van HAARLEM'S DAGBLAD afloop in een andere gemeente. Er wc* s den eenige voorwerpen in beslag ONGELUKKEN. I)e werkman AU). Visser, die in liet 7 ils'.bip „Nesaya", liggende in de haven te Rotterdam, in het ruim viel en daarbij een schedelbreuk bekwam om U. l ie bcenen brak is in het zieken huis overleden. Te Harencarspel is een 5-jarig dochtertje van den heer Spil te wa ter geraakt cn verdronken. GRATIE. De 's-H. Ct- meldt, dat aan den heer II. J., ambtenaar van den bur gerlijken stand te Kerkwijk, veroor deeld tot 3 dagen gevangenisstraf wegens het opmaken van akten van huwelijksafkondiging, terwijl die af lezing niet had plaats gehad, gratie is verleend. Pers-Overzicht IIET BUITENLAND EN ONZE VERDEDIGING. *t „Algemeen Handelsblad" schrijft: Er wordt veel over ons geschreveu op hel oogenblik. Alles naar aanlei ding van onze plannen, om de haven van Vlissingen te versterken. De Fransche Belgen begonnen, met bui gingen naar Frankrijk. Wel toonden heel wat Belgen, waaronder Fransch- sprekenden en schrijvenden, aan, dat er volstrekt geen reden was voor België, om zich ongerust te maken een Belgisch generaal schreef zelfs, dat cr gevallen waren, waarin het België tot voordeel zou strekken, wanneer een fort bij Vlissingen den Schelde-toegang kon beletten; Vlaam- sche bladen, al waren zij het niet eens mot de meening, dat wij in oorlogs tijd de Schelde zouden mogen slui ten, wanneer dit ter handhaving on zer neutraliteit noodig scheen, erken den toch volmondig, dat daarmee ons goed recht, om Vlissingen te verster- kon, allerminst betwijfeld werd. Maar de Rolands de Marès bleven agiteeren. Een blad als de Parijsche Matin" zag er niet tegen op, eer interview, waarin oud-minister Beer- naert zich zou hebben uitgelaten in den geest van de „Indépendance", te ervalschen of te fingeeren. Daarop begonnen Engelsche binden, de „Ti- mos", de „Morning Post". En thans komt waarlijk ook een Russisch blad, de „Nowoje Wremja", een duit in het zakje gooien. Volgens een telegram aan de „Vossische Zeitung", beweert het, dat een fort bii Vlissingen voor ons volstrekt geen levensvraag is; dat daarom het beslissende woord in de zen moet worden gesproken door de mogend heien, die een bijzonder be lang hebben bij de neutraliteit van BelcrU1. aangezien de bevestiging van Vlissingen de Belgische neutraliteit zou kunnen in gevaar brengen dat een protest van meest belanghebben de mogendheden moet worden ondcr- stound door olie mogendheden, die de neutraliteit van België gegaran deerd hebben. Nu is het spel compleet Fran- schen zien een Duitsch gevaar se dert de entente kan een Engelsche jingo het dan wel niet goed z.ien, en de allié nu die doet van zelf mee alleen komt hij natuurlijk met knoet- rnnnieren, en zou ons wel als de Finnen de wet willen' voorschrij ven. Wij zullen verstandig doen, ons door al dit geschreeuw niet van de wiis te laten brengen." Zelfs niet door zulk geschrijf, als de Antwerpsche .Mntin". zijn Parijschen naamgenoot jostrevond door nog wat sensatio- oeeler te doen, opneemt, van een me iewerker, die zich „Marcus'' uoemt, mi die op zijn manier het verloop van den Noderlaiidsch-Belgischen strijd van 1*31 vertelt, om er b" te voegen, dal men die herinneringen thans in België gaarne ophaalt, ook al noemt hij liet „peut-êtie excessif" om van de mogelijkheid van een oorlog tus- schon Belgie en Nederland te spre ken I Nu met dergelijken onzin de bewe ging togen hot voorstel der Nedor- latidsche i'ogeering, om ter verdedi ging onzer kusten de maatregelen to nemen, die wij noodig achten, wordt aangewakkei-d, wordt het ai te duide lijk, door welke beweegredenen de ge- iicele agitatie is ingegeven. Een goede zaak wordt zoo niet verdedigd. Wij zullen, als de nieuwe minister van Oorlog het ontwerp handhaaft, rustig bespreken of het verdient te worden aangenomen en, zoo ja, het even kalm uitvoeren. Al dat gcbla* deert ons niet. In de Engelsche pers wordt dezer dagen veel over onze kustverdedl- gingsplaiuien geschreven. Dezer dagen bevatte de „Times" een ingezonden stuk van „Een in Holland wonenden Engelschnian". Deze deelde daarin mede, dat geen tien percent der ontwikkelde bevol king van Nederland gelooft, dat de voorgestelde defensie-inaatregelen niet gedaan zijn onder pressie van buiten. De overgroote meerderheid dor N'ederlandsche bevolking, schreef hij. meent dat de geheete waarheid niet bekend is en dat barou Van lieeckeren in hoofdzaak gelijk heeft gehad, ook al is bij mogelijk onjuist g'ovoak ten aanzien der bijzonderhe den en onverstandig in de wijze, waarop hij de zaak aanpakte. „Bui- tensiaanden", zegt hij vertier, „kun nen moeilijk over de quaestie oordee- len, doch onbttwistbaar is dat. men er in niet-officieele kringen geen ge heim van maakt te gelooven, dat wer kelijk een brief door een naburig Sou- verein is gezonden aan de Koningin of iemand anders, die dicht naast den Troon staat en dal de kust-verde diging daarvan het gevolg Is. DE COALITIE. „De Tijd" schrijft Dr. Kuyper kon wel eens gelijk ge had hebben, toen hij bij het politiek debat zeide, dat do rechtsche meer derheid eigenlijk ie groot is. In twee dingen kwam dit nu al uit. Ten eer ste is hei absenteïsme vooral In de rechterzijde tot een bedenkelijke chronische kwaal ontaard. Dit kwam vooral uit bij het stemmen over de motie-Dnymaer van Twist. Zelfs bij de stemming over het subsidie voor de Leeszalen, toen de „whip" blijk baar krachtig gewerkt had, waren er nog elf leden afwezig, waarvan acht rechtsche, die bij aanwezigheid misschien den uitslag een anderen hadden kunnen doen zijn. Blijft J)et absenteïsme voortwoeke ren, dan durven wij gerust meerdere „verrassingen" voorspellen. Ten tweede blijkt bij de groote meerderheid het gevoel van saam- hoorigheid te verslappen. Vergissen wij ons niet in sommige tee kenen, dan lijkt ons de verhouding tusscheu anti-revolulioimalren en Christelijk- historischen al meer en meer gespan nen te worden. Wij zullen op de oorzaken daarvan hier niet dieper ingaan, maar alweer wij constateeren het verschijnseL Dat de verhouding der Christel ij k- historischen en vooral de onnoodig militante verdedigingsrede van Dr. De Visser voor liet leeszalensubsidie eenlgszins kwaad bloed gezet heeft bij de Roomsche groep, staat ook vastterwijl daar niet minder eenig gevoel van niet-bevrediging zich heeft vastgezet door de afwijzende houding van Minister Heemskerk ten opzichte van de voortgaande gelijk making der positie van openbare en bijzondere schooL Alles bij elkaar genomen dus, zoo- als wij in den aanvang zeidon, ge noeg redenen, om het eindresultaat van de begrootingscampagne met geen optimistisch oog te bekijken. „De Standaard" In meer dan één orgaan van rechts is de vreeze geuit, of de wijze, waar op de heer De Savornin Lobman ook nu weer fel en bitter dr. Kuyper per soonlijk te lijf ging, geen gevaar op levert voor het voortbestaan, of al thans voor de hechtheid der coalitie. Ons dunkt, waar het een man geldt van zoo groote verdiensten en van zoo vele uitnemende eigenschappen, moet men de min gelukkige hebbe lijkheden er op den koop bij toene men. Nu is de heer Lobman van een alleszins vriendelijke natuur, mits zijn temperament hem niet de baas wordt. Dan toch stuift hij op, spreekt en handelt in de drift van den harts tocht en voert een polemiek, waarvan we zeker zijn, dat hij er zelf nader hand leed over draagt. Dat dit verzaken van de broeder lijke liefde soms in hooge mate kwet send is voor wie er het slachtoffer van wordt, behoeft geen betoog maar gevaar voor de coalitie zou er toch dan eerst in liggen, zoo de aan een tijd lang afwezig was, had hij daar geen aandacht aan geschonken, «.nidat dit meer voorkwam, wanneer hij voor een tijd naar het vast -eland overstak. Toen de huisheer de kennis geving van de politie las, waarbij ■•en belooning werd uitgeloofd voor aan wijzingen betreffende de vroegere ver blijfplaats van den dooden man. wiens portret er naast was afgebeeld, her kende hij in dien muu zijn huurder. In de woning van Moroentsef heeft de politie, zooals men weet, een op slagplaats van allerlei scheikundige stoffen voor het maken van hommen ontdekt. Zij vond or flesschen met ni troglycerine, knalkwik, kaliumchlo- raat, picrlne-zuur, salpeterzuur en zoo meer. Verder in laden en kasten zeshonderd patronen, van dezelfde soort al? eebruikt ziin bij den aanval op de politie, 150 dum-dums in een gordel, schietwapens, dolken, enz. Onder de schrifturen zijn handleidin gen voor het vervaardigen van ont plofbare stoffen, anarchistische ge schriften cn brieven, die een wijdver takte anarchistische samenspanning aan het licht schijnen te zullen bren gen. De bondgenooten waren niet al leen anarchisten, maar ook inbre kers, die oen groote kennis van hun vak hadden .Men weet reeds, dat de politie bij do huiszoeking de adres sen van andere verdachten in Step ney ontdekt heeft, bij wie daarna huiszoeking gehouden is. Gisteren zijn de drie mannen en de twee vrou wen, die van medeplichtigheid aan het misdrijf van Houndsditch ver dacht worden, opnieuw voor den ma gistraat verschenen. De drie mannen verzekeren, dat zij hun alibi kunnen aantoonen. De corresp. van de N. R. Ct. seint nog Het feit van de meeste beteekenis, in verband met de ontdekking van de anarchistische samenspanning in Oost-Londen, is, dat een veroordeeld Russisch misdadiger, die in de gevan genis van Parkhurst zit, door de po litie naar Londen ontboden is, om haar bij te staan bij de ontwurring van de vermeende anarchistische sa menspanning. De-onderstelling wordt geopperd, dat de anarchisten het er misschien wel op toegelegd hadden, de Engelsche kroningsfeesten op bloedige wijze in de war te sturen. TEGEN DE WIJNVERVALSCHERS. Te Hautevillers (Frankrijk) hebben 1500 wijnboeren met geweld de ver- weliswaar nog in hechtenis, maar veel aanwijzingen voor het feit, dat hij de moordenaar zou zijn, worden niet gevonden. De in de woning van de vermoorde aangetroffen revolver en handschoenen schijnen niet van hem te zijn. De politie neemt nu de talrijke vriendinnen van den verdachte in verhoor. EEN GROOT HOTEL. New-York zal weldra in het bezit zijn van bet grootste hotel ter wereld. De bouw ven dit hotel zal ongeveer 35 k 36 m il li oen gulden kosten, waar van alleen 18 millioen noodig waren voor den aankoop van het bouwter rein. Het hotel zal 1600 kamers en 100 badkamertjes bevatten, en vijf-en twintig verdiepingen tellen. In de kelderverdieping zal oen Duit- sche „Ratihskeller" worden ingericht, op het dak komt een tuin. NOG MEER SPOORWEG ONGELUKKEN. Het spoorwegongeluk bij Sandusky, waarvan we melding hebben ge maakt, is niet het eenige dat in Ame rika in do Kerstdagen plaats had. De doodenlijst van do Kerstdagen dient nog te worden aangevuld Bij Gallipolis in Ohio zijn vijf spoor wegbeambten gedood, bij een botsing tusschen een sneltrein en een goede rentrein bij F.vrber in Missouri kwa men door een botsing tusschen twee treinen drie monschen om, terwijl velen gewond worden. EX-KONING MANUEL heeft gedurende een vijftal dagen verblijf gehouden in een Londensch hotel, waar hij de voornaamste leden van de monarchistische partij heeft ontvangen, waartoe o. a. de meeste oud-gezanten van het vroegere ko ninkrijk bij de hoven in Europa be- hooren. Koningin Amelie was niet bij de gehouden samenkomsten aan wezig. VORSTELIJKE DOODE. Prins F reder Ik Karol von Hohen- loho-Oehrmgen is te Pairijs overleden. MILLIONAIRE MANIEREN. Rockefeller heeft onlangs f 25.000.000 cadeau gedaan aan de universiteit te Chicago. Hij ziet er dus niet tegen op oon af en toe eens vorstelijk over de brug te komen. Maar om af en toe Sport en Wedstrijden VLIEGMACHINES IN 'T LEGER. De italiaansche vliegers, die in het bezit zijn van een eigen toestel, heb ben een vereeniging van vrijwillige vliegers gevormd, die zich ter be schikking van den minisier van oor log heeft gesteld. De leden ve/binden zich om hun militaire collega's ter zijde te staan. Leonino de Zara is tot voorzitter der vereeniging gekozen Aan den minister is verzocht hem tot officier te benoemen. STAKENDE KLEERMAKERS. Meer dan tien duizend arbeidersin het confectievak te Weenen hebben besloten den len Jgnuari het werk te staken, daar de patroons een verzak om loonsverhooging hebben afgewe zen. Na do vergadering, waarin het besluit tot staken werd genomen, hielden ongeveer duizend kleerma kers een betooging vóór eenige con- feclie-magazijnen. De politie joeg de betoogers uiteen. HET VLIEGONGELUK BIJ PARIJS. Het ongeluk, dat bij Parijs Laffont i zijn passagier het leven kostte, heeft veel overeenkomst met dat van Chavez, den held van den overtocht der Alpen. Ook Chavez was slechts 15 M. van den grond, toen de vleugels braken. Waren de vleugels van de machines van Laffont en Chavez ook wellicht groot Vier-en-dertig jonge mannen heb ben nu reeds hun leven gegeven voor de nieuwe vliegtechniek. feosten een Ig-rarga. maar zijn een gulden voor aai ca, Jt» dj, omdat do oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zoor groot is en steeds blijft stijgen. [Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. gevallene met gelijk temperament be hept was. Daar dit nu in casu niet zoo is, eer het tegendeel, gelooven we niet, dat er van kwaad bloed zetten sprake zj! zijn. Van die zijde dreigt het gevaar voor de coalitie uit dien hoofde niet. Toch mag er van den anderen kant wel op gelet, dat nog erger gevaar niet uit een heel anderen hoek op kome zet te il Een coalitie toch is ondenkbaar eu onbestaanbaar zonder het plegen van gemeenschappelijk overleg, en al zulk overleg wordt afgesneden, zoo de stellige zekerheid gaat ontbreken, dat liet een zoo stipt vertrouwelijk karakter draagt, dat hol geheim er van nimmer wordt geschonden, noch half, noch heel. Een samenkomst tot het houden van zulk overleg is een krijgsraad, en zoo dus wie ook, omdat het hem tegenliep, ten aanhoore van den vijand allerlei uit dien krijgsraad pu bliek gaat vertellen, voelt een ieder met welk woord men zulk een gedra ging zou moeten bestempelen. Stuit dit, en de coalitie staat weer op veilig. Gemengd Nieuws ONGELUK OF MISDAAD. Na het avondmaal in een dorps kerk in het district Petershof in Rus land werden 32 personen ziek, van wie er Teeds 3 zijn gestorven. De voorzitter van den Kerkeraad had een mengsel van zwavelzuur en ohroomzure kali in de Avon dm aal kelk gedaan, in plaats van wijn. GEHEIMZINNIGE DIEFSTAL. Volgens een brief aan de Stamboefl- sche „Tauiu" uit Sofia zouden op de Turksche ambassade aldaar een aan tal geheime documenten gestolen zijn, waaronder de sleutel van het geheimschrift van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. DB ANARCHISTEN TE LONDEN. De Londensche politie blijkt wel een goeden slag geslagen te hebben, toen zij in de woning van G artiste in, anders gezegd Poloski Moroentsef. een van de moordenaars van Hounds ditch, die dood in handen van de po litie gevallen is, een huiszoeking in stelde. De huisheer van Moroentsef heeft de politie op het spoor ge bracht- Hoewel zlfn kamerbewoner al zending verhinderd van een lading wijn eener firma, van wie he* heet, dat zij vervalschte wijnen de wereld inzendt. De menigte sloeg de vaten stuk en wierp den inhoud over de straat. De gendarmen, die aan ii it gewelddadig optreden een einde trachtten te maken, werden mishan deld. EEN GEVECHT. Op den Rand bij Johannesburg is op de Korstdagen gevochten door po litie en Kaffers. Er zijn twaalf doo den gevallen en vele gewonden. SPIONNEN. De Engelsche officieren Brandon en Trench, die in Duitscliland wegens spionnage tot vier jaar vestingstraf zijn veroordeeld, zullen onderschei denlijk naar Glatz en naar Wezel overgebracht worden. EEN UITVINDER. Met den Engelschen industrieel Thomas Humber, te Kingston-en- Tharties overleden, Is een groot en po pulair uitvinder heengegaande man, die het eerste en het laatste mo del rijwiel schiep. De levensloop van weinig industrie-koningen gelijkt meer op een roman, dan die van Hum ber. VLUGGE BESTELLING. De Duitsche post zal met 1 April een nieuwe soort van spoedbestelling invoeren. Van dien dag af zal men in groote steden telefonisch of derszins een renbode van het post kantoor kunnen ontbieden, die een brief afhaalt en binnen de stad recht streeks aan zijn adres bestelt Verder 7,a.l men ook zijne brieven door ren boden naar het postkantoor voor verdere verzending kunnen laten brengen. EEN OMGEKOMEN LUCHT SCHIPPER. Een Duitsche visschereboot, die te Cuxhaven aangekomen Is, heeft op 19 dezer op 58 graden 39 minuten N.B. en 0 graad 45 minuten O L., een grijze overjas opgevischt In da zak ken vond men twee zakdoeken met de letters O. L. Het lijdt geen twijfel, dat liet de jas is van Otto Lange, den luitenant, die over den in zee verongelukten DuÜschen luchtbol Saar gezag voerde. DE MOORD TE BERLIJN. De Berlijnsche politie houdt den zadelmaker Mielke, als verdacht van d6n moord op de weduwe Hoffmann, vrijgevig te kunnen zijn, moet men door de bank spaarzaam wezen meent de peLcileum-magnaat; spaar zaam ook, waar het geldt kerstfooien te geven aan de dienstboden. Dat nu zijn opvattingen waarmee bedoelde dienstboden zich niet altijd kunnen vereenigen. Zoo b.v. de meisjes Hocr- tense en Mary, die dienen op Forest Hill, het buiten van Rockefeller bij Cleveland. Hortense en Mary kregen voor hun kerstmis ieder twee katoe nen boezelaars. Zij waren veront waardigd, Zóó verontwaardigd, dat zo het gebeurde in de courant hebben late nzetten en hebben gedreigd met het opzeggen van haar dienst STAKENDE KELLNERS. De koffiehuiskellners te Weenen zijn van plan. op 5 Januari te staken. De eigenaars zijn nu van plan vrou welijk personeel in dienst te nemen. Zondag moest reeds een der grootste koffiehuizen wegens volslagen gebrek aan bediening gesloten worden. ONTVOERDE KINDEREN. In de laatste jaren heeft het aan tal ontvoeringen van kinderen in Amerika schrikbarende afmetingen aangenomen. Dezer dagen is nu een Italiaansch echtpaar, dat aangeslo ten was bij de bende van de Zwarte Hand, op heeterdaad betrapt- Beiden zijn veroordeeld tot de maximum straf, die op dit misdrijf is gesteld, weten 49 Jaar gevangenisstraf, rechter, die het vonnis velde, gaf zijn spijt te bennen, dat de wet hem niet toestond, de doodstraf uit te spreken. DE ETNA. De Etna ia weder geducht aan het werken. Er heeft zich een nieuwe krater gevormd. De bevolking vlucht EEN VROUW ENK IESRECHT- VOORSTANDSTER. Mevrouw Mary Clarke, een van voorvechtsters van de Engelsche be weging voor vrouwenstemrecht. en een zuster van de bekende mevrouw Pankhurst, is overleden. Zij was ver leden week Vrijdag uit de gevange nis ontslagen, waar zij een maand gezeten had, liever dan een boete van vijf pond sterling te betalen, die haar wegens het inslaan van ruiten was opgelegd. Te harer eere hadden de stemrecht-vrouwen Vrijdag een noen maal aangerlclit Den volgenden dag werd rij ziek, en kort daarop stierf Kil Letteren en Kunst OPERA-PLANNEN. Volgens de Haagsche bladen heb ben eenige Hagenaars het plan opge vat op een der mooiste punten der stad een schouwburg te doen bou wen, bestemd tot het doen opvoeren van Duitsche opera's en operettes, door een eigen gezelschap van den eersten rang, telken jare voor een volledig seizoen te engageeren. Rechtszaken LETSEL DOOR SCHULD. De Utrechtse he Arrondissements rechtbank wees vonnis in de zaak van den 48-jarigen A. G. P., machi nist der N. C. S., 20 jaar in dienst der Maatschappij, die te Utrecht zon der signaalop zijn locomotief weg rijdend, na eenige meters gereden te hebben, tegen een goederenwageu aanbotste, waardoor de Leerling-ma chinist C. H. van G., die met hem op de locomotief dienst deed, voorover sloeg met de buik togen den injector en daarna achterover tegen den ko- lentender, waardoor hij bewusteloos werd en volgens den dokter merün- gitus traumatica opliep, die slechts zeer langzaam genas. Het O. M. had >n beklaagde twee dagen hechte nis geéischt, terwijl de Maatschappij hem strafte met een maandelijksche iooukortlng van f 13 en dat voor on- bepaalden tijd. De Rechtbank veroor deelde beklaagde conform den eisch. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. De rechtbank te Winschoten heeft bevestigd het vonnis van den kanton rechter aldaar, waarbij de zich noe mende horaoeopathe Minna S. wegens het onbevoegd uitoefenen der genees kunde werd veroordeeld tof 4 geldboe ten elk van f25, eventueel te vervan gen door hechtenisstraffen, elk van 25 dagen. Toch zou hij nog gaarne in den kapl- toinsrang hebben doorgediend, indien hom bij terugkeer een gelijke op dracht ware gedaan als te voren of bijvoorbeeld een post als civiel cn iniL gezaghebber ware toevertrouwd. Dit geschiedde evenwel niet cn zulks in verband met het hem geweigerd ver lof voor do regeling van eenige fa milie-aangelegenheden noopte liem, zijn ontslag te verzoeken DE GEDROSTE MATROZEN. Twee van de in Australië van liet Nederlandsche eskader godroste ma trozen zijn weder terug. Zij hadden genoeg van Australië en hebben zich bij den consul-generaal gemeld. Zij zullen thans voor dan krijgs raad terecht staan. Een hunner beweert, dat men, in het huis, waar hij had gelogeerd, de klok moedwillig had achteruit gezet, met het doel om hem te laat aan boord te doen komen, wat ook ge lukte. („Java-Bode"). Stoomvaartberichten STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het stoomschip Prinses Juliana (thuisreis) vertrok 23 December van Algiers. KON. NEDERL. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Het stoomschip Euterpe arriveerde 29 December van Amsterdam te Ko penhagen. Het stoomschip Mars arriveerde 28 December van Amsterdam te Neu- fahrwasser. Het stoomschip Zeus vertrok. 27 December van Mersynn naar Sa- ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het stoomschip Menado (thuisreis) vertrok 28 Dec. van Port Said. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het stoomschip Maartensdijk, van Newport News, passeerde 28 Doe., 4 u. nam., Prawlepoint Het stoomsohip N'oordam, van New- York, passeerde 29 December 1 u. 15 voorin. Lizard. KON. WEST-IND. MAIL DIENST. Het stoomsclup Suriname arriveer de '27 December van West-Indiè te New-York. Uit de Arbeiderswereld SCHILDERSGEZELLEN. De Schiklersgezellen-vereeniglng „Vooruitgang" zij ons,Doei", afdee- ling Amsterdam van den Nederland schen SchlldersgezeLlenbond en de Schildersgezellen-vereeniging „Nieuw Leven", af deeling Amsterdam van do Landelijke federatie van Bouwvak arbeiders, hadden een vergadering georganiseerd. Hoofddoel dezer bij eenkomst was te komen tot een ver betering van loon en arbeidsduur voor de schildersgezellen- Men wenscht invoering van een uurloon van 30 cent, en 33 cent voor de mouwwerkers voorts afschaffing van hert aangenomen werk en rege ling van den nacht- en Zondags- arbeid. Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Hall (toe-z.) de heer J. K. F. Mant», candi- daat te Utrecht. Bedankt voor het beroep te Ouder kerk aan den IJsel ds. G. H. Beeken kamp. te Delft. Beroepen to Oosthulzen da A. L. Th. van der Ven te Kuilenburg. GEREF. KERKEN. Beroepen te Westeremden de heer H. Lanning, cand. te Zweeloe 5 to H. Lanning, cand. te Zweeloote Ter Apel. Bedankt voor het beroep te Stoeu- wijk da. H. Visser te VeenendaaL, Koloniën GHRISTOFFEL. De gep. kapitein Chris toffe! tracht, völgens de „Java Bode", eene conces sie te bekomen voor de winning van petroleum In Atjeh. Het blad schrijft dat er doar som migen eenig verband is gezien tus schen het door den heer C. gevraagd doch geweigerd binnenL veriof ei zijn huidige plannen. Ten onrechte. De heer C. wtet dat hij geen bevor dering tot majoor te wachten had. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Maastr.chL J. Lucassen, landbou wer, te Nijswiller Willem. Rechter es umussaxis: jhr. air. G. M. R. Iesta, Curator: oir. il. L. G. Schous. Tiel, J. Verhoeven Gzn_, landbou wer te Velcidriöi. Rechter-cwmuisaris rnr. R. Kranenburg; curator: inr. N. C. AL VV. Iioch, te KorkdrieL Alkmaar. R. Pallemans, kl oor ma ker, te Alkmaar, Rechtercommissa ris: mr. A. M. Ledeboer; Curator: uur. J. P. Bosman. Roermond. A. G. Vermeulen, wedu we van G. J. Sybers, winkelierster, te Venray. Rechter-coin 1nissaris: mr. baron de Biebersiein; Curator: mr. Janssen de Lunpens. Middelburg. J. de Jonge, koopman, te Kwadendamme, gemeente Hoede- kenskerke. Rechter-comm ssaris: mr. f. baron thoe Schwarlzenberg en Hohenlansberg; Curator: ror. J. W. Goedbloed. 's-Hert"genbosch. P. J. Zielemans, timmerman, te Wellerlooi, gemeente Bergen. Roehter-commissarLs: mr. de Menthcm Bake; Curator: mr. E. van Zinnicq Bergmann. Amsterdam. A Boerkor*, sigaren maker, Amsterdam. Rechtar-c >mmis- saris: mr. L. P. J. Hoeffelan; eurato* mr. W. van Loon. H. Reus horli gemaker, Amster dam. Rechter-commïssaxis en cura tor als voren. PREDIKBEURTEN ZATERDAG 31 DECEMBER. (Oudejaarsavond). EGLiSE \YAL( ONNE. St Siivestre. 7 1/2 uur du soir, Mr. Martin Du- pont GEREFORMEERDE KERK. (Ge<L Oude Gracht). '3 Avonds 7 1/2 ur. Ds. Mulder* EBEN-HAèZER KERK. (Klein-Heiligland). *s Avonds 7 /12 uur, Da. Tibben. CliR. GEREF. GEMEENTE. (Zuiderstraat). "s Avonds 7 1,2 uur. Docent de Bruin, van Den Haag. LUTHERSCHB KERK. 'e Avonds 7 uur, Ds. de Meijer* KERK DER VEREEN. DOOP8- GEZLNDEN. Avonds 7 ure. Dr. C. B. Hylkema. REMONSTRANTSCH- GEREFORMEERDEN. 's Avonds 7 uur, Dr. A. H. HaentjenH KERK DER BROEPERGEM EEN I B, 's Avonds 11 1/2 uur, Da Hellström VEREEN v. VR1JZ. HERVORMDEN, NUTSGEBOUW. Zijlstraat 48-50. "s Avonds 7 uur, Dr. H. W. ter Haar, uit Deventer. EVANGELISATIEGEBOUW. Jacobijnestxaat 26. 'a Avonds 8 uur, do heer H. J. Bosch. BENNEBROEK. 's Avonds 7 uur, Ds. J. A. Cerrth van Wijk Jr. HEEMSTEDE. Avonds 6 1/2 ure. Ds. MontIJn, pred. te Haarlem. UMUIDEN. DOOP3GEZ. GEM. en PROTESTAN TENBOND. 'a 'Avondb 7 uur. Ds. E. Pekema.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7