Osramlampen. La Patisserie Moderne J. v. WIJK F. TH. EVERARD, Amsterdam Haarlem Coupons - Effecten. 31. pCt. Oudejaarsavond Huzaren-, Haring-, Mensalade. W. WORST Kalender Cadeau. Noord-Brabantsch Schoenenmagazijn van H. VISSERS ZOON, KLEINE f 1.10 per H. L. GROOTE f 1.20 KantoorPIETER KIESSTRAAT 33. TELEFOON 748. „DE RATO" iE&IMmiCH töend. maar de omstandigheden *Hn nog niet gunstig. Wanneer dan wel Spreker weet het niet. Hij echter meent, dat de tijd nu de gunstige is, op grond van oen berekening van den directeur intake de gaslevering aan Velsen, waarin gezegd wordt, dat door overproductie hol gas voor min der dan den kostprijs geleverd kan worden. Als men nu het gas goedkoops r maakt, vermeerdert men het debiet Dan kost het gas ook minder. Spreker becijfert daarom een toene mende winst van 43.000. Daarbij komen nog de I 30.000 van het gas, aan Velsen geleverd. En dan nog de winst, die de Haar- lemmeregeer nog geven tal. Onze di recteur heeft daar over het gebruiken van gas gesproken. Hij gaat er letter lijk den boer mee op. (Gelach). Spreker komt dus tot een winst cijfer van 1 7Ï.0P0. Sore^er 2egt verder iiog dat hei cijfert dat ingehaald moet worden bij verlaging, kant noch wal raakt. Spreker bestrijdt d*\ dwt de voor stellers van de verlaging middelen moesten aanwijzen tot delging v*n het winstverlies. Dat gebeurde toet, ook niet door B. en W., toen zij voor stelden den prijs van électriciielt verlagen I De heer THIEL merkt op, dat prae-advies van B. en W. niet zeer gelukkig Is uitgevallen. De cijfers schijnen niet geschreven te zijn met dezelfde pen, die onlangs behoed zaamheid mot cijfers aanraadde. Want er ïijn ernstige fouten, b.v. het cijfer, dat Ingehaald moet wor den niet ingehaald kan worden met het aantal kub. M., dat B. en W. noemen. d, Want als men een 'zeker bedrag minder ontvangt, dan wordt die winstderving niet gedelgd door zes cents, die men van eiken M3. ont vangt, maar door de winst van zes cent. Immers, bij de zes cent is de kostprijs van hot gas inbegrepen. Wil men dus het cijfer van het aan tal kub. M. vinden, dat het debiet zal moeten stijgen om weer evenveel winst te maken als nu, moet men het winstverlies niet door zes oents, doch door de winst bij die zes cents doe len. Dit zegt spreker om eerlijk te zijn tegen de tegenstanders. Spr. zegt, dat het winstcijfer van 207.000 mot 28.000 verhoogd moet worden. Dat hebben B. en W. na de ofdeelingsvergaderingen der Begroo- ting toegestemd. Nu komt man weer mei hei onjuiste cijfer. Bij dit cijfer moet ook geteld worden de som van openbare verlichting, namelijk van 43.000. Er kan dus berekend wor den, dat er een winst wordt gemaakt van 250.000 op 850.000. Dat is zeker een enorme winst. l)e allerarmste betaalt zoo 10 belasting op gas per jaar. Want het is hier een quaestie van belasting. Spreker hoopt dan ooit, dat de Wet houder van Financiën straks namens B. en W. zal spreken, niet de Wet houder der Lichtfabrieken. Spreker merkt op, dat art. 241 der Gemeentewet beslist verbiedt een be lasting te heffen op voorwerpen van gebruik. Al is de gasprijs naar den vorm geen belasting, naai- het wezen ts dit wel het geval. Hij bestrijdt dan, dat de winst op de neven-producten niet kan gere kend worden als gas winst. Het is geen winst, zegt spreker, geen kapi taal Wat is het dan We gebruiken het toch, we eten het op. Die 146.000 zijn dus wel degelijk winst. Daarna bespreekt dit lid de wijze, waarop hot winstverlies kan vergoed worden. Het verlies kan gehaald worden uit een straatbelasting, of uit eene verhooging van een half procent van den Hoofdelijken Omslag. De quaes- tis is nu, wie durft dit laatste aan. Wat de straatbelasting betreft, het is goed, nu en dan dat woord te noe men men moet er aan wennen, want die krijgt men toch. De heer Thiel wijst verder op hel onrechtvaardige, dat de gasbelasting onevenredig drukt. Het aantal kub. M. wijst toch niet de mate van wel stand aan. (Geroep Nou De heer THIEL zegt, dat een win kelier veel gebruikt en een burger minder. Wijst dit meerdere aantal kub. M. een grooteren welstand aan Tenslotte komt spreker er tegen op, dat men altijd de groote belasting betalers uitspeelt. Wanneer men spreekt van progressie, verplichte aangifte van inkomen bij belasting en verhooging van den Hoofdelijken Omslag, dan komt men altijd met het praatje, dat die groote belastingbeta lers elders zullen gaan wonen. Spre ker geloofi dit niet. Die mcnschen zul len het wel vervelend vinden, om er telkens bijgehauld te worden. Daar om verwacht spreker zeer gauw een adres van die belastingbetalers, waarin zij zeggen zullen Laat der gelijke maatregelen maar niet lan ger om ons, want die mensehen wil len gaarne betalen naar draag kracht. De heer HULSWIT zegt, dat een hoog genoeg cijfer per hoofd nooit zal bereikt kunnen worden, om het winstverlies door gasprijsverlaging te dekken. De cijfers in het antwoord van B. en W. hebben ook de instem ming van spreker niet. Aan de Lichtfabrieken zal men bin nenkort kunnen zien. wat er met kookgas gedaan kan worden, o. a dat een middagmaal van 3 of 4 ge rechten voor een gezin van 5 perso nen minder dan 10 cent kost aan be reiding op gas. Spreker meent, dat de gasrekening niet de verlaging van 1 cent kan lij den, want dan is er verlies. Spreker gelooft echter, dat uitbrei ding van gusdebiet niet meer dan f 4900 per jaar z,d opleveren. at de levering aan Velsen betreft, daar heeft men geen dist ril) utiekos ten. Spr. becijferde het verlies aan winst op f 99.000. Hij merkt op, dat de gas prijs wel verlaagd is, doordat nu en dan nieuwe vindingen economischer manier van branden mogelijk maakten. De heer SPOOR zegt, dat hij wol voor verlaging is, maar tegen dit voorstel zal Btemmen, daar het geda ne voorstel onvolledig is. Men had moeten aanwijzen, hoe het verlies aan gaswinst gedekt moet worden. Daar di» nu niet aan de orde is kan men ffus nu niet over flfc saaB' In zijn geheel oordeelen. Het beroep op art. 241 der Gemeen tewet, door den heer Thiel, wraakt spreker. Dat is een oud. wetsartikel, dat men naar belleven te voorschijn haalt of wegduwt. De heer LOOMEIJER is het eenig overgebleven lid der Gaecommrissie uit de negentiger jaren. Hij was toen voor een legeren prije, maar is van die meening teruggekomen. De belastingverlaging is niet die is echter verhoogd. De heer MODOO handhaaft zijn meening, dat men het cijfer Utrecht, per hoofd, wel bereiken kan. De welstand is hier niet geringer dan in Utrecht, integendeel, het geen blijkt uit de loonen daar en hier. Spr. meent, dat er een vloek op 't schijnt te rusten, want de prijs er van kon nooit verlaagd worden. En als 't Elecfcriciteit geldt, wel. De heer SCHRAM roemt de eerlijke bekentenis van den heer Loomeijer over zijn omkeering. Die had spr. ook van de tafel van B. en W. ver wacht. Spreker heeft in zijn inner lijk zijn meer eerbied voor de wet, dan de heer Spoor. De heer KRUSEMAN meent, dat de heer Thiel iets van hem schijnt verlangen, maar de heer Thied wist toch, hoe spr. over de zaak denkt uit do bespreking in de Gascommissie. Spr. bestrijdt voorts de gasprijsver- laguug. De heer BREGONJE handhaaft zijn meening, dat de voorstellers van de gasprijaverlaging niet hadden te zor gen voor middelen om de winstder ving te vergoeden. Wanneer men voorstelt, om de kermis af te schaffen, behoeft meai toch niet te zeggen, hier-en-frier-uit kaai men de f 20.000 wel vindon, die de Gemeente nu aan staangelden derft. De heer THIEL betreurt het, dat de heer Hula wit do onjuiste bewering uitte, dat vermindering van één cent vorlies op de gasrekening zou geven. Dat is niet juist, want die f 146.000 dor nevenproducten zijn toch ook winst. Spreker merkt op, dat hij zijn cijfers baseerde op bet verslag der Lichtfabrieken, welk verslag spr. een modol-verslag noemt. Daaruit eindeer de hij, dat f 250.000 winst wordt gemaakt op f 850.000 A 1900.000. Spreker dankt den heer Kruseman voor zijn antwoord. Hij wist wed-, hoe deze er over dacht, maar achtte de verdediging van het standpunt van B. en W. door dezen Wethouder ge- wen&oht, omdat hij dit geen bedrij- ven-kwestie, doch een belastingkwes tie oordeelde. Spr. merkt op, dat liet gas niet meer dan 4 cent' houder kost. De heer RINKEMA bestrijdt nader don heer Modoo. De heer HULSWIT zegt, dat heov Modoo hem verkeerd begrepen heeft. Spreker gelooft wel, dat het cijfer van Utrecht te bereiken is, maar niet een cijfer, voldoende om het ver lies te dekken. Wat den heer Thiel betreft, spreker heeft toch dezelfde rekening als de heer Thiel als grond slag genomen. De heer THIEL Dat komt wel orde De heer MODOO handhaaft zijn meening omtrent de dekking van het verlies. Do discussies worden gesloten. Het voorstel-Bregonje c.s. wordt verworpen met 9 tegen 21 stem men. Vóór waren de heeren Middel koop, Timmer, Slingenbei-g, Modoo, Van de Kamp. Schram, Bregonje, Visser en Thiel. Tegen waren de heeren Wel.se- naar, Rinkema, Kleijnenberg, Loo- meiier, Thijssen, Van Lvnden, Spoor, Krelago, Wilkens, Van Styrum, Winkler, Schreuders, Seignelte, Van Rossnm, Levert, Loosjes, De Breuk, Kruseman, Hulswit, Lasschuit en Van den* Berg. De gasprijs blijft dus onveranderd, PUNT 7. B. en W. vragen een crediet van f 8484 voor de aanschaffing van een naphtiline-wasscher voor de Licht fabrieken. Wordt aangenomen.. PUNT 8. 1. en W. stellen voor bij de pas gewij zigde tarieven voor 't gebruik van elecirischen stroom een 3de tarief te voegen. Dit tarief C. is voor verlich ting, beweegkracht en andere doel einden (volgens dubbel tariefmeter). 26 cent per KWU (zonder rabat) zal betaald worden gedurende de volgen- do tijden: In Januari, Februari, Maart en April, onderscheidenlijk van 4, 5, 6 en 7 uur af en in Septem ber. October, November en Decem ber van 6, 5, 4 en 4 uur af, tot half 10 toe. Gedurende alle overige uren voor de eerste, tweede, derde 2500 K. W. U. en volgende K. \V. U. voor onder scheidenlijk 10, 9, 8 en 7 cent per K. W. U. Bij overgang van tarief A op tarief C wordt f 2.50 berekend A-oor de om wisseling van meters. Dit tarief dient voor degenen, die thans over ééu dubbeltariefmeter stroom voor kracht en licht gebrui ken, voor hen, die stroom over een dubbeltarief betrekken voor licht en bovendien overdag voor huishoude lijke zaken bezigen, ook voor hen, die overdag donkere localiteiten ver lichten en tevens voor huishoudelij ke doeleinden. Aldus wordt besloten. PUNT 9. In de raadsvergadering van 30 No vember werd besloten de behandeling van het voorstel van B. en W. tot het verleenen van toestemming aan de H. IJ. S. AL, om de haar verleende concessie aan de Noord-Zuidholland- sche Tramweg Maatschappij over te dragen, aangehouden, om B. en W. In" de gelegenheid te stellen, IJ. S. M. uit te noodigen, zich borg te willen stellen voor de richtige na koming door de Tramwegmaatschap pij van de na overdracht op haar rus tende verplichtingen De Raad van Administratie der H. IJ. S. M- heeft verklaard, zich ln den ruimsten zin des woords borg te wil len stellen. Thans stellen B. en W. voor o. a. het volgende besluit te nemen .- I. Toestemming te verleenen a dat de concessie, aan de H. IJ. S. M. verleend Ingevolge raadsbe sluit d.d. 29 December 1909, gewijzigd 19 Januari 1910, worde overgedragen aan de Noord-Zuidhollaadsche Tram weg Maatschappij b. dat de H. IJ. S. M. alle rechten en A-erplichtingen, voor haar voort vloeiende uit de tusschen haar en de gemeente Haarlem gesloten overeen komst inzake de levering van elec- trischen stroom, d.d. 6/7 September 1910, overdraagt aan de Noord-Zuid- hollandsche Tramweg Maatschappij. II Te bepalen, dat het ingevolge art. 49 der sub la genoemde conces sie door de H. IJ. S. M. bij den ge meente-ontvanger gestorte waarborg kapitaal, als onderpand gedeponeerd blijve voor het nakomen der verplich tingen, voor de Noord-Zuidholland- sche Tramweg Maatschappij voort vloeiende uit deze concessie. Wondt aangenomen. PUNT 10. Door het gemeentebestuur van Bloe- mendaal is aan B. en W. vergunning gevraagd, om in den weg langs de Leidsche Vaart onder Vogelenzang acht lantaarns te doen plaatsen. Tegen de inwilliging van dit ver zoek bestaat bij B. en W. geen be zwaar, weshalve het college voorstelt, de gevraagde vergunning op eeuige voorwaarden, o. a. dat de lantaarns minstens 2 Meter uit de boomen wor den geplaatst, te verleenen. Aldus wordt besloten. PUNT 11. Bij raadsbesluit van 2 Juni 1909 werd aan de Vereeniging van Neder- landsche Arbeidsbeurzen voor een door haar op te richten Arbeidsbeurs in het Ruhrgebied, voor 1909 uit de gemeentekas een bijdrage van f 150 verleend. Deze vereeniging heeft thans tot B. en W. het verzoek ge richt, te willen bevorderen, dat voor de instandhouding van deze Arbeids beurs door den Raad een jaarlijk- sche bijdrage worde verleend. Aangezien gebleken is, dat bedoelde instelling ook voor de arbeiders uit deze gemeente van veel nut is, atollen B. en W. voor, onder overlegging o. m. van een op het verzoekschrift, uit gebracht advies van het bestuur der Arbeidsbeurs alhier, aan de vereeni ging tot bovenvermeld doei voor 1910 een subsidie te verleenen van 100. Aldus wordt besloten. PUNT 12. B. en W. stellen voor aan die Haar- lemsche Lood- en Zinkwerkorsveree- niging eenmaaj per week een lokaal in de Burgeravondschool aan de Nas- saulaan in bruikleen te geven voor een cursus in natuurkunde. Aldus wordt besloten. PUNT 13. B. en W. stellen voor de vergun ning aan J. M. Wentink, directeur van den cursus ter opleiding voor het examen tot verkorten dienst plicht, tot het gebruik van een der lokalen van den Doelen, die 15 Jan. 1911 afloopt, tot wederopzegging te verlengen. Ook nu is weer de voorwaarde ge steld, dat op elke 10 betalende jonge lieden drie, door B. en W. aan te wijzen, jongelieden kosteloos tot den cursus worden toegelaten. Wordt goedgekeurd. PUNT 14. De eigenaresse van „Houtrust" te Heemstede mevr. Van Waveren Van Tijen, heeft tot B. en W. het ver zoek gericht haar een perceel grond te verhuren, gelegen aan de Wilhel- minalaan, ter grootte van ongeveer 670 vierk. M. Tegen de inwilliging van dat verzoek bestaan bij B. en W. geen bezwaren; het college stelt den Raad derhalve voor den grond, op eenige voorwaarden, voor 5 jaren te verhuren voor den prijs van f 135.40 per jaar. Aldus wordt besloten. PUNT 15. Door mevr. de weduwe G. H. C. Ba.kkerBacker. eigenaresse van „Groen en Hout" te Heemstede Is ver zocht, een strook gronds A-an de ge meente Haarlem, vóór haar perceel gelegen, in huur te moken ontvan- >n. Tegen de inwilliging A'an dat ver- zoek bestaan bij B. en W. geen be en het college stelt voor den grond, onder eenige voorwaarden, oor f 136 per jaar voor vijf jaren te erhuren. Wordt goedgekeurd. PUNT 16. Mr. J. F. E. Claringbould, te Utrecht, curator in het faillissement van C. L. de Wilde, eischt terug geving der f 100, door dezen gestort ais Avaarborgsoin A'oor het nakomen der voorwaarden, vastgesteld bij het verleenen eener vergunning tot het maken van een hulpsteiger en het legen van een werkspoor iii den Oude- of Spaarndammerweg. Onder overlegging van rechtskun dig advies, stellen B. en W. voor, dat de gemeente zich tegen den eisch in rechten verweren zal. Aldus wordt besloten. PUNT 17. Van de Commissie van toezicht op 't Stedelijk Museum treedt, met 1 Ja nuari 1911 af de heer J. Krol Kzn. De Commissie heeft voor een nieuwe be noeming aanbevolen den aftredende en den heer* John F. Hulk. De heer J. Krol Kzn. wordt herko zen met 15 der 28 uitgebrachte stem men. Professor Dake verkreeg 11 stem men en op den heer John F. Hulk werden 2 stemmen uitgebracht. Eén stem was van onwaarde. PUNT 18. Tot vervulling van de vacature in het college vau regenten der bewaar school in het voormalige Barbar a- gasthuis, ontstaan door het aftreden van den heer A. van Rossum, bevelen regenten aan den aftredende en Mr. L. J. van Toulon van dar Koog. De eerst-voorgediragene wordt be noemd. PUNT 19. Door de periodieke aftreding op 1 Januari 1911 van Mr. H. Ph. Hooft als voorzitter van het collego van curatoren van het gynrn alhier, ontstaat in dat college eear vacature. Het college beveelt ter ver vulling der plaats aan: 1. Mr. J. H. Thiel, 2. Dr. J. P. Lotsy. De eerst-voorgedrageno wordt be noemd. PUNT 20. B. en W. ontvingen van het be stuur van de Plaatselijke Commissie toezicht op het middelbaar on derwijs de volgende aanbevelingen, ter voorziening in do vacatures op 1 Januari a.s. in de Commissie, ont staan door het aftreden van de hee ren Versfeit en Dr. Hoek, die beiden niet herkiesbaar zijn Vacature-Versfeit 1. Jhr. C. J. A. Reigersman; 2. Mr. H. R. Ribbius. Vacature-Hoek 1, de heer J. van den Ban 2. Dr. A. A. G. Land. B. en W. verzoeken den ltaod over te gaan tot benoeming van twee lo den dier commissie. e eerst-voorgodragenen worden benoemd. PUNT 21. De Commissie v. Toezicht op 't L. O. heeft ter voorziening in de 3 vacatu ren, ontstaan in haar college door de periodieke aftreding van de heeren Mr. J. N. J. E. Thijssen, W. C. Sehönstedt en W. A. van Vloten, de volgende drie dubbeltallen aangebo den. 1. de heeren W. C. G, H. van Mou- rik Broekman en Jhr. C. J. A. Rei gersman; 2. de hoeren J. van den Ban en H. A. J. do Byll Nachenius; 3. de heeren Dr. A. A. G. Land en I. D. Rutgers van der Loeff; en ter vervulling van de vacature, ontstaan door het nemen van ontslag door den heer J. A. Wilkens; een dubbeltal bestaande uit de hoeren: E. Levert en J. Schreuders. De eerst-vo oirgcdr agenon worden benoemd. Ged. Oude Gracht 14 - Telephoon 1900. Rentevergoeding in Rekening-Courant en voor Deposito's ZIJLSTRAAT 9 TELEFOON 58 Ondergeteekende beveelt zich met den beleefd aan tot het leveren van Diverse Koude- en Warme Schotels, Pasteien enz. enz. Patissier - Cuisinier. PUNT 22. Benoeming leero.res aam de Meis jesschool voor M. O. Wordt aangehouden, daar de voor dracht niet tijdig is ingekomen. PUNT 23. Ten einde te kunnen overgaan tot de benoeming van een onderwij zeres aan de school voor uitgebreid L. O., letter A, alhier, Méden B. en W. den Raad do volgende voordracht aan: 1. Moj. M. J. Th. Bellaart te Velsen; 2. Mej. C. H. Ahlere, te Bloe- mendaal; 3 Mej. VV. U. van der Laan te Amsterdam. De voorgedragen© wordt benoemde PUNT 24. De heer H. N. Verdel verzoekt den Raad, hem te benoemen tot makelaar in assurantiën en hypotheken. Bij B. en W. bestaat tegen d vraagde benoeming geen bedenking. De voorgechragene wordt benoemd. PUNT 25. Zitting met gesloten deuren. Aan leder, die van heden af tot 1 Januari zijn inkoopen doet in het Nohelstraat 11-13-15. Telephoon 1605. geven wij GRATIS EEN MAANDKALENDER CADEAU met fraai Kunstschildje. Stoomvaartberichten Het stoomschip Koning Willem II (uitreis) arriveerde 27 December Port Said. Het stoomschip Sumatra (uitreis) arriveerde 27 December te Port Said. KON. NEDERL. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Het stoomschip Adonis vertrok 27 Dec. van Gibraltar naar Malta. Het stoomschip Flora arriveerde 28 December van Koningsbergen te Am sterdam. Het stoomschip Hcbe vertrok 27 De cember van Garthagena naar Lissa bon. Het stoomschip Minerva vertrok 27 December van Piraeus naar Salonica. Het stoomschip Niqbe arriveerde 27 December van Amsterdam te Bor deaux. Het stoomschip Pluto, van Valencia naar Amsterdam, passeerde 27 De cember Gibraltar. Hei stoomschip Satumus arriveer de 28 December van Bourgas te Odessa. Het stoomschip Tellus vertrok 27 December van Puebla naar Gibraltar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het stoomschip Bandoeng (uitreis) Vertrok 25 December van Djeddak. Het stoomschip Ternate (uitreis^ passeerde 27 Dec. Gibraltar. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het stoomschip Maartensdijk, van Newport News, passeerde 28 Decem ber 11 u. 10 voorm. Lizard. Het stoomschip Noordam, van New- York, is 28 December 12 u. 's middags 140 mijlen West van Seilly gesigna leerd. KON. HOLL. LLOYD. Het stoomschip Frisia arriveerde 28 December van Buenos Ayres te Am sterdam. STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Den of Mains arri veerde 28 December van Java te Am sterdam. Het stoomschip Priom arriveerde i December van Java te Amster dam, 91 Uit de Staatsmijnen te Heerlen. VKIJ THUXS a CONTANT HHHBBi rilgemeen VERKOOPLOKAAL Nieuwe Gracht 74. 9 Interc. Telefoon 1Sc6. fenawea electr. lift. tsaas ATTENTIE. Hoofdpijnzalf geneest onvoorwaardelijk de felste! hoofdpijn. Prijs 20 ct. de doos. I Beslist succes. Neemt proef. J. van Gulik, Zijlstraat; K. van Eden, Spaarne 38 en Gr. Houtstraat 161, en J. W. Bolleurs, Van Ostadestr.; I-I. H. Willemse, Pieter Kiesstraat 4.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 8