelijk Mnseum, benoeming lid. 18. Id. Regenten Barbara-gasfhuis, benoeming Regent. 19. Id. Curatoren Gymnasium, be noeming Curator. 20. Schrijven B. en W. benoeming 2 leden Comm. van toezicht M. O. 21 Id. id. benoeming 4 leden Comm. van toezicht L. O. 22. Aanbeveling id. benoeming leer- ares Meisjesschool M. O. 23. Voordracht ld .benoeming on derwijzeres School voor L. L. O. lltt. A. 2-i Voorstel id. verzoekschrift FT. N. Verdel, benoeming makelaar ln as surantiën en hypotheken. 25. Vergadering met gesloten deu- Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: H. Broekmeijer, L. Veerstraa' V), een zilveren horloge. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Toen ik eens aan een lid van het bestuur der Bachvereeniging vroeg, waarom de beroemde pianist Pade- rewski niet eens optrad, kreeg ik ten antwoord „die is te groot voor Ne derland Hij bedoelde daarmee, dat 's mans eisclien te hoog zijn, niet dat hij in letterlijken zin voor ons land te groot zou zijn. Ik dacht daaraan, toen ik dezer dagen in de courant las, dat de stem van den Italiaanschen tenor Tainini te omvangrijk is voor een concert zaal, zoodat hij alleen in schouwbur gen op kan treden. Onze vriend Van Gasteren zal er wel blij om wezen, dat deze sterke man Haarlem op zijn tournee overslaat. Verbeeld je, dat hij in den Jansstraat-schouwburg, die niet heel groot is, zóó hard zingt, dat de heele voorgevel naar beneden komt wat zou dat, afgescheiden van het gevaar voor ongelukken aanleiding geven tot quaesties en processen 1 Was ik eigenaar, dan zou ik vast en zeker tot den huurder zeg gen „hoor eens, die man is geen zanger, maar een aardbevingwilt u zoo iemand in mijn gebouw toe laten, dan is dat voor uw risico; nie mand vraagt toch ook een vuurspu wende!) berg to gast 1" Neen, het is inderdaad maar beter, dat vriend Tamini zijn vervaarlijke persoonlijkheid alleen in onze groo te stodon laat bewonderen. Overi gens is hij een toeken van onzen tijd. Groot moet het alles wezen, massaal, massief. Toen Richard Wagner voor het eerst optrad, schreeuwde leder moord en brand over de klankhoe- veelheid, die hij vorderde. Och arme, wat hij verlangde ia kinderspel, ver geleken bij de eischen van de moder ne componisten. Richard Strauas en de fame use Mahler met zijn dreunen de symphonieën componeeren nog heel anders. Misschien schrijven die nog wel eens een lied voor Tamini met orkestbegeleiding, uit te voeren in de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging, die als 't er op aankomt het in kubieken inhoudsmaat toch wel van den schouwburg zal win nen. Ik kan mij dat tooneel al voor stellen. Tamini treedt op. Applaus van het publiek. Buona sera, schreeuwt hij, zoo luid. dat het trommelvlies van drie oude juffrouwen en een bejaar den heer op slag springt, zoodat zij de zaal moeten worden uitgedragen. Tainini glimlacht voldaan. Het orkest van het Concortgebouw, on der directie van Mengelberg, speelt de introductie het is voor deze gele genheid met twaalf bazuinen, zes groote trommen en drie stel pauken uitgebreid. Na de eerste twintig maten begint de gaanderij te kraken. Op lost van de politie wordt die onmiddellijk ont ruimd. Nauwelijks heeft Tamini de eerste noot, een hooge b fortissimo, met een point d'orgue, doen hooren, of twee van de electrische lampen stor ten naar beneden, gelukkig precies op leego stoelen. Het angstgeschreeuw van de naastbijzittenden wordt we gens de muziek niet gehoord Wan neer de tenor even zwijgt, vallen trommen, pauken en al het koper te zamen in op hetzelfde oogenblik volgt de zuidelijke zaalmuur dat voorbeeld, gelukkig naar den tuinkant. Mengelberg, geheel ver diept in de uitvoering van het echoonc werk, merkt niets, daar hij er met den rug naar toe staat, alleen meent hij het te voelen tochten m zet dus onder het dirigeeren zijn kraag op. Tamini evenwel ziet het heel best, laat van plezier zijn Italiaansche tan den zien en keert zich naar den Noordermuur, om daar zijn kracht op te beproeven. De beste muziekken ners, die natuurlijk op de voorste rijen zitten, zien als '4 ware de ge luidsgolven over zich heen gaan en tegen den muur aanbotsen, die in de Appel aars teeg valt Nu beginnen de toehoorders zich af te vragen, of zij maar niet liever naar huis zullen gaan, omdat t tocht en bovendien de meesten toch niets meer hooren, daar zij voor hun leven doof zijn gemusiceerd. Zij beginnen dus, al applaudisseerende, daar het immers mooi moet heeten, zich uit de zaal te verwijderen, juist bij tijds want op hot oogenblik, dat Tamini zijn laatsten noot doet hoo ren, een hoogen cis. die twee minu ten duurt, gaat de laatste toeschou wer over den drempel en stort met een het heele plafond naar omlaag. Op veiligen afstand stoot het pu bliek wilde kreten van opgewonden heid uit Op het podium, het eenige wat van de zaal nog is overgebleven, en dat alleen omdat het vooraf met ijzeren balken is versterkt, drukt Mengelberg de band aan Tamini, die in het Italiaansch zegt, dat dit de gelukkigste dag van zijn leven is. De helft van do leden van het orkest slaat, lnplaats van den weg naar 't oosten, dien naar 't westen in, omdat de dokters hen een poosje in een groot geslicht in observatie wenschen te houden. Tamini houdt in 1 Ttaliaansch op de puinhoopen van de concertzaal een rede tot de toehoorders, waar van niemand een woord verstaat, en die dus vol geestdrift wordt toege juicht 's Avonds wordt per telegram ge meld, dat hij op reis is gegaan naar Zwitserland, om te trachten, den Mont Blanc omver te zingen. Met be langstelling wordt de uitslag van deze proefneming afgewacht Ik herinner me, jaren geleden, een repetitie op het orgel in de Groote Kerk, van den zanger Orelio, die op den Koninginnedag zou zingen. Hoe dik de organist, de heer Ezerman, ook registreerde, het was hem maar telkens niet vol genoeg, zoodat op een oogenblik liet volle werk was uit getrokken, waarboven bij, moet ik zeggen, met zijn groot geluid nog hoorbaar was. Maar toch kwam de voordracht 's middags, op het concert zelf, niet tot haar recht Hij had er niet op gerekend, dat de zanger in de Groote Kerk voor het publiek zichtbaar ls, en was daarom ia een grijs pakje verschenen, waarin hij zich niet ver- toonen kon. Zoo ging hij aan den an deren kont van het orgel staan, en zong daar door de openingen van het lofwerk, maar het geluid bleef er niet temin te veel hangen ea drong in de kerk niet door. Naar ik met eenige verwondering heb vernomen, is dezer dagen de nieuwe fontein in den Hout weor aan het spuiten geweest. Het rampzalige ding wou zeker nog eens zijn uiterste best gaan doen. Arm monument van portland, welker bak te klein was voor uw straal of welker straal te groot voor uw bak onaanzienlijkste bloem op de tentoonstelling van dit voorjaar, gij zijt er wel een bewijs van, welk een tegenspoed wij, Neder landers, die vermaard zijn als water bouwkundigen, kunnen hebben ln onze waterbouwkundige werken 1 Gij zljt de eenige nietOnze brug gen, vooral die uit een vroegere pe riode, liggen ook niet fraai. En het wonderwerk van waterbouwkunst, de ponten te Velsen, zwemmen nog al tijd heen en weer als bewijzen, hoe voel knappe koppen gezamenlijk Iets kunnen verzinnen, dat oliedom is. In Nederland is niets definitiever, dan een voorloopige toestand. In de Tweede Kamer is ingezien, dat het zoo niet blijven kan, maar dat is nog geen reden om het te veranderen 1 Ileelemaal niet. De menschen name lijk gewennen aan het beslaande, ook wanneer het slecht is. Arme drommels, die jaren lang in eon krot huisden, waar alles ontbrak, stortten tranen, wanneer zij daaruit naar een betere woning moesten vertrek ken. Zoo zou bet ons ook gaan. Had den we maar lang genoeg ondervon den. dat je het kanaal alleen op zoo'n trage pont kunt overvaren, dan zouden we er aan gewend zijn ge raakt en gezwegen hebben. Daarom kan in sommige gevalli ontevredenheid een beter ding dan tevredenheid wezen. Er ontbreekt bij voorbeeld, naar mijn overtuiging, nog heel veel aan ons post- en tele- graafverkeer, maar wanneer wc daar over niet voortdurend pruttelen, wordt het nooit beter. Zoo heb ik bij voorbeeld deze week tot mijn schade ondervonden, dat het telegraafkan toor te Velsen van een tot twee uur, niet '8 nachts, maar 's nnddugs, ge sloten ia Telegrafeeren doe je maar zelden voor plezier, daar Ls het te duur voor. Als Jo het doen wilt, don Is het dus noodig. De zaak is nu heel eenvou dig je zorgt, dat het alken noodig ls, wanneer het kantoor open is, wie anders doet, plaagt zichzelf. Onze plattelanders xijn daar ook (tie bo ven) wel aan gewend, ,,'t Kantoor is dicht", zeggen ze en wachten tot het weer opengaat. Maar dat het kantoor van een middel voor snelle commu nicatie den heelan dag open behoort te wezen, omdat er anders van de snelheid niets meer terechtkomt, dat bedenken ze niet voldoende. Anders trokken de Velsenaren ln optocht naar Den Haag, om Minister Hoomskerk, als ze hem op 't Binnen hof ontmoetten, bij een knoop van zijn Jas te grijpen en to zeggen „Ex cellentie, met uw welnemen, we wen schen doorloopenden dagdienst Antwoordde de Minister dan „ja, maar menschen, dat kost veel geld", dan zouden ze moeten antwoorden „de telesraaf is een tak van open baren dienst, waarop geen winst be hoeft te worden gemaakt Enfin, we gaan nu bij Van der Pijl eten, denkt u er maar eens over, we komen van middag wel even om antwoord 1" F1DELIO.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5