NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. 28a Jaargang. No. 8441 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en F©3stdagen. donderdag 29 december 19io a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVER'TENTIÊN: per drie maanden: ffipC Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 /c,fAdverfentiBn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederlands 1-65 ((c/ K. - ^0 Cts. voor 3 plaatsingen contant SSzÏSSta'l.'voir'H.Wen,' W. lun* Redactic ca A«r,i8tratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemaéhtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Even als vorige jaren stellen wij het publiek weder in de gelegenheid, in het nummer van dit blad, dat 31 December a. s. wordt verspreid een Nieuwjaarsgroet te plaatsen a 25 cent, bij vooruitbetaling. Het steeds toenemende aantal van deze advertentiën bewijst wel, dat deze gemakkelijke en goedkoope wijze van gelukwenschen aan clientèle, vrienden en bekenden uitstekend voldoet. De nieuwjaarsgroeten bereiken dan ook een zeer uitgebreiden kring van lezers. Deze advertentiën kunnen aan onze Bureaux GROO TE HOUTSTRAAT 53 of ZUIDER BUITENSPAARNE 6 ter plaatsing worden afgegeven, doch uitsluitend a contant. Ten gerieve der geabonneerden wordt hieronder een bon afgedrukt, die kan worden ingevuld en afgegeven. DE ADMINISTRATIE. DÏ7 UIT TE KNIPPEN EN ONS TOE TE ZENDEN. GROOTE HOUTSTRAAT 53, De ondergeteekende verzoekt der Administratie van HAARLEM'S DAGBLAD den onderstaanden Nieuwjaarsgroet voor bijgaande f 0.25 te plaatsen in het nummer, dat op den avond van 31 December a. s. verschijnt: 1 M.-M.MEU BbSIAAl UIT ACHT BLADZIJDEN. EEKSlE 111. AD. AGENDA VRIJDAG 30 DECEMBER. Schouwburg: Dansavond Lili Green. 8 1/2 uur. Brongebouw: Kunstbeschouwing: „Kunst zij ons Doel," 15 en 7 1/2 10 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen, 2 en 8 uur. KI. Vereeniging: Concert, 8 uur. Stadsnieuws OmOnsHeen. In liet Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad" in do rubriek Om Ons Heen. Kamers van Arbeid. B. en W. herinneren, als ieder jaar, aan de instelling van de Ka niers van Arbeid voor de verschillen de bedrijven hier ter stede. Tevens maakt het college bekend, dal voor de kiezers dier Kamers do formulie ren der lijsten en der aangiften van heden af ter gemeente-secretai ie (le ofdeeling) kosteloos verkrijgbaar zijn op alle werkdagen van 9 tot 2 uut. „BESCHUITEN MET MUISJES". Heijennans' nieuwe stuk „Beschui ten mei Muisjes", is door het Haar- lemsche publiek goed ontvangen. De zaal had gevulder gekund, maar te klagen heeft de directie niet. De bezoekers hebben in lachbuien gezeten orn 't klein-burgerlijke gedoe bij de Bien-Aimé's en gepast be drukt gekeken bij de romantickerige scènes, waarin de naar-deu-eisch van het romantische genre mismaakte heer Gilhuys de braafheid moraliseer de tegen papa, zoodat de bijvalsbetui gingen niet ongemotiveerd waren. AD. INT. Franse li m. o. akte B. Te Groningen is geslaagd de heer T. Messchaert, te Haarlem. Militaire Zaken. De luitenant-kolonel der genie A. J. L. M. van Schevichavon blijft in zijn nieuwen rang te Haarlem in garni zoen. Doopsgezinde Weezen. De St. Ct. bevat de Kon. goedge keurde gewijzigde statuten \an de Vereeniging lot ondersteuning van Doopsgezinde Weezen van onvermo gende gemeenten, te Haarlem. Art. 4 wordt thans gelezen „Die ondersteuning kan in het al gemeen alleen verleend worden ten behoeve van weezen beneden den leef tijd van 18 jaren. In buitengewone ge vallen heeft het bestuur het recht van dezen regel af te wijken, mits de 21- jarige leeftijd niet worde overschre den." En bij art. 3 is gevoegd „In bijzondere gevallen kan ondersteuning, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, ook verleend worden ten behoeve van weezen wier vader of moeder, of wier beide ouders, bij hun overlijden, lidmaat waren eencr doopsgezinde gemeente, doch die zei- ven, uit hoofde van verandering van woonplaats of om andere redenen, niet meer geacht kunnen worden tot eenige doopsgezinde gemeente te bo- hooren .De ondersteuning zal dim worden verleend aan de gemeente, waar de kinderen wonen, of, indien aldaar geen doopsgezinde gemeente gevestigd is, aan een naburige ge meente." Examen handenarbeid. Te Amsterdam zijn voor liet diplo ma A (karton- en klei-arbeid) ge slaagd de heeren G. de Boer, G. Bulcr, S. E. ten Cate, F. van Dam, G. J. van Dijk, F. J. Hoeeen, W. van Hoorn, J. A. N. van der Huist, J. Z. liannegieler, W. A. van Liefland, C. Mantel, B. F. Roskam, R. J. 'liggers, J. J. Vorriiik, B. IJzercLraat en M. 11. J. Zuid weg, allen leerlingen van het laatste studiejaar der Rijkskweek school te Haarlem. Twee cauctidaten werden afgewe zen, drie waren niet opgekomen. Bekroningen. Men meldt ons Op de groote internationale pluim- veetentüonstelling van kippeu, konij nen, duiven, vogels, eenden en gan zen le Utrecht, behaalden nog onder staande stadgeuooten de volgende be kroningen Wj Komijn, 1 eersten met eere-prijs voor Lotharinger reuzen-ram, en 1 eersten prijs voor Angora-voed ster. G. M. Gevers, 1 eersten prijs met staats-eereprijs voor de schoonste en beste Lotharinger reuzen-voedster. Besm. Ziekten. In de week van 21 tot en met 27 December kwamen ter kennis van den Con,ralen Gezondheidsraad 3 «evallen van roodvonk en 1 geval van dïphthe- ïlis te Haarlem, 3 gevallen van rood vonk te Haarlemmermeer, 1 gevulvan roodvonk te Schoten, 1 geval van •oodvonk te Velsen en 4 gevallen van dïphtheritis te Zandvoort. Mr. A. A. LAND. Een ambtenaar ten stodhuize heeft ons het een en ander verteld over den eorglflter overleden Mr. A. A. Land, met wien hij samenwerkte, toen de hoor Land secretaris der Ge meente was. Dat was van November 18S5 tot December 1892. Zijn secreta risschap viel dus nog onder Burge meester Jordens. De hoer Land werkte in een tus- schenpariode, waarin een aantal be langrijke zaken, die later tot stand zijn gebracht, zijn voorbereid. Hij nam een belangrijk aandeel in do voorbereiding van de Waterleiding, van het Station, waarvoor een com missie ad hoe benoemd was, dan aan de tot stondkoming van de sluis to Spaamdaxn. De uitbreiding der Gemeente wat betreft de Wilhelminastxaat was reeds tot stan dgekomen en de uitleg ging naar andere kanten is van jon geren datum. Er was toen juist een stilstand ingetreden. Toch zag Mj de stad uitbreiden, want hot Inwonerstal steeg van 48135 tot 57461. Van de Raadsleden, die hem als secretaris komen zagen is geen meer Raadslid. Wel leven er nog een vier tal oud-Raadsleden uit dien tijd, nl. de heeren Dr. Von Reeken, Mrs. Cnoop Koopmans en 't Hooft, en diC iheor Krol. Ten stadhuïze toonde hij zich een man met een geprononceerden wil, maar wanneer men het niet met hem eens was, wist hij door een vriende lijkheid alle gevoeligheid weg te ne men. Daardoor was hij in den om gang een prettig chef, die bovendien zeer kundig en arbeidzaam was. Nog dikwijls, tot in den laatsten tijd, kwam de heer Land bij onzen vertel ler een praatje maken over den ou den tijd en steeds nam hij deel in het wel en wee der stadhuisambte- naren uit zijn tijd. Zoo bestond vroeger ten stadhuïze ouder de ambtenaren de gewoonte om bij jubilea te samen een cadeau te geven, cn ook gedacht men de col- j lega's in droeve omstandigheden, j Was er iemand hunner overleden, dun legde men een krans op het graf. Dat alles is nu in onbruik geraakt: maar zoolang het gebruik bestond, nam Mr. Land nog deel aan die blij ken van sympathie, wanneeT het een ambtenaar gold, die nog onder hem werkte. Mr. Jordens her-lacht in November 1892 de verdiensten van Mr. Land. die toon als secretaris heenging, en bood hem, naar de gemoedelijke ge woonte dier dagen, namens het Ge meentebestuur een zilveren schenk blad met twee karaffen aan. Kerstfeestviering. Ook de leerlingen van de Zondags school der Luthersche kerk hebben een zoor gezellig Kerstfeest gevierd. Ds. Do Meyere opende den avond en de dames Camraan en Meyer vertel den den kleinen zeer schoone kerst verhalen, die een glans van genot op de kindergezichten te voorschijn rie pen. Ds. Poolman sprak in het bij zonder de kinderen toe, die de Zon dagsschool verlaten gingen. Versna peringen werden natuurlijk rondge diend, en dat de Kerstboom niet ont brak, behoeft geen betoog. Aanbesteding. Door hot Provinciaal bestuur van Noord-iloilaiid werd aanbesteed Hot onderhoud der werken van het Noortlzeekanaal gedurende de jaren 1911, 1912 en 1913, in drie perceelan. Minste inschrijver perceel I M. Daalder, te Alkmaar, 3L4iX) perceel II N. P. Braun en Zoon, te Bever wijk, /24.00U; perceel 111: Daalder, voor 117.400. Broneehouw De directie van het Brongebouw heeft voor T jaar 1911, 41 concerten 1 met den heer Kriens afgesloten. Benoemd, Tot directeur van het Gemengd go- heolonthouders koor te Beverwijk is benoemd onze stadgenoot, de hoer J. W ulterus Grootendorst Diefstalletjes. Bij mej. V. N. in de Kampecrstraat zijn twee wollen doeken en bij Van T. in de Raamstecg een bont gesto len. W a g en o n g e lu k k e n. De tapper B. in de Sinedostraat, had gister het onaangename geval, dat een paard van den vrachtrijder B. een vensterruit stuk schopte en de pui beschadigde. Een tweewielig rijtuig kwam op den Wagenweg in botsing mot een vierwielig vehikel. Het eerste sloeg met paard en al om. A. S., die er in zat viel mee op den grond, maar kwetste zich niet Geslipt. De motorfietser W. E. H. P. van de Turfmarkt slipte gister op de Ma nége-brug. llij bekwam eenige onbe duidende wondjes, die hij in bet Dia- coneesenhuis deed verbinden. Om den Huldertbeker. Zondag a.s. Bpeelt de H. F. C. op hot terrein aan de Spanjaardslaan in de tweede ronde voor den Holdert- beker tegen Allen Weerbaar, uit Bus- sum. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Jonge Vooruitstr. Vrijzinnigen. Men schrijft ons Gisteravond hield deze onlangs op gerichte vereeniging een bijeenkomst. De voorzitter, de heer H. W. de Graaff, voerde het woord over „Volksontwik keling", waarna de heer mr. Adolf Perel (van Amsterdam) een rede lüeld over „Vrijheid en Democratie". De aanwezigen, die nog geen lid wa ren, traden als zoodanig toe. HEEMSTEDE. Onze berichtgever schrijft Dubbele feestdag. Den lsten Januari hoopt de heer Cora, van Blankensteïjn den dag te herdenken, waarop hij, 25 jaar gele den. bij de familie Bunge alhier in dienst trad als tuinbaas. Het zal den bekwamen tuinman zeer zeker niet aan belangstelling ont breken. te ineer daar hij iemand is. die zijn licht niet onder de korenmaat Iaat schijnen. Door inzendingen op tentoonstellin gen (voornamelijk van rozen) zijn hem verschillende hooge onderschei dingen ten deel gevallen. BENNEBROEK. Na gehouden aanbesteding is het onderhoud en de verlichting van de peiroleuin-straatlantaarus voor 1911 gegund aan H. W. van Dijk, alhier. HILLEGOM. Door het gemeentebestuur alhier is aanbesteed Het leveren en leggen van ijzeren buizen en hulpstukken. Zoowel voor het leveren der buizen en hulpstukken als voor het ieggeu werd door 10 firma's ingeschreven, echter voor zóóveel onderdeden, dat 'wij bezwaarlijk den uitslag daarvan kunnen opgeven, HAARLEMMERMEER. Te Haarlemmermeer overleed Woensdag na «ene kortstondige ziek te, de hoer P. Verknyl, rustend land bouwer, tevens wethouder van Haar lemmermeer. De overledene was ge- durende 36 jaar onafgebroken lid van den gemeenteraad en sedert vele ja ren wethouder dezer gemeente. Hij bereikte den leeftijd van bijna 75 jaar. Wintergewassen. Do stand der wintergew; over 't algemeen in onzen polder zeer gunstig te noemen, inzonderheid de tarwe, die meest als wintergewas voorkomt Door hei zachte, wei voch tige, doch niet buitengewoon natte, najaar, zijn de planten goed gegroeid en gaan gezond en krachtig den win ter in. De karwij, die nu met een dun laagje aard bedekt is, is buitenge woon lang groeiend gebleven. en sterft daardoor als flinke planten ai, een gunstige voorwaarde om in het voorjaar krachtig uil de kluiten op te schieten. Als de winter nu niet al te streng wordt, kunnen we hoopvol het voorjaar tegemoet gaanl VELSEN. Door hot gemeentebestuur alhiet is aanbesteed le. Het maken van een gashouder. 2e. Het leveren van gegoten pijpen en hulpstukken. 3e. Het leggen van hoofdpijpen en leveren en leggen van getrokken pij pen en zinkers. 4e. Het. bouwen van een toestellen- gebouw en woning. Ingekomen waren 34 inschrijvin gen. Voor perceel 1 werd het laagst ingeschreven door de Naaml. Venn. Induslriecle Maatschappij „Hera", te IJ muiden, voor f 20330. Voor perceel 3 door den heer A. v. Duren, te Giessendam, voor f 32400. Voor j>erceel 4 door den heer C. Bol, te Alkmaar, voor f 8700, terwijl van perceel 2 nog niets kan worden gemeld, aangezien daarvoor zeer ge specificeerd is ingeschreven, al naar gelang van de afmetingen der bui- ZANDVOORT. Gistermiddag is een proeftocht ge houden met de alhier gc-statïonneer- de reddingboot der Noord- en Zuid Ilollandsche Redding-Maatschappij. De boot was in goeden staat en vol deed uitstekend. Vee! belangstellen den woonden dezen tocht bij. Bij de alhier gehouden contröle over de drankwet is door de politie proces-verbaal opgemaakt legen den vorlofhouder J. S. en de verlofhoud ster mej. de wed. L. B., eerstgenoem de wegens het in voorraad hebben van sterken drank en laatstgenoemde wegens het toedienen van sterken drank zonder vergunning. Gisterenmiddag is door den gooche laar Boltini in Ons Huis voor de schoolkinderen een uitvoering gege- De kleintjes amuseerden zich uitstekend bij de goocheltoeren. Daar na werden eenige lichtbeelden ver toond. Door de R. K. zangvereeniging ,,Ar- ti et Religioni" is Woensdagavond in de concertzaal van café Zomerlust een zeer goed geslaagde uitvoering gegeven. De nummers werden uitste kend gezongen. De heeren B. van Gerven, bas, en Ferd. F. Wedewer, tenor, beiden te Haarlem, zongen eenige nummers, die zeer veel bijval erwierven. Binnenland EERSTE KAMER. SUPPLETOIRE LANDBOUW- BEGROOTING. Bij het afdeelingsondarzoek con stateerde men met leedwezen den treurigen afloop van den maatregel tot bestrijding van de tuberculose der het rundvee. Met eenige bevreem ding vroeg me nzich af hoe het komt, dat men het eerste stelsel van bestrij ding zoo lang heeft kunnen volhou den zonder de misbruiken te bemer ken. Is de Minister zoo werd ge vraagd onkundig gebleven van de misbruiken? Gaarne zou men ook vernemen of de Minister eerst thans tot de ontdekking is gekomen, dat 't verschil tusschen de kosten en de op brengst der overgenomen runderen zóó groot is, dat de maatregel veel meer moest koeten dan men zich liad voorgesteld. En zoo neen, waarom dan niet ee der een anderen weg is ingeslagen. DE CRISIS /VAN OORLOG. De Haagsche correspondent der Tel. meldt Gelijk ik reeds de vorige week meldde, wenscht het ©enig rechtsche Kamerlid, dat genoemd werd als op volger van minister Cool, n.l. de heer Col ij n, daarvoor niet in aanmerking te komen .Van militaire zijde vernam ik, dat de keus ditmaal dan ook bij zonder moeilijk is, te meer daar ver schillende opper-officieren eveneens te kennen hebben gegeven geen mlnis- terszctel te begeerèn. Als een der candidaten werd mij verder nog genoemd de generaal-ma- joor Jhr. L. C. van den Brandeler, gouverneur der Koninklijke Militaire Academie. EEN INTERNATIONALE UNIVERSITEIT. Zoouls men weet wordt er reeds lang gesproken over de stichting van oen universiteit voor internationaal recht te 's-Grav enhage. Een internationaal comité, waarin juristen van naam zitting hebben en waarin ons land o. a vertegenwoor digd is door den bekenden staatsraad, mr. T. M. C. Asser, heeft reeds ge- ruimen tiid plannen in bewerking voor de stichting van zulk een univer siteit voor internationaal recht te 's-Grnvenhage. De voorbereiding is thans reeds zoo- zoer gevorderd, dat een besluit, om tot stichting over te gaan, spoedig 1 verwacht kan worden. Van verschik lende zijden is reeds steun toegezegd en men heeft gegronde hoop, dat da financieele zijde van de zaak geen moeilijkheden zal baren. Ook ver trouwt men, dat de Ncderlandsche regeering haar steun niet aan de plan nen zal onthouden .Reeds is er, naar zich herinneren zal, bij de jong ste begrootingsdebatten, van regee- ringswego op gezinspeeld, dat de re geering niet ongenegen zal zijn, tot Bteun. Men vertrouwt bij de opening van het vredespaleis, in 1913, reeds zoover te zijn, dat de eerste steon van het universiteitsgebouw gelegd kan wor den. De bedoeling is, dat het gebouw zal verrijzen op de terreinen, waar de stichting voor internationalisme zich indertijd haar internationale stads wijk heeft gedacht. NEGENUURSSLUIT1NG. De Manufacturenvcreeniging te Vlissingen heeft besloten dat, waar de thans gehouden proef goed vol doet, voortaan de winkels het geheele jaar des avonds 9 uur zullen gesloten worden, met uitzondering van den Zaterdag. VADER EN ZOON. Een jongen van IS jaar vestigde zich als oukooper in de Bloemfon teinstraat te Rotterdam. Ziin vader, tegen wien dit jonge inensch een vee- te heeft, opende daarna een opkoope- rïi naa>d hem. En toen de zoon te weten kwam, dat zijn vader de poli tie er mede in kennis gesteld had, dat hij voornemens was koffie op te koopeii, van diefstal afkomstig, ging hij zijn vader te lijf. Bij deze vecht partij tusschen vader en zoon is laatstgenoemde door messteken in den rug en In liet hoofd verwoud. EEN VERGISSING. Eeno voor de betrokken familiele den zekor gelukkige vergissing blijkt te 's Gravenhag© te hebben plaats go- had bij de vermeende herkenning van' het lijk van een naar gissing 60-jari- gen werkman, dat eenige dagen go- leden uit het Smidswater is opge haald. Nadat drie personen, onder wie da echtgenoote van den vermisten man, hadden verklaard dezen in het lijk te herkennen, werd van diens over lijden aangifie gedaan bij den Bur gerlijken Stand en dientengevulga had gistervoormiddag de begrafenis plaats. In den namiddag evenwel trof een zoon van den dood en begraven ge waande zijn vader aan in eene phi- lan tropische spijskokerij aldaar De levend teruggevondene is daar op bij d epolitie zich komen aanmel den om te verklaren dat hij niet dood was. Men beeft aizoo een ander begra ven dan men dacht en de identiteit van het nieerbedoelde lijk staat thans nog niet vost. RIJKS BOUW- EN WONING TOEZICHT. De TeL verneemt, dat aan het de-, parteanent van Landbouw, Nijverheid en Handel oen wetsontwerp op de bouwwerken in voorbereiding is. Dit ontwerp zaJ bepalingen van denzelf den aard bevatten, als reeds in ver schillende gemeenten, voor het bouw en woningtoezicht gelden. De bedoe ling is, dat bepaald kan worden, dat gemeenten, die reeds plaatselijk de zaak behoorlijk geregeld hebben, niet onder da wet zullen vallen. RECLASSEERINGSREGELING. De Staatscourant bevat een Ko ninklijk besluit, houdende vaststel ling van eene regeling, overeenkom stig welke de reclasseering van per sonen, die uit strafinrichtingen ont slagen, of voorwaardelijk in vrijheid zijn gesteld, naar eene Rijkswerkin richting dreigen te worden opgezon den. of wal ter beschikking van de regeering zijn gesteld geweest, van Staatswege zal worden bevorderd. De reclasseering zal kunnen wor den bevorderd door steun aan parti culiere bemoeiingen en rechtstreek- sche overheidsbemoeiingen. VAKOPLEIDING. De Vereeniging voor Vakopleiding kwam te Utrecht bijeen, onder lei ding van mr. H. Smeeoge te Amster dam, die den heer De Groot, inspec teur vnn het vak-onderwijs, welkom heette als Regeeringsvsrtegonwoordir ger. j Hij herinnerde aan het werk der ineenschakoliuKscommisaie en aan dd

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1