RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD 1 1 cn Een gelukkig schot, Door F. Thieme. Ja, ziet u, waarde heer, het vorige jaar was ik nog de arme Frits Röser, die voor enkele stuivers vreemdelin gen de bergen invoerde en di,e niet in staat was zijne Marie te trouwen, omdat zij en ik zoo straatarm waren dat wij beiden jaren lang zoo hard mogelijk hadden moeten arbeiden, om ons ook maar het allernoodzakelijk ste aan te kruinen schaffen. En nu kijk nu eens dien kant uit nu ben ik eigenaar van dat keurige huisje aan de helling van den berg, en de gelukkige echtgenoot van mijne Ma rie. in den zomer verhuren wij een goed deel van onze woning aan men- schen, die hier hunne vacantiedagen komen doorbrengen, en dat, gevoegd hij de opbrengst van een paar stuk ken land, die ik heb gekocht, ver schaft ons een heel aardig inkomen. Ja, ja, daar staat u van te kijken, nietwaar En u meent misschien, 'dat ik een prijs uit de loterij heb ge trokken Maar dan heeft u het mis. Jk speel niet in de loterij. Raden kunt u het toch nietd&arorn zal ik het u maar zeggen dat alles heb ik te danken aan een gelukkig schot Maar niet aan een schot, flat ik zelf heb gelost. Neen, het is een gevolg geweest van een schot, dat een an der heeft afgevuurd wie het ge weest is, weet ik zelf niet. U kijkt mij ongeloovig aan en begrijpt er niet veel van Nu, ik zal u de geschiede nis vertellen, luister maar. Het vorige jaar werd er hier op zekeren dag in October een grooie drijfjacht gehoudeneeno me nigte groote heeren waren uit de stad overgekomen, om er aan deel te ne men en den geheelen dag weerklonk het geknal der geweren en stegen Je rookwolkjes in het dal op. Ik behoor de tot de drijvers en het aanhouden de geknal en gepaf had mij bijna doof gemaakt. Op eenmaal weer klonk er weer een schol en lag ik op den grond te spartelen I Was dat eventjes tegenslag Daar was ik me door een lading schroot getroffen in oen mijner beenen 1 Razend van pijn en woede sprong ik op, om den onhandigen schutter uit te vinden, die mij voor een ko nijntje of een haas had aangezien, maar ik moest die poging spoedig opgeven. Ik kon eenvoudig niet loo- pen En de schutter meldde zichzel- ven niet aan. Twee kameraden droe gen mij naar huis en legden mij te bed. U begrijpt, dat ik daar niet heel vriendelijk gestemd was ten opzichte van dien dommen, onbeholpen Zon dagsjager 1 Ik was waarachtig al arm genoeg en nu zou ik nog dokter en apotheker moeten betalen en ze ker een paar weken niet in de gele genheid zijn om een cent te verdie nen I Had ik ten minste zijn naam maar geweten, dan had ik schadever goeding kunnen eischen I Ik raad pleegde er den dokter over en ook den dominé, die mij in mijn hut kwamen bezoeken, maar geen van beiden wist raad. Daar kreeg ik plotseling een ioee. Ik wilde net doen als Sepp, wiens spiksplinternieuwen vilten hoed kort te voren iu de herberg met een oud, ontoonbaar vod was verwisseld. Hij adverteerde in het weekblad, dat den bekenden heer, die zijn hoed had mee genomen, werd verzocht, tenein de gerechtelijke vervolging te ontko men, het hoofddeksel zoo spoedig mogelijk terug te bezorgen. En ziel den volgenden morgen had hij zijn hoed terug. Ik sprak er over met mijne moe der; die trachtte het mij wel uit het hoofd te praten, maar ik bleef er bij, en den anderen morgen stond de vol gende advertentie in de courant, die het meest iu de stad wordt gelezen ATTENTIE I Den bekenden heer, die op de drijfjacht in X. op den 19den Oc tober, des namiddags half 3, Frits Röser uit X. in liet been heeft ge schoten, en daardoor een armen drommel pijn bezorgd en op kos ten gejaagd heeft, en oorzaak is, dat hij gedurende verscheidene weken niets zal kunnen verdie nen, wordt verzocht, genoemden Frits Röser omgaande eene flinke schadevergoeding uit te betalen. Mocht die uitblijven, dan zal de zaak worden aangegeven. Wordt de zaak naar genoegen geschikt, dan kan men zeker zijn van de strengste stilzwijgendheid. Mijne moeder had de advertentie naar het bureau van de courant ge bracht, maar goeie genade, wat schrok ik. toen ik bij haar terug komst hoorde, dat ze er drie mark voor had moeten betalen Ik had niet gedacht, dat het zooveel zou zijn geweest. Fnfin, het was nu eenmaal gebeurd we moesten nu maar af wachten misschien, dat het toch nog iets zou helpen 1 Den anderen morgen lag ik nog te slapen, toen de postbode binnen kwam. Moeder was op dat oogenblik niet thuis. Hij riep mij wakker en ik staarde hem aan als ware hij een geest, want hij komt anders het heele jaar niet bij ons in huis. Je bent toch Frits Röser vroeg hij. Ja zeker, die ben ik. Hier heb ik een brief met geld voor je. Honderdvijftig mark zit er in. Wil je even afteekenen Honderd en Van blijdschap wou ik uit het bed springen, maar dat ellendige been maakte het mij onmogelijk. Zooveel geld had ik nog nooit bij eikaar ge zien, veel minder nog in mijn bezit gehad, ik scheurde haastig den brief open, en ja, zoo waar, het was zoo drie briefjes van vijftig mark alle maal fonkelnieuw Er was ook nog een lettertje bij, waarop geschreven stond „In antwoord op de adverten tie. Met welgemeende betuiging van spijt over mijn onhandig heid. Naam doet niets ter zake." Jubelend liet ik mijne moeder, toen zij thuis kwam, den schat zien. Zie je nu wel, moeder, hoe slim mijn idee was Dit heeft het ons ten minste opgebracht 1 Nog was mijn moeder niet heele- maai van haar verbazing bekomen, of daar werd aan de deur geklopt en een jongen kwam binnen. Een vreemde mijn lieer heeft mij dezen brief gegeven, dien ik brengen moest bij Frits Röser, die aange schoten is. Verwonderd nam ik den brief aan. Ja, het was aan mijn adres. „Den heer Frits Röser", slond er op en de brief was goed verzegeld ook. Wat moest dat bet eekenen Ik brak ein delijk den brief open en mijn moe der schreeuwde het waarachtig uit twee briefjes van honderd mark kwamen er uit te voorschijn. En weer lag er een briefje bij, van ongeveer gelijken inhoud als dat in het eerste schrijven. Maar dat was nog lang niet alles. Des middags kwam de postbode weer in ons hutje ditmaal bracht hij twee brieven voor mij, één met honderd- vijftig en één met driehonderd mark. En den volgenden morgen bracht hij er weer twee en een werd mij door den kastelein van de herberg bezorgd en de volgende dagen kwamen er nog een paar. Ik moet u zeggen, dat ik ten laatste verlegen werd onder zooveel zegen. En lederen keer lag er een brief bij, maar geen enkele afzender noemde zijn naam. Dat kwam er niet op aan, schreven ze ze hoopten, dat ik ook zonder den naam tevreden zou zijn. Toen ik de go hoe le som bij elkan der had geteld bemerkte ik, dat ik zes honderd Thaler rijk was. Maar dat was toch immers veel te erg'? Dat geld mocht ik toch niet alles behou den 1 Er was er immers maar één, die mijn schuldenaar was, want slechts één persoon kon mij hebben aangeschoten. Daar lag ik lang over te piekeren en toen eindelijk mijn been weer genezen was, ging ik naai de stad, informeerde, wie er sizoo nan de jachtpartij hadden deelgeno men en ging naar die heeren toe. Maar daar kwam ik van een slechte kermis ihuis Als ik den mond maar opendeed en zei, dat mijnheer het mij niet kwalijk moest nemen, maar dat ik alleen maar even wilde vragen, of mijnheer niet bij de jacht in X een drijver had aangeschoten, dan sto ven zij tegen mij op, zeiden dat >k gek was, en ik moest dan maar zoo spoedig mogelijk de deur va.n deu buitenkant bekijken. Nu, enfin, het was mij wel. ik kon er verder niets aan doen. Ik was nu rijk en gelukkig, want zeshonderd Thaler vormen een kapi taal voor iemand van ons soort men- sclien. Ik kocht een stukje grond en bouwde er dit huisje op, waar ik wel dra mijne Marie als mijn v.u-uwtj© binnenbracht. Hoera I Was dat niet een gelukkig schot Mijn heele leven lang zal ik het in gezegend aanden ken houden I Raadsels (Deze raadsels zijn alle inge zonden door jongens en meis jes, die „Voor Onze Jeugd" le zen. De namen der kinderen, die mij vóór Donderdagmorgen goede oplossingen zenden, worden in het volgend num mer bekend gemaakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd ln verband met het aantal oplossin gen en op de netheid van het werk. 1. (Ingezonden door Bertus en Dina Tan Putten). Schrijf onder elkaar Een lengtemaat. Een plant. Een soort grond, waar men veel schapen ziet. Iets, dat iedereen noodig heeft. Een boom. Iemand uit een ver land. Een wapen. Een meisjesnaam. Deze woorden moeten olie bestaan uit vijf letters en de middelste letters vormen van boven naar beneden den naam van een muziekinstrument. 2. (Ingezonden door Jansje Yaa Dijk). Mijn geheel bestaat uit 12 letters en ik sta dikwijls in de „Zaterdag avond". 1 6 4 10 is een Indisch wapen. 9 2 4 11 is een getaL 7 8 5 gebruikt de visscher. 9 7 9 11 12 5 zijn vruchten. 3 4 12 is een vogel. 3. (Ingezonden door Piër Heidweil- ler). Welke spreuk leest ge hieruit den den ker tw ker spre wees doof st ist zoe Kwaad om 4. (Ingezonden door Ans van den Ban). Welke vogel bestaat uit een schaap, een meisjesnaam en een ver voermiddel 5. (Ingezonden door Henri Klau wers). Mijn geheel bestaat uit 12 letters en is een provincie in Nederland. 2 3 4 zit aan het hoofd. 8 11 12 is een verkorte meisjes naam. 4 10 12 is een knaagdier. 5 2 3 4 is een deel van een ei 6 8 10 1 maakt de veger op het ijs. 9 10 11 5 gebruikt de naaister. 5 2 7 8 is een meisjesnaam. 6. (Ingezonden door Robbert Brljl). Ik liep eens door een straatje, Al met een kameraadje, Ik klopte aan een witte deur, En er kwam een gele juffrouw voor. 7. (Ingezonden door Helena Bij land). Ik ben een rivier in Rusland. Ont hoofd mij en ge krijgt een meisjes naam. 8. (Ingezonden door Bernard Jan sen). Ik ben een spreekwoord van 21 letters. 9 2 5 13 is een sieraad. 8 10 19 is een meisjesnaam. 16 7 3 volgt op den nacht Een valsche 1 4 21 is strafbaar. Een 6 7 18 12 is een viervoetig dier. Een 6 14 5 10 Is een 6 15 2 12 21 11 4 20. 14 15 16 is niet jong. 21 11 5 19 is een meisjesnaam. 20 14 12 is een viervoetig dier. 17 18 12 wordt door kleine diertjes bereid. 9. (Ingezonden door Marie Ruig pok). Wolk een bal zou dat wel wezen, Waarmee men niet ballen kan, Eu waarvan toch ieder kind houdt? Weel je 't heel goed, zeg mij 't dan. 10. (Ingezonden door Willy Germe- raad). Mijn eerste stemt toe. Mijn tweede is een verkorte jongensnaam mijn derde behoort goed te sluiten en mijn geheel is een jongensnaam. 11. (Ingezonden door Tine Heidweil- ler), Een dier, dat dikwijls wordt ver volgd, Door heer en onderdaan. Biedt, als het eens onthoofd is, Iets goeds voor menig visscher aan. Ontneemt men ook dit ding liet hoofd. Dan draagt het koets of kar, En 't breken van zoo'n enkel ding Brengt treinen in de war. 12 (Ingezonden door Gerand Hou- waard). Mijn eerste is een begin van leven. Mijn tweede is iets, waar we niet buiten kunnen. Mijn geheel is in de zee. Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van de vorige week zijn 1. Haarlemmerhoutpark. Hark, Lemmer, paar, hout, Leo, kraam. 2. MOSKOU. Madagaskar. Orenburg. Sneek. KonstantinópeL O os ter hout. Uden. 8. Putten. 4. Bok, hok, kok, rok. 5. 6. Brompot. 7. De revolutie in Spanje. Poli tie, tunnel, Gouda, revolver. 8. San Francisco. 9. Een ladder. 10. Droom moord. 11. Chocoladefabriek. 12. Naaimachine. Goede oplossingen ontvangen van Nico Drent 9. Theo Groene veld 11 (en 12 van d« vorige week). Y\ illein Klauwers 8. Frits Seuter 12. Anna Bergman 1. Joh. v. d. Brugge 10. Maartje Braaij 8 (en 7 ven de yo rige week). Betsy Ploeg 8. Heriderina Hoekstra 7. Jo Been 11. Clara en Aagje Bon 10. Jo en Frans van Egmond 12. Netje en Fietje Dusschoten 12. Rika de Jong 12. Arie de Vos 9. Marie de Vos 9. Hubertha Raas 11. Martinus Hubers 12, Willy Germeraad li. Jan Tames 5. Annie M. Rozenhart 11. Jan Hendrik Bruijn 12. Annie de Bruijn 11. Gil jam Lokerse 11. Jan en Izaak Bos 11. Jan en Cor Huijer 10. Corrie Brinkman 10. Maarten Westbroek 6. Mientje de Jong 11. Mar gare tha en Christina Schreur vier. Hendrika Robin 11. Nelly Langerhuizen 1L.. Wim He ijl 9. Zus Duursma 12. Johan en Willem Rijbroek 1(X Betsy Akersloot 10. Henry J arise 9. Laurens Quist 11. Willem Lodder li. Elisabeth Lodder 13. Aaltje Peters 12. Annie van der Linden 12. Nanne en Cor Nauta 11. Johan W. Raatgever 10. Gera.rd Renger 11. Corrie Reckman 11. Bernard Reckman 11. Gerrie Renger 11. Anna de Liefde 8. Maartje en Nico Verdel 12. Willy Huber 12. Bertus en Dina van Putten 12. Cornells Snellens 10. Abraham van Brussel 12. Bertha Clausing 12. Lodewijk Ballintijn 12. Piër Heidweiller 12. Tine Heidweiller 12. Karei Heidweiller li BEGRAVEN PLAATSEN. (Ingezonden door Giljam Lokerse). 1. Moeder zei „Stil, Jongens, hoort naar Jan, die voorleest uit geestige boeken. (3 plaatsen). 2. Wij hebben de ongelukkige op een baar naar den dokter kier gedragen. (3 plaatsen). 3. Toen wij in het holst van den nacht bij Muiden waren, schepte de boot water en de Idee ren van honder den dames werden door het zeewater bedorven. (3 plaatsen). BEGRAVEN BEKENDE PERSONEN. (Ingezonden door Henri Klauwers). 4. De dwaze man vond eik ander dom, die de stroop niet kocht. 5 De meid viel door de ruit. Er was gelukkig geen ernstig letsel te vin den. 6. Mijn broeder gaat begin Juli anatomie bestudeeren. want hij wil dokter worden. (Ingezonden door Willem Bakker). 7. Het meisje liep arm aan arm met haar vriendinnetje. 8. Pas op, duw niet, of ik val van de trap. 9. Geen fouten maken is knapo 1 Leo 1 nu heb jij je toch vergist 10. Met romp en ledematen vol lid- teekens kwam hij uit den slag. 11. Ja, ja, ik vang al en wJ den bal niet missen. 12. De hond was vaisch, hij beet soms geheel onverwacht». L. v. d. Brugge. Jo v. d. Brugge. Robert Breijl. Jacobus Misset Marie Star. Wim Heijl. Cornells Snellens. Bernard Reckman. Anna de Bruijn. Bertha Clausing. Willy Huber. Johan Raatgever. Aal!je Peters. Anna de Liefde. Bertus van Putten. Corry Reckman. Betsy Akersloot Jacoba Remmé. Clara Bon. Martinus Hubers. Klaas Blaauw. Ans y. d. Ban. Netje van Dusschoten. B. J. Opdam. Jan Hendrik Bruijn. Richard Voitus van Martinus Bonke. Herman Bonke. 8TRIKVRAGEN. Antwoorden. De antwoorden op de strikvragen der vorige week zijn 1. Als ze gepakt zijn. 2. Kaïn. 3. Acht, want de zeven zoons heb ben samen 1 zuster. 4. Mei, want die beeft maar drie letters. 5. Omdat hij overal naar den grond zoekt 6. Foliering. 7. Dwingelanden. 8. Abuizen. 9. Eilanden. 10. Oorlam. 11. Schöorsteenen. 12. Hartedieven. 13. Moerassen. 14. Oogappels. Goede antwoorden ontvangen van Nico Drent 5. Theo Groeneveld 6. (11 van de vorige week). Willem Klauwers 8. Frits Seuter 13. Joh. v. cL Brugge 14. Maartje Braaij 12 (en 2 van de vo rige week). Betsy Ploeg 6. Henderina Hoekstra S. Jo Been 14. Jo en Frans van Egmond 7. Arte de Vos 9. Marie de Vos 8. Hubertha Raas 8. Willy Germeraad 12. Annie M. Rozenhart 12. Giljam Lokerse 14. Jan en IzaSk Bos 12. Maarten Westbroek 8. Wim Heijl 11. Zus Duursma 14. Laurens Quist 13. Willem Lodder 13. Elisabeth Lodder 18. Nanne en Cor Nauta ft. Gerard Renger 14. Gerrie Renger 13. Anna de Liefde 8. Maartje en Nico Verdel 8. Willy Huber 14. Bertus en Dina van Putten ft. Abraham van Brussel 7. Lodewijk Ballintijn 14. Tine Heidweiller 8. Karei Heidweiller 8. WEDSTRIJD. Inzendingen voor den Nleirwjaars- wedstrijd ontvangen van Arend v. d. Wel. Cor Huijer. Jan Huijer. Cor Smit Cornelia Haas voet Joh. Bindels. H. L. van Zurk. Nico Drent Theo Groeneveld. Hendrik Hazevoet A una Lootsma. Jacob Lootsma. Gerard den Hollander. Abraham van Brussel. Peperdekriko, 12 December 1910. Lieve Kinderen, Weet jelui waar dat is. Peperde kriko? Dat is ln Spanja Daar woon Ik, en daar zit ik nu, na el de drukte en wederwaardigheden der laatste weken weer uit te rusten. Ik vind liet wel altijd heel plezierig, zoo mijn jaarlijkache reis naar Hol land te maken en daar die blijde en dankbare gezichten van al die aar dige HoiLLandsche kindertjes te zien, maar jullie zult toch ook wel begrij pen, dat ik blij ben als ik weer thuis in mijn makkelijken leuningstoel zit Maar YÓÓr dat ik het mij nu weer al te makkelijk maak, wil ik eerst mijn beste vriendjes en vriendinne tjes in Haarlem nog bedanken voor de flinke hulp, die ze mij dit jaar weer hebben verleend. Het is wei heed toevallig maar dlie hulp komt me toch altijd zoo juist van pas. Verleden jaar, weet ik. nog wel, was er op zee een kist speelgoed van de boot gevallen en daar kwam me een Haarlemse he kist speelgoed zoo prachtig voor in de plaats, jaar daarvoor was er, geloof ik, geld tekort en moest ik toch nog heel wat hebben. Ik zat al met de handen t haar, maar Pieterman herinnerde mij nog juist bij tijds... alweer die Haarlemse he kindertjes. En ls het zoowaaT nu van 't jaar ook weer gegaan. Hadden jelui mij niet zoo flink geholpen, dan was het de- zon keer met de ultdeeling rrn eens recht mis geloopen. Luister maar eens, hoe dat kwam. Daar ritten we samen op een dak. Wij stappen van schoorsteen tot schoorsteen; ik kijk in mijn boekj'e welk© kindertjes er beneden wonen en wij luisteren of ze ook ondeugend zijn. Als ze Jengelen en zeuren van: ik lust geen korstjes! of: ik wil niet gewasschen worden! of: hij krijgt ai- tijd meert of: ik wü morgen mijn wollen trui niet aanhebben! of zoo iets, dan gaan we maar verder. 1 hooren wij ze lief spelen of een dig St NiiloLaasversje zingen, dan laten wij het moois en lekkers door den schoorsteen rollen. Zoo ook nu. Wij zoo'n grooten breedea schoorsteen, waar wel zes pijpen tegelijk in uit komen, en we hooren, dat ear één-, twtee- en drie-boog allemaal Üerv© kinderen wonen. En een heele boel ook! Wei meer cian twintig in 't ge heel. Ik zal nu niet zeggen, dat ze allen even braaf werenI O, neen bij sommige namen stonden wei streep jes ln mijn boekje, maar door el kaar schikte het toch wel. Dus Piet maakt een nieuwe kist open, en daar zat in plaats van voor twintig kinderen, wej voor vijftig in. En hij laat, voorzichtig, stukje voor stukj© door den schoorsteen zaKcsn, Eerst werd het heed stil beneden, maar daar begon de pret, we hoorden langer hoe harder juichen en dat vinden we allebei altijd even aardig. 1 Maar we,t gaat me daar die schimmel in eens doen? Die staat anders zoo stil al3 een braaf paardje maar staan kan op die gevaarlijke daken en die begint me daar in eens te trappelen en te steigeren, zoodat ik bang werd, dat hij van boven af zou springen. Hol roep ik, sapperdekriko schim- meliol maar jawel, hij werd hoe lan ger hoe schichtiger. Piel, zeg ik, pak 'ml Hou vast, jongen, anders krijg ik een ongelukl Piet houdt den schimmel flink vast tot hij weer rustiger is. Nu kijken wij rond en begrijpen ook, waardoor hij zoo van streek was. Ik had al lang een vreemd gegons in de lucht gehoord en daar snort me nu ee>n vliegmachine vink over ons heen. Wel, ik schrikte er zelf ook van en Piet riep: Hemeltje, o! Sinklaas, is die rrrrt machlenvlieg! Nu dat was voor onzen schimmel dan ook een vreemde gewaarwording. Gelukkig gaat zoo'n ding heel gauw en was spoedig verdwenen. Nu maar vorder Piet, zeg ik, maar wat maken die kinderen daar bene den toch een allerontzettendst leven! Wat zijn ze toch Mijl Hemeltje! O'. Sinklaas! roept Piet, die den schimmel had losgelaten en kist weer opnam, i9 die alle maal heele kist boord es tam pleeg! Is die allemaal heele boel in dien schoor steen vallen gegaan geweest gekom ge... ge.... Wat? zeg Ik ts de heele kist leeg geloopen? Juichen ze daarom zoo be neden! Ja, jongen, daar zitten we Nu hebben die alles en andere kin deren komen tekort. "We kunnen toch ook slecht naar beneden gaan en de grootste helft weer afnemen. Daar moeten we wat op vinden. Hemeltje, o! Sinklaas! riep Piet weer, is ja ook die Hoiemsche kis nog op die stoombootschipI En" nu begrijpen jelui zeker wel, v can jelui, Haarlemsche kandoren mij weer zoo'n grooten dienst hebt be wezen. Kijk, net wat tk tekort kwam, hebben jullie weer aangevuld. En die mooie winkels, die poppen, die kamer, dat pakhuis, die boerderij, dat tiddledeyspel, die mooie meubel tjes, die schilderijen en paardenieki- eels en dassen, en wat ge nog meer hebt gestuurd mi met je handige vin gertjes zoo heed knap vervaardigd hebt, daar zijn weer heed wat kin dertjes mee gelukkig gemaakt En daarvoor wordt ge allen, zeer, zéér hartelijk bedankt. Ik hoop, diat ge zelf over nw ge schenken ook wel tevreden zijt dat het u allen verder goed ga. Je vriend. ST. NICOLAAS. P.S. Ook die hartelijk© compeie- groet van Ikke Fieiemankeg. BERICHT. Een onzer lezoresjes zond mij nog eenlge Verkade-plaatjes voor wiLnteralbume en 25 bons voor de bouwplaat van Droste. Wie kan ik hier genoegen mee doen? Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Kinder-A fdeeliog moeten gezonden worden aan Mevr. V enemaVan Doorn, Wa genweg no. 88, Haarlem). 'Aan alle kinderen, die mij op 1 Januari kaarten, kaartjes en brief kaarten zonden, mijn bartel!j ken dank hiervoor. THEO G. Je inzending en voi brief in goede orde ontvangen. Ben Je nu weer heelemaal beter? En gaf het schild Je nog wat afleiding, ter wijl je ziek was? Ik vond je kaartje erg aardig, hoort CLARA en AAGJE B. Ja, dal. boek is erg aardig. Gelukkig, dat je inzending toch nog op tijd ktaar Als je langer ziek was geweest, had Aagje bet maar voor je af moeten "Te nieuwe raadsels zijn goed. Ik vond jullie kaart erg mooi! NETJE en FIETJE D. Wel, 1» die van jou mislukt, Fietje? Dat is jammer hoor! Was het net zoo'n soort ais die van Netje? Dan een an deren keer maar weer eens beter! Heb je het toch een prettig werkje gevonden? RIKA d. J. Het is best als jullie mee doen! Hoe oud zijn jullie? MARIE en ARIE d. V. Dank voor jullie goede wenschen. Ja, we hebben een prettigen tijd achter den rug en er ls nu geen enkel pretje in 't vooruitzicht! Of zou er gauw ijs ko men? HUBERTHA R. Tk vond je kaart je erg mooi! Ja, dat was een goede verjaardag, hoor! Jammer dnt het weer voorbij is. MARTTNUS H. Je schild Toed overgekomen. Hoe ik het vind zeg ik nu nog niet. Nog éen weekje ge duld, hoort WILLY G. Ja, jij bent zeker op Nieuwjaarsdag weer bedorven met een heeieboei mooie kaarten en kaart jes. Nu, ik ook! En daar was die van jou lang niet de minste onder. Jij hebt zeker ai een heel briefkaarten- album vol, is "t niet? JAN T. Zoolang je geen aard rijkskunde leert, zullen verscheidene raadsels je nog wel te moeilijk zijn; maar dan sla je die maar zoo lang over, dat is niets erg. Ja, dat verhaal van R. C. is erg mooi. ANNIE M. R. De nieuwe raad seis zijn goed. Ja, dan een volgenden wedstrijd maar weer eens! Ik ben blij, dat je zoo'n prettige vaca.nt.ie gehad hebt Ik vond je kaart prach tig, hoor! KAREL, TINE en PIëR H. Ik vind het erg knap dat Piër zélf too- verlantaarnplaatjes maakt. En nu hebben jullie er zeker een heeieboei! Heeft Piër het ook prettig getroffen met den nieuwen onderwijzer? Ja, Bertus zoo'n boek in handen krijgt zal er niet niet veel van over blijven, Is er geen slot op het kastje of kan Piër er geen knipje op ma ken? Wordt het winkeltje mooi. Ka- rel? HENRI J. Is Moeder weer wat beterr? En hoe is 't met Jou? Zou je eer naar school mogen Maandag? WILLEM K. Ik geloof, dat jij die raadsels nog geregelder inzendt dan Henri. Heeft hij het druk tegen woordig, en wanneer begint de school? Mag hij er ook weer heen? FRITS S. Is het teekenciifer zoo wat net als het schrijfciifer? En hoe is het met rekenen? Ja, lezen vind ik ook erg prettig. Heb je veel mooie boeken? JACOBUS M. Neen, dat het niet gemakkelijk was, wil ik graag ge- looven; maar je hebt het er dan toch netjes afgebracht. Maak je dikwijls zulke werkjes en vind je het prettig? COBA G. Het is best, ais je met ons mee gaat doen. Lees je onze ru briek ai lang? JACOB mi ANNA L. Dit is de eerste keer dat jullie meedoen, is 't niet? Lossen jullie wel eens raadsels op ook en lees je de rubriek al lang. Je hebt er zeker heel wat werk aan gehad! Corry R-, Marie S., Gerrie R., Maartje V., Anna d. B., Giljam L., Jan en Izaak B., Corry B., Betsy A., Mientje de J., Nelly L., Wim H., Zus D., Jacoba R., Nanne en Cor N., Jo han W. R-, Lena B., Willy H., Ber tus en Dina v. P., Bertha C., Ans v. d. B., Betsy P., Jo B., Abraham B., Maartje Br., Cor en Jan H. Wegens plaatsgebrek worden jullie brieven de volgende week beantwoord. W4m R., Aaltje P., Gemrie R., Maartje V., Bertha C., Maarten W., Wim H. Lodewijk C. B., Kanel en Plèr H. De nieuwe raadsels zijn goed. Mevr. VENEMA—v. DOORN. T Januari 1911.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 15