NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28© Jaargang. No. 8447 Verschijnt dagel^ks, behalve op Zon- en Feostdagen. DONDERDAG 5 JANUARI 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: pbr drie maanden: ^'an f«gels 50 Cts.; iedere regei meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem i ZU jr^ Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) }*|9 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65^ 50 Cts- voor 3 Plaat»ingen contant. OelilusUeerd Zondagsblad, 'voor Haarlem J 037 K X Reductie en Administratie: Groote Houtstraat 53. i de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. DrnkkerijZuider Boitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemadhtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 6 JANUARI. Schouwburg: N. V. Opera- en Ope rette v. h. Rembr. Theater: „Carmen" Stadsnieuws Om One Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel F, ere post of bezoldigde functie" (II), In de rubriek Om Ons Heen. PROPAGANDA VOOR GASVERBRUIK. We hebben gemeld, dat wethouder Rulswit in de laatste vergadering Van den Raad heeft meegedeeld, dat 'de Ingezetenen In de gelegenheid zouden worden gesteld, om eens te zien, hoe men het doelmatigst gas kan gebruiken voor huishoudelijke doel einden. In de tweede helft van deze maand stal nu in het Huis-in-de-Kruisstraat een tentoonstelling geopend worden van toestellen voor gasverbruik. Daartoe zijn door de firma K. Hoes- hergen In opdracht van de directie der Lichtfabrieken drie zalen ingericht. In de middelste zaal zal men kun nen zien, hoe men het spaarzaamst gebruik kan maken van gas voor ko ken Daar vindt men ook de nieuwste toestellen. De directrice der Amster- 'damsche Kookschool zal er de directie voeren en laten zien, hoe men het eten bereiden kan. Gelijk men weet, is het om dit koken vooral te doen. In de gezinnen van de werklieden wordt het gas nog niet genoegzaam voor ko ken gebruikt. Men wil nu laten zien, dat het gas niet duurder is don petro leum. In de andere zalen zal men een juffrouw bezig zien te strijken 'met gasbouten. Dun vindt men er automa tische warmwater-gey8er8, die het verwarmde water in alle vertrekken van het huis doen komen, ook warm- ;walergeysers voor de waschtafels. De entree wordt feestelijk met groen en bloemen versierd. Het ligt in de be doeling deze tentoonstelling ongeveer twee maanden te doen duren. De ten toonstelling is voor iedereen toegan kelijk. Gisteren werd zij door B. en W. en een aantal Raadsleden bezich tigd. ONS BELANG. Do I-Iaarlenische Slagesnsgezelien- vereeniging „Ons Belang" vierde gis terenavond feest in „De Kleine Veree- niging". De zaal was zoowel beneden als boven geheel bezet, en de aan wezigen hebben zich zeker uitstekend geamuseerd. Voor dat met, de afwer king van het programma een aan vang genomen werd, betrad de voor zitter, de heer J. v. Dalen, 't podium en memoreerde de belangrijkste ge beurtenissen uit 1910. Spr. merkte op, dat de eerste helft van dit jaar een slechte tijd geweest was: vele ge zellen waren ziek geweest en de uit- keeriugen uit de ziekenkas wai-en nimmer zoo groot geweest als toen. Toch was in de vereeniging opgewekt leven: het ledental steeg van 80 131. De vergaderingen werden goed bezocht, al kon dit nog wel beter. Spr. wekte de aanwezigen ten slotte op, niet alleen op den feestavond maar ook op de vergadering te verschijnen. Applaus volgde op deze woorden. Hierna nam de afwerking van een zeer afwisselend programma een aan vang. Het specialiteiten-gezelschap van IT. D. Nieniwenbuyzen Jr., te Rotterdam bracht zijn beste krachten ten tooneele. Mej. Cato Culp, de heer en mevrouw Franken, de heer L. de Haag, do vijf Serah's, de heer Louis Contran, madame et monsieur La Co- que, The royal bloscope, allen had den een zeer groot succes. Een bal, dat nog lang duurder, nam na af loop der voorstelling een aanvang. VEREENIGING VAN DOOF STOMMEN. Hier ter stede is opgericht de veree- niging „Gezelligheid kent geen tijd". Het doel is, den doofstommen, die gezelligen omgang missen, des Zon dagsavonds door bijeenkomsten aan genaam bezig te houden. De vereeniging staat open voor doofstommen van alle godsdienstige gezindten uit Haarlem en omstre ken. Het plan is, om ook een zieken fonds op te richten. Het bestuur is samengesteld uit de heeren J. H. Weseman Jr., wagenma ker te Bloemendaal, voorzitter M. v. Donselaar, secretarisH. G. van den Berg, penningmeesterB. Sleeman en Th. Kokkelkoren, commissaris sen. Rijkstelegraaf en -Tele foon. De volgende cijfers geven een over zicht van het telegraaf verkeer alhier over 1910, vergeleken met het vorig jaar. Verzonden werden 43499 telegram men, ontvangen 61756, opgenomen en verder geseind 24355, dienst- en me teorologische 885, transito'8 41, totaal 130.536. In 1909 respectievelijk 44563, 58672, 22300, 879, totaal 126.414. Per telefoon werden gewisseld in 1910: 12180 telegrammen (tegen 11220 in 1909). Hiervan werden aangebo den 9677, afgeleverd 2503. tegen 9034 en 2186 in 1909. Verder werden in 1910 gevoerd 182.618 interlocale-, 1578 internatio nale- en 1498? transiteerende gesprok ken, tegen respectievelijk 145.550, 984 en 7029 in 1909. Bewusteloos gevonden. De landbouwer K. vond pp den Kruisweg nabij Hoofddorp een man in bewusteloozen toestand. Bij nader onderzoek bleek hij bovendien eene bloedende hoofdwonde te hebben. Daar een eind verder een wagen onbeheerd stond, werd vermoed, dat hij daar afgevallen was. Bode Ceelen passeerde daar juist, en bracht» met behulp van K., den man naar Dr. Nanninga, te Hoofd dorp. Het duurde ongeveer anderhalf uur, voor hij goed bij bennis was. Het bleek te zijn de knecht der firma L'ljee, te Haarlem. De man kon zich niet herinneren, hoe hij van den wa gen afgevallen was. Na verbonden te zijn en eenig voed sel gebruikt te hebben, kon hij zich, mot zijn inmiddels ontboden patroon, huiswaarts begeven. Zondagsarbeid. De afdeeling Haarlem van „Patri monium", besprekende het ontwerp- wijziging arbeidswet van Minister Tohna, nam aan eene motie, betreu rende, dat de arbeid voor vrouwen en jeugdige personen in bloemhinde- rijen wordt toegelaten op Zondag, en den wensch uitende, dat deze materie niet geregeld worde in een maatregel van bestüur, maar in eene door den Minister toegezegde afzonderlijke ar beidswetgeving voor de landbouwbe drijven, enz. Benoemd is varder een commissie van drie leden om in te stellen eene enquête naar de al of niet noodzake lijkheid van arbeid in bloerabinde- rijen op Zondag. R. K. K i e s ve r e e n i g 1 n g. Dezer dagen zal de algemeene jaarvergadering van de R. K. kies- vereeniging worden gehouden. Onder de punten komt voor: Verkie zing van bestuursleden wegens peri odieke aftreding van de heeren H. van den Berg, W. H. J. Gründemann B. Heijboer, H. N. Kimman en Mr. W. N. J. M. Smit en verkiezing van eon bestuurslid wegens het bedanken van Mr. J. N. J. E. Thijssen. Verder moeten afgevaardigden en plaatsv. afgevaardigden worden ver kozen voor den Alg. Bond van R. K. kiesvereenigingen en voor den Prov. Bond von R. K. kiesvereenisringen. Trelnrooïirs. Gisteravond werden in den trein, die te 9.43 uit Rotterdam vertrekt, en te 10.45 hier aankomt, acht kwartjes vinders gesignaleerd. Zij reisden door naar Amsterdam. Wie niet door reisde was een Duitscher, die met dit slechte reisgezelschap in aanraking was gekomen en wien die kennisma king het sommetje van 440 mark (ƒ264) had gekost. De man deed aangifte bij de politie en keerde toen naar Den Haag terug. Fietsendiefstal! De rijwielverhuurder R. op den Schoterweg verhuurde gisteren een fiets, maar heeft haar nog niet terug. Over Percy Grainger. We ontvangen een circulaire met portret betreffende Percy Grainger, den AustralIschen pianist, die bij zijn eerste tournée in Nederland ook al groot succes behaalde. In Nederlandsche en in buiten- landsche bladen wordt zijn optreden met geestdrift geprezen. De volgende week komt hij ook in Haarlem. Klerken ten Parkette en ter Griffie. Er heorscht op de Griffies en ten Parkette der Paleizen van Justitie een algemeene ontevredenheid over de toepassing van de nieuwe positie regeling dezer ambtenaren. Zoo ook hier ter stede. Was men zeer verheugd door de aanneming van het wetsontwerp, dat den slech ten toestand der klerken, enz., zou verbeteren, en hun pensioen verlee- nen zou, nu de wet met 1 Januari In werking is getreden, blijkt het, dat men zich vergeefs verblijd heeft. In Den Haag heeft men namelijk be paald, dat geen der ambtenaren, die een bijverdienste heeft, vast aange steld zal worden. Eerst, zoo redeneert men, dwingt de Staat ons door slechte salariee- ring, om bijwerk te zoeken en nu wij dat hebben gezocht, wordt het ons een beletsel om tot een goede positie te komen. Op de Haarlcmsche Rechtbank griffies en ten parkette is geen der ambtenaren vast aangesteld. Een hunner heeft 42 jaren dienst en is toch „tijdelijk" aangesteld. Een an der, die 1ste klerk dacht te worden, heeft menhulpschrijver gemaakt. Hij heeft 18 dienstjaren. En het ergste voor deze ambtena ren is nog, dat zij nu geen pensioen krijgen, want dat krijgen alleen vast- •aangestelden. Naar wij vernamen is aan alle Am- sterdomsche klerken ontslag aange zegd. met ingang van 1913. Alg. Verkooplokaal. Volgens eene in bewerking zijnde lijst der gehouden veilingen van vas te goederen in het Algemeen Verkoop lokaal zijn in het aigeloopen jaar 1910 aldaar geveild 135 perceelen tot een gezamenlijk bedrag van f 704.675 waarvan verkocht zijn 107 perceelen voor f 531.375 eu opgehouden 28 per ceelen voor i 173.300. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID Voor het departement Haarlem van de Maatschappij van Nijverheid zal dezer dagen de secretaris Mr. J. C. L. Vlaanderen een lezing hou den over het wet santworp tot re-ge ling der arbeidersziekteverzekering. R. K. Volksbond. De St. Ct. bevat de Koninkl. goed gekeurde gewijzigde statuten van de afd. Haarlem van den Ned. Rooinsch-- Kath. Volksbond. Do afdeeling heeft ten doel, door na te melden middelen de zedelijke en stoffelijke verheffing van het volk te bevorderen in den geest en volgens de begmselen der Roomsch-Katholie- ka kerk. Zij tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg, en wel door: a. een openlijk en godsdienstig op treden van den bond als zoodanig, ook bij vergaderingen en feestvierin gen; b. het streven om die leden, wel ke dezelfde belangen voorstaan en hetzelfde doe] beoogen. in den bond te vereenigen tot vakorganisaties, en het bevorderen en steunen van vak organisaties van vrouwen; c. het bespreken van elkanders ze delijke en stoffelijke belangen en de middelen tot verbetering daarvan; d. het aandringen bij de Overheid op het nemen van die maatregelen, welke aan het doel van den bond be- vorderlijk kunnen zijn; a het hemden en bijwonen van vergaderingen, voordrachten en le zingen; f. het verschaffen van het bonds orgaan en verdere degelijke lectuur; g. het bespreken van maatschappe lijke vraagstukken, zoo mogelijk on der deskundige voorlichting; h. het verschaffen van onderlinge stoffelijke hulp bij ziekte, hoogen ou derdom, ongeval en werkloosheid, bij gemotiveerde werkstaking en bij uit sluiting, zooveel mogelijk uit door de leden zeiven gevormde kassen; i. in het persoonlijk optreden zij ner leden, overal waar zulks voor het doel van den bond bevorderlijk kian zijn; j. in het vanwege den bond bezor- ;en van een of meer H.H. missen •oor de afgestorven leden, in de pa rochiekerk waartoe zij behooren. CONCERTGEBOUW-SEXTET. De uitvoering van het Amsterdam- is che Concertgebouw-Sextet was maar matig bezocht althans niet zóó, als zij om haar bijzonder karak- ha&r hoog muzikaal gehalte verdiend had. Het Concertgebouw- Sextet bestaat uit piano, fluit, hobo, klarinet, fagot en hoorn respectie velijk bespeeld door de heeren Evert Cornells, Nic. Klasen. G. Blanchard, P. Swager, I. S. de Groen en H. Tak, allen leden van bei Concertgebouw te Amsterdam. Zoo vaak wij in de gelegenheid zijn muziek voor een of meer strijk instrumenten, met of zonder piano begeleiding, te hooren. zoo zelden doet zich het geval voor, dat zelfstan dige muziekstukken voor uitsluitend of grooten deels blaasinstrumenten worden uitgevoerd. Ik heb hier na tuurlijk het oog op den zoogenaam- den kamermuziek-stijl, waarin dus ieder medewerkend Instrument een eigen, met zijn karakter overeenko mende rol speelt. Van blaasmuziek, waarbij het in hoofdzaak om de klankm a s s a te doen is, kunnen wij vooral in de schoone zomerdagen naar liartelust genieten. Moge nu ook bet kamermuziek repertoire voor blaasinstrumenten in omvang en bet zal wel erkend moe ten worden ook in muzikale be langrijkheid, verre bij dat voor strijk instrumenten ten achter blijven, de meesters dor instrumentale muziek hebben het genre toch volstrekt niet verwaarloosd en ons tal van toon werken geschonken, die overwaard zijn te worden gekend en herhaalde lijk gehoord. En daarom dan ook verdient een combinatie van kunste naars, die zich speciaal op de uitvoe ring van deze kunstsoort toeleggen, met belangstelling en sympathie te worden begroet. Woensdagavond kregen wij te hoo ren een Suite (Sextet) van Ch. Quef, waarvan vooral het Andantino en het Rondo final door bewerking en instrumentatie zeer de aandacht trok ken, en een Caprice voor fluit, hobo, clarinet en piano van Saiut-Saëns, een geestige paraphrase over Deeti- sclie en Russische motieven, waarin prachtig van het karakter der ver schillende instrumenten is partij ge trokken. Béide werken werden in onberispelijk eaisemble vol fijne muzikale intentie ten gehoore bracht, kwamen in de ,,Kroon"-zaal ook acccustisch volkomen tot hun recht en vonden bij de toehoorders een zeer warm onthaal. Het tweede deel van den avond werd ingenomen door Beethoven's be roemd, maar helaas ook veel te wei nig uitgevoerd behalve dan in klavier-arrangement Septet, op. 20. Voor de vier strijk-instrumenten was de medewerking ingeroepen van kunstbroeders Johan Herbschleb (vi ool), Johan Kerkhoff (alt), Th. de J Maaré (violoncel) en S. Blazer (con trabas). Het ensemble stond hier niet eel op gelijke hoogte mei de vo rige werken, maar het geheel had toch, vooral ten opzichte van klank en phraseering, veel voortreffelijks, en wat de hoofdzaak is aan het ka rakter van deze rijke, jeugdig-fris- sche muziek werd alle recht gedaan zoodat ook na dit werk niet ten onrechte de levendige voldoening van het publiek zich in luide en lang durige toejuichingen uitte. Ten slotte een enkel woord van hulde aan mevrouw Joh. Veth—Prin ce, die door haar smaakvolle voor dracht van Mendelssohn's aria „Höre Israël" en twee Latijnsche gezangen van C. Franck een zeer gewaardeer de afwisseling in het programma bracht PHILIP LOOTS. Haarl. Muziekkorps. Door het Haagscbe Mannenkoor, onder directie van den heer Arnold Spoel en het strijkorkest van Haarl. Muziekkorps, zal onder leiding van den heer Spoel, eerstdaags te 's-Gra- venhage een opvoering gegeven wor den van het oratorium „Die Zerstö- rung Jeruzalems" van August Kiug- hart. N. O. G. Naar wij vernemen is het bestuur der afd. Haarlem van het Neder! Onderwijzers-Genootschap thans al dus samengesteld: E. ten üroeke, voorzitter; W. van Brouwershaven, vice-voorzitter; L. Broekhuizen, le secretaris; G. J. Rettink, 2e secreta ris en J. H. W. Babermehl, penning meester. Operette. Dezer dagen zal in den schouw burg alhier de eerste opvoering plaats hebben van „Das PuppenmS- del," W lener-operette van Leo Fall. Uit de Rechtszaal CALCIUM CARBID. De heer A W fabrikant te Zaan dam, die door den kantonrechter al daar, wegens het in strijd met de gemeenteverordening, in voorraad hebben vhn meer dan 100 K.G. Cal cium Carbid, tot 50 cts. boete eubs. één dag hechtenis veroordeeld was, bij de arrondissements-rechtbank alhier in appèl ging, werd heden morgen door de rechtbank, opnieuw recht-doende, eveneens tot 50 cents boete subs, één dag hechtenis ver oordeeld. Het vonnis van den kanton rechter werd wegens vormgebrek ver nietigd. De heer W. gaat bij den Hoogen Raad in cassatie. ZINK-DIEFSTAL. Nadat de deuren langen tijd geslo ten geweest waren, trad in het bankje Th. \V. C., die met den agent- S. Buis in den nacht van 4 op 5 December een ontmoeting had. Beklaagde mar- cheerde met drie stukken zinken af voerpijp dooi- het Rozenprleel, toen genoemde agent naderde. De raan- met-het-zink wierp snel zijn vracht neer, simuleerde een oogenbiik dron kenschap, maar ging, toen de agent naderde, op de vlucht Na een jacht, waaraan nog een tweetal andere po litiedienaren deelnamen, werd C. op den hoek van de Van Marumstraat gegrepen en naar het politiebureau overgebracht Het zink bleek van de Ambachts school afkomstig te zijn. Beklaagde ontkende hedenmorgen ten stelligste de dief van het zink te zijn. Hij had den avond van den December in de stad doorgebracht, en keerde omstreeks 12 uur naar huis terug Ineens werd hij gearresteerd en van diefstal beschuldigd, zonder van iets te weten. Dien avond had hij in het geheel niet in die buurt ver wijld. De agent Buis herkende in den arrestant, evenwel de persoon, dien hij te voren met liet zink had zien loopen, en juist dien avond werden de pijpen van het gebouw aan de De Keyslraat vermist. Beklaagde is reeds eenmaal wegens diefstal veroordeeld, j Mr. Hoyer merkte op, dat de in structie in deze zaak niet gesloten is, en meende tot met-ontvankelijk- verklaring van het O. M. te moeten concludeeren. Een eisch kon niet uit gesproken worden, omdat in deze procedure schakels ontbraken. Uitspraak 12 Januari a_s. JASSEN GESTOLEN. Uit een ongesloten schuurtje hier -ter stede heeft D. C. K. in den nacht •van 23 op 24 December twee jassen, toebehoorende aan F. van den Aard- eg, meegenomen en die naar zijne woning gebracht. Beklaagde wist slechts van een der jassen iets af hedenmorgen zei beklaagde, dat hij die in de Raamsteeg gevonden had. Maar aan den rechercheur M. L. van Halst heeft beklaagde zelfs den spij ker aangewezen, waarvan hij de jas in het schuurtje heeft afgehaakt Mr. Hoyer elschte, omdat beklaag de zeer ongunstig bekend staat, eer.e gevangenisstraf van 1 jaar. KOPERDIEF. Joh. C. P., die in de Centrale Werk plaats van de H. IJ. S. M. werkzaam was, heeft op den 25sten November van het vorige jaar aldaar een rooi- koperen slaaf ontvreemd. De maga zijnmeester II. de Zaayer heeft P. het stuk koper ter leea gegeven, maar deze bracht het niet terug, verkocht het voor f 2.20. Beklaagde zei, dat hij in geldverle genheid zat. Hij had het keper ver kocht, om het later weer terug '.e kunnen geven. Hij had het maar ale pand gebruikt. De bedoeling om te stelen was niet bij hem opgekomea. De stubstituut-offleier van justitie eischte twee maanden gevangenis straf. Beklaagde vroeg een geldboete. Hierna volgde weder een zaak, die met gesloten deuren behandeld werd. UITSPRAKEN: B. de G. van den H bouwkundige te Amsterdam, appèl kantongerecht Haarlem, overtreding motor- en rij- wielwet, f 80 boete of 10 dagen hech tenis. Goed afgeloopen. Gisterenavond omstreeks kwart voor negenen reed een automobiel in plaats de Poorlbrug bijna de spoor brug der E. S. M. bij de Amsterdam - sche poort op. De voorwielen ston den reeds op de ijzeren balkeu, voor de bestuurder stoppen kon. Het blijft daar een gevaarlijk punt. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SANTPOORT. Gisteravond gaf Ds. Hooykaas, uit Amersfoort, in de Ned. Herv. kerk door middel van duidelijke en prach tige lichtbeelden een blik in het land van Palestina. Uit eigen ervaring, door hem al daar opgedaan, gaf hij daarbij boei ende en interessanto verklaringen. De talrijk opgekomen aanwezigen zullen zich dien gang naar hel kerk gebouw niet beklaagd hebben. Binnenland C. A. M. RAYM.4KERS. Blijkens eon bij de Eerste Kamer ingekomen schrijven heeft de heer C A. M. Raymakers, lid van de Eer ste Kamer der Staten-Gen er aal voor Noord-Brabant, wegens voortdurende ongesteldheid als zoodanig ontslag genomen. DRUKFOUT UIT DE STAATS COURANT. „Benoemd tot tweede lichtwachter op 's Rijksluchtschip Schouwenbank de 3de lichtwachter op 'a Rijkslucht schip Noordhinder, enz." Is de Staatscourant zich zolf Gen jaar voor met deze luchtvaartuigen? MOLLEN. In de Bommelerwoard vindt thana het vangen van mollen op groote schaal plaats. De mollewlloijes wer-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1