stelling Mfjft hij den grooton brand gespaard. 29—31 Augustus. Letterkundig congres te Maastricht Aucuslus- -September. Oliesla gers vliegt in ons huid. -3 Augustus. Adrlana Pulle ftenkum door Van R. vermoord. 27 Augustus. Clément van Maas dijk, de riieger, te Arnhem doodge vallen. Augustus. Het geval met de kim deren van weduwe De Rijk, die eerst uit de voogdij ontzet en daarna weer er in hersteld wordt 13 September Een Schevening- sche schokker vergaan. 15—17 September. Bezoek van het Belgische koningspaar aan ons land. 18 September. Betooging voor al gemeen kiesrecht te Amsterdam. 28 September. Te Hoorn wordt ten dienstbode vergiftigd door het eten van een taart, waarin arseni cum was gedaan. 14 October. Relletjes te Blarl- cum. 17—20 October. Prins Hendrik be zoekt de Brusselse he tentoonstelling. October. De Tweede Kamer be handelt de Bakkerswet. 3 November. Do lieer G. J. Jongh wordt te Rotterdam als lid der Tweede Kamer gekozen in de vaca ture-Mr. De Jong. 9 November. De ex-sultan van Marokko bezoekt ons land. November. Vüegweek te Ede. November. Garsthagen door 1 Arnhemsche Hof ontslagen van rechtsvervolging. 23 November. Bouwmeester'» gouden jubileum gevierd. 15 December De Tubbergsche j»olitie-quaestle voor het Arnhemsche 17 December. De Minister van Oorlog generaal Cool treedt af. OVERLEDENEN IN HET BINNEN LAND. C Januari. Mr. W. H. K. Mouthaan. Luitenant-generaal Thiange. 19 Januari Generaal Nlerstrasz. 18 Februari. Herman Heijermans Sr. 9 April. Jhr. Mr. H. M. J. van Asch van Wijk. lid dor Eerste Ka mer. 11 April. Gep. vico-admiraal J. B. A. (ie Joaselia de Jong. 28 April. Jhr. F. C. M. van der Does, te Amsterdam. 2 MeL Jhr. J. P. E. Hoeufft, Ka merheer in buitengewonen dienst der Koningin. Mei. Baron Melvill van Lynden. Met Mr. C. Fock, oud-Minister, tn Den Haag. 9 MeL Anton Begeer te Utrecht. 8 Juni. Prof. Ravenek, te Delft. 13 Juni. Generaal P. C. van dor Willigen overlijdt te Batavia aan de cholera. 18 Juni. Mr. Vellcamp Helbach te Soerabaja aan de cholera overle den. 22 Juni. Prinses Marie v. Wied. 5 Juli. R. W. J. C. van den Wall Bake, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. 13 Augustus. P. C. H. Bauduin, burgemeester van Maastricht. 15 Augustus. P. F. Laging To bias, oud-gouverneur van Atjeli. 9 September. J. G. Srrüts, kunst schilder te 's-Gravenhage. 13 September. P. Th. L. Grinwis Plaat, hoogleeraar te Delft. 3 October. Prof. dr. Melchior Treub. 1U October. Willem Marls, kunst schilder. 23 October. Dr. H. J. Vinkhuisen te 's-Gravenhage. 7 November. Prof. P. von der Burg, te Delft. 19 November. Prof. Van Her werden, te Utrecht 8 December. L. A. Martens, oud president van de Rekenkainei in Ne der landsch-lndië. 28 December. Mr. D. Veegens, oud-Minister van Waterstaat Stadsnieuws Hinderwet B. en W. van Haarlem maken be kend dat bij hunne beschikking vjfn 27 December jl. aan IL Vasen Jr. ver gunning is verleend tot het wijzigen van de inrichting der waschkaxner in de kleerenwassoherij en drogerij in het perceel aan het Zuider Builen- Spaarne no. 16, bestaande in het ver plaatsen van twee waechmachines en den stijf&elmoJen en het opruimen van een stampraam, eenen spoelbak en eenen waterbak. ORGELBESPELING op Dinsdag 3 Jan. 1911 a.s., des na middags van 1—2 uur, in de Groote- of Sint Buvokerk aikiec. door den Heer W. Ezennan. No. 1. Preludium „Erolca" G. B. v. Krieken No. 2. Offertüire, L. Wedjr. No. 3. Sonate No. 2, C. Fink. a_ Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro rtsoluto. No. 4. No. 4 uit de 3e Symphonle, R. Schumann. No. 5. Lied ohne Worte, Duet, Men delssohn. Rubriek voor Vragen Geabonneerd en hebben het Toorrecht, Vingen op vereobiüend gebied, mile voor fcca.Mwoording veituwr. in te eenden bij de JbedBCiiu van Haarlems Dagblad, GruOU WTLLEM ANDRTESSEN. Naar de „N. R. CL' \erneemt, Willem Andriessen uitgenoodigd muziek te componeeren voor de Lustrumfeesten te Utrecht Thans werkt Andriessen aan een Symphonie, waarvan twee deel en ge reed zijn. Uit de Omstreken Eor t 63. o antwoorden worden geh-cl kostclooa gogeven en zoo spoedig mogelijk Aan vragen, dia niut volledig naam en Woonplaats van d«n inzender venaeldoa .Vrordt seen aandicht geschonken. VRAAG lk heb een meisje per week gehuurd, dat ik ook per week betaal Moet ik nu oen Nieuwjaars fooi geven, of mag ik doon, wat mij g' ïdunkt. En hoevee] loon moet ik uit koeren, als hot meisje ziek is? ANTWOORD: Het is wel gebruik *n Nieuwjaarsfooi te geven. Bij ziek te moet v- or een korten tijd, bijvoor beeld eon week, nog loon worden be taald SCHOTEN. UIT DEN RAAD. Donderdagavond vergaderde 8cho- ten's vroedschap, onder voorzitter schap van den burgemeester, heer F. F. F. Führhop. .-ALle leden wa ren aanwezig. Na vaststelling der notulen, deelde de VOORZITTER de, dat ingekomen was een schrijven van God. Stalen, in zake belasting- reclames, dat voor kennisgeving aan genomen werd. Kasopneming heeft plaats gehad; 't bedrag van f2744.0^, dat aanwezig moest zijn, bleek zich in kas te bevinden. Een schrijven van B. en W. van Vel sen was ingekomen, waarin het gemeentebestuur van Schoten zooht wordt adhaesie te betuigen met de mote van den heer Netscher, in zake de Velser-pont-kwestie. B. W. meenden dat die adhaesie wel betuigd kon worden, en de Raad sloot zich bij die meening aan. Meegedeeld werd verder, dat en W. hun voorstal aangaande de kosten van waarschuwing en aan maning tot belastingbetaling, intrek ken. Geen der leden toonde lust, dit voorstel opnieuw in te dienen. Daarmee waren de ingekomen stuk ken afgehandeld, en in behandeling kwamen de conoept-instrucüën voor ambtenaren, beambten en werklie den. De heer HOOY stolde voor, als art aan de instructie voor de werklieden aan de Gasfabriek toe te voegen, dat zij minstens ééns in cle vijf jaren herzien zal worden. Zonder hoofde lijke stemming werd dit voorstel aan genomen. De geheele instructie werd overi gons zonder bespreking of stemming aangenomen. De VOORZITTER deelde aangaan de do concepten nog mede, dat zij den belanghebbenden bekend gemaakt zijn, opdat zij hunne aanmerkingen of wenken ten beste zouden kunnen geven. Evenwel lieten zij de concepten, zooals zij door B. en W. zijn ontwor pen, ongewijzigd. Bij de behandeling van de instruc tie voor de werklieden der gemeente reiniging, vroeg do heer DE GRAAFF het artikel, inhoudende, dat „de werklieden in de diensturen geen be zoeken mogen ontvangen" aan te vul len met de woorden, behoudens goed keuring van den opzichter." it voorstel werd door B. en W. ■- en door den raad aangenomen, en W. stelden vervolgens voor met ingang van 1 Januari 1911 voor ■ast aan te stellen: als boekhouder, de heer N. P. Visser, (borgtocht flüOO) als baas-fitter, de lieer H. G. Cos, als meter-controleur, de heer H- Stoffer (borgtocht f 200); vorder: een stoker, een smid. een fitter, een plaatsver vanger en een plaatswerker. Do heer HOOY vroeg, of die vaste aunstelimg eerst na medisch onder zoek met gunstig resultaat zou plaats hebben, en de VOORZITTER beaam de dit De heer DE BILAAL vroeg of de dienstjaren, die de werklieden, welke nu vast zullen aangesteld worden, in tijdelijken dienst doorgehracht heb ben, bij eventueede salaris verhooging zullen meetellen. Dit zal geschieden. Hierop hadden de aanstellingen plaats. Het voorstel tot aanstelling van 1 vaste werkman bij de gemeen tereini- ging werd aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer De BraaL B. en W. stelden verder voor, de twee klerkjes aan de gasfabriek, op1 advies van de gas commissie, voor het jaar 1910 elk een toelage van f 50 te geven. Dit voorstel werd aangeno men. Tol leden van de gascommissle voor 1911 werden benoemd de a/tre denden, de hoeren Nelis, Hooy en De Graaff. B. en W. stelden voor een bedrag van f 50, bestemd voor uitkeerlng bij werkloosheid, op den post voor administratiekosten over te schrij ven. Aldus werd besloten. Ten slotte kwam in behandeling het advies van B. en \V. van Schoten inzake het verzoekschrift van het ge- Oiecntebestuur van Haarlem, om ver gunning tot het mogen leveren van eVotrischen stroom aan Industrieel© ondernemingen te Schoten en het leg gen van buizen daarvoor. B. en W. adviseerden de vergunning te verlee- nen, onder verschillende voorwaar den. o. m dat alleen electrische stroom voor kracht zal mogen wor den geleverd, de kebels alleen in overleg met B en W. van Schoten zullen mogen gelegd worden, de ge meente Haarlem 1 cent per geleverd K. W. en een recognitie voor iedere 100 M. kabellengte van f 1 aan de ge meente Schoten betaalt, en d© kabels niet door particulieren grond gelegd worden, als dat door gemeente-grond kan De heer HOOY vond de concessie voorwaarden wel wat zwaar Spr. herinnerde er aan. dat Haarlem nog concessie heeft voor een gedeelte van de gaslevering. Hij meende, dat da twee concessies misschien wel op da een of audere manier tegen elkaar konden ingeruild worden. Als Scho ten weer de beschikking over de eigen j gaslevering bon krijgen, zou aan Haarlem wol op beter voorwaarden concessie kunneu worden verleend. De heer DE GRAAFF meende, dat het wel goed zou zijn, eerst in prin cipe uit te maken, of al dan niet con cessie aan Haarlem moet verleend worden. De VOORZITTER wees er op, dat de raad reeds indertijd van oordeel was, dat concessie-verleening voor de Schotensche industrie zeer noodig was. B. en W. hebben gemeend deze zaak nu spoedig in haar geheel te re gelen. De heer DE BRAAL was vóór de verleening der concessie. H'j sloot zich volkomen aan bij de woorden van den voorzitter, omtrent den bloei van Schoten's industrie. D© heer DE GRAAFF bleef bij rijn wensch eerst principieel uitsremaakt te zien, of concessie-verleening ge- wenscht is. Het voorstel-De Graaff, om in prin cipe uit te maken of ooncessie al dan niet aan Haarlem zal verleend wor den, werd met 4 tegen 3 stemmen ver worpen. Vóór stemden de heeren Hooy, De Braai en Cobelens. (Later bleek, dat de heer De Graaff zijn voorstel onjuist geformuleerd had. De voorsteller bedoelde geen concessie aan Haarlem te verkenen, maar de Raad vatte het niet aldus op. Die wild© alleen door zijn votum kennen geven, dat de principe- vraag niet meer uitgemaakt behoefde te worden. Vandaar dat de heer De Graaff tegen zijn eigen voorstel stem de). Uitgemaakt werd vervolgens dat de concessie aan Haarlem zal verleend worden. Op voorstel van den heer Hooy geschiedde dat voor tien jaren. Over het geheele voorstel werd ver volgens gestemd. Het werd aangeno men met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren De Graaff. Van Schie en Teeuwen. Bij de Rondvraag wees de heer DE BRAAI, op de slech- \erlichting van de Paul Kruger- ade. Daarna ging de Raad in geheime zitting over. Bij de nvee-houder Teeuwen, Meer- lenbosch te Schoten, staat reeds on geveer 14 dagen een rozenperk in hloei. Zeker een gevolg van den zoch ten winter. HEEMSTEDE. Den 4den Januari hoopt de heer G. Bouman, gemeente-veldwachter te H' wnstede, den dag ie herdenken, waarop hij 30 jaar geleden als veld wachter der gemeente Heemstede in diens ttrod. Bouman is op zijn 62-ja- leeftijd met zijn 40 dienstjaren nog een flink politieman en staat bij zijn chefs voor zijne trouwe plichtsbetrachting hoog aangeschre ven. Van vele politievoreenigingen ia Bouman bestuurslid, hij is bij de le den en collega's als een goed kame raad en leider der zaken bekend. Veel is er door zijn tusschenkomst in de vereeniging tot stand gebracht iiiunenlanö DE EERSTE KAMER behandelde gisteren allereerst enkele auppietoire aanvragen, waaronder die voor de reorganisatie van een paar ufdeelingen van liet Departe ment van Oorlog. Bij deze gelegen heid gaven meerdere sprekers te ver slaan, dat het wenschelijk zou zijn om generaal Cool te bewegen op zijn ontslag-aanvraag terug te komen. Hel is begrijpelijk, dat de Minister Heemskerk bij zijn beantwoording van het debat hierover met geen woord repte en dat zou het eenige zijn geweest wat aan bet debat eemg belang had gegeven. De voordracht zelve was verdedigd door generaal Staal en op dezen des kundige kv»n Minister Heemskerk zich beroepen. De heer Staal had nl. ge wraakt dat de heer Thooft bij dit wetje den algemeenen toestand van he tleger had besproken en geschetst ais dien van een zinkend schip. De Minister kon er bijvoegen, dat niet alleen dit pessimisme overdreven was, maar hij gaf tevens niet ondui delijk te verstaan, dat de oorzaken van vertraging der indiening van de nieuwe Militiewat, waarover de hoer Thooft klaagde, niet lugen bij de Re- geeriug, doch bij den Raad van De fensie, waarvan de heer Thooft lid is. De Ministers hadden nun ambtge noot van Oorlog krachtig gesteund eD als de heer Thooft zelde, dat bet hei lige willen noodig was bij de regee- Tingspartijen, dan noemde de Minis ter dat, onder algemeene vroolijk- he-d, een zeer beharienswaardige ui ting. Men behandelde vervolgens den te rugkoop van het particuliere land Indraaiajoe-West, dat goedgekeurd werd nadat de Minister van Koloniën den koopprijs had verdedigd tegen de daartegen aangevoerde bedenking, dat hij te hoog was. De algemeen© beschouwingen over de Indische begrooting werden ge opend door den heer Kavel aar niet eenige wenken omtrent d© exploitatie van de nieuwe havenwerken voor Soe rabaja. De heer Van Leeuwen consta teerde oeconomischen vooruitgang In Ind-jé en bepleitte maatregelen om dien te behouden: openstelling van de buitenbezittingen voor cultures, irrigatie, spoorwegen, maar in het algemeen door absolute zelfstandig heid aan Indië ie verleenen, financi eel en administratief, ook in 't aan gaan van leeningen. Vervolgens be pleitte hij betere aansluiting van het M. O. in Indië aan het H. O in Ne derland, zonder gymnasia, die Rij in Indië niet noodig oordeelde. Hotten 11 uur voortzetting." CONGRES VOOR ZEDELIJKE OPVOEDING. Gisloren is te 's-Gravenhage cent vergadering gehouden tot constitute ring van het Nederlandse!) Algemeen Comité voor het 2<le congres voor ze delijke opvoeding, te houden in Don Ilaag in 1912, welke bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, dr. J. Th. Mouton, mot een rede, waarin hij wees op het belang van de keuze van Den Haag als do plaats van het congres in 1912. INRICHTING VOOR DOOFSTOM MEN-ONDERWIJS TE ROTTERDAM. Blijkens liet verslag over het 57si« jaar van haar bestaan, ging het on derwijs zijn geregelden gang en ga ven de pieeghuizen alle reden tot te vredenheid. In den afgeloopen cursus waren er 144 leerlingen voor het onderwijs in geschreven, 80 jongens en W meisjes. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS Te Utrecht werd gisteravond de 35e algemeene vergadering van den Bond van NederL Onderwijzers geopend. Openingsrede. De vergadering werd geopend met een zeer uitvoerige rede van den voorzitter, den he© rF. L. Ossendorp, die in de oerste plaats naging wat het bijna verstreken Jaar op het gebied der cmderw ijs - wotgevi n g aan onder wijs en onderwijzers hoeft gebracht. De regeermg, zoo zei hij, heeft ook in dit jaar geen pogingen beproefd om een of meer dor gebreken weg te nemon, welke ons lager onderwijs be letten tot volle ontwikkeling té ko men. zoodat voor 1910 geen enkele verbetering voor het openbaar onder wijs te boeken valt. Toch is er een wetsontwerp inge diend, dat, na aanneming, van betee- kenis zal zijn voor den onderwijzers stand, vooral echter voor do vrouwe lijke collega's, nl. „het ontwerp tot regeling van de positie van vrouwe lijke Rijksambtenaren en onderwij zeressen bij het openbaar onderwijs, die in het huwelijk treden." Volgens dat ontwerp zullen onderwijzeressen bij huwelijk ontslagen worden Spr. concludeerde dat dit ontwerp, z. i. uiting van de reactionaire ge zindheid der regeerng, het onderwijs! geen voordeel kan brengen; in togen dieel slechts schade voor het onder wijs ten gevolge zul hebben Of het Rapport der lneenschake- llngscommissie, aan welks samen stellers spr. gaarne hulde bracht het Lager onderwijs geheel zal verheffen moet afgewacht. Spr. vreesde, dat indien de regee ring begint met het doen van voor stellen naar aanleiding van het rap port het Lager onderwijs niet het eel's! aan de beurt zaj zijn. Voor het openbaar ouderwijs deed de regeering weinig, voor het bijzon der veel! De bijzondere scholen er bovenop, de openbare er onder. Dat is de leus. Vervolgens memoreerde spr. wat gebeurd is naar aanleiding van zijn Leidsche openingsrede van verleden jaar. Hij keurde de besluiten der Am sterdamsche en Rotterdamsohe ge meentebesturen zeer al. Na ten slotte te hebben weerlegd wat in het afdeel-ingsverslag der Tweede Kamer is gezegd ten aanzien van de neutraliteitsopvatting der openbare onderw ijzera, besloot spr. zijn rede o.m. aldus: „Het is ons Óen lust er toe mede te werken, dat ons volk vooruitga. Zoo gaarne zouden we zien, dat liet ko mende geslacht bestond uit kloeke mannen en vrouwen; uit mannen en vrouwen, die wat kunnen en wat don-en, wier moraliteit hoog ontwik keld is, die hun gaven van geest en hart ten volle kunnen ontplooien, diio uit eigen oogen kunnen zien, die op grond van eigen nadenken kunnen besluiten, of iets goed of verkeerd is. „Vergadering, ik weet niol of ik dezen geest den Bondsgoest mag noe men. Doch is dit zoo, dan Is het de Bondsgeeet geweest, die het mogelijk heeft gemaakt dat de Bond een niet onbelangrijk aandeel in de verbete ring van ons onderwijs heeft gehad. „Laat dan die Bondsgeest u meer en meor bezielen, laat hij u sterken in den strijd voor de verwezenlijking van ons aller ideaal: de beste schooi voor alle kinderen des volks!" De openingsrede ontlokte vele ma len applaus, en werd vooral aan het einde zeer langdurig toegejuicht. De Voorzitter deelde vervolgens me de, dat 175 afdeelingen vertegenwoor digd waren door 250 algevaardigden. (Applaus). Jaarverslag. De algemeene secretaris, de hoer J. J. Lamers, deed mededeeling, dat bet aantal leden op 1 Januari van dit jaar bedroeg 4693 mannelijke en 2418 vrauwelijke leden, totaal 7111. Op 1 Dec. j 1. bedroeg het aantal ln totaal 7570. Het aantal afdeeüngem bedroeg op 1 Januari J.1. 202 en op 1 Dec. j.l. 198. Twee afdeel ingen werden samen gevoegd, en de afdeeüngen West- IJssehnonde, Eindhoven en Medem- blik worden opgeheven. Hoofden in den Bond. De afdeel ingen Joure en Leeuwar den hadden voorstellen ingediend, be treffende het toelaten van hoofden als leden van den Bond. Het hoofdbestuur verzette zich krachtig tegen het voorstel-Joure. Bij handopsteken werd niet over groote meerderheid door de verga ring uitgesproken, dat de hoofden niet in den Bond bohooren toegelaten. (Langdurig applaus). Ongeveer vijftig afgevaardigden stemden tegen. Verkiesbaarheid van ambtenaren. I)o ofdeeling 's-Gravenhage ver zocht liet lioofdbestuur in de afdee- lingen de vraag aan de orde te doen stellen: Is het al of niet wenschelijk, dat verschillende categorieën van ainbtenare.u waaronder de onderwij zers, bij wet zijn uitgestoten van de verkiesbaarheid voor enkele Regee- ringslichamen. Door het hoodbestuur werd de aan- nemig van dit voorstel aanbevolen. Zonder discussie wordt het voorstel aangenomen. Lichamelijke Straffen. Op voorstel van de afdeeüng 's- Gravenhuge en na gunstig praeadvies van het hoofdbestuur wordt besloten in 1911 in do afdeelingen de vraag aan de orde te stellen: „Is het wen schelijk, dat de Bond van Nederland- sche Onderw ijzers or bij de wetgeven de macht op aandringe, dat het recht van den onderwijzer om lichamelijke straf als tuchtmiddel toe te passen wettelijk worde erkend." Wettel ij k e regeling Onderw ijs Zwakzin nigen. De afdeeüng 's-Gravenhage stelde voor met welk voorstel het hoofd bestuur zich heeft vereenigd een commissie te doen in studie nemen: wetten, koninklijke besluiten en ver ordeningen betreffende het onderwijs aan zwakzinnigen, waarna de noo dig es tappen worden gedaan om voor het onderwijs en de onderwijzers aan scholen voor zwakzinnigen een verbe terde positie te verkrijgen. Schooltijden en vacantia Het hoofdbestuur aanvaardde de opdracht door de afdeeüng Hilver sum voorgesteld, om tn 1911 door een algemeene adresbeweging van de afdeelingen aan de gemeentebesturen de Bondswenschen in zake een bete re regeling van de schooltijden en van de vacanties bekend te doen ma ken. Algemeen Kiesrecht. Een groot aantal afdeeüngen had- don voorstellen ingediend in zake 't algemeen kiesrecht De afdeeling Zwolle wenschte de „Bode"-redactie op te dragen om propaganda te maken voor het mee doen dor afdeeüngen aan den kies- rechtstrijd. De afdeelingen Schoonhoven, Epe en '8-Gravenihage stellen voor „De Bond neme deel aan den strijd voor 't algemeen kiesrecht," de afdeelingen Rotterdam en Hardenberg wilden die voorstellen beperkt zien tot: „de ac tie van de S. D. A. P. voor Algemeen Kiesrecht" Amsterdam stelde voor: De Bond verleene zijn medewerking aan 't pe titionnement voor algemeen kies recht, georganiseerd door de S. D. A. P. en doe zich vertegenwoordigen op de betooging in 1911 in Den Haag te houden. In zijn praeadvies zei het Hoofdbe stuur: Zoowel Hoofdbestuur als Bo de-redactie zijn tegen het voorstel Zwolle. Zoolang de Bond de wensohe- üjkheid van 't meedoen aan de aktie voor algemeen kiesrecht niet aan vaardt, gaat het niet non de redactie van ,.De Bode" op te dragen er pro paganda voor te maken. Wat de andere voorstellen betreft is de meerderheid van het hoofdbe stuur voor, de minderheid tegen aan neming. Do beer Van der Vos (hoofdbestuur) waarschuwde tegen een inmenging der politiek, die de Bondsleden zou scheiden, in plaats van ze bijeen te houden, voor een krachtige vakactie. Politiek zijn de Bondsleden nog zoo zeer van elkander gescheiden, dat de verbinding van de Bondsactie aan een bepaalde politieke partij nood zakelijk schaden moet Daarom mogen de soc.-dem. Bondsleden met van de i overige Bondsleden de aanvaarding van het voorstel-Amsterdam eischen. i De heer Van Zadelhoff, Dordrecht, j sprak namens de meerderheid van "t j Bondsbestuur een woord ten gunste van het voorstel-Amsterdam. Uitvoerig schetste spr. welke groo-j te belangen voor de arbeiders ten i aanzien van het onderwijs hebben. J Nu zij tot een krachtige kiesrechtac- tie overgaan, moet de Onderwijzers bond om de groot© verwachtingen, die hij van den Invloed der arbei dersklasse te koesteren heeft voor het onderwijs, aan die actie allen steun verleenen. dien hij verleenen kan. Het voorstel Amsterdam om den I Bond te doen deelnemen aan het pe- titionnement voor algemeen kiesrecht georganiseerd door de S. D. A. P. en zich te doen vertegenwoordigen op de in 1911 te houden klesrechtbetoo- ging wordt verworpen met 177 stemmen tegen en 78 voor. Ook het voorstel-Zwoiïe wordt bij handopsteken verworpen. De vergadering werd te één uur na middernacht verdaagd. DE INTERNATIONALE KOLONIALE TENTOONSTELLING. Aan de voorstanders var. het hou den van een internationale koloniale tentoonstelling te Amsterdam is de volgende circulaire gezonden, onder- teokend door de heeren J. II. Schelte- ma en Ed. Cuypers „Hiermede hebben wij de eer u me de te deelen, dat het voorloopig on derzoek naar do mate van belangstel ling voor eene interna/Uonaie tentoon stelling, eventueel in 1915 te houden, tot een gunstig resultaat geleid hoeft Zijne Excellentie de Minister van Koloniën, het gemeentebestuur, vela groote handelsinstelüngon en vele particulieren, hebben met sympathie het denkbeeld van eeno internationa le koloniale tentoonstelling begroot, en hebben te kennen gegeven, dat zij aan een flink opgezette onderneming hun medewerking willen verleenen. Toch meenen wij, dat geen verdere stappen zouden gedaan moeien wor den vóór Mei 1911, tegen welken tnd het comité van voorbereiding voor do stichting van een Koloniaal Instituut met zijn werk, om een groot kapitaal bijeen te brengen, geheel gereed zal zijn gekomen. Zoodra het voorstel voor een subsi die voor dit instituut, dat de Minister voornemens is bij de Tweede Kamer aanhangig te maken, door deze zal zijn aangenomen, cal een tweede on derhoud met Zijne Excellentie plaats hebben. Wij meenen derhalve, dat liet aan beveling verdient, op dit oogen 1)1 ik geen verdere stappen te doen, niet twijfelende of u zult aLsdan aan een verzoek, om de plannen nader in een vergadering te bespreken, willen ge hoor geven. Terwijl Zijne Excellentie de Minis ter van Koloniën zich dezen termijn wil ten nutte maken, om met de re geering in Indië van gedachten te wisselen, meende Zijne Excellentie, dat ook de koloniale instellingen in- tusschen zouden willen onderzoeken, ln hoeverre op den steun van hun Indische betrekkingen te rekenen valt." BRUTAAL I Bij den winkelier Hermans te Nieu wen hagen (I-.) is ©en dezer nachten een der deuren uit zijn woning ont vreemd I Naar den bedrijver van dit brutale stukje doet de politie onder zoek. JUBILEUM J. P. F. DU BOIS. Op 1 Januari zal de heer P. J. F. du Bols, directeur der Rijkspost spaarbank, den dag herdenken, waarop hij Yoor 25 jaren bij deze rijksinstelling in dienst trad. NEDERLANDSCH METTRAY. H. M. de Koningin-Moeder deed aan den redacteur van het jaarboekje „Onesüuus", ten bate van Neder- iandsch Mettray, een gift toekomen •an ƒ100. VUILVERBRANDING. De Leidsche gemeenteraad besloot tot don aankoop van 29 perceelen aan de Langegracht aldaar voor f 50.600, welke perceelen zullen moeten wor den afgebroken ten behoeve van ter reinen, waarop kunnen worden opge richt retorten en ovens voor de vuil verbranding, indien de Raad tot dit systeem van stadsvuil verw ij d erin,g mocht besluiten, waartoe alle kans bestaat DE AFSCHAFFING VAN DEN BAK KERS NACHTARBEID. Naar de Tel. verneemt, is vanwege het departement van Landbouw, Nij verheid en Handed in alle bakkerijen hier te lande een onderzoek ingesteld, ten einde na te gaan, op welke wijze de arbeidstijd der bakkersgezellen in het wetsontwerp tot afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf practisch geregeld kan worden. Wat het wetsontwerp op de bak kersraden betreft, overweegt minis ter Tal.ma.een wijziging, waardoor aan de voornaamste beawaren tege moet gekomen kan worden. Deze wijziging zal vermoedelijk bestaan in het toestaan van beroep van de uit spraken der bakkersraden op Gede puteerd© Staten, of in de bepaling, dat niet de bakkersraden zuilen be slissen, doch Gedeputeerde Stoten na overleg met de bakkersraden. PSYCHIATERS. Bij de opvoering van „Schakels" in den Arnhemschen Schouwburg Ls men aan het tooneeltjé, waar dr. Van Rijn, die psychiater is, Pancras Duif bezoekt. Duif vraagt „Psychiater, is dat een mooi zaakje T' Het antwoord weerklinkt boven uit de zaal „Tegenwoordig wel 1" BRANDEN. Gisteren omstond door het omval len van een lamp, bruid bij den ma- nufacturier J. van Manen, te Vec- nendaal. Het perceel brandde geheel uitverzekering ttekt «1c schade. IS MUZIEK .EEN INDUSTRIEEL PRODUCT? Te Breda woont een kastelein, die in zijn zaak een orchestrion heeft Dit orchestrion wordt gedreven door middel van waterkracht uit de wa terleiding. De man heeft zich thans tot den gemeenteraad gewend met het ver zoek hem het water te leveren tegen het laagste tarief, daar het water voor het orchestrion gebruikt, moet worden beschouwd, meent bij. als aangewend „voor industrieel© doel einden." De Bredasche gemeenteraad zal na hébben uit te maken of het voortbren gen van muziek moet worden be schouwd als een Industrie. GASVERSTIKKING. In haar woning aan de Kwartel straat te Utrecht is een 75-jarige da»- me, ten gevoige van gasverstikking, dood op haar bed gevonden. HUISZOEKING DOOR DE JUSTITIE Woensdagmiddag is door de justi tie huiszoeking gedaan bij een be woonster der Bloemgracht te Amster dam, bekend als „de juffrouw, die met het ei werkt". Na door de justi tie gehoord te zijn, werd zij weder op vrije voeten gelaten. Deze huiszoe king moet in verband staan met oen geval van abortus met doodeliiken

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6